Rok szkolny 2012/2013

Rok szkolny 2012/2013 już za nami!

[Więcej zdjęć]

Złote dziewiątki rozdane!

Dzisiaj 27 czerwca trzecioklasiści żegnali się ze szkołą, nauczycielami i sobą nawzajem. Podczas uroczystości rozstrzygnięty został plebiscyt "Złote dziewiątki". Uczestniczyli w nim najstarsi uczniowie, wybierając spośród siebie zwycięzców w kilku kategoriach. Nagrodzeni to: Karol Szopa, Przemek Szymański, Kasia Ochalik, Edyta Masłowska, Ania Mazurek, Hubert Wałczyk, Przemek Oliwa, Tomek Herdzik, Karol Szydełko, Tosia Marć, Julka Lech i Daniel Bukała.

Kapituła nagrody przyznała też specjalne wyróżnienia dla najbardziej chłonnego umysłu - X-Mana Łukasza Kondraciuka, pierwszej na liście uczniów klas III Dominiki Barańskiej (nr 1 w 3a) i zamykającej tę stawkę Ani Zawadzkiej (nr 26 w 3g).

Złote dziewiątki powędrowały do Kingi Grużewskiej i Joasi Książek, które tradycyjnie wzbogaciły imprezę swoim śpiewem.

Drugoklasiści pożegnali starszych kolegów, zgodnie ze zwyczajem obdarowując pamiątkowymi kubkami.

Potem zrobiło się poważniej. Pan dyrektor Marian Pietryka poinformował o stypendiach przyznanych najlepszym z najlepszych, a następnie wręczył nagrody książkowe tym, na których świadectwach pojawi się jutro dwubarwna wstęga.

Po wszystkim jeszcze raz PRAWIE-ABSOLWENCI udali się do klas na PRAWIE OSTATNIE spotkanie z wychowawcami.

[Więcej zdjęć]

Gratulujemy najlepszym

26 czerwca 2013r. w Teatrze Maska odbyła się uroczystość wręczenia Listów Gratulacyjnych dla rodziców uczniów osiągających najlepsze wyniki w nauce i zachowaniu. Przewodni mottem imprezy było hasło "Korzenie wiedzy są gorzkie, ale jej owoce słodkie".

Jak przystało na tak ważną okoliczność, obecnością zaszczycił nas wiceprezydent Miasta Rzeszowa Henryk Wolicki.

Mieliśmy okazję zaprezentować nasze osiągnięcia i talenty. Tak więc uroczystość rozpoczął i zakończył nasz szkolny chór, który można było usłyszeć na prawie każdej akademii szkolnej. Na scenie pojawiła się Daria Szczurek, przypominając wszystkim przepiękny wiersz, którym zachwyciła jury konkursu recytatorskiego oraz Joanna Książek, która po mistrzowsku zaśpiewała piosenkę pt. "Szyba" z musicalu "Metro".

Imprezę uświetnił występ akrobatek, które reprezentowały nasze miasto w "Mam talent", na czele z uczennicą naszego gimnazjum Klaudią Ciupak. W rytmie samby na scenę wkroczyła w duecie Justyna Bielenda, by wzmocnić nasze wrażenia estetyczne. Nasze uszy cudownie ukoiła Patrycja Mulawa anglojęzycznym utworem "Use somebody", a Kinga Grużewska zaprezentowała swoje niebywałe możliwości głosowe w "Piosence drewnianych lalek". Całą imprezę profesjonalnie poprowadzili konferansjerzy: Karol Szopa i Piotr Niemiec.

[Więcej zdjęć]

WYŚMIENITE WYNIKI NASZYCH TRZECIOKLASISTÓW NA EGZAMINIE GIMNAZJALNYM

W piątek ogłoszono wyniki egzaminu gimnazjalnego. Po raz kolejny nasi uczniowie okazali się najlepsi spośród rzeszowskich gimnazjów i to we wszystkich częściach. Osiągnęliśmy bardzo wysoką średnią. Na ogólną liczbę 202 punkty średnia szkoły wynosi 157 to jest 77,8%. Średnia wyników w naszej szkole jest o 27 punktów wyższa niż średnia rzeszowskich gimnazjów.

Najlepiej w naszej szkole egzamin gimnazjalny napisali: Julia Wierzbińska, która uzyskała 201 punktów, Mariusz Niwiński – 198 i Piotr Toczek – 197 punktów.

Więcej o wynikach egzaminu gimnazjalnego można przeczytać: http://rzeszow.gazeta.pl

Komers 2013


Obwiązane w serpentyny,
Na bosaka szły dziewczyny,
A chłopaki poloneza,
Tańcowali robiąc zeza,
Seksi DJ nam przygrywał,
Dziwne tańce pokazywał,
Komers w takim pięknym miejscu,
Zachowamy w naszym sercu.

Uczniowie klasy 3e

[Więcej zdjęć]

Laureaci u Prezydenta

21czerwca 2013r. Prezydent Rzeszowa zaprosił do Ratusza laureatów konkursów przedmiotowych organizowanych przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty. Spotkanie odbyło się sali posiedzeń Rady Miasta Rzeszowa . Na wstępie Pełnomocnik Prezydenta Henryk Wolicki powitał serdecznie przybyłych na to spotkanie laureatów rzeszowskich szkół. Pogratulował wszystkim wspaniałych osiągnięć. Podziękował również nauczycielom za przygotowanie uczniów do konkursów. Uczniowie naszego gimnazjum stanowili oczywiście najliczniejszą grupę, bo było ich aż 23, wśród nich wielokrotni laureaci: Łukasz Kondraciuk- pięciokrotny, Piotr Toczek – czterokrotny, Izabela Bester i Julia Wierzbińska – dwukrotne. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali otrzymali listy gratulacyjne oraz upominki. Spotkanie przebiegało w miłej i sympatycznej atmosferze.

[Więcej zdjęć]

Gimnazjum nr 9 z Oddziałami Dwujęzycznymi najlepsze na Podkarpaciu

W auli Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Rzeszowie odbyła się uroczystość podsumowania konkursów przedmiotowych organizowanych i prowadzonych przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty. Było to wyjątkowo miłe wydarzenie dla naszych gimnazjalistów bowiem po raz kolejny uczniowie naszej szkoły okazali się najlepsi. Uzyskali 23 tytuły laureatów w konkursach przedmiotowych i interdyscyplinarnych - najwięcej w województwie i dwa razy więcej niż wszystkie rzeszowskie gimnazja razem wzięte. Są powody do dumy. Warto dodać, że kolejne miejsce zajęło gimnazjum z Jasła z jedenastoma. Podczas tej uroczystości szczególne wyróżnienie otrzymali wielokrotni laureaci lub najlepsi w poszczególnych przedmiotach. Z naszej szkoły byli to: Łukasz Kondraciuk - pięciokrotny laureat, Piotr Toczek - czterokrotny , Julia Wierzbińska, Izabela Bester – dwukrotne laureatki oraz Mirosław Błażej jako zwycięzca Konkursu Informatycznego. Na zakończenie uroczystości Pan Dyrektor Marian Pietryka już po raz kolejny odebrał z rąk kuratora dyplom „Szkoła przyjazna utalentowanym uczniom”.

[Więcej zdjęć]

NAJLEPSI NIE TYLKO W NAUCE

14 zespołów z rzeszowskich gimnazjów wzięło udział w IV mistrzostwach Rzeszowa w piłce nożnej. Bezapelacyjne zwycięstwo odnieśli reprezentanci Gimnazjum Nr 9. Rywalizacja trwała dziewięć dni. Uczniowie "dziewiątki" okazali się bezkonkurencyjni. Za nimi znaleźli się gimnazjaliści z "dwójki" i "jedenastki".

Szkoła otrzymała sprzęt sportowy o wartości 800 zł. Gratulujemy zawodnikom i nauczycielom mgr. Januszowi Kozickiemu i mgr. Michałowi Charze.

Wir kamen und gewannen

W dniu 21 czerwca 2013 r. – w pierwszy dzień kalendarzowego lata – uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Konkursie Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych pt. „Wielcy Odkrywcy, Wynalazcy, Konstruktorzy i ich dzieła” zorganizowanym przez Instytut Germanistyki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Dwie drużyny, w składzie: Albert Czech, Ola Olszańska, Kasia Rałowska, Gabor Tęcza, Bartek Witkowski oraz Basia Bilkiewicz, Michał Oleszko, Ania Zawadzka, Ola Życzyński zajęły dwa medalowe miejsca, pokonując nawet licealistów. Nagrodą były odtwarzacze MP3 dla pierwszego miejsca oraz pen drivery dla drugiego.

Pytania, na które udzielaliśmy bezbłędnych odpowiedzi dotyczyły niemieckich wynalazków, takich jak MP3, znanych wszystkim żelków-misiów Haribo, promieniowania Rentgenowskiego, ratujących od wielu lat życie, słynnych spodni Levi Strauss, jak też Pumy (ale nie zwierzęcia) i firmy Adidas (od wszystkiego sportowego). Test był też związany z postacią Prezydenta Niemiec Joachima Gaucka oraz bawarskimi miastami Nördlingen i Dinkelsbühl, jak też symbolami, które przynoszą szczęście mieszkańcom zza Odry.

Sprawiliśmy tym samym sobie i Nauczycielom nas uczącym miły prezent w ten upalny, czerwcowy dzień. Teraz wiemy, że symbole szczęścia – świnka czy Pfennig – są ponadczasowe.

Bartosz Witkowski (2a)

SKC „Dziewiątki” zdobywa Gniezno

15 i 16 czerwca 9 uczniów SKC razem z opiekunem, panią Anną Dec, koordynatorem SKC w naszej diecezji ks. Piotrem Potyrałą oraz kolegami z II LO, Liceum Sióstr Prezentek i liceum w Ropczycach brało udział w Ogólnopolskim Zjeździe Szkolnych Kół Caritas. W tym roku spotkanie odbyło się w Gnieźnie pod hasłem „Wierzę i uczę się kochać”. W czasie zjazdu mieliśmy okazję zobaczyć zabytkową Katedrę, gdzie odbyły się Msze Święte w sobotę i w niedzielę. Pierwszego dnia odwiedziliśmy grób Świętego Wojciecha oraz przeszliśmy przez Drzwi Gnieźnieńskie. Braliśmy udział w marszu ewangelizacyjnym ulicami Gniezna, podczas którego nieśliśmy relikwie Świętego Józefa Sebastiana Pelczara. Jedliśmy tort zrobiony z 3000 jajek i świetnie bawiliśmy się na koncercie Arki Noego. Wysłuchaliśmy świadectw pracy wolontariuszy w tym uczennicy naszej szkoły Katarzyny Bembenek. Drugiego dnia uczestniczyliśmy w warsztatach, podczas których stworzyliśmy dekalog miłości wolontariusza SKC. Spotkanie zakończyliśmy uroczystą Mszą w Katedrze, której przewodniczył ks. Abp. Józef Kowalczyk, prymas Polski.

