Rok szkolny 2013/2014

Żegnaj nauko, witajcie wakacje!

Kolejny rok szkolny za nami. Dumni z sukcesów i wdzięczni Dyrekcji oraz wychowawcom i nauczycielom rozpoczynamy wakacje, życząc słonecznego i pełnego wrażeń czasu.

[Więcej zdjęć w galerii]

Gala w "Masce"

Rodzice uczniów wyróżniających się w nauce i zachowaniu otrzymali listy gratulacyjne. Nasi zdolni uczniowie grali, tańczyli, recytowali, żonglowali i śpiewali, tworząc podniosły klimat uroczystej gali w Teatrze "Maska".

[Więcej zdjęć w galerii]

Ostatnio na stronie pojawiły się nowe artykuły, które z powodu końcoworocznego zabiegania dotarły do nas z małym poślizgiem, a zostały umieszczone chronologicznie. Zapraszamy do ich przeczytania:
Ogórkiem przez PRL - doskonała relacja uczestników nocy tematycznej
Zakończenie Międzynarodowego Projektu Wyszehradzkiego

A jak wakacje przywitali nasi wolontariusze?

Uczniowie (25 pracowitych wolontariuszy) z SKC wraz z opiekunem, panią Anną Dec, wzięli udział w akcji organizowanej przez Towarzystwo im św. Brata Alberta „Powitanie wakacji 2014”. Przez ostatni tydzień czerwca przygotowaliśmy dekoracje, paczki oraz inne konieczne rzeczy na tę akcje. Zadaniem naszych wolontariuszy była opieka nad dziećmi przydzielonymi do danych grup. Uczestnicy ci pochodzili z uboższych rodzin z Rzeszowa i nie tylko. Spotkanie to miało pomóc pozytywnie zacząć upragnione wakacje. Podczas „Powitania wakacji 2014” dzieci nie tylko dostały paczki z słodkościami lecz również miały okazję podziwiać występy tanecznie (w których udział brali również uczniowie z naszej szkoły). Nasi uczniowie spisali się na medal i akcje przeprowadzili od A do Z brawurowo ?. Mamy nadzieję, że współpraca pomiędzy wolontariuszami z Towarzystwa im św. Brata a naszymi będzie dalej tak skutecznie prowadzona i uda nam się współpracować razem w wielu kolejnych akcjach.

Ania Góral (tekst i fotografie)

[Więcej zdjęć w galerii]

Dziewiątka ma talent!

We wtorek, 24 czerwca 2014 r., odbyła się II edycja szkolnego „Mam talent”. Wystąpiło 6 zespołów i solistów. W jury zasiedli: Pani Agnieszka Rzemińska, Pan Kazimierz Zięba oraz Pan Bogusław Szczypta. Wszyscy pokazali się z najlepszej strony. Największe uznanie zebrał jednak występ Basi Bilkiewicz z klasy IIIF, która otrzymała I miejsce, pokonując pozostałych finalistów: Konrada Wróblewskiego, Alka i Maksyma. Podczas zbierania głosów wystąpił również Pan Kazimierz Zięba wraz ze swoim zespołem. Na sam koniec mogliśmy się przenieść w nostalgiczne czasy PRL-u, za sprawą uroczego filmu nakręconego przez Monikę Chmiel (IID).

[Więcej zdjęć w galerii]

W Ojcowskim Parku Narodowym

Wycieczka, która odbyła się 24 czerwca, zakończyła turystyczny sezon w naszej szkole. Chętni uczniowie (ze znaczną przewagą pierwszoklasistów) pod opieką Pana Pabisza oraz Pani Kidackiej i Pani Agopsowicz odwiedziła tereny Ojcowskiego Parku Narodowego. W blasku świec przemierzaliśmy korytarze Jaskini Ciemnej, zobaczyliśmy Zamek Ojców i Pieskową Skałę. Znaleźliśmy też czas na „sweet focie” przy Maczudze Herkulesa. Obiad zjedliśmy w szykownej restauracji McDonald’s. Autobus pełen zmęczonych prawdziwie „górskimi” podejściami, rozśpiewanych imprezowiczów zajechał pod szkołę parę minut po 21-ej. Przed nami na szczęście wakacje, ale już czekamy na kolejny szkolny sezon turystyczny.

Ania Góral (tekst i fotografie)

[Więcej zdjęć w galerii]

„Umiejmy dzielić się chlebem” – św. JP II

19 czerwca wolontariusze naszego SKC licznie (45 osób) wzięli udział wraz z opiekunem p. A. Dec w uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Ten piękny i radosny dzień rozpoczął się poranną Eucharystią pod przewodnictwem Biskupa Rzeszowskiego. Po niej uczniowie uczestniczyli w procesji ulicami Rzeszowa, niosąc chleby i inne cukiernicze wyroby. Po zakończeniu wolontariusze rozdawali przepyszne chlebki oraz zbierali ofiary dla ubogich. Całości towarzyszyła znakomita, słoneczna pogoda, a na ustach ludzi widniały uśmiechy pełne radości i szczęścia.

Agnieszka Pitera i Izabela Kyc

[Więcej zdjęć w galerii]

Maraton matematyczny... po angielsku!

18 czerwca uczniowie klas anglojęzycznych naszego gimnazjum wzięli udział w niezwykłym maratonie. W Sokołowie Małopolskim przedstawiciele klas pierwszych szkół dwujęzycznych z całego województwa rozwiązywali skomplikowane zadania matematyczne. Zadania nie były łatwe tym bardziej, żę treści zadań napisane zostały w języku angielskim. W języku angielskim należało więc podać odpowiedzi i uzasadnienia zadań otwartych. Po zaciętej, dwuetapowej rywalizacji ogłoszone zostały wyniki. Uczniowie naszego gimnazjum zajęli trzy pierwsze miejsca. Miejsce trzecie zdobyli uczniowie z klasy 1E: Kinga Kwoka, Norbert Hanf i Oskar Skoczylas. Miejsce drugie uczniowie z klasy 1C: Lidia Mądrzak, Kajetan Korszeń, Mateusz Słysz. Zwycięzcami zostali: Adam Wątroba, Jan Fornal i Michał Ciasnocha z klasy 1C. Serdecznie gratulujemy!

[Więcej zdjęć w galerii]

Ogórkiem przez PRL

W piątek 13 czerwca (na szczęście nikt z nas nie jest bardzo przesądny) zorganizowaliśmy noc tematyczną o czasach przyjaźni polsko-radzieckiej, w których kraj nasz mlekiem i miodem opływał, a robotnicy swoją normę wyrabiali dwukrotnie, a nieraz i trzykrotnie, czyli o pamiętnej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Tego dnia mieszkańcy Głogowa Małopolskiego, spacerujący po rynku, mieli okazję podziwiać dziwaczną zbieraninę, oto na przystanku PKS-u koło ratusza z niecierpliwością czekali: przodujący robotnicy, zasłużeni nauczyciele, postępowi inteligenci, strzegący porządku milicjanci, aktywiści pod czerwonymi krawatami, przedstawiciel hipisowskiej subkultury, Stirlitz – radziecki szpieg oraz zdrajcy narodu, którzy nie przygotowali żadnego przebrania. Wreszcie przyjechał. Czerwony autobus typu „ogórek”. Zapakowaliśmy się do niego i pojechaliśmy w siną dal (to znaczy do ośrodka Natura 2000 w Budach Głogowskich). Próby zaśpiewania piosenki „Autobus czerwony” spełzły na niczym, bo mało kto znał tekst, a w dodatku wytrzęsło nas niemiłosiernie. Mimo to, tę przejażdżkę możemy z czystym sumieniem zaliczyć do najciekawszych atrakcji imprezy. Na miejscu, po wysłuchaniu gawędy kierowcy – szczęśliwego właściciela „ogórka” o historii i budowie tego autobusu oraz po uwiecznieniu chwili na zdjęciach, zabraliśmy się za przygotowanie budynku do dalszej części programu. Niecałą godzinę później na ścianach sal wisiały już transparenty z hasłami propagandowymi, pośród których nie zabrakło pytania przodownika pracy: „A coś ty zrobił dla realizacji planu” a także wizerunków „olbrzyma i zaplutego karła reakcji”. Przygotowaliśmy również skromne muzeum, w którym prezentowaliśmy znalezione na strychach, w piwnicach i w czeluściach szaf przedmioty z epoki: gramofony, radioodbiorniki, magnetofony, epidiaskopy, kubki z charakterystycznymi uchwytami oraz wiele innych eksponatów. Nareszcie mogliśmy przystąpić do najbardziej oczekiwanej części programu – premierowej projekcji filmu własnej produkcji pt. „Czwarty stopień zasilania”, który możecie obejrzeć klikając niżej (w serwisie Youtube zamieściliśmy również wpadki z planu oraz zwiastun). Jeszcze krótkie przemówienie pana Zięby, w którym, niczym wzorowy stachanowiec zobowiązał się do nauczenia na pamięć swoich uczniów aż 70 trenów Jana Kochanowskiego (jaki to procent normy? - szczerze współczujemy klasom pana Zięby) i już możemy delektować się wspaniałą grą aktorską oraz zaskakującymi zwrotami akcji w filmie.

Po projekcji rozpaliliśmy ognisko i próbowaliśmy zdobyć kiełbasę. Oczywiście nikt nie miał kartek! A pani Kwiatkowska, która je wydawała, była przygłucha i w ogóle ciężko się z nią było dogadać. A poza tym, co komu po karteczkach, jeśli półki w sklepie puste, a za ladą nieuprzejma sprzedawczyni? Jednak wreszcie każdy dostał swój przydział (zabawa z kartkami była zorganizowana przez aktorów, którzy ponownie wcielili się w role z filmu). Konsumpcję kiełbasek umililiśmy sobie śpiewem i grą na gitarze. Zdążyliśmy jeszcze zagrać w „Milicjantów i krasnoludki” (naprawdę bawiliśmy się w chowanego, a tajniki gry wymyślonej przez pana Ziębę nie zostały przed nami odkryte, ale to tylko propaganda). Potem założyliśmy jeszcze podziemną drukarnię (nikomu nie mówcie, bo to tajemnica) i wypuściliśmy kilka ulotek. Na koniec urządziliśmy poranną pobudkę okolicznym mieszkańcom (śpiewaliśmy karaoke), po czym spełniliśmy czyn społeczny – posprzątaliśmy po sobie. Kiedy o świcie rozpoczęliśmy powrót, wszyscy wciąż byliśmy żywi i pełni energii, mimo nieprzespanej nocy.

Aleksandra Juda
Eliza Tott
Monika Chmiel
Jakub Bieniasz

[Więcej zdjęć w galerii]

… I ZNÓWU NAJLEPSI W WOJEWÓDZTWIE….

12.06.2014 r. w Sali Marszałkowskiej Hotelu Rzeszów odbyła się wyjątkowa dla naszej szkoły uroczystość, na której podsumowano wyniki konkursów przedmiotowych organizowanych przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty.

Nasi uczniowie uzyskali rekordową liczbę, bo aż 39 tytułów laureata oraz 41 tytułów finalisty jest to wynik naprawdę imponujący a zarazem najlepszy w województwie.

Pani Małgorzata Chomycz - Śmigielska Wojewoda Podkarpacki wręczyła laureatom oraz nauczycielom – opiekunom naukowym laureatów okolicznościowe listy gratulacyjne, natomiast dyrektor Marian Pietryka odebrał certyfikaty ”Szkoły przyjaznej utalentowanym uczniom”.

Gorące gratulacje od Podkarpackiego Kuratora Oświaty za osiągnięcia otrzymali uczniowie a nauczyciele za twórczą i efektywną pracę.

Tak trzymać!

Zakończenie Międzynarodowego Projektu Wyszehradzkiego

W dniach 2-9 czerwca mieliśmy możliwosć uczestniczyć wraz z uczniami ze Słowacji oraz z Węgier w Międzynarodowym Projekcie „Discovering tracks of the past for building a better future. A PL-SK-H wooden architecture tour”, który zakończył się wielkim sukcesem, ponieważ każdy był jak najbardziej zadowolony z udziału w tak niecodziennym, innowacyjnym wydarzeniu.

Wspólnie rozpoczęliśmy ten dzień oficjalnym przywitaniem wszystkich uczestników projektu w naszej szkole. Po części oficjalnej uczniowie klasy 3A, pan Dyrektor wraz z gośćmi odtańczyli poloneza.

