Rok szkolny 2016/2017

A teraz zasłużone wakacje...

Uroczyście zakończyliśmy rok szkolny 2016/2017. Akademia składała się z dwóch części. Pierwsza (humorystyczna) skierowana była do wszystkich nauczycieli i pracowników szkoły - mogliśmy w niej podziwiać telenty uczniów klas: 2a i 2c. Druga część (muzyczna) w wykonaniu solistek: Weroniki i Marceliny z klasy pierwszej dostarczyła nam miłych wrażeń artystycznych.

"Życie składa się z przywitań i pożegnań" (Wiktor Hugo)

Pożegnanie klas trzecich przebiegło przy pięknej słonecznej aurze oraz uśmiechniętych uczniach. Na wstępie oficjalnej części Pan Dyrektor w asyście wychowawców wręczył nagrody książkowe wszystkim wyróżnionym uczniom oraz pogratulował sukcesów finalistom i laureatom, w szczególności naszej sześciokrotnej laureatce Monice Kondraciuk. Następnie nadszedł czas na część pożegnalną od klas drugich. Przedstawiciele klasy IIb tradycyjnie wręczyli pamiątkowe kubki ze słodkim co nieco Dyrekcji, wychowawcom oraz absolwentom. Natomiast klasa IIe przedstawiła skecz parodiujący pięciu wybranych przez uczniów w głosowaniu nauczycieli z geografii, języka polskiego, matematyki, plastyki oraz religii. Całemu występowi towarzyszyły fragmenty znanych utworów muzycznych, śmiech publiczności oraz wspaniała atmosfera. Mamy nadzieję, że żaden nauczyciel się nie poczuł urażony, a uczniowie będą tę uroczystość jeszcze długo wspominać.

Gala w "Masce"

W środę 21 czerwca 2017r. w Teatrze Maska odbyła się uroczystość wręczenia Listów Gratulacyjnych dla rodziców uczniów osiągających najlepsze wyniki w nauce i zachowaniu. Przewodnim mottem imprezy było hasło "Mądrość musisz sam z siebie własną dobyć pracą".

Mieliśmy okazję zaprezentować nasze osiągnięcia i talenty. Tak więc uroczystość rozpoczęła się występem chóru "Sopelki", który wykonał utwór "Shackles". Na scenie pojawiła się Alicja Gruchała, przypominając wszystkim przepiękny wiersz Cypriana Kamila Norwida pt. „Burza”, następnie Marcelina Drupka, która zaśpiewała piękną piosenkę pt. "Kolorowy świat”. Atrakcją wieczoru okazał się występ Capoeiry wykonaniu uczniów: Kacpra Szczypty i Kamila Sekuły.

Imprezę uświetnił też występ instrumentalistów, Arkadiusza Moskwy i Julii Ligody, którzy na skrzypcach i altówce zagrali "Canon D-dur" Pachelbela. Na koniec wszyscy obejrzeli film (przygotowany przez Mateusza Domarskiego) o życiu naszej gimnazjalnej społeczności. Całość imprezy poprowadzili: Izabela Szczęsna i Timon Dąbrowski.

Dzień hiszpański

19 czerwca, jak co roku, odbył się w naszej szkole „Dzień hiszpański”. Rozpoczął się on konkursem na najlepszy film krótkometrażowy po hiszpańsku wykonany przez uczniów klas trzecich. Wygrała klasa 3E z filmem kryminalnym pt. „MENTES ENSANGRENTADAS” („Krwawe umysły”). Drugie miejsce zajęła klasa 3G z klasycznym westernem zatytułowanym „PISTOLERO”. Trzecie miejsce zajęła zaś klasa 3D z filmem pokazującym szkody uzależnień - „PESADILLA” („Koszmar”). Wszystkie klasy świetnie się spisały, pokazując talenty aktorskie, językowe i reżyserskie.

Timon, Mateusz, Konrad i Adam z klasy 1D przygotowali oraz poprowadzili konkurs wiedzy o kulturze i gramatyce hiszpańskiej. Szczególne brawa należą się dla zespołu przedstawicieli klas 1B i 2D, który zajął pierwsze miejsce.

Po konkursie mieliśmy okazję zobaczyć filmy o najważniejszych wydarzeniach tego roku w klasach hiszpańskich – wymiana uczniowska z Madrytem i wycieczka kulturowa do Barcelony. Podziękowania składamy Karolinie Pączek i Konradowi Chrobakowi za przygotowanie.

Ostatnim punktem części artystycznej zabawy był konkurs piosenki po hiszpańsku dla klas pierwszych. Wszyscy bardzo się starali - gratulujemy odwagi!

Punktem kulminacyjnym imprezy była degustacja tradycyjnych potraw hiszpańskich.

Dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie, miły nastrój i świetną zabawę.

CZEKAMY NA WAS I ZAPRASZAMY NA KOLEJNY DZIEŃ HISZPAŃSKI W PRZYSZŁYM ROKU!!!

¡¡MUCHAS GRACIAS!!!

Komers 2017


„Poloneza czas zacząć. – Podkomorzy rusza
I z lekka zarzuciwszy wyloty kontusza,
I wąsa podkręcając, podał rękę Zosi
I skłoniwszy się grzecznie, w pierwszą parę prosi.”

[„Pan Tadeusz”]

Bal gimnazjalny to wyjątkowa impreza, będąca podsumowaniem i uwieńczeniem trzech lat edukacji. W naszej szkole były to momenty niezwykle uroczyste i pełen wzruszeń.

Piękny polonez do muzyki Wojciecha Kilara otworzył nasze świętowanie. Następnie odbyła się krótka część artystyczna, równie taneczna i wzruszająca, podczas której pan dyrektor podziękował uczniom za trzy lata nauki oraz życzył powodzenia w dalszym etapie kształcenia.

Po części oficjalnej młodzież udała się do klas na poczęstunek oraz wspólne świętowanie. Nie zabrakło pamiątkowych zdjęć oraz pląsów na parkiecie, w tym kultowej już u nas belgijki, w czasie której rekordziści potrafili tańczyć bez przerwy przez 20 minut. Muzyka grała do 22.30 i młodzież bawiła się do samego końca.

Imprezę uważamy za bardzo udaną i dziękujemy tym, którzy przyczynili się do jej zorganizowania, a zwłaszcza naszym kochanym rodzicom, którzy czuwali nad całym dobrym przebiegiem tego ważnego dla nas wydarzenia.

Laureaci na podsumowaniu konkursów przedmiotowych

7.06.2017 r. odbyła się uroczystość wojewódzka podsumowania wyników konkursów przedmiotowych organizowanych przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty, w której uczestniczyli laureaci konkursów, ich opiekunowie naukowi, dyrektorzy szkół oraz zaproszeni goście.

Dla nas była to wyjątkowa uroczystość, gdyż kolejny już rok nasze gimnazjum okazało się bezapelacyjnie najlepsze w województwie podkarpackim z imponującą liczbą 51 laureatów i 53 finalistów. Wynik ten to nie przypadek, bowiem w ostatnich pięciu latach Gimnazjum nr 9 może poszczycić się liczbą 187 laureatów i 202 finalistów. Sukcesy te są niewątpliwie efektem utalentowania, systematycznej i solidnej, a niekiedy mozolnej pracy uczniów. Warto jednak podkreślić, że jest to także wynik ogromnego trudu nauczycieli, ich kompetencji, zaangażowania, umiejętności wydobywania z uczniów tego co w nich najpiękniejsze, konsekwencji w działaniu i umiejętności motywowania podopiecznych do pracy. Świadczy to również o właściwej pracy nauczycieli z uczniami zdolnymi i wykazującym kierunkowe zainteresowania oraz potwierdza, że nauczyciele nie marnują potencjału swoich podopiecznych.

Podczas uroczystej akademii uczniowie odebrali dyplomy i nagrody z rąk Wojewody Podkarpackiego - pani Ewy Leniart i od Podkarpackiego Kuratora Oświaty - pani Małgorzaty Rauch. Dyrektorzy najlepszych szkół otrzymali dyplomy „Szkoły przyjaznej utalentowanym uczniom”.

Wszyscy jesteśmy bardzo dumni! Tak trzymać!

Za wschodnią granicą...

Uczniowie naszego gimnazjum pojechali na wycieczkę na Litwę i Łotwę. Wyruszyliśmy spod szkoły w poniedziałek 5 maja o godzinie 6:30 i po ponad trzynastu godzinach jazdy dotarliśmy do Trok, gdzie był nasz pierwszy nocleg.

Następnego dnia zobaczyliśmy Górę Krzyży. Potem odwiedziliśmy park narodowy znany z bagnistych terenów i pięknych widoków. Po południu, w drodze do Rygi, poszliśmy na plażę, aby zobaczyć Morze Bałtyckie. Na noc zatrzymaliśmy się w jednym z ryskich hoteli.

Trzeciego dnia zwiedziliśmy piękną stolicę Łotwy. Następnie wróciliśmy do ośrodka w Trokach, w którym spędziliśmy dwie ostatnie noce. W czwartek zobaczyliśmy najciekawsze miejsca w Wilnie. Odwiedziliśmy też Zarzecze, czyli dzielnicę artystów, w której na każdym kroku można natknąć się na oryginalne dzieła tamtejszych twórców. Później pojechaliśmy do zamku w Trokach, zbudowanego przez litewskiego księcia Witolda w XV wieku. Następnie odbyliśmy rejs statkiem po jeziorze Galwe, na którym znajduje się wyspa z zamkiem.

W piątek wróciliśmy do Polski. Wyjechaliśmy około godziny 9-ej, a o 21-ej byliśmy już w Rzeszowie.

Wycieczka bardzo nam się podobała. Z żalem opuściliśmy Litwę i Łotwę. Mam nadzieję, że będzie więcej takich wyjazdów.

Emilia Peszek

Szkoła przetrwania w Lasach Janowskich

W dniach 13-14 czerwca uczniowie klas 1f i 1d spędzili bardzo atrakcyjne chwile w Lasach Janowskich. Nasza młodzież brała udział w olimpiadzie sportowej. 5-pięcioosobowe grupy rywalizowały ze sobą w ciekawych konkurencjach). Uczestniczyli w zajęciach takich jak : nauka rozpalania ognia, budowa szałasu, metody przetrwania.

Natomiast w podchodach nocnych, prowadzonych w lesie, grupy uczniów przezwyciężały strach przed ciemnościami. Najwięcej emocji wzbudziła wyprawa samochodami terenowymi po bezdrożach lasów oraz spływ kajakami. Wycieczkę zakończyliśmy ogniskiem z pieczeniem kiełbasek.

Charakter tej wycieczki najlepiej oddają zdjęcia – zapraszamy do obejrzenia. Nad bezpieczeństwem młodzieży czuwali instruktorzy oraz opiekunowie w składzie: Magdalena Jastrzębska, Joanna Sowa oraz Kazimierz Zięba.

"Bądź dobry jak chleb"

Uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunem Panią Anią Dec, wzięli udział w uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej.

Podczas Eucharystii sprawowanej pod przewodnictewm Biskupa Rzeszowskiego Jana Wątroby wolontariusze SKC czynnie uczestniczyli we mszy czytając modlitwę wiernych.

Dodatkowo młodzież z naszej szkoły w procesji niosła chlebki i wyroby cukiernicze. Na zakończenie uczniowie należący do SKC Gimnazjum nr 9 rozdawali obecnym na uroczystości chlebki, a także zbierali ofiary na wspieranie biednych z naszej diecezji. Wszystkim dziękujemy za zaangażowanie.

Z Konstytucją za pan brat

Klasy trzecie wzięły udział w spotkaniu z panem mecenasem Tomaszem Solińskim. Wykład ten dotyczył Konstytucji RP - ustawy zasadniczej, czyli najważniejszego aktu prawnego, a odbył się z okazji Tygodnia Konstytucyjnego - akcji edukacyjnej organizowanej przez prof. Zbigniewa Hołdę. Pan mecenas Soliński postawił przed nami pytanie, w jaki sposób realizowana jest obowiązująca Konstytucja, na które próbowaliśmy wspólnie znaleźć jak najdokładniejszą odpowiedź. Podczas spotkania poruszony został również temat Trybunału Konstytucyjnego oraz Trybunału Stanu. Zastanowiliśmy się nad ich działaniem oraz zwróciliśmy uwagę, jak ich decyzje wpływają na nasze życie. Pan mecenas Soliński przybliżył nam kwestię wszelkich wyborów (prezydenckich, parlamentarnych), kładąc nacisk na obowiązek obywatelski, jakim jest uczestniczenie w nich.

Jesteśmy pewni, że tego rodzaju spotkania zachecą młodzież do aktywnego udziału w życiu politycznym państwa, a także wzbudzą zainteresowanie sprawami publicznymi.

Monika Kondraciuk i Kasper Kornak, 3c

Wspieramy podopiecznych z hospicjum

W naszym gimnazjum został zorganizowany kiermasz, z którego dochód przeznaczono na przygotowanie paczek z okazji Dnia Dziecka dla podopiecznych Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci.

