Rok szkolny 2015/2016

Słonecznych wakacji i udanego wypoczynku!

Pożegnanie klas trzecich

W czwartek 23 czerwca, odbyło się w naszym gimnazjum oficjalne pożegnanie klas trzecich. Na początku odebraliśmy z rąk pana Dyrektora nagrody książkowe za bardzo dobre wyniki w nauce. Następnie miała miejsce szkolna familiada „Uczniowie kontra Nauczyciele”. Pytania były różne („Ile kosztuje bułka z kurczakiem?”, „Który nauczyciel podobny jest do Bruce’a Willisa?”). Po długiej i wyczerpującej walce wygrał zespół uczniów. Ostatnim punktem programu było obejrzenie krótkich filmików przygotowanych przez każdą z klas trzecich podsumowujących naukę w naszym gimnazjum. Pomimo wielkiego upału wszyscy bawili się wyśmienicie.

Powitanie wakacji

23 czerwca wolontariusze SKC pod opieką pani Anny Dec wzięli udział z zabawie "Powitanie wakacji" dla ponad 120 dzieci z ubogich rodzin, organizowanej przez Rzeszowskie Towarzystwo Pomocy im. Brata Alberta.

Zabawa trwała od 10:20 do 13:30. Rozpoczęła się koncertem solistów z Centrum Sztuki Wokalnej. Następnie wszyscy uczestnicy świetnie bawili się podczas wielu różnych gier. Po konkursach, tańcach i śpiewach Ewa i Wanesa nasze wolontariuszki wystąpiły w pokazie akrobatcznym własnego autorstwa. Wolontariusze opiekowali się maluchami z wielką odpowiedzialnością, a ich starania zostały docenione przez wszystkich gości i organizatorów. Taneczną imprezę zakończono rozdanie słodkich upominków. W trakcie zabawy dwoje uczniów z naszego gimnazjum wzięło udział w audycji na żywo z Radiem Via, w której opowiedzieli o dzisiejszej akcji.

Mamy nadzieję, że będziemy mogli jeszcze nie raz zaangażować się w tego typu akcje, ponieważ uśmiech dzieciaków wynagradza nam każdą minutę poświęcona na zorganizowanie zabawy.

25 czerwca w sobotę Radio Via na rzeszowskim Rynku przeprowadzi również wywiad z naszymi uczniami. Tematem audycji będą wakacje.

Julia Filipek

Wypowiedzi o akcji naszych wolontariuszy możesz posłuchać w Radiu Via [słuchaj teraz].

Gala w Masce

W dniu 22 czerwca w teatrze Maska w Rzeszowie, odbyła się gala rozdania listów dla rodziców uczniów osiągających najwyższe wyniki w nauce.

W trakcie uroczystości zaprezentowany został program artystyczny przygotowany przez uczniów i nauczycieli. Jego głównym punktem były występy zespołu wokalno - muzycznego, prowadzonego przez pana Marcina Sopla. Gorącymi brawami nagrodzono również występy tancerzy oraz recytację wiersza.

W drugiej części Dyrekcja gimnazjum i nauczyciele wychowawcy wręczyli rodzicom listy gratulacyjne.

Radio oczami nastolatków

21 czerwca 2016r. we wtorek uczniowie klasy 1b udali się do Rozgłośni Polskiego Radia Rzeszów przy ul. Zamkowej. Uczniowie poznali radio od całkiem innej strony. Obserwowali jak pracują dziennikarze i reporterzy. Uczniowie 1b mieli możliwość uczestniczenia w audycji na żywo. Widzieli też sprzęt jakim posługują się pracownicy radia oraz w jaki sposób można bawić się dźwiękiem. Dodatkowo otrzymali humorystyczne "łamańce językowe", w których ćwiczyli wyraźną wymowę. Ostatecznie poznali oni wiele tajników i podstaw pracy dziennikarza, które mogą przydać się im w przyszłości. Ta wizyta była pełna atrakcji i ciekawych doświadczeń. Prosimy więcej takich wypadów!

Zuzanna Jaskółka i Dominika Karp z kl.1b

Biało-czerwona pomoc

Dnia 21 czerwca na ulicę 3-go Maja do Kościoła św. Krzyża przybyła grupa 162 dzieci przebywających na kolonii w Myczkowcach, pochodząca m.in. z Czortkowa, Koziatynia, Lwowa i okolic oraz Sławuta - ukraińskich miejscowości. Wolontariusze naszego SKC wraz z opiekunem, Panią Anną Dec, rozdawali pizzę, soki i lody dzieciom i młodzieży w wieku od 7 do 15 lat. Cieszymy się, że mogliśmy sprawić, by na ich twarzach zawitał uśmiech. Wszyscy byliśmy w barwach Caritas i Polski; biało-czerwonych. Po owocnym dniu pełnym śmiechu i przyjaźni wszyscy zasiedliśmy przed telewizorami, by kibicować drużynom biorącym udział w meczu Euro 2016: Polska-Ukraina. Niech wygra najlepszy!

Martyna Guzik, Iga Karasińska, Arek Moskwa

Tradycji stało się zadość…

17 czerwca 2016r. był wyjątkowym dniem dla uczniów klas trzecich naszego gimnazjum. Pogoda dopisywała, dlatego o godz. 17.00 wszyscy ubrani w piękne stroje, zebrali się na boisku szkolnym, by uroczyście zatańczyć poloneza, którego tradycyjnie poprowadził Pan Dyrektor mgr Marian Pietryka. Również Pani Dyrektor mgr Anna Krupińska zaszczyciła nas swoją obecnością, tańcząc poloneza w drugiej parze.

Kolejnym punktem oficjalnej części komersu były pokazy taneczne naszych uczniów przygotowane pod czujnym okiem niestrudzonego w „bojach” tanecznych mgra Stanisława Fereta. Zgromadzeni obejrzeli walca angielskiego, pokaz taneczny w wykonaniu Mai Wierzbińskiej i jej partnera oraz układ choreograficzny zaprezentowany przez uczniów, członków kółka tanecznego.

Prezentowane przez młodzież pokazy spotkały się z dużym aplauzem ze strony widowni, licznie zgromadzonej na sali gimnastycznej.

Po części oficjalnej przyszedł czas na zabawy, wspólne zdjęcia i poczęstunek, który przygotowali rodzice naszych absolwentów. Uczniowie przy bardzo dobrej muzyce świetnie bawili się do późnych godzin wieczornych, a słynna „belgijka” wycisnęła z nas siódme poty.

Eksperyment naukowy (czyli spojrzenie na wycieczkę z przymrużeniem oka)

Eksperyment w nauczaniu przedmiotów biologicznych należy do najnowocześniejszych metod dydaktycznych. W jego trakcie uczniowie sami muszą odkrywać mechanizmy rządzące otaczającym ich światem, ustalać zależności między poszczególnymi czynnikami i wyciągać właściwe wnioski. Początek pracy tą metodą to określenie problemu, który należałoby rozwiązać. Ponieważ zauważyliśmy taki problem, zorganizowaliśmy wycieczkę, by się mu bliżej przyjrzeć.

Postanowiliśmy zbadać, jak często należy robić przerwy podczas wycieczek, by uczestnicy mogli je odbywać komfortowo, nie martwiąc się o zaspokajanie potrzeb fizjologicznych.

Wybraliśmy trasę odpowiednio długą, by wyniki były miarodajne, a analiza rzetelna. Uznaliśmy, że odległość między punktem A (początek wycieczki), a punktem B (koniec wycieczki) powinna wynosić 660 km (w sam raz na wyjazd z Rzeszowa do Kowna).

Wśród czynników, które mogły wpływać na określenie czasu potrzebnego na przerwę, uwzględniliśmy infrastrukturę (dostępność toalet na trasie), wpływ czynników atmosferycznych oraz bytowych (moczenie nóg w wodzie morskiej na Mierzei Kurońskiej, zimne, hartujące prysznice), stopień zainteresowania wykładem przyrodnika, zaopatrzenie sklepów spożywczych.

Badanie przeprowadzaliśmy w trasie (w miastach i na łonie natury). Zaczęliśmy od małych systemów urbanistycznych (Kłajpeda – 45 min. zwiedzania, 7 tys. kroków), by później przejechać do Kowna (3 godz. zwiedzania, 14 tys. kroków) i do Wilna (cały dzień, nieokreślona liczba kroków, ponieważ uczestnicy wyprawy zaczęli dreptać w miejscu - wiadomo, z jakiego powodu).

Miejsca przyrodnicze wykorzystane w badaniach to: Mierzeja Kurońska, Park Narodowy z miejscowością Nida, gdzie mieszkał i tworzył Tomasz Mann.

Metoda polegała na tym, by bardzo dokładnie mierzyć czas od zasygnalizowania potrzeby zatrzymania się do nieodwołalnego przymusu wykonania tej prośby. Zauważyliśmy, że pierwsze zwiastuny potrzeby wyrażane są za pomocą zwrotu: „Daleko jeszcze?” Od tego momentu rozpoczynaliśmy pomiar. Druga faza potrzeby to zwrot: „Czy moglibyśmy się zatrzymać?” Stwierdziliśmy, że należy już być wtedy ostrożnym, gdyż potrzeba zatrzymania będzie narastała jak w ruchu przyśpieszonym. Kolejny sygnał występuje już znacznie, znacznie szybciej i zwykle wyrażany jest dramatycznie: „Proszę pana, już nie wytrzymam!” Nie należy jeszcze wpadać w panikę, ponieważ od tego sygnału można jeszcze przebyć drogę równą odległości między Augustowem a Sztabinem. W tej fazie należy tylko zadbać o to, by skutecznie odwracać uwagę od problemu i pod żadnym pozorem nie pokazywać mijanych stacji benzynowych. Przymus zatrzymania pojawia się dopiero wtedy, gdy w imieniu delikwenta przychodzi ktoś inny. W tej sytuacji wybawieniem z niezręcznego kłopotu staje się kontakt z naturą. Czasami ulgę przynosi też wejście do szafy.

Eksperyment się powiódł, a dodatkowo w trakcie jego trwania poznaliśmy trochę historii Polski i Litwy, niektóre zabytki, biografię Mickiewicza i odkryliśmy problemy badawcze, np. dlaczego na brzegu Bałtyku było tak wiele majowych żuczków.

MZBM (Międzynarodowy Zespół Badań Międzydyscyplinarnych)

W trakcie wycieczki zwiedziliśmy:
1. Stare miasto w Kłajpedzie
2. Mierzeję Kurońską
3. Górę Czarownic
4. Dom Tomasza Manna
5. Starówkę w Kownie
6. Dom Perkuna
7. Dom, w którym mieszkał A. Mickiewicz w Kownie
8. Zamek w Trokach
9. Jezioro Galwe (rejs statkiem)
10. Ostrą Bramę
11. Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Wilnie
12. Kościół Bazylianów i celę Konrada
13. Kościół św. Anny
14. Katedrę wileńską
15. Górę Trzech Krzyży
16. Kościół Piotra i Pawła
17. Więzienie na Łukiszkach
18. Ponary
19. Muzeum A. Mickiewicza
20. Cmentarz na Rossie.

Wyróżniono naszego poetę...

Uczeń naszej szkoły - Tomasz Woźniak został laureatem XII Międzywojewódzkiego Konkursu Poetyckiego pod nazwą "Ja i świat".

W piątek 10 czerwca wziął udział w uroczystej gali, która odbyła się w sali widowiskowej Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie. Jego wyróżniony w konkursie wiersz został opublikowany w okazjonalnym tomiku poetyckim. A oto ten utwór:

„Bliskość”


Nic mnie tak…
Jak twoja bliskość
Twój dotyk jedwabny
Nic mi tak
Nie sprawia bólu

Na wpół żyw błądzę
Stojąc w miejscu
Jedną nogą już wkraczam
Do królestwa Hadesu
Drugą popychasz
Szepcząc mi do ucha
Językiem elfów

Nic mnie tak
Do płaczu nie doprowadza
Jak twoje oczy
Modre i zmęczone

Nic mnie tak nie drży
Jak przypadkowe zetknięcie się
Naszych ciał
Nic mnie tak nie mdleje
Jak twój dotyk nieprzypadkowy

Nic mnie tak…

Ja wiem
Że człowiek żyje by umrzeć
Ja wiem
Że człowiek żyje by cierpieć
Ale nic by mnie tak
Do życia nie wróciło
Jak plaster
Nałożony twymi dłońmi
Nic by mnie tak
Jak twój śpiew moja Lúthien
Jak bukiet słów
Szeptany do mnie
Ale czy to możliwe?
Czy by pomogło?
A może by znów bolało?

Nic mnie tak nie zabija
Jak twój wzrok
Skierowany nie w moją stronę
O tym w moją
Nawet nie wspomnę

Nic mi tak
Cierpienia nie sprawia
Jak twoja słodka istota
Którą w ukryciu kocham

Podsumowanie konkursów przedmiotowych

8 czerwca w Hotelu Prezydenckim odbyła się uroczystość podsumowania konkursów przedmiotowych. Byli na nią zaproszeni wszyscy, którzy w olimpiadzie zajęli pierwsze miejsce lub zostali laureatami z dwóch lub większej liczby przedmiotów, oraz ich nauczyciele prowadzący.