Po przywitaniu pełnym wrażeń odbył się QUIZ dotyczący zwiedzanych obiektów (Znajduje się on w zakładce „Visegradfund w naszej szkole”). Praca odbywała się w mieszanych grupach i wymagała nie tylko dużej wiedzy na temat architektury drewnianej, ale też zdolności artystycznych. W wolnych chwilach, na umilenie czasu, tańczyliśmy do znanych utworów oraz przeglądaliśmy pamiątkowe zdjęcia.

Po tradycyjnym polskim obiedzie przeszliśmy wszyscy na rzeszowski rynek w celu pokazania zagranicznym gościom historii i kultury naszej miejscowości. Uczestnicy mieli chwilkę czasu, by kupić sobie jakąś pamiątkę, zrobić zdjęcia, czy podziwiać po raz ostatni nasze piękne miasto.

Zakończeniem naszej wspólnej przygody było ognisko na Janiowym Wzgórzu. Atmosfera urozmaicona pysznymi przekąskami z grilla , grą w piłkę siatkową oraz czułe pożegnanie jeszcze długo pozostaną w naszej pamięci. Już teraz z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję w przyszłym roku…

Natalia Szałęga i Patrycja Micał, kl. 2B

[Więcej zdjęć w galerii]

Obejrzyj nasze wykonanie Poloneza:

Obchodzimy Dzień Patrona

9 czerwca w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Patronki - św. Jadwigi Królowej (mimo że w tamtych czasach była ona „królem”).

Uroczysta akademia wzbudziła entuzjazm publiczności, ponieważ wyłamała się z tradycyjnych schematów szkolnych przedstawień – młodzi artyści, dzięki odpowiedniej scenografii i kostiumom, przenieśli widzów do Krakowa z czasów życia naszej patronki. Były i stragany, i przekupki, i żywe zwierzęta… a nawet wędrowni kuglarze, rycerze i tańczące druhny.

Pod kierunkiem pani Anny Bielak-Majkut i pana Tomasza Pabisza artyści perfekcyjnie opanowali swoje role. Oprawę muzyczną zapewnił szkolny chórek pod batutą pani Elżbiety Chmiel, który wielogłosowo wykonał m.in. starą studencką pieśń „Gaudeamus igitur”.

Pomimo tropikalnego upału, sprawiającego, że nawet troskliwie strojone skrzypce odmówiły posłuszeństwa, a kort stał się „szkolną sauną”, wszyscy z zaciekawieniem śledzili spektakl oraz z uwagą wysłuchali okolicznościowego przemówienia pana dyrektora.

Uczniowie gromkimi brawami docenili starania artystów, szczególnie doceniono cyrkowy pokaz trzech żonglerów z klasy 3g, którzy zaprezentowali się w trwającym ponad 2 minuty własnym układzie choreograficznym.

[Więcej zdjęć w galerii]

Fizyka w doświadczeniach po raz czwarty

3 czerwca w naszej szkole odbyła się IV edycja Konkursu Doświadczeń, Pokazów z Fizyki, w którym uczestniczyło 74 uczniów klas I-III. W czasie pokazów panowała naukowa atmosfera, ale nie obeszło się też bez sytuacji satyrycznych, komicznych i kabaretowych. Dzięki temu wszyscy uczyli się, dobrze się bawiąc.

Jury konkursu w składzie: mgr Marta Świetoń, mgr Jerzy Pięciak ogłosiło, że laureatami zostali: Krzysztof Negacz i Michał Daszykowski (1a) oraz Izabela Huzarska i Patrycja Dynia (3b).

Według uczestników konkursu poszczególne miejsca zajęli:
I miejsce Oskar Wrona i Aleksander Sikora (3g)
II miejsce Bernadetta Wilk (2d)
III miejsce Anna Góral i Agnieszka Wilk (2f), Jakub Szela (3e), oraz Andrzej Siuda i Katarzyna Koziorowska (2f).

[Więcej zdjęć w galerii]

Warsztaty – pomoc humanitarna

W wyniku katastrof naturalnych, konfliktów zbrojnych i technologicznych co roku giną tysiące ludzi, miliony zostają przesiedlone, tracą dach nad głową i wymagają natychmiastowej pomocy. Wyobraźmy sobie, że my jesteśmy takimi osobami. Czego oczekiwalibyśmy od innych? Pomocy? Jeśli tak, to jakiej?

W dniu 03.06 uczniowie klas pierwszych brali udział w warsztatach prowadzonych przez trenera PAH na temat pomocy humanitarnej. Podczas ich trwania poznali podstawowe zasady i obszary działania pomocy oraz różnice pomiędzy pojęciami: pomoc humanitarna a rozwojowa. Następnie, dowiedzieli się, jak organizacje postępują podczas kryzysu humanitarnego na przykładzie trzęsień ziemi na Haiti i w Japonii. W dalszej części warsztatów dwie grupy miały za zadanie wczuć się w role społeczności omówionych krajów i z dostarczonych im materiałów „zbudować mosty” pomiędzy krzesłami. To ćwiczenie najbardziej im się podobało i uświadomiło, czym jest adekwatna pomoc humanitarna oraz jakie uczucia towarzyszą mieszkańcom krajów dotkniętych katastrofą naturalną. Warsztaty zakończyła prezentacja multimedialna na temat działań PAH. Zajęcia z pewnością na długo zapadną w pamięci uczniów.

[Więcej zdjęć w galerii]

Uczymy się udzielać pierwszej pomocy

29 maja uczestniczyliśmy (klasy IIc i IIg) w lekcji ze studentami ratownictwa medycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego. Młodzi ratownicy pokazali nam, w jaki sposób udzielić pierwszej pomocy. Mogliśmy poćwiczyć, m.in. sztuczne oddychanie na fantomach, które przynieśli ze sobą studenci. Mimo powagi, z jaką czwórka sympatycznych ratowników przekazywała nam wiedzę, nie zabrakło śmiechu i zabawy!

Ta ciekawa wizyta rozpoczęła cykl trzech spotkań, na których dowiemy się więcej na temat ratowania życia ludzkiego.

Ania Telesz, Dominika Jedynak z IIg

[Więcej zdjęć w galerii]

Złaz

28 maja pojechaliśmy na „Złaz Turystyczny”. Ani nazwa, ani tym bardziej perspektywa spania w namiotach w miejscu, gdzie była tylko jedna, mała łazienka dla dziewczyn i jakby to powiedzieć… zupełny brak łazienki dla chłopców, nie napawała nas entuzjazmem. Jednak, mimo obaw, pojechaliśmy. Zanim dotarliśmy na pole namiotowe, odbyliśmy „niezwykle fascynującą”, kilkunastokilometrową wędrówkę lasami Roztocza, podczas której spotkaliśmy bardzo miłe małżeństwo, mieszkające w środku lasu. Sympatyczni mieszkańcy za zaśpiewanie piosenki „Gdzie strumyk płynie z wolna” udostępnili nam zimną, orzeźwiającą, źródlaną wodę z węża ogrodowego. Tuż po dotarciu na miejsce obozowiska, rozłożeniu namiotów (nie poszło nam aż tak tragicznie) i zajęciu drugiego miejsca w konkursie (cóż, musieliśmy się pochwalić wiedzą), rozpętała się ogromna burza. Wśród deszczu, wiatru, grzmotów i błyskawic dało się słyszeć piski, krzyki, śmiechy, śpiew piosenek i... znowu piski. Bardzo postawił nas na nogi bigos rozdawany podczas burzy. Jego konsumpcja wśród deszczu, w często przemakającym namiocie, była niezwykle ciekawa.

Noc minęła nam spokojnie. Musieliśmy wypocząć, ponieważ kolejny dzień miał przynieść walki z komarami, mokrymi namiotami i kilkukilometrową trasę, którą musieliśmy przebyć z naszym całym ekwipunkiem. Jeszcze nigdy widok przyjeżdżającego autokaru nie był dla nas tak miły. Bardzo dobrze poradziliśmy sobie w terenie. Jedynie nasi wychowawcy (pani Ania i pan Tomek) potrzebowali nieco więcej pomocy, ale oni również dali sobie radę ;) i oczywiście nie sprawiali kłopotów wychowawczych :) Dostaliśmy również koszulki i przypinki złazowe.

Powróciliśmy do domu z nowymi doświadczeniami oraz wspomnieniami. Było super, nawet bez łazienki.

Ola Juda

[Więcej zdjęć w galerii]

„Bogatym nie jest ten, kto posiada, lecz ten, kto daje” (JPII)

W środę 28 maja 2014r. odbyła się akcja „Adopcja Serca”. Jak co roku uczniowie naszej szkoły piekli ciasta. Później zostały one podzielone na porcje i sprzedawane uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły. Dochód z tej akcji przeznaczony został dla Ireen – naszej podopiecznej.

Łącznie zebrano: 1135 zł.

Wszystkim, którzy włączyli się w akcję, serdecznie dziękujemy!

[Więcej zdjęć w galerii]

„Bądźmy razem”

25 maja 2014 na rynku rzeszowskim odbył się koncert „Bądźmy razem” z okazji Dnia Matki i Dziecka organizowany przez Caritas Diecezji Rzeszowskiej. Wolontariusze Caritas z naszej szkoły i absolwenci (łącznie 37 osób) z opiekunem, panią Anną Dec, chętnie włączyli się w pomoc przy tym wydarzeniu. Pogoda dopisała, więc rozdawane przez nas lody i napoje były świetnym pomysłem. Młodzież naszego SKC zajmowała się organizacją konkurencji dla dzieci, takich jak: puszczanie baniek mydlanych, malowanie twarzy. Organizatorzy zapewnili przejażdżki motocyklem i bryczką. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwali nasi absolwenci. Dzięki ofiarności cukierni "Orłowski&Rak" każdy mógł skosztować pysznej kremówki. Z twarzy dzieci i rodziców nie znikały uśmiechy, co dla nas jest największą satysfakcją.

Aleksandra Partyka i Patrycja Dynia, 3b

[Więcej zdjęć w galerii]

Aranżowana katastrofa

23 maja tego roku trzy klasy z naszej szkoły wzięły udział w przygotowanym dla nas „sztucznym” wypadku z udziałem podstawionego na tory celowo auta oraz pociągu. Inscenizacja miała nam uświadomić, jak duże zagrożenie niosą za sobą wypadki kolejowe. Pomimo tego, iż pociąg jechał z prędkością 40 km/h rezultat stłuczki był bardzo efektowny (zwłaszcza z małą niezaplanowaną wpadką ). Pomimo towarzyszącego nam gorąca myślę, że był to ciekawy i lepiej zapadający w pamięć sposób przedstawienia nam tego typu zagrożeń, niż same przykłady, np. w książkach.

Anna Góral

[Więcej zdjęć w galerii]

„Z piosenką przez Europę...”

W dniu 23 maja 2014r. grupa uczniów z naszego gimnazjum wzięła udział w XII Wojewódzkim Konkursie Piosenki Obcojęzycznej „Z piosenką przez Europę” organizowanym przez Samorządowe Liceum Ogólnokształcące w Głogowie Małopolskim.

Przedstawiciele szkół z całego Podkarpacia śpiewali utwory w różnych językach: angielskim, niemieckim oraz francuskim. Nasze gimnazjum reprezentowali: Dominika Ficek (1d), Arkadiusz Książek (2a), Patrycja Mulawa (3d), Klaudia Kocój (3d), Barbara Bilkiewicz (3f), Joanna Szuberla (1f) wraz z zespołem ORMO (Karolina Gutkowska (1f), Bartek Bąk(2g), Oscar Skoczylas (1e)), Aleksandra Kuliga (2f) i Aleksandra Teter (2f) oraz Erica Lenar (3f).

Po występach - w trakcie obrad jury – uczestników zaproszono na smaczny poczęstunek. Na wyniki czekaliśmy ponad godzinę, co musiało oznaczać, że wybór zwycięzców był trudny.

Wśród wyróżnionych znalazła się nasza koleżanka Klaudia Kocój (3d), która wykonała utwór „Girls Just Wanna Have Fun” Cyndi Lauper. Serdecznie gratulujemy!!!

Pozostali uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz zaproszenie na przyszłoroczną edycję konkursu.

Basia Bilkiewicz

[Więcej zdjęć w galerii]

Zakopane

W dniach 20-22 maja wyruszyliśmy (uczniowie klasy 1a i 1d ) na bardzo interesującą wycieczkę w tatrzańskie klimaty. Już po kilku godzinach dotarliśmy do Czorsztyna. Tam pod okiem p. Fugasa, p. Myśliwca i p. Tomaki zwiedzaliśmy ruiny zamku. Następnie wyruszyliśmy w rejs gondolami do Niedzicy, skąd można było podziwiać wspaniałe widoki na zaśnieżone Tatry. Po przejechaniu kilkunastu kilometrów, dotarliśmy do zabytkowego drewnianego kościoła w Dębnie. Gdy wreszcie dojechaliśmy do długo oczekiwanego Zakopanego, wyruszyliśmy na Krupówki, gdzie niespodziewanie zaczął padać deszcz. Zmęczeni po wyczerpującym dniu dotarliśmy do naszego pensjonatu.

