Rok szkolny 2014/2015

Wyczekane wakacje

Rok szkolny 2014/2015 dobiegł końca. Pełni wakacyjnych pomysłów dziękujemy naszym Nauczycielom i Dyrekcji za kolejny zakończony szczęśliwie rok szkolny.

[Więcej zdjęć w galerii]

„Znowu coś skończyło się …”

Pod tymi słowami mogą się podpisać uczniowie klas trzecich, którzy uroczyście w dn. 25 czerwca żegnali swoją „DZIEWIĄTKĘ”.

Tym razem to nie nauczyciele, a absolwenci gimnazjum wystąpili w roli egzaminatorów i zadawali trudne pytania typu: Czy uczeń, który świeci w szkole przykładem, może być wykorzystany jako neon? W jakiej tonacji grają nerwy? O której godzinie zatrzymuje się autobus na znakach przestankowych?

Podczas uroczystej akademii nie zabrakło wspomnień oraz refleksji nad mijającym czasem. I jak mówią słowa piosenki napisanej przez Monikę Chmiel z 3D „Życie dalej ma swój bieg, ...kiedyś znów marzenia spełnią się”, świetnie przygotowani do dalszej drogi edukacyjnej, żegnamy szkolne mury, w których spędziliśmy niezapomniane i cenne dla nas chwile.

[Więcej zdjęć w galerii]

Wakacje tuż tuż…

25 czerwca 2015r. wolontariusze SKC Gimnazjum nr 9 wzięli udział w „Powitaniu Wakacji” zorganizowanym przez Wolontariat Rzeszowskiego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. Nasi wolontariusze opiekowali się dziećmi, a także prowadzili różnego rodzaju zabawy, pomagali w przygotowaniach paczek i prezentów i dekoracji sali. Było to już jedenaste z kolei „Powitanie wakacji” dla dzieci z rodzin wielodzietnych. W imprezie uczestniczyło ponad 100 dzieci, które z uśmiechem na ustach zakończyły ten rok szkolny.

[Więcej zdjęć w galerii]

"Mam talent" w szkolnym wydaniu

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z konkursu szkolnych talentów.

[Więcej zdjęć w galerii]

Komers

20 czerwca 2015r. o godzinie 17:05 porywającym przemówieniem Pana Dyrektora Gimnazjum nr 9, mgra Mariana Pietryki, rozpoczął się komers klas trzecich - XIV w historii szkoły. Następnie mikrofon został przekazany Dominice Pszonie i Hubertowi Beresiowi, którzy jako duet konferansjerski, zapewniali wydarzeniu oprawę słowną aż do zakończenia części oficjalnej. Popisy artystyczne – nieodłączne uświetnienie komersów gimnazjalnych – w tym roku miały charakter taneczny. Zgromadzeni na sali gimnastycznej goście podziwiali kolejno tancerzy walca wiedeńskiego, jife’a i modern jazz’u, w przygotowaniu których swój wkład miały: Aleksandra Teter, Natasza Kot, Aleksandra Kuczeriawa, Agnieszka Wilk i Julia Skowronek. Ogółem na parkiecie zaprezentowało się 12 par. Znacznie więcej wzięło udział w tradycyjnym polonezie, który - z racji niewystarczająco dużej powierzchni sali - odtańczony został dwukrotnie. Z kolei tańcem, który zgromadził największą ilość osób w jednym miejscu na najdłuższy czas (i nikt nie narzekał wówczas na wydajność systemu wentylacyjnego), okazała się tańczona całe 20 minut belgijka. W jej rytmie klasy trzecie rozpoczęły swoją ostatnią w tej szkole dyskotekę.

Oprawę muzyczną, tak jak i w poprzednich latach, przygotował Amadeusz Dziopak, absolwent naszego gimnazjum.

[Więcej zdjęć w galerii]

W Ambasadzie Hiszpanii po nagrody

Dwoje naszych uczniów gościło w Ambasadzie Hiszpanii, aby odebrać dyplomy i nagrody w międzynarodowym konkursie fotomontażu. Monika Chmiel z klasy 3d zdobyła w etapie krajowym tego konkursu pierwsze, a w etapie międzynarodowym trzecie miejsce. Natomiast Olek Gaweł z klasy 1e w etapie krajowym był trzeci.

Gratulujemy!

[Więcej zdjęć w galerii]

Wileńszczyzna naszymi oczami

Wileńszczyzna i Wilno - kraina Matki Boskiej Ostrobramskiej, św. Faustyny i bł. ks. Sopoćki, Józefa Piłsudskiego, Emilii Plater, Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego, aniołów (zrywających kajdany) i życzliwych Polaków, którzy zdecydowali się tam pozostać mimo zmiany granic.

My tam byliśmy w dniach 8-12 czerwca.

Zwiedziliśmy:
-muzeum Emilii Plater,
-kaplicę Matki Boskiej Ostrobramskiej,
-kaplicę z obrazem Jezusa Miłosiernego,
-cmentarz na Rossie,
-cerkiew bazylianów z celą Konrada,
-więzienie na Łukiszkach,
-muzeum Mickiewicza i Uniwersytet,
-dzielnicę artystów,
-Zułów (miejsce urodzenia marszałka Józefa Piłsudskiego),
-Muzeum Etnokosmologiczne,
-i wiele innych rzeczy.

Dziękujemy naszemu przewodnikowi po Wilnie, panu Adamowi Sipowiczowi, oraz gospodarzom ośrodka, państwu Krystynie i Andrzejowi Sidorowiczom, kierowcom, panom Ludwikowi i Krzysztofowi, oraz pani higienistce Dorocie.

Dariusz Zięba, Tomasz Pabisz, Jadwiga Amano

[Więcej zdjęć w galerii]

W nagrodę na Węgry

W dniach 11-12 czerwca br. roku liczna grupa naszych uczniów, w nagrodę za zaangażowanie w życie szkoły, przebywała na wycieczce w Budapeszcie. Opiekę sprawowali niezastąpieni nauczyciele: pani Melinda Tęcza, pani Ania Dec oraz pan Kazimierz Zięba.

Zwiedziliśmy najważniejsze i najbardziej znane zabytki stolicy Węgier, m.in. wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury Plac Bohaterów ze słynnym pomnikiem Tysiąclecia i kolumnadą przedstawiającą najznamienitszych Węgrów, aleję Andrássyego i Łaźnię Széchenyiego. W części zwanej Budą zmokliśmy, gdyż nie wszyscy wzięliśmy pod uwagę ewentualność wystąpienia opadów deszczu, ale udało nam się zobaczyć kościół św. Macieja, miejsce gdzie koronowano węgierskich królów, Basztę Rybacką oraz Zamek Królewski. Wyjeżdżając z Budy oglądaliśmy słynne mosty na Dunaju, m. in. most Łańcuchowy, Małgorzaty i Elżbiety. Odwiedziliśmy również budynek parlamentu. Zmęczeni udaliśmy się do miejsca naszego noclegu, aby zaraz potem wybrać się na zakupy do LIDLA. Wieczorem pojechaliśmy na wzgórze Gellerta, żeby o zmroku podziwiać panoramę Budapesztu z wieży o wysokości 235 m. Nieopodal znajduje się też Pomnik Wolności i Cytadela. W piątek nasz dzień rozpoczęliśmy wizytą w Węgierskiej Operze Państwowej. Następnie udaliśmy się do katedry świętego Stefana, obok której na nieszczęście (dla naszych opiekunów oczywiście) znajdował się STARBUCKS, w którym wizyta niespodziewanie stała się następnym punktem programu. Po uzupełnieniu zapasów energii kawą (i nie tylko) naszym celem stał się deptak Vaci Utca, a potem cukiernia Gerbeaud, w której część osób zakupiła makaroniki, czyli jak się później okazało, najdroższe ciasteczka w całym ich życiu. W drodze na wykwintny obiad do Mc Donalda zobaczyliśmy jeszcze Wielką Synagogę i New York Cafe, którą wiele osób pomyliło z kolejnym pałacem. Wycieńczeni, ale zadowoleni dotarliśmy do „restauracji”, a po odzyskaniu sił ruszyliśmy w ośmiogodzinną podróż do domu.

Mimo zawrotnego tempa, w jakim zwiedzaliśmy węgierską stolicę, jestem zdania, że była to jedna z ciekawszych wycieczek w tym roku szkolnym.

Wiktoria Mika kl. 3b

[Więcej zdjęć w galerii]

„Bogatym nie jest ten, kto posiada, lecz ten, kto daje” (Jan Paweł II)

W środę 10 czerwca 2015r. odbyła się akcja „Adopcja Serca”. Jak co roku uczniowie naszej szkoły piekli ciasta. Później zostały one podzielone na porcje i sprzedawane. Łącznie ze sprzedaży ciast oraz w ze zbiórki w ramach akcji „Cegiełka”zebrano 2271 zł. Kwota ta zostanie przeznaczona dla polskich dzieci z Ukrainy, które przyjadą na wakacyjny wypoczynek do Ośrodka Caritas w Myczkowcach.

Wszystkim uczniom, rodzicom, nauczycielom oraz pracownikom szkoły, którzy włączyli się w akcję, serdecznie dziękujemy!

Agnieszka Wilk (3f)

[Więcej zdjęć w galerii]

Goście z zagranicy

Nasza szkoła już kolejny raz gościła uczestników programu AIESEC. Tym razem byli to: studentka z Hong Kongu – Ninky Leuncy oraz student z Gruzji –Vako Advadze. Opowiadali nam oni o swoich ojczyznach: ich historii i kulturze. Mieliśmy okazję poznać egzotyczne zwyczaje i tradycje, ciekawostki dotyczące tych krajów, a co najważniejsze, także odmienny od naszego punkt patrzenia na świat. Zajęcia odbywały się po angielsku, co było dobrą metodą na sprawdzenie naszej znajomości tego języka.

Lekcje z Ninky i Vako byłym świetnym sposobem na poznanie Hong Kongu i Gruzji - przynajmniej, dopóki sami nie będziemy mieli możliwości, żeby zwiedzić te dalekie kraje.

[Więcej zdjęć w galerii]

Nasi laureaci wyróżnieni i nagrodzeni przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty

W Sali Marszałkowskiej Hotelu Rzeszów odbyła się wyjątkowa dla naszej szkoły uroczystość, na której podsumowano wyniki konkursów przedmiotowych organizowanych przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty.

Uczniowie kolejny raz udowodnili, że należą do ścisłej czołówki najwybitniejszych uczniów w naszym województwie.

Ten rok szkolny był równie udany jak poprzednie. Nasi uczniowie uzyskali 32 tytuły laureata oraz 36 tytułów finalisty - jest to wynik naprawdę imponujący.

Laureaci oraz nauczyciele odebrali z rąk Pana Kuratora okolicznościowe listy gratulacyjne, natomiast dyrektor Marian Pietryka certyfikat ”Szkoły przyjaznej utalentowanym uczniom”.

[Więcej zdjęć w galerii]

Święto patronki

Dnia 8 czerwca obchodziliśmy święto patronki naszej szkoły – świętej Jadwigi Królowej. Z tej okazji uczestniczyliśmy w akademii przygotowanej przez uczniów z klas IIb i IIc pod kierunkiem pani Melindy Tęczy i pana Damiana Basaja. Mogliśmy zobaczyć moment koronacji Jadwigi, a potem poznać jej dylemat: czy poświęcić swoją miłość dla Królestwa Polskiego. Scenki z życia królowej zostały przedstawione w językach, w jakich naprawdę się odbywały: Jadwiga przywitała nas po węgiersku, została koronowana po łacinie, a z Wilhelmem rozmawiała po niemiecku. Ponadto mieliśmy okazję usłyszeć starą węgierską pieśń „Kell még egy szó” w wykonaniu zespołu ORMO. Spektakl zagrany został dwa razy: dla nas oraz wieczorem w kościele pod wezwaniem św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie, gdzie także został ciepło przyjęty.

[Więcej zdjęć w galerii]

Złaz 2015

Drugiego i trzeciego czerwca kilkunastu śmiałków z naszej szkoły odważyło się przemierzyć nieodkryte zakamarki ziemi jarosławskiej … a dokładniej pojechało na Piąty Turystyczny Złaz Szkół Jarosławskich (jako że jesteśmy szkołą rzeszowską, zostaliśmy zaproszeni).

Rozpoczęliśmy od wyczerpującego trzynastokilometrowego marszu, po którym mieliśmy tak wiele energii, że w 10 minut rozstawiliśmy namioty i przygotowaliśmy się do wzięcia udziału w konkursach. Udało nam się zająć pierwsze miejsce w konkursie malarskim – dziewczyny narysowały przepiękną cerkiew oraz w konkursie muzycznym – napisaliśmy (na melodię „Stokrotki”) piosenkę złazową, która bardzo spodobała się naszym wychowawcom. Nie poszło nam tak dobrze z szukaniem skarbu, ale nie przejęliśmy się tym – przecież najważniejsza jest zabawa.