Już za 2 lata taki zjazd odbędzie się w naszym mieście. Będziemy wtedy świętować 20. rocznicę utworzenia pierwszego Szkolnego Koła Caritas, które miało miejsce właśnie w Rzeszowie.

Poczytaj więcej o zjeździe na www.zjazd.caritas.pl.

[Więcej zdjęć]

COOL-TOUR-DEUTSCH

W zeszły czwartek pod okiem nauczycielek Pań Melindy Tęczy i Agnieszki Rzemińskiej zajęliśmy się niemieckim od innej niż zazwyczaj strony.

Zaczęliśmy od konkursu kulinarnego. Ocenie podlegał nie tyle efekt końcowy, co sprawność i technika naszych kucharzy. Nasi koledzy okazali się mistrzami w konkurencjach: Eier-Zerschlagen i Schnelles Umrühren.

Zmagania sportowe odbyły się w teorii i w praktyce. Świetnie poradziliśmy sobie z wiadomościami o niemieckich sportowcach, dyscyplinach sportowych letnich i zimowych. Nie mieliśmy też najmniejszego problemu z kozłowaniem piłki po specjalnie przygotowanym torze przeszkód. Najtrudniejszą konkurencją okazał się rzut piłeczką tenisową do celu ;-)

Następnie podbiliśmy świat mody. Oczywiście poznaliśmy nazwiska słynnych niemieckich projektantów i modelek. Sami spróbowaliśmy trudnej sztuki kreacji. Jednym z ciekawych efektów naszej pracy była nowa definicja pojęcia dyktator mody - otóż jest to nauczyciel dyktujący polecenia dla uczestników konkursu modowego ;-)

Po zabawie ze strojami przyszedł czas na muzykę. Odbyliśmy podróż w czasie i przestrzeni słuchając utworów klasycznych, rockowych, pop i szlagierów ( to taki niemiecki odpowiednik disco polo).

Po kilku godzinach rywalizacji byliśmy dość wyczerpani. W odbudowaniu zapasów energii pomogły nam dziewczyny z klasy 3c, które poczęstowały uczestników samodzielnie upieczonymi smakołykami: Aplstrudel, Sachertorte i Pfefferkuchen. Lecker! (Pyszne)

Globe Games

Dnia 08.06.2013 uczniowie z międzynarodowego programu Globe z naszego gimnazjum udali się na Globe Games 2013 do Darłówka nad morzem. Uczniowie brali udział w dwudniowych badaniach terenowych, gdzie rozwijali swoje umiejętności, badając zanieczyszczenia, temperaturę, czystość wody oraz przeprowadzali wiele innych ciekawych badań. Poza zadaniami terenowymi uczniowie mieli czas na wiele atrakcji - integracje z innymi uczestnikami, plażowanie, zwiedzanie i dobrą zabawę. Po długiej jeździe, wrócili w nocy 11.06 do Rzeszowa, gdzie musieli wkroczyć w codzienną, szarą rzeczywistość.

[Więcej zdjęć]

Dzień Patrona

W dniu siódmego czerwca odbyła się akademia z okazji święta patronki szkoły św. Królowej Jadwigi. Współczesna młodzież podczas „lekcji historii” przeniosła się w czasy panowania Świętej Królowej, kiedy to musiała podejmować trudne decyzje dotyczące kraju. Poznali również jej cnoty oraz problemy jakie postawiło przed nią życie. Teraz już wiedzą jak wielkim zaszczytem jest być uczniem Gimnazjum nr 9 pod jej patronatem. Uroczystość uświetniły pieśni naszego szkolnego chóru.

[Więcej zdjęć]

„Ta ostatnia…” wycieczka

Jak wiadomo kulminacyjnym punktem roku szkolnego dla większości uczniów są wycieczki klasowe. Nic więc dziwnego, że 27 maja klasa 3c, mimo deszczu, zimna i samego faktu, że jest poniedziałek, w podskokach udała się do szkoły, aby wyruszyć na 3 – dniową wycieczkę.

Po godzinnej trasie byliśmy już na miejscu – w Czardworku. Choć pogoda nas nie rozpieszczała, nie daliśmy się nudzie. Pierwszy dzień miło upłynął nam m.in. na graniu w siatkówkę, prelekcji o kosmosie, tańczeniu belgijki czy karaoke.

We wtorek mieliśmy okazję polatać na miotłach. Po południu cofnęliśmy się troszkę w czasie i lepiliśmy garnki przy użyciu najprawdziwszego koła garncarskiego (co wbrew pozorom wcale nie jest takie proste). Wieczorem, jak nakazuje wycieczkowa tradycja, zorganizowaliśmy ognisko. O dziwo pogoda dała się udobruchać. Po ognisku mogliśmy udać się na wieżę, by podziwiać panoramę (na gwiazdy nie mieliśmy co liczyć, bo choć przestało padać chmury nie ustąpiły). Gdy zapadł zmrok wyruszyliśmy na poszukiwanie czarownic. Niektórzy z nas wykazali się niezwykłą pomysłowością przy przygotowywaniu listów gończych.

Środę przywitaliśmy o północy miłym akcentem – świętując urodziny jednej z koleżanek. Bardzo nie w smak było nam iść spać, ale jak mówi jedna z piosenek „obowiązek obowiązkiem jest”. Po kilku godzinach snu zjedliśmy śniadanie i czekaliśmy na kolejne wyzwanie – wspinanie się na skrzynki. Każdego korciło pobicie rekordu 39 skrzynek, co jednak było niemożliwe do wykonania. Jednakże klasowy rekord – 25 skrzynek zasługiwał na ogromne uznanie. Niestety, mimo naszych najszczerszych chęci, wycieczki nie dało się przedłużyć…

Niczego nie zwiedzaliśmy, jednak nikt nie żałuje, bo przecież liczy się czas spędzony razem. Żaden, choćby najdłuższy tekst, ani prawie 1000 zdjęć nie oddadzą tego, co wspólnie przeżyliśmy. Szkoda, że to już ostatnia wycieczka w takim gronie.

Joanna Gębarowska (3c)

[Więcej zdjęć]

Paryż 2013

W dniach 27-31 maja klasy francuskie udały się na wycieczkę do Paryża. Po długiej i męczącej podróży autokarem dotarliśmy do katedry w Reims, gdzie koronowano większość królów Francji. Kolejnym, najbardziej wyczekiwanym, punktem wyjazdu był pobyt w Disneylandzie. Cały dzień spędziliśmy na różnych kolejkach i rollercoasterach. Niestety trochę zmokliśmy, ale nawet w przemoczonych butach bawiliśmy się jak małe dzieci.

Nastepne dwa dni spędziliśmy na zwiedzaniu najbardziej znanych miejsc Paryża i okolic: pałac w Wersalu, Luwr, Łuk Triumfalny, dzielnica Montmartre (Moulin Rouge, bazylika Sacre Coeur), katedra Notre Dame i oczywiście wieża Eiffla. Nie mogło także zabraknąć wizyty na słynnych Polach Elizejskich-wszystkich ogarnął tam szał zakupów i nawet 10 minut przed zbiórką biegliśmy do ostatnich sklepów.

Ogólnie wycieczka była udana, niestety pogoda nam nie dopisała. Mimo to, nie możemy się doczekać kolejnych takich wyjazdów.

[Więcej zdjęć]

Braliśmy udział w Centralnej Uroczystości Bożego Ciała

Dnia 30 maja 2013 r. trzydziestu uczniów naszego SKC miało okazję wziąć udział w głównej procesji z okazji Święta Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Najpierw uczestniczyliśmy we Mszy Świętej przy rzeszowskiej Farze, by potem udać się pod Kościół p.w. Świętego Krzyża i tam rozpocząć procesję. Nasi wolontariusze nieśli chleby i pieczywo, którymi po poświęceniu na zakończenie uroczystości podzielili się z uczestnikami nabożeństwa. Jak co roku na zakończenie procesji rozprowadzaliśmy chlebki i zbieraliśmy ofiary na prowadzenie kuchni dla ubogich.

[Więcej zdjęć]

Byliśmy razem

W dniu 26 maja 2013 r. (niedziela) na rzeszowskim rynku odbył się piknik rodzinny „Bądźmy Razem” organizowany przez Caritas Diecezji Rzeszowskiej z okazji Dnia Matki i Dziecka. Imprezę rozpoczął występ Orkiestry Szałamaistek. Uczestniczyło w niej 20 wolontariuszy SKC z naszej szkoły wraz z opiekunem mgr Anną Dec. Zadaniem naszym była pomoc w organizowaniu gier i zabaw dla dzieci. Maluchy, które przybyły na piknik wraz z rodzicami, mogły pomalować swoje twarze, wziąć udział w wielu konkursach, za które otrzymywały drobne upominki.

Nasze wolontariuszki zawsze dobrze się prezntują, dlatego zostały zauważone i poproszone o krótką wypowiedź dla TVP Rzeszów. Możecie jej posłuchać w 7-mej minucie 20-tej sek. nagrania na www.tvp.pl/rzeszow/aktualnosci.

[Więcej zdjęć]

Polska Biega

Dnia 25 maja na stadionie Resovii w ramach akcji „Polska biega” odbył się Test Coopera, który pozwala sprawdzić swoją kondycję fizyczną. Test polega na pokonaniu jak najdłuższego dystansu w ciągu 12 minut. W trakcie próby można biec albo maszerować. Uczniowie naszego gimnazjum pod opieką pani Izabeli Zamorskiej i pana Jana Zborila podjęli wyzwanie i przystąpili do w/w testu. Wszyscy uczestnicy z naszej szkoły przebiegli dystans ok. 2 km. Najdalej dobiegła Małgorzta Ragan 2650 m.

[Więcej zdjęć]

Podkarpacki Finał Wojewódzki XXXVI Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

21 maja 2013 r. w Zespole Szkół w Głogowie Małopolskim odbył się Finał Wojewódzki Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla uczniów szkół gimnazjalnych. Wzięły w nim udział reprezentacje 23 powiatów.

Miasto Rzeszów reprezentowała drużyna z naszej szkoły, która wygrała wcześniej eliminacje miejskie. W finale wojewódzkim uczeń naszej szkoły – Przemysław Oliwa – 3d zajął bardzo dobre – V miejsce w klasyfikacji indywidualnej. Nasza drużyna zajęła VII miejsce, a drużynę tworzyli oprócz Przemka: Patryk Warchoł – 2d oraz Jakub Chołody – 1a.