Drugi dzień rozpoczął się również wspaniale. Pełni entuzjazmu wyruszyliśmy przez Rusinową Polanę na Gęsią Szyję. Po kilkugodzinnej, męczącej wyprawie wróciliśmy do pensjonatu, gdzie posililiśmy się pyszną obiadokolacją. Tuż po niej wyjechaliśmy do długo oczekiwanego Aquaparku, gdzie bawiliśmy się w najlepsze przez ponad 2 godziny. Wróciliśmy do pensjonatu bardzo poźno, więc zaraz wskoczyliśmy w łóżka i zasnęliśmy.

W trzecim dniu udaliśmy się w Tatry Zachodnie do Doliny Kościeliskiej. Zwiedzaliśmy Jaskinię Mroźną, która wymogła na nas włożenie na siebie ciepłych kurtek. Miejsce to wywarło na nas pozytywne wrażenie. Przemieszczanie się przez wąskie korytarze było nie lada wyzwaniem. Po kilku godzinach spędzonych w miłej atmosferze Tatr Zachodnich musieliśmy wrócić na obiad.

Zaraz po posiłku nadszedł czas na nasz powrót do domu. W autokarze wszyscy bawiliśmy się równie dobrze. Na samym końcu naszej podróży wspólnie zaśpiewaliśmy piosenkę "Miód malina". Wszyscy uważamy, że była to jedna z lepszych wycieczek w naszym życiu.

Patrycja Dębska i Patrycja Tokarz, klasa 1d

[Więcej zdjęć w galerii]

My na Jurze

21 maja my, uczniowie klas drugich, wyruszyliśmy w podróż na Jurę Krakowsko-Częstochowską. Już po kilku godzinach wszyscy byliśmy na miejscu.

Pełni entuzjazmu udzielającego nam się przez wyjątkowo gorące, jak na tę porę roku promienie słoneczne, ruszyliśmy na zamek w Smoleniu, gdzie z punktu widokowego zamczyska mogliśmy podziwiać cudowny krajobraz tej magicznej części naszego kraju. Następnie odwiedziliśmy Jaskinię Jasną, w której nasz przewodnik opowiedział nam o prowadzonych tam badaniach archeologicznych oraz o znalezionych na terenie kilku tamtejszych jaskiń szczątkach prehistorycznych zwierząt. Niewątpliwą atrakcją tego dnia była również możliwość zejścia do Jaskini Kroczyckiej. Ochotnicy (z których wielu nie na żarty napisało uprzednio testament ...) w fioletowych kaskach i z latarką w rękach mogli powoli wczołgać się w otchłanie nieznanej jaskini zamieszkanej przez dziewiętnaście gatunków nietoperzy i jadowitego pająka... Oczywiście nic nam nie groziło – wszystko działo się pod okiem czuwających nad naszym bezpieczeństwem opiekunów. Po tym emocjonującym przeżyciu pojechaliśmy do hotelu, by zjeść kolację i udać się na spoczynek. Jedni, przewidując dość aktywny dzień następny, postanowili się porządnie wyspać. Inni spędzili noc, jedząc przywiezione z domu przekąski, a jeszcze inni słuchali muzyki... Tak zakończył się dzień pierwszy.

Następnego dnia, dzięki jednemu z naszych wspaniałomyślnych wychowawców, który postanowił obudzić nas o siódmej, wszyscy szczęśliwie zdążyliśmy na śniadanie. Zaraz po zjedzonym posiłku zwiedzaliśmy często wykorzystywany przy produkcji filmów zamek Mirów, a następnie spacerowaliśmy Grzędą Mirowsko – Bobolicką, podziwiając typowo jurajskie widoki, jak i formacje ciekawych roślin naskalnych. Widzieliśmy również odbudowany zamek Bobolice, Źródła Zygmunta, Bramę Twardowskiego, przy której zrobiliśmy zabawne zdjęcia. Uzyskaliśmy też wiele informacji o położonym w Kotowicach cmentarzu wojennym z 1914 roku. Ostatnią z wielu atrakcji tej wycieczki był zamek Olsztyn, posiadający unikalną warownię o charakterze skalno-wyżynno-jaskiniowym.

Wszyscy wróciliśmy do Rzeszowa zadowoleni, zmęczeni, pełni wrażeń i cudownych wspomnień!

Ola Jacek (maniakalna turystka)

[Więcej zdjęć w galerii]

Dni Europy w Łucku

W dniach 16-18 maja trójka trzecioklasistów z naszej szkoły, laureatów języka angielskiego, wraz z panem Tomaszem Pabiszem uczestniczyła w Dniach Europy w Łucku, na Ukrainie.

Podróż zaczęła się w piątek rano. Choć długa, okazała się bardzo ciekawa ze względu na to, iż mieliśmy okazję zobaczyć codzienne życie zachodniej Ukrainy. Wyczerpani, od razu po przyjeździe położyliśmy się spać. Następnego dnia – 17 maja – odbyła się Europejska Olimpiada. Udział w niej brali uczniowie z Łucka oraz Lublina, Zamościa i Rzeszowa. Pytania były w języku angielskim i mimo ich szczegółowości, daliśmy radę i zdobyliśmy wyróżnienia. Po zmaganiach konkursowych mieliśmy okazję zwiedzić Łuck i spotkać mera miasta. Czas umiliła nam również wieczorna gra w mini golfa i tenisa. W niedzielę rano opuściliśmy Łuck i w drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w pięknym Lwowie.

Wycieczka, mimo obaw związanych z sytuacją polityczną na Ukrainie, okazała się wspaniałym przeżyciem i świetną zabawą. Wróciliśmy bogatsi o nowe doświadczenia i znajomości.

Zuzanna Kowalska z pomocą Bartosza Kumora (3g)

[Więcej zdjęć w galerii]

Pielgrzymowaliśmy do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego

W sobotę 17 maja br. do Łagiewnik wyruszyła pielgrzymka Wolontariuszy Caritas Diecezji Rzeszowskiej. Uczestniczyło w niej 15 uczniów naszego SKC z opiekunem - panią Anną Dec. Mszę św., prowadzoną przez biskupa Jana Zająca, poprzedziły płynące prosto z serca świadectwa uczennic naszego SKC - Dominiki Świebody (3F) i Katarzyny Szydełko (3F). Dotyczyły one działalności Caritas. Podczas homilii biskup wskazał na tryptyk z Bazyliki, na którym można wyróżnić trzy płaszczyzny: obraz Miłosiernego Jezusa, obraz św. Faustyny i obraz św. Jana Pawła II. Po Mszy św. Uczestnicy pielgrzymki zostali tradycyjnie poczęstowani grochówką. Ostatnim punktem naszej pielgrzymki była Koronka do Miłosierdzia Bożego odmówiona w Kościele Górnym, w Centrum św. Jana Pawła II. W trakcie podróży oprócz modlitwy, w autokarze rozbrzmiewało wiele pieśni i piosenek, które umilały nam drogę.

[Więcej zdjęć w galerii]

Zawody "Fair Play"

Dnia 16.05.2014r. odbył się turniej piłki siatkowej "Fair Play" z okazji Dnia Zwycięstwa, zorganizowany przez nauczycielkę wychowania fizycznego Joannę Wiśniewską pod Patronatem Prezydenta Miasta Rzeszowa oraz Dyrektora Międzyszkolnego Ośrodka Szkolnego Grzegorza Grossa.

W zawodach wzięły udział rzeszowskie szkoły gimnazjalne.

I miejsce zajęło Gimnazjum nr 9
II miejsce Gimnazjum nr 8
III miejsce Gimnazjum nr 6
IV miejsce Gimnazjum Sióstr Pijarek.

Wręczenia nagród, pucharów, dyplomów oraz nagród rzeczowych dokonał pan dyrektor Grzegorz Gross oraz trener Asseco Resovi Andrzej Kowal.

W trakcie turnieju wytypowano najlepsze zawodniczki z każdego zespołu:
- z Gimnazjum nr 9 - Mariola Jarosz
- z Gimnazjum nr 8 - Ewelina Barnuś
- z Gimnazjum nr 6 - Kinga Nowak
- z Gimnazjum Sióstr Pijarek - Kinga Jedliczka.

Skład reprezentacji Gimnazjum nr 9:
1. Mariola Jarosz 3d
2. Ewa Łyszczak 3d
3. Klaudia Kocój 3d
4. Gabriela Prucnal 3g
5. Dominika Gajewska 3g
6. Nikola Pociask 3e
7. Małgorzata Król 3e
8. Katarzyna Noga 3c
9. Kamila Różańska 3a
10. Izbela Rejment 2d
11. Bernadetta Wilk 2d
12. Julia Krućko 2e.

[Więcej zdjęć w galerii]

Solidarni w Rodzinie

Dnia 10 maja br. w stadninie koni „Albin” na osiedlu Słocina odbył się XV Rzeszowski Turniej Gier Sportowo-Rekreacyjnych dla Osób Niepełnosprawnych pod hasłem „Solidarni w Rodzinie”. W akcji wzięło udział 27 wolontariuszy naszego SKC, w tym 3 absolwentów, z panią Anną Dec na czele. Mimo początkowej obawy przed deszczową aurą, olimpiada odbyła się przy pięknej, słonecznej pogodzie. Imprezę rozpoczęto zawodami sportowymi, a po jej zakończeniu wszyscy mieli czas na chwilę odpoczynku, zjedzenie ciepłego posiłku, przejażdżkę konną lub zabawę przy muzyce na żywo. Na końcu rozdano dyplomy, a każdy miał okazję skosztować pysznego tortu.

Wszystkim zaangażowanym wolontariuszom serdecznie dziękujemy za trud i poświęcony sobotni czas.

[Więcej zdjęć w galerii]

Majówka z „Naturą 2000”

W czwartek 8 maja wyjechaliśmy (członkowie chórku szkolnego oraz SKC wraz z opiekunami) na jednodniową wycieczkę do Centrum Promocji Obszarów NATURA 2000 w Budach Głogowskich.

Po krótkiej prezentacji na temat survivalu mieliśmy okazję rywalizować z czwartoklasistami o lizaki w zgadywaniu nazw zwierząt. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy, np. tego, że lisy mieszkają w dziuplach i jedzą żołędzie… czy jakoś tak.

Następnie obejrzeliśmy filmik o działalności SKC i o ośrodku, w którym przebywaliśmy. Widzieliśmy też galerię zdjęć, na których w 90% byli członkowie SKC z naszego gimnazjum.

Kolejną atrakcję stanowiło samodzielne przypiekanie kiełbasy nad ogniskiem, które paliło się mimo deszczu. Udało nam się nawet spopielić jedno jabłko…

Po uroczystym spożyciu własnoręcznie przygotowanego posiłku udaliśmy się na dokładne zwiedzanie ośrodka. Widzieliśmy tam m.in. cegłę z domu Jana Pawła II.

Pod koniec wycieczki zorganizowaliśmy próbę chóru. Śpiewaliśmy, graliśmy i tańczyliśmy, aż się stoły trzęsły.

Wróciliśmy do domów pełni miłych wrażeń i pozytywnej energii.

Uczestniczki wycieczki

[Więcej zdjęć w galerii]

Pod znakiem Fairtrade

Dni od 5 do 9 maja w naszej szkole upłynęły pod znakiem „Fairtrade”. W każdej sali lekcyjnej umieszczono logo Sprawiedliwego Handlu, a na korytarzach szkolnych dwie gazetki podejmujące tę tematykę. Ponadto odbyły się: konkurs na plakat promujący znak Fairtrade, audycja przez radiowęzeł oraz lekcje wychowawcze. Uczniowie klas 1e i 1c przeprowadzili również sondaż uliczny badający świadomość Rzeszowian na ten temat.

Cała akcja zakończyła się piątkowymi warsztatami dla klas pierwszych. Uczniowie poznali na nich dogłębnie tematykę idei Sprawiedliwego Handlu, listę firm, które mają nadany ten certyfikat, obejrzeli filmik oraz prezentację multimedialną. Następnie brali udział w grze, w czasie której wczuwali się w role pracowników i właścicieli plantacji bananów, importerów, przewoźników oraz sprzedawców sklepu. Na zakończenie poznali zasady Fairtrade oraz napisali na kartkach, czym jest dla nich Sprawiedliwy Handel. Quiz międzyklasowy zawierający zagadnienia, które pojawiły się podczas całych warsztatów, sprawdził, ile zostało w uczniowskich głowach. Zwycięzcom przyznano słodkie nagrody od firm posiadających certyfikat Sprawiedliwego Handlu.