Na początku rozdano dyplomy najlepszym placówkom – każda z nich została uhonorowana tytułem „Szkoły przyjaznej utalentowanym uczniom”. Nasze gimnazjum wyczytane oczywiście w pierwszej kolejności.

Następnie odbyła się część, na którą wszyscy ogromnie czekali. Na środek sali po kolei wyczytywano poszczególnych laureatów, najpierw ze szkół podstawowych, a potem z gimnazjów. Uczniowie odebrali tam dyplomy z rąk Wojewody Podkarpackiego - pani Ewy Leniart oraz Podkarpackiego Kuratora Oświaty - pani Małgorzaty Rauch. Każdy laureat otrzymał też jakiś upominek – w naszym wypadku były to bezprzewodowe słuchawki.

Potem nastąpiło właściwe podsumowanie konkursów. Przedstawiono statystyki dotyczące niektórych olimpiad, ale nie mogliśmy się na nich skupić, ponieważ całe wydarzenie trwało już dość długo, a na dodatek na korytarzu czekał na nas poczęstunek. Kiedy więc uroczystość dobiegła końca, wszyscy od razu wyruszyliśmy na poszukiwanie ciastek.

„Słodki dar”, czyli o tym, że dobro powraca…

8 czerwca 2016 roku odbyła się w naszej szkole akcja charytatywna pn. „Słodki dar”. Zorganizowali ją uczniowie klasy 1B należący do Szkolnego Koła Caritas. Miała ona na celu wsparcie naszej absolwentki, która potrzebuje środków na rehabilitację. Warto wspomnieć, że podczas nauki w naszej szkole uczennica ta również bardzo sumiennie działała w SKC i pomogła wielu osobom.

Organizatorzy najpierw przynieśli do szkoły różnorodne ciasta i ciasteczka. Nie zabrakło szarlotek, keksów, babeczek, kremówek, serników, ptysiów, murzynków, pierniczków... Później ciasta pokrojono, zapakowano w plastikowe pudełka i ...sprzedano błyskawicznie. Można było wpłacić dowolną kwotę, zaczynając od 2 zł za porcję. Po obliczeniu wszystkich pieniędzy okazało się, że uzbieraliśmy 512 zł!

Można stwierdzić zatem, że akcja była udana. Cieszymy się się, że mogliśmy pomóc osobie, która sama wcześniej była wzorem do naśladowania. Szczególne podziękowania należą się pani Anny Dec, która zadbała o organizację całego zdarzenia. Pamiętajcie: dobro powraca!

Dominika Karp, 1B

Przyszli studenci Uniwersytetu Rzeszowskiego

W piątek, 3 czerwca, kilkunastu uczniów z naszej szkoły wraz z opiekunem, Panem Jerzym Pięciakiem, wybrało się na Dni Otwarte Wydziału Matematyczno - Przyrodniczego Uniwersytetu Rzeszowskiego. Przy samym wejściu do Uczelni studenci na kilku stanowiskach prezentowali spektakularne doświadczenia fizyczne. Po ich obejrzeniu zostaliśmy pokierowani do pracowni mechaniki. Tam dowiedzieliśmy się, jak to jest z energią, która tak naprawdę nigdy nie znika oraz dlaczego całkowity pęd układu izolowanego nie ulega zmianie. Obejrzeliśmy również, jak działa koło Maxwella oraz siła odśrodkowa. Później udaliśmy się do pracowni optycznej, gdzie słuchaliśmy m.in. o pierścieniach Newtona. Uczniowie, bardzo zainteresowani żywą lekcją fizyki, zadawali wiele pytań, lecz dopiero po zajęciach w pracowniach czekała nas główna część programu - prawdziwy wykład w prawdziwej uniwersyteckiej sali wykładowej. Podczas godzinnej lekcji poznaliśmy ogólne i bardziej szczegółowe informacje o tym, jak działają sieci komputerowe. Nawet ci z nas, którzy fizyką na co dzień się nie pasjonują, wyszli z wykładu zaciekawieni, a nawet zaaferowani. Mile i pożytecznie spędzone popołudnie uświadomiło nam ogrom wiedzy, jaką możemy przyswoić na studiach, nie nudząc się przy tym i poznając świat wokół nas.

Monika Kondraciuk, klasa 2c,/p>

Nie mogło nas tam zabraknąć

3 czerwca, czyli w piątek, zaraz po czwartej lekcji, 34 wolontariuszy szkolnego Caritas pod opieką pani Anny Dec wyruszyło na Wiosenny Zjazd Szkolnych Kół Caritas z naszej diecezji.

Zaraz po dotarciu pod Bazylikę OO. Bernardynów, zanim jeszcze wszystko się tak naprawdę zaczęło, w swoje szpony pochwyciła nas dziennikarka Radio Via – i przeprowadziła wywiad z panią Anną Dec oraz z dwiema uczennicami: Karoliną Mazur oraz Adą Dziopak.

Następnie uczestniczyliśmy we Mszy Świętej pod przewodnictwem biskupa Kazimierza Górnego. Cztery uczennice naszego gimnazjum miały swój wkład w liturgię – wzięły udział w pierwszym czytaniu, psalmie oraz modlitwie wiernych. W kazaniu ksiądz Piotr Potyrała mówił o tym, jak bardzo ważna jest praca wolontariuszy, przemycając jednak do swojej wypowiedzi także historię z „Nędzników” Wiktora Hugo. Chyba nikt nie był znudzony. Dodatkowo pod koniec nabożeństwa nasze ego zostało bardzo mile potraktowane - wszyscy wolontariusze dostali od biskupa ogromne podziękowania.

Następnie, około godziny 13.30, wyruszyliśmy do Urzędu Marszałkowskiego. Nie znajduje się on daleko, ale śpieszyliśmy się, żeby zająć dobre miejsca. W samym urzędzie, w sali konferencyjnej z bardzo wygodnymi ciemnoczerwonymi fotelami (wystarczającym powodem, dla którego można by zostać politykiem) na początku obejrzeliśmy krótki film przedstawiający Ogólnopolski Zjazd SKC w Rzeszowie, który odbył się na początku tego roku. Dało się rozpoznać na nim niektórych z naszych kolegów. Następnie odśpiewaliśmy kultowy już hymn Szkolnych Kół Caritas „Serdeczne miłosierdzie...”. Pod koniec każde SKC dostawało dyplom za wspaniałą działalność. Po tym, jak pani Anna Dec odebrała nasz, raczej zasłużony, dokument, opuściliśmy salę. Na korytarzu czekały już na nas przepyszne drożdżówki, a po nich... koniec.

Ale tylko na ten rok.

Informacje o Zjeździe SKC można znaleźć także na stronie Radia Via [zobacz].

Jest tam nawet nasze zdjęcie!

Tylko dla grzecznych dzieci…

…1 czerwca stworzono możliwość wyruszenia na wycieczki. Klasa 2a udała się do Tarnobrzega. Co można robić w Tarnobrzegu? Całkiem sporo! Można obserwować bieliki baraszkujące na Jeziorze Tarnobrzeskim, a przy odrobinie szczęścia spotkać górnika na rowerze. Nikogo nie powinien dziwić kamerdyner przebrany za dzika. Wszelkie dolegliwości i urazy leczy szczypta siarki, no i wreszcie można zdobyć patent na długowieczność. Tak przynajmniej twierdzi Artur Andrus w piosence, która stała się motywem przewodnim wyprawy.

Uzbrojeni w dobre humory i zapał uczniowie przystąpili do „tarnobrzeskiego sześcioboju”. Poradzili sobie doskonale z budową pomnika, tworzeniem herbu miasta z czego bądź czy z interpretacją zagadkowego „S”. Każdy oddał kilka „celnych” strzałów z łuku. Poza tym poznaliśmy nieco historię i współczesność miasta podaną w wersji „na poważnie” i „na wesoło”, całość przegryzając pieczoną na ognisku kiełbaską . Wycieczkę podsumowano w kilku zwrotkach piosenki na melodię „WLAZŁKOTKA”. W turnieju przewidziano nagrody sponsorów: rower pięcioosobowy, wycieczkę dla pięciu osób i talony do zrealizowania w przyszłym roku szkolnym. Żałujcie, jeśli was z nami nie było.

Zabawa z przedszkolakami

31 maja wolontariuszki Szkolnego Koła Caritas wzięły udział w akcji, która odbyła się w Przedszkolu Niepublicznym Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP NP im. M.Sylwii Sznajder. Uczennice bawiły tam, rozweselały i umilały czas dzieciom.

Zaczęło się od wspólnego śpiewania piosenek. Podopieczni chętnie tańczyli później razem z naszymi uczennicami w rytm religijnych utworów. Następnie przyszedł wyczekiwany czas szaleństw na dużym placu zabaw. Tam nasze uczennice musiały podołać nie lada wyzwaniom, takim jak nieustanna gra w berka i w chowanego. Przedszkolaki nie chciały się z nimi rozstawać i na pewno miło zapamiętają te radosne chwile.

Ada Dziopak, Katarzyna Pociecha, Julia Piekarz z klasy 3F

VI Edycja Szkolnego Konkursu Pokazów Doświadczeń z Fizyki

30. 05. 2016 odbył się konkurs pokazów fizycznych, w którym uczestniczyły 32 zespoły - razem 60 uczniów. Pokazy doświadczeń cieszyły się dużym zainteresowaniem. Uczestnicy z pasją i wielkim zasobem wiedzy , a niekiedy szczyptą humoru przedstawiali ciekawe doświadczenia fizyczne. Po bardzo wnikliwej analizie przebiegu konkursu jury w składzie: dyrektor mgr Marian Pietryka, mgr Jerzy Pięciak, mgr Marta Świętoń ogłosiło wyniki:
I miejsce Natalia Wojda ( Ic) temat prezentacji „Żyroskop”
II miejsce Zuzanna Jaskółka i Julia Undziakiewicz (Ib) , temat prezentacji „Rakieta”
III miejsce Jan Jopek (Ic) temat doświadczenia „Wieża ciśnień”

W kategorii „Głosuje publiczność i uczestnicy” wygrał zespół reprezentujący klasę 3a w składzie : Szymon Grochal i Adam Śmietana za pokaz pt. „Płonąca dłoń”.

Po ogłoszeniu wyników uczniowie długo dyskutowali na temat wyróżnionych pokazów, dzieląc się własnymi uwagami i spostrzeżeniami. Przyjęto , że siódma edycja odbędzie się w dwóch etapach: I - eliminacje i II – finał, w którym będzie uczestniczyło tylko 10 zespołów prezentujących swoje doświadczenia na czerwcowych Ogólnoszkolnych Dniach Nauki.

W nagrodę za I miejsca uczniowie otrzymali oceny celujące z wagą 3, natomiast pozostali uczestnicy oceny celujące lub bardzo dobre.

"Byliśmy razem" na rzeszowskim rynku

29 maja z okazji Dnia Matki i Dziecka odbył się koncert "Bądźmy razem" zorganizowany przez CARITAS Diecezji Rzeszowskiej. Uczniowie należący do SKC chętnie włączyli się w pomoc przy tej imprezie. Zajmowali się grami i zabawami dla dzieci, między innymi: rzucaniem do celu, puszczaniem baniek mydlanych czy malowaniem twarzy.

Pogoda była piękna, a słońce mocno świeciło, dlatego zbawienne okazały się lody rozdawane przez naszych wolontariuszy przebranych za klaunów. Podczas imprezy stacja telewizyjna TVP3 Rzeszów nagrywała audycję; kilkoro z nas udzieliło wtedy wywiadu i zapraszało do wspólnej zabawy. Nad całością czuwał opiekun – pani Anna Dec. Z twarzy rodziców i dzieci nie znikały uśmiechy, co było dla nas największą satysfakcją.

Wszystkim zaangażowanym z serca dziękujemy.

Wzięliśmy udział w centralnej uroczystości Bożego Ciała

26 maja liczna grupa uczniów naszego SKC wraz z opiekunem, p. Anną Dec, wzięła udział w uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Najpierw uczestniczyliśmy we Mszy Świętej przy rzeszowskiej Farze, by potem udać się pod Kościół p.w. Świętego Krzyża, gdzie rozpoczynała się procesja. Nasi wolontariusze nieśli w koszach poświęcone pieczywo.

Jak co roku na zakończenie procesji rozdawaliśmy przepyszne chlebki, zbierając przy tym ofiary dla ubogich. Z dwiema koleżankami: Julką i Karoliną został przeprowadzony wywiad na temat świątecznej akcji [zobacz nagranie - od 5,46 min.]

Wszyscy z wielką radością przeżyli ten wyjątkowy dzień.

Trzy klasy, dwa kraje i półtora miasta

Bladym świtem dnia 16 maja 2016 roku trzy klasy, 3a, 3c i 3d, przybyły na miejsce spotkania. Zgodnie z ustalonym wcześniej planem działania, wszyscy wyruszyli w podróż - podróż przez niemalże cały kraj, obfitującą w liczne ekscytujące momenty, niespodziewane zwroty akcji oraz pola rzepaku. Po drodze uczestnicy wycieczki podziwiali przez okna liczne perły Rzeczpospolitej - w tym wspaniałe miasto Wrocław. Jednomyślnie zdecydowali jednak, iż należy skupić się na prawdziwym celu wyprawy, jakim było Buenos Aires – czyli ośrodek w uzdrowisku Kudowa-Zdrój.