Wszystkim ofiarodawcom serdecznie dziękujemy, a uczniom zaangażowanym w organizację tego kiermaszu składamy wyrazy wdzięczności. Zebrano łącznie: 548 zł 78 gr i 1 euro.

Bożena Olszewska i Renata Niemczyk - organizatorki kiermaszu

Święto naszej patronki

W dniu 8 czerwca 2017 roku w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Patrona pod hasłem „Duch służby miarą wielkości Królowej Jadwigi”. Uczniowie klasy 3f przygotowali krótkie przedstawienie poświęcone Królowej oraz jej zasługom dla ludności polskiej i edukacji. Uroczystość została podsumowana przez Pana Dyrektora, który - nawiązując do wczorajszej gali - przedstawił rekordową liczbę 51 laureatów konkursów przedmiotowych, rozwijających się pod skrzydłami nauczycieli, jak i patronki.

Karolina Krok 3f

Berlin – Warum? – Darum!


W – wielkie miasto z ważnym przekazem;
A – architektura, która ;-) nie przytłacza, a pozwala patrzeć daleko w przód;
R – rowerzyści, którzy „rządzą” na drogach;
U – ubaw, bo w końcu po to są wycieczki;
M – mur, który już nie dzieli.

Po mroźnym Wiedniu (2014) i deszczowej Bawarii (2016) wreszcie w Berlinie zaświeciło nam słońce. Miasto powitało nas światłem i ciepłem. W 3,5 milionowej metropolii oddychaliśmy całkiem świeżym powietrzem, bo miasto jest zielone i chłodzone przez dwie rzeki - Szprewę i Hawelę. Podziwialiśmy stolicę Niemiec z lądu i z wody. Skosztowaliśmy najbardziej tradycyjnych kiełbasek. Wiecie, że Currywursty wymyślił w 1930 roku pan Konopka?

Byliśmy oczywiście przy Bramie Brandenburskiej, a w zasadzie przy dwóch (naprawdę są dwie i to całkiem niedaleko od siebie!). Zobaczyliśmy jak wygląda „zemsta papieża”.

Byliśmy przy „Kościele pamięci”, gdzie w grudniu ubiegłego roku doszło do zamachu. Tam też pytaliśmy „warum?”. Wewnątrz wysłuchaliśmy niesamowitego koncertu na dzwonki. Wy też możecie posłuchać tutaj.

Ostatni dzień spędziliśmy w Poczdamie. Najpierw w Cecilienhof, gdzie w 1945 roku „położono fundamenty” pod mur berliński, zatwierdzając powojenny podział Europy. Następnie bawiliśmy na salonach „ziemniaczanego” cesarza w pałacu Sanssouci. Wiecie, że odkąd stary Fryc wymusił na chłopach wprowadzenie uprawy kartofli, w Europie skończyły się klęski głodu? Ot taka „kuchenna rewolucja”.

Chcecie wiedzieć, „warum” (dlaczego) właśnie to pytanie stało się hasłem naszej wyprawy? Odpowiedzi udziela klasa 3a.

Film z wycieczki "4 pory roku"

Wspomnijmy raz jeszcze wycieczkę do Trójmiasta. Tym razem nie na fotografiach, ale na filmie przygotowanym Mateusza Domarskiego (1g). Zobaczcie sami:

Brawo Paulina!

Jeśli chodzi o wszechstronną wiedzę o krajach niemieckojęzycznych, drugoklasistka Paulina Rabczak nie ma sobie równych. Uczennica zdobyła I miejsce w organizowanym w IV LO wojewódzkim konkursie, wykazując się wiedzą m.in. o atrakcjach turystycznych, tradycjach, kulinariach i najbardziej znanych osobistościach krajów niemieckiego obszaru językowego. Główną nagrodą w konkursie jest wakacyjny kurs językowy.

Gratulujemy sukcesu!

Tydzień zdrowia w naszej szkole

Ubiegły tydzień w naszej szkole minął pod hasłem racjonalnego odżywiania oraz zdrowego stylu życia.

W poniedziałek odbył się „Bieg po marchewkę. Każdy uczestnik zabawy był zwycięzcą. W nagrodę otrzymał oczywiście … marchewkę. We wtorek uczniowie klas pierwszych wzięli udział w „Konkursie wiedzy o zdrowiu”, w którym pierwsze miejsce zajęła Daria Serwińska z 1e, drugie Aleksandra Kolek z 1a, trzecie natomiast Aleksandra Gajdek z 1e.

W ciągu tygodnia odbyło się kilka ciekawych konkursów zorganizowanych przez nauczycieli naszej szkoły. We wtorek uczniowie mierzyli swe siły w „Konkursie wiedzy o zdrowiu dla klas I”, w środę w konkursie „Matematyka a zdrowie” natomiast w czwartek uczniowie klas drugich mieli okazję wykorzystać swoją wiedzę praktyczną i teoretyczną w świecie zdrowych produktów, zbilansowanej diety oraz prawidłowych nawyków żywieniowych. Uczestnicy mieli za zadanie m.in. ułożyć całodzienny jadłospis, uwzględniając w nim nasze dzienne zapotrzebowanie energetyczne i wartości odżywcze produktów, obliczyć swoje BMI, a także rozpoznać za pomocą zmysłów tajemne zawartości białych kubeczków. Najwięcej trudności sprawiły wszystkim tzw. „gorzkie jądra”, czyli po prostu pestki moreli, będące prawdziwą bombą odżywczą.

Uczniowie naszego gimnazjum udowodnili, że młodzież doskonale zna i jak najbardziej przestrzega zasad zdrowego trybu życia, a tajniki prawidłowego odżywiania stoją przed nią otworem.

Podsumowaniem całego tygodnia było „Śniadanie w szkole” zorganizowane przez klasę IIc. Uczniowie włożyli cale serca w przygotowanie tego wydarzenia. Drugoklasiści własnoręcznie wykonali zdrowe przekąski: kanapki, ciastka, jogurty z owocami oraz naleśniki. Śniadanie cieszyło się dużym zainteresowaniem ze strony pozostałych uczniów naszej szkoły. Mamy nadzieję, że okazje do takich wydarzeń będą zdarzać się częściej.

Justyna Rochecka IIc, Maja Miedlar IIc

Bądźmy razem!

28 maja na rynku rzeszowskim został zorganizowany festyn Caritas pod hasłem "Bądźmy razem". Z różnych zabaw skorzystało kilka tysięcy osób!

Były koncerty, konkursy, przejażdżki bryczką oraz loteria. Jak zwykle niezawodni okazali się nasi wolontariusze (wraz z opiekunem - panią Anną Dec). Do naszych zadań należało m.in. rozdawanie lodów i słodkości, zabawy z dziećmi oraz malowanie twarzy. Ponadto udzieliliśmy wywiadu do TVP Rzeszów oraz Radia Via!

Dominika Wybraniec 3f

DIGITAL YOUTH FORUM

Nasza szkoła jako jedna z nielicznych w Polsce przyłączyła się do DIGITAL YOUTH FORUM, które odbyło się w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Nie, nie pojechaliśmy tam, lecz wzięliśmy udział w transmisji. To forum dla młodzieży na temat kreatywnego wykorzystania nowych technologii, które koncentrują się na pozytywnej profilaktyce zagrożeń w sieci, wspieraniu innowacyjności i sprawności młodzieży w obszarze IT.

O czym było? O FAKEach, facebooku, start-upach, generacjach komputerów, robotyce i jeszcze kilku innych sprawach. Wnioski? Rozwijaj pasje, wykorzystuj sieć – byle bezpiecznie, zabieraj robota na spacer w realu. Nowe technologie dają wiele możliwości, a wiek nie jest ograniczeniem. Korzystaj – byle z głową!

"Viaggiare e cambiare luogo conferisce un nuovo vigore alla mente"- Seneca. (Podróżowanie i zmiana miejsca dostarczają umysłowi nowych sił)

W dniach: 14-19 maja klasa 3e, część klasy 3f oraz kilka osób z klas drugich wzięły udział w wycieczce do Włoch. Po drodze mieliśmy okazję zobaczyć Wiedeń oraz miasto Ring z operą, parlamentem, ratuszem oraz zimową rezydencją Habsburgów.

Kolejne dni upłynęły na różnorodnych atrakcjach. Znalazło się miejsce zarówno na plażowanie, próbowanie lokalnych przysmaków, zakup pamiątek, jak i na zwiedzanie urokliwego Asyżu oraz Rzymu i Watykanu. W Asyżu mogliśmy poznać bliżej biografię św. Franciszka i św. Klasy oraz pomodlić się przy ich grobach w bazylikach. Rzym odwiedziliśmy dwukrotnie. Zajrzeliśmy wtedy w romantyczne zaułki i zwiedziliśmy najsłynniejsze miejsca (Bazylikę Św. Jana, Santa Scala, Coloseum, Forum Romanum, Kapitol, Plac Wenecki, Plac i Bazylikę Św. Piotra (z chwilą zadumy przy grobie Ojca Świętego Jana Pawła II), Plac Anioła, Panteon, Fontannę Di Trevi, Plac Hiszpański, Święte Schody).

Był również czas na rozrywkę - cały jeden dzień spędziliśmy w Parku Rozrywki Mirabilandia (największym parku z siedmioma obszarami tematycznymi oraz około czterdziestoma atrakcjami z kolejkami górskimi włącznie). Każdy z nas mógł zmierzyć się z własnymi słabościami, odwagą oraz strachem.

Wycieczka dostarczyła nam niezapomnianych wrażeń oraz przybliżyła nam kulturę Włoch.

Wycieczka w Karkonosze

Klasa 2c pod opieką pani Magdaleny Rewers oraz pani pedagog Barbary Król odbyła niezapomnianą podróż po jednym z najpiękniejszych regionów Polski - Karkonoszach oraz najpiękniejszym mieście Czech – Pradze. Centrum dowodzenia naszymi poczynaniami stał się przytulny podgórski pensjonat w Szklarskiej Porębie.

Dzień pierwszy

Podróż rozpoczęliśmy wczesnym rankiem i po kilku godzinach drogi znaleźliśmy się u celu wyprawy – u podnóża Sudetów, drugiego najwyższego łańcucha górskiego Polski.

Pierwsze kroki skierowaliśmy do przepięknego, wpisanego na listę UNESCO Kościoła Pokoju w Świdnicy, a następnie do słynnego wałbrzyskiego zamku Książ. Mogliśmy tam podziwiać nie tylko piękno wielowiekowej architektury, ale również (niestety) zniszczenia dokonane przez nazistów. W zamku tym miała się bowiem mieścić główna siedziba Adolfa Hitlera. Niemcy skuli wówczas drogocenne zdobienia, zniszczyli zabytkowy wystrój wnętrz i przede wszystkim w ramach projektu „Riese” stworzyli w skałach pod budynkiem sieć rozległych, tajnych tuneli i hal robotniczych. Miejsca te wraz z ucieczką nazistów w 1945 roku zostały zabetonowane, a badacze do tej pory nie potrafią stwierdzić, jakie dokładnie było przeznaczenie podziemnego kompleksu.

Dzień drugi

Wczesnym rankiem rozpoczęliśmy wędrówkę po niezwykłej starówce stolicy Czech – Pradze. Podczas zwiedzania poznaliśmy wiele ciekawych faktów na temat historii naszych południowych sąsiadów, zatraciliśmy się w magicznej atmosferze miasta i - co najważniejsze - mieliśmy okazję podziwiać architekturę oraz piękno jednej z najchętniej odwiedzanych europejskich stolic. Wracając do autobusu, potwornie zmęczeni, choć mimo wszystko usatysfakcjonowani, nie mieliśmy wątpliwości, że był to dobrze i owocnie spędzony czas. Nikogo z naszych opiekunów nie dziwiło także to, że po dosłownie kilku minutach cały autobus pogrążył się w niespotykanej ciszy, przerywanej tylko pojedynczymi odgłosami nieśmiałego chrapania.

Dzień trzeci

Wypoczęci, gotowi na dalsze przygody, pełni entuzjazmu i dobrej energii, z samego rana pomaszerowaliśmy w Krucze Skały.

Kolejnym punktem naszego napiętego planu był Karkonoski Park Narodowy, skąd udaliśmy się do Świątyni Wang. Kościół ten, przeniesiony z Norwegii, został wzniesiony bez użycia gwoździ czy innych elementów metalowych, a jedynie przy pomocy drewna.

Po pożywnym posiłku oraz chwili odpoczynku udaliśmy się w drogę powrotną na odległe Podkarpacie. W Rzeszowie znaleźliśmy się w późnych godzinach nocnych - zmęczeni, śpiący, lecz na nowo zintegrowani i pełni pozytywnego nastawienia na dalsze tygodnie szkoły.

Justyna Rochecka, IIc

W Hiszpanii

Grupa uczniów z naszej szkoły wraz z opiekunami: panią Anną Bielak-Majkut, panią Agnieszką Mnich i panem Damianem Basajem przebywała na wycieczce w Hiszpanii.