Wieczorem oglądaliśmy prezentację przygotowaną przez grupę turystyczną „Trzask”. Z zapartym tchem (oganiając się od komarów i coraz bardziej marznąc) słuchaliśmy o niesamowitych przygodach i pięknych miejscach. Nie zauważyliśmy kiedy minęła północ, ponieważ akurat byliśmy zajęci przypiekaniem kiełbasek i zawieraniem nowych znajomości.

Po ciekawej nocy byliśmy gotowi na nowy dzień wrażeń. Ponownie udaliśmy się na pieszą wędrówkę. Po drodze zwiedzaliśmy stare cerkwie, których w tym rejonie jest bardzo dużo. Niestety, to był już koniec Złazu.

Wróciliśmy do domu opaleni, weseli, z nowymi wrażeniami. Mamy nadzieję na kolejny Złaz za rok, a póki co, szukajcie naszych na filmiku: https://www.youtube.com/watch?v=1dBsM2ToSrI&feature=youtu.be

[Więcej zdjęć w galerii]

Prosto z planu filmowego

Już od początku września w naszej szkole w ramach kółka artystycznego (wyłonionego z "Chórku Dziewiątka") pracuje grupa odważnych ochotników, która podjęła się ambitnego zadania stworzenia zakręconego (pełnometrażowego!) filmu muzycznego. 2 czerwca filmowcy przebywali w niezwykle urokliwym zakątku Bud Głogowskich, gdzie kręcili ujęcia plenerowe do wymyślonej przez siebie bajkowej fabuły. Film będzie można obejrzeć w ostatnim tygodniu czerwca. Warto dodać, że w musicalu usłyszymy same najpiękniejsze piosenki z Disneyowskich produkcji w wykonaniu naszych solistów i członków "Chórku Dziewiątka" (oczywiście z nieco zmienionymi tekstami pasującymi do treści filmu). Podkłady do tychże utworów nasi instrumentaliści wykonują całkowicie samodzielnie z delikatną pomocą naszych nauczycieli: Elżbiety Chmiel i Marcina Sopla. Jak to na bajkę przystało, występują królewny, rycerze, wiedźmy i inne bajkowe postaci, choć wszystko zdaje się być jakby "Nie z tej bajki"... bo tak właśnie brzmi tytuł filmu.

Uchylę rąbka tajemnicy, że w maju grupa przebywała na terenie Skansenu Archeologicznego w Trzcinicy, gdzie również nakręciła kilka ujęć do swojego dzieła. Film zapowiada się bardzo ciekawie, zwłaszcza, że nasi gimnazjaliści mają niebywały wręcz talent do gry aktorskiej (często improwizowanej na żywo). Z niecierpliwością czekamy więc na szkolną premierę.

Reżyserem przedsięwzięcia jest Monika Chmiel (3d), a zdjęcia w galerii pochodzą z aparatu Anny Góral (3f).

[Więcej zdjęć w galerii]

„Umiejmy dzielić się chlebem” – św. Jan Paweł II

45 wolontariuszy naszego SKC wraz z opiekunem, p. Anną Dec, wzięło udział w uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Ten piękny i radosny dzień rozpoczął się poranną Eucharystią pod przewodnictwem Biskupa Rzeszowskiego. Po niej uczniowie uczestniczyli w procesji ulicami Rzeszowa, niosąc chleby i inne cukiernicze wyroby. Po zakończeniu wolontariusze rozdawali obrazki prymicyjne i przepyszne chlebki oraz zbierali ofiary dla ubogich. Całości towarzyszyła słoneczna pogoda, a na ustach ludzi widniały uśmiechy pełne szczęścia i radości.

Agnieszka Wilk (3F)

[Więcej zdjęć w galerii]

Młodzieżowe Obrady Sejmu RP

31 maja i 1 czerwca bieżącego roku w gmachu sejmu odbyła się XXI sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży. W tych dniach obowiązki posłanek i posłów objęli uczniowie szkół gimnazjalnych i średnich, którzy zostali wytypowani z kilkunastotysięcznej grupy młodzieży z całej Polski.

Mandaty poselskie otrzymali uczniowie, których relacje z działań lokalnych na terenie szkoły i środowiska zostały najwyżej ocenione. Wśród parlamentarzystów znaleźli się: Iga Frąc z klasy 2e i Kajetan Korszeń z klasy 2c. Gratulujemy tego wyróżnienia!

Nasi wolontariusze w akcji

31 maja 2015 na rynku rzeszowskim odbył się koncert „Bądźmy razem” z okazji Dnia Matki i Dziecka organizowany przez Caritas Diecezji Rzeszowskiej. Wolontariusze Caritas z naszej szkoły (łącznie 49 osób) z opiekunem, panią Anną Dec, chętnie włączyli się w pomoc przy tym wydarzeniu. Pogoda dopisała, więc rozdawane przez nas lody i napoje były świetnym pomysłem. Młodzież naszego SKC zajmowała się organizacją konkurencji dla dzieci, takich jak: puszczanie baniek mydlanych, malowanie twarzy czy inne ruchowe zabawy. Nasi wolontariusze wydawali również ciepły posiłek, jakim były udka z kurczaka. Organizatorzy zapewnili przejażdżki kucykami i bryczką. Z twarzy dzieci i rodziców nie znikały uśmiechy, co dla nas jest największą satysfakcją.

Zdjęcia i tekst: Ania Góral, Agnieszka Wilk (3f), Matylda Ligacz (3g)

[Więcej zdjęć w galerii]

Tropami bł. Karoliny

29 maja członkowie szkolnego koła KSM-u udali się na pielgrzymkę drogą życia bł. Karoliny Kózki. Punktem początkowym było zwiedzenie jej domu rodzinnego. Następnie odbyła się droga krzyżowa szlakiem męczeństwa. Po ponad półgodzinnej wędrówce dotarliśmy do Sanktuarium bł. Karoliny Kózki w Zabawie. W wolnym czasie nie obyło się bez zabaw integracyjnych, a ostatnie chwile spędziliśmy na wspólnej modlitwie.

Karolina Kot, Izabella Kula

[Więcej zdjęć w galerii]

V edycja szkolnego konkursu pokazów i doświadczeń z fizyki

W dniu 26 maja 2015r. w naszej szkole odbył się po raz piąty Konkurs Doświadczeń i Pokazów z Fizyki. W konkursie tym wzięło udział 61 uczniów z klas I – III. W czasie pokazów panowała naukowa atmosfera, ale nie obeszło się bez śmiesznych sytuacji. Dzięki temu wszyscy uczyli się, dobrze się przy tym bawiąc. Jury konkursowe w składzie: mgr Marta Świętoń i mgr Jerzy Pięciak ogłosiło, że laureatami zostały uczennice z klasy 3e: Weronika Ożóg i Izabela Kula. Natomiast według uczestników konkursu pierwsze miejsce zajęły Paulina Miciuda oraz Magdalena Nosek z klasy 2a.

[Więcej zdjęć w galerii]

Spływ kajakowy

Uczniowie z klas 3d, 3f oraz 3e rankiem 25 maja wyruszyli na wycieczkę, której głównym celem były okolice Janowa Lubelskiego. Wyjazd zaczęliśmy od spływu kajakowego, który dla wielu okazał się (mniejszym bądź większym, ale jednak… ) wyzwaniem. Wszyscy, na dwuosobowych kajakach, zaliczyliśmy ok. 4h trasę. Technik na sprawną obsługę kajaka jak się okazało jest wiele, i każdy miał coś do powiedzenia na ten temat. Jedni przeszkody pokonywali „pod”, inni obierali trasę „nad” jednak każdemu udało się wystarczająco pokonać ten spływ. Wieczór spędziliśmy głównie na wspólnej integracji. Kolejny dzień nie był wcale mniej ciekawy. Mieliśmy okazje zagrać między sobą w Paintball’a. Grali z nami nawet nasi wspaniali opiekunowie – Pan Tomasz Pabisz, Pan Stanisław Feret oraz Pan Marek Piliński. W ramach zdrowego odżywiania na obiad zjedliśmy pełnowartościowe pizze. Wycieczkę zakończyła gra terenowa pt. „Kto zabił wilka”. Z ręka na sercu mogę przyznać, że ta wycieczka wybiła się wysoko w rankingach „ Szkolnych wycieczek Gimnazjum nr 9 edycja 2014/15”.

Anna Góral 3f

[Więcej zdjęć w galerii]

Wyprawa na Jurę Krakowsko-Częstochowską

20 maja 2015 roku o godzinie 7:45 klasy 2d i 2a wyruszyły na trzydniową wycieczkę do Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Zwiedziliśmy Opactwo Benedyktynów w Tyńcu, z trudem i deficytem tlenu weszliśmy do Jaskini Ciemnej. Zobaczyliśmy też Pieskową Skałę, Maczugę Herkulesa i Pustynię Błędowską. Następnie odwiedziliśmy ruiny zamku w Ogrodzieńcu, gdzie nasz przewodnik-metal opowiedział nam dokładnie i wyczerpująco każdy najdrobniejszy element historii tej budowli.

Po męczącym dniu zjedliśmy kolację i spędziliśmy spokojną noc bez podróży do innych pokojów, a zawdzięczamy to czujnym oczom pana Tomaki, pana Myśliwca oraz pana Fugasa. Kolejnego dnia, zaraz po sytym śniadaniu, pojechaliśmy do ruin zamku w Olsztynie i odwiedziliśmy cmentarz wojenny żołnierzy austriackich z 1914 roku w Kotowicach. Później zeszliśmy do jaskini w paśmie Góry Zborów, do której wejście nie było zbytnio zachęcające, co zmusiło kilku z nas do pozostania w umownie bezpiecznym lesie. Następnie zwiedziliśmy gród obronny na Górze Birów, do którego prowadziła niezliczona ilość schodów, gdzie paru śmiałków zaliczyło przysłowiową glebę. Potem tradycyjnie kolacja i cichy nocleg w naszych łóżkach. Ostatniego dnia zjedliśmy śniadanie i spędziliśmy razem przedpołudnie survivalowo-integracyjne. Wspinaliśmy się po skałkach, sprawdzaliśmy swoje umiejętności na parku linowym i nabijaliśmy siniaki ulubionym kolegom i koleżankom dzięki edukującej grze znanej jako paintball. Później zjedliśmy obiad i wyruszyliśmy w drogę powrotną. Wycieczka w naszej opinii była "git", jak to w jej trakcie wielokrotnie określił pan Fugas.

Kaja Mucha - 2d

Filmy i inne materiały z wycieczki można obejrzeć tutaj.

[Więcej zdjęć w galerii]

Na dużej scenie…

17 maja 2015r. na Rzeszowskim Rynku w ramach obchodów Dni Śródmieścia odbył się koncert, w którym na scenie wystąpiły dwa zespoły z naszego gimnazjum: „Chórek Dziewiątka” oraz „ORMO”. W galerii można obejrzeć fotografie z występów.

[Więcej zdjęć w galerii]

Europejskie zmagania w Łucku

W dniach 15-17 maja trójka uczniów z naszej szkoły pod opieką pana Tomasza Pabisza uczestniczyła w Dniach Europy w Łucku, na Ukrainie. Podróż zaczęła się w piątek rano. Na miejsce przyjechaliśmy późnym popołudniem i po zakwaterowaniu ruszyliśmy na powitalną kolację.

Następnego dnia odbyła się Europejska Olimpiada. Udział w niej brali uczniowie z Łucka oraz Lublina, Chełma, Torunia i Rzeszowa. Pytania były w języku angielskim. Wyróżnienia w tym międzynarodowym konkursie zajęli: Anna Góral (3f) oraz Kamil Szlachta (3f). Zaskakującym wynikiem okazało się II miejsce zdobyte przez naszego gimnazjalistę, Kajetana Korszenia, gdyż w poprzednich edycjach nikomu z Polski nie udawało się stanąć na podium. Po zmaganiach konkursowych mieliśmy okazję zwiedzić Łuck. Rozdanie nagród odbyło się na głównej scenie podczas uroczystości związanych z Dniem Europy oraz miejscowym dniem lodów. Wieczorem integrowaliśmy się, grając w tenisa stołowego oraz piłkę nożną. W niedzielę rano opuściliśmy Łuck. Wróciliśmy bez większych komplikacji wzbogaceni o nowe doświadczenia oraz znajomości.