[Więcej zdjęć w galerii]

Akademia 3 Maja

"Sprawy mojej ojczyzny traktuję jak swoje własne" - te słowa św. Jana Pawła II idealnie odzwierciedlają atmosferę akademii trzeciomajowej, którą przygotowali uczniowie klasy 1e pod kierunkiem nauczycielek: Doroty Kudyby i Katarzyny Gugały. Artyści przypomnieli nam, czym jest dla Polaków flaga narodowa oraz co znaczą słowa: "Bóg, Honor, Ojczyzna". Przede wszystkim jednak uświadomili nam, jak ważne były postanowienia Konstytucji 3 Maja i Sejmu Czteroletniego. Mogliśmy też na żywo zobaczyć wykonanie jednego z naszych najbardziej znanych tańców narodowych - poloneza. Całość uatrakcyjniały pieśni patriotyczne w wykonaniu Chórku Dziewiątka pod kierownictwem pani Elżbiety Chmiel.

Miłym akcentem kończącym uroczystość było wyróżnienie przez Pana Dyrektora wszystkich tegorocznych laureatów i finalistów konkursów przedmiotowych i wręczenie im oficjalnych zaświadczeń.

[Więcej zdjęć w galerii]

Prawie jak studenci

18 kwietnia uczniowie kilku klas naszego gimnazjum odwiedzili Uniwersytet Rzeszowski, aby na żywo posłuchać wykładu o fizyce i astronomii.

Dr Rafał Hakalla przygotował dla nas prezentację multimedialną na temat czasu i przestrzeni. Zajęcia składały się z dwóch części trwających 45 minut: teoretycznej oraz praktycznej, czyli doświadczeń i pokazów fizycznych. Z pomocą sympatycznego pana Zenona (który do złudzenia przypominał Einsteina ) dr Rafał przedstawił nam m.in. sposób na zagotowanie wody w próżni, mini-rakietę, a także działanie "miecza świetlnego" oraz wykrywacza kłamstw (przy użyciu neonowych lamp jarzeniowych, które zapalały się na dany kolor po zbliżeniu do kuli plazmowej. Dowiedzieliśmy się też, co dzieje się z astronautą, którego wchłania czarna dziura, czyli tzw. "spaghetti w kosmosie". Aby lepiej sobie to wyobrazić, doktor przyniósł świeżo ugotowany makaron, którym później poczęstował kilku "wygłodniałych" słuchaczy.

Na szczęście podczas wykładu nikomu nie udało się zasnąć, co dobrze świadczy o naszym zainteresowaniu fizyką .

Monika Chmiel

[Więcej zdjęć w galerii]

Kolejny sukces naszego Gimnazjum

Odnieśliśmy kolejny sukces w roku szkolnym 2013/2014 w międzynarodowym programie edukacyjnym GLOBE. Nasza szkoła zajęła I miejsce.

Cieszymy się bardzo z tego osiągnięcia, zwłaszcza, że konkurencja jest silna - w programie bierze udział aż 59 szkół gimnazjalnych i średnich z całej Polski.

11 kwietnia odebraliśmy dyplom oraz gratulacje od przedstawiciela Ambasady Amerykańskiej w Warszawie oraz koordynatora programu w Polsce - reprezentującego Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Pierwsze warsztaty

Czy wiecie, że rejon Podkarpacia jest bogaty w zabytki architektury drewnianej? Uwaga! W naszej szkole rozpoczął się projekt pt. „Discovering tracks of the past for building a better future. A PL-SK-H wooden architecture tour”, dofinansowany ze środków UE przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki. Bierze w nim udział 40 uczestników, 20 uczniów z naszej szkoły oraz po 10 ze Słowacji i z Węgier. Naszymi opiekunami są nauczyciele: Melinda Tęcza, Agnieszka Mnich oraz Sławomir Tomaka. Na pierwszym spotkaniu, które odbyło się 3 kwietnia, pan Sławomir Tomaka pokazał nam, jak obliczyć wiek drewna, opowiedział o najważniejszych zabytkach architektury drewnianej.

Ostatnim i najważniejszym etapem programu będzie zwiedzanie najcenniejszych zabytków podczas wycieczki szlakiem architektury drewnianej krajów uczestniczących w projekcie.

[Więcej zdjęć w galerii]

Międzynarodowy sukces Ani

Anna Góral, uczennica klasy 2f, zdobyła wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Plastycznym dla dzieci i młodzieży z województwa podkarpackiego (Polska) i kraju preszowskiego (Słowacja). Konkurs nosił tytuł "NASI SĄSIEDZI - ZACZAROWANY OGRÓD" i był zorganizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury w Rzeszowie w ramach współpracy transgranicznej pomiędzy miastami Vranov nad Topl’ou i Rzeszowem.

Obraz Ani został wyróżniony (w kategorii 15-18 lat) spośród 711 nadesłanych prac. Po uroczystej gali w MDK nagrodzeni w konkursie mieli okazję uczestniczyć w ciekawych warsztatach plastycznych, które odbyły się w galerii Nowy Świat.

Gratulujemy Ani i życzymy dalszych sukcesów artystycznych!

[Więcej zdjęć w galerii]

W roli studentów profesora Miodka

W dniu 31 marca 2014r. niektórzy uczniowie naszego gimnazjum mogli poczuć się jak studenci, ponieważ uczestniczyli w wykładzie prowadzonym przez prof. Jana Miodka na Uniwersytecie Rzeszowskim.

Wykład bardzo nas zaciekawił: dowiedzieliśmy się m.in., jakie są przypuszczenia co do genezy nazwy naszego miasta - Rzeszowa. Dzięki ponadprzeciętnym zdolnościom profesora do przeplatania barwnego języka naukowego potocznymi przykładami z życia codziennego wykład był w stanie zainteresować nawet najbardziej opornego literacko ucznia.

Do szkoły wróciliśmy około godz. 14.00, rozmyślając po drodze w pięknym wiosennym słońcu, ile jest zapożyczeń w każdym naszym zdaniu i każdej myśli.

Marcelina Mierzwa, kl. 3d

[Więcej zdjęć w galerii]

Paryż wiosną...

W dniach 23-30 marca 22 nasze uczennice z klas hiszpańskojęzycznych wraz z nauczycielkami w ramach projektu „Comenius” uczestniczyły w międzynarodowej wymianie w Paryżu. Projekt ten trwa od września 2013, a zakończy się w czerwcu 2015 roku. W spotkaniu wzięli udział uczniowie ze szkół z Hiszpanii, Portugalii i Francji. Dla naszych uczennic była to wspaniała i niezapomniana przygoda. Miały okazję poznać młodzież z innych krajów, nową kulturę, inny styl życia, poćwiczyć języki obce (angielski i hiszpański), ale przede wszystkim nawiązać nowe znajomości. Podczas wizyty zwiedziłyśmy najważniejsze miejsca w Paryżu: Luwr, Pałac królewski w Wersalu, Wieżę Eiffla, Bazylikę Najświętszego Serca, a także Eurodisneyland.

Miałyśmy okazję poznać z bliska szkołę, która uczestniczy z nami w wymianie - Lyceé Henri Wallon. Charakterystyczną cechą tej szkoły jest wielonarodowościowość uczniów (aż 52 różne narodowości). Zostałyśmy tam gorąco przyjęte, uczestniczyłyśmy m. in. w zajęciach z języka angielskiego i hiszpańskiego.

W marcu 2015 czeka nas przygotowanie wizyty w Rzeszowie.

Uczestniczki wymiany

[Więcej zdjęć w galerii]

Tak, pomagam!

W dniach 28-29.03 odbyła się szósta Wielkanocna Zbiórka Żywności Caritas. W akcji wzięło udział 72 wolontariuszy SKC wraz z opiekunem panią Anną Dec. Swoją postawą i zaangażowaniem staraliśmy się zachęcić jak największą ilość osób do udziału w akcji, sami także wzięliśmy w niej udział kupując trwałą żywność. Zebrane produkty trafią w pierwszej kolejności do ludzi w trudnej sytuacji materialnej.

Serdecznie dziękujemy za wzięcie udziału w akcji.

[Więcej zdjęć w galerii szkolnej]
Obejrzyj inne zdjęcia z akcji w galerii Caritas

Dzień francuski…

W piątek 28 marca w III Liceum Ogólnokształcącym im. Cypriana Kamila Norwida odbył się Dzień Frankofonii.

Kilkuosobową grupą - pod opieką Pani M. Motyki-Maleckiej - udaliśmy się do zaprzyjaźnionego liceum, gdzie mieliśmy przyjemność posłuchać śpiewanych przez naszych rówieśników najbardziej znanych francuskich przebojów, takich jak: "Je veux” ZAZ czy wykonany przez naszą gimnazjalistkę, Erikę Lenar, utwór "On ira".

Braliśmy również udział w wielu quizach wiedzy o Francji, rywalizowaliśmy w konkursach plastycznych oraz oglądaliśmy zwariowany pokaz mody francuskiej.

Dla uczestników organizatorzy przygotowali wiele atrakcji. Podziwialiśmy, np. wystawianą przez Gimnazjum nr 1 sztukę "Les Misérables".

Najbardziej oczekiwanym przez wszystkich momentem była III edycja Konkursu Humoru Francuskiego, w którym nasza zdolna koleżanka, Jagoda Szal, zdobyła II miejsce!

Warto dodać, że Jagoda rywalizowała również z licealistami Rzeszowa i okolic, dlatego wszyscy serdecznie jej gratulujemy, życzymy kolejnych sukcesów artystycznych i cieszymy się, że godnie zaprezentowała nasze gimnazjum!

Obrazu radości i zadowolenia dopełniła degustacja kuchni francuskiej, podczas której zajadaliśmy się bagietkami z różnymi rodzajami francuskiego sera oraz kosztowaliśmy pysznych ciasteczek, babeczek i croissantów...

[Więcej zdjęć w galerii]

„Wagary” w Poleskim Parku Narodowym

Pierwszego dnia wiosny ekipa z dziewiątki wyruszyła na podbój Poleskiego Parku Narodowego.

Po czterogodzinnej podróży wypełnionej radosnym śpiewem lekko fałszujących nastolatków, udało nam się bezpiecznie dotrzeć na miejsce. Pierwszą z atrakcji było spotkanie z małymi żółwikami w Ośrodku Ochrony Żółwia Błotnego, gdzie dowiedzieliśmy się jak ważne jest prowadzenie aktywnej ochrony tego zagrożonego wyginięciem gatunku. Zwiedziliśmy również ciekawe muzeum, w którym mieliśmy okazję zobaczyć wnętrze chłopskiej chaty oraz poznać wiele gatunków zwierząt żyjących na terenie Polesia. Następnie ruszyliśmy na zwiedzanie Parku, gdzie przemierzaliśmy przez tajemnicze i nieznane dzikie knieje i moczary oraz próbowaliśmy nie zatonąć w niesamowitych poleskich bagnach. Wszyscy byli pod wielkim wrażeniem piękna rozległych lasów i torfowisk, a zwłaszcza nasza wątpliwa gwiazda wycieczki – rozbrykany kolega Mieszko. Około godziny 16, po długiej wędrówce przez moczary, zmęczeni i radośni byliśmy już gotowi do pieczenia kiełbasek na ognisku. Każdy spędził ten czas wyjątkowo i przyjemnie. Jedni śpiewali, inni rapowali... Niektórzy spożywali kiełbaski, lub zajadali się przygotowanymi przez organizatorów słodkościami.

Niestety, jak to bywa w przypadku każdej wycieczki, nadszedł czas powrotu do domu. Podróż do Rzeszowa spędziliśmy na oglądaniu wyświetlanych w autokarze filmów oraz na pogaduszkach o przeżytych w czasie wyprawy przygodach.

Maniakalna turystka – Aleksandra Jacek

[Więcej zdjęć w galerii]

Przywitaliśmy wiosnę!

Było zielono, śmiesznie, trochę naukowo, po królewsku, a nawet bosko, tudzież strasznie, czasami wręcz upiornie, ale ogólnie gorąco i po prostu SMERFASTYCZNIE!