W trakcie wyjazdu realizowaliśmy projekt mający na celu poszerzenie naszej wiedzy na temat Katalonii oraz rozwijanie umiejętności językowych. Spacerowaliśmy po pięknych i malowniczych miastach: Barcelonie i Gironie, a także Blanes oraz Tossa de Mar. Udało nam się zobaczyć m.in. Sagradę Familię, Park Guell, Domy Gaudiego i Wioskę Olimpijską, na terenach której w 1992 r. odbywały się Igrzyska Olimpijskie.

Podczas podróży mieliśmy również okazję, aby zrelaksować się na urokliwych, hiszpańskich plażach.Do Polski oprócz opalenizny przywieźliśmy także bagaż nowych przeżyć, które będziemy jeszcze wspominać przez bardzo długi czas.

Przygotowały: Julia Najda, Wiktoria Nowak i Joanna Ruszała z klasy 2f

Dzień Europy 2017

W dniach 19-21 maja dwie uczennice z naszej szkoły, Karolina Krok i Monika Kondraciuk, wraz z opiekunem panem Markiem Pilińskim uczestniczyły w obchodach Dnia Europy w ukraińskim mieście Łucku.

W podróż wyruszyliśmy w piątek rano, dzięki czemu mieliśmy jeszcze okazję, by na własną rękę bliżej przyjrzeć się miastu. Następnego dnia gospodarze przygotowali dla nas wiele atrakcji związanych z integracją europejską. Późnym rankiem uczniowie z Łucka oraz jego miast partnerskich (m.in. z Rzeszowa, Chełma, Lublina i Kowna) zmierzyli się z zadaniami Olimpiady Europejskiej. Na resztę dnia zaplanowane było zwiedzanie miasta. Widzieliśmy Zamek Księcia Lubarta, odwiedziliśmy ZOO, a później uczestniczyliśmy w obchodach w parku, gdzie odbyło się rozdanie nagród uczestnikom i zwycięzcom olimpiady. Wieczorem młodzież wraz z opiekunami udała się do kręgielni. Spędziliśmy tu miłe chwile, grając w kręgle i poznając się bliżej.

Łuck opuściliśmy w niedzielę rano, zmęczeni, ale bogatsi o nowe doświadczenia i znajomości.

Monika Kondraciuk, 3c

Bezpieczeństwo to ważna sprawa!

17 maja uczniowie klas 3f i 3d wraz z opiekunami udali się do WSPiA na IV Podkarpackie Młodzieżowe Święto Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Po krótkiej części oficjalnej – wystąpieniu JM Rektora uczelni oraz zaproszonych gości – uczniowie z programem, mapką kampusu w ręku, spędzili kilka interesujących godzin, oglądając stanowiska wystawiennicze oraz prezentacje służb mundurowych i ratowniczych z całego województwa. Dużą popularnością cieszyły się pokazy: pracy psów poszukiwawczych, współpracy służb na miejscu wypadku drogowego, minersko-pirotechniczne z wykorzystaniem robota, udzielania pierwszej pomocy, interwencji antyterrorystów w pojeździe konwojowanym w sytuacji zagrożenia. Spore wrażenie wywarł pokaz mażoretek i szałamaistek. Zainteresowani mogli wziąć udział w licznych prelekcjach dotyczących szeroko pojętego bezpieczeństwa, a że pogoda w czasie tej kapryśnej wiosny dopisała, wszyscy wracali w znakomitych humorach.

Fizyka z historią w tle

17 maja w naszej szkole mieliśmy możliwość uczestniczenia w nietypowej lekcji fizycznej. Dotyczyła ona samolotów i ich prototypów. Poprowadzili ją dwaj studenci z Politechniki Rzeszowskiej.

Lekcja o aerodynamice okazała się bardzo ciekawa. Oprócz fizyki "zahaczyliśmy" też o wiadomości z historii. Zaproszeni studenci mogliby mówić o lotnictwie godzinami, a my moglibyśmy ich jeszcze dłużej słuchać, ale czas nam na to nie pozwolił...

Nasi goście przy okazji zachęcali nas do tego, by zostać na Podkarpaciu i kształcić się w kierunku lotnictwo.

Wycieczka "Cztery pory roku"

W dniach 9-12.05.2017 r. uczniowie klas - 1b i 1g (z wychowawcami: panem Sławomirem Tomaką, panem Sławomirem Fugasem oraz panem Wacławem Myśliwcem) wybrali się na czterodniową wycieczkę do Malborka, Trójmiasta, oraz Torunia.

Pierwszego dnia po długiej drodze zwiedziliśmy Zamek w Malborku. Oprowadzała nas po nim ciocia naszego kolegi Filipa, dzięki której poznaliśmy wiele ciekawostek z czasów krzyżackich.

Następny dzień wycieczki był pełen niespodzianek. Przewidywana prognoza pogody niestety nie sprawdziła się i cały dzień padał deszcz, a szczególnym zaskoczeniem dla nas był śnieg! Mimo to radość i uśmiechy z naszych twarzy nie zniknęły. Dzięki pani przewodniczce poznaliśmy dobrze Stare Miasto w Gdańsku oraz obejrzeliśmy różne zabytki, m.in. Bramę Wyżynną, Bazylikę WNMP (z wieży której – po pokonaniu 400 schodów - podziwialiśmy panoramę Gdańska) oraz Fontannę Neptuna. Dużą atrakcją był rejs statkiem na Westerplatte, gdzie oddaliśmy hołd bohaterskim obrońcom z początku II wojny światowej. Na zakończenie dnia zwiedziliśmy stadion Energa Gdańsk i udaliśmy się pod Pomnik Poległych Stoczniowców 1970 roku.

Trzeciego dnia pogoda była już całkiem inna, dzięki czemu mogliśmy ponownie udać się do Gdańska, gdzie zwiedziliśmy niedawno otwarte – bardzo nowoczesne – Muzeum II Wojny Światowej. Tam przenieśliśmy my się w czasie do koszmarnych czasów wojny. Potem pojechaliśmy do Oliwy, gdzie w najdłuższej katedrze w Polsce wysłuchaliśmy koncertu organowego. W Gdyni na Skwerze Kościuszki podziwialiśmy polski niszczyciel ORP Błyskawica, Dar Pomorza oraz niespodziewanie (chyba cumował przy brzegu specjalnie dla nas) żaglowiec szkolny Dar Młodzieży. Następnie udaliśmy się na spacer po molo w Sopocie, a także na rejs statkiem „Pirat” po Zatoce Gdańskiej.

Ostatniego dnia (po krótkiej nocy) czekały na nas kolejne atrakcje. Po trzygodzinnej podróży dotarliśmy do Torunia. Tym razem pogoda była już typowo letnia! Zwiedziliśmy tutaj m.in. Bramę Starotoruńską oraz Rynek Staromiejski, dom oraz pomnik Mikołaja Kopernika, Krzywą Wieżę i Drogę Królewską. Mieliśmy także czas na kupienie pamiątek i przede wszystkim spróbowanie prawdziwych, toruńskich pierników.

Po czterech dniach pełni wspaniałych atrakcji oraz wrażeń, zmęczeni i zadowoleni wróciliśmy ok. 23.00 do Rzeszowa.

Zapraszamy do galerii foto. Wkrótce relacja filmowa.

Aleksandra Tyrakowska – kl. 1b

Debiut gimnazjalistów na scenie MASKI

Na deskach Teatru Maska w Rzeszowie odbył się finał I – go Podkarpackiego Konkursu Małych Form Teatralnych „Z książką w tle”, w którym wzięli udział uczniowie naszej szkoły.

Gimnazjaliści zaprezentowali sztukę pt. Brać albo nie brać”, której scenariusz został napisany w oparciu o powieść H. Sienkiewicza „Ogniem i mieczem”.

Zespół w składzie: Emilia Grasza, Liliana. Grot, Karolina Pączek, Michał Łobaza (klasa 2g) oraz Artur Łunarski (klasa 1c) zdobył III miejsce.

Pełni wrażeń, zadowoleni i bogatsi o nowe doświadczenia aktorskie już planujemy udział w kolejnej edycji konkursu w przyszłym roku.

Fotografie z imprezy: [Zobacz]

Fizyka na Politechnice Rzeszowskiej

12 maja uczniowie z naszej szkoły, którzy pasjonują się fizyką, wzięli po raz kolejny udział w XIX edycji pokazów z fizyki. Tematyka zajęć powtarza się co cztery lata, jednak jest na bieżąco uaktualniana. Pracownicy naukowi przygotowują tzw. tytuły kasowe, które przyciągają młodych ludzi.

W ciągu dnia odbyło się pięć pokazów, a na każdym z nich sala była wypełniona po brzegi. W tym roku tematykę stanowiły: bezwładność, optyka, prąd elektryczny i płyny.

Gabriela Rok

Zajęcia na uniwesytecie

12 maja klasy 3c i 3e wzięły udział w spotkaniu ze studentami mechatroniki z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Mieliśmy okazję zobaczyć wiele ciekawych doświadczeń fizycznych. Przyjrzeliśmy się także efektom pracy studentów w postaci interaktywnych robotów.

Obie klasy były bardzo zadowolone z przeprowadzonych warsztatów, a studenci obiecali współpracę z naszym nowo powstającym liceum.

Magdalena Gąsior i Wiktoria Szela 3e

Filmowe relacje z dnia otwartego

Oj, działo się... Zobaczcie sami:

Nasi uczniowie przygotowali też krótki film z dnia otwartego IX LO. Możemy w nim posłuchać wypowiedzi uczestników imprezy:

Srebrny Jubileusz naszych serc!

6 maja Caritas Diecezji Rzeszowskiej obchodziła swoje 25 - lecie. Nasi wolontariusze wzięli najpierw aktywny udział w uroczystym nabożeństwie, a następnie udali się do Filharmonii Podkarpackiej, gdzie pomagali rozdawać pamiątkowe obrazki i wysłuchali muzyki przygotowanej przez Orkiestrę Koncertową Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Kilka dni przed wspomnianą uroczystością nasze wolontariuszki udzieliły wywiadu do TVP Rzeszów, w czasie którego opowiedziały o działalności Szkolnego Koła Caritas.

Dominika Wybraniec 3f

[Wypowiedzi naszych uczennic w TVP Rzeszów]

Goście z Hiszpanii

Z ciepłego Madrytu do deszczowego Rzeszowa przybyli do nas nasi hiszpańscy przyjaciele. Weekend spędziliśmy razem z nimi w rodzinnych domach. Natomiast w poniedziałek nasi goście zawitali do szkoły. Zostali powitani przez dyrektora szkoły - pana Mariana Pietrykę. Wspólnie obejrzeliśmy krótki film, który przypomniał nam cudowne chwile spędzone miesiąc temu w Hiszpanii.

Uczniowie Instytutu Newtona podpisali się na pamiątkowej kartce i ...wyruszyli z nami na lekcje. Mieli okazję przyjrzeć się, jak pracujemy w czasie zajęć oraz posłuchać, czego się uczymy.

Następnie udaliśmy się z całą grupą na spotkanie do ratusza, gdzie nasi goście mogli poznać przedstawicieli miasta.

Mamy nadzieję, ze dalsza część wizyty przebiegnie równie sympatycznie.

Karolina Pączek i Alicja Żukowicz z klasy 2g

Uroczyście przywitani także przez władze miasta, Hiszpanie, w miniony poniedziałek, rozpoczęli swoją tygodniową wędrówkę po Polsce. Swoją trasę zaczęli w naszym gimnazjum, kontynuując ją przez Medynię Głogowską, gdzie nikt nie pozostał bez nowego doświadczenia garncarskiego. Zwiedzili Zamek w Łańcucie oraz Oświęcim i Kraków, który zadziwił ich swoją rozległą, piękną, ale też dramatyczną historią, kończąc na Wieliczce, gdzie każdy zasmakował soli. W piątek uczniowie z Hiszpanii przemierzyli Podziemną Trasę Turystyczną, kończąc tym, samym przygodę z naszym miastem. Dodatkowo, podczas Dni Otwartych IX Liceum, nasi zagraniczni przyjaciele, aktywnie brali w nich udział, tańcząc, śpiewając oraz uczestnicząc w rozgrywkach piłki koszykowej.

Niestety, w ubiegły sobotni ranek, nasi hiszpańscy goście, musieli opuścić Polskę i powrócić do Madrytu. W smutnej atmosferze, z dużą ilością łez na policzkach, wymieniliśmy ostatnie ciepłe słowa i każde z nas podążyło własną ścieżką. Pewne jest to, że na zawsze w naszej pamięci pozostaną minione dni, spędzone na wesołych rozmowach, śmiechu, krzykach oraz śpiewaniu niezliczonej ilości hiszpańskich piosenek.

Konkurs Wiedzy o Hiszpanii

W zeszłym tygodniu odbyło się uroczyste rozdanie nagród dla zwycięzców III Między szkolnego Konkursu Wiedzy o Hiszpanii i Krajach Hiszpańskojęzycznych organizowanego przez III Liceum ogólnokształcące w Rzeszowie pod patronatem Ambasady Hiszpanii. Bardzo cieszymy się, że uczeń klasy 1E Paweł Płonka został laureatem tego konkursu w kategorii szkół gimnazjalnych. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów

"Witaj, majowa jutrzenko..."