Zwyciężyła drużyna Gimnazjum z Czarnej (powiat dębicki), która będzie reprezentowała Podkarpacie w Finale Ogólnopolskim Turnieju w dniach 4 – 6 czerwca w Jaśle.

W czasie zawodów zawodnicy musieli się wykazać zarówno wiedzą ze znajomości przepisów ruchu drogowego, udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej poszkodowanemu w wypadku oraz umiejętnościami poruszania się po miasteczku ruchu drogowego i sprawnościowym torze przeszkód.
Drużynę do Turnieju przygotowywał mgr Sławomir Fugas.

[Więcej zdjęć]

Dni Europy

W dniach 17 – 19 maja 2013 trójka uczniów naszej szkoły wraz z p. Tomaszem Pabiszem miała okazję uczestniczyć w Dniach Europy w Łucku, na Ukrainie.

W drodze do Łucka zatrzymaliśmy się w Torczynie – miejscu śmierci Leopolda Lisa – Kuli. W sobotę (18 maja) odbył się główny punkt programu – Olimpiada Europejska. W konkursie uczestniczyli uczniowie szkół łuckich, uczennice Gimnazjum nr 16 z Lublina i drużyna z naszej szkoły. Mimo, iż olimpiada była w języku angielskim, a pytania wymagały szczegółowej wiedzy na temat Unii Europejskiej, cała trójka zdobyła wyróżnienia. Po napisaniu olimpiady mięliśmy okazję zwiedzać Łuck – odwiedziliśmy m.in. Zamek Księcia Lubarta. Niestety, następnego dnia musieliśmy wracać do Rzeszowa. W drodze powrotnej odwiedziliśmy Lwów. Nie mieliśmy jednak zbyt wiele czasu na zwiedzanie, dlatego pospacerowaliśmy po starówce, odwiedziliśmy kilka przepięknych kościołów i ruszyliśmy w stronę domu.

Udział w Dniach Europy był dla nas ciekawym doświadczeniem. Poznaliśmy nowych ludzi oraz odwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc. Myślę, że ta wycieczka na długo pozostanie w naszej pamięci.

Joanna Gębarowska (3c)

[Więcej zdjęć]

Adopcja Serca i RORE

W czwartek 16.05.2013 po raz kolejny odbyła się sprzedaż ciast w ramach Adopcji Serca oraz pomocy Rzeszowskiemu Ośrodkowi Rehabilitacyjno-Edukacyjnemu. Ogółem zebraliśmy 1111,11 zł, z czego 200 zł przekazaliśmy RORE, a resztę zebranej sumy na potrzeby Lorrain. Już od wczesnych godzin porannych uczniowie i rodzice przynosili do szkoły różne pyszności. Później wszystkie słodkości poporcjowano i sprzedano uczniom, nauczycielom oraz pozostałym pracownikom szkoły. Nie wiemy jednak, co byśmy zrobili bez tak świetnego przygotowania ze strony pani Anny Dec. Mamy również miłą wiadomość: poszukiwany od ubiegłego półrocza przepis na rewelacyjną szarlotkę odnalazł się . Szczęśliwym jego posiadaczem okazał się Norbert Drążek z klasy 1f.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w akcję, zwłaszcza naszym wspaniałym uczniom, niezastąpionym rodzicom, hojnym pracownikom szkoły oraz opiekunom - paniom: Annie Dec, Agnieszce Zagockiej-Zboril, Magdalenie Rewers.

[Więcej zdjęć]

Ekologiczne warsztaty

Dnia 15 maja klasy II”a” i II”d”,II,,a” i II,,e” brały udział w badaniach przyrodniczych prowadzonych nad rzeką Wisłok nieopodal Rezerwatu Przyrody „Lisia Góra”. Zajęcia przeprowadzone zostały przez trenerów i pracowników ZK ,,Wisłok”. Gdy dotarliśmy na miejsce, co z naszą kondycją graniczyło z cudem, od razu czekała nas pierwsza atrakcja. W kilkuosobowych grupkach, z siatkami w dłoniach, wybraliśmy się na małe „łowy” nad brzegiem Wisłoka. Mieliśmy okazję na własne oczy przekonać się, że wszystkie te maleńkie żyjątka, które do tej pory znaliśmy jedynie z podręczników do biologii, istnieją naprawdę!

Następnie podziwiwaliśmy florę rezerwatu przyrody i wsłuchiwaliśmy się w odgłosy tego niezwykłego miejsca.

Dla każdego z nas było to miłe urozmaicenie szkolnych zajęć, tym bardziej, że były one zorganizowane w naprawdę profesjonalny sposób. Każdy niedowiarek mógł dokładnie obejrzeć złowionego przez siebie zwierza pod mikroskopem.

Naszej wyprawie towarzyszyła piękna, słoneczna pogoda i jako dowód, że zdarzają się dni idealne nie zdążyliśmy na ostatnie lekcje.

Marcelina Mierzwa (2d)

[Więcej zdjęć]

Piękne czytanie

W dniu 14 maja 2013 roku odbyła się gala wręczenia nagród w II Podkarpackim Konkursie Pięknego Czytania. Wszystkich laureatów i wyróżnionych gościły progi rzeszowskiego Teatru imienia Wandy Siemaszkowej. Przed częścią oficjalną uczniowie przybyli do siedziby katolickiego radia Via przy ulicy Zamkowej w Rzeszowie, gdzie udzielili krótkiej wypowiedzi na temat książek, po jakie najchętniej sięgają, jak też przeczytali na antenie radiowej skrót serwisu informacyjnego. Wszyscy poczuli się jak prawdziwi radiowcy, czytając swoje teksty „do sitka”.

Uczeń naszej szkoły- Bartosz Witkowski z klasy IIa- otrzymał III nagrodę w kategorii klas 1-3 gimnazjum.

Góry Stołowe

14 maja 2013 r. uczniowie klas IIIb oraz IIIe w towarzystwie garstki kolegów z klas IIIa i IIIg wyruszyli na wycieczkę w malowniczy region Gór Stołowych. Naszymi opiekunami był nierozłączny, na wycieczkach tandem w postaci p. Fugasa i p. Myśliwca. Do tego zacnego grona dołączył w tym roku p. Tomaka. Jako pierwszy punkt w napiętym planie figurowało zwiedzanie Wrocławia, jest to piękne miasto, w którym możemy znaleźć wiele interesujących zabytków. My zdecydowaliśmy się na odwiedzenie kilku miejsc, a były to: Wzgórze Polskie, na którym oglądaliśmy panoramę Ostrowa Tumskiego, Uniwersytet, średniowieczne więzienie miejskie, pomnik „ku czci zwierząt Rzeźnych”, kamieniczki Jaś i Małgosia, zabytkowy rynek, Mostek Pokutnic oraz imponująca Panorama Racławicka. Po tym, jakże wyczerpującym dniu, dotarliśmy wreszcie do naszego miejsca zakwaterowania- OW Góry Stołowe. W drugim dniu wyjazdu zdobyliśmy Błędne Skały oraz Szczeliniec Wielki, zwiedzaliśmy też bunkry w Osówce, a także „perełkę polskiego baroku”- bazylikę w Wambierzycach. Przez cały ten czas towarzyszył nam sympatyczny przewodnik, p. Andrzej. Trzeci dzień wycieczki także obfitował w atrakcje: objechaliśmy wzdłuż i wszerz Kotlinę Kłodzką, odwiedzając multum ciekawych miejsc, w tym Duszniki Zdrój, czyli miejsce, gdzie, koncertował Fryderyk Chopin. W czwartym, ostatnim dniu tego wyjazdu byliśmy w Złotym Stoku- nieczynnej kopalni złota oraz białego proszku na literę „a”( nie była to wbrew pozorom amfetamina, a zwyczajny arszenik). Po zakończeniu zwiedzania pożegnaliśmy się z tym pięknym regionem i wyruszyliśmy w kilkugodzinną podróż do domu. Szkoda, że to już ostatnia wycieczka w takim gronie.

Karol Szybist (3b)

[Więcej zdjęć]

Gramy FAIR PLAY

Dnia 14.05.2013r.odbył się V Turniej siatkówki dziewcząt FAIR PLAY z okazji Dnia Zwycięstwa pod patronatem Prezydenta Rzeszowa i Dyrektora Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego. Organizatorem turnieju była nasza szkoła a zawody odbywały się w hali sportowej Gimnazjum Sióstr Pijarek. W turnieju wzięły udział 4 rzeszowskie gimnazja. Po zaciętej walce w tie-breaku (2:1) zaszczytne miano zwycięzcy zdobyła drużyna z Gimnazjum nr 6.

- II miejsce zajęło Gimnazjum nr 9
- III miejsce Gimnazjum nr 8
- IV miejsce Gimnazjum Sióstr Pijarek
W zawodach wyróżniono 4 najlepsze zawodniczki:
- Katarzyna Szafraniec – Gimnazjum nr 6
- Ewa Łyszczek – Gimnazjum nr 9
- Magdalena Wałach – Gimnazjum nr 8
- Magdalena Dżugan – Gimnazjum Sióstr Pijarek
Zwycięskim zespołom nagrody wręczali: Dyrektor Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego pan Grzegorz Gross oraz trener siatkarskiego Mistrza Polski – pan Andrzej Kowal.

[Więcej zdjęć]

Solidarni w Rodzinie

11 maja 2013r. uczestniczyliśmy w XIV Rzeszowskim Turnieju Gier Sportowo-Rekreacyjnych dla Osób Niepełnosprawnych. Olimpiada rozpoczęła się Mszą św. w parafii M.B. Saletyńskiej. Uczniowie naszego SKC wraz z opiekunem pomagali uczestnikom w wielu konkurencjach sportowych, rozgrywanych w stadninie koni "Albin". Ich zadaniem było również koordynowanie przebiegu konkursu oraz wypisanie dyplomów. Mimo bardzo upalnego dnia, wolontariusze wykazali się ofiarnością i aktywnością w pełnieniu swoich zadań.

[Więcej zdjęć]

Majowo, pielgrzymkowo i turystycznie

W dniach 7-10 maja chętni gimnazjaliści - w tym członkowie KSM - uczestniczyli w wycieczce do Skomielnej. Odwiedziliśmy miejsca zawiązane z życiem Jana Pawła II: Wadowice, Nowy i Stary Sącz. Zwiedziliśmy także kopalnię w Bochni, spacerowaliśmy po Dolinie Kościeliskiej, zakopiańskich Krupówkach, Parku Miniatur w Inwałdzie. Cała wycieczka pod opieką siostry Feliksy oraz pani Wojtyś przebiegała w miłej i serdecznej atmosferze, a młodzież z różnych klas miała okazję pobyć ze sobą i odpocząć.

