Kalendarium wymian międzynarodowych


Wybierz rok:


Wróć na górę strony

Rok 2003

Na Wyspach Kanaryjskich

W dniach 15-22 listopada 2003 r. 22 osobowa grupa naszych uczniów z kilkoma opiekunami przebywała na Wyspach Kanaryjskich (La Palma). Wyprawa to efekt programu Socrates Comenius "Ja i ty w moim kraju", w ramach którego odbywały się zajęcia warsztatowe w mieszanych grupach językowych, wycieczki krajoznawcze. Uczniowie poznawali zwyczaje, tradycje i kulturę krajów uczestniczących w programie. Podczas pobytu na Wyspach Kanaryjskich nasza grupa otrzymała dwa tytuły honorowe. Tamtejszy wojewoda (Cabildo) mianował nas ambasadorami La Palma w Polsce, a prezydent - przedstawicielami władz Santa Cruz de La Palma w Polsce.

*****

Wróć na górę strony

Rok 2004

Goście z Węgier

W kwietniu 2004 gościła u nas grupa uczniów z miejscowości Széntes (Węgry) Młodzież mieszkała u swoich rówieśników z naszej szkoły. Oprócz obserwowania zajęć szkolnych koordynator tej wymiany, mgr Melinda Tęcza, zaplanowała ciekawy program. Podczas wieczoru inauguracyjnego połączonego z garden party każdy z uczestników przedstawił swoją koleżankę (kolegę) w języku angielskim. Uczniowie z Węgier zwiedzili m.in. zamek w Łańcucie, Kraków Tarnów (miasto rodzinne J. Bema), lepili garnki w Medyni Głogowskiej, udali się też na 35-kilometrowy rajd rowerowy, podczas którego podziwiali górzystą okolicę.

*****

Gościliśmy Francuzów

23 uczniów i 2 nauczycieli z francuskiej szkoły College Clemançeau Tulle w ramach programu Socrates Comenius gościło w naszej szkole w maju 2004r. Francuzi poznali Kraków, kopalnię soli w Wieliczce, bazylikę w Leżajsku, zamek w Łańcucie, skansen w Sanoku, muzum ikon oraz Rzeszów. Duże wrażenie wywarł na nich pobyt w Oświęcimiu; młodzież była wzruszona historią poznaną w muzeum. W Rzeszowie goście spotkali się z Prezydentem Miasta Rzeszowa, a w czasie wolnym integrowali się z polską młodzieżą.

*****

Z wizytą w Koszycach

W dniach 7-14 maja 2004 r. 11 osobowa grupa uczniów z naszej szkoły wraz z koordynatorem wymiany, mgr. Krzysztofem Żarną, przebywała w Koszycach (Słowacja) u rówieśników z partnerskiej Zakladnej Školy w ramach programu Socrates Comenius. Nasi uczniowie zwiedzili całe historyczne centrum Koszyc, wspaniała katedrę św. Elżbiety, zoo oraz tor bobslejowy. Obserwowaliśmy zajęcia lekcyjne, pisalismy pozdrowienia dla szkół w Hiszpanii i Francji. Nasi słowaccy przyjaciele zorganizowali nam też dwudniową wycieczkę do przeuroczego Słowackiego Raju.

*****

Hiszpańscy gimnazjaliści w "dziewiątce"

23 maja 2004 r. Gimnazjum nr 9 odwiedzili goście z Wysp Kanaryjskich (17 uczniów z 3 opiekunami). Podczas wizyty zwiedzili Rzeszów, Kraków, Warszawę, Łańcut, Zakopane, Oświęcim. Uczestniczyli również w lekcjach prowadzonych przez naszych nauczycieli. Wizyta gości z La Palmy jest rezultatem programu edukacyjnego "Ja i ty w moim kraju".

*****

Wróć na górę strony

Rok 2005

Nasi uczniowie w Hiszpanii

W dniach 24.02-4.03. 2005 r. 18-osobowa grupa naszych uczniów gościła w Hiszpanii na jednej z Wysp Kanaryjskich, La Palma. Uczniowie spędzili 10 dni u swoich rówiesników, którzy w ubiegłym roku gościli w Polsce. Młodzież poznawała zwyczaje i kulturę Hiszpanów, próbowała tamtejszych potraw, zwiedziła plantację bananów. Wyjazd to efekt programu Socrates Comenius realizowanego wspólnie ze szkołą I.E.S. Virgen de las Nievesa z La Palmy.

*****

Z wizytą we Francji

9-16 maja 2005 r. grupa uczniów wraz z opiekunami (mgr Kazimierą Woś i mgr Beatą Gnatek) spędziła tydzień we Francji w ramach wymiany międzyszkolnej. Młodzież zwiedziła Paryż, Wersal oraz Tulle, w którym złożyła wizytę we francuskiej partnerskiej szkole (College Clemançeau Tulle) i merostwie.