Następnego dnia nastąpiła faza druga planu. Klasy trzecie przystąpiły do inwazji na Republikę Czeską, zaczynając od Skalnego Miasta Adrspach, sławnego Narodowego Rezerwatu Przyrody. Dzięki wyczerpującym wyjaśnieniom przewodnika wycieczkowicze opuścili zagraniczną powierzchnię ziemi w pełni usatysfakcjonowani, by następnie zejść niżej, już po polskiej stronie granicy. Zwiedzanie podziemnego kompleksu zbrojeniowego w Walimiu przebiegło pomyślnie i sprawnie. Dzień zakończyła wizyta w kościele Matki Bożej Wambierzyckiej - niezwykle światłym miejscu.

Punkt kulminacyjny wyprawy przypadł na dzień trzeci. Rzeszowska delegacja pod wodzą niestrudzonego przewodnika wyruszyła do Pragi. Aneksję stolicy Czech rozpoczęto od niezwykłej gotyckiej katedry, aby następnie metodycznie zaliczać najważniejsze miejsca miasta. Pobyt za granicą okrzyknięto pomyślnym i w pełni zadowolenia powrócono do Kudowy - Zdroju na ostatni już nocleg.

Przed ostateczną drogą do Rzeszowa odbyło się zwiedzanie jedynej w kraju Kaplicy Czaszek oraz poszukiwanie złota w kopalni w Złotym Stoku. Całość czterodniowej operacji uznano za udaną. Od początku do końca byliśmy pod opieką naszych niestrudzonych panów wychowawców: Sławomira Fugasa, Sławomira Tomaki, Damiana Basaja oraz Wacława Myśliwca. Wszystkie klasy biorące udział w przedsięwzięciu zapewne długo będą wspominać ostatnią wycieczkę.

Julia Nowak - kl. 3d

Zbieramy książki dla małych moli książkowych!

Nasze Szkolne Koło Caritas włączyło się do akcji „Wielka Zbiórka Książek”. Od 22 kwietnia do 22 maja przynosiliśmy do szkoły różne pozycje wydawnicze. Wspólnie pomogliśmy 150 szpitalom na terenie całej Polski!

Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli akcję.

Multimedialne warsztaty

W czwartek (19 maja) 30-osobowa grupa naszych uczniów wzięła udział w warsztatach multimedialnych na temat przeciwdziałania i zwalczania cyberprzemocy w szkole. Zajęcia prowadziło dwoje warszawskich studentów - multiplikatorów międzynarodowego projektu DAPHNE "Joining Forces to Combat Cyber Bullying in School."

Auf geht’s!

Śmiało, bez kompleksów, po europejsku wyruszyliśmy świtem 10 maja, by odkryć alpejskie atrakcje Salzburga, Tyrolu i Bawarii.

Na trasie towarzyszyły nam duchy Mozarta, cesarzowej Sissi i Ludwika II Bawarskiego. Skorzystaliśmy z zaproszenia do ich domów, tam, gdzie przyszli na świat i tam, gdzie spędzili część swojego życia.

Wiosenna pora prowokowała nas do przechadzki po ogrodach Mirabell w Salzburgu i spotkania z uroczymi kamiennymi karłami, które są szlachetnymi przodkami kiczowatych krasnali ogrodowych.

Miłośnikom sportów zimowych na pewno zapadnie w pamięć wizyta w GaPa. U podnóża Zugspitze (najwyższej góry w Niemczech) podziwialiśmy jedną z najnowocześniejszych skoczni narciarskich i wiemy już, jaką nagrodę zdobędzie następny zwycięzca Turnieju Czterech Skoczni. Niektórzy uczestnicy wycieczki nie odmówili sobie przymiarki do luksusowego BMW.

Trasa wiodła nas wzdłuż alpejskich rzek: Salzach, Innu, Lecha i, bawiąc się z mgłami i chmurami, odsłaniała cudowne widoki na ośnieżone wciąż szczyty, zielone hale i malownicze doliny.

Jednak nasza podróż miała nam umożliwić odwiedzenie rezydencji (i to nie jednej) baśniowego króla Ludwika II z dynastii Wittelsbachów. Od pysznego Herrenchiemsee, który naśladuje Wersal, przez najmniejszy Linderhof (jedyny wykończony za życia Ludwika) aż po najbardziej spektakularny Neuschwanstein, który stał się pierwowzorem zamku z czołówki filmów Disney’a. Wnętrza wprowadzały nas w co raz to inne klimaty. Średniowieczne legendy przeplatały się z dworskim przepychem Francji Ludwika XIV czy romantycznym światem oper Wagnera.

Stamtąd wykonaliśmy skok przez czas i przestrzeń do współczesnego Monachium, gdzie eksplorowaliśmy Deutsches Museum – największe w Europie muzeum naukowo-techniczne.

Podczas całej wycieczki towarzyszyły nam regionalne smaki. Spätzle (mączne kluseczki), Kaiserschmarrn (omlet cesarski), Leberkässemmel (bułka z miejscowym pasztetem) i Weißwürstchen (białe kiełbaski), a na deser Apfelstrudel (rodzaj ciasta z jabłkami na gorąco) rozpieszczały nasze podniebienia.

Syci wrażeń i jadła, późnym wieczorem 13 maja żegnaliśmy Monachium, podziwiając iluminację stadionu Allianz Arena.

"Zafascynowani Hiszpanią"

13 maja w naszej szkole odbyła się I edycja międzyszkolnego konkursu pod nazwą: "Zafascynowani Hiszpanią". Wzięło w nim udział 46 uczniów szkół podstawowych (SP 16, SP 2, SP 19, SP 23, SP 9, SP 11, SP 25, SP 28).

Zadaniem uczestników było przygotowanie pracy plastycznej pt. "Z czym kojarzy mi się Hiszpania?" oraz prezentacji multimedialnej na temat: "Moja wymarzona podróż do Hiszpanii". Zawodnicy wzięli też udział w quizie wiedzy o ojczyźnie Cervantesa.

Nagrodami były vouchery do szkoły językowej Empik uprawniające do uczestnictwa w darmowym półrocznym kursie językowym, materiały dydaktyczne podarowane przez wydawnictwo Lektorklett oraz inne upominki ufundowane przez dyrektora naszego gimnazjum - Mariana Pietrykę.

Zwycięzcami konkursu zostali:
I miejsce - Julia Trojanowska i Weronika Żelazko ze Szkoły Podstawowej 23
II miejsce - Wiktoria Gratkowska i Dominika Gołda ze Szkoły Podstawowej nr 16
III miejsce - Jagoda Dul i Agnieszka Kaczor ze Szkoły Podstawowej nr 16

Zwycięzcom gratulujemy, a uczestnikom serdecznie dziękujemy za przybycie. Zapraszamy za rok!

Słodkie pomaganie

W czwartek 12 maja (czyli w dzień wywiadówki) wolontariusze SKC z klas 3c i 3d przeprowadzili akcję charytatywną. Polegała ona na sprzedaży domowych ciast upieczonych przez uczniów. Rodzice, którzy wolnym krokiem zmierzali na spotkanie z wychowawcami, nie mogli się oprzeć wystawionym smakołykom. Nauczyciele także skusili się na małe co nieco.

Pyszności zostały wyprzedane w okamgnieniu. Wysiłki inicjatorów akcji przyniosły niespodziewane efekty. Zebraliśmy aż 954 zł! Wszystkie zebrane środki zostaną przekazane utalentowanemu sportowcowi, który bardzo ich potrzebuje oraz jako wsparcie finansowe dla osób niepełnosprawnych.

Wszystkim dziękujemy za serce. Z nami pomaganie może być słodkie!

Goście z Francji

W dniu 11 maja (środa) późnym wieczorem przybyła do naszej szkoły grupa 30 uczniów z Liceum Roberta Doisneau z Corbeil – Essonnes we Francji. Ich wizyta to część wymiany polsko – francuskiej organizowanej przez nasze gimnazjum. Podczas pobytu gości czeka wiele atrakcji. Oprócz zwiedzania Krakowa, Wieliczki i Oświęcimia będą mieli okazję poznać codzienność w naszej szkole oraz zwiedzić Rzeszów i okolice (m.in. Podziemną Trasę Turystyczną i Zamek w Łańcucie). Swój wolny czas spędzą z rodzinami uczestników wymiany. Mamy nadzieję, że będą miło wspominać pobyt w Polsce, czego im serdecznie życzymy.

Warsztaty z PAH -em

W piątek, 6 maja w naszej szkole odbyły się warsztaty zorganizowane przez Polską Akcję Humanitarną. Spotkanie poprowadzili dwaj trenerzy, którzy w niezwykle interesujący i wciągający sposób przedstawili uczniom problem dostępu do wody.

Podczas zajęć uczniowie dyskutowali, oglądali film oraz wzięli udział w emocjonującej grze strategicznej. Musieli w jej trakcie wcielić się w rolę mieszkańców Sudanu Południowego. Podczas z pozoru błahej zabawy dowiedzieli się, jak trudno jest żyć bez stałego dostępu do wody i jakich wyborów muszą dokonywać ludzie starający się ją zdobyć. Gra uświadomiła jej uczestnikom, jak ważna jest pomoc humanitarna.

Pan Tadeusz i pan Piotr byli pod ogromnym wrażeniem wiedzy naszych uczniów, ich przenikliwości, logicznego myślenia, umiejętności wyciągania wniosków, empatii i - jak to nazwali - „dojrzałości”.

W warsztatach wzięły udział dwie grupy uczniów klas pierwszych i drugich.

Pod koniec spotkania zaprezentowaliśmy naszym gościom i uczniom spot reklamujący akcję „Pajacyk” wykonany przez naszych kolegów. Gdy powiedzieli pani Janinie Ochojskiej, że jadą do naszej szkoły z warsztatami, poprosiła ich, aby pozdrowić "dziewiątkę", co też czynimy.

Dziękujemy pięknie i zapraszamy ponownie.

U węgierskich przyjaciół

W dniach 4-6 maja udaliśmy się z wizytą do Nyiregyhazy w ramach wymiany polsko-węgierskiej. W październiku ubiegłego roku uczniowie zaprzyjaźnionej szkoły im. Józefa Bema odwiedzili nas w Rzeszowie. Naszymi opiekunami byli pani Melina Tęcza i pan Kazimierz Zięba.

Po kilkugodzinnej podróży dotarliśmy do Nyiregyhazy. Na miejscu zostaliśmy uroczyście powitani przez naszych węgierskich przyjaciół, po czym wspólnie zatańczyliśmy taniec stworzony specjalnie z okazji naszego przyjazdu.

Pierwszym punktem poznawania przez nas miasta było zwiedzanie miejskiego zoo, które rozciąga się na obszarze ok. 30 ha. Mogliśmy przejść nad głowami słoni, znaleźć się pod stopami dzikiego kota, spenetrować morskie głębiny, obejrzeć pokaz fok czy zrobić sobie selfie z ciekawskim lemurem.

Drugi dzień naszego pobytu w Nyiregyhazie także obfitował w wiele atrakcji. Rano wdaliśmy się w wir sportowej rywalizacji, rozgrywając mecze w siatkówkę, piłkę nożną oraz unihokeja. Następnie ruszyliśmy na rynek miasta, gdzie wzięliśmy czynny udział w obchodach Dni Kultury Nyiregyhazy. W ratuszu spotkaliśmy się z v-ce prezydentem miasta. Później udaliśmy się do stojącej nieopodal katedry. Po obiedzie pojechaliśmy do aquaparku, gdzie nie mogliśmy (dosłownie) oderwać się od rwącej rzeki czy zjeżdżalni.

Ostatni dzień naszej wymiany rozpoczęliśmy od zwiedzania skansenu. Widzieliśmy typowe wiejskie zabudowania, w tym wiejską szkołę, sklepy, a także kościół. Dzięki temu lepiej poznaliśmy życie mieszkańców węgierskiej wsi w ubiegłych stuleciach. Największą atrakcją skansenu okazała się zagroda dla zwierząt, gdyż nikt z nas nie mógł oprzeć się urokowi małych kózek i koziołków, które zawzięcie próbowały zjeść nasze włosy i ubranie. Gdy w końcu udało nam się opuścić to miejsce, pojechaliśmy do centrum miasta i wdrapaliśmy się na taras widokowy galerii handlowej.

Wkrótce nadszedł czas rozstania. Ze smutkiem pożegnaliśmy naszych drogich przyjaciół z węgierskiej szkoły i ruszyliśmy w drogę powrotną do Rzeszowa.

„Granice mojego języka wyznaczają granice mojego świata”

Pod takim hasłem w maju obchodzimy w naszej szkole Dni Kultury Języka Polskiego. Otaczający nas świat jest taki, jakim potrafimy go opisać. Niewątpliwie najczęściej używamy języka ojczystego, który jest czymś więcej niż tylko możliwością wyrażania osobistych myśli. To skarbnica naszej kultury i doświadczeń. Dlatego jako młode pokolenie powinniśmy szczególnie dbać o ich kultywowanie, wyrażające się właśnie przez dbałość o poprawność językową naszych wypowiedzi i tekstów pisanych (także tych krótszych, takich jak e-maile czy sms).

Popełniamy coraz więcej błędów, mówimy mniej starannie, stąd potrzeba ochrony i dbałości o język. Jak temu zapobiec i co zrobić, by nasza polszczyzna była poprawna?