Agnieszka Pitera, klasa IIb

[Więcej zdjęć]

3 Maja świętujemy śpiewająco

Tegoroczna majowa akademia miała nietypowy charakter - była finałem szkolnego konkursu chórów uczniów klas pierwszych. Konkurs stanowił podsumowanie kilkumiesięcznych prac nad projektem "Jak długo w ustach naszych ojczysta pieśń brzmi". Uczniowie klas pierwszych, przybrani we własnoręcznie wykonane biało-czerwone kotyliony, zaprezentowali swoje umiejętności muzyczne, wykonując pieśni patriotyczne. Zaszczytne miano zwycięzcy jury przyznało klasie 1f. Gratulujemy!

[Więcej zdjęć]

Nasze popołudnie francusko-bretońskie

W poniedziałek, 29 kwietnia, odbyło się spotkanie z asystentką programu Comenius P. Jeanne Lefèbvre. Tematem wiodącym były tradycje i kultura Bretanii, regionu francuskiego, położonego nad Oceanem Atlantyckim i Kanałem La Manche. Jest to region, z którego pochodzi Pani Jeanne.

Pierwszym punktem naszego popołudnia była prezentacja, pełna obrazów i dźwięków. Dowiedzieliśmy się z niej wielu ciekawych rzeczy na temat Bretanii i kultury celtyckiej, która tam jest ciągle żywa. Bretończycy są bardzo dumni ze swoich korzeni: mają własny język, flagę i bogatą symbolikę.

Próbowaliśmy też nauczyć się kilku słów po bretońsku:
Breizh – Bretania
Degemer mad – Witajcie
Kenavo – Do widzenia
Trugarez – Dziękuję.

Bardzo ważnym elementem kultury celtyckiej, a więc również bretońskiej, jest muzyka i taniec. Na spotkaniu nie tylko mogliśmy posłuchać utworów granych na tradycyjnych bretońskich instrumentach, ale też zobaczyć filmy pokazujące typowe tańce bretońskie. Jednym z punktów programu była również… nauka tańca. Przyznajemy: wielkimi tancerzami może nie zostaliśmy po tej jednorazowej próbie, ale zabawa była przednia.

I wreszcie nie byłoby popołudnia bretońskiego bez skosztowania bretońskich specjałów, które przygotowała Pani Jeanne wraz z P. Guillaumem oraz uczennicami klasy 3f. Były typowe bretońskie ciasta (o których sami Bretończycy mówią, że od samego patrzenia można przytyć 10 kg!) oraz najbardziej chyba rozpoznawalna specjalność kuchni bretońskiej – naleśniki (po francusku crêpes, po bretońsku krampouezh), do których można było dodać pyszny karmel na półsłonym maśle (też specjalność bretońska).

[Więcej zdjęć]

"Uniwersytecie - przybywamy!"

... pod takim hasłem grupa uczniów naszej szkoły zapamięta środę, 17 kwietnia 2013 r. Dzień ten upłynął nam bardzo miło, mieliśmy okazję dowiedzieć się, jak wyglądają codzienne ćwiczenia studentów na naszym rodzimym Uniwersytecie Rzeszowskim. Uczestniczyliśmy bowiem w zajęciach prowadzonych przez znanego językoznawcę i tłumacza doktora Zygmunta Tęczę. Mieliśmy okazję sprawdzić się na tle studentek pierwszego roku wydziału germanistyki. Pod nadzorem wykładowcy ćwiczyliśmy nasze umiejętności poprawnego czytania w języku naszych zachodnich sąsiadów. Szczególną trudność sprawiało nam wymawianie dwóch rodzajów "h", między którymi ucho Polaka nie słyszy różnicy. Mimo to z ćwiczeń wynieśliśmy doświadczenia, które na pewno przydadzą nam się w dalszej nauce języka.

[Więcej zdjęć]

Michał Oleszko

Niemieckie wynalazki na Uniwersytecie Rzeszowskim

W Bibliotece Uniwersyteckiej odbył się pierwszy z cyklu wykładów poświęconych krajom niemieckojęzycznym. Uczestniczyła w nim dziesięcioosobowa delegacja naszego gimnazjum.

Teraz już na pewno wiemy, że słuchając muzyki w formacie mp3, wkładając dżinsy, jeżdżąc samochodem czy montując półki na ścianach, korzystamy z pomysłów niemieckich wynalazców.

Nasza szkoła w projekcie Comenius

W bieżącym roku szkolnym nasze gimnazjum bierze udział w projekcie Comeniusa, w którym uczestniczą wraz z nami przedstawiciele trzech szkół z Francji, Portugalii i Hiszpanii.

Głównym celem projektu jest zapoznanie młodych ludzi z problemami związanymi z dyskryminacją społeczną oraz różnicami mniejszości narodowych, umacnianie relacji międzykulturowych, stworzenie międzynarodowego dialogu dotyczącego refleksji na temat przeszłości (holocaust) oraz trudnościami w kształtowaniu przyszłości przez narody Unii Europejskiej. Językami projektu są: hiszpański, angielski, niemiecki, polski, galicyjski i portugalski.

Napisaliśmy już projekt Comenius. W obecnej chwili oczekujemy decyzji z Głównego Biura Projektu w Warszawie.

Potrafimy programować

Dnia 13.04.2013 roku w Zespole Szkół Elektronicznych w Rzeszowie odbyła się V Edycja Konkursu Informatycznego o Puchar Prezesa Asseco Poland "ZSE PROGRAMMER'S" przeznaczony dla gimnazjalistów z regionu podkarpackiego.
W tym roku uczestnicy Konkursu mieli do wyboru cztery dziedziny:
- tworzenie stron www
- programowanie w języku Pascal lub C++
- grafika komputerowa
- pakiet MS Office

W konkursie z bardzo dobrej strony pokazali się uczniowie naszej szkoły: Mirosław Błażej z kl. 3e zajął II miejsce (w nagrodę otrzymał drukarkę laserową), Łukasz Kondraciuk z kl. 3b zajął piąte, a Piotr Toczek (3e) szóste miejsce.

Pielgrzymujemy do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego

Dnia 13 IV 2013 roku grupa wspaniałych wolontariuszy SKC wyruszyła w kierunku Łagiewnik na V Ogólnopolską Pielgrzymkę Caritas do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Mimo wczesnej pory wyjazdu, atmosfera dopisywała. Wraz ze starszymi rówieśnikami z liceów oraz tych, których wieku nie powinno się wyjawiać , świetnie bawiliśmy się, śpiewając. W Krakowie, a dokładniej w bazylice, można było zaobserwować jak wielu ludzi należy do Caritas (Caritas Academica, Szkolne, Przedszkolne czy też Parafialne Zespoły Caritas). Dowodzi to, jak wielu ludzi pomaga bezinteresownie. W kaplicy uczciliśmy relikwie św. Siostry Faustyny, po czym na własnych nogach wspięliśmy się na wieżę, aby podziwiać panoramę Krakowa. Głównym punktem spotkania była Msza Święta, którą celebrował Bp Jan Zając w asyście księży dyrektorów Caritas z całej Polski. Ostatnim punktem pielgrzymki była Koronka do Bożego Miłosierdzia odśpiewana w Centrum Jana Pawła II. Grupie rzeszowskiej przewodniczyli: dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej – ks. Stanisław Słowik, wicedyrektor – ks. Bogdan Janik oraz diecezjalny koordynator SKC – ks. Piotr Potyrała. Główne wyrazy podziękowania należą się Annie Dec, opiekunce Szkolnego Koła Caritas, dzięki, której nasza pielgrzymka była możliwa, a wszyscy mogliśmy się poczuć jak jedna zwarta grupa. Miejmy nadzieję, że kolejna wyprawa (zaplanowana do Gniezna) przebiegnie równie pomyślnie.

Patrycja Stafiej (3b)

[Więcej zdjęć]

Laureaci w nagrodę do Nyiregyhazy

Dnia 12 kwietnia laureaci konkursów przedmiotowych z naszej szkoły wybrali się na organizowaną przez Miasto Rzeszów wycieczkę do położonej we wschodniej części Węgier Nyíregyházy, która jest miastem partnerskim Rzeszowa. Razem z nami w autokarach było aż 150 osób z różnych szkół Rzeszowa, m. in. Gimnazjum nr 7 czy Gimnazjum nr 10. Opiekunem naszej grupy była p. Melinda Tęcza, która, jak warto podkreślić, język węgierski ma we krwi.

Podczas naszego krótkiego pobytu udało nam się zobaczyć ratusz oraz jego salę obrad, spotkać się z burmistrzem oraz wysłuchać krótkiej prezentacji dotyczącej historii i kultury Nyíregyházy, która pod względem wielkości zajmuje 7. miejsce w kraju. Następnie zwiedziliśmy główny plac miasta oraz jedno z najsłynniejszych w całej Europie Sóstó zoo, w którym można podziwiać, jak się przekonaliśmy, piękne gatunki roślin i zwierząt ze wszystkich kontynentów, a także wybraliśmy się do parku, w którym znajduje się drzewo posadzone wspólnie przez prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca oraz burmistrza naszych gospodarzy 17 lat temu, kiedy zostało zawarte porozumienie dotyczące partnerstwa.

Mimo, że podróż zajęła prawie dwa razy tyle czasu, ile zwiedzanie, a pogoda bywała miejscami kapryśna, większości z nas bardzo podobało się zarówno miasto, jak i widoki. Myślę, że będziemy miło wspominać tę wycieczkę.

Anna Zawadzka

[Więcej zdjęć]

Jesteśmy ekologiczni

12 kwietnia 2013r. w naszej szkole odbyła się zbiórka elektrośmieci organizowana w ramach konkursu "Dobre rady na odpady". Serdecznie dziękujemy nauczycielom, uczniom oraz społeczności lokalnej za duże zaangażowanie. Zbiórka będzie kontynuowana do 26 kwietnia 2013r.