Jak co roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Montaż słowno - muzyczny w wykonaniu naszych gimnazjalistów przypomniał wszystkim ważne fakty z historii Polski i uświadomił, jakie znaczenie miała wtedy uchwalona konstytucja. Usłyszeliśmy także piękne i wzruszające pieśni nawiązujące do atmosfery tamtych doniosłych wydarzeń.

Była to najlepsza lekcja patriotyzmu.

SKC Śladami Bożego Miłosierdzia

29 kwietnia wolontariusze naszego SKC wraz z ks. prałatem Stanisławem Słowikiem oraz siostrą Joanną udali się na pielgrzymkę do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

Pierwszym punktem naszej wycieczki była Kaplica Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, w której modliliśmy się przy relikwiach Św. Siostry Faustyny oraz podziwialiśmy piękny obraz Jezusa Miłosiernego. Następnie udaliśmy się do Bazyliki, gdzie mogliśmy posłuchać konferencji nt. ,,Idźcie i odpocznijcie nieco'', a po niej uczestniczyliśmy we Mszy świętej celebrowanej m.in przed ks. bpa Wiesława Szlachetkę.

Po nabożeństwie zjedliśmy oraz posiłku ruszyliśmy w kierunku Sanktuarium Jana Pawła II, gdzie odmówiliśmy koronkę do Miłosierdzia Bożego, a potem udaliśmy się w drogę powrotną do Rzeszowa.

Nasi wolontariusze byli bardzo szczęśliwi, że mogli znaleźć się wśród innych polskich kół Caritas i razem z nimi zjednoczyć się w przepełnionej miłosierdziem modlitwie.

Dominika Wybraniec 3f

Ach, co to był za dzień!...

25 kwietnia w naszej szkole odbył się pierwszy "Dzień otwarty" IX LO, które powstanie od nowego roku szkolnego na fundamencie naszego Gimnazjum nr 9. Uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali wiele różnych atrakcji, prezentując potencjał naszej szkoły i zachęcając naszych rówieśników do jej wyboru.

"Dzień otwarty" utrzymany był w hiszpańskim klimacie, między innymi ze względu na naszych gości z Madrytu biorących udział w wymianie międzynarodowej. Kandydaci na uczniów IX LO mieli okazję skosztować tradycyjnych hiszpańskich potraw, wziąć udział w quizie multimedialnym, a także dać się porwać gorącym hiszpańskim rytmom, uczestnicząc w pokazie tańców. Nauczyciele innych języków wraz z uczniami również przygotowali coś od siebie. Uczący się języka niemieckiego zaprezentowali swoją wersję bawarskiego tańca męskiego "Schuhplatter". Zainteresowani językiem francuskim mogli spróbować potraw tradycyjnej kuchni oraz uczestniczyć w wielu grach językowych. Jako że nowo powstałe liceum jest dwujęzyczne, podczas "Dnia otwartego" nie mogło również zabraknąć zabaw i pokazów związanych z kulturą krajów anglojęzycznych.

Na pasjonatów przedmiotów ścisłych czekały spektakularne pokazy doświadczeń chemicznych, fizycznych i biologicznych. W sali matematycznej można było bliżej przyjrzeć się sztuce układania kostki Rubika oraz zgłębić taktyki gry w szachy.

Swoją działalność również przybliżyło naszym gościom Szkolne Koło Caritas, grupa rekonstrukcyjna z RWDH ŻUAWI oraz kółko modelarskie. Związek Strzelecki "Strzelec" przygotował dla przybyłych pokaz dynamiczny, natomiast koło turystyczne prezentacje o swoich licznych wycieczkach na Kresy. Goście przekonali się również, że nasza szkoła propaguje zdrowy tryb życia - na boisku odbywały się różnorakie gry sportowe, a uczniowie częstowali zdrowymi smakołykami i udzielali porad dotyczących odżywiania. Zwycięscy zorganizowanego przez nauczycieli wychowanie fizycznego konkursu siatkarskiego nagrodzeni zostali oryginalnymi koszulkami meczowymi z autografami drużyny Asseco Resovii. Zainteresowani historią mieli okazję bliżej przyjrzeć się uzbrojeniu i strojom Zakonu Rycerzy Boju Dnia Ostatniego, a także mundurom powstańczym. Warsztaty robienia biżuterii z koralików, spektakl "Brać czy nie brać" oraz prezentacje prac plastycznych utalentowanych uczniów naszego gimnazjum stanowiły artystyczną część tego dnia.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przybyli, by poznać naszą szkołę. Mamy nadzieję, że we wrześniu wszyscy razem spotkamy się w szkolnych ławkach IX LO.

Monika Kondraciuk, 3c

Uczniowie klas: 1a, 1b, 1c i 2b z wizytą u naszych węgierskich przyjaciół

W dniach 10-12 kwietnia przebywaliśmy na Węgrzech w ramach współpracy ze szkołą im. Józefa Bema w Nyiregyhazie. Wraz z nauczycielami (panią Agnieszką Mnich, panią Moniką Kujałowicz oraz panem Wacławem Myśliwcem) odwiedziliśmy nasze miasto partnerskie i spotkaliśmy się kolejny raz z uczniami z Węgier.

Po przyjeździe na miejsce uczestniczyliśmy w programie powitalnym, podczas którego wysłuchaliśmy pięknych piosenek i obejrzeliśmy pokaz tańca przygotowany przez dwie uczennice z węgierskiej szkoły. Potem sami dołączyliśmy do wspólnej zabawy tanecznej, a następnie wszyscy udaliśmy się na spacer po centrum miasta.

Kolejnego dnia odwiedziliśmy miejscowe zoo. Poznaliśmy wiele gatunków zwierząt dotychczas nam nieznanych. Nie mogliśmy uwierzyć, że znajduje się ich tam ponad 5 tysięcy! Niemniej jednak, największe wrażenie zrobił na nas pokaz fok! Następnie w godzinach popołudniowych odwiedziliśmy Aquapark „Aqarius”. Mogliśmy w nim skorzystać z wielu atrakcji, między innymi ze zjeżdżalni multimedialnej oraz z gorących wód termalnych.

Ostatniego dnia pobytu pojechaliśmy do centrum miasta Nyiregyhaza, gdzie kupiliśmy różne pamiątki i prezenty dla najbliższych. Spotkaliśmy się także z prezydentem miasta oraz z przedstawicielami Polaków tam mieszkających.

Wyjazd na Węgry będziemy bardzo dobrze wspominać. A teraz już nie możemy doczekać się jesieni, kiedy nasi węgierscy koledzy odwiedzą nas w Rzeszowie.

Kinga Lewieniec i Adrian Bobowski z klasy 1a

Zobacz więcej:

  1. [Krótka relacja w węgierskiej TV]
  2. [Zdjęcia]

Niedziela Palmowa

9 kwietnia reprezentanci naszego gimnazjum wzięli udział w obchodach Niedzieli Palmowej. Przed uroczystą mszą świętą przedstawiciele parafii i szkół z całej diecezji rzeszowskiej zebrali się w Parku Papieskim, gdzie odbył się konkurs na najpiękniejszą i najwyższą palmę.

Palma przygotowana przez uczniów naszej szkoły zajęła piąte miejsce, za co zostaliśmy nagrodzeni dziesięcioma wejściówkami do trasy podziemnej.

Po konkursie odbyło się nabożeństwo odprawione przez biskupa rzeszowskiego Jana Wątrobę. Wnętrze katedry rozbrzmiewało śpiewem najlepszych młodych chórzystów, przygotowując nas do lepszego przeżycia tegorocznych Świąt Wielkanocnych.

Po mszy otrzymaliśmy egzemplarze orędzia papieża Franciszka na XXXII Światowy Dzień Młodzieży, będące wspaniałą pamiątką tych uroczystych chwil.

Monika Kondraciuk, klasa 3c

Po francusku

7 kwietnia uczniowie klas 1f i 2f uczestniczyli w Dniu Frankofońskim organizowanym przez III LO w Rzeszowie. W programie znalazły się konkursy dotyczące Francji i języka francuskiego, występy artystyczne młodzieży uczącej się tego języka oraz poczęstunek, na który składały się smakołyki przyniesione przez samych uczestników.

W konkursie recytatorskim sonetów francuskich uczennice naszego gimnazjum zajęły: I miejsce - Joanna Ruszała z klasy 2f oraz III miejsce - Oliwia Koszulińska z klasy 2f. Zaś grupa uczennic w składzie: Karolina Bukała, Klaudia Trzcińska, Julia Najda, Aleksandra Gliwa, Wiktoria Nowak, Gabriela Witkowska, Julia Bal, zaspiewały piosenkę Kids United " On ecrit sur les murs". Nad przygotowaniem do występów czuwały panie: Magdalena Jastrzębska i Monika Marut.

Z wizytą w Madrycie

W ramach wymiany międzynarodowej uczniowie naszego gimnazjum przebywali w Hiszpanii. Mieli okazję zwiedzić madryckie ulice pełne kolorowych sklepów i gwarnych restauracji, tutejsze centra handlowe, a także najważniejsze zabytki. Mogli też podziwiać rozległą panoramę miasta ze szczytu gór. Spróbowali po raz pierwszy tradycyjnych, hiszpańskich potraw, takich jak paella czy tortilla de patatas. Wiele czasu spędzili ze swoimi nowymi towarzyszami, którzy przyjadą do nas pod koniec kwietnia z rewizytą.

W Paryżu

Uczniowie z klas f i 2f polecieli do Francji. Zwiedzili tam m.in. wzgórze Montmartre z bazyliką Sacré-Coeur, Dzielnicę Łacińską z Sorboną, Panteonem Paryskim i katedrą Notre-Dame. Podziwiali także miasto miłości ze szczytu wieży Eiffla oraz płynąc statkiem po Sekwanie.

Rozrywkowym akcentem wycieczki była wizyta w Disneylandzie. Spacerem po zamku w Wersalu i jego ogrodach gimnazjaliści zakończyli paryską przygodę. Opiekunami młodzieży były panie: Magdalena Jastrzębska i Izabela Zamorska.

Na Politechnice Rzeszowskiej

W czwartek 30 marca 2017 roku uczniowie z naszej szkoły, którzy interesują się fizyką, mieli możliwość uczestniczenia w dniu otwartym Politechniki Rzeszowskiej. W wycieczce wzięło udział 46 uczniów (pod opieką pana Pięciaka).

W pierwszym etapie naszego wyjazdu oglądaliśmy stanowiska przygotowane przez różne grupy studenckie, m.in. Koło Naukowe "Eurointegracja", Koło Naukowe Rachunkowości "ASSETS", Koło Naukowe Geodetów “GLOB”, Koło Naukowe Lotników, Koło Naukowe Robotyki „Mechatronik”, Koło Naukowe Komunikacji Marketingowej „Brief”. Braliśmy też udział w wielu bardzo ciekawych konkursach i rozwiązywaliśmy zagadki z różnych dziedzin nauki, zdobywając drobne nagrody.

Następnie obejrzeliśmy pokazy z fizyki i chemii. Po aktywnej części zajęć udaliśmy się na wykład z zakresu aerodynamiki, który przybliżył nam tajemnicę latania. Później zwiedziliśmy Wydział Matematyki i Fizyki Stosowanej oraz Wydział Chemiczny.

Podczas całej wycieczki poznaliśmy wydziały i kierunki, jakie można studiować na Politechnice Rzeszowskiej, m.in.: lotnictwo, kosmonautykę, inżynierię środowiska, ochronę środowiska, zarządzanie, transport, mechatronikę, biotechnologię, informatykę, automatykę, robotykę, finanse i rachunkowość, inżynierię medyczną i wiele innych. Dowiedzieliśmy się, jak ważne jest podążanie za swoimi marzeniami.

Wyjazd ten pogłębił naszą wiedzę z zakresu fizyki i chemii, a oprócz tego był dla nas dużą rozrywką. Dzięki udziałowi w dniach otwartych zobaczyliśmy, że kobiety też studiują kierunki techniczne, m.in. inżynierię technologii specjalnych, energetykę, robotykę. Wycieczka ta z pewnością zachęciła nas do dalszego kształcenia się na Politechnice Rzeszowskiej. Była również początkiem przyszłorocznej współpracy pomiędzy nowo tworzonym liceum i Politechniką Rzeszowską. Uczniowie naszego liceum, a szczególnie ci z klasy politechnicznej, będą mogli dokształcać się w czasie zajęć z najlepszymi profesorami z całego Podkarpacia.

Katarzyna Markuszka 3b
Szymon Żołnierczuk 3a

Pomoc dla szpitali i przychodni w Afryce

Uczniowie klasy 1F wsparli akcję zorganizowaną przez fundację Redemptoris Missio "Opatrunek na ratunek", piekąc oraz sprzedając ciasta i ciasteczka.