Proponujemy aktywny udział w obchodach Dnia Kultury Języka Polskiego poprzez uczestnictwo w następujących formach:

1. Ogłaszamy konkurs na krótką formę poetycką dotyczącą poprawności językowej – limeryk, fraszka, bajka, wierszyk. Prace napisane na komputerze, wydrukowane w formacie A4 przynosimy w terminie do 31 maja do biblioteki.

2. W bibliotece szkolnej podczas przerw uczniowie będą mogli zmierzyć się z łamańcami językowymi oraz przeczytać fragmenty Ustawy o języku polskim wraz z Art. 3 o ochronie języka polskiego.

3. Na stronie internetowej naszego gimnazjum znajdziesz quizy – chętnych zapraszamy do ich rozwiązywania i sprawdzenia swych umiejętności.

4. Zachęcamy klasy 1. i 2. do wzięcia udziału w akcji flash mob. Jej celem będzie promocja aktywnego czytelnictwa. Przez 5 – 10 minut wszyscy uczniowie danej klasy gromadzą się np. przed budynkiem szkoły i promują w różnej formie czytanie książek. W ten sposób spróbują udowodnić, że młodzież wcale nie boi się czytania, a książka kojarzy się wyłącznie z przyjemnością! Liczymy na Waszą inwencję twórczą. Fotorelacje z akcji prosimy dostarczyć do biblioteki do 31 maja.

Zwycięzców czeka blask chwały, a także… dodatkowe oceny z języka polskiego

Nie zwlekaj, weź udział w konkursach, pokaż, że Tobie też zależy na pięknie mowy ojczystej!

Ciasta, ciasteczka…

4 maja w naszej szkole zorganizowaliśmy kolejną w tym roku akcję w ramach programu Adopcja Serca. Jak zwykle rąk chętnych do pracy nie brakowało!

Każda klasa, nauczyciele i pracownicy szkoły wsparli nas, kupując wiele porcji ciast. Łącznie udało się zebrać 920 zł. Pieniądze ze sprzedaży słodkości zostaną przekazane naszej podopiecznej w Zambii - Ireen.

Warto dodać, że jest to powszechnie lubiany projekt wśród uczniów naszego gimnazjum!

Wszystkim zaangażowanym w akcję serdecznie dziękujemy.

Dominika Wybraniec i Julia Filipek 2f

Majowa uroczystość

Społeczność szkolna uroczyście uczciła 225. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie klas 1e, 2c, 2e wraz z zespołem muzycznym „SopElki” przygotowali akademię, w której powrócili do roku 1791 i uświadomili wszystkim, jak ważne są postanowienia Konstytucji 3 Maja i Sejmu Czteroletniego. Ponadto stroje aktorów przybliżyły nam XVIII wiek, a zaśpiewane przez chórek pieśni patriotyczne uatrakcyjniły akademię.

Uroczystość zakończyło okazjonalne przemówienie Pana Dyrektora, w którym podkreślił wagę szacunku do ojczyzny.

Wizyta w szpitalu

W piątek (29.04) grupa uczniów SKC z klasy 1a odwiedziła starsze, chore osoby przebywające w szpitalu. Po korytarzach oprowadziła ich mama jednej z koleżanek, która jest tam pielęgniarką. Dzięki niej nie zgubili się. Pracownicy szpitala zostali wcześniej poinformowani o wizycie. Okazali się bardzo uprzejmi i pomocni. Pielęgniarki co chwilę wskazywały nam pokoje, w których mogliśmy odwiedzić starsze osoby. Uczniowie rozmawiali z nimi i każdemu na odchodne wręczyli własnoręcznie zrobione serca z życzeniami. Uszczęśliwili tym pacjentów, a niejednej starszej pani zakręciła się łza w oku. Zadowoleni z udanej akcji pożegnali się z pracownikami placówki i udali się świętować dni wolne od szkoły.

Katarzyna Wójcik

Spotkanie z członkami wolontariatu

28 kwietnia naszą szkołę odwiedzili członkowie wolontariatu pochodzący z Hiszpanii, Francji, Holandii i Armenii. Opowiadali oni o programie Erasmus+ oraz EVS (European Volountary Service). Uczniowie gimnazjum uczestniczyli także w różnego rodzaju grach i zabawach. Uroczystość ta skończyła się pożegnaniem z zagranicznymi gośćmi i zrobieniem z nimi pamiątkowych zdjęć.

We Lwowie u Banacha, Makarewicza i Romera

Na wycieczkę wyruszyliśmy w środę (27 kwietnia) kilka minut po 5 rano i już parę godzin później rozpoczęliśmy zwiedzanie Lwowa. Pierwszym punktem w naszym planie była okazała katedra prawosławna św. Jura, która na wszystkich zrobiła niesamowite wrażenie. Następnie spacerowaliśmy ulicami miasta, przechodząc koło pomnika Stanisława Konarskiego, cytadeli oraz warownego klasztoru bernardynów. Podziwiając domy, w których kiedyś mieszkali nasi rodacy, dotarliśmy do okazałej kamienicy na ul. Akademickiej. W tym budynku żyli sami najznakomitsi naukowcy i wykładowcy wraz z rodzinami. Kamienica wyraźnie odznacza się wielkością i ciemnym kolorem na tle otaczających ją budowli. Podziwialiśmy również gmach uniwersytetu, w którym wykładali zacni profesorowie (np. geograf Eugeniusz Romer czy matematyk Stefan Banach).

Wieczorem udaliśmy się do Opery. Niestety, nie mieliśmy okazji zmienić naszych ubrań na bardziej odpowiednie do tego typu miejsca, lecz na szczęście nie odbiegaliśmy zbytnio wyglądem od reszty widowni. Wysłuchaliśmy półtoragodzinnego "Requiem" Giuseppe Verdiego. Widowisko wywarło na niektórych wielkie wrażenie, tak że w pewnych momentach przechodziły nam ciarki po plecach.

Drugiego dnia, niestety już ostatniego, wyruszyliśmy na Cmentarz Łyczakowski. To miejsce jest jednym z wielu, gdzie ślady obecności Polaków we Lwowie są bardzo widoczne. Przeszliśmy koło mogił znanych Polaków: Marii Konopnickiej, Stefana Banacha, Juliana Konstantego Ordona i wielu innych. Złożyliśmy też hołd Lwowskim Orlętom. Przed wyjazdem mogliśmy jeszcze podziwiać panoramę miasta oraz zakupić pamiątki dla naszych znajomych.

Na koniec wycieczki przekonaliśmy się, jak ważną kwestią jest posiadanie paszportu...

Lidka Mądrzak z klasy 3c

Projekt

21 kwietnia siedemdziesięciu uczniów naszej szkoły pod opieką pani mgr Anny Dec uczestniczyło w kolejnym etapie projektu "Szkoły modlą się za siebie". Spotkanie w kościele farnym było tym razem wyjątkowe, ponieważ obchodziliśmy 110. rocznicę chrztu bł. Natalii Tułasiewicz - patronki nauczycieli i orędowniczki w sprawach wychowawczych.

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 14:30. Najpierw zaprezentowali się uczniowie Zespołu Szkół w Trzcianie, którzy przygotowali program artystyczny nt. życia bł. Natalii Tułasiewicz. Następnie o godzinie 15:00 rozpoczęła się msza św. pod przewodnictwem J. E. Ks. Bp. Edwarda Białogłowskiego. Swoją obecnością podczas tego wydarzenia zaszczyciła nas pani kurator oświaty i władze miasta.

Pod koniec nabożeństwa biskup zawierzył wspólnoty szkolne opiece bł. Natalii oraz wręczył naszemu gimnazjum i pani mgr Annie Dec dyplom Promotora Kultu bł. Natalii Tułasiewicz. Po mszy nasze koleżanki rozdawały przy wejściach do kościoła pamiątkowe obrazki z wizerunkiem bł. Natalii oraz cukierki.

Magdalena Gąsior 2e

Szkolny Zespół Mediacyjny

Grupa uczniów klas pierwszych i drugich, przygotowujących się do uczestniczenia w pracach Szkolnego Zespołu Mediacyjnego, wzięła w czwartek (14.04) udział w pierwszych zajęciach szkoleniowych. Tematyka obejmowała zagadnienia konfliktu i jego eskalacji, roli mediatora oraz strategii mediacyjnych. Powołanie zespołu mediacyjnego stanowi istotny element międzynarodowego projektu "Joining Forces To Combat Cyber Bullying in Schools" (Łączymy siły w przeciwdziałaniu cyberprzemocy w szkołach), do udziału w którym została zaproszona nasza szkoła. Zajęcia prowadził pan Kazimierz Zięba.

Nasi szkolni "słudzy miłosierdzia"

W ubiegłą sobotę (tj. 09.04.2016) nasi uczniowie udali się na XII Ogólnopolską Pielgrzymkę Pracowników i Wolontariuszy Caritas do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach. Towarzyszyło im hasło: "Słudzy Miłosierdzia".

Najpierw uczniowie wzięli udział w konferencji pod nazwą: "Kim jest sługa?". Dowiedzieli się dzięki niej wiele o wolontariacie podczas Światowych Dni Młodzieży. Potem uczestniczyli w uroczystej mszy świętej pod przewodnictwem J. E. Księdza Biskupa Wiesława Szlachetki.

Następnie integrowali się z innymi wolontariuszami poprzez śpiew i modlitwę. Na koniec udali się do Sanktuarium na Koronkę do Bożego Miłosierdzia.

Wieczorem zmarznięci, ale szczęśliwi wrócili do Rzeszowa.

[Więcej informacji]

Spotkanie z Janiną Ochojską

8 kwietnia 2016 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie z wyjątkowym gościem - panią Janiną Ochojską, założycielką Polskiej Akcji Humanitarnej. Towarzyszył jej pan Tadeusz Szczepaniak, wieloletni pracownik PAH-u, dyrektor Biura Regionalnego w Krakowie. Spotkanie rozpoczął pan dyrektor Marian Pietryka, który powitał znaną wszystkim w Polsce działaczkę humanitarną.

Następnie Ola i Oskar zaprezentowali gościom naszą szkołę oraz zdali relację z zaangażowania naszych uczniów w różne projekty PAH-u.

Podczas spotkania dowiedzieliśmy się o początkach PAH-u, oraz o tym, jak można zostać wolontariuszem, jak wygląda pomoc humanitarna w krajach ogarniętych wojnami lub klęskami naturalnymi i jak my możemy pomagać potrzebującym.

Pod koniec spotkania pani Ochojska złożyła autografy z dedykacjami w książkach „Świat okiem Janki” przyniesionych przez uczniów i nauczycieli.

Przybycie tak wyjątkowej osoby było dla nas bardzo ważnym wydarzeniem i wyróżnieniem, o którym będziemy pamiętać jeszcze przed długi czas.

Ach, co to był za dzień!

6 kwietnia 2016 r. zorganizowaliśmy tradycyjny „Dzień Otwarty”. Nasi goście mieli okazję zapoznać się z bogatą ofertą zajęć przygotowanych przez uczniów i nauczycieli. Szóstoklasiści wraz z rodzicami mogli zobaczyć pokazy doświadczeń fizycznych, chemicznych oraz biologicznych, wziąć udział w quizach dotyczących kultury Wielkiej Brytanii, Francji i Hiszpanii, a także skosztować pysznych przekąsek pochodzących z tych państw. Ponadto każdy z odwiedzających otrzymał instruktaż zdrowego żywienia oraz ulotkę z propozycją zrobienia ciekawego i smakowitego śniadania do szkoły. Osoby lubiące przedmioty ścisłe mogły zmierzyć się z quizami matematycznymi o różnym stopniu trudności, nauczyć się skomplikowanej sztuki origami oraz obejrzeć prezentację modeli brył obrotowych. Nie zabrakło również atrakcji dla miłośników muzyki, teatru, literatury, tańca oraz sztuki – chętni mogli m. in. śpiewać piosenki religijne, wziąć udział w warsztatach teatralno – scenograficznych pt. „Dotknij Teatru”, obejrzeć spektakl teatralny pt. „Lilije” i bawarski taniec męski „Schuhplattler” (zobacz wideo), przyjrzeć się wspaniałym umiejętnościom muzycznym oraz plastycznym naszych uczniów. Ogromny entuzjazm wśród szóstoklasistów wzbudziły warsztaty robienia biżuterii z koralików oraz koszyków z papieru. Zwolennicy sportu mogli rywalizować ze sobą w akrobatyce, siatkówce, piłce nożnej oraz tenisie ziemnym.

Podczas „Dnia Otwartego” zaprezentowały się również szkolne koła i stowarzyszenia, takie jak: drużyna harcerska, Związek Strzelecki czy Szkolne Koło Caritas.

Dużą popularnością cieszyły się grillowane kiełbaski przygotowane przez koło turystyczne.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przybyli, by poznać naszą szkołę.

Mamy nadzieję, że większość z Was spotkamy we wrześniu w naszych szkolnych ławkach. Podziękowania należą się także nauczycielom i uczniom, bez których nie byłoby możliwe zaprezentowanie naszej szkoły.

Szlakiem Jana Pawła II

22 marca 2016 r. grupa uczniów z naszej szkoły odwiedziła Wadowice. Towarzyszyły nam: siostra Dorota Kochańska i pani Patrycja Bednarz.