[Więcej zdjęć w galerii]

W nowym projekcie

Nasza szkoła rozpoczęła realizację projektu „POTRAFIĘ, WIEM, ZNAM – RADĘ SOBIE DAM”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. W ramach tego projektu prowadzone są zajęcia, które mają służyć zdobywaniu i doskonaleniu przez uczniów kompetencji kluczowych, w szczególności umiejętności uczenia się, kompetencji społecznych, inicjatywności i przedsiębiorczości, w tym kreatywności i innowacyjności oraz umiejętności krytycznego myślenia i rozwiązywania problemów, komunikowania się, współpracy i odpowiedzialności. Zajęcia są prowadzone w formie warsztatów z wykorzystaniem różnych ciekawych technik, jak np. nauka żonglowania, która wpływa na stymulację mózgu: poprawia koncentrację i synchronizację półkul mózgowych, zwiększając efektywność nauki.

[Więcej zdjęć w galerii]

Otwieramy drzwi...

We wtorkowe popołudnie 18 marca zorganizowaliśmy tradycyjny Dzień Otwarty. Większość gimnazjalistów z ogromnym zaangażowaniem przygotowała dla młodszych kolegów i koleżanek mnóstwo atrakcji. Między innymi pokazy chemiczne, biologiczne oraz fizyczne, bawarski taniec męski „Schuhplattler”, instruktaż zdrowego żywienia, wspólne śpiewanie, mnóstwo smakowitych przekąsek. Członkowie kółek zainteresowań i organizacji prezentowali swoją działalność poprzez praktyczne zajęcia, wystawy fotograficzne, projekcje multimedialne. Chętni mogli m. in. strzelać z łuku, poczuć smak harcerskiego biwaku, przemierzać wirtualnie szlaki turystycznych wypraw.

Towarzyszący szóstoklasistom rodzice zadawali dużo pytań w związku z nowymi zasadami rekrutacji. Odwiedzający interesowali się klasami dwujęzycznymi i sposobem nauczania.

Mamy nadzieję, że większość z tegorocznych gości spotkamy we wrześniu w naszych szkolnych ławach.

Podsumowanie konkursu

12 marca w naszej szkole odbyło się podsumowanie wojewódzkiego konkursu MAMZAWOOD dla gimnazjalistów z Podkarpacia. Dominika Stachowicz z klasy 3g zdobyła w tym konkursie II miejsce, wygrywając kamerę GoPro. Gratulujemy! Nasza szkoła również uplasowała się na drugim miejscu pod względem liczby zgłoszonych filmów i została nagrodzona odtwarzaczem DVD. Natomiast wszyscy nasi uczniowie, biorący udział w konkursie otrzymali upominki - niespodzianki. Jest to dowód na to, że warto startować w konkursach. A zatem: do dzieła!

W imieniu Dominiki dziękujemy za wszystkie głosy oddane na jej film pt.”Dziś i jutro”.

[Więcej zdjęć w galerii]

Europe Direct Rzeszów i …kontakt z pięknym językiem francuskim

W 2005 r. w krajach Unii Europejskiej rozpoczęła działalność sieć informacyjna Europe Direct. Od roku 2013 w Polsce działa ponad 30 punktów tej sieci, również w Rzeszowie.

Idea działania sieci jest prosta. Przyjść, zadzwonić czy napisać może każdy, kto chce zadać pytanie, zasięgnąć rady lub wyrazić swoją opinię na temat Unii. Europe Direct organizuje różnorodne debaty, szkolenia, konkursy itp. Dzięki tej sieci, a przede wszystkim dzięki otwartości pani Sylwii Mazur zaangażowanej w projekt Europe Direct mogliśmy gościć u nas w szkole dwie licealistki z Francji, które spędziły z nami kilka godzin opowiadając o sobie, regionie, z którego pochodzą oraz o tym, co sądzą o Polsce i Polakach.

Dziękujemy za ten czas, za kontakt z żywym językiem i zapraszamy jak najczęściej do nas.

[Więcej zdjęć w galerii]

Podarunek od serca

W przededniu Święta Kobiet w naszej szkole zorganizowany został kiermasz ciastek. Organizacją akcji i przygotowaniem wypieków zajęli się wolontariusze naszego SKC z panią Anną Dec na czele.

Ciastka, ciasteczka i babeczki cieszyły się ogromnym powodzeniem wśród uczniów naszej szkoły - nic dziwnego, w końcu wyglądały wspaniale i tak samo smakowały. W sumie podczas akcji udało się zabrać 560 zł, które zostaną przeznaczone na cele Caritas.

Wszystkim zaangażowanym w akcję dziękujemy za trud i wysiłek włożone w pomoc innym.

[Więcej zdjęć w galerii]

Egzotyczna godzina wychowawcza

Jedna z ostatnich godzin wychowawczych w klasie 2b przebiegała w bardzo nietypowy sposób – gościliśmy na lekcji misjonarza z Ugandy. Ojciec Otto przyjechał do Polski 5 lat temu, nauczył się języka polskiego i pełniąc kapłańską służbę podróżuje po naszym kraju i przybliża Polakom problematykę misji w Afryce.

W czasie spotkania ojciec Otto pozwolił nam się przebrać w egzotyczne afrykańskie stroje, opowiadał o realiach życia w Ugandzie, zaprezentował nam wiele eksponatów prosto z Afryki, m. in. skórę pytona i piłki zrobione z liści bananowców i reklamówek.

Nauczyliśmy się również piosenki po afrykańsku:
Yezu, Yezu mita czo
Banga!
Banga ta czo!

Nasz niezwykły gość pokazał nam jak cieszyć się z każdego dnia i nie zrażać się codziennymi problemami. Słynna "Hakuna Matata" (nie martw się) powinna wg niego brzmieć nieustannie na naszych ustach.

Wiktoria Mika, klasa 2b

[Więcej zdjęć w galerii]

Kaziuki

Dnia 2 marca 2014r. (uroczystość św. Kazimierza, patrona polskiej młodzieży) przy kościele farnym i Bazylice o.o. Bernardynów wolontariusze naszego SKC wzięli udział w akcji „Kaziuki”, podczas której sprzedawane były piernikowe serca. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem - Rzeszowianie chętnie ją wspierali, a pierniki szybko się rozeszły.

Zebrane fundusze posłużą jako pomoc dla polskiej młodzieży z Kazachstanu, Rumunii, Uzbekistanu, Ukrainy, Gruzji, Mołdawii, która rozpoczęła studia na Uniwersytecie Rzeszowskim.

Wszystkim wolontariuszom dziękujemy za zaangażowanie i czas poświęcony na pomoc potrzebującym.

[Więcej zdjęć w galerii]

Jedzenie: prawo czy towar?

„Problemem dzisiaj jest nie tylko głód. Dzisiaj na świecie - paradoksalnie - panuje nadprodukcja żywności. Żywności jest dzisiaj na świecie tyle, że można by wyżywić 120 procent ludności żyjącej aktualnie na Ziemi. Problem jest w rozdzieleniu tej żywności.”

Są to słowa Ryszarda Kapuścińskiego, którymi pani Sylwia Mazur z Instytutu Badań nad Cywilizacjami z WSiZ rozpoczęła spotkanie z uczniami klasy Ic w ramach realizowanego projektu Polskiej Akcji Humanitarnej „Szkoła Humanitarna”. Na spotkaniu uczniowie dowiedzieli się, jakie są przyczyny i skutki głodu na świecie oraz kto bierze odpowiedzialność za obecny stan rzeczy.


● Czy w ostatnich kilku dniach kupiłeś/łaś coś do picia, mimo że w twoim kranie płynie woda zdatna do picia?
● Czy w ostatnich tygodniach wyrzuciłeś/łaś jakiś produkt spożywczy, mimo że nie był jeszcze zepsuty?
● Czy kupiłeś/ łaś ubranie, które miało tylko sprawić, że poczujesz się lepiej emocjonalnie?

Jeśli odpowiedziałeś „tak” choć na jedno z powyższych pytań, to oznacza, że masz się czym podzielić z innymi, którzy nie mają dostępu nawet do podstawowych dóbr. Taką refleksją zakończyło się dzisiejsze spotkanie, które uzmysłowiło uczestnikom ogrom problemu dotykającego ludzi na całym globie.

[Więcej zdjęć w galerii]

Guilty or not guilty?

W lutym, w ramach ciekawej lekcji języka angielskiego już po raz kolejny odbyła się rozprawa sądowa. Tym razem głównymi bohaterami byli uczniowie klasy dwujęzycznej, Ic. Wprawdzie uczniowie mieli już wcześniej przygotowane teksty, ale za sprawą niespodziewanie pojawiających się dowodów uczestnicy musieli używać języka obcego spontanicznie. Ta rozprawa także miała na celu rozszerzenie umiejętności językowych poprzez tłumaczenie swoich ról, poznawanie wielu potrzebnych słów i sformułowań. Uczniowie perfekcyjnie wcielili się w swoje role, przygotowali profesjonalne stroje oraz zaopatrzyli się w profesjonalnie opracowane dowody. Tego typu lekcje pokazują uczniom, że warto uczyć się języków obcych i że nigdy nie wiadomo, kiedy będą musieli używać go w spontaniczny i wcześniej niezaplanowany sposób.

[Więcej zdjęć w galerii]

Góra Grosza

W ostatnim czasie w naszej szkole została zorganizowana akcja "Góra Grosza''. Młodzież okazała hojne serce i wrażliwość, więc zbiórka pieniędzy cieszyła się dużym zainteresowaniem. Organizatorzy serdecznie dziękują pracownikom szkoły i ucznim za zaangażowanie i pomoc. W najbliższym czasie zostanie podana informacja o wysokości zebranej kwoty.

Izabela Huzarska i Agnieszka Pitera

Trzymamy kciuki za Sandrę!

Sandra Koziołkiewicz jako jedyna uczennica z naszej szkoły zakwalifikowała się do trzeciego etapu Olimpiady Języka Angielskiego dla Gimnazjalistów, który odbędzie się w Poznaniu. Konkurs ma zasięg ogólnopolski. Życzymy powodzenia!

Lekcja w sądzie

Dnia 12 lutego klasa 1a wraz z wychowawcą wybrała się na wycieczkę do Sądu Rejonowego w Rzeszowie. Uczniowie uczestniczyli w dwóch prawdziwych rozprawach sądowych, którym przewodniczyła sędzia Alicja Kuroń. Młodzież z wielkim zainteresowaniem obserwowała przebieg rozpraw i przesłuchań świadków. Następnie sędzia Jolanta Modrakowska przedstawiła uczniom w jaki sposób polskie prawo karze nieletnich za ich przestępstwa.

Lekcja w sądzie była bardzo ciekawym doświadczeniem dla nas. Zdobytą wiedzę z pewnością wykorzystamy na lekcjach wos-u.

Uczniowie 1a

[Więcej zdjęć w galerii]

ORMO, czyli Operacji Ratowania Muzyki Obciachowej

Jeśli kochacie muzykę Tadeusza Nalepy, zajrzyjcie na oficjalny profil Operacji Ratowania Muzyki Obciachowej: www.facebook.com/kochammuzykenalepy.

Wreszcie upragnione zimowe ferie

Niecałe dwa tygodnie po przerwie świątecznej czekaliśmy na zasłużone zimowe ferie. Zgodnie z tradycją 30 osobowa grupa miłośników białego szaleństwa wybrała się aż do Zakopanego w poszukiwaniu białego puchu. Udało nam się znaleźć śnieg na Harendzie i możemy realizować swoje sportowe pasje. Niestety nie ma tyle śniegu ile byśmy chcieli, ale i tak fajnie, że możemy poszaleć na stoku. Cieszymy się, bo już jutro przychodzi prawdziwa zima. Oby!

[Więcej zdjęć w galerii]

PODSUMOWANIE KIERMASZU

W imieniu podopiecznych Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci składamy serdeczne podziękowania:
Rodzicom, Nauczycielom i Uczniom za hojność, ofiarność, dobre słowo. Dzięki Wam udało nam się zebrać 1515, 77 zł
Uczniom za wykonanie prac i ofiarowanie ich na kiermasz . To dzięki Wam ta inicjatywa cieszyła się tak dużym powodzeniem
Nauczycielom, że poświecili swój czas, że służyli pomocą i dobrą radą podczas wykonywania prac przez uczniów
51. Rzeszowskiej Drużynie Harcerskiej im. Signi 1863 r. „ŻUAWI”, która sprzedając swoje kalendarze, również hojnie wsparła naszą akcję.

„Czasem wdzięczność trudno jest ubrać w słowa … Wtedy proste – dziękujemy - zawiera wszystko co chcemy wyrazić”

Wolontariusze ze Szkolnego Koła Wolontariatu

Studenci AISEC w naszej szkole

Już po raz kolejny w ramach współpracy z organizacją AIESEC odwiedzili nas studenci z odległych dla nas krajów. Tym razem było to czworo studentów: dwoje z Chin oraz z Malezji i Australii. Uczniowie naszej szkoły dowiedzieli się wielu ciekawych wiadomości o kulturze, historii i geografii tych odległych dla nas krajów. Ciekawe lekcje, które prowadzone w języku angielskim zostały urozmaicone wieloma prezentacjami multimedialnymi pozostaną na długo w naszej pamięci. Po feriach na naszej stronie zdjęcia z wymiany.