Wszystkie słodkości rozeszły się w błyskawicznym tempie. Wspólnie zebraliśmy 195 zł i 13 gr. Za tę kwotę kupiliśmy środki opatrunkowe, które następnie zostały wysłane do szpitali i przychodni w Afryce.

Do akcji włączyła się cała społeczność szkolna, która przyniosła do szkoły potrzebne artykuły. Wysłaliśmy do Afryki trzy duże paczki. O tym szlachetnym przedsięwzięciu informowały ogólnopolskie media: Radio Maryja oraz Telewizja Polska.

Pani Anna Dec o naszej akcji wypowiedziała się na antenie katolickiego Radia Via.

Nadia Batóg kl. 1f

Jak prawdziwi naukowcy...

W sobotę 25 marca 2017r. uczniowie zainteresowani biologią oraz chemią odwiedzili Instytut Biotechnologii Uniwersytetu Rzeszowskiego w Weryni. Wizyta ta zapoczątkowała współpracę między szkołą a uczelnią. Uczniowie planowanego od przyszłego roku IX LO będą mogli systematycznie uczestniczyć w tego typu warsztatach. Zajęcia umożliwiają zdobycie wiedzy i umiejętności na poziomie uniwersyteckim.

Po przyjeździe do instytutu najpierw uczestniczyliśmy w wykładzie poświęconym biotechnologii (m. in. czym jest ta nauka, od jak dawna istnieje). Była też mowa o tym, czym zajmuje się instytut na co dzień. Wykład zakończył się krótkim filmem o genach odpowiadających za fluorescencję w chirurgii.

Następnie podzielono nas na dwie grupy, z których każda miała przeprowadzić doświadczenia pod opieką pracownika naukowego. Część uczniów zajmowała się izolowaniem DNA z drożdży oraz hodowlą bakterii i obserwowaniem ich pod mikroskopem. Inni zaś kroili tkanki i zakładali z nich hodowlę komórek.

Mieliśmy też okazję posłuchać o najnowszych badaniach przeprowadzanych w instytucie. Na koniec obserwowaliśmy pod mikroskopem tkanki ludzkie i zwierzęce (m.in. krew ptaka i ssaka oraz fragmenty mózgu).

Ten wyjazd z pewnością dostarczył nam niezwykłych wrażeń, wzbogacił w wiedzę, a także udowodnił, że biotechnologia daje wiele możliwości.

Justyna Kołodziej

<TAK, POMAGAM!

W piątek i w sobotę (24-25.03.17r.) odbyła się kolejna ogólnopolska zbiórka trwałej żywności pod nazwą "Tak, pomagam'' zorganizowana przez Caritas Polska. Jej celem było wsparcie potrzebujących w okresie wielkopostnym.

Jak zwykle, wolontariusze naszego SKC, wraz z opiekunem - panią Anią Dec - świetnie się spisali! Rozdawali ulotki, zbierali żywność, a także sami wspierali akcję w dwóch rzeszowskich sklepach sieci Frac- na ul. Lwowskiej oraz na ul. Rejtana.

Łącznie, dzięki współpracy 77 wolontariuszy, udało się zebrać ponad 115 kartonów z darami! Nasi uczniowie udzielili też wywiadu na żywo dla ogólnopolskiej telewizji oraz TVP Info.

Akcja przebiegła pomyślnie i bardzo cieszy nas tak duże zaangażowanie młodych ludzi, którzy pragną pomagać i dzielić się sercem.

[Wypowiedzi naszych uczniów w TVP Rzeszów]

Dominika Wybraniec 3f

Słodka pomoc

24 marca Szkolne Koło Caritas zorganizowało kolejną akcję, której celem jest wsparcie naszej podopiecznej z Zambii - Ireen.

Dzięki zaangażowaniu w pieczeniu ciast i ciasteczek oraz pracy naszych uczniów zebraliśmy ok. 1000 zł!

Rąk do pomocy i wspierających akcję jak zwykle nie brakowało! Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy.

Dominika Wybraniec 3f

Witaj, wiosno!

22 marca w naszej szkole obchodziliśmy dzień wiosny. Z tej okazji wszystkie klasy wzięły udział w szkolnym konkursie na najlepiej przebraną klasę. Zwyciężyła 3b przebrana za ratowników.

Podsumowanie "Projektu z ZUS"

9 marca odbyło się uroczyste podsumowanie projektu, w którym brały udział klasy drugie. Spotkanie prowadziła pani Alicja Kochanowicz-Grabuś. Uczniowie obejrzeli krótki film zrealizowany przez kolegów z klasy 2a. Film przedstawił widzom przykre konsekwencje niepłacenia składek ubezpieczeniowych. Sposób przedstawienia i forma realizacji zadania zrobiła na naszym gościu z ZUS ogromne wrażenie.

Aby pogłębić naszą wiedzę dotyczącą Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, pani A. Kochanowicz-Grabuś wygłosiła ciekawą prelekcję, a następnie zaprezentowała film przedstawiający historię ZUS.

Na zakończenie mieliśmy sposobność rozwiązania kilku tematycznych krzyżówek. Osoby aktywne, które wykazały się wiedzą, zostały nagrodzone drobnymi nagrodami.

Dzięki tej ciekawej lekcji dowiedzieliśmy się na czym polegają ubezpieczenia i czy warto płacić składki.

Kaziuki 2017

Nasi wolontariusze na czele z opiekunem – p. Anią Dec wzięli udział w sprzedawaniu piernikowych serc i obwarzanków przy kościele św. Wojciecha i Stanisława w Rzeszowie. Akcja ta ma na celu wspieranie studentów polskiego pochodzenia, którzy uczą się poza granicami naszego raju (m.in. na Ukrainie, w Białorusi i w Mołdawii).

Przewodnicząca SKC udzieliła wywiadu dla TVP Rzeszów, a później nasi uczniowie pojawili się również w TVP info na żywo wraz z ks. Piotrem Potyrałą.

Udało nam się zebrać sporą sumę pieniędzy. Mamy nadzieję, że następne "Kaziuki" wypadną równie dobrze.

Wywiad z naszymi wolontariuszami można zobaczyć na www.rzeszow.tvp.pl

Dominika Wybraniec, Ewa Żukowska

Zajęcia historyczne kl. 1b

Klasa 1b wraz z wychowawcą wybrała się do pobliskiej świetlicy, tzw. "Królestwa Bezkresu", aby poznać sekrety II wojny światowej. Uczniowie uczestniczyli w ciekawych konkursach i zabawach ruchowych. Jednocześnie pogłębiali swoją wiedzę historyczną.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia tego miejsca. Naprawdę warto!

Monika Kuźniar i Amelia Łach

Dziewiątka pomaga

23 lutego nasi wolontariusze wzięli udział w zabawie karnawałowej dla dzieci z ubogich rodzin. Impreza została zorganizowana przez Towarzystwo Św. Brata Alberta w Rzeszowie.

Zabawę poprzedziło przygotowywanie (również przez naszych uczniów) paczek upominkowych dla dzieci. Bardzo cieszyliśmy się z tego, ze mogliśmy im dać trochę radości.

Mamy nadzieję, że kolejne przyjęcie będzie równie udane.

Dominika Wybraniec 3f

KARNAWAŁ W DZIEWIĄTCE

22 lutego w naszym gimnazjum odbyła się zorganizowana przez panią Annę Dec zabawa, podczas której mogliśmy poznać tańce lednickie.

Wraz z zaproszonymi licznymi gośćmi, którzy w ubiegłym roku uczyli tańca uczestników Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, przybył także ks. Wojciech wraz z grupą młodzieży z Zakładu Doskonalenia Zawodowego.

Wszyscy bawiący się mogli skorzystać z przygotowanego przez naszych gimnazjalistów słodkiego poczęstunku. Największą popularnością cieszył się hymn światowych dni młodzieży. Imprezę można uznać za naprawę udaną.

Wszystkim zaangażowanym serdecznie dziękujemy!

Monika Kuźniar kl. 1b

Walentynki

14 lutego w naszej szkole działała poczta walentynkowa. Od rana w naszej skrzynce pojawiały się walentynkowe kartki i miłosne liściki. Najwięcej walentynek otrzymali uczniowie klasy 1b. Niektórzy nauczyciele też dostali swoje walentynki.

Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie. Mamy nadzieję, że przyszłoroczny Dzień Zakochanych będzie równie udany jak ten.

Słodka nadzieja

14 lutego, czyli w dzień zakochanych, w naszej szkole odbyła się kolejna akcja charytatywna. Miała ona na celu wsparcie finansowe Amelki chorującej na zespół Aperta. Dzięki ofiarności naszych uczniów i nauczycieli udało się nam zebrać 677,23 zł.

Tego dnia odwiedził nasze gimnazjum wicedyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej ks. Piotr Potyrała. Towarzyszyli mu przybysze z afrykańskiej wioski. Dominika Wybraniec z 3f opowiedziała zaproszonym o działalności Szkolnego Koła Caritas. Goście byli pod wrażeniem pracy i zaangażowania charytatywnego naszych uczniów. Oni również wsparli naszą akcję.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i chęć bezinteresownej pomocy.

Sypnęliśmy groszem na szczytny cel

8 lutego 2017 r. uczniowie i nauczyciele naszej szkoły włączyli się do akcji "Góra Grosza". Monety uzbierane podczas lekcji oraz przerw zostaną przeznaczone na realizację programów, które pomagają dzieciom wychowującym się poza własną rodziną.

Dzięki hojności naszej społeczności szkolnej udało się zebrać 369,62 zł. Serdecznie dziękujemy darczyńcom!

A może kariera inżyniera?

4 lutego 2017r. grupa uczniów naszej szkoły uczestniczyła w zajęciach na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Rzeszowskiej w ramach programu „Kariera Inżyniera”. Wykłady prowadzone były przez pracowników Katedry Systemów Elektronicznych i Telekomunikacyjnych. Dotyczyły one m. in. systemu nawigacji GPS, techniki radiowej identyfikacji obiektów RFID oraz współczesnych systemów telefonii komórkowej i technicznych aspektów ich działania.

Białe szaleństwa na stoku

Czterdziestoosobowa grupa miłośników dwóch desek pod opieką wuefistów: p. I. Zamorskiej i p. J. Zborila uczestniczyła w zajęciach rekreacyjnych na stoku narciarskim w Puławach. Humory nam bardzo dopisywały, a w zimowych szaleństwach nie przeszkodziła nawet ekstremalnie gęsta mgła.

Mamy nadzieję, że nasze popisy zostaną nagrodzone co najmniej szóstką z wf-u.

Zbieraliśmy dla WOŚP-u

Tradycyjnie społeczność naszej szkoły przyłączyła się do zbiórki pieniędzy w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Dzięki ofiarności uczniów i nauczycieli udało nam się zebrać 378,36 zł. Wszystkim ofiarodawcom serdecznie dziękujemy. Siema!

Zimowisko w Zakopanem

Zgodnie w wieloletnią tradycją grupa uczniów naszej szkoły uczestniczyła w zimowisku, na którym narciarze czy miłośnicy deski snowboardowej mogli szusować od rana do wieczora a nawet nocą. Radości było wiele, gdyż dopisała nam piękna zimowa aura. Warunki były wyśmienite, bowiem spadło dużo śniegu i cały czas towarzyszyło nam słońce.

Miłośnicy białego szaleństwa mogli najeździć się do woli na atrakcyjnym i wymagającym stoku Harenda. Oprócz tego „zaliczyliśmy” pieszo „Szlak Papieski” z Harendy na Gubałówkę oraz odwiedziliśmy rodzinną miejscowość naszego mistrza skoków narciarskich, Kamila Stocha.

Był również czas na spacer po Krupówkach i zakup pamiątek. Zawarliśmy nowe przyjaźnie z koleżankami i kolegami z Gdańska i Lublina, którzy mieszkali w naszym ośrodku.

Szkoda tylko, że po tygodniowym pobycie w zimowej stolicy musieliśmy wracać do domu.

NARESZCIE UPRAGNIONE FERIE!

W piątek 13.01.2017 r. ostatni dzień nauki w szkole, bo już od jutra rozpoczynają się długo oczekiwane ferie.

Przed nami dwutygodniowy odpoczynek. Wszyscy cieszymy się z pięknej zimowej aury i białego puchu.

WSPANIAŁYCH I ZDROWYCH FERII

DO ZOBACZENIA W SZKOLE 30.01.2017 r.

Z pomocą dzieciom z Tajlandii

6 stycznia 2017r. grupa uczniów ze Szkolnego Koła Misyjnego wyruszyła, aby kolędować, modlić się, przynosić radość i pokój rówieśnikom z naszego gimnazjum oraz rodzinom należącym do rzeszowskiej Fary. Celem Kolędników Misyjnych było finansowe wsparcie dzieci „niewidzialnych” (bez aktu urodzenia) w Tajlandii.

Młodzi misjonarze głosili piękne hasło „Idźcie i głoście”, które towarzyszyło im przez całe kolędowanie. Dzięki hojności wielu parafian udało się zebrać ok. 800 zł. Również uczniowie i nauczyciele z naszej szkoły udzielili wsparcia w wysokości 434 zł dla małych mieszkańców Tajlandii.