Pierwszym punktem na trasie naszej wycieczki było Sanktuarium św. Józefa na wadowickiej „Górce”. To tutaj dziesięcioletni Karol Wojtyła przyjął karmelitański szkaplerz. Następnie zwiedziliśmy szkoły, do których uczęszczał przyszły papież. Posileni słynnym kremówkami udaliśmy się na mszę świętą do Bazyliki Ofiarowania NMP. Jest tam chrzcielnica pamiętająca pierwszy sakrament "Lolka". Na zewnętrznej ścianie kościoła dostrzegliśmy słynny zegar słoneczny ze skłaniającym do refleksji napisem: „CZAS UCIEKA, WIECZNOŚĆ CZEKA”.

Po zakupach w sklepie z dewocjonaliami znaleźliśmy się przed kamienicą zamieszkiwaną niegdyś przez rodzinę Wojtyłów. Rodzice przyszłego papieża wynajmowali tam mieszkanie u żydowskiego kupca. Obecnie ma tu siedzibę Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach. Zwiedzając to miejsce, można poznać szczegółowo wszystkie etapy życia naszego papieża. Zobaczyliśmy tu m. in. eksponaty związane ze studiami, z pracą w kamieniołomie i w oczyszczalni ścieków oraz przygotowaniem Karola Wojtyły do kapłaństwa. W jednej z sal usłyszeliśmy radosne okrzyki tłumu zebranego na Placu św. Piotra i pamiętne słowa: Habemus papam... Natomiast ponury nastrój innego pomieszczenia przeniósł nas w wydarzenia z 13 maja 1981 roku, kiedy Jan Paweł II padł ofiarą zamachu. Dzięki multimedialnym tablicom mogliśmy się także przenieść do krajów, które odwiedził Ojciec Święty.

W drodze powrotnej do Rzeszowa zatrzymaliśmy się jeszcze w Kalwarii Zebrzydowskiej. Sanktuarium to było miejscem częstych wizyt i modlitw Karola Wojtyły.

Justyna Rochecka, kl. 1c

Chodzenie po bagnach wciąga...

Pierwszego dnia wiosny klasy pierwsze tradycyjnie „wagarowały” w Poleskim Parku Narodowym. Odwiedziliśmy tereny Polesia, aby dostrzec piękno tego miejsca. Byliśmy w Ośrodku Ochrony Żółwia Błotnego, aby na własne oczy zobaczyć żółwie objęte ochroną gatunkową. Następnie wędrowaliśmy szlakiem „Dąb Dominik”. Uwieńczeniem naszej wycieczki było integracyjne ognisko, na którym upiekliśmy pyszne kiełbaski.

Zuzanna Orłowska z klasy 1a

Witamy wiosnę

Zdjęcia klas wesoło witających wiosnę można obejrzeć w galerii.

Niedziela Palmowa

20 marca reprezentanci naszego gimnazjum wzięli udział w Diecezjalnym Święcie Młodych. Przed uroczystą Mszą Świętą przedstawiciele parafii i szkół z całej diecezji rzeszowskiej zebrali się przy scenie w Parku Papieskim. Każda z grup przygotowała własną palmę, im wyższą, tym lepszą. Śpiewając i modląc się, wspominaliśmy wizytę Jana Pawła II w Rzeszowie. Wysłuchaliśmy także przemówienia biskupa Jana Wątroby i organizatorów wydarzenia. Potem przy akompaniamencie muzyki przeszliśmy procesją do katedry. Uroczyste nabożeństwo odprawione pod przewodnictwem biskupa rzeszowskiego i upiększone śpiewem najlepszych podkarpackich chórzystów zapadło nam w pamięć i na pewno pozwoli lepiej przeżyć tegoroczne Święta Wielkanocne. Po Mszy Świętej otrzymaliśmy egzemplarze Listu do Młodych, który napisał do nas papież Franciszek.

Monika Kondraciuk, klasa 2c

Projekt "Wolontariatem Inspirowani"

18 marca w I Liceum Ogólnokształcącym w Rzeszowie odbyły się pierwsze na Podkarpaciu Targi Wolontariatu. Szesnastu naszych uczniów udało się tam, aby reprezentować Caritas Diecezji Rzeszowskiej. Do ich zadań należało zachęcenie młodych ludzi do wolontariatu. Nasi gimnazjaliści mieli również okazję poznać pracę innych organizacji oraz uczestniczyć w ciekawych prelekcjach na temat bezinteresownej pomocy.

W targach wzięło udział ponad 400 osób, więc okazały się one dużym sukcesem. Relację z targów mogliśmy oglądać w TVP Rzeszów oraz posłuchać w Radiu VIA, dla którego wypowiedziała się uczennica naszego gimnazjum ­ Karolina Mazur.

Relacja z "Wolontariatem Inspirowani"

„Dobroć serca jest tym, czym ciepło słońca”

Z okazji Roku Miłosierdzia została zorganizowana w naszej szkole akcja charytatywna w postaci zbiórki żywności. Wzięli w niej udział uczniowie z klas 1B oraz 2B należący do Szkolnego Koła Caritas. Akcja polegała na ofiarowaniu długoterminowej żywności rodzinom wielodzietnym i ubogim należącym do Parafii Farnej w Rzeszowie. Uczniowie przynosili do szkoły produkty takie jak makaron, ryż czy mąka. Nie zabrakło też słodyczy w postaci czekolad. Zebrana żywność została przekazana księdzu proboszczowi, który przewiózł ją do miejsca docelowego.

Bardzo się cieszę, że mogliśmy pomóc. Chciałabym podziękować pani Annie Dec, która była pomysłodawczynią tejże zbiórki. Mam nadzieję, że nie jest to nasza ostatnia akcja. Czekam na więcej!

Dominika Karp, 1B

Spotkanie z gościem z USA

17 marca w naszym gimnazjum gościł native-speaker z USA. W trakcie prowadzonych przez siebie zajęć opowiadał on uczniom między innymi o stanie Maine, z którego pochodzi, o swojej rodzinie oraz o wielu ciekawych różnicach między naszymi krajami, jakie dostrzegł w ciągu swojego pobytu w Polsce. W Rzeszowie znalazł się w ramach projektu, który ma na celu przybliżanie różnych kultur. Spotkania odbyły się w żartobliwej atmosferze, a my jesteśmy po nich nieco bogatsi w wiedzę na temat "Pine Tree State".

Kaja Mucha (3d)

Występ akrobatek w przedszkolu i Domu Seniora

17 marca 2016 r. wolontariuszki szkolnego koła Caritas: Wanesa Kamińska i Ewa Żukowska pod opieką pani Anny Dec wybrały się do Przedszkola nr 4 w Rzeszowie, aby podzielić się swoim talentem z dziećmi. Na początku spotkania dziewczyny wykonały układ z elementami akrobatycznymi. Publiczność była zachwycona, dlatego nasze uczennice zaprezentowały swój pokaz po raz drugi. Na koniec wszyscy, nawet panie przedszkolanki, próbowały swoich sił w akrobatyce, wykonując proste ćwiczenia. Myślę, że jeszcze nieraz zorganizujemy takie wyjście, aby zobaczyć ten szczery uśmiech na twarzach maluchów.

Kolejne spotkanie z naszymi akrobatkami miało miejsce 23 marca w Domu Seniora na Nowym Mieście w Rzeszowie. Dziewczyny po raz kolejny zaprezentowały swój układ seniorom, którzy byli zachwyceni talentem naszych uczennic.

Julia Filipek 2f, Dominika Wybraniec 2f

Rekolekcje szkolne z ks. Biskupem

Dni 14 i 15 marca przeżywaliśmy w atmosferze religijnej. Jak co roku, program rekolekcji był bogaty. Mogliśmy poznać pracę misjonarzy, dowiedzieć się jak rozpoznać własne powołanie, usłyszeć świadectwo z Medjugorje, czy zapoznać się z działaniami wolontariatu. Mogliśmy też wysłuchać prelekcji związanych z problemami młodzieży, skutkami alkoholizmu płodowego oraz z odpowiedzialnością prawną nieletnich. Klasy pierwsze i trzecie obejrzały też film pt. "Bóg nie umarł".

Nauki rekolekcyjne głosił ks. Jerzy Frankiewicz, który językiem młodzieżowym przekazywał nam skutecznie tajemnice wiary.

Wyjątkowym uwieńczeniem szkolnych rekolekcji była wizyta Ordynariusza Diecezji Rzeszowskiej bpa Jana Wątroby. Ciepłe słowa księdza biskupa skierowane do nas na długo pozostaną w naszej pamięci.

Pieczemy, sprzedajemy i ... pomagamy!

8 marca 2016 r. z inicjatywy uczniów klas 3D i 3E w naszym gimnazjum odbyła się akcja charytatywna. W dwa dni zebrano 1000 zł, które przekazane zostaną na rehabilitację absolwentki naszej szkoły. Kwota ta była efektem sprzedaży domowych słodkości przygotowanych wcześniej przez młodzież oraz hojności osób, które akcję wsparły. Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób pomogli w uzbieraniu pieniędzy - serdecznie dziękujemy!

Kaja Mucha, kl. 3d

Matematyczne origami

Uczniowie naszej szkoły już od kilku lat biorą udział w międzyszkolnym Konkursie "Matematyczne Origami". W tym roku w VII edycji tego kokursu Joanna Orzeł z kl. 2d zajęła II miejsce.

Radosna wizyta w Domu Seniora

Z okazji Dnia Kobiet wolontariusze SKC z klasy 2f odwiedzili Dom Seniora na Nowym Mieście w Rzeszowie. Postanowiliśmy spędzić to wyjątkowe święto ze starszymi kobietami przebywającymi w ośrodku. Nasi koledzy i koleżanki (łącznie dziesięcioro osób) wybrali się tam, przynosząc ze sobą własnoręcznie zrobione upominki od całej klasy (m.in. laurki i kwiatki z bibuły). Po rozdaniu prezentów zostali na małym poczęstunku w ramach podziękowań od adresatów.

Cieszymy się, że sprawiliśmy radość starszym paniom. A także samym sobie. Z każdym warto dzielić się sercem i pamięcią.

Julia Filipek i Dominika Wybraniec 2f

Piernikowe serca od serca

Dnia 06.03.2016r (uroczystość św. Kazimierza) wolontariusze SKC (24 osoby), pod opieką pani Anny Dec, wzięli udział w akcji „Kaziuki”; sprzedawali piernikowe serca i obwarzanki przy kościołach pw. św. Wojciecha i Stanisława (Fara) i pw. św. Józefa Sebastiana Pelczara. Zebrane dochody zostały przeznaczone na pomoc dla młodzieży ze wschodu, studiującej w Rzeszowie.

Wypowiedzi na temat naszej akcji można było usłyszeć w Radiu Rzeszów. Przedsięwzięcie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Wszystkim wolontariuszom dziękujemy za zaangażowanie i czas poświęcony na pomoc potrzebującym.

Anna Miłek i Arkadiusz Moskwa z kl. 2a

Dobro czynione innym zawsze do nas powraca

W dniach 4 - 5 marca 2016 r. miała miejsce kolejna w tym roku akcja SKC pod nazwą "Tak pomagam", zorganizowana przez Caritas Diecezji Rzeszowskiej. Jak zwykle wolontariusze Gimnazjum nr 9 pod opieką pani Ani Dec świetnie się spisali! Rozdając ulotki promujące akcję, zachęcili wielu ludzi do wzięcia w niej udziału! Zbierali głównie trwałą żywność dla ubogich w dwóch rzeszowskich sklepach FRAC na ul. Lwowskiej i Rejtana. Sami również z wielka chęcią wspomagali działalność. W sumie zebrano 100 kartonów, a relację z przebiegu akcji mogliśmy oglądać na TVP Rzeszów, gdzie nasi uczniowie zostali uwiecznieni podczas audycji! Jesteśmy dumni z wyników zbiórki i mamy nadzieję, że kolejna również przyniesie tak wiele darów!

[Zobacz audycję w TVP Rzeszów]

Wolontariusze SKC

Studenci z odległych stron świata w naszej szkole

Ostatnio naszą szkołę odwiedzili studenci z Chin, Kirgistanu, Indonezji i Brazylii w ramach międzynarodowej wymiany AIESEC.

Dzięki nim mieliśmy okazję poznać kulturę i tradycje najbardziej egzotycznych państw świata oraz spotkać się z ich mieszkańcami. Dowiedzieliśmy się, jaki jest tradycyjny sposób zapisywania chińskiego alfabetu. Zatańczyliśmy narodowy kirgiski taniec. Z każdej lekcji wynieśliśmy sporo wiedzy. Dzięki tej wizycie mogliśmy także w praktyce doskonalić swój angielski.

Organizacja AIESEC zrzesza studentów z całego świata. Przyczynia się ona do przybliżania odmiennych kultur i religii.

Nasze zimowe ferie w Zakopanem

W dniach 14.02 – 20.02. 2016 roku 21-osobowa grupa narciarzy i snowboardzistów z naszej szkoły uczestniczyła w zimowej eskapadzie do Zakopanego. To już kolejny raz zamieszkaliśmy w Ośrodku Narciarsko Rekreacyjnym Harenda zlokalizowanym tuż obok wyciągów. Pierwszy dzień nie wróżył nic dobrego, bowiem zostaliśmy przywitani deszczem. Jednak w następnych dniach pogodę mieliśmy wyśmienitą, a i śniegu na stoku było wystarczająco. Mogliśmy szusować na nartach bądź „deskach” od rana do wieczora. Najważniejsze jest to, że grupa 3 narciarzy i 6 snowboardzistów, dzięki naszym instruktorom, posiadła umiejętność jazdy na tym sprzęcie!