[Więcej zdjęć]

ASYSTENTURA PROGRAMU COMENIUS W NASZEJ SZKOLE

W tym roku gościmy w naszej szkole panią Jeanne Lefèbvre, która jest asystentką programu Comenius i współpracuje z nauczycielkami języka francuskiego. Pani Jeanne jest absolwentką studiów magisterskich z zakresu prawa. Ma 25 lat i pochodzi z Bretanii, regionu położonego na zachodzie Francji. Pasjonuje się tańcem. Przez wiele lat tańczyła w zespołach tańca ludowego bretońskiego oraz… polskiego. Lubi też salsę i tango. Lubi też muzykę – nie tylko jej słuchanie, lecz również grę na instrumentach – pianinie oraz tradycyjnym instrumencie Bretanii, bombarde.

Pani Jeanne prowadzi lekcje francuskiego, co pozwala uczniom klas francuskich na stały kontakt z żywym językiem. Poza tym organizuje popołudnia z kulturą francuską, podczas których mamy możliwość zapoznać się z wybranymi aspektami cywilizacji Francji, jak chociażby kuchnia, muzyka, stereotypy…

Jeśli chcecie poznać naszą asystentkę oraz tradycje i kulturę Bretanii, a także spróbować specjalności kuchni bretońskiej, zapraszamy Was na najbliższe popołudnie francuskie, które odbędzie się 29 kwietnia o godzinie 17. Zapraszamy

[Więcej zdjęć]

Palmy pięły się wysoko...

W Niedzielę Palmową członkowie KSM z naszej szkoły wzięli udział w konkursie na najwyższą palmę oraz uczestniczyli w uroczystej Mszy świętej pod przewodnictwem biskupa Kazimierza Górnego. Uczniowie wykonali przepiękną palmę o długości 4,9 m i zostali wyróżnieni, bowiem palma w konkursowym rankingu uplasowała się w pierwszej dziesiątce. Całości towarzyszyła nie tylko modlitwa, ale i radość młodzieży oraz piękna, choć mroźna pogoda.

[Więcej zdjęć]

Wiosno! Błagamy, przybywaj...

Na przekór zimowej aurze 21 marca Samorząd Szkolny przeprowadził konkurs na najlepiej przebraną klasę. Pod uwagę brana była pomysłowość oraz ilość przebranych osób. Ex aequo zwyciężyły klasy 3c i 3e. Pierwsza z nich cierpliwie przez cały dzień odgrywała role mimów, natomiast 3e zaprezentowała stroje plażowiczów, opalających się na szkolnym korytarzu. Obie klasy zaangażowały się w 100%. Wśród uczniów można było dostrzec różnorodne przebrania, m. in. hipisów, kowbojów, rolników itp. Dzień minął pod znakiem wspaniałj zabawy i miłej odskoczni od codziennej rutyny.

[Więcej zdjęć]

Dzień otwarty

Prezentacje multimedialne, gry i zabawy językowe, prezentacje działalności kół zainteresowań i organizacji, pokazy z fizyki, biologii, ciekawe doświadczenia, quizy, zajęcia sportowe, muzyczne i plastyczne - to wszystko mieli okazję zobaczyć odwiedzający naszą szkołę szóstoklasiści i ich rodzice. Fotorelacja do obejrzenia w galerii.

Szkolne rekolekcje wielkopostne

W dniach 11-12 marca 2013 roku w naszym gimnazjum odbyły się szkolne rekolekcje. Nauki rekolekcyjne, które miały miejsce w kościele pw. Św. Józefa Sebastiana Pelczara głosił ks. Tomasz Blicharz, który wezwał młodzież do walki o wartości takie jak: Bóg, Kościół, Rodzina, Przyjaźń i Godność. Natomiast na spotkania do szkoły zostali zaproszeni: księża pijarzy, ojcowie dominikanie, bracia kapucyni, klerycy rzeszowskiego seminarium oraz siostry służebniczki dębickie. W drugim dniu spotkania ubogacała młodzież z Ruchu Światło Życie, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i małżeństwo z Domowego Kościoła, siostra Jolanta - Klawerianka, a także ks. Paweł Przebięda, który dzielił się z młodymi doświadczeniami z Przystanku „Jezus” oraz dziennikarka Katolickiego Radia Via.

Uczniowie w poszczególnych grupach mieli możliwość pochylić się nad swoim życiem i odpowiedzieć sobie na istotne dla każdego człowieka pytania dotyczące powołania, tego Kim jest dla nich Bóg i jaki Jego obraz jest im bliski. W kontekście obrazu Boga uczestnicy rekolekcji mogli też odkryć prawdę o sobie.

Trwający w Kościele Rok Wiary był dla wszystkich okazją do pochylenia się i pogłębienia wiary, która może być dla współczesnego człowieka receptą na szczęście. Czas rekolekcji był również odkrywaniem ich miejsca w Kościele oraz zapoznaniem się z posługą misjonarzy w Afryce.

Podczas wspólnych spotkań nie zabrakło też chwil wspólnego śpiewu i tańców integracyjnych prowadzonych przez zaproszonych wodzirejów.

Ufamy, że ten czas rekolekcji zaowocuje w życiu młodych ludzi pogłębieniem wiary, mądrością w podejmowanych decyzjach oraz radosną twórczością.

[Więcej zdjęć]

Wolny czas mądrze wykorzystujemy

Niektórzy z nas poświęcili swój wolny czas na na pomoc najbardziej potrzebującym, uczestnicząc w akcjach charytatywnych. Pierwsza z nich pod hasłem "Zbiórka żywności" odbyła się w hipermarkecie Tesco, jeszcze w czasie ferii. Kolejna akcja, w której również wzięliśmy udział (86 osób) to Ogólnopolska Zbiórka Żywności "Tak pomagam". Odbyła się ona w dniach 8-9 marca.

[Więcej zdjęć]

Spotkanie z native speakerem

W poniedziałek (4 marca) uczniowie klas drugich spotkali się z Aaronem Mathews, native speakerem z Anglii. Uczniowie klas drugich realizują projekt przedmiotowy z języka angielskiego dotyczący tradycji kulinarnych Wielkiej Brytanii. Aaron przedstawił uczniom dania angielskie oraz zwyczaje żywieniowe anglików. Oprócz prezentacji nasz gość starał się aktywnie zaangażować młodzież w przebieg spotkania dając uczniom możliwość komunikowania się w języku angielskim. Zaaranżował pracę w grupie oraz przyniósł na spotkanie przysmaki angielskie, którymi zajadali się uczniowie. Mamy nadzieje, że podobne spotkania jeszcze nie raz odbędą się w naszej szkole a Aarona serdecznie zapraszamy w nasze szkolne mury.

[Więcej zdjęć]

Rzeszowskie „Kaziuki” po raz czternasty

W niedzielę (3 marca 2013) przed rzeszowską Farą nasi uczniowie z SKC pod opieką p. A. Dec już po raz kolejny brali udział w sprzedaży „Kaziuków”. Są to piernikowe serca, które rozprowadzane są przez Caritas z okazji uroczystości Świętego Kazimierza - patrona polskiej młodzieży. Zebrane fundusze posłużą jako pomoc dla polskiej młodzieży z Białorusi, Rosji, Kazachstanu, Rumunii, Uzbekistanu i Gruzji, która studiuje na Uniwersytecie Rzeszowskim.

Więcej o rzeszowskich "Kaziukach" poczytaj na stronie Radia Via

[Więcej zdjęć]

Nasi Wspaniali

W piątek (1 marca 2013r.) odbyła się gala XIX edycji Ogólnopolskiego Samorządowego Konkursu Nastolatków "8 Wspaniałych". Konkurs ten miał na celu propagowanie wśród młodzieży chęci niesienia bezinteresownej pomocy potrzebującym.

Wśród laureatów "Złotej Ósemki" znalazły się dwie uczennice naszej szkoły - Joanna Książek (3a) i Kinga Grużewska (3f). Mamy również laureatów w "Srebrnej Ósemce". Są to uczniowie klasy 3a: Aleksandra Siwiecka i Marcin Murawski.

Na scenie podziwialiśmy także absolwentów naszego gimnazjum: Aleksandrę Pękalę, która zachwyciła nas swoim śpiewem oraz Daniela Sowę - Przewodniczącego Młodzieżowej Rady Rzeszowa, który zrobił na nas duże wrażenie ciekawym komentarzem do konkursu.

Na zakończenie gali w programie artystycznym wystąpił zespół taneczny "Tańcząca Ósemka", w którego składzie są również nasze uczennice i absolwentki.

Swoją obecnością na gali zaszczycili m. in. Henryk Wolicki - Wiceprezydent Rzeszowa oraz Antoni Wydro - Podkarpacki Wicekurator Oświaty.

[Więcej zdjęć]

Międzynarodowy sukces Moniki

W IV Międzynarodowym Konkursie Artystycznym im. Włodzimierza Pietrzaka pt. „Całej ziemi jednym objąć nie można uściskiem” uczennica klasy III g - Monika Skorupka zajęła drugie miejsce w kategorii fotograficznej. Jej praca została wybrana spośród 414 innych. Jury w składzie: dr hab. Tomasz Komorowski, wykładowca PWSFTviT, dr hab. Marek Szyryk, prof. PWSFTviT, prof. Janusz Maria Tylman prof. Katedry fotografii i mgr Konrad Górecki uzasadniło przyznanie nagrody za oddanie surrealistycznego wydźwięku prezentowanej postaci i jej sylwetkowe ujęcie.

Honorowy patronat nad konkursem objęli:
- Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Józef Kowalczyk, Metropolita Gnieźnieński, Prymas Polski,
- Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Wiesław Alojzy Mering
- Starosta Turecki Zbigniew Bartosik
- Elżbieta Walkowiak Wielkopolski Kurator Oświaty
- Burmistrz Miasta Turku
- Wydział Pedagogiczno Artystyczny w Kaliszu Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Serdecznie gratulujemy Monice tego wspaniałego osiągnięcia!

[Obejrzyj inne zdjęcia konkursowe Moniki]

Ferie na sportowo

W pierwszym tygodniu ferii zimowych grupa entuzjastów "białego szaleństwa" z naszej szkoły doskonaliła swoje umiejętności narciarskie i snowboardowe w zakopiańskiej stacji narciarskiej HARENDA. Warunki były doskonałe: świetnie przygotowany stok, wymarzona pogoda, wygodne zakwaterowanie oraz smaczne i obfite posiłki. Niech żałują ci, którzy nie pojechali z nami.

[Więcej zdjęć]

Nareszcie ferie!

Wszystkim spragnionym zimowego odpoczynku życzymy bezpiecznych ferii. Oby były one czasem wolnym od szkolnego stresu, wypełnionym sportowym relaksem, dłuższym snem i radosnymi harcami na białym puchu, którego życzymy jak najwięcej.

Namiastkę zimowego szaleństwa zakosztowali już uczestnicy czwartkowej wyprawy na Janiowe Wzgórze...