Serdecznie dziękujemy za otwartość i zaangażowanie w tę akcję.

Aleksandra Rębisz i Aleksandra Piasecka z kl. 3b

W świątecznej atmosferze...

„Gdzie jest Betlejem?” to tytuł przedstawienia wigilijnego, które wprowadziło nas w klimat świąt. Spektakl w wykonaniu klasy 2c przypomniał nam o istocie Bożego Narodzenia, o konieczności budzenia sumienia i otwarcia się na miłość Boga.

W salach i na korytarzach szkolnych rozbrzmiały życzenia i kolędy, rozniósł się zapach przygotowanych potraw, zabieliły się opłatki…

W takiej gorącej i wzruszającej atmosferze pożegnaliśmy odchodzącą na emeryturę Panią Wicedyrektor Annę Krupińską, która pełniła swoją funkcję najpierw w Szkole Podstawowej nr 35, a następnie w Gimnazjum nr 9, ofiarowując nam prawie 27 z 40 lat swojej pracy. Uczniowie i nauczyciele dziękowali słowem, kwiatami, śpiewem i długimi brawami za czas, zaangażowanie i poświęcenie.

Szlachetny dar

W naszym gimnazjum zakończyła się kolejna edycja akcji pod nazwą "Szlachetna paczka". Została ona zorganizowana przez panią Annę Dec oraz siostrę Agnię. Jej celem było wsparcie dwóch rodzin z woj. podkarpackiego.

Wzięły w niej udział wszystkie klasy, chętnie włączając się w zakup potrzebnych rzeczy, które udało się dość szybko zebrać.

Zaangażowanie przerosło nasze najśmielsze oczekiwania!

Serdecznie dziękujemy wszystkim za włączenie się do akcji. Jesteśmy także wdzięczni za współpracę naszej absolwentce - Sylwii Fudali, która dostarczyła paczki do rodzin.

Mamy nadzieję, że prezenty sprawiły ogromną radość przede wszystkim dzieciom!

Dominika Wybraniec 3f

Z wizytą w Warszawie

Uczniowie klas 1f i 2f (wraz z nauczycielkami: panią Magdaleną Jastrzębską, panią Moniką Marut oraz panią Aliną Dłuską) wybrali się na jednodniową wycieczkę do Warszawy.

Głównym powodem pobytu w stolicy była wystawa Textifood, którą można było obejrzeć w Pałacu Kultury i Nauki. Prezentowała ona ciekawe i oryginalne inspiracje dotyczące tworzenia ubrań z pożywienia. Była to wystawa światowa zorganizowana przez Instytut Francuski w Polsce oraz Miasto Stołeczne Warszawa.

Ta artystyczna kolekcja przedstawiała głównie ubrania. Mogliśmy także podziwiać ogromny ruchomy kwiat lotosu, przy którym zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie.

Artyści tworzący tę wystawę chcieli uświadomić nam, że nawet tworząc odzież, można dbać o Ziemię. Wymyślone przez nich stroje zostały stworzone ze specjalnych włókien, które z kolei zrobione był na przykład z kawy czy mleka.

Obowiązkowym punktem wycieczki były oczywiście później zakupy w warszawkiej galerii Złote Tarasy...

Najatrakcyjniesze okazały się ostatnie trzy godziny, które spędziliśmy w Centrum Nauki Kopernik. Mogliśmy tu bliżej poznać prawa przyrody poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach.

Po dniu pełnym wrażeń późnym wieczorem, zadowoleni i pełni wrażeń, wróciliśmy do Rzeszowa.

Zuzanna Węklar i Paulina Salach 2f

"Człowiek odnajduje siebie tylko w bezinteresownym dawaniu"

W sobotę (10.12) nasi uczniowie solidnie zaangażowani w SKC, wraz z opiekunem - panią Anią Dec, udali się do Młodzieżowego Domu Kultury w Rzeszowie, gdzie odbyła się gala "Wolontariatem Inspirowani’’.

Znaleźliśmy się tam w gronie młodzieży rzeszowskich szkół zaangażowanej w działalność charytatywną. Wymieniliśmy się razem doświadczeniami, obejrzeliśmy ciekawy program artystyczny. Uczestniczyliśmy również w wielu atrakcjach i warsztatach specjalnie dla nas przygotowanych, m.in. w konkursach z nagrodami. Zaproszono nas też na pyszny poczęstunek.

Podczas gali dowiedzieliśmy się dużo więcej o działających wśród nas organizacjach, stowarzyszeniach, fundacjach i instytucjach. Mieliśmy okazję obejrzeć różnorodne prezentacje opisujące ich działalność charytatywną.

Na zakończenie otrzymaliśmy statuetkę oraz dyplom.

W imieniu SKC serdecznie dziękujemy wszystkim wolontariuszom za owocną współpracę na rzecz potrzebujących, a przede wszystkim za chęci i serce, jakie w to z wielkim entuzjazmem wszyscy wkładacie!

Dominika Wybraniec 3f

Dziewiątka pomaga

W piątek i sobotę (9-10.12.16r.) odbyła się kolejna ogólnopolska zbiórka pod nazwą: "Tak, pomagam" zorganizowana przez Caritas. Jej celem jest wsparcie potrzebujących w okresie przedświątecznym.

Nasi wolontariusze chętnie wzięli udział w tym przedsięwzięciu, zbierając trwałą żywność, rozdając ulotki informujące o tej inicjatywie, a także sami wsparli akcję, kwestując w dwóch rzeszowskich sklepach sieci Frac - na ul.Lwowskiej i ul. Rejtana.

Nasi uczniowie (łącznie 88 osób) wraz z opiekunem - panią Anią Dec jak zwykle świetnie się spisali. W ciągu dwóch dni wspólnie udało się nam zebrać ok.121 kartonów żywności!

Wolontariusze udzielili także wywiadu do TVP Oprócz nich wypowwiedział się o akcji pan Jerzy Pięciak, nasz wspaniały nauczyciel fizyki.

Zbiórka zakończyła się pomyślnie. Bardzo cieszy nas to, że tak wielu ludzi potrudziło się, aby ją wesprzeć.

[Wypowiedzi naszych wolontariuszy w TVP Rzeszów]

Dominika Wybraniec 3f

Witamy Świętego Mikołaja!

6 grudnia w hali Podpromie wolontariusze naszego SKC na czele z opiekunem - panią Anią Dec wzięli udział w tegorocznej mikołajkowej akcji.

Wśród zaproszonych gości było ok. 2 tys. dzieci oraz niepełnosprawnych z całego Podkarpacia. Pojawili się także: ks. biskup ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej - Jan Wątroba oraz przedstawiciele prezydenta miasta. Wszystkim towarzyszyła wspaniała świąteczna atmosfera.

Nasi wolontariusze witali przybyłych i rozdawali dzieciom cukierki oraz lody. Bardzo cieszyło nas to, że tak drobne gesty wywoływały na ich twarzach radość, co jeszcze bardziej motywuje nas do działania!

Poczytaj więcej na temat akcji: www.caritas.rzeszow.pl

Dominika Wybraniec 3f

Aktywność sportowa nagrodzona!

Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny odebrali puchar przyznany nam za zajęcie I miejsca we współzawodnictwie sportowym w ramach Miejskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Nasi zawodnicy zdobyli imponującą sumę 1493 punktów. Uroczystość miała miejsce w Młodzieżowym Domu Kultury w Rzeszowie.

Wszystkim uczniom, którzy przyczynili się do tak wspaniałego osiągnięcia gratulujemy!

SKC Gimnazjum nr 9 ponownie w akcji

26 listopada wolontariuszki naszego SKC udzieliły wywiadu TVP Rzeszów, w którym opowiedziały o szczegółach ogólnopolskiej akcji pod nazwą PROMIEŃ MIŁOSIERDZIA-POLSKA POMAGA, połączonej z rozprowadzeniem świec - Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom.

Od godziny 10.00 pod parafią św. Józefa Sebastiana Pelczara w Rzeszowie zaangażowani uczniowie naszego SKC wraz z opiekunem - panią Anią Dec - uczestniczyli w nagraniach, wywiadach i sprzedawaniu świeczek.

Dzięki hojności parafian zebraliśmy sporą ilość pieniędzy dla potrzebujących dzieci. Pomimo złej pogody i niskiej temperatury każdy z nas wytrwał do końca akcji, dzielnie reprezentując szkolne koło.

Mamy nadzieję, że spisaliśmy się jak zwykle świetnie i daliśmy z siebie wszystko!

Dominika Wybraniec 3f

[Nasze wolontariuszki w TVP Rzeszów - 1 min. 30 sek. programu]

Spotkanie formacyjne SKC

W piątek 25.11 uczniowie zaangażowani w SKC udali się razem z opiekunką - panią Anią Dec i asystentem kościelnym - ks. Tomkiem Kołodziejem do Rzeszowskiego Instytutu Teologiczno-Pastoralnego na rozstrzygnięcie Diecezjalnego Konkursu Szkolnych Kół Caritas w Roku Miłosierdzia pod patronatem Biskupa Rzeszowskiego Jana Wątroby.

Nasze wolontariuszki z uśmiechem witały przybyłych gości. Przewodnicząca Madzia Gąsior udzieliła najpierw wywiadu do TVP, a następnie wszyscy udaliśmy się do auli, gdzie uczestniczyliśmy w spotkaniu prowadzonym przez ks. dr. Piotra Potyrałę.

Mieliśmy wtedy okazję usłyszeć hymn SKC oraz posłuchać świadectwa ks. Tomasza Czeluśniaka chorego na SM. Potem obejrzeliśmy film dotyczący aktywności szkolnych kół Caritas.

Nasze gimnazjum zajęło I miejsce we wspomnianym wyżej konkursie, a pani Ania Dec otrzymała dyplom za zaangażowanie w wolontariat. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że nasza realizacja dzieł chrześcijańskiego miłosierdzia została doceniona i z jeszcze większym zapałem będziemy uczestniczyć w akcjach!

SKC uczy nas, że warto dzielić się sercem i podawać rękę potrzebującym. Daje nam to niezmierną radość i motywuje do dalszych działań!

Dominika Wybraniec kl 3f

[O spotkaniu formacyjnym z udziałem naszych uczniów w TVP Rzeszów - 15 min. 45 sek. programu]

Zaangażuj się w mikołajkową akcję!

Wizyta świętego Mikołaja to moment wyczekiwany przez dzieci. Wymarzone prezenty, upominki, wspólne zdjęcia i zabawa z nim, to chwile długo wspominane przez maluchy.

Możesz pomóc Mikołajowi obdarować dzieci, które znajdują się pod opieką Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci.

Włącz się w akcję mikołajkową i wspomóż ją drobnym datkiem.

Zbiórka pieniędzy będzie przeprowadzana w naszym gimnazjum przez kilka kolejnych dni.

Można również przynosić dary rzeczowe do sali nr 211 (koordynator akcji mgr Renata Niemczyk), do dnia 25 listopada 2016r. [Zobacz szczegółową listę najbardziej potrzebnych rzeczy].

Do” zapełnienia” jest 120 paczek dla chorych dzieci z hospicjum stacjonarnego i domowego oraz dla ich rodzeństwa.

Za każdy dar serca serdecznie dziękujemy.

PAMIĘTAJ! IM WIECEJ DOBRA DAJESZ, TYM WIECEJ GO DOSTAJESZ. ONO ZAWSZE WRÓCI DO CIEBIE.

Święto Niepodległości

Z okazji święta Niepodległości mieliśmy okazję uczestniczyć w niecodziennej lekcji patriotyzmu. Uczniowie klasy 2c zaprezentowali nam ciekawą inscenizację z motywem „Dziadów” A. Mickiewicza. Przybliżyli wydarzenia z przeszłości Polski. Wysłuchaliśmy również pieśni o wolności w wykonaniu szkolnego zespołu wokalnego. Z akademii wyszliśmy zamyśleni i pełni dumy z tego, że jesteśmy Polakami.

Sprzedawaliśmy rogale rzeszowskie

11 listopada tradycyjnie wzięliśmy udział w kolejnej akcji Caritas. Z okazji uroczystości św. Marcina sprzedawaliśmy pyszne rogale z Cukierni Orłowski-Rak.

Nasi wolontariusze pracowali w trzech grupach pod kościołami (Fara, Bazylika O.O. Bernardynów, Św. Krzyża). Rogale schodziły jak świeże bułeczki. Chyba nikt nie mógł im się oprzeć... Klienci wypytywali nierzadko o cel akcji. Objaśnialiśmy im, że wszystkie pieniądze ze sprzedaży zostaną przekazane na działalność Caritas.

Podczas akcji na rynek zawitała telewizja. Nasi uczniowie mogli pochwalić się swoją działalnością charytatywną. Poproszeni też zostali o odśpiewanie hymnu narodowego. Mimo pracowitego dnia nikt przecież nie mógł zapomnieć o Święcie Niepodległości...