Zabawom nie było końca. Szkoda, że tydzień tak szybko minął. A więc do zobaczenia w Zakopanem za rok.

Mowa nienawiści

5 lutego 2016 roku klasa 1e przeprowadziła kampanię społeczną na temat mowy nienawiści w Szkole Podstawowej nr 2 w Rzeszowie. Głównym celem tego przedsięwzięcia było zapoznanie szóstoklasistów z mową nienawiści oraz z programem „Hate over – klasa wolna od mowy nienawiści”.

Nie czytasz? Żałuj!

Biblioteka przypomina, że czyta się nie tylko dla nauki, ale przede wszystkim dla przyjemności i rozrywki.

Nudzą Cię obowiązkowe lektury? Nic nie szkodzi. Nie każda musi być dla Ciebie ciekawa, ale to nie powód, by nie lubić czytania. Zaglądałeś ostatnio do naszej biblioteki? Czeka tam na Ciebie sporo nowości. Może skusisz się i wypożyczysz coś? A w Walentynki dobrze jest mieć jakiś romans, choćby z książką.

Warto się postarać, by pożytecznie spędzić wolny czas, a nie tylko skutecznie pogłębiać swój siecioholizm lub fonoholizm…

Zabawa karnawałowa

5 lutego wolontariusze SKC (razem 15 osób) pod opieką pani Anny Dec wzięli udział w zabawie karnawałowej dla dzieci z ubogich rodzin, organizowanej przez Rzeszowskie Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta. Taneczną imprezę poprzedziło pakowanie drobnych upominków, w czym również pomagali nasi uczniowie.

Zabawa trwała od godz. 12.00 do 15.00. Urozmaicona była grami przygotowanymi przez uczniów naszego gimnazjum. Wolontariusze opiekowali się z wielką odpowiedzialnością określoną liczbą dzieci, a ich starania zostały docenione przez najmłodszych oraz panią Jadwigę Rzeszutek - organizatorkę imprezy. Mamy nadzieję, że nasi uczniowie wezmą udział w kolejnych takich projektach i z wielkim zaangażowaniem będą wykonywać swoje zadania!

Artykuł: Dominika Wybraniec
Zdjęcia: Kamila Cupryś

Misyjne kolędowanie

6 stycznia r. 2016 grupa misyjna KSM z naszej szkoły uczestniczyła we Mszy Świętej w kościele farnym. Starannie przygotowaliśmy całą oprawę liturgiczną (czytania, modlitwę wiernych, procesje z darami). Otrzymawszy uroczyste błogosławieństwo, nasza rozśpiewana gromadka ruszyła z kolędą po domach. Odwiedziliśmy wiele rodzin, dzieląc się wiarą i radością Bożego Narodzenia. W tym roku zbieraliśmy ofiary pieniężne dla dzieci na Madagaskarze. Ta coroczna akcja odbywa się z inicjatywy Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci.

Hiszpańska noc w szkole

Uczniowie klasy 3d spędzili piątkową noc w szkole. Opiekowały się nimi w tym czasie panie: Małgorzata Kabaj, Carolina Lopez oraz Guadelupe Gonzalez Esquivel.

W planie było mnóstwo atrakcji, np. oglądanie filmów hiszpańskojęzycznych, sesja fotograficzna przeprowadzona przez naszego kolegę Dawida Kamińskiego oraz różne gry i zabawy w szkolnej sali gimnastycznej.

Rozpoczęliśmy od obejrzenia filmu, którego tytuł po polsku brzmi: „Dzienniki motocyklisty”. Ta niezwykle ciekawa ekranizacja opowiada o przygodach bohaterów podróżujących po Meksyku. (Niezainteresowani projekcją zajęci byli koszykówką albo tenisem stołowym).

Nocny maraton filmowy uzupełniły mroczne horrory („Los otros”, „Sierociniec”). W niektórych momentach było tak strasznie, że musieliśmy się łapać za ręce. Na pewno bardzo to zintegrowało naszą klasę...

Na koniec zrobiliśmy sobie sesję fotograficzną, aby utrwalić tę niezapomnianą noc.

Gustaw Cyburt

W wigilijnym nastroju...

22 grudnia 2015 roku wszyscy zgromadziliśmy się na korcie w celu obejrzenia jasełek bożonarodzeniowych przygotowanych przez księdza Tomasza Kołodzieja i klasę 2a. Nie brakło również poświęcenia opłatków. Następnie wszyscy rozeszliśmy się do sal na wigilie klasowe, by w atmosferze świąt miło spędzać czas z wychowawcami. Wszystkim życzymy wesołych świąt i szczęśliwego Nowego Roku!

Szymon Żołnierczuk z klasy 2a

Hej, kolęda, kolęda...

21 grudnia szkolna grupa KSM wystawiła w Domu Opieki Społecznej jasełka. Później wesoło kolędowaliśmy. Wszystkim udzielił się świąteczny nastrój. Miło było zobaczyć uśmiech oraz rozpromienione twarze innych osób.

Obcojęzyczne kolędowanie

Weronika Głowacz (1G), Karolina Pączek (1G) i Klaudia Zarzycka (2G) brały udział w Międzyszkolnym Konkursie Kolędy Obcojęzycznej organizowanym przez Zespół Szkół nr 2 w Rzeszowie. Nasze uczennice otrzymały dyplomy, a Klaudia Zarzycka wyśpiewała wyróżnienie kolędą "Noche de Paz" po hiszpańsku.

Wyróżniona przez Prezydenta Miasta Rzeszowa

Wolontariuszka SKC, Karolina Mazur (3e), otrzymała od Prezydenta Miasta Rzeszowa podziękowanie za niesienie bezinteresownej pomocy i zaangażowanie w pracę na rzecz potrzebujących i środowiska.

Szlachetna paczka - szlachetna postawa!

Jak co roku SKC organizuje w naszej szkole akcję o nazwie „Szlachetna paczka”. Polega ona na zbiórce środków czystości, żywności, ciepłych ubrań, witamin i rzeczy codziennego użytku, które potem wysyłamy osobom potrzebującym.

W tym roku pomogliśmy kobiecie wychowującej samotnie 7-letniego chłopca, chorującego na dziecięce porażenie mózgowe, padaczkę, upośledzenie w stopniu głębokim i dysplazję oskrzelową płuc. Rodzina ma bardzo niewiele środków na utrzymanie, dlatego postanowiliśmy ją wesprzeć. Większość naszych wolontariuszy kupiła dla nich najważniejsze artykuły. 12 grudnia odbył się finał tej akcji. Rodzina, której pomogliśmy, otrzymała od nas te podarunki. Bardzo się cieszymy, że nasza szkoła tak chętnie przystąpiła do tej akcji.

Gorąco wszystkim serdecznie dziękujemy!

Ada Dziopak i Sylwia Fudali z klasy 3F

Przedświąteczna zbiórka żywności Caritas

11 i 12 grudnia grupa naszych wolontariuszy SKC (trzeba dodać, że jest nas aż siedemdziesięciu!) pod opieką pani Anny Dec wzięła udział w zbiórce żywności w sklepach FRAC przy ul. Lwowskiej i Rejtana. Zbieraliśmy produkty z długim terminem przydatności do spożycia oraz łatwe w przechowywaniu (mąka, cukier, olej, słodycze, makaron), z których następnie zrobione zostaną świąteczne paczki dla potrzebujących.

W ciągu zaledwie dwóch dni udało nam się zebrać aż 110 kartonów produktów, które z pewnością umilą święta wielu osobom.

Serdecznie dziękujemy wolontariuszom oraz wszystkim, którzy wspomogli akcję, a w szczególności młodzieży naszego gimnazjum.

Karolina Bury (3e)

O zbiórce żywności była również mowa w aktualnościach [zobacz materiał na TVP Rzeszów].

Pomocnicy św. Mikołaja

W czwartek 9 grudnia Święty Mikołaj odwiedził halę "Podpromie", aby obdarować ponad 2000 dzieci i osób niepełnosprawnych prezentami. Szesnastu wolontariuszy z SKC pod opieką pani Anny Dec pomagało w obsłudze imprezy. Do ich zadań należało powitanie gości oraz rozdawanie słodkości. Przed pojawieniem się Mikołaja uczestnicy wydarzenia obejrzeli ciekawy program artystyczny.

Mieliśmy okazję zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z biskupem, a uczennica naszego gimnazjum Karolina Mazur udzieliła wywiadu dla Radio VIA oraz TVP Rzeszów. Akcja została zorganizowana przez Caritas Diecezji Rzeszowskiej.

Zobacz relację z imprezy na TVP Rzeszów (od 16. minuty).

I ty możesz zostać świętym Mikołajem...

Zostań św. Mikołajem i weź udział w Pallotyńskiej Akcji misyjnej "Salvatti". Pomóż dzieciom mieszkającym w Afryce. My już to zrobiliśmy.

30 listopada 2015r. uczniowie należący do koła misyjnego, działającego przy naszej szkole, zebrali kwestę na miesięcznik "Hobe", dzięki któremu nasi rówieśnicy uczą się czytać.

Dziękujemy wszystkim, którzy nas wsparli.

Z fizyką w kosmos i ...na ziemię!

W dniach 20 i 27 listopada uczniowie klas drugich naszego gimnazjum mieli okazję uczestniczyć w wykładach prof. Piotra Gronkowskiego na Uniwersytecie Rzeszowskim.

Spotkanie trwające ponad godzinę podzielone było na dwie części. Pierwsza miała charakter teoretyczny. Jej tematem były kolizje w kosmosie oraz planetoidy i komety. Podczas drugiej części wykładu uczniowie przyglądali się doświadczeniom, które miały na celu wytłumaczenie wielu interesujących zjawisk. Mogliśmy się wiele dowiedzieć nie tyko na temat fizyki. Zdobyliśmy też informacje potrzebne w codziennym życiu. Zatem znalazło się coś dla każdego – dla tych, których ciekawią wzory i eksperymenty oraz dla tych, którzy nie przepadają za przedmiotami ścisłymi.

Wszyscy opuściliśmy uniwersytet bogatsi w wiedzę, która pozwoli lepiej zrozumieć otaczający świat i zachodzące w nim zjawiska.

Weronika Kus, 2g

Tydzień Edukacji Globalnej w naszym gimnazjum

W dniach: 16 - 20 listopada w naszej szkole odbył się (już po raz trzeci) Tydzień Edukacji Globalnej. Jest to coroczna międzynarodowa inicjatywa skierowana przede wszystkim do dzieci i młodzieży. Jej nadrzędna idea - zapoznanie młodych ludzi z wyzwaniami i problemami współczesnego świata oraz kształtowanie u nich właściwych postaw respektujących różnorodność kulturową.

Przez cały tydzień uczniowie mogli obejrzeć gazetki na temat Milenijnych Celów Rozwoju. Tegoroczne hasło brzmiało: „Równość – od słów do czynów”. W każdej sali lekcyjnej znaleźć można było ciekawe informacje na temat krajów Globalnego Południa. Codziennie rano przez radiowęzeł nadawano krótkie audycje dotyczące współzależności globalnych oraz zrównoważonego rozwoju.

To ostatnie zagadnienie rozwinięto podczas środowych warsztatów dla klas pierwszych prowadzonych przez panią mgr Agatę Stachowicz. Mogliśmy się zaangażować w działalność na rzecz bardziej sprawiedliwego świata, a także wczuć się w rolę osób, które na co dzień borykają się z takimi problemami jak malaria, utrudniony dostęp do edukacji czy ubóstwo. Warsztaty miały formę gry, która poza dobrą zabawą umożliwiła nam zdobycie w interesujący i aktywny sposób wiedzy na temat współzależności między nami a ludźmi żyjącymi w krajach ubogich.

Uczniowie klas drugich uczestniczyli natomiast w zajęciach prowadzonych przez panią mgr Magdalenę Rewers na temat wpływu naszych zakupów na kraje Globalnego Południa. Obejrzeli też film pt . „My kupujemy, kto płaci?”

W najbliższych tygodniach będziemy sprzedawać opaski PAH- u, a uzyskane pieniądze przeznaczymy na pomoc potrzebującym ludziom w Afryce.

Brawo sportowcy!

W czwartek, 19 listopada 2015r., uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w uroczystym podsumowaniu rozgrywek sportowych Miejskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej, które odbyło się w Młodzieżowym Domu Kultury w Rzeszowie. Gimnazjum nr 9 z Oddziałami Dwujęzycznymi - uzyskując wynik 1394 punktów - zajęło I miejsce w kategorii Gimnazjum.

Wszystkim uczniom, którzy przyczynili się do tak wspaniałego osiągnięcia gratulujemy!

Dominika Ficek, klasa 3b

Ciekawa prelekcja

Dnia 18 listopada uczniowie klas trzecich uczestniczyli w spotkaniu z p. Andrzejem Czarneckim - rzecznikiem prasowym firmy Pratt&Whitney Rzeszów S.A. (dawnej WSK-PZL-Rzeszów S.A.) Firma ta działająca m.in. w branży lotniczej dostarcza swoje wyroby do klientów na całym świecie.