[Więcej zdjęć]

Dobroć została nagrodzona

6 lutego 2013 odbyło się podsumowanie III edycji konkursu „Mały Samarytanin”. Gala odbyła się w Millenium Hall w Europejskiej Galerii Sztuki. Wszyscy zgłoszeni uczestnicy (Joanna Książek, Aleksandra Siwiecka, Adrian Bober, Patrycja Stafiej, Marcin Murawski, Dominika Stachowicz) zostali wyróżnieni. Możemy być dumni z przewodniczącego Szkolnego Koła Caritas, Marcina Murawskiego, który w tej edycji konkursu otrzymał tytuł laureata I miejsca w kategorii 13 – 16 lat.

Celem konkursu było nagrodzenie i wyróżnienie dzieci i młodzieży, którzy niosą pomoc innym. Pod uwagę brano wyjątkowe cechy charakteru, dokonania na rzecz lokalnej społeczności, otwartość na drugiego człowieka i bezinteresowność. Europejska Galeria Sztuki wypełniła się więc osobami o naprawdę wrażliwych sercach.

Gratulacje dla „małych samarytan” wystosowali m.in.: Pierwsza Dama RP Anna Komorowska, Poseł do Parlamentu Europejskiego Elżbieta Łukacijewska, Wojewoda Podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska, Prezydent Miasta Rzeszowa Tadeusz Ferenc. Podziękowania i wyrazy uznania złożyła także Marta Półtorak, Prezes Develop Investment Sp. z o.o..

Opiekunką grupy była pani Anna Dec.

Poczytaj więcej [w Nowinach] oraz [na stronie Radia Via]

[Więcej zdjęć]

Na stoku w środku zimy

30 stycznia na stoku w Strzyżowie odbyły się I Mistrzostwa Rzeszowa w Narciarstwie Alpejskim i Snowboardzie w ramach Gimnazjady organizowane przez Gimnazjum nr 9 i UKS Foxball. W zmaganiach sportowych wzięło udział 49 zawodników z 8 rzeszowskich gimnazjów i Gimnazjum z Malawy. Wśród zwyciązców na podium stanęło trzech zawodników z naszej szkoły (Monika Skorupka, Łukasz Fiuk, Maria Popiołek).

Podsumowanie styczniowych akcji Samorządu Uczniowskiego

W miesiącu styczniu Samorząd Szkolny pod czujnym okiem opiekunów przeprowadził zbiórkę pieniędzy na akcję „Góra Grosza” oraz na XXI Finał WOŚP. W akcji „Góra Grosza” zebraliśmy w naszej szkole 179,97 zł, zaś na Finał WOŚP 343,91 zł.
Wszystkim serdecznie dziękujemy za ofiarność!

[Więcej zdjęć]

Z pomocą dla czworonogów

5 stycznia 2013 grupa uczniów pod opieką nauczyciela biologii odwiedziła schronisko Kundelek w Rzeszowie. W czasie wizyty przekazaliśmy zebraną w szkole karmę, smycze i miski dla czworonożnych pupili.
Wszystkim uczniom, którym los zwierząt nie jest obojętny, przypominamy, że w schronisku jest wiele psów i kotów, które wciąż czekają na swoich właścicieli.

[Więcej zdjęć]

Święta tuż tuż...

W uroczysty nastrój świąt Bożego Narodzenia wprowadził nas montaż słowno - muzyczny przygotowany przez uczniów klasy 2g i szkolny chórek pod opieką mgr A. Dec i mgr E. Chmiel. Wysłuchaliśmy utworów literackich, przeplatanych kolędami i pastorałkami, przypomnieliśmy sobie zwyczaje, które są wpisane w polską tradycję.

[Więcej zdjęć]

Muzyka nocą

W nocy z piątku na sobotę nasza szkoła rozbrzmiewała dźwiękami cudownej muzyki. Wszystko to za sprawą umuzykalnionych uczestników śpiewanej nocy, która organizowana corocznie stała się już nimalże tradycją Gimnazjum nr 9. Jak zwykle było głośno i wesoło (że też nasze biedne gardła to wytrzymały...). Okazało się, że nasza wiedza muzyczna nie jest ostatecznie taka zła, a na dodatek potrafimy nieźle śpiewać, niektórzy nawet grać (nie tylko na nerwach ).

[Więcej zdjęć]

Nietypowa lekcja

We wtorek (11 grudnia) klasopracownia techniczna zamieniła się w salę rozpraw. Zagościła u nas sędzia Anna Maria Poźniak, która prowadziła rozprawę dotyczącą nieletniego przestępcy - Matthew. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że całość odbyła się w języku angielskim. Grupa uczniów z klasy 2b wcieliła się w różne role, począwszy od sędziny, prokuratora, a skończywszy na adwokatach oraz świadkach. Na pochwałę zasługuje podejście uczniów do zadania. Każdy z nich przygotował sumiennie swoje kwestie i miał okazję użyć języka, którego się uczy w praktyce. Co ciekawe, w pewnym momencie niektórzy zapomnieli o przygotowanych wcześniej rolach i wczuli się w sytuacje, posługując się angielskim spontanicznie i naturalnie. I oto właśnie chodzi w uczeniu się języków obcych!

[Więcej zdjęć]

Hirek Wrona naszym gościem

11 grudnia wszystkie klasy pierwsze uczestniczyły w spotkaniu z Hieronimem Wroną w ramach projektu edukacyjnego „Bądź świadomy”. Projekt ma na celu podniesienie świadomości użytkowników komputerów i nowych rozwiązań technologicznych, i możliwych konsekwencjach w przypadku naruszenia prawa. Poza tym uczniowie w ciekawy sposób poznają proces powstawania nagrań muzycznych, filmów oraz programów komputerowych. Prowadzący pokazał, jak legalnie słuchać muzyki, kupować oprogramowanie i gry, uświadomił zebranych o bezpłatnych możliwościach korzystania z Internetu.

[Więcej zdjęć]

Ekologiczna gala

7 grudnia 2012 roku uczestniczyliśmy w Gali Liderów Ekologii zorganizowanej przez Stowarzyszenie „EKOSKOP” przy współpracy ze Związkiem Międzygminnym „Wisłok”. W trakcie Gali podsumowane zostały zrealizowane projekty i nagrodzeni zostali zwycięzcy tegorocznej edycji konkursu Przybysz z Planety WEEE. Wśród laureatów konkursu znalazł się uczeń naszej szkoły Michał Sobolak.

Ponadto wysłuchaliśmy interesujących prezentacji na temat zrównoważonego rozwoju przygotowanych przez Edwarda Marszałka z Krośnieńskiej Dyrekcji Lasów Państwowych oraz Magdalenę Noszczyk ze Związku Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć.

[Więcej zdjęć]

1d w Krakowie

6 grudnia wybraliśmy się na wycieczkę do Krakowa. Idea zakładała, że wszyscy stawią się na dworcu PKP o godz. 4.45, ale jak można się było domyślić, wiele osób zaspało. Na szczęście zdążyli wszyscy. Szczęśliwym trafem zmieściliśmy się w jednym wagonie, przez co cały pociąg wypełniały nasze głośne śmiechy. Naprawdę było zabawnie.

Dotarliśmy do Krakowa ok. godziny 9.00. Po poznaniu przewodnika, który okazał się fajnym gościem, skierowaliśmy się od razu na krakowski Rynek. Spędziliśmy tam ok. godziny uciekając przed gołębiami, podziwiając szopki krakowskie, popijając herbatę i przede wszystkim MARZNĄC! Nie obeszło się bez wysłuchania hejnału i pomachania temu miłemu człowiekowi grającemu na trąbce (odmachał nam ).

Byliśmy również na dziedzińcu Collegium Maius, gdzie podziwialiśmy ciekawe rynny zwane rzygaczami. Wreszcie dotarliśmy na Wawel. Zwiedzając Katedrę, poznaliśmy między innymi historię św. Jadwigi, szczególnie nam bliskiej, gdyż jest patronką naszej szkoły. W drodze powrotnej odwiedziliśmy kościół Mariacki, w którym największą atrakcją był oczywiście ołtarz Wita Stwosza. Niestety wszyscy byliśmy już tak zziębnięci, że nikt nie słuchał przewodnika. Z niecierpliwością czekaliśmy na zwiedzanie Galerii Krakowskiej. Tam była zabawa! Biegaliśmy po sklepach, oglądaliśmy śpiewające elfy, osładzaliśmy sobie nastrój pysznymi ciastkami. Pod koniec byliśmy już tak zmęczeni, że wszyscy usiedli na podłodze, narażając się na zdziwione spojrzenia przechodniów.

Podsumowując, wycieczka była super. Warto również zaznaczyć, że nauczyciele byli grzeczni i nie sprawiali kłopotów wychowawczych .

Aleksandra Juda

[Więcej zdjęć]

Kibicujemy!

W dniu 5 grudnia został rozegrany międzypaństwowy mecz towarzyski w futsalu między reprezentacją Polski a Mołdawią. Polscy zawodnicy okazali się niezbyt gościnni i wygrali zdecydowanie 6:0. Spotkanie w hali Podpromie obejrzało ok. 3500 kibiców, a wśród nich prawie stu uczniów naszej szkoły. Sądząc po wyniku, kibicowaliśmy skutecznie.

[Więcej zdjęć]

Św. Mikołaj już w Rzeszowie!

1 grudnia na rzeszowskie Podpromie przyjechał św. Mikołaj. W tym dniu jego pomocnikami byli wolontariusze SKC z klasy 3a, którzy wręczali dzieciom prezenty. Relacja w TVP Rzeszów (nasi koledzy wypowiadają się w 13:50 min. programu).

[Więcej zdjęć]

„Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę”

W tym roku nasi uczniowie z SKC zbierali dla potrzebujących rodzin żywność, zabawki, środki czystości i odzież. Zbiórkę przeprowadzono przed kościołem Opatrzności Bożej w Rzeszowie. Była to kolejna edycja ogólnopolskiej inicjatywy dziennikarzy Polskiego Radia. Do akcji przyłączyły się „TVP Rzeszów”, ”Caritas” i „Towarzystwo św. Brata Alberta”. Wszystkim ofiarodawcom serdecznie dziękujemy.

[Więcej zdjęć]

Sportowy sukces

Dnia 30.11.2012r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4 odbyło się zakończenie „Współzawodnictwa Sportowego w ramach miejskich igrzysk” za rok 2011/2012. Zamknięcia sezonu dokonał Dyrektor Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego Pan Grzegorz Gross.