*****

Goście z La Palma

Pod koniec maja 2005 r. odwiedzili nas goście z Wysp Kanaryjskich. W trakcie tygodniowej wizyty zwiedzili najciekawsze zakątki naszego regionu, stolicę, jak również podziwiali górskie krajobrazy podczas spływu Dunajcem. Przez cały czas trwania wizyty młodzież miała wiele okazji, by doskonalić swoje umiejętności językowe

*****

Rówieśnicy z Koszyc w rzeszowskiej "dziewiątce"

Od 30 maja do 6 czerwca 2005 r. w ramach rewizyty słowaccy rówieśnicy z Zakladnej Školy w Koszycach gościli w domach naszych uczniów. Pokazaliśmy gościom Rzeszów, zorganizowaliśmy wycieczki do Łańcuta, Krakowa, Sandomierza. W trakcie tygodniowego pobytu uczniowie ze Słowacji mieli możliwość uczestniczenia w zajęciach lekcyjnych w naszym gimnazjum. Czas popołudniowy i wieczorny obfitował w liczne atrakcje (dyskoteki, zajęcia sportowe).

*****

Wróć na górę strony

Rok 2006

Wymiana z Francją

W dniach 16-26 maja 2006 r. nasza szkoła gościła uczniów francuskich wraz z opiekunami. Młodzi Francuzi w czasie swojego pobytu mieli okazję zwiedzić m.in. naszą stolicę Warszawę, zabytki Krakowa oraz inne piękne miasta Polski.

*****

Z Hiszpanii do Rzeszowa

W listopadzie 2006 r. w ramach realizacji projektu "Młodzież dla Europy" pod nazwą "Europejskie spotkania multikulturowe" przebywali u nas uczniowie z Wysp Kanaryjskich. Uczestnicy wymiany mieli możliwość bardzo dokładnego poznania elementów codziennego życia, obyczajów i szeroko rozumianej kultury. Spotkanie było też sprawdzianem umiejętności jezykowych. Hiszpanie mieszkali w domach polskich rówiesników, wspólnie spędzali czas na nauce, zabawie, zwiedzaniu, a to, że Rzeszów przywitał ich 4 listopada śniegiem, było dla nich prawdziwą atrakcją (zwłaszcza, że niektórzy z nich widzieli śnieg po raz pierwszy w swoim życiu).

*****

Wróć na górę strony

Rok 2007

Francuska podróż

W dniach 16-25 maja 2007 r. grupa naszych uczniów wraz z opiekunami mgr Moniką Głuszak i mgr Martą Świętoń uczestniczyła w wymianie ze szkołą francuską College Clemançeau w Tulle. Mieli czas, by zwiedzać, poznawać ludzi, kulturę, język i obyczaje.

*****

Gimnazjaliści w La Palma

W dniach 27 września - 4 października 2007 r. uczniowie wraz z opiekunami przebywali z rewizytą na Wyspach Kanaryjskich. Wizytę zorganizowano w ramach realizacji programu "Ogień i woda = życie" (dofinansowanego przez Agencję Młodzież w Działaniu). Nasi uczniowie zostali pokazani w Kanaryjskiej telewizji, zwiedzili miasto, spotkali się także z władzami miasta. Poznali geologiczną przeszłość La Palmy, badali czystość oceanu. Wspólnie spędzone dni z hiszpańską młodzieżą umożliwiły im poznanie tamtejszych obyczajów, kultury, mody. Uczniowie razem uczyli się historii partnerskich krajów, szlifowali też język.

*****

Gościliśmy młodzież z Ukrainy

W grudniu 2007 r. gościliśmy w naszej szkole 18 osobową grupę polskiej młodzieży z Dobryszewa koło Żytomierza. Celem wizyty było podtrzymywanie polskości wśród naszych rodaków mieszkających na terenie obecnej Ukrainy. Goście zamieszkali u polskich rodzin. Dzięki temu mogli poznać nasze codzienne życie, zwyczaje i polską kuchnię. Zwiedzili Rzeszów, Kraków, Wieliczkę i zamek w Łańcucie. Spotkali się z Prezydentem Miasta Rzeszowa. Uczniowie poznawali też polską szkołę poprzez uczestnictwo w lekcjach i zajęciach pozalekcyjnych.

*****

Wróć na górę strony

Rok 2008

Hiszpańscy goście

W ramach międzynarodowego projektu"Widzę i opisuję" (program "Młodzież w działaniu") nawiązaliśmu współpracę z rówieśnikami w Hiszpanii. W czerwcu 2008 r. przyjechali do nas gimnazjaliści z Santa Cruz deTenerife (Wyspy Kanaryjskie). Podczas wymiany uczniowie odkrywali ciekawe miejsca naszego regionu, integrując się przy tym i zacierając bariery kulturowe poprzez zabawę i sport. Podsumowaniem naszych działań stały się artykuły uczestników zamieszczone w wydanej przez nas dwujęzycznej gazetce pt. "Widzę i opisuję"

*****

Wróć na górę strony

Rok 2009

Z rewizytą na Teneryfę

Grupa uczniów działających w Szkolnym Klubie Europejskim przy naszym Gimnazjum w ramach realizacji programu "Młodzież w działaniu" przebywała wraz z opiekunami w Santa Cruz na Teneryfie.