Prowadzący prelekcję zapoznał nas z technologią produkcji silników samolotowych. Dowiedzieliśmy się też, że inżynierami - konstruktorami mogą być również… kobiety, a umiejętność komunikacji i właściwego wyrażania swoich myśli, to liczące się atuty pracy zespołowej w firmie.

Spotkanie to odbyło się w ramach realizowanego w naszej szkole projektu pt. „Zatrzymajmy młodych, ambitnych i zdolnych ludzi na Podkarpaciu”.

Noc kina francuskiego

W piątek 13 listopada zorganizowaliśmy francuską noc z udziałem dwóch klas: 2f oraz 3f. Rozpoczęliśmy o godzinie 20.00 i na samym początku obejrzeliśmy film. Później był czas na pizzę oraz na sportowe rozgrywki w sali gimnastycznej! W programie znalazł się też festiwal piosenki francuskiej, który bardzo się wszystkim podobał. Mogliśmy nie tylko posłuchać wielu nowych pięknych melodii, ale zobaczyliśmy także kameralny pokaz mody francuskiej i zdradzono nam tajemnicę przyrządzania dań z gęsiej wątróbki (słynne foie gras d’oies). Nocka zakończyła się o godzinie 6.00. Chociaż większość z nas odczuwała zmęczenie, byliśmy bardzo zadowoleni z tego wspólnie spędzonego czasu. Dlatego też bardzo dziękujemy naszym opiekunom: pani Marzenie Motyce-Maleckiej, pani Magdalenie Jastrzębskiej oraz panu Stanisławowi Feretowi ! Mamy nadzieję, że w przyszłym roku będziemy się równie dobrze bawić!

Dominika Wybraniec, 2f

Connaissez - vous la France?

12 listopada 2015 roku w naszym gimnazjum odbył się tradycyjnie, jak co roku, konkurs wiedzy o Francji. Przygotowany został przez uczniów klasy 2f pod opieką pani Marzeny Motyki-Maleckiej i pani Magdaleny Jastrzębskiej. Przeznaczony był on dla pierwszoklasistów uczących się oczywiście tego pięknego języka.

Uczestnicy turnieju zostali podzieleni na siedem czteroosobowych grup. Konkurs składał się z czterech części. W pierwszej z nich uczniowie odpowiadali na pytania ogólne związane z zabytkami, a w drugiej - na pytania dotyczące słynnego, cenionego na całym świecie francuskiego kina. Runda trzecia została poświęcona muzyce. I to ta właśnie część konkursu wszystkim najbardziej się podobała. Na koniec z dwóch grup, różowej i zielonej, walczących o pierwsze miejsce, wybrano po jednej osobie, które dostąpiły zaszczytu smakowania francuskiej kuchni (różne rodzaje serów, croissanty i inne smakołyki). Dzięki miłej i swobodnej atmosferze konkurs nie tylko wzbogacił naszą wiedzę na temat Francji, ale też pozwolił przy tym świetnie się bawić oraz przy okazji nawiązać lub pogłębić znajomości między uczniami klas 1 i 2f.

Julia Filipek, kl. 2f

Rogale Św. Marcina

11 listopada trzydziestu wolontariuszy SKC z naszego gimnazjum pod opieką pani A. Dec uczestniczyło w akcji sprzedawania rogali. Ma ona pięcioletnią tradycję i organizowana jest pod kościołami: pw. Świętego Krzyża, św. Wojciecha i Stanisława (fara) oraz Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (bernardyni). Rogale cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, a pieniądze zebrane z ich sprzedaży przekazane zostaną na rzecz ubogich. Akcję wspomogła również liczna grupa turystów z Niemiec, którzy z wielką przyjemnością rozmawiali z wolontariuszami o ich działalności.

Wszystkim, którzy uczestniczyli w akcji, dziękujemy z całego serca!

Karolina Bury
Zdjęcia: Kornelia Sowa i Dawid Kamiński

Więcej informacji na tronie internetowej Caritas Polska. [Czytaj teraz]

[Więcej zdjęć w galerii]

„Dwa głosy na 11 listopada”

10 listopada 2015 roku odbyła się akademia z okazji Święta Niepodległości. Przedstawienie zaprezentowane przez uczniów klas: 3c, 2f i 2g pt. „Dwa głosy na 11 listopada” obejrzeliśmy z dużym zaciekawieniem. Niesforna młodzież zwiedzająca sale muzealne tak zdenerwowała postacie z obrazów, że dokonały one czegoś niemożliwego, a więc wróciły do współczesności. Dały też zwiedzającym odpowiednią lekcję historii. Oczywiście mowa tu o przedstawieniu. Dźwięki instrumentów muzycznych i piosenki patriotyczne spowodowały, że przenieśliśmy się w czasy niewoli, a później już wolnej Polski. Cała uroczystość odbywała się pod bacznym okiem przygotowujących nas nauczycieli: pań Bożeny Olszewskiej, Elżbiety Chmiel i Izabeli Zamorskiej oraz panów: Mateusza Sopla i Sławomira Fugasa.

[Więcej zdjęć w galerii]

Kwesta na rzecz ubogich

Tradycyjnie 1 listopada wolontariusze SKC (90 osób pod opieką p. Anny Dec) z naszego gimnazjum uczestniczyli w kweście zorganizowanej przez Towarzystwo Pomocy im. Świętego Brata Alberta. Uczniowie kwestowali na cmentarzach Pobitno, Nowa Wieś, Tyczyn, Bratkowice. Pogoda dopisywała, a chętnych do ofiarności nie brakowało. Zebrane pieniądze zostaną przekazane na potrzeby schroniska dla bezdomnych oraz jadłodajnię dla ubogich prowadzoną przez Towarzystwo i Caritas.

Wypowiedzi naszych koleżanek (Oli i Wiktorii z klasy 3c) na temat kwesty można było posłuchać w Radio VIA.

Karolina Mazur z klasy 3e

[Więcej zdjęć w galerii]

„Nie możemy pomóc każdemu, ale każdy może pomóc komuś”.

21 października 2015 odbyła się kolejna akcja "Papieska kremówka". W jej ramach sprzedawane były upieczone przez nas ciasta. Dochód ze sprzedaży przekazany zostanie na edukację Ireen Lungu, dziewczynki, którą objęliśmy opieką w ramach "Adopcji serca".

Od wczesnych godzin porannych uczniowie gromadzili się, przynosząc ciasta, ciasteczka, babeczki... W tegorocznej akcji udział wzięło ponad 100 naszych kolegów i koleżanek!

Serdecznie dziękujemy rodzicom, dziadkom i bliskim naszych uczniów, którzy po raz kolejny stanęli na wysokości zadania. Dzięki zaangażowaniu całej społeczności szkolnej udało nam się zebrać 1306,80 zł.

Za całe dobro z całego serca dziękujemy.

[Więcej zdjęć w galerii]

Viva España! Dzień hiszpański w naszej szkole

15 października zorganizowaliśmy tradycyjnie "Dzień hiszpański". Rozpoczął się on krótką prezentacją przygotowaną przez senioritę Carolinę Lopez. Dotyczyła ona - rzecz jasna - Hiszpanii...

Następnie wysłuchaliśmy piosenek w gorących rytmach hiszpańskich (ole!). W konkursie wokalnym wyróżniono i nagrodzono występy Klaudii Zarzyckiej oraz klasę 3B.

Później chętni uczniowie wzięli udział w konkursie na temat wiedzy o krajach hiszpańskojęzycznych, który poprowadziła Julia Kozicka.

Na koniec wyświetlony został film z zeszłorocznej wymiany uczniowskiej między Polską, Hiszpanią, Portugalią oraz Francją.

Imprezę dopełniła degustacja typowych hiszpańskich dań. Tortilla, gazpacho, paella - kto nie zna tych przysmaków...

[Więcej zdjęć w galerii]

Polak, Węgier dwa bratanki…

W dniach 12-14 października mieliśmy przyjemność uczestniczyć jako gospodarze w wymianie ze szkołą im. Józefa Bema z Nyíregyházy, miasta partnerskiego Rzeszowa na Węgrzech.

Nasi «bratankowie» długo kazali nam na siebie czekać, ale najważniejsze, że dotarli cali i zdrowi pomimo zaskakujących i nietypowych jak na tę porę roku warunków pogodowych.

Przywitaliśmy naszych gości w progach naszej szkoły – nawiązując do starosłowiańskch zwyczajów – chlebem i solą. Krótki, ale widowiskowy program artystyczny wywarł na nich duże wrażenie, a wspólnie odtańczony polonez pozostanie im z całą pewnością na długo w pamięci.

W drugim dniu wizyty nasi rówieśnicy z Węgier mieli okazję wykazać się swoją wiedzą m.in. na lekcjach matematyki i języka angielskiego, a po obiedzie zwiedzili kompleks zamkowy w Łańcucie. Najciekawszymi i najsilniej integrującymi punktami programu okazały się wspólny grill na Janiowym Wzgórzu oraz międzynarodowe rozgrywki w piłce nożnej (dla chłopców) i w piłce siatkowej (dla dziewcząt), które zostały przeprowadzone z największym profesjonalizmem przez p. Bogusława Szczyptę.

Strzałem w dziesiątkę była we wtorek po południu indywidualna opieka nad gośćmi z Węgier, w ramach której każdy mógł zaproponować określoną formę spędzenia wolnego czasu: zabieraliśmy ich do naszych domów, na pizzę, do «Happy Jumpa», na kręgle, itp.

Chwile te minęły niezwykle szybko. Bardzo miło spędziliśmy czas, zacieśniliśmy nasze wzajemne relacje i już nie możemy doczekać się kolejnego spotkania, tym razem w Nyíregyházie na Węgrzech!!!

A oto głosy naszych uczniów:
"Było bardzo miło, chętnie bym to powtórzył kiedyś…" (Mateusz)
"Bardzo podobało mi się ognisko. Poznaliśmy wiele fajnych osób. Atmosfera była bardzo fajna". (Justyna)
"Ja i moja koleżanka Dominika wzięłyśmy do mnie do domu dwie wspaniałe dziewczyny, Glorię i Panny. Bardzo dobrze dogadywałyśmy się z nimi. Teraz dalej jesteśmy w kontakcie z nimi i już nie możemy się doczekać, kiedy na wiosnę do nich pojedziemy". (Martyna)
"Zajęcia integracyjne były przyjazne i bardzo fajne, pozwalały nam się lepiej poznać. Bardzo podobało mi się wyjście z uczniami z wymiany. Mogliśmy wtedy porozmawiać, poznać ich kulturę i zwyczaje..."
"Podobało mi się w wymianie: wspólne ognisko, wspólny mecz, wspólny taniec, integracja…" (Bartek)
"Podczas wymiany z Węgrami najbardziej podobało mi się to, że każdy był bardzo miły i otwarty na nowe znajomości". (Paulina)

[Więcej zdjęć w galerii]

Przedwyborcza debata...

8 października 2015 odbyła się debata dotycząca wyborów na przewodniczącego naszej szkoły. Podczas zebrania mogliśmy wysłuchać czworga kandydatów: Igi Karasińskiej (3c), Kajetana Korszenia (3c), Kacpra Motyki (3g) oraz Magdaleny Nycz (3a).

Wymienione wyżej osoby przedstawiły nam w ciekawy sposób swoje plany związane z samorządem i całą społecznością szkolną. Debatę poprzedzały plakaty promujące każdego kandydata. Mogliśmy je znaleźć prawie na terenie całego budynku!

Nad przebiegiem spotkania czuwali: Martyna Hadam (2f) oraz Arkadiusz Moskwa (2a), a organizacją zajął się pan Damian Basaj. Kandydatom życzymy powodzenia w wyborach i jak najlepszych sukcesów w samorządzie uczniowskim, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za uwagę.

Dominika Wybraniec (2f)

[Więcej zdjęć w galerii]

Sprzątaliśmy świat...

7 października 2015r pod opieką nauczycieli biologii uczestniczyliśmy w akcji "Sprzątanie Świata". Najpierw spotkaliśmy się z pracownikami Państwowej Straży Rybackiej, a następnie pojechaliśmy autokarem do Zwięczycy. Na miejscu czekała na nas miła niespodzianka, a mianowicie spotkanie z panem Witoldem Mielniczkiem, konstruktorem drona, który brał udział w filmie "Niezniszczalni" Sylvestra Stallone.

Potem, podzieleni na 2 grupy, zabraliśmy się za porządki… Jedni - pod opieką p. Adrianny Chmiel – sprzątali okolice Wisłoka w Zwięczycy, drudzy - pod pieczą p. Doroty Kudyby - Zarzecze. Wszystkim towarzyszyli pracownicy Straży Rybackiej. W ciągu całej akcji zebraliśmy kilkadziesiąt worków śmieci pozostawionych nad rzeką!

Po udanej akcji sprzątania udaliśmy się na wspólne grillowanie.

[Więcej zdjęć w galerii]

Nie ma jak Lwów!

Na początku października grupa uczniów naszej szkoły wybrała się na 2-dniową wycieczkę do Lwowa. Organizatorem wyprawy był pan Tomasz Pabisz. Pozostali opiekunowie, którzy musieli się troszczyć o całą niesforną gromadę, to pani Alina Dłuska oraz pan Marek Piliński.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od objazdówki po Lwowie. Nasz przewodnik barwnie opowiadał nam o tym wspaniałym mieście, jego historii i zabytkach.