Nasza szkoła może pochwalić się kolejnym sukcesem, gdyż w ogólnej klasyfikacji zajęliśmy II miejsce, wyprzedzając Gimnazjum nr 10 - III miejsce, Gimnazjum Jana Pawła II- IV miejsce. Zaszczytne I miejsce przypadło Gimnazjum nr 7.

[Więcej zdjęć]

Szkolne Koła Caritas na spotkaniu

27 i 28 listopada 2012 w Instytucie Teologiczno-Pastoralnym odbyło się spotkanie Szkolnych Kół Caritas z okazji trwającego Roku Wiary.

Nasi wolontariusze (Aleksandra Siwiecka, Izabela Busz, Aleksandra Kloc, Joanna Książek, Marcin Murawski) oraz opiekun (mgr Anna Dec) mieli możliwość opowiedzenia o jakże aktywnej działalności w dziele pomocy potrzebującym. W czasie spotkania uczestnicy obejrzeli inscenizację wyreżyserowaną i przygotowaną przez absolwentkę Gimnazjum nr 9, jednocześnie wolontariuszkę naszego SKC, Oliwię Kozik (na pewno ją pamiętacie). Asia i Ola opowiedziały o swoim poświęceniu dla innych, udzielając wywiadu dla Radia Via. Wiecej informacji na stronie Caritas Rzeszów.

[Więcej zdjęć]

Connaissez-vous la France?, czyli konkurs wiedzy o Francji

22 listopada w godzinach popołudniowych uczniowie klasy If zmagali się z pytaniami konkursowymi przygotowanymi przez uczniów kl. IIf. Cztery grupy (3 grupy 7-osobowe i 1 grupa 8-osobowa) musiały wykazać się ogólną wiedzą na temat Francji. Konkurs składał się z dwóch części. Najpierw każda z grup musiała odpowiedzieć na 10 pytań wybranych przez swojego reprezentanta. Dwie grupy, które uzyskały najwyższą liczbę punktów, uczestniczyły w drugim etapie. Po zaciętej walce wygrała drużyna Kacpra Panasia. Zwycięzców nagrodzono książkami francuskojęzycznymi oraz dyplomami. Nikt jednak nie został bez nagród, wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a drużyna, która zajęła II miejsce – gry edukacyjne do nauki języka francuskiego.

Konkurs przygotowany i prowadzony przez wybranych uczniów z kl. IIf odbył się w obecności opiekunów: Jeanne Lefèbre, Agnieszki Mynart i Marzeny Motyki-Maleckiej.

[Więcej zdjęć]

Noc francuska

Z piątku na sobotę 23/24 listopada odbyła się „Noc francuska”, w której uczestniczyli uczniowie klas 1f i 3f. Nocne atrakcje rozpoczęliśmy od obejrzenia filmu Woody’ego Allena „O północy w Paryżu”. Po projekcji przyszedł czas na pizzę, a następnie zajęcia sportowe, w tym rozgrywki w ulubioną piłkę siatkową. Na początku rozegrano mecz międzyklasowy, z którego zwycięsko wyszli trzecioklasiści – trzeba jednak dodać, że „pierwszaki” dzielnie stawiły czoła wyzwaniu. Potem graliśmy jeszcze w drużynach mieszanych. Następnie przyszedł czas na gry po francusku (przynajmniej częściowo), dzięki którym poznawaliśmy słynne francuskie postacie. Oczywiście pomiędzy kolejnymi zaplanowanymi zajęciami nie zabrakło czasu na rozmowy, przekąski, odpoczynek… i sen dla znużonych. Ostatnim akcentem nocy w szkole był kolejny ciekawy francuski film pt. „Nietykalni”.

[Więcej zdjęć]

Rogale św. Marcina

11 listopada odbyła się sprzedaż "rzeszowskich rogali" z okazji uroczystości św. Marcina oraz 94. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zgodnie ze starą poznańską tradycją wolontariusze SKC (jak zwykle liczni i niezawodni) rozprowadzali rogale wypiekane przez cukiernię Orłowski-Rak. Pieniądze z akcji przekazane zostaną na cele Caritas Diecezji Rzeszowskiej.

[Więcej zdjęć]

Świętujemy rocznicę odzyskania niepodległości

Pod hasłem "Zwycięstwo - Niepodległość - Chwała" odbyła się w ubiegły piątek uroczysta akademia dla uczczenia 94 rocznicy odzyskania przez nasz naród niepodległości. Młodzi artyści przedstawili zarys historyczny wydarzenia oraz patriotyczne wiersze i pieśni. Uroczystość uświetniło okolicznościowe wystąpienie pana dyrektora Mariana Pietryki a także wykonanie drogiej sercom legionistów marszałka Józefa Piłsudskiego - "Pierwszej Brygady" przez szkolny chór pod batutą pani Elżbiety Chmiel.

[Więcej zdjęć]

Kwestowaliśmy...

W dniu 1 listopada odbyła się kwesta dla ubogich zorganizowana przez Towarzystwo św. Brata Alberta i Caritas Diecezji Rzeszowskiej. Wolontariusze naszego SKC zbierali pieniądze do puszek na cmentarzach: Pobitno, Wilkowyja i Zalesie. Ogólny wynik tegorocznej kwesty to ponad 115 000 zł. Uzyskane fundusze zostaną przeznaczone głównie na dokończenie budowy Centrum Integracji Społecznej. Chociaż było zimno, wszyscy dołożyli wszelkich starań, aby pomóc potrzebującym.

[Więcej zdjęć]

[Zobacz galerię Caritas Rzeszów]

Gość z Wietnamu

W ostatnim tygodniu października lekcje języków obcych w naszej szkole przyniosły wiele wrażeń i niezapomnianych chwil. A to wszystko za sprawą PHAN PHU’O’NGNHI – studentki z Wietnamu biorącej udział w międzynarodowym programie ENTER YOUR FUTURE. Nasz niecodzienny gość podczas spotkań z uczniami opowiadał w języku angielskim o swoim kraju, jego kulturze oraz historii. Przekazywane informacje uzupełniane były wieloma zdjęciami. Nie brakowało także quizów i ciekawych gier. Mamy nadzieję, że tego typu lekcje zachęcą jeszcze bardziej do nauki języków obcych, a w przyszłości nasi absolwenci będą mieli okazję odwiedzić wiele tak bardzo odległych i egzotycznych krajów. Program wymiany zorganizowany został przez komitet lokalny AIESEC w Rzeszowie, działający przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania. Była to już szósta jego edycja. Przypomnijmy, że w ramach programu gościliśmy już studentów z Brazylii, Chin, Japonii, Niemiec, Turcji oraz Gruzji.

[Więcej zdjęć]

Kultura krajów obcojęzycznych

W zimny, piątkowy wieczór (27 października) grupa uczniów z klasy 2b oraz 2c pod opieką p. Magdy Rewers spotkała się w szkole na wieczorze poświęconym kulturze krajów anglojęzycznych. Klimatyczne spotkanie rozpoczęło się od małej konkurencji sprawdzającej znajomość wiedzy dotyczącej Wielkiej Brytanii. Mimo zaciętej walki, wygrała drużyna Patrycji Dyni, która pobiła przeciwników niespełna kilkoma punktami.

Po szybkich, aczkolwiek emocjonujących zmaganiach, uczniowie mieli okazję zaznajomić się z historią i tradycją Halloween. Następnie, po krótkiej prezentacji, uczniowie samodzielnie wykonali Jack ‘o’ lantern. Dobrej zabawy i śmiechu było co niemiara. Zwieńczeniem wieczoru była projekcja filmu opisującego życie brytyjskiej rodziny królewskiej. Po obejrzeniu filmu oraz kolacji w miłym towarzystwie, wszyscy uczniowie rozeszli się do swoich domów.

[Więcej zdjęć]

Oj, słodko było...

W czwartek 26.10.2012 już po raz kolejny odbyła się sprzedaż ciast w ramach corocznej Adopcji Serca. Akcja miała symboliczny wymiar, gdyż odbyła się akurat w tygodniu misyjnym i cały uzyskany z niej dochód (w kwocie 1077,61 zł) przeznaczony jest na potrzeby Lorrain, dziewczynki z Zambii, którą nasza szkoła opiekuje się od wielu lat. Dzięki naszej ofiarności Lorrain może się uczyć i i tak , jak każdy z nas spełniać swoje marzenia. Akcja była przygotowywana już od paru tygodni. Już od wczesnych godzin porannych uczniowie wraz ze swoimi rodzicami przynosili do szkoły różne słodkości. Prawdziwą rewelacją okazała się szarlotka, której przepis poszukiwany jest po dziś dzień (szczęśliwy posiadacz cudownego porzepisu proszony jest o kontakt z organizatorem ). Następnie wszystko zostało poporcjowane i sprzedane uczniom, nauczycielom oraz pozostałym pracownikom szkoły. Z pewnością całe to przedsięwzięcie nie odniosłoby takiego sukcesu, gdyby nie perfekcyjne przygotowanie ze strony pani Ani Dec.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w akcję, zwłaszcza naszym wspaniałym uczniom, niezastąpionym rodzicom, hojnym pracownikom szkoły oraz opiekunom: pani Annie Dec, Agnieszce Zagockiej – Zboril oraz Magdzie Rewers.

[Więcej zdjęć]

Przedmioty ścisłe są ciekawe

W dniach 21-22 października w Millenium Hall odbył się Festiwal Nauki i Techniki. W tym naukowym przedsięwzięciu udział wzięli uczniowie naszej szkoły. Młodzież pod opieką p. Jerzego Pięciaka i p. Adrianny Chmiel prezentowała doświadczenia z fizyki , biologii i chemii.

[Więcej zdjęć]

Klaudia w finale Mam Talent

Klaudia Ciupak, uczennica klasy 3f i akrobatka ETC Rzeszów zakwalifikowała się do finału Mam Talent. Serdecznie gratulujemy i cieszymy się z sukcesu. Życzymy zwycięstwa w finale.

Czytaj więcej

[Więcej zdjęć]

Wybory do Samorządu Uczniowskiego

Dnia 17 października 2011r. w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Po sprawnie przeprowadzonej kampanii uczniowie oddali 516 ważnych głosów z czego zwycięzca otrzymał prawie połowę z nich.

Przewodniczącym został Karol Szopa z klasy 3e, zdobywając 239 głosów. Kolejne miejsca zajęli: Monika Skorupka (145 głosów), Daniel Bukała (78 głosów) oraz Karol Szybist (54 głosy).

Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy owocnej pracy na rzecz społeczności uczniowskiej naszej szkoły.