Ania Góral oraz Kamil Szlachta (3f)

[Więcej zdjęć w galerii]

Koncert - majówka

12 maja 2015r. z inicjatywy mgra Stanisława Fereta w naszej szkole zorganizowany został koncert dedykowany klasom francuskojęzycznym. Na zaimprowizowanej w sali gimnastycznej scenie zaprezentowały się uczennice klasy 3f: Łucja Potępa, Jagoda Szal, Aleksandra Kuliga, Joanna Krawczyk oraz Aleksandra Jacek. Wykonywane utwory miały charakter rozrywkowy. Wysłuchaliśmy m.in.: głównego motywu z filmu „Piraci z Karaibów” w układzie na skrzypce i fortepian, kompozycji zespołu Florence + the Machine "Breaking Down" oraz popularnego ragtime'u Scotta Joplina "The Entertainer" w aranżacji na cztery ręce. Rangę koncertu znacznie podniosła Dyrekcja Szkoły, zaszczycając zarówno artystki, jak i publiczność swoją obecnością na widowni.

[Więcej zdjęć w galerii]

Wycieczka do Londynu

W pierwszej połowie maja klasy 1e, 1f, 1c wybrały się na 6-dniową wycieczkę do Londynu. Pogoda i humory dopisywały. Przed nami było wiele miejsc i obiektów do zwiedzania, jednak to w żadnym stopniu nie zniechęciło do żartów i robienia dosyć niecodziennych rzeczy, np. maseczki z Nutelli…

Zacznę od dnia urodzin koleżanki Zuzy, który różnił się od pozostałych… Były życzenia, świeczki i smaczny, czekoladowy tort!!! Takie urodziny chyba chciałby mieć każdy!

Pomimo że była to wycieczka, nie obeszło się bez nauki. Trzeba było pracować w grupach i w różnych miejscach, głównie w muzeach (British Museum, Museum of Science, Natural History Museum, Museum of London) rozwiązywać zadania. Również po skończonym dniu wszyscy spotykali się na zajęciach w stołówce, rozmawiając oczywiście po angielsku. Uczniowie zwiedzili też Madame Tussauds. Nikt nie pomyślałby, że w muzeum figur woskowych może straszyć. A jednak, ale to nie zniechęciło nikogo do dalszego zwiedzania, wręcz przeciwnie. Chyba najlepszą atrakcją było London Eye, skąd można zobaczyć całą panoramę Londynu. Niesamowite wrażenia!

W programie wycieczki znalazły się również odwiedziny polskiej szkoły. Po przekroczeniu jej progów zadzwonił alarm i trzeba było opuścić budynek… Cóż za nietypowe powitanie! Uczniowie mogli porozmawiać ze swoimi rówieśnikami, którzy mieszkali przez kilka lub kilkanaście lat w Polsce bądź urodzili się w Anglii oraz porównać nasze systemy nauczania.

Nie obeszło się bez zakupów na Oxford Street, gdzie większość „pozbyła” się reszty pieniędzy i pod Tower Bridge wycieczkowiczów stać było tylko na zrobienie zdjęć.

Podczas ostatniego dnia zwiedzania uczniowie poszli do Greenwich (obowiązujący południk zerowy w latach 1884–1984), a później odpoczywali, leżąc na trawie, a niektórzy łapiąc wiewiórki, śpiewając, tańcząc, grając w berka. Byli jeszcze w wielu, wielu innych miejscach, jednak nie sposób wszystkiego opisać…

Opracowała Aleksandra Chlipała kl. Ie

Wielojęzycznie w "Dziewiątce"

W ramach projektu Comenius, nasze Gimnazjum odwiedziło blisko 70 gości z Hiszpanii, Francji i Portugalii. Hiszpańską młodzież gościli w swoich domach uczniowie naszej szkoły. Na początku swojego pobytu obcokrajowcy mieli okazję zwiedzić Kraków, Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu oraz Kopalnię Soli w Wieliczce. Po przyjeździe do Rzeszowa brali czynny udział w różnego rodzaju zajęciach organizowanych przez uczniów oraz nauczycieli naszego Gimnazjum: zwiedzanie Rzeszowa podczas "gry miejskiej", wycieczka do Łańcuta, impreza wielokulturowa w szkole, zwiedzanie Trasy Podziemnej Rzeszowa. Te i wiele innych aktywności, wspólne spędzanie wolnego czasu bardzo zbliżyły do siebie wszystkich uczestników projektu, po raz kolejny dały szansę na międzynarodową integrację oraz podszlifowanie umiejętności językowych. Czujemy ogromną satysfakcję, że gościom bardzo się podobało i tym samym liczymy na więcej podobnych okazji do współpracy i wymiany doświadczeń z kolegami z innych krajów.

[Więcej zdjęć w galerii]

Utrwalamy pamięć o rzeszowskich Żydach

W poniedziałek, 4 maja uczestnicy projektu pod nazwą „Świat, którego już nie ma” spotkali się w Instytucie Kulturalnym im. Chune Goldberga z producentem filmowym, panem Jakubem Karysiem, który zainspirował ich do szukania śladów rzeszowskich Żydów. Opiekę nad trzydziestoosobową grupą sprawowała mgr Alina Dłuska.

Uczniowie zaprezentowali pierwsze efekty swojej pracy. Wysłuchaliśmy zatem wywiadu przeprowadzonego przez Julię Gniewek z jej dziadkiem, spisanych przez Paulinę Srokę opowieści jej babci, która zetknęła się w dawnych czasach z Żydami. Była również ciekawa prezentacja Magdaleny Nosek o Tyczynie sprzed lat, monografia Joanny Szuberli o Rzeszowie w okresie panowania Spytka Ligęzy, a także wiersze Karoliny Gutkowskiej będące manifestacją niezgody na holocaust. Obejrzeliśmy też film - wywiad Kacpra Karysia z prababcią Zofią, która wspominała swoje szkolne lata (jej najlepszymi przyjaciółkami były wtedy Żydówki).

Budując przyszłość, nie możemy zapomnieć o przeszłości, o naszej historii. Część tamtego świata stanowili kiedyś Żydzi mieszkający w sąsiedztwie naszych babć i dziadków. Tego świata już dziś nie ma, ale by o nim całkiem nie zapomniano, utrwalamy pamięć o „Mojżeszowie”.

[Zobacz artykuł na ten temat w Gazecie Wyborczej]

[Więcej zdjęć w galerii]

Rocznica uchwalenia Konstytucji

Uroczyście uczciliśmy kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie klas 2a i 2b wraz z zespołem muzycznym przygotowali akademię, w której w nietypowy sposób przedstawili wydarzenia z dnia 3 maja 1791r. Serwis informacyjny „Dziewiątki 24” przeniósł nas do Francji, Rosji i przed Zamek Królewski w Warszawie, który pełnił funkcję Sejmu. Stroje aktorów przybliżyły nam XVIII w., a utwory instrumentalne grane przez Jagodę Misiuk oraz Mieszka Kilarskiego, wprowadziły w nastrój tamtych dni.

Zespół „Sopelki” zaprezentował się w 2 utworach: „Żeby Polska była Polską” i „Wiwat maj, trzeci maj!”. Utwór poetycki C.K. Norwida pt.: „Moja piosnka” zakończył akademię. Całość podsumował Pan Dyrektor, zwracając uwagę na szacunek i pamięć o historii ojczyzny.

[Więcej zdjęć w galerii]

4 dni - 5 miast - 1500 kilometrów

Klasy 1a i 2c mocnym akcentem rozpoczęły sezon wycieczkowy w naszej szkole. W najlepszym możliwym terminie – tuż przed majówką – uczniowie wybrali się nad Bałtyk. Po drodze odwiedzili Toruń, gdzie w towarzystwie (spiżowego) Kopernika obejrzeli urokliwą starówkę, razem z nieuczciwym Krzyżakiem stanęli prosto pod krzywą wieżą, a leniwego strażnika próbowali posadzić na oślim pręgieżu. Po tych emocjach poszukali wytchnienia w cieniu gotyckich kamieniczek, delektując się miejscowym specjałem – toruńskim piernikiem.

Wisła zaprowadziła ich do Gdańska. Miasto o bogatej i pełnej zawirowań historii powitało wycieczkowiczów niespokojną aurą. W deszczu i chłodzie uczniowie wydeptywali kamienne szlaki, po których chadzali m. in. Heweliusz, Günter Grass, Lech Wałęsa. Nieprawdopodobne, ale najchętniej odwiedzanymi obiektami były kościoły – suche, ciepłe i zaciszne. Oczywiście w programie znalazły się koncert organowy w Katedrze Oliwskiej i zwiedzanie Westerplatte.

Gdynia - po deszczowym Gdańsku - przywitała wycieczkowiczów pogodą w sam raz dla wilków morskich. Słońce i solidny wiatr towarzyszyły zarówno rejsowi statkiem, jak i wędrówce wzdłuż plaży. Niektórzy zamoczyli podeszwy butów, a inni trochę więcej… To nic, wszystko wyschło po drodze i spacer po sopockim molo mógł odbyć się bez przeszkód. Kto się postarał, zdążył jeszcze popłoszyć łabędzie na plaży i skosztować lodów w trzech rozmiarach. Wizytę w kurorcie zakończył obowiązkowy przemarsz Monciakiem.

Ostatnim akcentem było zwiedzanie zamku w Malborku. Kolorytu dodawali rycerze i damy, którzy zjechali na pierwsze Mistrzostwa Świata Sportowych Walk Rycerskich. Oprócz nich po zamku snuły się jakieś duchy, w których po dokładniejszym przyjrzeniu się, można było rozpoznać gimnazjalistów z rzeszowskiej „9” – no cóż, po trzech krótkich nocach (w końcu na wycieczkę nie jedzie się, żeby spać…) najbardziej rześko wyglądali opiekunowie ;). Całe szczęście, że powrót do domu nastąpił u progu długiego majowego weekendu.

[Więcej zdjęć w galerii]

"Młodzi głosują"

"Młodzi głosują" to program, w którym wzięli udział uczniowie naszej szkoły. W związku z tym 30 kwietnia bieżącego roku zostały przeprowadzone prawybory prezydenckie, w czasie których chętni uczniowie mogli zagłosować na swojego kandydata na prezydenta. Ze względu na neutralność polityczną oraz to, by wyniki szkolnych prawyborów nie zostały wykorzystane w kampaniii wyborczej żadnego kandydata, dopiero dzisiaj mogliśmy podać oficjalne wyniki głosowania w naszej szkole. Frekwencja wyborcza ucznioów wyniosła: 24,3%.
Janusz Korwin Mikke uzyskał 49 głosów
Andrzej Duda zdobył 26 głosów
Obecnie urzędujący prezydent Bronisław Komorowski uzyskał 25 głosów
Paweł Kukiz - 19 głosów
Magdalena Ogórek - 11 głosów
Janusz Palikot - 9 głosów
Grzegorz Braun - 2 głosy
Paweł Tanajno - 2 głosy
Jacek Wilk - 1 głos
Adam Jarubas - 1 głos

Zobacz wyniki końcowe z ponad 1400 szkół z całej Polski.

Z wizytą w Domu Opieki Społecznej

Dnia 29.04.2015r. młodzież ze szkolnego koła KSM-u pod opieką siostry Doroty odwiedziła Dom Opieki Społecznej przy ulicy Sucharskiego. Z wielką chęcią wybraliśmy się tam po raz trzeci. Zabraliśmy ze sobą smaczne ciasto oraz babeczki, które upiekły Magdalena Nosek oraz Wiktoria Ziębicka z kl. II a. Miło rozmawiało nam się przy słodkościach z podopiecznymi placówki. Niecierpliwie czekamy na kolejną wizytę.

Patrycja Bernat i Rozalia Fornal z kl. 1g

[Więcej zdjęć w galerii]

Finał Olimpiady Matematycznej Gimnazjalistów

25 kwietnia 2015 roku w Warszawie odbył się finał Olimpiady Matematycznej Gimnazjalistów (OMG). Nasze gimnazjum reprezentowali tam z bardzo dobrymi wynikami Jan Fornal z klasy 2C i Maciej Domaradzki z klasy 3B.

Maciej Domaradzki został finalistą konkursu, a Jan Fornal – laureatem I stopnia, czyli wyróżnienia, które oprócz niego otrzymało siedmioro innych najlepszych młodych matematyków z kraju.

W OMG brało udział ponad 14 tys. uczniów z 1 235 szkół, a w ostatnim, finałowym etapie 157 gimnazjalistów i gimnazjalistek. Nasi koledzy byli jednymi z siedmiu reprezentantów naszego województwa wyłonionymi podczas drugiego etapu. Uroczystość ogłoszenia wyników odbyła się w budynku Politechniki Warszawskiej, a nagrody wręczali między innymi wiceminister edukacji, pani Joanna Berdzik, prorektor PW prof. Władysław Wieczorek i red. naczelny miesięcznika DELTA – prof. Marek Kordos. Nad całością patronat objęła pani Anna Komorowska.