Pierwszym obiektem, z którym przyszło nam się zmierzyć, była Góra Wysoki Zamek. Z jej szczytu rozciąga się cudowna panorama Lwowa, a u jej podnóży leżą ruiny zamku.

Następnie udaliśmy się na rynek, gdzie zobaczyliśmy wiele uroczych kamieniczek, ratusz oraz fontanny (m.in. Neptuna). Tam też spotkaliśmy towarzyskiego minionka, świnkę Peppę. Niektórym z nas udało się nawet zrobić zdjęcie z przystojnymi siatkarzami z Asseco Resovii. Na rynku zakupiliśmy pamiątki, a chętni mogli zwiedzić kopalnię kawy z kaskami na głowie. W tym samym dniu zwiedziliśmy jeszcze Teatr Opery i Baletu im. Salomei Kruszelnickiej, Muzeum Zoologiczne im. Benedykta Dybowskiego, a także przeszliśmy się alejkami Parku Stryjskiego.

Następny dzień miał bardziej podniosły charakter, gdyż wybraliśmy się na Cmentarz Łyczakowski, gdzie zobaczyliśmy mogiły sławnych Polaków, oraz Cmentarz Obrońców Lwowa, na którym spoczywają m.in. Orlęta Lwowskie. Po zwiedzeniu tych cmentarzy w autokarze czekały na nas panie, u których zaopatrzyliśmy się w łakocie, tj. krówki, śliwki w czekoladzie oraz chałwę.

W ciągu tych dwóch dni zwiedziliśmy wiele kościołów (m.in. katedrę łacińską p.w. Wniebowzięcia NMP, dawny kościół oo. Dominikanów p.w. Bożego Ciała) oraz kilka pomników (m.in. Adama Mickiewicza).

Późnym wieczorem szczęśliwie wróciliśmy do domu, pełni wrażeń oraz nowych doświadczeń.

Natalia Nowak (2e)

[Więcej zdjęć w galerii]

Lasy Janowskie

29 września klasy III a i III d po załadowaniu walizek do autokaru, zajęciu miejsc i oczywiście z piosenką na ustach wyjechały na wycieczkę do Momotów Dolnych. Miejsce to znajduje się w powiecie janowskim, czyli na obszarze jednego z największych kompleksów leśnych w Polsce. Wszyscy byliśmy więc bardzo podekscytowani na myśl o tym, co czeka nas na tej wyprawie. Trzeba przyznać, że zapowiadało się dość ciekawie.

Po dotarciu do miejsca zakwaterowania, czyli tradycyjnego gospodarstwa wiejskiego, nadszedł czas na punkt pierwszy wycieczki. Była nim strzelnica. Każdy z nas mógł spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku i różnego typu wiatrówek.

Potem była chwila odpoczynku i pyszny obiad, dzięki któremu mogliśmy zregenerować siły przed następnym wyzwaniem tego dnia. A do łatwych ono nie należało... Był to bieg na orientację. Po podziale na grupy, otrzymaniu kompasu i mapy rozpoczął się wyścig z czasem oraz sprawdzian z umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, kiedy do dyspozycji ma się tylko rzeczy wymienione wyżej. Na trasie ok. 11 km (biegła ona w większości przez las i polne drogi) na każdą z drużyn czekały zadania z punktami wyznaczającymi drogę, którą należało przebyć.Trzeba się było wykazać nie lada sprytem i kreatywnością, aby dotrzeć znowu do miejsca startu i jeszcze wykonać wszystkie polecenia.

Po powrocie wszyscy marzyli już tylko o kolacji i odpoczynku. Na koniec dnia było jeszcze ognisko, a później wszyscy udali się do swoich pokoi.

Następnego dnia po pożywnym śniadaniu pojechaliśmy na wycieczkę objazdową autami terenowymi. Najpierw zwiedziliśmy mały miejscowy kościółek o pięknej historii. Później w zagrodzie garncarskiej chętni mogli wykonać różne naczynia z gliny. Mieliśmy także okazję zobaczyć konie biłgorajskie, czyli potomków dzikiego tarpana skrzyżowanego z roboczym koniem chłopskim. Znajdują się one w małej wiosce - Szklarnia. Tutaj w roku 1986 została założona ostoja konia biłgorajskiego.

Ostatnim punktem wycieczki było Porytowe Wzgórze, które zasłynęło jako miejsce bitwy partyzanckiej z 1944 roku, jednej z największej takich walk na ziemiach polskich. Teraz znajduje się tutaj cmentarz partyzancki i pomnik według projektu Bolesława Chromego.

Pełni wrażeń i nowych doświadczeń wróciliśmy (niechętnie, nie ma co ukrywać) do Rzeszowa.

Szczególne podziękowania należą się naszym opiekunom: p. Sławomirowi Tomace, p. Wacławowi Myśliwcowi oraz organizatorowi wyjazdu - p. Sławomirowi Fugasowi.

Magdalena Nosek kl. III a

Więcej fotek i filmiki znajdziesz tutaj.

[Więcej zdjęć w galerii]

Podróże kształcą

W dniach 21 – 28 września trwała wymiana uczniowska pomiędzy naszym gimnazjum a liceum Roberta Doisneau w Corbeil-Essonnes, szkołą usytuowaną 30 km od Paryża.

Na miejsce dotarliśmy po 13 wyczerpujących godzinach podróży autobusami i samolotem, a następnie zostaliśmy przydzieleni przez nauczycieli do francuskich kolegów oraz koleżanek. Następny dzień był niezwykle zajmujący i interesujący, gdyż poznaliśmy wielu uczniów oraz dowiedzieliśmy się, jak wygląda typowy, szkolny dzień nastolatków we Francji. Szkoła, w której byliśmy jest ogromna, ponieważ liczy aż 2700 uczniów!

Trzeciego dnia mieliśmy okazję zwiedzać stolicę mody, dobrego gustu i miejsce, które niegdyś stanowiło muzę Fryderyka Chopina – Paryż. Spacerowaliśmy po ulicach tego pięknego miasta, słuchając rozmaitych historii, jakie opowiadała nam pani przewodnik. Widzieliśmy katedrę Notre Dame, Ogrody Luksemburskie, Moulin Rouge, Sacre-Coeur, a także kultową wieżę Eiffel'a.

Kolejne dni minęły nam równie dynamicznie i szybko, a czas spędzaliśmy bardzo aktywnie. W ciągu 7 dni niestrudzenie wspinaliśmy się, skakaliśmy oraz maszerowaliśmy przez górzyste tereny francuskich lasów. Smakowaliśmy nowych rzeczy, z którymi nigdy przedtem nie mieliśmy styczności. Podziwialiśmy paryską architekturę z łodzi sunącej po Sekwanie, wsłuchując się w rozmaite historie oraz pieśni niegdysiejszych europejskich gwiazd muzyki. Jedliśmy lunch nad Wielkim Kanałem w Wersalu. Spędzaliśmy miło czas i rozmawialiśmy w obcych językach z naszymi kolegami oraz koleżankami z Corbeil-Essonnes. Jednym zdaniem cieszyliśmy się obecnością w ojczyźnie Woltera.

Wymiana uczniowska wiele nas nauczyła. Dzięki niej sporo dowiedzieliśmy się o Francji i o zróżnicowanych etnicznie, a także religijnie grupach społecznych zamieszkujących ten malowniczy teren. Przezwyciężyliśmy strach przed używaniem języków obcych oraz zgodnie uznaliśmy, że podróże kształcą.

Do końca życia będziemy przypominać sobie z uśmiechem te serdeczne twarze zerkające na nas ze łzami w oczach podczas pożegnania. Już nie możemy się doczekać ich przyjazdu w maju!

[Więcej zdjęć w galerii]

Otrzęsiny

30 września zgodnie z tradycją naszej szkoły odbyło się ślubowanie i otrzęsiny klas pierwszych. Jak wiadomo, uroczystość ta ma na celu przyjęcie pierwszaków do grona gimnazjalistów oraz ich wzajemne poznanie się. Jak przystało na wagę tego święta, wzięli w nim udział uczniowie najmłodsi wraz ze swoimi wychowawcami oraz zaproszeni goście. Uroczystość uświetnił występ orkiestry szałamaistek z Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie.

Po ślubowaniu i otrzymaniu dyplomów klasy pierwsze przedstawiły się szerszemu gronu. Wysłuchaliśmy piosenek, wierszy, humorystycznych scenek, a także podziwialiśmy przygotowane własnoręcznie stroje. Na koniec wszyscy uczniowie klas pierwszych musieli przejść przez symboliczną bramę, co oznaczało, że od tej pory są pełnoprawnymi uczniami naszej szkoły.

Podsumowując można stwierdzić, iż pierwszaki udowodniły, że są zgranymi grupami. Stanowczo można powiedzieć: To już prawdziwi gimnazjaliści!

[Więcej zdjęć w galerii]

ZOBACZ JAK UCZY TWOJA SZKOŁA

Dzięki metodzie EWD dowiesz się jak uczą poszczególne szkoły w Rzeszowie, na Podkarpaciu w Polsce. EWD jest dobrą miarą postępu poczynionego przez uczniów podczas nauki w szkole

Jednolite testy pozwalają spojrzeć na wyniki nauczania w szerokiej perspektywie. Metoda EWD to zestaw technik statystycznych pozwalających zmierzyć wkład szkoły w wyniki nauczania, EWD to zestawienie pomiarów osiągnięć szkolnych: na początku nauki w danej szkole i na jej zakończenie.

Polski system egzaminacyjny dostarcza danych do wyliczania EWD dla gimnazjów (sprawdzian w klasie VI szkoły podstawowej jako miara na wejściu, egzamin gimnazjalny jako miara na wyjściu) oraz szkół maturalnych (egzamin gimnazjalny jako miara na wejściu, egzamin maturalny jako miara na wyjściu).

Korzystając z poniższego linku dowiesz się o edukacyjnej wartości dodanej. Porównasz wyniki twojej szkoły z innymi szkołami.

Zobacz EWD

„Dzielimy się…”

W dniach 25-26 września odbyła się ogólnopolska zbiórka żywności pod hasłem: „Podziel się posiłkiem”. Naszemu SKC przydzielono sklep „FRAC” przy ul. Kochanowskiego. W akcję włączyło się 24 wolontariuszy z naszej szkoły. Zbierali oni produkty spożywcze, które zasiliły konto „Banku żywności”, a następnie zostały one przekazane dzieciom borykającym się z niedożywieniem.

Należy wspomnieć o tym, że każdy z naszych wolontariuszy wsparł tegoroczną zbiórkę. Kierujemy serdeczne podziękowania do wszystkich, którzy wspomogli akcję i przyczynili się do pomocy dzieciom, bo KAŻDY POSIŁEK MA ZNACZENIE!

Karolina Szpunar, Katarzyna Sowiźrał kl. 3d

[Więcej zdjęć w galerii]

Ogólnopolski zjazd SKC

W dniach 12-13 września na rzeszowskim Podpromiu odbył się Ogólnopolski Zjazd Szkolnych Kół Caritas. W sobotę wolontariat naszej szkoły ciepło przywitał grupy przyjeżdżające z całej Polski. Następnie 87 uczniów "dziewiątki" wraz z opiekunem brało udział w programie arystycznym. Pani mgr Anna Dec otrzymała złoty medal za zasługi w Caritasie. Wieczorem wszyscy przeszli pod fontannę multimedialną. W niedzielę grupa 45 uczniów naszego gimnazjum przeszła marszem miłosierdzia do Ogrodów Bernardyńskich, gdzie miała miejsce msza św. z udziałem ks. biskupa Jana Watroby. Wzdłuż drogi poszczególne licea prezentowały scenki związane ze świętymi.

Kajetan Korszeń z 3c

[Więcej zdjęć w galerii]

„Bądźmy razem”

W dniu 7 września 2015r. SKC działające przy naszym gimnazjum wzięło udział w Podkarpackiej XVII Olimpiadzie dla Osób Niepełnosprawnych, która odbyła się na stadionie Podhalańczyk w Rzeszowie. W akcji uczestniczyło 21 wolontariuszy wraz z opiekunem mgr Anną Dec. Na akcję przybyła również telewizja TVP Rzeszów oraz Radio Via. Kajetan Korszeń odpowiedział na wywiad telewizyjny, natomiast Ada Dziopak i Karolina Mazur na wywiad radiowy. Zadaniem naszych wolontariuszy była pomoc grupom w poszczególnych rywalizacjach, rozdawaniu posiłków oraz dopingowaniu uczestników.

Wiktoria Gubernat, Dominika Ficek z 3b

[Więcej zdjęć w galerii]

Rok szkolny rozpoczęty!

„Im więcej wiedzy posiądziemy, tym trudniej będzie nas pokonać”. Tym cytatem powitaliśmy szanowną dyrekcję, grono pedagogiczne, wszystkich nauczycieli, pracowników szkoły i uczniów. Życzeniami „samych piątek i szóstek”, kilkoma żartami oraz utworami Tadeusza Nalepy rozpoczęliśmy rok szkolny 2015/2016. Wiemy, że będzie on lepszy od poprzedniego i dostarczy nam niezapomnianych wrażeń. Zapraszamy do galerii.

[Więcej zdjęć w galerii]

Copyright © Gimnazjum nr 9
Projekt i wykonanie: Elżbieta Chmiel