*****

Przygotowujemy nowy projekt

W dniach 14-19 grudnia w mieście Agen we Francji miała miejsce wizyta przygotowawcza w ramach programu Comenius. Nasza szkoła wraz z kilkoma innymi opracowuje partnerski projekt dotyczący sportu, dopingu w sporcie oraz zdrowego odżywiania. W wizycie oprócz naszego gimnazjum oraz szkoły francuskiej, która była była gospodarzem , udział wzieli przedstawiciele Macedonii, Portugalii, Niemiec i Słowacji.

*****

Wróć na górę strony

Rok 2010

Nad Morze Śródziemne...

Od 8 do 15 lutego 2010 r. 19-osobowa grupa naszych uczniów wraz zopiekunami (mgr A. Bielak i mgr J. Amano) przebywała w malowniczym miasteczku San Vincente nad brzegiem Morza Śródziemnego w Hiszpanii. Gimnazjlaiści poznawali hiszpańską kulturę i obyczaje. W trakcie tygodniowego pobytu nawiązali wiele nowych znajomości, a nawet przyjaźni. Wspólnie uczestniczyli w różnych wyprawach, m.in. do Walencji,Alicante, Ogiguelli. Byli także na lodowisku, obejrzeli corridę, oceanarium, spacerowali po plaży.

*****

... i z powrotem

W dniach 15-22 czerwca w ramach rewizyty gościła u nas 19-osobowa grupa Hiszpanów wraz z dwoma opiekunami. Młodzież pochodzi z miasta San Vicente del Raspeig (Alicante). Gościom pokazaliśmy najciekawsze zakątki naszego regionu: Kraków, Wieliczkę, Łańcut oraz Bieszczady.

*****

Wakacyjna przygoda w Niemczech

Do udziału w prestiżowej Międzynarodowej Wymianie Kadetów (ACE) w Niemczech zostało zaproszonych czworo uczniów naszego gimnazjum. Projekt koordynowany był przez Ministerstwo Obrony Republiki Federalnej Niemiec. Uczestnikami imprezy byli kadeci (potencjalni kandydaci na żołnierzy) z Kanady, Australii i Stanów Zjednoczonych oraz kilku uczniów szkoły Benedikt-Stattler-Gymnasium z miasteczka Bad Kötzting w Bawarii, z którą nawiązała współpracę nasza „dziewiątka”.

Podczas trzydniowego pobytu w Berlinie zapoznaliśmy się z najważniejszymi miejscami i wydarzeniami w najnowszej historii Niemiec, zwiedziliśmy Drezno.

Przez kolejne dni przebywaliśmy w rożnych jednostkach wojskowych, strzelając do celu na symulatorach, pokonując autentyczny tor przeszkód. Uczestniczyliśmy w rejsie pontonami motorowymi po Dunaju, wspinaliśmy się na szczyt Grosser Arber, braliśmy udział w letnim biatlonie, spływie kajakowym, rajdzie na rowerach górskich i zawodach łuczniczych. Wszyscy uczestnicy projektu wzięli udział w konkurencjach pływackich i lekkoatletycznych, wymaganych do uzyskania Niemieckiej Odznaki Sprawności Sportowej.

Letnie spotkanie rówieśników z różnych krajów zaowocowało nowymi znajomościami, przyjaźniami a może nawet czymś więcej.

*****

Wróć na górę strony

Rok 2011

Portugalia

Grupa uczniów zaangażowanych w realizację projektu „Sport we wszystkich jego wymiarach” spędziła tydzień w pięknej Portugalii, gdzie spotkali się ze wszystkimi naszymi partnerami realizowanego projektu. Opiekunami byli nauczyciele: mgr Monika Głuszak oraz mgr Kazimierz Zięba.

W Lizbonie zostaliśmy mile przywitani i poznaliśmy szkołę naszego portugalskiego partnera i przedstawicieli szkół z: Francji, Hiszpanii i Słowacji.

W czasie całego tygodnia pielgrzymowaliśmy do Fatimy, zwiedziliśmy Lizbonę, Cabo da Roca, Most Vasco da Gama, Most 25 de Abril, Mosteiro dos Jeronimos, Obidos, odbyliśmy piękny spacer uliczkami Sintry. Byliśmy również na plaży.

W ramach działań projektowych podsumowaliśmy pierwszy etap naszej pracy: rozstrzygnięcie konkursu plastycznego na plakat dotyczący dopingu w sporcie i jego przeciwdziałaniu, zwiedziliśmy laboratorium antydopingowe oraz wysłuchaliśmy prelekcji jego dyrektora. Odwiedziliśmy również wielkie centrum sportowe, gdzie graliśmy w piłkę oraz w minigolfa.

*****

Wspieraj szkolną bibliotekę,
zapełnij regały nowymi książkami


Potrzebujesz podręcznika czy interesującej książki? - zrób zakupy na
www.gandalf.com.pl

i przekaż na konto naszej biblioteki punkty, które wymienimy na książki.


Copyright © Gimnazjum nr 9
Projekt i wykonanie: Elżbieta Chmiel