Zdjęcia w galerii pochodzą ze strony internetowej:
https://www.facebook.com/olimpiada.matematyczna.gimnazjalistow.

[Więcej zdjęć w galerii]

SKC w Łagiewnikach

Co roku w Tygodniu Miłosierdzia w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach ma miejsce ogólnopolskie spotkanie wolontariuszy i pracowników Caritas z całej Polski. W tegorocznym spotkaniu, które odbyło się w sobotę 18.05.2015 wzięło udział 10 uczniów z naszego SKC. Po rejestracji uczestników i oficjalnym powitaniu, wzięliśmy udział we Mszy Św. pod przewodnictwem Księdza Kardynała Stanisława Dziwisza. Czekał na nas również poczęstunek oraz koncert zespołu El Saffron. Całość zakończyła koronka do Bożego Miłosierdzia w nowowybudowanym centrum św. Jan Pawła II. Zmarznięci, jednak szczęśliwi, wróciliśmy do Rzeszowa około godziny 18.

Ewelina Kozik 3b
Przewodnicząca SKC - Anna Góral 3f

[Więcej zdjęć w galerii]

Konkurs z palmami

29 marca przedstawiciele szkolnego oddziału KSM-u wzięli udział w obchodach Niedzieli Palmowej połączonych z Dniem Młodzieży, które odbyły się w Katedrze Rzeszowskiej. Jeszcze przed mszą świętą spotkaliśmy się w Ogrodach Papieskich, gdzie odbył się konkurs na najwyższą palmę. Konkurencja była ogromna. Zwycięska palma mierzyła aż 34 m. Za naszą, o wysokości ponad 3 m, otrzymaliśmy nagrody książkowe. Następnie udaliśmy się na mszę świętą pod przewodnictwem biskupa Diecezji Rzeszowskiej, Jana Wątroby. Po skończonej Eucharystii został przygotowany dla nas niewielki poczęstunek.

Paulina Miciuda i Julia Gniewek, klasa 2a

[Więcej zdjęć w galerii]

Spotkanie z producentem filmowym

30 marca 2015 r. gościliśmy w naszej szkole pana Jakuba Karysia. Znany jest on głównie jako reżyser i producent filmowy (m. in.: „Kuchenne rewolucje” i „Top Chef”). Założyciel Instytutu Kulturalnego im. Chune Goldberga w Rzeszowie zainspirował nas swoim filmem (obejrzały go wszystkie klasy) do szukania śladu rzeszowskich Żydów. W czasie spotkania z uczestnikami projektu pod nazwą „Świat, którego już nie ma” pan Jakub Karyś mówił o realizacji „Miasteczka Kroke”, odpowiadał na pytania dotyczące tego dokumentu oraz jego bohaterów. Mówił także o swoich odczuciach, emocjach towarzyszących mu w czasie kręcenia filmu, nagrywania rozmów ze świadkami zagłady.

Swoim wspomnieniem na temat przypadkowo poznanego niegdyś w Niemczech Żyda podzielił się także dyrektor Marian Pietryka. Tym „wiecznym tułaczem” – jak sam siebie określił napotkany człowiek, nawiązując tym samym do wielowiekowych wędrówek ludności izraelskiej – okazał się polski dziennikarz i poeta Aleksander Rozenfeld, uczuciowo związany z Polską.

Zarówno dyrektor Marian Pietryka, jak i zaproszony na spotkanie producent filmowy zachęcali młodzież do poszukiwania śladów dawnych mieszkańców Rzeszowa. Obaj podkreślali, jak ważne jest, by walczyć ze stereotypami, z krzywdzącymi antysemickimi uprzedzeniami, jeśli chcemy być wrażliwymi, tolerancyjnymi i otwartymi na świat ludźmi, którym obca jest wrogość czy nienawiść do jakiegokolwiek narodu.

Na spotkaniu obecny był również Jerzy Wygoda - artysta, fotografik, autor zdjęć o starym Rzeszowie. Od kilku lat jego uwagę zajmują zapomniane cmentarze, kirkuty, macewy.

Uczestnicy projektu podzielą się niebawem wynikami swoich działań, prezentując wywiady, opowiadania i inne teksy dotyczące ludności żydowskiej.

Uwaga! Jeśli ktoś jeszcze chce do nas dołączyć, wesprzeć nas w działaniu, zapraszamy. Szczegółowych informacji udzielają panie: mgr Alina Dłuska oraz mgr Monika Kujałowicz.

[Więcej zdjęć w galerii]

Dzień Wody

27 marca w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Wody.

Dla większości z nas swobodny dostęp do wody pitnej jest czymś oczywistym. Każdego dnia zużywamy olbrzymie jej ilości - gotując, myjąc się, piorąc, zmywając. Tymczasem jedna ósma mieszkańców Ziemi cierpi z powodu pragnienia i chorób wywołanych spożywaniem zanieczyszczonej wody.

Z okazji tego dnia, wszyscy uczniowie poprzez audycję poznali podstawowe informacje na temat przyczyn i skutków braku dostępu do czystej wody.

Uczniowie klas pierwszych mieli okazję wziąć udział w warsztatach zorganizowanych na małej sali gimnastycznej. Postawiono przed nimi kilka zadań, z którymi poradzili sobie znakomicie, a równocześnie sporo się dowiedzieli m.in. na temat podstawowych danych dotyczących globalnych zasobów wodnych i ich użycia. Szukanie drugiej połowy zdania, czy oszacowanie procentowe, ile wody jest zużywane na rolnictwo, przemysł czy użytek domowy, to tylko niektóre z tych zadań.

Warsztaty były urozmaicone również prezentacją przygotowaną przez uczennice klasy II e, które realizowały projekt edukacyjny dotyczący wirtualnej wody. Następnie zorganizowały konkurs dla poszczególnych grup.

Na zakończenie warsztatów wszyscy uczestnicy stworzyli „sieć wodnych powiązań”, która miała im uświadomić relacje między ich codziennymi wyborami a globalnymi procesami.

[Więcej zdjęć w galerii]

Dzień Otwarty

W czwartkowe popołudnie, 26 marca, zorganizowaliśmy Dzień Otwarty. Nasi goście mieli okazję uczestniczyć w licznych atrakcjach przygotowanych przez uczniów i nauczycieli. Szóstoklasiści wraz z rodzicami brali udział w pokazach doświadczeń fizycznych, chemicznych oraz licznych quizach. Mogli też skosztować hiszpańskich przysmaków oraz uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytania dotyczące naszej szkoły. Nie można pominąć również prezentacji drużyny harcerskiej oraz Związku Strzeleckiego. Dużym powodzeniem cieszyło się pole namiotowe i grillowane kiełbaski przygotowane przez koło turystyczne.

Mamy nadzieję, że większość tegorocznych gości spotkamy już we wrześniu w naszej szkole.

[Więcej zdjęć w galerii]

„Wiosna, ach to ty"

20 marca przywitaliśmy w szkole wiosnę! Było zabawnie, wesoło, śmiesznie, a chwilami przerażająco. Prawie każda klasa przebrała się, a na korytarzach zamiast uczniów można było spotkać lekarzy, postaci z bajek, dresiarzy z podwórka, wyluzowanych hipisów, śpiochów, sportowców, kucharzy, metalowców, nastolatków z lat 80., greckich bogów, a nawet gangsterów... A oto wyniki konkursu na najlepiej przebrane klasy:
I miejsce klasa 3b - szpital
(w ubiegłym roku również zwyciężyła jako Smerfy)
II miejsce klasa 3a - gender
III miejsce klasa 3f - lata 80.

Zwycięzcom gratulujemy, a klasy pierwsze i drugie mogą zastanawiać się już nad przebraniami na kolejny Dzień Wiosny.

Samorząd Uczniowski

[Więcej zdjęć w galerii]

„Wagary” w Poleskim Parku Narodowym

W pierwszym dniu wiosny uczniowie naszej szkoły wybrali się na wycieczkę do Poleskiego Parku Narodowego, mieszczącego się na Pojezierzu Łęczyńsko – Włodawskim.

Po paru godzinach podróży bardzo wygodnym autokarem dotarliśmy na miejsce. Na samym początku oglądaliśmy malutkie żółwiki błotne, które w tym parku są pod ochroną. Dowiedzieliśmy się również, że ten gatunek żółwia został wpisany do Czerwonej Księgi gatunków zagrożonych wyginięciem.

Następnie wybraliśmy się nad jezioro, skąd zaczęliśmy wędrówkę po lesie. Po drodze pan przewodnik opowiadał nam ciekawostki o powstaniu parku oraz przedstawiał faunę i florę tego miejsca. Zobaczyliśmy m.in. drzewo nazwane „Dąb Dominik”, jezioro w fazie zarastania, liczne bagna i torfowiska. Spacerując po bagnistym terenie, poruszaliśmy się gęsiego po wąskich, drewnianych kładkach. Na końcu zatrzymaliśmy się na ognisko, by upiec kiełbaski i miło spędzić czas w swoim towarzystwie. Do Rzeszowa wróciliśmy po godz. 21.00.

Wszyscy byli zadowoleni z całodziennego pobytu na łonie przyrody i zafascynowani tym, co potrafi stworzyć Matka Natura w Poleskim Parku Narodowym. Mamy nadzieję, że takich przygód czeka nas więcej!

Dominika Wybraniec (1f)

[Więcej zdjęć w galerii]

Polak, Węgier – dwa bratanki... = Lengyel, Magyar két jó barát...

W dniu 19 marca, jeszcze przed wschodem słońca, grupa uczniów klas pierwszych i drugich wyruszyła autobusem na Węgry. Wyjazd ten był owocem porozumienia pomiędzy kierownictwami naszej szkoły i Szkoły Podstawowej im. Józefa Bema w mieście Nyiregyhaza.

Do celu dotarliśmy w południe. Najpierw oczywiście złożyliśmy wizytę w zaprzyjaźnionej placówce oświatowej. Uczniowie przygotowali dla nas specjalny występ i multimedialną prezentację o szkole i jej osiągnięciach.

Po południu, czwórka naszych koleżanek i kolegów wzięła udział w konkursie historycznym. Pozostali zwiedzili pobliski skansen. Później pojechaliśmy do galerii sztuki, gdzie została otwarta wystawa prac graficznych rzeszowskich plastyków. Uroczystość, która rozpoczęła obchody dni przyjaźni węgiersko-polskiej, uświetnił występ uczniów rzeszowskiej szkoły muzycznej.

Naszą bazą noclegową był oddalony o 17 km od miasta uroczy ośrodek funkcjonujący na zasadach polskiej „zielonej szkoły”.

Drugi dzień pobytu w Nyiregyhazie rozpoczął się od spotkania z naszymi węgierskimi kolegami i koleżankami ze szkoły im. Józefa Bema, z którymi utrzymujemy kontakt mailowy. Przed południem relaksowaliśmy się w Aqua Parku w Sóstófürdő. „Full wypas”: zjeżdżalnie, jacuzzi, sztuczne fale ...itp. Po południu – ZOO. Niesamowite! Ogromny obszar (30 hektarów) a zwierząt tyle, że nie wystarczyłoby całego dnia, aby je wszystkie zobaczyć.

Wieczorem uczestniczyliśmy w uroczystej gali węgiersko-polskiej. Odbyła się ona w sali koncertowej miejscowej szkoły muzycznej. Były przemówienia ważnych osobistości (prawie wszystkie po węgiersku), wręczenie nagród laureatom konkursu historycznego oraz koncert w wykonaniu węgierskich i rzeszowskich uczniów szkół muzycznych. Wystąpił także miejscowy chór emerytów, który wykonał także kilka polskich piosenek ludowych („Kukułeczka”, „Szła dzieweczka do laseczka” oraz „W murowanej piwnicy”).

Niestety, wszystko co dobre, prędko się kończy. W sobotę rano trzeba było wracać do domu. Myślę, że o naszym pobycie na Węgrzech będziemy długo pamiętać. Podziękowania należą się naszym opiekunom – pani Melindzie Tęczy oraz panu Kazimierzowi Ziębie.

Magdalena Nosek, kl. IIa

[Więcej zdjęć w galerii]

"Tak, pomagam"

Nadszedł czas Wielkiego Postu i każdy z nas otwiera swoje serce na bliźniego. Trzeba wspomóc najbardziej potrzebujących, sprawić by na wielu cierpiących twarzach pojawił się uśmiech.