Szkolna wigilia

Tradycyjnie w ostatni przedświąteczny dzień w naszej szkole odbywały się wigilie klasowe. W tym samym czasie Samorząd Uczniowski przeprowadził konkurs na naciekawiej udekorowaną świątecznie salę. Komisja w składzie: pani Melinda Tęcza, pan Damian Basaj, pani Agnieszka Mnich i Izabela Huzarska (przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego) po długiej debacie wybrała salę 108 przyozdobioną przez klasę 1f. Zaskoczyli jury pomysłowością i oryginalnością przygotowanych ozdób. Zwycięzcy otrzymali słodkie nagrody.

Kolejnym świątecznym akcentem tego dnia było przedstawienie pt. "Czekamy na Jezusa" przygotowane przez s. Dorotę. W rolę aktorów wcielili się uczniowie klasy 3e, a oprawę muzyczną klasycznie zapewnił "Chórek dziewiątka".

[Więcej zdjęć w galerii]

Konkurs wiedzy o Francji

Dnia 13 grudnia klasa 1F wzięła udział w Konkursie Wiedzy o Francji organizowanym przez klasę 2F. Uczniowie, podzieleni na 5-osobowe lub 4-osobowe grupy, odpowiadali na pytania dotyczące ogólnych wiadomości o Francji, jej miast i kultury. Dodatkowym urozmaiceniem było rozpoznawanie piosenek i osób ze zdjęć. Ku naszemu zdziwieniu, wygrała najmniej liczna ( 3-osobowa z powodu nieobecności ) drużyna Żółtych. Uczestnicy zostali nagrodzeni słownikami, długopisami, pocztówkami i innymi drobiazgami oraz zdobyli ogromną wiedzę na temat Francji. W przygotowaniach i zakupie nagród pomogły nauczycielki języka francuskiego.

[Więcej zdjęć w galerii]

Niezwykli goście

W ramach wymiany z organizacją AISEC początkiem grudnia już po raz kolejny gościmy w naszej szkole wyjątkowych gości. Tym razem odwiedziły nas dwie studentki: z Egiptu oraz z Gruzji. Podczas lekcji prowadzonych w języku angielskim poznajemy historię, kulturę oraz zwyczaje tych egzotycznych dla nas krajów. Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczą w zajęciach, zadając wiele pytań. Mamy nadzieję, że takie lekcje jeszcze bardziej zmotywują uczniów do nauki języków obcych i poznawania odmiennych kultur.

[Więcej zdjęć w galerii]

Aktywny tydzień SKC!

W dniach 6 i 7 grudnia 70 wolontariuszy SKC wraz z opiekunem wzięli udział w Ogólnopolskiej akcji Caritas „Tak, pomagam!”. Kolejny rok przyniósł satysfakcjonujące efekty zbiórki.

[Więcej zdjęć w galerii]

W środę, 4 grudnia nasi wolontariusze uczestniczyli w XXII Spotkaniu Mikołajkowym organizowanym min. przez Caritas Diecezji Rzeszowskiej. Na hali Podpromie gościliśmy 2000 dzieci oraz osób niepełnosprawnych z Podkarpacia. W trakcie spotkania wręczaliśmy drobne upominki i wspólnie śpiewaliśmy piosenki.

[Więcej zdjęć w galerii]

Uczniowie naszej szkoły jak zwykle pozytywnie zaskoczyli nas swoim zaangażowaniem. Zebraliśmy żywność na „szlachetną paczkę” dla rodziny mieszkającej na Słocinie.

[Więcej zdjęć w galerii]

Udało nam się także wspomóc podopiecznych Towarzystwa im. Św. Brata Alberta w Rzeszowie, oddając do ośrodka odzież i zabawki.

[Więcej zdjęć w galerii]

1 grudnia 2013r. odbyła się kolejna edycja akcji „Pomóż dzieciom przetrwać zimę” organizowanej na terenie naszego miasta przez Radio Lublin. Wolontariusze naszego SKC wzięli w niej udział po raz piąty. W naszej szkole akcja potrwa jeszcze przez dwa tygodnie. Zebrane dary (odzież, trwała żywność, środki higieny, itp.) zostaną przekazane dla rodzin z Rzeszowa i Podkarpacia objętych pomocą Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

[Więcej zdjęć w galerii]

Magiczny Paryż

W dniach od 3 do 5 grudnia grupa uczniów naszej szkoły (27 osób) pod opieką pań: Marzeny Motyki-Maleckiej oraz Moniki Marut odbyła podróż do jednego z najpiękniejszych miast świata – Paryża . Czas przedświąteczny, czas magiczny…

Pierwszy dzień naszego pobytu w Paryżu to zwiedzanie dzielnicy Montmartre oraz bazyliki Sacré Coeur. Spacery, uliczne tańce, pokazy, malowanie portretów oraz …naleśniki z nutellą i bananami. Potem spacer aleją Pól Elizejskich, Łuk Triumfalny, Plac Zgody, Plac Vendôme, witryny sklepów znanych marek oraz kiermasze i dekoracje przedświąteczne. Dopełnieniem tego pierwszego dnia był nocny rejs statkiem po Sekwanie oraz widok na oświetloną Wieżę Eiffel’a.

Po krótkiej nocy nadszedł czas na dalsze atrakcje i chyba dla nas najważniejsze – wizyta w Disneylandzie. Spędziliśmy tam cały dzień – parady postaci bajkowych, karuzele, kolejki, atrakcje bardziej i mniej niebezpieczne. Jednym słowem REWELACJA! Dopełnieniem tego dnia było jeszcze nocne wjechanie na Wieżę Eiffel’a, widoki niezapomniane i wrażenia, które nie zawsze można wyrazić słowami.

Ostatni dzień naszej wycieczki to dalsze zwiedzanie Paryża – Dzielnica łacińska, katedra Notre-Dame, Panteon, Most Zakochanych, Ogrody Tuileries, Ogród Luksemburski, Sorbona, Collège de France, piramida Luwru i inne.

Po Paryżu poruszaliśmy się metrem, co okazało się bardzo proste i wygodne. Wielokulturowość Francji była dla nas ciekawym zjawiskiem, poczuliśmy się obywatelami wielkiego świata, świata różnorodności, świata, w którym inny kolor skóry oraz inna narodowość to codzienność.

Niezapomniane wrażenia, czekamy na kolejną wycieczkę do tego magicznego miejsca .

Spotkanie z mistrzem olimpijskim

Uczniowie klas pierwszych spotkali się z Rafałem Wilkiem – dwukrotnym mistrzem olimpijskim paraolimpiady w Londynie w roku 2012 w jeździe handbike na czas. W trakcie spotkania młodzież obejrzała film krótkometrażowy przybliżający karierę tego niezwykłego człowieka, kiedyś znanego żużlowca, który wskutek poważnych obrażeń odniesionych podczas zawodów został przykuty do wózka inwalidzkiego. Dzięki hartowi ducha i ogromnemu samozaparciu podźwignął się i udowodnił przede wszystkim sobie, ale i innym niepełnosprawnym, że nie ma barier nie do pokonania.

Ponadto gimnazjaliści mieli okazję zadać sympatycznemu Gościowi pytania dotyczące jego kariery sportowej i życia osobistego.

[Więcej zdjęć w galerii]

Pluszaki w szkole

Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego 25 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia. Do szkoły przynieśliśmy swoje ulubione maskotki i nosiliśmy je ze sobą na każdą lekcję. Poznaliśmy także historię pluszowego misia i legendę z nim związaną. Niektórzy przygotowali na konkurs wierszyki i zabawne opisy swoich pluszaków. Wyniki konkursu będą przedstawione wkrótce.

Tydzień Edukacji Globalnej

W dniach 18-22 listopada w naszej szkole odbył się Tydzień Edukacji Globalnej. Przez cały tydzień uczniowie mogli obejrzeć gazetki oraz wystawę prac plastycznych na temat życia codziennego w Afryce. Na lekcjach wychowawczych wyświetlano film pt.”My kupujemy, kto płaci”.

Ponadto w każdej sali lekcyjnej znajdowały się ciekawe informacje o krajach Globalnego Południa. Codziennie rano przez radiowęzeł były nadawane krótkie audycje dotyczące edukacji globalnej, współzależności żywnościowych oraz „wirtualnej wody”.

To ostatnie zagadnienie rozwinięto podczas piątkowych warsztatów dla klas pierwszych prowadzonych przez panią Magdalenę Cylwik (trenerkę z Polskiej Akcji Humanitarnej). Natomiast uczniowie klas drugich i trzecich uczestniczyli w happeningu połączonym z prezentacją pani Sylwii Mazur z WSiZ na temat stereotypów państw Globalnego Południa.

Odbyły się również dwa konkursy oraz przeprowadzono zbiórkę pieniędzy na pomoc dla Filipin.

[Więcej zdjęć w galerii]

Lekcja astronomii

15 listopada 2013 uczestniczyliśmy w zajęciach zorganizowanych przez naukowców Uniwersytetu Rzeszowskiego (Wydział Astronomii). Z przedstawionej prezentacji bardzo dużo dowiedzieliśmy się o Układzie Słonecznym, kometach i galaktykach oraz Słońcu. Największe zainteresowanie wzbudziły pokazy doświadczeń fizycznych, a w szczególności "rozmowa w helu" i "lot rakiety".

[Więcej zdjęć w galerii]

KOLEJNY SUKCES UCZNIÓW GIMNAZJUM NR 9

15.11.2013 r. w II LO w Rzeszowie odbyła się uroczystość zorganizowana przez Międzyszkolny Ośrodek Sportowy w Rzeszowie związana z podsumowaniem współzawodnictwa sportowego szkół rzeszowskich za rok szkolny 2012/2013. W spotkaniu uczestniczyli dyrektorzy szkół, nauczyciele oraz delegacje uczniów. Wyniki były przedstawione na poziomie szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych. Oczywiście w grupie szkół gimnazjalnych I miejsce bezapelacyjnie zajęła nasza szkoła uzyskując 1396 punktów i pozostawiając w pokonanym polu Gimnazjum nr 10, Gimnazjum nr 7, Gimnazjum Sportowe oraz pozostałe rzeszowskie gimnazja. I znów cieszy fakt, że jesteśmy najlepsi nie tylko w nauce ale i sporcie.

Wiktoria z Ib

[Więcej zdjęć w galerii]

Rogale św. Marcina

W dniach 10-11 listopada 2013 roku 56 wolontariuszy Szkolnego Koła Caritas z opiekunką panią Anną Dec na czele wzięło udział w akcji sprzedawania rogali świętego Marcina. Nasze koło stacjonowało przy Kościele Farnym, Świętego Krzyża i Bazylice Mniejszej Ojców Bernardynów. Rogale cieszyły się dużym powodzeniem. Do godziny 11.00 wszystkie zostały wyprzedane. Pieniądze zebrane podczas tej akcji zostaną przeznaczone przez Caritas Diecezji Rzeszowskiej na pomoc rodzinom wielodzietnym. Wszystkim zaangażowanym wolontariuszom dziękujemy za poświęcony czas i sprawne przeprowadzenie sprzedaży.

[Więcej zdjęć w galerii]

Święto Niepodległości

„Tyle razy we krwi skąpana…. Teraz wolna!”- pod takim hasłem i w podniosłej atmosferze uczciliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Zaprezentowany montaż poetycko-muzyczny przybliżył wszystkim najważniejsze wydarzenia z historii naszego kraju: zarówno te bolesne, dramatyczne, jak i te radosne, chwalebne.

Znakomicie wypadli i szkolni recytatorzy, i muzycy, i śpiewający uczniowie. Otrzymali wielkie brawa od publiczności.

