Visegradfund w naszej szkole

1. Project name: Discovering tracks of the past for building a better future. A PL-SK-H wooden architecture tour.

2. Project partners:
Gymnázium sv. Moniky (St. Monica secondary grammar school), Prešov, Slovakia: www.gymonika.sk
Ajaki Tamási Áron Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola (Tamási Áron Primary and Elementary Art School of Ajak), Ajak, Hungary:
www.tamasiaronaki.hu

3. Supported by:
International Visegrad Fund: www.visegradfund.org
Municipality of City of Rzeszów

4. Coordinators of the project: mgr Melinda Tęcza, mgr Agnieszka Mnich
Co-helper: mgr Sławomir Tomaka

5. Duration: 04.2014 – 09.2014

Nasza aktywność w projekcie

Pierwsze warsztaty

Czy wiecie, że rejon Podkarpacia jest bogaty w zabytki architektury drewnianej? Uwaga! W naszej szkole rozpoczął się projekt pt. „Discovering tracks of the past for building a better future. A PL-SK-H wooden architecture tour”, dofinansowany ze środków UE przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki. Bierze w nim udział 40 uczestników, 20 uczniów z naszej szkoły oraz po 10 ze Słowacji i z Węgier. Naszymi opiekunami są nauczyciele: Melinda Tęcza, Agnieszka Mnich oraz Sławomir Tomaka. Na pierwszym spotkaniu, które odbyło się 3 kwietnia, pan Sławomir Tomaka pokazał nam, jak obliczyć wiek drewna, opowiedział o najważniejszych zabytkach architektury drewnianej.

Ostatnim i najważniejszym etapem programu będzie zwiedzanie najcenniejszych zabytków podczas wycieczki szlakiem architektury drewnianej krajów uczestniczących w projekcie.

[Więcej zdjęć w galerii]

Kolejne warsztaty (II i III)

Dnia 23 i 24 kwietnia 2014r. w naszej szkole odbyły się kolejne spotkania projektu dotyczące architektury drewnianej na Podkarpaciu. W pierwszym dniu uczestnicy pokazali nam swoje prezentacje, które zapoznały nas z najsłynniejszymi kościołami i cerkwiami w naszym województwie. Drugiego dnia p. Tomaka pogłębił naszą wiedzę podstawowymi pojęciami architektury drewnianej. Takimi jak: kto fundował cerkwie i kościoły, jak były zbudowane i podzielone, czym się od siebie różnią. Co to jest np. babiniec, deska tęczowa czy konstrukcja zrębowa. Jak był zbudowany ikonostas i wiele innych. Będą nam one potrzebne w późniejszym czasie. Z niecierpliwością czekamy na następne spotkanie!

Architektura drewniana - prezentacja

W dniach 02-09 czerwca uczniowie naszej szkoły mieli możliwość uczestniczyć w międzynarodowym projekcie - Discovering tracks of the past for building a better future. A PL-SK-H wooden architecture tour. Na wyprawę wyruszyło 20 uczniów z Polski oraz po 10 z Węgier i Słowacji. Celem wycieczki było poznanie architektury drewnianej, zdobycie nowych znajomości oraz podszlifowanie języka angielskiego. Jednak nie było to tylko typowe zwiedzanie zabytków, ale również forma zabawy. Na Węgrzech zwiedziliśmy urokliwe i malowniczo położone świątynie, a następnie mogliśmy przedstawić na papierze własną wariację na ich temat podczas warsztatów artystycznych. Dzięki quizom i zabawom integracyjnym zgłębiliśmy swoją wiedzę i bliżej się poznaliśmy. Podczas wizyty na Słowacji, gdzie również odwiedziliśmy niesamowicie interesujące i piękne obiekty, mieliśmy także okazję osobiście poznać prezydenta miasta Presov. Ostatnie dni projektu spędziliśmy w Polsce, poznając bieszczadzkie cerkwie i kościoły. Ponadto, udało nam się zdobyć szczyt Połoniny Wetlińskiej, z czego wszyscy byliśmy bardzo zadowoleni. Na koniec naszej wyprawy, już w Rzeszowie, mieliśmy możliwość sprawdzić swoją wiedzę podczas różnorakich konkursów związanych z odwiedzonymi przez nas miejscami. Zwycięzcy otrzymali interesujące nagrody, ale nikt nie pozostał bez pamiątki. Pożegnalne ognisko w przepięknej stadninie nie tylko zakończyło tydzień pełen wrażeń, ale również pozwoliło nam uświadomić sobie jak bardzo się wszyscy zaprzyjaźniliśmy. Mamy głęboką nadzieję, że będziemy w stałym kontakcie, a za rok spotkamy się ponownie w ramach kolejnego projektu, może nawet w nieco większym gronie.

Dominika Adamczyk, Jagoda Misiuk z klasy 1b

Prezentacje multimedialne i teksty do pobrania (wersja angielska):
Jaśliska
Turzańsk