Po raz kolejny Caritas Diecezji Rzeszowskiej prowadził dwudniową zbiórkę żywności, aby wspomóc tych, którym jej brakuje. Podczas piątkowych oraz sobotnich zakupów do koszyków wolontariuszy w rzeszowskich sklepach można było włożyć m.in. ryż, makaron, mąkę, cukier, herbatę, mleko, płatki kukurydziane i wiele innych długoterminowych produktów.

Warto podkreślić, że do akcji czynnie włączyła się młodzież z naszego gimnazjum. Miło jest widzieć, jak młode osoby poświęcają swój wolny czas na pomoc drugiej osobie. Zaangażowani wolontariusze naszej szkoły uczestniczyli w piątkowej i sobotniej zbiórce, po czym o swoich przeżyciach mogli opowiedzieć w TVP-Rzeszow (Aktualności z 14.03.2015r. - 4:56-7:00 min. nagrania).

Warto włączyć się w akcje, potrzeba dużego rozgłosu, aby jak najwięcej osób okazało dobre serce, a pomoc dotarła do wszystkich potrzebujących.

W akcji brało udział 57 osób wraz z opiekunem panią Anną Dec. Imponująca liczba chętnych wolontariuszy świadczy o dużej świadomości i chęci niesienia pomocy drugiemu człowiekowi.

Agnieszka Wilk (3f) - wiceprzewodnicząca SKC

[Więcej zdjęć w galerii]

„Serce za serce”

Dnia 6.03.2015r. w naszej szkole z okazji Dnia Kobiet został zorganizowany kiermasz ciast i ciasteczek. Organizacją akcji i przygotowaniem wypieków zajęli się wolontariusze naszego SKC z panią Anną Dec na czele. Ciasta, ciasteczka i babeczki cieszyły się ogromnym powodzeniem wśród uczniów naszej szkoły - nic dziwnego, w końcu smakowały i wyglądały wspaniale. Podczas akcji udało się zebrać 830zł, które zostaną przeznaczone na cele programu ADOPCJI SERCA.

Wszystkim zaangażowanym w akcję dziękujemy za trud i wysiłek włożone w pomoc innym.

Agnieszka Wilk (3f) - wiceprzewodnicząca SKC

[Więcej zdjęć w galerii]

Nagrodzeni w konkursie wiedzy technicznej

6.03. 2015 r. w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu odbył się Finał Wojewódzki Konkursu Wiedzy Technicznej.

Finałowa rozgrywka zgromadziła 44 uczestników (spośród przeszło 2000 z całego województwa), którzy przeszli przez dwuetapowe eliminacje.

Spośród wszystkich finalistów wyłoniono dziesięciu laureatów, wśród których znalazło się trzech uczniów naszej szkoły: Michał Sobolak (kl. 3b), Adam Wątroba (kl. 2c) oraz Maciej Domaradzki (kl. 3b). Otrzymali oni cenne nagrody rzeczowe. Dodatkowym powodem do dumy jest to, że Michał Sobolak okazał się najlepszy w gronie laureatów, więc jako zwycięzca stał się szczęśliwym posiadaczem laptopa. Uczniami opiekował się p. Sławomir Fugas.

[Więcej zdjęć w galerii]

W Dolinie Strugu

Początkiem marca klasy drugie rozpoczęły cykl wypraw do Doliny Strugu. Wyjazdy zostały ufundowane przez spółdzielnie znajdujące się na tych terenach.

5 marca 2015 r. jako pierwsi pojechaliśmy my, czyli uczniowie klasy 2a. Na początku odwiedziliśmy firmę telekomunikacyjną w Tyczynie, gdzie dowiedzieliśmy się, jak ona funkcjonuje. Potem udaliśmy się z naszym przewodnikiem do Sanktuarium Matki Boskiej w Borku Starym. Następnie pojechaliśmy do Zakładu Aktywności Zawodowej w Woli Rafałowskiej, gdzie osoby niepełnosprawne tworzą przedmioty użytkowe i rękodzieło. Kolejnym punktem programu była spółdzielnia produkcyjna „Alfred”, która zajmuje się produkcją i dystrybucją wody źródlanej, napojów i innych produktów spożywczych. Tam również zostaliśmy ugoszczeni pysznym obiadem oraz otrzymaliśmy pieczywo i napoje do degustacji. Po udanej wycieczce wróciliśmy do Rzeszowa.

Karol Kociach i Adam Śmietana, klasa 2a

[Więcej zdjęć w galerii]

SPOTKANIE NA TEMAT ROMÓW

Dnia 04.03.2015 w ramach projektu „Comenius-Connecting schools, building citizenship” w naszej szkole odbyło się spotkanie z dr. Krzysztofem Żarną, który opowiedział nam o historii oraz tragicznych losach Romów podczas Holokaustu. Była to dla nas bardzo ciekawa lekcja, podczas której dowiedzieliśmy się o tym, skąd mogli wywodzić się Romowie, dlaczego byli prześladowani i mordowani. Dr Żarna przybliżył nam również warunki, w jakich żyli i najczęściej umierali.

Pod koniec spotkania wykładowca zaprosił nas do odwiedzenia miejsca zagłady znajdującego się w Oświęcimiu. Ta lekcja dała nam dużo do myślenia, a czas ten z pewnością nie był czasem straconym.

Uczennice klasy IIg

[Więcej zdjęć w galerii]

SPEEDWAY W SZKOLE DWUJĘZYCZNEJ

W dniu 03.03.2015r. mieliśmy zaszczyt gościć gwiazdy rzeszowskiego żużla: Macieja Kuciapę oraz Rafała Trojanowskiego. Na 45 minut kilkusetosobowa widownia z uwielbieniem wbiła wzrok w scenę, na której pojawili się goście. Spotkanie zdecydowanie rozjaśniło pojęcie młodzieży na temat tej dyscypliny sportu. Dowiedzieliśmy się mi.in.:
- dlaczego motocyklem wyścigowym nie można na co dzień poruszać się po mieście,
- jak prędkość osiągana przez zawodników na stadionie rzeszowskiej Stali odnosi się do innych torów wyścigowych,
- że w żużlu nawet silniki mają swoje imiona.

Choć uczniom naszej szkoły nie można było odmówić zapału w zadawaniu pytań gościom, przodownikiem w tej dyscyplinie okazał się mgr Bogusław Szczypta, któremu przypadł zaszczyt prowadzenia spotkania.

Uczennice 3f

[Więcej zdjęć w galerii]

Wojewódzkie zmagania w naszej szkole

2 marca 2015r. w naszym gimnazjum odbył się etap wojewódzki ogólnopolskiego Xll Konkursu Wiedzy Obywatelskiej i Ekonomicznej. Konkurs był organizowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie i uczestniczyło w nim 26 uczniów przybyłych z całego województwa podkarpackiego. Młodzież rozwiązywała test oraz wykonała pracę zespołową.

Nasze gimnazjum reprezentowała uczennica klasy 3F – Pola Kaszuba.

Trzymamy kciuki i czekamy na ostateczne wyniki.

[Więcej zdjęć w galerii]

XVI Rzeszowskie Kaziuki

Z okazji uroczystości św. Kazimierza wolontariusze naszego SKC wzięli udział w akcji „Kaziuki”, podczas której sprzedawane były piernikowe serca i obwarzanki przy Kościele Farnym i Bazylice o.o. Bernardynów. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem - rzeszowianie chętnie ją wspierali, a słodkości szybko się rozeszły.

Zebrane fundusze posłużą jako pomoc dla polskiej młodzieży (z Kazachstanu, Rumunii, Uzbekistanu, Ukrainy, Gruzji, Mołdawii), która rozpoczęła studia na Uniwersytecie Rzeszowskim.

W akcji wzięło udział 30 uczniów wraz z opiekunem, p. Anną Dec, oraz absolwentami naszego gimnazjum. Wszystkim wolontariuszom dziękujemy za zaangażowanie i czas poświęcony na pomoc potrzebującym.

Agnieszka Wilk i Andrzej Siuda (3f)

[Więcej zdjęć w galerii]

Szukamy śladów rzeszowskich Żydów…

Nasze gimnazjum przystępuje do realizacji projektu pod nazwą „Świat, którego już nie ma”. Jego celem jest pielęgnowanie pamięci o wielokulturowej Polsce sprzed lat. Sąsiadami, kolegami, a nierzadko także przyjaciółmi naszych dziadków i babć byli wtedy Żydzi.

W Rzeszowie żyło ich przed wojną ponad 14 tysięcy, czyli stanowili oni wówczas około 30 % ogółu ludności naszego miasta. Kim byli? Jak żyli? Co się z nimi stało? Komu udało się przetrwać brutalne czasy hitleryzmu? Kto z żyjących rzeszowian zachował ich w swoich wspomnieniach?

Chcemy odszukać ślady tamtego świata sprzed wojennej katastrofy. Inspiracją będzie dla nas filmu dokumentalny pt. „Miasteczko Kroke”, w którym pokazana jest historia krakowskich Żydów. Po obejrzeniu tego dokumentu spotkamy się też z jego autorami.

Uczestnicy projektu będą poszukiwać i dokumentować (np. w formie wywiadów, opowiadań, wystawy, gazetki) ślady przeszłości w naszym otoczeniu. Może uda nam się doprowadzić do tego, że powstanie film o tamtym Rzeszowie?...

Projekt „Świat, którego już nie ma” został przygotowany przez Instytut Kulturalny im. Chune Goldberga w Rzeszowie, przy współudziale fundacji „Życie jest piękne”. Nad jego realizacją w naszej szkole czuwać będą nauczycielki: mgr Alina Dłuska i mgr Monika Kujałowicz.

[Więcej zdjęć w galerii]

Ferie 2014/2015

Właśnie wróciliśmy z obozu narciarsko-snowboardowego, który odbył się w Zakopanem. Szaleństwa na śniegu zażyliśmy w znanym ośrodku narciarskim Zakopane - Harenda. Pogoda i warunki dopisały. Jak zawsze nie zabrakło kaprysów i upadków - ale było super. Czas upłynął szybko, a pozostały wspomnienia i tak pożądana umiejętność „śmigania” na desce snowboardowej. Z niecierpliwością czekamy na kolejny obóz.

Wiktoria Gubernat

[Więcej zdjęć w galerii]

Przyjemne z pożytecznym - ferie 2015

10 lutego 2015r. grupa uczennic należących do Szkolnego Koła Caritas spędziła poranek na przygotowywaniu 100 paczek z upominkami dla uczestników karnawału, mającego odbyć się dwa dni później.

12.02.2015r. wraz z opiekunem, panią Anną Dec, wzięliśmy udział w balu dla dzieci zorganizowanym przez Towarzystwo Świętego Brata Alberta w Rzeszowie. Zarówno naszym wolontariuszom, jak i ich podopiecznym uśmiech nie schodził z twarzy. Pięciogodzinna zabawa zostawiła po sobie niesamowitą satysfakcję, ból nóg i całą salę do wysprzątania…

[Więcej zdjęć w galerii]

Ciekawe spotkanie z...

Dnia 28 stycznia 2015 roku naszą szkołę odwiedził Pan Edward Marszałek - doktor nauk leśnych i magister prawa znany piewca i miłośnik przyrody i środowiska, a w szczególności lasów, ratownik GOPR, przewodnik beskidzki, krasomówca – Mistrz Mowy Polskiej, autor kilkudziesięciu artykułów i publikacji książkowych, rzeźbiarz, kolekcjoner, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

Nasz gość podczas czterdziestopięciominutowego spotkania opowiadał o bardzo ciekawych gatunkach drzew występujących na terenie polskich lasów. Wszyscy uczniowie z zaciekawieniem słuchali gawędy Mistrza Mowy Polskiej.

Na zakończenie Pan Marszałek przekazał na ręce Pana Dyrektora 3 filmy i książkę swojego autorstwa ze specjalną dedykacją dla czytelników. Materiały w najbliższym czasie trafią na półki naszej szkolnej biblioteki. W duchu oczekujemy już na kolejne tak interesujące i wartościowe spotkania.

Wiktoria Mika, klasa 3b

[Więcej zdjęć w galerii]

Noc z projektem

Z 23 na 24 stycznia odbyła się noc w szkole dla klas IIa i IId, która była połączona z projektem: „Jo se chłopok od Rzeszowa”, realizowanym przez te oddziały.

Na początku programu uczniowie przygotowali prezentacje dotyczące zwyczajów na wsi oraz stylu życia mieszkańców w XIX w. Oprócz tego koleżanki z klasy IIa przygotowały tradycyjne potrawy spożywane w tym okresie na Rzeszowszczyźnie. Warunkiem spróbowania posiłku było posiadanie drewnianej łyżki, która nawiązywała do jedzenia na wsi.