Bardzo podobał się też wszystkim widzom filmik zrealizowany przez kolegów z klasy 3c. Filip Niedzin i Paweł Szetela jako młodzi dziennikarze przeprowadzili tuż przed świętem sondaż wśród szkolnej społeczności. Pytali swoich rozmówców o to, czym dla nich jest ojczyzna, jak rozumieją niepodległość i co mogą dzisiaj zrobić dla swojego kraju. Poważne, dojrzałe i mądre wypowiedzi utwierdziły nas w przekonaniu, że patriotą można (i trzeba!) być nie tylko od święta…

[Więcej zdjęć w galerii]

Fotograficzne pasje naszych uczennic

Okazuje się, że nasze uczennice potrafią dostrzec piękno przyrody i doskonale uwiecznić je w kadrze aparatu fotograficznego. Prace naszych gimnazjalistek zostały zauważone i nagrodzone w X Powiatowym Konkursie Fotograficznym. Spośród 106 nadesłanych fotografii I miejsce zdobyły prace Poli Kaszuby (2f), II miesce otrzymała fotografia Ani Góral (2f), a wyróżnienia otrzymały: Wiktoria Gubernat (1b) i Dominika Ficek (1b). Nagrodzone zdjęcia można zobaczyć w galerii szkolnej [zobacz teraz].

"Dobro świadczone drugim zawsze do nas powraca"

83 wolontariuszy SKC wraz z opiekunem kwestowało 1 listopada na cmentarzach: Rzeszów Pobitno, Zalesie, Tyczyn, Bratkowice, Nowa Wieś i Niechobrz.

Kwesta miała na celu pomoc dla trzech schronisk dla bezdomnych, prowadzonych przez Towarzystwo Św. Brata Alberta - głównego organizatora akcji. Zebrane środki (ponad 120 tys. zł) będą również wsparciem kuchni dla ubogich, która wydaje codziennie ok. 1700 posiłków.

Wszystkim kwestującym uczniom dziękujemy za poświęcony czas, a ofiarodawcom za okazane serce.

[Więcej zdjęć w galerii]

Nocne oblężenie szkoły

Noc z piątku na sobotę 25/26 października okazała się dogodnym terminem aż dla trzech grup gimnazjalistów, by tłumnie nawiedzić szkołę. Uczestnicy i ich opiekunowie przeznaczyli ten nietypowy czas pobytu w szkole na różnorodne, ciekawe zajęcia.

Jedną, bardzo liczną grupę, która uczestniczyła w „Nocy kina i muzyki francuskiej”, utworzyli uczniowie klasy 1f, 2f oraz reprezentanci klasy 3f. Pierwszym elementem programu była projekcja dramatu francuskiego „Ne le dis à personne” („Nie mów nikomu”). Następnie zaplanowano przerwę na pyszną pizzę, rozgrywki sportowe, czas dla siebie i plotkowanie. Czas przed projekcją następnych filmów wypełnił śpiew piosenek francuskich z przygotowanych wcześniej przez klasę 2f śpiewniczków oraz zajęcia sportowe. Kolejne nocne godziny zostały poświęcone na następne filmy, w tym sympatyczną historię Mikołajka i jego przyjaciół.

Z kolei stali bywalcy i sympatycy szkolnej biblioteki, wspomagani przez absolwentów, którym widać tęskno do gimnazjalnych czasów, spędzili noc artystycznie. Noc przeznaczono na śpiewy przy gitarze, skrzypcach i ukulele, nie brakło karaoke, był spektakl teatralny własnego autorstwa i reżyserii, odważni próbowali sił w sztuce szydełkowania, poznawali tajniki mangi, nie brakowało szaleństw sportowych i projekcji filmowej. Dla wzmocnienia sił witalnych uczniowie przygotowali pyszne tosty.

Wszyscy uczestnicy już szukają inspiracji na kolejną noc spędzoną w szkolnych murach… z nadzieją, że i w przyszłości znajdą się opiekunowie chętni na ekstremalne nocne wyzwania.

[Więcej zdjęć w galerii]

Obrady w Parlamencie Młodzieży!

W dniu 21 października grupa uczniów z klas: 3a, 3b i 3f naszego gimnazjum wzięła udział w posiedzeniu Pierwszego Parlamentu Młodzieży organizowanego przez Akademickie Liceum Ogólnokształcące wraz z Wyższą Szkołą Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Wyjątkowym gościem zebrania była europosłanka Elżbieta Łukacijewska, która przybliżyła zasady działania Parlamentu Europejskiego.

Zadaniem wytypowanych uczniów było przygotowanie w grupach projektu nowej ustawy poprawiającej współczesną edukację. Posłowie i posłanki głosowali jak w prawdziwym sejmie za przyjęciem najlepszej propozycji. Odbyła się również debata, w której młodzież prezentowała swoje wypowiedzi przy mównicy.

Dzięki temu spotkaniu mogliśmy poznać działanie parlamentu i porozmawiać o problemach edukacji.

Informacje podsumowujące młodzieżowe obrady znajdują się na stronie internetowej: www.alo.rzeszow.pl, natomiast fotografie można obejrzeć na www.facebook.com oraz w galerii Gimnazjum nr 9.

[Więcej zdjęć w galerii]

Nasza nowa podopieczna

Zakończyliśmy opiekę nad Lorrain Kalonga, która przeprowadziła się wraz z rodziną daleko od misji, gdzie znajdowała się szkoła. Nie mogła być nadal objęta pomocą Adopcji Serca.

Za dotychczasową pomoc dla Lorrain otrzymaliśmy podziękowania:

„Bardzo dziękuję za okazane dziewczynce serce i pomoc. Wierzę, że dziecko zapamięta Waszą dobroć.”
Siostra Józefa z Zambii

Naszą nową podopieczną jest Ireen Lungu z Zambii (ur. 30 października 2010r.).

Szczegółowe informacje o programie Adopcja Serca są zamieszczone na naszej stronie internetowej w dziale "inicjatywy" [zobacz teraz].

Bitwa taneczna

18 października 2013r. odbyła się druga edycja „Bitwy Tanecznej” organizowanej przez Studio Tańca Iskra. Brały w niej udział szkoły podstawowe i gimnazja z Rzeszowa. Wszystko odbywało się w godzinach od 16:30 do 21:30. Dzięki ubiegłorocznemu zwycięstwu nasza szkoła otrzymała „dziką kartę”, która otworzyła nam drogę do półfinału bez eliminacji. W pierwszej części rywalizacji swoje umiejętności taneczne przedstawiły grupy z podstawówki, z których pierwsze miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 17. Następnie prezentowały się gimnazja. Pierwszą potyczkę stoczyliśmy z Gimnazjum nr 6, wygraliśmy ją. W finale brały udział: Gimnazjum nr 8, Gimnazjum nr 5 i Gimnazjum nr 9. Naszym występem wywalczyliśmy nagrodę dyrektorów szkół (1 miejsce), którą wręczył wiceprezydent Rzeszowa – Henryk Wolicki, a w walce o nagrodę prezydenta zajęliśmy drugie miejsce - tuż po Gimnazjum nr 8. Pomimo ostatecznej przegranej główna gwiazda wieczoru, Maciej Musiał, głosował na nas. Naszą choreografię przygotowała uzdolniona tancerka z Katowic – Anna Zientara, opiekę nad nami podczas całego przedsięwzięcia sprawowały p. Wiśniewska i p. Musiał.

Z niecierpliwością czekamy na trzecią edycję!

Asia Mazurkiewicz (2f), Pola Kaszuba (2f), Julian Południak (3g)

[Więcej zdjęć w galerii]

Hiszpańskie klimaty, hiszpańskie rytmy, hiszpańskie smaki

W piątek, 18 października świętowaliśmy Dzień Kultury Hiszpańskiej. Z tej okazji odbył się apel, na który zostali zaproszeni wszyscy uczniowie klas uczących się tego niezwykle ciekawego języka. Jedną z głównych atrakcji był konkurs piosenki hiszpańskiej, w którym brali udział wszyscy chętni, utalentowani, odważni uczniowie. Poziom konkursu był bardzo wysoki, wszyscy uczestnicy zaprezentowali się wspaniale. Szanowne jury, w którego skład wchodziły oczywiście nasze mądre, kochane nauczycielki, zostało postawione przed bardzo trudnym zadaniem. Ostatecznie po długich „godzinach” obrad zdecydowało, że zwycięzcą zostanie… Dominika Stachowicz z klasy 3g. GRATULUJEMY!

Serdecznie dziękujemy również uczniom klasy 2g za przygotowanie spektaklu pokazującego stereotypy i przesądy na temat Hiszpanii. Historia młodej dziewczyny spotykającej pewnego niezwykle przystojnego mężczyznę świetnie nam je zobrazowała.

Po apelu mogliśmy rozkoszować się przysmakami hiszpańskimi. Warto podkreślić, że niektóre z nich były robione przez uczniów naszej szkoły. Ach, co za pyszności! Dzień hiszpański był świetny, na co wpłynął również fakt, że „klasy hiszpańskie” nie były w tym dniu pytane (ach, te dooobre czasy…).

Dzień hiszpański był dla nas i nauką, i zabawą. Mamy nadzieję, że w następnym roku będzie równie niesamowity.

Aleksandra Juda (2d)

[Więcej zdjęć w galerii]

Ciasta, ciasteczka, kupujcie uczniowie...

W naszej szkole już tradycją stało się obchodzenie Dnia Papieskiego. Jest to wyjątkowy dla nas dzień, ponieważ cała szkoła angażuje się w akcję Adopcja Serca, piekąc ciasta na sprzedaż. Mówiąc cała szkoła, mamy na myśli uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły oraz zaprzyjaźnione instytucje.

Uczniowie i ich rodzice od wczesnych godzin porannych przynosili wypieki, które następnie były porcjowane i sprzedawane w szkole. O skali przedsięwzięcia świadczy ilość ciast przygotowanych przez naszych wspaniałych uczniów. Klasa 1c upiekła najwięcej, natomiast 1b i 2f zakupiła i prawdopodobnie zjadła .

Zabawnym, ale i wspaniałomyślnym gestem była rywalizacja w ilości zakupionych porcji przez klasy. Wydarzeniem, którym niewątpliwie przypieczętowało sukces akcji, jest pojawienie się absolwentów, którzy nieśli pomoc w organizacji oraz sami upiekli smakołyki. Cel akcji, jak co roku, jest szczytny, ale to postawa, zaangażowanie i empatia naszych uczniów są wielkim szkolnym sukcesem i powodem do dumy. W tym roku zebraliśmy 1721 zł.

Dziękujemy Wam!!!

[Więcej zdjęć w galerii]

Pokazali co potrafią!

9 października odbyły się Zawody w Szachach Drużynowych Szkół Gimnazjalnych "Gimnazjada" pod hasłem "Współzawodnictwo sportowe w ramach Miejskich Igrzysk zmniejszeniem uzależnień młodzieży". Nasza czteroosobowa drużyna w składzie: Kashka Sharp (1f), Michał Ciasnocha (1c), Maciej Domaradzki (2b) i Jakub Ficek (3d) pokazała, że młodzież chce i potrafi rywalizować w konkurencjach wymagających umiejętności strategicznych i logicznego myślenia. Przed turniejem zawodnicy ćwiczyli pilnie pod okiem pana mgra Sławomira Tomaki, a na konkurs udali się pod opieką pani mgr Jolanty Musiał. Było warto, bo drużyna zaprezentowała się świetnie i zajęła I miejsce. Gratulujemy!

Wycieczkowa "szkoła przetrwania"

"Jest błotko, jest impreza..." - przekonaliśmy się o tym 8 października 2013 roku my, uczniowie klasy 1a i 1d, udając się pod czujnym okiem p. Fugasa, p. Tomaki oraz p. Myśliwca na dwudniową wycieczkę do malowniczej miejscowości Ulanów. Po zakwaterowaniu w hotelu i przebraniu w najgorsze ubrania, wyruszyliśmy do parku linowego, by zabrać się za naśladowanie małp. Zostaliśmy podzieleni na dwie grupy: kiedy jedna próbowała uporać się z uprzężami, druga gotowa była na emocjonującą przejażdżkę jeepami, które później z wielkim zapałem wypychaliśmy z sięgającego kolan bagna. Po odwróceniu ról i upewnieniu się, że wszyscy są jednakowo mokrzy, wróciliśmy do hotelu. Na jego terenie odbyły się kolejne zajęcia pt. „12 prac Herkulesa”. Nie był to jednak koniec atrakcji dnia. Tuż po zmroku, wszyscy wyruszyliśmy śmiało w las, by szukać skarbu na podchodach. Kolejny dzień rozpoczął się zabawami do wyboru: były walki sumo, żywe piłkarzyki czy bieg z bungee. Ostatnią część wyjazdu spędziliśmy na grze terenowej o nazwie "Kto zabił wilka?", ubarwionej przez zadanie polegające na ustawieniu jak najwyższej wieży ze skrzynek. Ku ogólnemu niezadowoleniu, już o 18:30 dnia 9 października 2013 r. byliśmy w Rzeszowie. Ze szczerym żalem, że wycieczka dobiegła końca, udaliśmy się do domów.