Udział w akcji uświadomił nam, że choć w dzisiejszych czasach nikomu nie jest łatwo i wszyscy liczymy się z każdym groszem, to przy odrobinie chęci i zaangażowania pomagamy potrzebującym ludziom. Nas udział w tej akcji teoretycznie nic nie kosztuje, a daje podwójną przyjemność: rozkoszowanie się słodyczą rogali i radość z bycia użytecznym. Ubogim ratujemy życie.

Pamiętajmy, że dobro, które komuś ofiarujemy, prędzej czy później do nas powróci, a wszystkie nasze dobre uczynki będą zawsze procentować w przyszłości na lokacie w najuczciwszym banku – w niebie.

Karolina Brydak kl 2b

Konkurs wiedzy o Francji

W czwartek 10 listopada odbył się coroczny konkurs wiedzy o Francji. Został on przygotowany przez klasę 2f pod opieką pani Magdaleny Jastrzębskiej oraz pani Moniki Marut. Dedykowany był pierwszoklasistom uczącym się języka francuskiego. Uczestnicy konkursu zostali podzieleni na 6 grup. Każda z nich mierzyła się w różnych kategoriach, takich jak: muzyka, sport, moda, bajki. Najbardziej jednak spodobała się konkurencja, w której jedna wyznaczona przez każdy zespół osoba próbowała francuskich smakołyków. Kolejnym wyzwaniem był konkurs na najlepszy kostium. Każda grupa miała przebrać się za postacie z bajek, które im przydzielono. Było przy tym dużo śmiechu i zabawy. Miła atmosfera, jaka tam panowała, sprzyjała pogłębianiu naszej wiedzy na temat tak pięknego kraju, jakim jest Francja. Pozwoliła też nawiązać nowe znajomości między klasami 1f oraz 2f.

Julia Bal, 2f

Kwestowaliśmy na cmentarzach

Tegoroczna pierwszolistopadowa kwesta jak zwykle wypadła świetnie! Wzięło w niej udział ponad 100 wolontariuszy SKC wraz z opiekunem - panią Anią Dec. Wsparliśmy w ten sposób Rzeszowskie Towarzystwo Pomocy im.św. Brata Alberta.

Nasi uczniowie kwestowali na cmentarzach: Pobitno, Zalesie i Bratkowice wraz z prezydentami miasta oraz senatorami. Łącznie uzbierano ok. 143000 zł. Wolontariuszki pojawiły się również w TVP Rzeszów.

Wszystkim zaangażowanym serdecznie dziękujemy, gdyż spisali się wzorowo, pomimo deszczowej pogody. Miejmy nadzieję, że za rok akcja będzie równie owocna!

Dominika Wybraniec 3f

[Zobacz więcej zdjęć na www.nowiny24.pl]

Wycieczka do Momotów Dolnych

Klasy 1b i 1g (wraz z p. Myśliwcem, p. Tomaką i p. Fugasem) wzięły udział w wycieczce integracyjnej. Miejsce wycieczki to gospodarstwo agroturystyczne w Momotach Dolnych (woj. lubelskie).

Po dotarciu na miejsce od razu czekały na nas atrakcje. Najpierw udaliśmy się nad rzekę i uczyliśmy się m.in. strzelać z łuków, broni pneumatycznej, zaliczyliśmy również elementy wspinaczki z asekuracją. Następną atrakcją były zawody sportowe – „Zwariowana Olimpada”. Uczniów podzielono na drużyny, a rywalizacja odbywała się w różnych konkurencjach: przeciąganie liny, biegi, a nawet zadania logiczno/matematyczne.

Nocą odbyły się długo wyczekiwane podchody. Emocji było sporo, a dla wielu nocna wędrówka po lesie na długo pozostanie w pamięci.

Drugi dzień na Lubelszczyźnie (po niebywale długiej nocy!) był jeszcze bardziej męczący (w pozytywnym tego słowa znaczeniu). Podobnie jak w podchodach zostaliśmy podzieleni na grupy. Potem dostaliśmy mapę i kompasy, które miały nam pomóc w odnalezieniu punktów rozproszonych po całym lesie, oraz dotarciu z powrotem do pensjonatu.

Zapraszam do oglądnięcia krótkiej relacji filmowej z wycieczki – [zobacz tutaj] warto!

Wycieczka była bardzo ciekawa i naprawdę zrobiła na wszystkich wrażenie, zarazem wysoko stawiając poprzeczkę na przyszłość.

W imieniu wszystkich uczestników wycieczki bardzo dziękuję opiekunom za świetną organizację, opiekę i nadzór. Mam nadzieję, że w przyszłości wycieczki będą tak samo świetnie zorganizowane!

Mateusz Domarski 1g

Węgrzy w naszej szkole

26 października zawitali do nas uczniowie z Nyiregyhazy - miasta partnerskiego Rzeszowa na Węgrzech. Po długim oczekiwaniu nasi „bratankowie” zostali uroczyście przyjęci przez władze miasta w ratuszu. W tym czasie podekscytowani z niecierpliwością czekaliśmy na nich w szkole z perfekcyjnie przygotowanym programem artystycznym. Zgodnie z tradycją przywitaliśmy ich chlebem i solą, co jest wyrazem naszej gościnności. Po wspólnie wykonanym tańcu („Can’t stop the feeling!”) pozbyliśmy się wszelkich blokad, przede wszystkim w komunikacji. Zwieńczeniem dnia był razem spędzony czas połączony z grillem na Janiowym Wzgórzu. Integrowaliśmy się, ćwiczyliśmy nasz język angielski, ale przede wszystkim dobrze się bawiliśmy.

W drugim dniu nasze koleżanki i koledzy z Węgier pojechali do Tarnowa, miasta rodzinnego ich patrona szkoły, Józefa Bema, aby złożyć mu hołd przed mauzoleum usytuowanym w środku parkowego stawu. Najbardziej wzniosłym momentem było odśpiewanie hymnu węgierskiego przez 47 uczniów i ich opiekunów na cześć bohatera Polski i Węgier, wojskowego geniusza powstania listopadowego, Wiosny Ludów i armii tureckiej.

W ramach dalszych odkryć wspólnej historii polsko-węgierskiej nasi goście odwiedzili kopalnię soli w Wieliczce. Po powrocie do Rzeszowa, wspólnie spędziliśmy na kręgielni ostatni wieczór ich wizyty. Oj, było wesoło, śmiechu pełno! Niestety nadeszła też chwila pożegnania. Żałujemy, że byli tak krótko. Bardzo ich polubiliśmy. Przekonaliśmy się sami, że nieprzypadkowo się mówi: „Polak, Węgier dwa bratanki…”

Już się nie możemy doczekać wiosny, kiedy my pojedziemy z wizytą do nich.

Spotkanie z mistrzem

18 października w naszej szkole odbyło się spotkanie z panem Rafałem Wilkiem - trzykrotnym mistrzem paraolimpijskim, trzykrotnym mistrzem świata, czterokrotnym zwycięzcą Pucharu Świata, czterokrotnym zwycięzcą Pucharu Europy w handbike’u, a także dwukrotnym złotym i srebrnym medalistą żużlowych Młodzieżowych Mistrzostw Polski.

Po uroczystym przywitaniu utytułowanego gościa pan Bogusław Szczypta pokrótce opowiedział nam o jego karierze sportowej: najpierw zasłynął jako żużlowiec, a po wypadku, w którym stracił władzę w nogach, jako narciarz i kolarz. Następnie pan Rafał odpowiedział na kilka nurtujących nas pytań dotyczących codziennych treningów oraz wrażeń z igrzysk paraolimpijskich. Mieliśmy również okazję zobaczyć, jak wygląda i działa handbike, czyli rower z napędem ręcznym, na którym nasz gość jeździ sportowo. Przybliżył nam ogrom pracy, jaką włożył w osiągnięcie sukcesu, a także zachęcił nas do rozwijania swoich talentów. Uświadomił nam także, jak ważne jest, by się nie poddawać przy niepowodzeniach i wierzyć w swoje możliwości, nawet gdy inni w nas zwątpili.

Na koniec kilku przedstawicieli naszego gimnazjum podziękowało panu Rafałowi Wilkowi za spotkanie, wręczyło mu bukiet kwiatów, a także jego wierny portret narysowany przez jedną z uczennic. Całe spotkanie zakończyliśmy wspólnym pamiątkowym zdjęciem.

Monika Kondraciuk, IIIc

Z prawem na ty

W poniedziałek, 17 października, klasy 2c i 2e wzięły udział w spotkaniu z panią mecenas Moniką Malec. Wykład ten dotyczył głównie Konstytucji RP - ustawy zasadniczej, czyli najważniejszego aktu prawnego. Dowiedzieliśmy się również co nieco o źródłach prawa oraz działaniach Trybunału Konstytucyjnego. Oprócz tego zastanowiliśmy się wspólnie, w jaki sposób Konstytucja wpływa na nasze życie. Pani mecenas Malec przybliżyła nam tajniki swojej pracy w sądzie oraz szerzej opowiedziała o prawach obywatelskich. Uczniowie godnie reprezentowali wysoki poziom naszej szkoły, trafnie odpowiadając na większość pytań. Z pewnością wiedza przyswojona podczas tego spotkania przyda się nam zarówno na lekcjach wiedzy o społeczeństwie w trzeciej klasie, jak i w codziennym życiu.

Monika Kondraciuk, IIIc

Świętujemy z Hiszpanami

12 października 1492 roku Krzysztof Kolumb odkrył Amerykę. Z biegiem czasu dzień ten został uznany za święto narodowe Hiszpanii i za Dzień Hiszpańskości, który pod różnymi nazwami obchodzi się w całej Ameryce Łacińskiej.

Odkrycie Ameryki doprowadziło do tak zwanego “spotkania dwóch światów”. Zmieniło ono zupełnie życie i światopogląd zarówno Europejczyków, jak i Amerykanów. Zaowocowało to także późniejszą kolonizacją Nowego Świata.

W Hiszpanii tego dnia organizuje się tradycyjną paradę wojskową w centrum Madrytu. Jest na niej obecna rodzina królewska i wysocy urzędnicy państwowi. Hiszpanie czczą również wtedy swoją patronkę Matkę Bożą del Pilar (ze Słupa).

Z okazji tego święta nasi uczniowie przygotowali ciekawe prezentacje na ten temat.

Jesteśmy świadkami miłosierdzia

9 października (z okazji Dnia Papieskiego) w Katedrze Rzeszowskiej odbyła się uroczysta Msza Św. pod przewodnictwem Ks. Bpa Jana Wątroby i Ks. Bpa Kazimierza Górnego.

Nasi wolontariusze (45 osób) zebrali się pod katedrą w ramach akcji "Iskierka" wraz z opiekunką SKC panią Anną Dec, siostrą Elżbietą Grzegorczyk i naszym wolontariuszem Dawidem, aby odebrać litery, które układały się w jeden z uczynków miłosierdzia co do duszy (każda szkoła miała inny). Nasze gimnazjum otrzymało litery piątego uczynku: Krzywdy cierpliwie znosić.

Następnie uczestniczyliśmy we Mszy Św., na której były obecne dzieci i młodzież trzymający litery tworzące poszczególne uczynki względem duszy i ciała oraz akt zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu.

W czasie nabożeństwa biskup Jan Wątroba wygłosił piękną homilię nawiązującą do miłosierdzia. Nasi uczniowie czynnie brali udział w Eucharystii. Chłopcy z klasy 2b i 1e śpiewali w chórze katedralnym, a Kuba z klasy 1d posługiwał przy ołtarzu.

Po nabożeństwie, już w Parku Papieskim, 320 dzieci i młodzieży stanęło obok siebie, tworząc tym samym akt zawierzenia skierowany do nieba. W tym czasie z dronu zrobiono zdjęcie, a biskup Jan Wątroba odczytał słowa zawierzenia, które Jan Paweł II wypowiedział w Sanktuarium w Łagiewnikach w 2002 r.

Następnie odbył się koncert podsumowujący wydarzenia związane z Dniem Papieskim. Wszyscy uczestnicy byli nim zachwyceni.

Dominika Bembenek kl.3b

[Zobacz zdjęcia z lotu ptaka]

Czytamy z Austriakami

7 października wraz z nauczycielkami j. niemieckiego udaliśmy się do Biblioteki Austriackiej przy Instytucie Filologii Germańskiej UR.

Podczas spotkania zorganizowanego w ramach akcji „Österreich liest” czyli „Austria czyta” mieliśmy okazję dowiedzieć się nieco o tej cyklicznej imprezie, a także poznać historię biblioteki i jej zbiory.

Następnie obejrzeliśmy prezentację o Franciszku Józefie – „wiecznym cesarzu” z dynastii Habsburgów, którego 100. rocznica śmierci przypada w listopadzie.

Potem odbył się konkurs wiedzy o życiu monarchy. Wygrała Paulina Rabczak z kl. 2c. Drugie miejsce zajął Kajetan Ostrowski z klasy 1b, a trzecie – Adam Liminowicz z klasy 3c.

Na koniec wysłuchaliśmy fragmentu sztuki Alberta Schnitzlera „Świąteczne sprawunki” odczytanego przez studentów germanistyki.