Później odbyło się wyjście do McDonalda w przygotowanych wcześniej strojach różnych postaci z bajek, filmów oraz zwierząt.

Po powrocie obejrzeliśmy film, a potem odbywały się różne gry i zabawy, m.in. gra w siatkówkę, piłkę nożną oraz tenisa stołowego.

Wszyscy bawili się tak dobrze, że nawet nikt nie myślał o położeniu się spać!

Podziękowania należą się oczywiście opiekunom: Panu Sławomirowi Tomace, Panu Dariuszowi Ziębie i Panu Sławomirowi Fugasowi.

Uczniowie klas: IIa i IId

[Więcej zdjęć w galerii]

Szlachetna Paczka

Tradycją SKC stało się organizowanie co roku "Szlachetnej Paczki".

Wszystkim, którzy włączyli się w akcję, serdecznie dziękujemy.

[Więcej zdjęć w galerii]

Służymy pomocą w zbiórce żywności

W dniach 12-13 grudnia 2014 r. odbyła się ogólnopolska zbiórka żywności pod hasłem „Tak, pomagam”. Naszemu SKC zostały przydzielone „Frac” przy ul. Lwowskiej oraz „Biedronka” przy ul. Warszawskiej. Spokojnie możemy się pokusić o stwierdzenie, że nasi koledzy ustanowili kolejny rekord. Podczas tych dwóch dni w akcję, wraz z opiekunem Panią Anną Dec, włączyło się aż 70 wolontariuszy z SKC. Zebraliśmy 96 paczek z żywnością i środkami czystości dla osób najbardziej potrzebujących. Wolontariusze znowu spisali się na medal! Trzeba zaznaczyć, że każdy z naszych wolontariuszy osobiście wsparł tegoroczną zbiórkę. Trzymajmy tak dalej!

Przewodnicząca SKC, Ania Góral

[Więcej zdjęć w galerii]

Wizyta gości z Węgier

W dniach 6 i 7.12.2014 r. gościła w naszej szkole delegacja 10 nauczycieli wraz z Panią Dyrektor z węgierskiej szkoły w Nyiregyhazie, która została godnie przyjęta przez uczniów, nauczycieli oraz Pana Dyrektora, Mariana Pietrykę. Goście zostali zapoznani z historią oraz teraźniejszością Rzeszowa i naszego Gimnazjum. Z wielkim zainteresowaniem przyjęli informację o polskim systemie oświatowym. W trakcie oficjalnego spotkania została podjęta decyzja o ścisłej współpracy. Na wiosnę zaplanowano wymianę uczniowską (w marcu 2015 r. grupa 22 uczniów naszej szkoły wyjeżdża na tygodniowy pobyt do Nyiregyhazy, a w maju z rewizytą do Rzeszowa przyjedzie grupa węgierskiej młodzieży). Pani Dyrektor szkoły węgierskiej przywiozła list intencyjny od burmistrza miasta dr. Kovacsa Ferenca:

A oto polska wersja listu:

Prezydent Miasta Nyiregyhaza

Sz.P.
Marian Pietryka
Dyrektor Gimnazjum nr 9 z Oddziałami Dwujęzycznymi
im. św. Królowej Jadwigi w Rzeszowie

Z wielkim szacunkiem i bardzo serdecznie witam Dyrekcję, nauczycieli oraz uczniów Państwa szkoły. Chciałbym wyrazić swą radość płynącą z faktu, że Gimnazjum nr 9 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. św. Królowej Jadwigi oraz Szkoła Podstawowa im. Józefa Bema w Nyiregyhazie współpracować będą ze sobą w przyszłości jako szkoły partnerskie.

Kontakty partnerskie między Rzeszowem i Nyiregyhazą od lat owocują współpracą. Pomiędzy naszymi miastami wytworzyła się dobrze funkcjonująca, obejmująca różne dziedziny kooperacja.

Pielęgnujemy kontakty z Samorządem Narodowości Polskiej w Nyiregyhazie oraz z Towarzystwem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, instytucjami, które w pełni wspierają współpracę pomiędzy naszymi miastami partnerskimi.

Szkoła Podstawowa im. Józefa Bema każdego roku organizuje konkurs wiedzy oraz konkurs plastyczny z okazji Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej oraz z wielkim szacunkiem dla swego patrona pielęgnuje pamięć wydarzeń z roku 1848. Uczniowie naszej szkoły są też bardzo dobrymi sportowcami i wyróżniają się w nauce języków obcych.

Samorząd miasta Nyiregyhaza jak najbardziej wspiera inicjatywy dotyczące młodzieży w skali międzynarodowej. Uczniowie naszej placówki, współpracując z innymi szkołami zagranicznymi, uczestniczą w realizacji wielu międzynarodowych projektów. W ramach wymian uczniowskich młodzi ludzie mają możliwość poznawania w środowiskach rodzinnych co¬dziennego życia i zwyczajów danego kraju. Szkoły partnerskie z kolei dają okazję do wzajemnego poznania się uczniów, nawiązywania przyjaźni, odkrywania kultury i tradycji kraju partnerskiego, jak i do weryfikacji własnych umiejętności językowych.

Głęboko wierzę, że poprzez wspólnie zaplanowane programy zachęcimy wielu młodych ludzi z Państwa szkoły do odwiedzenia Nyiregyhazy, tak aby mogli poznać nasze piękne miasto oraz tutejszą młodzież.

Życzę licznych sukcesów i powodzenia w nadchodzącej współpracy naszych szkół.

Nyiregyhaza, 4 grudnia 2014r.
Pozdrawiam serdecznie:
Dr. Kovacs Ferenc

W trakcie spotkania ustaliliśmy, że będziemy wspólnie realizować projekty w ramach Comeniusa, Fundacji Wyszehradzkiej oraz Euroregionu Karpackiego.

[Więcej zdjęć w galerii]

Pomocnicy św. Mikołaja

Początkiem grudnia halę Podpromie odwiedził trzy dni spóźniony Święty Mikołaj. Na to spotkanie przyjechało ponad 2000 dzieci i osób niepełnosprawnych. Uczniowie z SKC pod opieka Pani Anny Dec pomagali w obsłudze całej imprezy, rozdając różnego rodzaju słodkości, które miały umilić jeszcze bardziej ten wesoły dzień. Uczennice i opiekun SKC udzieliły wywiadu-relacji ze spotkania dla zaprzyjaźnionego Polskiego Radia Rzeszów. Po ciekawej części artystycznej na sali pojawił się długo oczekiwany św. Mikołaj i obdarował najmłodszych prezentami. Akcję po raz kolejny zorganizowała Caritas Diecezji Rzeszowskiej.

Ania Góral i Agnieszka Wilk (tekst i fotorelacja)

[Więcej zdjęć w galerii]

Witaj Francjo!

Dnia 30 listopada 2014 roku grupa uczniów z naszej szkoły z Panią M. Motyka-Malecką oraz Panią A. Dec wyjechała na wycieczkę do Paryża.

Pierwszego dnia dużo spacerowaliśmy po centrum tego pięknego miasta. Największe wrażenie wywarł na nas Łuk Triumfalny oraz bazylika Sacré-Coeur wznosząca się na wzgórzu Montmartre. Drugiego dnia wjechaliśmy na wieżę Eiffla, popłynęliśmy statkiem po Sekwanie słuchając poetyckich opisów miasta, a następnie zwiedziliśmy Katedrę Notre Dame. Kolejny cały dzień zachwycaliśmy się atrakcjami Disneylandu. Wszystkim bardzo się tam podobało. Niestety czwartego dnia musieliśmy już wrócić do Rzeszowa. Lot, dla niektórych pierwszy w życiu, przebiegł szczęśliwie.

Po powrocie, bardzo zmęczeni, ale szczęśliwi, uznaliśmy, że wycieczka zdecydowanie trwała za krótko. Już po cichu planujemy kolejną...

Uczniowie klasy 1f

[Więcej zdjęć w galerii]

Tydzień Edukacji Globalnej

Wzorem lat ubiegłych przyłączyliśmy się do ogólnopolskich obchodów Tygodnia Edukacji Globalnej.

Tegorocznym hasłem było „Food Security”, czyli bezpieczeństwo żywnościowe. Mimo iż liczba osób na świecie cierpiących z powodu głodu spada, w latach 2011-2013 aż 842 miliony były niedożywione. Oznacza to, że co ósmy mieszkaniec ziemi nie ma dostępu do wystarczającej ilości pożywienia, aby zaspokoić fizyczny głód oraz prowadzić aktywne życie społeczne i zawodowe.

Uczniowie naszej szkoły m.in. aktywnie uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez polskich i zagranicznych wolontariuszy. Młodzież klas pierwszych spotkała się z Dominiką Oliwą - wolontariuszką z Krakowa, która spędziła rok w Boliwii. Uczniowie nie tylko poznali tamtejszą geografię i życie codziennie, ale mieli możliwość obejrzenia przywiezionych przez nią lokalnych przedmiotów. Ponadto w ostatni dzień TEG brali udział w grze planszowej, po której poruszały się tzw. „żywe pionki”, czyli reprezentanci poszczególnych drużyn. Pola stawiały przed nimi zadania, pytania lub sytuacje do rozwiązania dotyczące problemu głodu na świecie. Na zwycięzców czekały słodkie nagrody.

Klasy drugie również włączyły się w działania TEG. Dzięki Stowarzyszeniu „Ekoskop” przyjechali do nas wolontariusze z zagranicy, którzy w języku angielskim przygotowali prezentację na temat „Food Security” oraz dyskutowali z uczniami o kwestiach globalnych. Natomiast następnego dnia odbyła się gra terenowa „Królestwo Głód”, podczas której uczestnicy napotykali różne przeszkody oraz realizowali wiele zadań, zdobywając przy tym punkty. Zwycięzcy otrzymali nagrodę od samego króla królestwa.

Poza tym nasi wolontariusze (którym bardzo dziękujemy za pomoc) z klas 1E oraz 2E prowadzili sprzedaż opasek PAH (w kolorze zielonym). Pieniądze z akcji przekazane zostały na konto PAH na walkę z głodem w krajach Globalnego Południa.

[Więcej zdjęć w galerii]

Nasi w radiu…

O godzinie 9.00 zimnego poranka 30.11.2014 do siedziby Polskiego Radia Rzeszów zawitała czteroosobowa delegacja naszych szkolnych kolegów ze Szkolnego Koła Caritas. Uczniowie zostali zaproszeni do uczestniczenia w audycji na temat pomagania. Mieliśmy okazję przekonać się na własnej skórze jak jest „po tej drugiej stronie” i wypowiedzieć się w na temat pomocy oraz naszego podejścia do różnego rodzaju akcji charytatywnych. Audycje na żywo przeprowadziła z nami Pani Anna Leśniewska. Mam nadzieję, że nie było to nasze ostatnie spotkanie ze studyjnym mikrofonem.

Ania Góral

[Więcej zdjęć w galerii]

Siatkarska wizyta

26 listopada 2014 r. gościliśmy w szkole siatkarki K.S. DevelopResu SkyRes Rzeszów. Były to: Paula Szeremeta, Karolina Filipowicz, Lucyna Borek oraz kierownik drużyny Paulina Peret. Z wielkim zaciekawieniem słuchaliśmy opowieści o życiu sportowca, treningach i meczach. Mieliśmy możliwość zadawania pytań naszym gościom. Z możliwości tej skorzystali również nasi nauczyciele, dzięki czemu dowiedzieliśmy się, że układanie puzzli we dwoje ma swoje plusy . Spośród wszystkich klas drugich wytypowaliśmy trzy pary, które pod okiem zawodniczek prezentowały swoje siatkarskie umiejętności. Trzeba zaznaczyć, że w oczach profesjonalistek wypadliśmy na szóstkę. Tu wielkie ukłony w stronę naszych nauczycieli WF-u.

Organizatorki spotkania: Oliwia Kowalik, Agnieszka Cypryś, Wiktoria Inglot, Magdalena Nycz oraz Anna Góral - wykonanie zdjęć.

[Więcej zdjęć w galerii]

Pracowity weekend SKC

W dniach 21-22 listopada br. w sieci sklepów FRAC odbyła się zbiórka żywności pod hasłem "Potrzebującym we Lwowie" zorganizowana na prośbę Metropolity Lwowskiego, w której uczestniczyli wolontariusze naszego SKC w liczbie 38 wraz z opiekunem p. A. Dec.

Po raz pierwszy w historii udało nam się zebrać tak pokaźną ilość artykułów spożywczych i środków czystości.

Dary zostaną przekazane potrzebującym we Lwowie, mieszkającym tam Polakom oraz przesiedleńcom z ogarniętych wojną wschodnich rejonów Ukrainy.