Zapraszamy do galerii zdjęć oraz na You Tube na krótkie filmiki:
Off Road
Pasy
Sumo 1
Sumo 2
Bungee run 1
Bungee run 2
Marsz
Zaprzęg 1
Zaprzęg 2

Kaja Mucha i Julia Nowak z kl. 1d

[Więcej zdjęć w galerii]

Nasza szkoła Szkołą Humanitarną

Reprezentacja naszej szkoły: Ola Kabala i Agnieszka Kluz z klasy IId wraz z nauczycielkami wzięły udział w warsztatach rozpoczynających udział naszej szkoły w projekcie „Aktywne szkoły na rzecz globalnej odpowiedzialności”. Podczas trzydniowych warsztatów uczestnicy pogłębili swoją wiedzę z zakresu edukacji globalnej, pomocy humanitarnej oraz problemów związanych z dostępem ludzi do żywności. Mimo, że warsztaty były niezwykle wyczerpujące i zajmujące, to czas spędzony podczas wykonywania przeróżnych zadań na pewno nie był czasem straconym. Uczestnicy bez względu na wiek brali aktywny udział w zabawach i zadaniach, poprzez które dowiedzieli się bardzo dużo na temat problemów, z jakimi borykają się mieszkańcy Globalnego Południa. Niewątpliwą atrakcją oraz niezapomnianym wydarzeniem podczas warsztatów była obecność Thomasa Odari i Johna Paual Mugo. Thomas i John są Kenijskimi członkami grupy ds. pomocy natychmiastowej (Emergency Response Team, ERT). Podczas warsztatów opowiadali uczestnikom o sytuacji swojego kraju oraz uczyli ich piosenek w swoim języku. Całość spotkania miała na celu przygotowanie uczestników do wdrażania projektu w roku szkolnym 2013/2014.

Oto relacja jednej z uczestniczek warsztatów:

W dniach 3, 4 i 5 października w Krakowie odbyły się warsztaty na temat edukacji globalnej, w których wzięłam udział ja oraz moja koleżanka Agnieszka Kluz, a także nauczycielki z naszej szkoły: pani Magda Rewers i pani Agata Stachowicz. Warsztaty zorganizowane były przez Polską Akcję Humanitarną w ramach akcji "Szkoła Humanitarna", która jest częścią większego projektu "Aktywne szkoły na rzecz globalnej odpowiedzialności". Głównym celem akcji jest poszerzanie wiedzy uczniów na tematy np.: dostępu do żywności i wody, pomocy humanitarnej, a także prawa do edukacji oraz solidaryzowanie się z mieszkańcami krajów globalnego Południa. Warsztaty okazały się ciekawsze, niż mógłby to sugerować ich temat. :) Wolontariusze z PAH-u prowadzili je naprawdę interesująco i zrozumiale, przede wszystkim wykorzystywali metodę gier i zabaw, poprzez które sami dochodziliśmy do pewnych wniosków. Atmosfera była bardzo przyjazna, nawiązałyśmy bardzo dużo nowych znajomości, miałyśmy nawet okazję poznać dwóch Kenijczyków: Thomasa i Johna Paula, którzy opowiedzieli nam o życiu w Afryce z ich punktu widzenia. Te trzy dni spędziłyśmy z dala od szkoły, a mimo to dowiedziałyśmy się wielu przydatnych rzeczy. Teraz naszym zadaniem będzie wspólnie z nauczycielkami, które brały udział w warsztatach, podzielić się naszą wiedzą z resztą uczniów.

Ola Kabala (2d)

[Więcej zdjęć w galerii]

Memorandum podpisane

W dniu 04.10.2013 w Ambasadzie Hiszpanii odbyła się uroczystość podpisania Memorandum o współpracy pomiędzy Ministerstwem Edukacji, Kultury i Sportu Hiszpanii a Gimnazjum nr 9 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Św. Królowej Jadwigi w Rzeszowie w zakresie rozpowszechniania języka hiszpańskiego. Głównym celem Memorandum jest wzmocnienie więzi edukacyjnych i kulturalnych pomiędzy obydwoma państwami oraz prowadzenie nauczania języka hiszpańskiego w naszej szkole zgodnie z wymogami niezbędnymi dla klas dwujęzycznych. Przedstawicielem Gimnazjum nr 9 na spotkaniu w Ambasadzie Hiszpanii była Pani Carolina López Martínez.

Zobacz fotografie

„Podziel się posiłkiem”

W dniach 4-5 października 2013r. odbyła się Ogólnopolska Zbiórka Żywności organizowana przez Banki Żywności. Wzorem lat ubiegłych, również i tym razem wolontariusze Szkolnego Koła Caritas wzięli w niej udział. Do pomocy zgłosiło się 45 uczniów. Zebrana żywność zostanie przekazana Podkarpackiemu Bankowi Żywności, a także wspomoże rodziny naszych uczniów.

Wszystkim serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i poświęcony czas.

MAMY NOWY SAMORZĄD!

W ten wrześniowy czas, jak co roku, odbyły się w naszej szkole wybory do samorządu szkolnego. W piątek 27 września głosowaliśmy, stawiając znak "X" przy nazwisku kandydata, którego program najbardziej przypadł nam do gustu. Kolejno liczono oddane głosy, by wreszcie w dniu 30 września podać oficjalne wyniki wyborów, które prezentują się następująco: przewodnicząca samorządu szkolnego Izabela Huzarska (3b), zastępca - Katarzyna Rałowska (3a) oraz członkowie: Michał Żołnierczuk (3d), Zuzanna Kowalska (3g), Aleksandra Olszańska (3a).

Bartek Witkowski (3a)


Wyprawka dla ucznia

Nasi uczniowie wzięli udział w akcji zbiórki przyborów szkolnych dla rodzin wielodzietnych. [Poczytaj więcej]


Zwyczajni czy niezwyczajni z Podkarpacia?

Dnia 26 września 2013 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie z panią Martą Półtorak, prezes firmy „Marma Polskie Folie”, w ramach „Szkolnego Programu Zatrzymujemy Młodych, Ambitnych i Zdolnych Ludzi na Podkarpaciu (Polsce)”. Uczestniczyli w nim uczniowie klas IIIa i IIIc. Rozmowa przebiegała w bardzo miłej atmosferze. Pani Półtorak opowiedziała nam o swojej pracy, poradziła, by wybierać zawód zgodnie ze swoimi zainteresowaniami. Podkreśliła, że należy wystrzegać się określeń typu: „Nie da się”. Odpowiedziała na wiele naszych pytań, m.in.: „Jak założyć firmę?”, „Jak spełnić swoje marzenia?”, „Jak realizować własne pasje?”.

Pani Prezes stwierdziła, że Rzeszów jest świetnie rozwijającym się miastem w Polsce, a opierała się przede wszystkim na opiniach znanych osób odwiedzających stolicę Podkarpacia. Dzięki naszemu niezwykłemu gościowi jesteśmy przekonani, że warto pozostać w miejscu swojego zamieszkania, bo jeśli się naprawdę chce, można tu zrealizować marzenia i zrobić karierę. Podkarpacie to piękny (najpiękniejszy!) region.

[Więcej zdjęć w galerii]

Już otrząśnięci

Popołudniem 26 września uczniowie klas pierwszych przeszli tradycyjny ceremoniał otrzęsin. Po krótkim wstępie wygłoszonym przez Pana Dyrektora mikrofon przejęli starsi koledzy, którzy poprowadzili humorystyczną część imprezy. Zafundowali nam …hmm… konkurencje, m.in.: skok po kredę, malowanie portretu wychowawcy, wiązanie sznurówek „na żółto”, sprawne wkładanie mundurka. Wszystkie klasy pomyślnie przeszły wszelkie próby, co zostało potwierdzone indeksami wręczonymi uroczyście przez Pana Dyrektora. Teraz już jako pełnoprawni uczniowie Gimnazjum nr 9 mogliśmy po raz pierwszy bawić się na szkolnej dyskotece.

[Więcej zdjęć w galerii]

Uczniowie klas pierwszych.

Noc niespodzianek

W miniony piątek, po dwóch latach obiecanek, spotkaliśmy się w szkole na nocy filmowej. Rozpoczęliśmy z godzinnym opóźnieniem, ponieważ główny organizator przez pomyłkę wpisał do notatnika złą godzinę… Ale jak mówi przysłowie: „co się źle zaczyna, dobrze się kończy”. Poza tym falstartem cała noc przebiegła w miłej atmosferze: oglądaliśmy wiele filmów, degustowaliśmy różne pizze, nawet Księżyc dał się „podglądnąć” – prowadziliśmy obserwacje przez teleskop. Było też coś z zabaw i rozgrywek sportowych – m.in. siatkówka o godz. 3.00 i żonglerka piłką nożną na korytarzu w wykonaniu Piotra K. i Szymona K. Na ostatnim filmowym seansie niemal wszyscy grzecznie zasnęli, by pobudką ok. 6.30 zakończyć niezwykłą noc w szkole.

Klasa 3c z wychowawcą

[Więcej zdjęć w galerii]

Pierwszy trening naszych zapaśników

Dnia 13 i 16 września uczniowie naszej szkoły po raz piewszy uczestniczyli w treningu sekcji zapaśniczej Stali Rzeszów. Zainteresowanych zapraszamy w każdy piątek o 15.30 - zbiórka przed bramą wjazdową na stadion przy ul. Hetmańskiej.
Zapasy pozostają nadal dyscypliną olimpijską, wszystkim zawodnikom życzymy sukcesów i medali.

[Więcej zdjęć w galerii]

„Bądźmy Razem” i „Solidarni Sercem”

10 września odbyła się XV Podkarpacka Olimpiada osób Niepełnosprawnych w Rzeszowie. Nasze SKC reprezentowane było przez 34 uczniów wraz z opiekunem panią Anną Dec. Zmagania konkursowe poprzedziła Msza św. pod przewodnictwem ks. bpa Jana Wątroby. Nasi utalentowani uczniowie i absolwenci włączyli się w oprawę liturgiczną. Zadaniem wolontariuszy było organizowanie konkurencji sportowych oraz opieka nad grupami niepełnosprawnych. Za nasz poświęcony czas zostaliśmy nagrodzeni życzliwością i uśmiechem zawodników oraz ich opiekunów.

Relacja z olimpiady oraz wypowiedź Kuby Kołodzieja w TVP Rzeszów (19-ta minuta nagrania).

W czasie wakacji 24 sierpnia na stadninie koni Albin w Rzeszowie-Słocinie odbyła się równiez podobna impreza, w której bezinteresowną pomoc nieśli nasi wolontariusze i absolwenci wraz z opiekunem SKC.

[Więcej zdjęć w galerii]

Realizujemy nowy projekt

“Szkoła Humanitarna” to nowy projekt, który będziemy realizować w bieżącym roku szkolnym w ramach akcji "Aktywne szkoły na rzecz globalnej odpowiedzialności". Uczestniczą w nim placówki oświatowe z województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, podkarpackiego, małopolskiego oraz świętokrzyskiego.

We wrześniu i październiku odbędą się trzydniowe szkolenia regionalne, a w listopadzie przeprowadzone zostaną działania i akcje dotyczące tematyki wody oraz jej braku, żywności, edukacji, a także pomocy humanitarnej. W styczniu 2014 nauczyciele wezmą udział w seminarium pogłębiającym wiedzę i umożliwiającym wymianę doświadczeń z realizacji działań w zakresie edukacji globalnej z udziałem nauczycieli z Niemiec oraz przedstawicieli instytucji oświatowych i ministerstw. W drugim semestrze roku szkolnego 2013/2014 młodzież zorganizuje akcje szkolne oraz będzie uczestniczyć w warsztatach z trenerami Polskiej Akcji Humanitarnej. W czerwcu uczestnicy projektu wezmą udział w konferencji podsumowującej.

Projekt objęty jest patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej i realizowany jest w partnerstwie z niemiecką organizacją arche noVa z Drezna i polskim Ośrodkiem Rozwoju Edukacji. Odpowiedzialnymi za projekt są nauczyciele: Adrianna Chmiel i Magdalena Rewers.

"Radość jest w nauce"

... Takim hasłem 2 września uroczyście i jednocześnie na wesoło powitaliśmy nowy rok szkolny 2013/2014. Do naszej placówki uczęszczać będzie 599 uczniów, w tym 197 pierwszoklasistów. Nowością w bieżącym roku są dwa oddziały dwujęzyczne z językiem angielskim.

U progu nowego roku szkolnego życzymy wszystkim uczniom i nauczycielom wielu sukcesów.

[Więcej zdjęć w galerii]

Copyright © Gimnazjum nr 9
Projekt i wykonanie: Elżbieta Chmiel