Paulina Rabczak 2c

Słodkie pomaganie

Wolontariusze SKC zorganizowali 7 października w naszej szkole akcję w ramach programu Adopcja Serca. Jak zwykle rąk chętnych do pracy nie brakowało!

Od wczesnych godzin porannych uczniowie gromadzili się, przynosząc ciasta, ciasteczka, babeczki... W tegorocznej akcji udział wzięło ponad 100 naszych kolegów i koleżanek!

Każda klasa, nauczyciele i pracownicy szkoły wsparli nas, kupując wiele porcji ciast. Łącznie udało się zebrać około 1330 zł. Pieniądze ze sprzedaży słodkości zostaną przekazane naszej podopiecznej w Zambii - Ireen.

Wszystkim zaangażowanym w akcję serdecznie dziękujemy.

Julia Filipek 3f

Otrzęsiny

4 października 2016 r. odbyła się w naszym gimnazjum uroczystość przyjęcia do społeczności szkolnej uczniów klas pierwszych. Otrzęsiny rozpoczęły się od konkursu na najbardziej kulturalne zachowanie klasy podczas pasowania. Wszyscy pierwszoklasiści zachowali się wspaniale i decyzją p. Dyrektora w nagrodę zostali zwolnieni z odpowiedzi w dn. 05.10 i 06.10.

Pasowanie uświetnili koledzy i koleżanki z klas II i III naszego gimnazjum. Zaśpiewała Klaudia Zarzycka, a układ choreograficzny zatańczyli Mario Amano oraz Klaudia Kociach. Następnie pierwszoklasiści zaprezentowali swoje umiejętności oraz złożyli akt ślubowania. Po wręczeniu certyfikatów przez p. Dyrektora nastąpił dalszy ciąg imprezy czyli dyskoteka. Uczniowie bawili się wspaniale!

Przewodniczący wybrany!

W dniu 30 września odbyły się szkolne wybory na przewodniczącego Samorzadu Uczniowskiego. Z wielką radoscią informujemy, że zwycięzcą został Arkadiusz Moskwa. Na stanowisko wiceprewodniczącego mianował Maję Nizioł. Życzymy owocnej pracy!

We Lwowie i na Ziemi Drohobyckiej

W dniach 28-29 września spora część uczniów naszej szkoły (głównie z młodszych klas) wzięła udział w wycieczce na Ukrainę. Nauczyciele, którzy się nami opiekowali (p. Alina Dłuska, p.Tomasz Pabisz i p. Marek Piliński), zadbali o to, aby ten wyjazd stał się dla wszystkich wspaniałą przygodą.

Lwów jest miastem często przez nas odwiedzanym.W tym roku postanowiliśmy jednak zwiedzić nie tylko ten pradawny gród położony niczym Rzym na siedmiu wzgórzach, ale także okoliczne jego miejscowości (Sambor, Rudki, Drohobycz, Truskawiec).

Pierwszego dnia wczesnym rankiem wyjechaliśmy zatem spod szkoły i udaliśmy się w kierunku wschodniej granicy. Podróż minęła szybko, bez większych utrudnień na granicy. Na początku odwiedziliśmy Rudki i Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Tutaj w świątynnej krypcie znajdują się sarkofagi rodziny Fredrów wraz z nagrobkiem znanego polskiego poety i komediopisarza.

Następnie udaliśmy się do Sambora zwiedzić tamtejsze zabytki, m.in. XVII- wieczny ratusz miejski. Kolejnym przystankiem był Drohobycz, w którym zobaczyliśmy dom polskiego prozaika Brunona Schulza i cerkiew św. Jura.

Truskawiec - miasteczko uzdrowiskowe - stało się kolejnym punktem naszej wycieczki. Mogliśmy tam odpocząć, pospacerować po parku, zakosztować wód leczniczych i - jak się okazało - pograć też w koszykówkę. Równie podekscytowani, co zmęczeni całodzienną wyprawą udaliśmy się do naszego hotelu we Lwowie na obiadokolację.

Następnego dnia rano po niezbyt przespanej nocy (jak to zazwyczaj bywa na wyjazdach szkolnych) zjedliśmy śniadanie i już spakowani mieliśmy ruszyć w dalszą podróż... Niestety, musieliśmy opóźnić nieco czas wyjazdu z hotelu. Okazało się bowiem, że czterech naszych kolegów utknęło w windzie. Na szczęście wkrótce przybyła fachowa pomoc i wszyscy zostali uwolnieni.

W programie tego dnia było zwiedzanie Lwowa. Zobaczyliśmy m.in.: mniej znany, ale bardzo urokliwy Cmentarz Janowski, wspaniały Dworzec Główny, Kaplicę Boimów oraz przepiękny rynek z wieloma zabytkowymi kamienicami. Po tym wszystkim udaliśmy się w podróż powrotną do Polski. Około godziny 21:00 wszyscy bezpiecznie (cali, zdrowi i oczywiście z paszportami) dotarliśmy do Rzeszowa.

Wprawdzie to dopiero początek roku szkolnego, ale nie wątpię w to, że była to jedna z najlepszych tegorocznych wycieczek...

Jakub Wisz

Debata

26 września 2016r. odbyła się burzliwa debata kandydatów do Samorządu Szkolnego. W swoich wystąpieniach przekonywali społeczność uczniowską, że to właśnie oni będą najlepiej sprawować powierzoną im funkcję. Starali się jak najlepiej zaprezentować swoje programy wyborcze. Mamy nadzieję, że przedstawione przez nich treści pomogą Wam w podjęciu jedynie słusznej decyzji. Zapraszamy do głosowania w piątek, tj. 30 września bieżącego roku.

Solidarni w Rodzinie

24 września grupa uczniów Gimnazjum nr 9 wraz z opiekunem panią Anną Dec wzięła udział w XVI Turnieju Gier Sportowo-Rekreacyjnych dla Osób Niepełnosprawnych "Solidarni w Rodzinie".

Nasi szkolni wolontariusze pomagali w przeprowadzeniu licznych konkurencji sportowych, rozdawali ciepłe napoje, wypisywali dyplomy podziękowania dla wszystkich uczestników akcji. Był także wspólny taniec, bieg, śpiew i rozmowa. Nasza akcja zakończyła się ogniskiem, wręczeniem nagród i upominków dla osób niepełnosprawnych.

Olimpiada z pewnością uzmysłowiła nam, za co tak naprawdę powinniśmy dziękować Panu Bogu. Niepełnosprawni dali nam do zrozumienia, że mimo tylu problemów, z którymi się borykają, zawzięcie wspinają się po kolejnych szczeblach drabiny prowadzącej do bram niebios i życia wiecznego. Mamy nadzieję, że nasze SKC będzie mogło brać jeszcze udział w podobnych akcjach i dawać radość takim ludziom. My robimy tak mało, a dla nich znaczy to tak wiele...

Pamiętajmy, że dobro, które komuś ofiarujemy, prędzej czy później do nas wraca, czasami nawet w najmniej oczekiwanym i niespodziewanym momencie.

Zwiedzamy Londyn

Rankiem 21 września wraz z naszymi opiekunami: panią M. Rewers, panią M. Świętoń i panem W. Myśliwcem wyruszyliśmy na wycieczkę do Londynu. Na miejscu czekało na nas bardzo dużo atrakcji. Zwiedzaliśmy wiele muzeów, m.in. National Gallery, London Museum, British Museum, Tate Modern Art Museum, Natural History Museum, Science Museum, ale największą atrakcją było dla nas Muzeum Figur Woskowych. W programie wycieczki nie mogło zabraknąć symboli Londynu takich jak: Big Ben, Westminster Abbey, Greenwich, Piccadilly Circus, Katedra Świętego Pawła, Trafalgar Square ze słynną kolumną Nelsona czy mosty na Tamizie. Odbyliśmy również przejażdżkę słynnym London Eye oraz byliśmy przy pałacu Buckingham, choć niestety nie udało się nam spotkać z Królową. Ważnym elementem naszej wycieczki było rozwijanie zdolności językowych. Mieliśmy ku temu okazję podczas hospitacji londyńskiej Hayes School, zadań terenowych w muzeach i codziennych zajęć z naszym opiekunem, panem Adamem.

Codziennie wieczorem czekały na nas pyszne dania przygotowane przez naszego kucharza, pana Kamila. Na zakończenie każdego intensywnego dnia mogliśmy się zrelaksować w basenie, grając w bilard, piłkarzyki itp. Ostatniego dnia zwiedziliśmy Cambridge, po czym udaliśmy się na lotnisko. Po bezpiecznej podróży, zmęczeni lecz zadowoleni wróciliśmy do swoich domów.

Paulina Rabczak IIc

Wyjazd do Londynu mogę śmiało określić jako wycieczkę życia. Organizacja jak i program – szacun. Miałem możliwość zobaczyć najciekawsze miejsca w Londynie, poznać rówieśników londyńskiej szkoły Heyes i sprawdzić swoje umiejętności językowe. Chciałbym jeszcze pojechać na taką wycieczkę.

Remek IIc

Niedzielny poranek z Radiem Rzeszów!

18 września reprezentanci naszej szkoły w składzie: Fabian Kińczyk (3f), Zuzanna Jaskółka (2b), Martyna Janczewska (3e), Zuza Bieleń (3e), Justyna Rochecka (2c) oraz Paulina Rabczak (2c) wzięli udział w audycji Radia Rzeszów „Świat Młodych”.

Gospodarz programu - pani Bernadeta Szczypta - zaprosiła naszą młodzież na rozmowę o nauce języków obcych. Rozmawialiśmy o trudnościach w opanowaniu języka, o predyspozycjach i talentach, o możliwościach, jakie daje znajomość języków. Każdy z naszych uczniów miał również okazję wypowiedzieć swoje ulubione słowo w wybranym języku obcym. To spotkanie umożliwiło nam poznanie radia „od kuchni” i nie ukrywamy, że byliśmy pełni zachwytu.

Dziękujemy za ten owocny, radiowy poranek.

„Marsz Miłosierdzia” 2016

11 września wolontariusze SKC naszego gimnazjum w liczbie 40 osób, wraz z opiekunem panią Anną Dec, wzięli udział w Marszu Miłosierdzia. Towarzyszyło nam hasło: „Głosić Miłosierdzie! Czynić Miłosierdzie!”.

Akcja rozpoczęła się o godzinie 15:00 przy Krzyżu Ofiar Komunizmu na Placu Śreniawitów. Wędrując do miejsca docelowego - Bazyliki Mniejszej, mijaliśmy kolejno pięć stacji, przedstawiających krótkie „scenki” o świętych i błogosławionych, którzy kiedyś bezinteresownie czynili dobro. Podczas marszu nasi wolontariusze mieli za zadanie nieść obraz Pana Jezusa Miłosiernego od trzeciej do czwartej stacji. Naszą funkcją była też obstawa liturgii (czytania, psalm i modlitwa wiernych), a także udzielenie wywiadu dla TVP Rzeszów przez nasze dwie wolontariuszki.

Udział w marszu dał nam potrzebne światło i siłę na nowy rok szkolny. A poza tym wszyscy uczestnicy miło spędzili czas, śpiewając i radując się przyjemną atmosferą.

Pomagamy przy organizacji olimpiady

W dniu 7 września uczniowie SKC w składzie 30 osób wraz z opiekunem wzięli udział w XVIII Olimpiadzie Niepełnosprawnych, która odbyła się na stadionie wojskowym ,,Podhalańczyk’’ w Rzeszowie. Wydarzenie rozpoczęliśmy Mszą Św., którą celebrował m.in. ks. Biskup Edward Białogłowski. Po Eucharystii we wspólnej procesji udaliśmy się na stadion, aby oficjalnie rozpocząć Olimpiadę. Wzięło w niej udział ok. 500 osób niepełnosprawnych. We wszystkim pomagali uczniowie szkolnych kół Caritas, którzy świetnie zintegrowali się z biorącymi udział w zawodach. W jednej z dyscyplin - biegu sztafetowym, wzięła udział pani Anna Dec wraz z wicedyrektorem Caritas - ks. Piotrem Potyrałą. Nasi podopieczni udali się także pod naszą opieką na posiłek oraz otrzymali upominki. Każdy z nich wrócił do domu ze złotym medalem na piersi, a dekorację rozpoczął ks. Stanisław Słowik. Nasi uczniowie udzielili również wywiadu w radiu Via oraz TVP Rzeszów.

Akcja ta nauczyła nas, że każdy dźwiga swój krzyż, bez względu na wiek czy stan zdrowia, przed Bogiem wszyscy jesteśmy równi, zjednoczeni w modlitwie. Mamy nadzieję, ze SKC będzie miało możliwość uczestniczenia w tego typu akcjach.

Dominika Wybraniec 3f

Nowy rok szkolny

Rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2016/2017. Inauguracyjną akademię przygotowaną przez uczniów klasy 2c uatrakcyjnił występ naszej solistki Kaludii Zarzyckiej. Życzymy wszystkim uczniom i nauczycielom samych sukcesów!


Copyright © Gimnazjum nr 9
Projekt i wykonanie: Elżbieta Chmiel