Za wszelką przekazaną pomoc serdecznie dziękujemy, a w szczególności uczniom naszego gimnazjum, którzy wspierali akcję.

Iga Róża Frąc i Zuzanna Lamers

[Poczytaj więcej oraz obejrzyj materiał filmowy z akcji (wypowiedź naszej uczennicy w 1:07 nagrania).]

[Więcej zdjęć w galerii]

Dnia 23 listopada przy kościele pw. Opatrzności Bożej oraz w Millenium Hall odbyła się akcja „Pomóż dzieciom przetrwać zimę”. Uczestniczyło w niej 34 wolontariuszy naszego SKC z opiekunem p. A. Dec.

Udało się zebrać m. in. zabawki, odzież, buty, bajki, trwałą żywność oraz słodycze, które zostaną przekazane na prezenty mikołajkowe dla dzieci z ubogich rodzin. Rozprowadzi je MOPS.

Wszyscy, którzy wsparli akcję, otrzymali naklejki z uśmiechniętym słoneczkiem. Dziękujemy za każdy złożony dar!

Alicja Baran

[Więcej zdjęć w galerii]

Wycieczka w ramach projektu do Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie

W dniu 17 listopada odbyła się wycieczka do Muzeum Etnograficznego, w której wzięli udział uczniowie klasy 2a. Pani, która nas oprowadzała, opowiadała o grupach etnograficznych zamieszkujących tereny Rzeszowa. Byli to Rzeszowiacy.


Tradycyjny strój rzeszowski.

Na podstawie zdjęć poznaliśmy zwyczaje, wierzenia i obrzędy, a także codzienne życie dawnych mieszkańców Rzeszowa, okolicznych wsi oraz z rejonów Łańcuta.

W końcu chętni z naszej grupy mogli przymierzyć oryginalne stroje i dodatki (czapki, pasy).

Chciałbym podziękować naszej przewodniczce i panu Sławomirowi Tomace za opiekę nad nami.

Adam Śmietana

AKCJA EDUKACJA

Przez pierwszy i drugi tydzień listopada uczniowie naszej szkoły mieli możliwość uczestniczyć w Akcji Edukacja pod patronatem Polskiej Akcji Humanitarnej.

Celem tej kampanii było dotarcie do młodzieży w szkołach w Polsce z ważnym przekazem - jak wygląda szkolna codzienność ich rówieśników w krajach globalnego Południa, jak ogromne znaczenie ma edukacja dla rozwoju społecznego państw oraz jak nauka może zmienić życie jednostek i całych społeczeństw.

Niestety, nadal ponad 57 milionów dzieci w wieku szkolnym nigdy nie rozpocznie nauki, a setki milionów otrzymują edukację na tak niskim poziomie, że po jej ukończeniu ledwo piszą i czytają.

Nasza szkoła również wsparła PAH, sprzedając opaski z napisem „Akcja Edukacja – Pomagam”, dzięki którym organizacja ta umożliwi kształcenie się dzieciom i dorosłym oraz pomoże odbudować i wyposażyć szkoły, przedszkola m.in. w Afganistanie, na Filipinach, Japonii oraz Sudanie Płd., Syrii, Haiti, Autonomii Palestyńskiej.

Poza gazetkami na temat prawa do edukacji oraz o laureatce nagrody Nobla - Malali Yousafzaim - nasi uczniowie mogli obejrzeć wystawę plakatową „Dzieci chcą się uczyć”.

Członkowie Szkolnego Klubu Pomocy Humanitarnej, założonego przez panią mgr Agatę Stachowicz, w każdej sali lekcyjnej wywiesili ciekawostki m.in. o Afganistanie oraz na temat przyczyn problemów z dostępem do edukacji.

Ponadto cztery uczennice z klasy 2E przez cały tydzień prowadziły na lekcjach wychowawczych, przygotowane na podstawie materiałów PAH, warsztaty w postaci gry planszowej „Moja droga do szkoły”. Na swojej „drodze” drużyny napotykały na różne problemy i zadania do zrealizowania. Jednym z nich było wymyślenie krótkiej rymowanki o dostępie do edukacji. Spośród wielu ciekawych najbardziej spodobała nam się ta, wymyślona przez uczniów klasy 2A, a brzmi ona następująco:

„Edukacja to ważna sprawa;
dla jednych to dobra zabawa.
Jednakże nie wszyscy tę frajdę mają,
do szkoły nie uczęszczają.
Doceń więc to, że masz do niej dostęp;
nie myśl tylko o sobie,
pomóż się uczyć drugiej osobie.
Do skarbonki pieniążka włóż
i wszystko lepiej będzie już.”

Mamy nadzieję, że młodzież naszej szkoły po tej akcji będzie bardziej świadoma problemów związanych z dostępem do edukacji, z jakimi ich rówieśnicy spotykają się na co dzień oraz doceni ich brak w Polsce.

[Więcej zdjęć w galerii]

„Bo wolność – to nie cel, lecz szansa, by
Spełnić najpiękniejsze sny, marzenia…”

Uroczystą akademią uczciliśmy rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Utwory wykorzystane w przedstawieniu przypomniały o bohaterskich i tragicznych dziejach ojczyzny oraz skłoniły widzów do refleksji nad patriotyzmem współczesnych Polaków.

[Więcej zdjęć w galerii]

„Dopóki czas macie, czyńcie dobro”

11 listopada 2014 r. uczniowie naszego SKC (18 osób) z opiekunem panią Anną Dec sprzedawali „Rogale Rzeszowskie” przy kościołach Farnym i Św. Krzyża. Zebrane fundusze zostaną przeznaczone na cele charytatywne Caritas Diecezji Rzeszowskiej.

Wszystkim zaangażowanym w akcję dziękujemy!

Uczniowie 2c i 3d

[Poczytaj więcej o rogalach św. Marcina]

[Więcej zdjęć w galerii]

Kwestowaliśmy…

Tradycyjnie 1 listopada uczniowie SKC (80 osób) oraz absolwenci naszego gimnazjum brali udział w kweście charytatywnej. Wolontariusze ci kwestowali na cmentarzach Rzeszowa i w okolicznych miejscowościach (na cmentarzach parafialnych): w Nowej Wsi, Bratkowicach, Tyczynie, Boguchwale, Rudnej Wielkiej.

Uzyskane środki zostaną przeznaczone na bieżącą działalność statutową Rzeszowskiego Towarzystwa oraz na spłatę kredytu zaciągniętego na budowę CIS.

Wszystkim zaangażowanym w akcję bardzo dziękujemy za pomoc i poświęcony czas.

Kasia Koziorowska i Łucja Potępa z klasy 3f

[Więcej zdjęć w galerii]

I znów najlepsi…!

W piątek 31.10.2014 r. w naszej szkole odbyło się uroczyste podsumowanie współzawodnictwa sportowego szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Wśród szkół podstawowych zwyciężyła Szkoła Podstawowa nr 11, wśród szkół ponadgimnazjalnych - Liceum Ogólnokształcące nr 2, natomiast wśród szkół gimnazjalnych - Gimnazjum nr 9 z Oddziałami Dwujęzycznymi okazało się bezkonkurencyjne. Cieszymy się z tego sukcesu ogromnie, bo do wysokich wyników w nauce, najwyższej średniej na egzaminie gimnazjalnym, największej liczby laureatów w konkursach przedmiotowych organizowanych przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty dorzucamy zwycięstwo w rywalizacji sportowej. Radość jest tym większa, że szkoła nasza nie dysponuje zbyt dobrym zapleczem sportowym. Jesteśmy również pod wrażeniem uroczystości, która naszym zdaniem i zdaniem większości zaproszonych gości przygotowana była perfekcyjnie pod względem wystroju sali, scenografii wykonanej przez Anię Góral, Ewelinę Kozik i Katarzynę Ceglarz, oprawy muzycznej przygotowanej przez szkolny zespół rockowy ORMO pod kierownictwem mgra Kazimierza Zięby oraz Chórek 9 pod opieką mgr Elżbiety Chmiel, a także skromnego, ale jakże apetycznego i smacznego poczęstunku. Mamy nadzieję, że w kolejnych latach utrzymamy się na pozycji lidera.

Uczennica klasy 3f

[Więcej zdjęć w galerii]

Przyjemne z pożytecznym

15 października odbyła się u nas w szkole, po raz kolejny, akcja organizowana przez SKC, "Adopcja Serca". Od samego rana sala nr 2 wypełniona była po brzegi całą masą słodkości. W akcję zaangażowali się nie tylko uczniowie oraz pracownicy szkoły, ale również wspomagali nas absolwenci. Porcji "zamówionych" było ponad 700, a oprócz tego osoby miały szansę dokupić dodatkowe ciasta. Nad wszystkim czuwała Pani Anna Dec. Na rzecz "Adopcji Serca" zebraliśmy łącznie 1 611,20 zł. Wszystkim dziękujemy za pomoc. Jesteście niezastąpieni!. Kolejna edycja już w czerwcu!

Anna Góral - przewodnicząca SKC

[Więcej zdjęć w galerii]

Dzień Komisji Edukacji Narodowej...

...jest doskonałą okazją do wyrażenia uznania oraz złożenia życzeń wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły. Jest to także dobry moment do złożenia podziękowań, wyróżnień, a także wręczenia nagród pracownikom oświaty.

W tym roku nagrody Dyrektora Gimnazjum nr 9 z Oddziałami Dwujęzycznymi otrzymali:
1. Pani Barbara Borek
2. Pani Magdalena Kowal
3. Pani Carolina Lopez Martinez
4. Pani Agnieszka Mnich
5. Pani Marzena Motyka Malecka
6. Pani Agnieszka Rzemińska
7. Pani Joanna Sowa
8. Pani Magdalena Tutak Bik

Podczas miejskiej uroczystości z okazji Święta Edukacji Narodowej nagrody Prezydenta Rzeszowa otrzymali:
1. Pan Stanisław Feret
2. Pani Katarzyna Gugała
3. Pani Monika Marut
4. Pani Agata Stachowicz
5. Dyrektor Szkoły Pan Marian Pietryka

Natomiast podczas uroczystości wojewódzkiej nagrodę z rąk Podkarpackiego Kuratora Oświaty przyjęła Pani Melinda Tęcza.

Ponadto Pan Dariusz Zięba został odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Siatkarscy Mistrzowie Świata w naszych progach

8.10.2014 w naszej szkole gościliśmy Mistrzów Świata, zawodników Asseco Resovii wraz z trenerem Andrzejem Kowalem. Zaszczycili nas swoją obecnością Fabian Drzyzga, Dawid Konarski oraz Rafał Buszek. W lekcji z siatkarzami wzięły udział wszystkie klasy trzecie. Spotkanie trwało godzinę lekcyjną. Dzięki pytaniom, które mogliśmy zadawać, dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy. Nasi goście wtajemniczyli nas w świat sportowej motywacji. Wspomnieli również o tym, że żeby osiągnąć coś wielkiego najważniejsze jest zaangażowanie i ciężka praca. Myślę, że po tym spotkaniu wskaźnik CZYNNEGO uczestniczenia w lekcjach WF-u powinien znacząco pójść w górę. Oby więcej tego typu spotkań!

Anna Góral

[Więcej zdjęć w galerii]

Otrzęsiny

2 października podczas tradycyjnych OTRZĘSIN przyjęliśmy pierwszoklasistów do grona gimnazjalistów. Nasi młodsi koledzy naprawdę ZATRZĘŚLI posadami szkoły. Chociaż niewątpliwie TRZĘŚLI SIĘ na myśl o serii prób, które mieli pokonać na drodze do tytułu pełnoprawnego ucznia Gimnazjum nr 9, poradzili sobie z nimi doprawdy świetnie. Najpierw nie dali szans TRZĘSĄCYM się na nitkach pączkom, następnie udowodnili, że budynek, uczniowie i nauczyciele naszej szkoły nie stanowią dla nich żadnej zagadki. Naprawdę WSTRZĄSNĘŁY zebranymi śpiewane fragmenty statutu w wykonaniu poszczególnych klas, a podczas pokazu nowych projektów mundurków TRZĘŚLIŚMY się nie tylko ze śmiechu. Po części oficjalnej mury szkolne ZATRZĘSŁY się od muzyki, gdyż tradycyjnie impreza zakończyła się dyskoteką dla nowych uczniów.

Na zakończenie podkreślamy, że WSTRZĄSAJĄCA ilość powtórzeń jest zupełnie niezamierzona ;)

[Więcej zdjęć w galerii]

Debata wyborcza

Dnia 01.10.2014r. odbyła się w naszej szkole debata, w której brali udział kandydaci na przewodniczących szkoły oraz przedstawiciele wszystkich klas. Omówienie inicjatyw wyborczych trwało 45 minut. Spotkanie prowadzili uczniowie klas drugich. Opiekunami byli: Pan Damian Basaj, Pani Melinda Tęcza oraz Pani Katarzyna Jakubowska-Gugała. Już za dwa dni – 03.10.2014r. - odbędzie się głosowanie, a wtedy okaże się, kto przekonał uczniów do swoich pomysłów.

[Więcej zdjęć w galerii]

WRZESIEŃ 2014 RZESZÓW – PONTEVEDRA

W dniach 22 – 29.09.2014r. uczestniczyliśmy w wymianie do hiszpańskiej Pontevedry.

Pierwszego dnia, po długiej podróży, dotarliśmy do hiszpańskich rodzin, u których gościliśmy przez cały tydzień. Po odpoczynku, około godziny 17, wyruszyliśmy na zwiedzanie miasta. Z licznych widzianych przez nas zabytków najbardziej zapamiętaliśmy stare miasto.

W drugim dniu odwiedziliśmy szkołę „IES Lluis Seoane” i mieliśmy okazję uczestniczyć w trzech lekcjach. Potem przeszliśmy do auli, gdzie zademonstrowano nam tradycyjny galicyjski strój ludowy. Poznaliśmy też tamtejszą muzykę i instrumenty. Po południu wyruszyliśmy na zwiedzanie przybrzeżnych miasteczek (Sanxenxo).

W kolejnym dniu udaliśmy się statkiem do Parku Narodowego, który stanowią Wyspy Atlantyckie Cies. Po długiej i ciężkiej wędrówce pod górę dotarliśmy do latarni, z której rozpościerał się przepiękny widok na całą wyspę. Następnie udaliśmy się na zasłużony odpoczynek na przepięknej plaży.

Pod koniec tygodnia pojechaliśmy do stolicy Galicji - Santiago de Compostela - gdzie zobaczyliśmy zabytkową katedrę św. Jakuba. Jest to jedna z najważniejszych świątyń pielgrzymkowych, miejsce docelowe drogi św. Jakuba, jednego z dwunastu apostołów. Zaciekawił nas tu wielki trybularz okadzający ruchem wahadłowym całe wnętrze kościoła.

Weekend spędzaliśmy z rodzinami hiszpańskimi. Jednak spora część grupy wybrała się wspólnie na wycieczkę do miasteczka A Coruna, by zwiedzić „Wieżę Herkulesa” (na jej szczyt prowadzi ok. 300 schodów) oraz „Aquarium Finisterrae”, w którym aż roiło się od zwierząt wodnych. Główną atrakcją było karmienie fok. Pod koniec dnia uczestnicy wymiany zwiedzili również interaktywne Muzeum Ludzkości „Domus”. Pozostali skorzystali w ładnej pogody i poszli na plaże lub pojechali do innych przybrzeżnych miasteczek, jak np. Combarro (małe, stare miasteczko rybackie z zabytkowymi spichlerzami) czy Vigo (drugie największe miasto Galicji).

Pożegnanie było długie i trudno nam się było rozstać. Zabraliśmy ze sobą nie tylko wspomnienia, ale również wiedzę na temat kultury, tradycji oraz życia codziennego w Hiszpanii.

[Więcej zdjęć w galerii]

"Solidarni Sercem", czyli Szkolne Koło Caritas w akcji

W sobotę, 27 września 2014 r., grupa 28 wolontariuszy SKC i absolwentów wraz z opiekunem - panią A. Dec - wzięła udział w XI Spotkaniu Osób Niepełnosprawnych "Solidarni Sercem".

Radość niepełnosprawnych zrekompensowała uczniom nie najlepszą pogodę, której na szczęście nie udało się zepsuć zabawy.

Oprócz puszczania baniek mydlanych można było spróbować swoich sił w malarstwie czy sporcie. Niektórym udało się nawet pojeździć na koniu.

Ewelina Kozik, kl. 3b

[Więcej zdjęć w galerii]

Z którego dworca do Lwowa?

W dniach 25 i 26 września wybraliśmy się na szkolną wycieczkę do Lwowa, zaprzeczając stereotypom o tym, że w chwili obecnej jest to bardzo niebezpieczne miejsce. Podczas tego wyjazdu opiekę nad nami sprawowali: pani Borek, pan Zięba i pan Pabisz.

W czwartek o świcie wyruszyliśmy spod szkoły w kierunku granicy. Droga minęła nam bardzo szybko, a celnicy na granicy okazali się być bardzo życzliwi, więc około dziesiątej byliśmy już na Ukrainie. Naszym pierwszym przystankiem była miejscowość Rudki koło Lwowa. O historii miasta i kościoła opowiedział nam ksiądz Gerard Liryk. Pan Zięba był w swoim żywiole, opowiadając nam o rodzinie jednego z najlepszych polskich komediopisarzy, związanym z Rudkami – Aleksandrze Fredro.

Następnie udaliśmy się do Lwowa do pięknej katedry greko-katolickiej, a zaraz po tym pojechaliśmy na Cmentarz Łyczakowski, gdzie spędziliśmy kilka godzin, słuchając opowieści pana przewodnika. Po tym męczącym, choć interesującym zwiedzaniu cmentarza udaliśmy się na kopiec zamkowy, skąd podziwialiśmy piękną panoramę Lwowa. Był to ostatni punkt czwartkowego zwiedzania, więc zmęczeni pojechaliśmy do hotelu. Zjedliśmy kolację, zameldowaliśmy się i każdy ruszył do swojego pokoju, gdzie punktualnie o ciszy nocnej poszliśmy spać.

W piątkowy ranek, po wczesnej pobudce, zjedliśmy dość nietypowe, jak dla nas, śniadanie (w formie szwedzkiego stołu, a do wyboru były m.in. pierogi i pyszne naleśniki z jabłkami). Po opuszczeniu hotelu ruszyliśmy na całodzienne zwiedzanie. Odwiedziliśmy m.in. więzienie NKWD, galerię sztuki, kościół ormiański oraz przespacerowaliśmy się wzdłuż starówki miasta. Zajrzeliśmy też do Opery Lwowskiej, gdzie zasiedliśmy w lożach i choć przez chwilę mogliśmy poczuć się jak widzowie na spektaklu.

Po wielogodzinnym zwiedzaniu mieliśmy możliwość zakupienia pamiątek i słodyczy – niemal wszyscy chcieli przywieźć do domu chałwę i słynne krówki w czekoladzie, a wcale nie było to łatwe zadanie, gdyż fabryka krówkowych słodyczy mieści się w Doniecku i ucierpiała z powodu działań militarnych.

Droga powrotna do Rzeszowa przebiegła bez komplikacji. Późnym wieczorem spod szkoły odebrali nas stęsknieni rodzice.

Wycieczka była świetna. Spędziliśmy ciekawie czas, przy okazji poszerzając naszą wiedzę. Szkoda tylko, że wyjazd trwał tak krótko.

[Więcej zdjęć w galerii]

Happening S.O.S.dla Wisłoka

W piątek 19 września byliśmy na happeningu ekologicznym S.O.S. dla WISŁOKA. Spotkanie odbyło się na bulwarach rzeszowskich. Zmierzając do celu, wędrowalismy w pięknym słońcu wzdłuż Wisłoka. Pod opieką pani mgr Doroty Kudyby braliśmy udział w zabawach ekologicznych, zapoznaliśmy się z projektem "Alarm dla bioróżnorodności Podkarpacia".

Klasa 1 b

[Więcej zdjęć w galerii]

Rowerem do Kamionki

16 września wyjechaliśmy (klasa 2a i 2d) na bardzo ciekawą wycieczkę rowerową do odległej o około 40 km Kamionki. O godzinie 10 wyruszyliśmy pod opieką p. Król, p. Fugasa, p. Zięby i p. Tomaki. Po drodze zrobiliśmy kilka przerw, by o godzinie 15.00 być na miejscu w Ośrodku Wypoczynkowym WSK-PZL Rzeszów w Kamionce. Po zakwaterowaniu się w domkach znowu wsiedliśmy na rowery i udaliśmy się na przepyszny obiad do restauracji, która znajdowała się na stacji benzynowej, oddalonej o niecałe 500 metrów. Po posiłku wróciliśmy do "bazy" i zaczęły się zajęcia w podgrupach. W tym samym czasie nasi opiekunowie próbowali rozpalić ognisko, na którym później upiekliśmy przywiezione z Rzeszowa kiełbasy. Niestety, dzień się skończył, nastała godzina policyjna i obywatel p. Dariusz Zięba zaprowadził zbłąkanych do łóżek.

Rano każdy musiał przygotować sobie śniadanie, ponieważ o dziesiątej musieliśmy wyjechać w kierunku skansenu w Kolbuszowej. Do tego muzeum na otwartym powietrzu weszliśmy w dwóch grupach. Pani przewodnik bardzo ciekawie opowiadała o życiu codziennym Rzeszowiaków i Lasowiaków. Znajduje się tam bardzo dużo obiektów przywiezionych z terenów należących kiedyś do tych dwóch grup etnicznych. Na obiad, o dziwo, było to, co dzień wcześniej...

Rankiem, ostatniego dnia naszej wycieczki, należało się spakować, "zdać domki" i włożyć bagaże do busa, który miał przewieźć je pod szkołę. Wyruszyliśmy. W pewnym momencie, wcześniej wspomnianemu p. Dariuszowi Ziębie, z niewiadomych przyczyn zeszło powietrze z dętki, którą musiałem szybko zmienić. Po zlikwidowaniu usterki pognaliśmy dalej w kierunku naszego gimnazjum. Na miejsce dotarliśmy ok. 15.30. Zdaliśmy szkolne kaski i kamizelki. Niestety, był to już koniec naszej wycieczki...

Zrelacjonował dla Was Gustaw Cyburt z 2d.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wycieczki.

„Bądźmy razem”

We wtorek, dnia 9 września w naszym mieście miała miejsce XVI Podkarpacka Olimpiada Niepełnosprawnych. Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas z klasy 3f (28 osób) wraz z opiekunem – panią A. Dec mieli okazję wziąć udział w tym wyjątkowym wydarzeniu. Od samego rana była piękna, słoneczna pogoda sprzyjająca tej uroczystości. Olimpiada rozpoczęła się mszą św. w kościele wojskowym, którą odprawiał biskup Kazimierz Górny. Nasi uczniowie zaangażowali się w oprawę liturgiczną – śpiewając psalm, czytając wezwania modlitwy wiernych i służąc do mszy. Następnie wolontariusze wraz z grupami osób niepełnosprawnych z całego Podkarpacia udali się w kierunku stadionu „Podhalańczyk”. Po części oficjalnej nasi podopieczni rozpoczęli zmagania w przeróżnych dyscyplinach sportowych. Uczciwa rywalizacja sprawiała im wiele radości i z entuzjazmem przystępowali do kolejnych zadań. Po wyczerpujących konkurencjach uczestnicy olimpiady poczęstowali się prawdziwą, wojskową grochówką. Wszyscy sportowcy wrócili do domów bogatsi o nowe doświadczenia i nagrodzeni złotymi medalami.

Uczennice klasy 3f

[Więcej zdjęć w galerii]

Rozpoczęcie roku szkolnego

Wesołymi piosenkami i w żartobliwym stylu rozpoczęliśmy kolejny rok szkolny. Mamy nadzieję, że życzenia złożone przez Pana Dyrektora spełnią się, a rok będzie obfitował w sukcesy i niezapomniane chwile. Zapraszamy do galerii z uroczystości.

[Więcej zdjęć w galerii]

Wspomnienia z wakacji

Od 20 lipca do 2 sierpnia 2014r. grupa uczniów naszej szkoły uczestniczyła w obozie wędrownym „Wakacje nad morzem”. Przez dwa tygodnie dopisywała nam wspaniała pogoda. Dni wypełnione były atrakcyjnymi zajęciami: wesołe miasteczko, tor kartingowy, kręgielnia, aquapark, kino, park linowy, gry i zabawy na plaży, wycieczki piesze, przejażdżka po morzu „bananem” lub motorówką, wycieczka na Górę Chełmską, ognisko, udział w Mistrzowskich Zawodach Samochodowych.

Uczestnicy byli pełni humoru i oryginalnych pomysłów.

Miło było nam sprawować opiekę nad tak sympatyczną i wyjątkowo zdyscyplinowaną grupą młodzieży.

Opiekunowie: Anna i Jerzy Pięciak

[Więcej zdjęć w galerii]

Copyright © Gimnazjum nr 9
Projekt i wykonanie: Elżbieta Chmiel