Święto Edukacji Narodowej

W dniu 12 października 2012r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Edukacji Narodowej. Mottem przewodnim była myśl Platona "Wiedza jest drugim światłem dla ludzi". Wykonawcy bawili publiczność swoimi umiejętnościami aktorskimi, tanecznymi i śpiewem. Wszyscy pracownicy naszej placówki otrzymali serdeczne życzenia od uczniów oraz od pana dyrektora.

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej nauczyciele naszej szkoły otrzymali następujące wyróżnienia:
Nagrody Dyrektora szkoły:
mgr Bożena Olszewska
mgr Monika Marut
mgr Anna Dec
mgr Agnieszka Zagocka Zboril
mgr Melinda Tęcza
mgr Marta Świętoń
mgr Damian Basaj
Nagrody Prezydenta Miasta Rzeszowa:
mgr Alina Dłuska
mgr Elżbieta Chmiel
mgr Izabela Chrzan
mgr Sławomir Tomaka
mgr Tomasz Pabisz
mgr Marian Pietryka
Nagrodę Kuratora otrzymał
mgr Jerzy Pięciak
Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej
mgr Stanisław Feret
Medal Komisji Edukacji Narodowej
Pani Wicedyrektor mgr Anna Krupińska
Dyrektor mgr Marian Pietryka otrzymał tytuł profesora oświaty.

[Więcej zdjęć]

Po niemiecku i baśniowo

W dniu 8 października w naszej szkole bajkowo obchodziliśmy 200–lecie wydania „Baśni” braci Grimm. Bracia Grimm, czyli Wilhelm Karl i Jacob Ludwig Karl, większość swoich dzieł publikowali wspólnie. Do najpopularniejszych baśni należą: „Kopciuszek”, „O dzielnym krawczyku”, „O wilku i siedmiu koźlątkach”, „Muzykanci z Bremy”, „Paluszek”, „Śpiąca królewna”, „Jaś i Małgosia”, „Pani Zamieć”, „Czerwony Kapturek” i „Królewna Śnieżka”. W ich baśniowej krainie obowiązywało prawo moralne – dobro i przezorność zwyciężają zawsze niegodziwość. Nauczycielki języka niemieckiego przygotowały dla nas z tej okazji różnorodne zagadki i quizy. „Märchenwelten” (Baśniowe Światy) wszystkim uczestnikom - a było ich sporo z różnych klas - bardzo przypadły do gustu. Bawiliśmy się wybornie. Niektórzy z nas otrzymali w nagrodę długopisy za najlepszą znajomość „Baśni” braci Grimm - być może będzie to impuls, by samemu zacząć pisać baśnie?

Bartosz Witkowski, klasa 2a

[Więcej zdjęć]

Biblioteka zawsze po drodze – nie mijam – wchodzę!

W październiku obchodzony jest Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, czyli święto czytelników i nauczycieli bibliotekarzy. Międzynarodowe święto bibliotek szkolnych zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego.

Tegoroczne hasło obchodów brzmi:
„Biblioteki szkolne – klucz do przeszłości, teraźniejszości i przyszłości”.

Z tej okazji w naszej bibliotece czeka na Was kilka propozycji czytelniczych i okołoczytelniczych – ale oczywiście z książką w centrum.

Po pierwsze zapraszamy do wzięcia udziału w konkursach:

1) fotograficznym pt. „Przyłapani na czytaniu”.
Aby wziąć udział w konkursie należy obserwować szkolną i pozaszkolną rzeczywistość i sfotografować najciekawsze sytuacje czytelnicze. Zdjęcia w formacie cyfrowym 1024x768 piks. należy przesyłać na adres bibl@wp.pl, a w temacie wiadomości wpisać KONKURS FOTO. Nie zapomnijcie podać danych autora zdjęć (imię i nazwisko, klasa). Termin nadsyłania prac: 31 października 2012.
2) plastycznym – zadaniem uczestników jest wykonanie zakładki do książki. Technika prac dowolna. Liczy się pomysłowość i estetyka wykonania. Gotowe zakładki należy składać w bibliotece szkolnej do końca października.

W ramach święta bibliotek przez cały miesiąc zapraszamy uczniów i nauczycieli do wpisywania swoich czytelniczych typów na tablicę „Czytałem – polecam” (w czytelni). W ten sposób stworzymy w bibliotece listę wartościowych lektur.

Ponadto chętnych uczniów zapraszamy na warsztaty pt. „Mnemotechniki – pamięć na zawołanie”. O szczegóły zajęć pytajcie w bibliotece.

Zarówno uczniów, jak i nauczycieli zapraszamy do wzięcia udziału w październikowej akcji „Podaruj bibliotece ciekawą książkę” – dary prosimy składać do kosza w czytelni. Ofiarodawcom z góry dziękujemy! Odwzajemnimy się ;)

Wszystkich czytelników zachęcamy do aktywnego włączenia się w tegoroczne obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.

...a Ty kim jesteś?

Anglojęzyczny spektakl w warszawskim teatrze Buffo

W środę, 2 października grupa uczniów z klasy 2b i 2c pod opieką p. M. Rewers oraz B. Król wybrała się do Warszawy na spektakl w języku angielskim pt. Christmas Carol. Spektakl został przygotowany przez TNT Theatre British, który zajmuje się wystawianiem sztuk opartych na współczesnej i klasycznej adaptacji światowych dzieł literatury. Mimo że do Świąt Bożego Narodzenia zostało jeszcze trochę czasu to przesłanie płynące z treści przedstawienia było ponadczasowe i nie zależne od pory roku. Spektakl był piękny, język aktorski nie skomplikowany i zrozumiały dla widza, nawet tego który nie jest z językiem angielskim za pan brat. Piękne kostiumy, doskonała choreografia i dopracowana do perfekcji gra aktorska sprawiły że każdy wyszedł z teatru zadowolony i z uśmiechem na twarzy. Po spektaklu, grupa kontynuowała jeszcze przez chwilę swoją kulturową wyprawę wstępując do London Steak House (tradycyjny angielski pub) oraz siedziby British Council. Po całym męczącym ale ciepłym i słonecznym dniu wszyscy wrócili do Rzeszowa z głowami pełnymi aktorskich ambicji na przyszłość.

[Więcej zdjęć]

Uczestniczyliśmy w ogólnopolskiej zbiórce żywości

Przygoda na dwóch kółkach

Dnia 27.09.2012 r o godzinie 9:30 klasa 3b wyruszyła „z kopyta” na rowerową wycieczkę do Kamionki. Popędzani przez pana Fugasa i pana Myśliwca w jakieś 5 godzin (z przerwami oczywiście) pokonaliśmy trasę liczącą ok. 50 km. Chociaż po drodze zaliczyliśmy kilka drobnych wypadków, cali i zdrowi dojechaliśmy na miejsce.

Po południu zostaliśmy zakwaterowani i zaczęliśmy rozpakowywać nasze bagaże (głównie jedzenie). Okazało się, że mamy go tyle (w szczególności sera), że spokojnie moglibyśmy zostać tam jeszcze tydzień. Ten męczący dzień zakończyliśmy ekscytującymi rozgrywkami koszykarskimi i ogniskiem, na którym wszyscy śmiali się do bólu. Zmęczeni całym dniem wszyscy grzecznie poszliśmy „spać”.

Następnego dnia po obfitym „serowym śniadaniu” wyruszyliśmy w drogę powrotną. Pomimo tego, że do Rzeszowa dojechaliśmy cali w błocie i z „wymasowanymi” tyłkami, wszyscy byli bardzo zadowoleni.

Monika Majka – kl. 3b

[Więcej zdjęć]

"Solidarni w Rodzinie"

Pod takim hasłem w Świlczy odbyła się kolejna olimpiada dla niepełnosprawnych, w której 27 wolontariuszy z naszego SKC pomagało organizatorom w jej przebiegu. Co robili nasi wolontariusze? Wszystko można zobaczyć w galerii zdjęć.

[Więcej zdjęć]

Powitanie w gronie gimnazjalistów

W dniu 27 września 2012 r. w naszej szkole odbył się "chrzest" na gimnazjalistę. Podczas tej uroczystości uczniowie klas pierwszych wykazywali się zdolnościami tanecznymi, inteligencją i wiedzą dotyczącą naszej szkoły oraz poczuciem humoru. Pierwszym zadaniem był taniec na gazecie, drugim quiz wiedzowy, a trzecim - poddanie się kwaśnym torturom, czyli wypicie przygotowanego koktajlu z cytryny. Następnie uczniowie złożyli uroczyste ślubowanie. Z tą chwilą oficjalnie przyjęci zostali do społeczności Gimnazjum nr 9. Przypieczętowaniem tegoż wydarzenia były pamiątkowe dyplomy wręczone przez p. Dyrektora przewodniczącym klas. Po części oficjalnej miała miejsce wspólna integracyjna dyskoteka.

[Więcej zdjęć]

„Kocham, lubię, szanuję…nie śmiecę”

Pod takim hasłem ruszyła tegoroczna akcja „Sprzątanie świata – Polska”. Mając na uwadze powyższe hasło, jak co roku zaangażowaliśmy się w akcję. Sprzątaliśmy teren wokół szkoły i sąsiednie ulice. Miało to wymiar symboliczny, ale chcemy przypomnieć społeczności lokalnej, że od nas wszystkich zależy czystość naszej planety. Wystarczy mieć szacunek do przyrody – to on nie pozwala nam wyrzucać śmieci do lasu czy na pobocza dróg. Zatroszczmy się w tym roku o zanieczyszczone przez dzikie wysypiska lasy, łąki i tereny otwarte – skorzystamy na tym, przyjemnie jest spacerować po czystym lesie.

[Więcej zdjęć]

Rywalizować każdy może

8 września 2012r. grupa 40 wolontariuszy z naszego SKC wraz z opiekunem A. Dec, pomagała niepełnosprawnym w konkurencjach sportowych. To już XIV Olimpiada Dla Osób Niepełnosprawnych zorganizowana przez Caritas Diecezji Rzeszowskiej. Wydarzenie to rozpoczęła Msza Św. w Kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski, której przewodniczył ks. Stanisław Słowik. Następnie odbył się przemarsz wszystkich zgromadzonych na stadion „Podhalańczyk” i plac apelowy Wojska Polskiego, gdzie pani Teresa Gajdek, pomysłodawczyni tej fantastycznej Olimpiady, oficjalnie otworzyła jej XIV edycję.

Na stadionie czekało uczestników wiele atrakcji: rzut podkową, rzut piłką lekarską, gra w ringo, biegi oraz loteria fantowa. W prowadzeniu tychże konkurencji nasi wolontariusze spisali się na medal.

Blicharz Aleksandra (3g)

[Więcej zdjęć]

"Kto naukę miewa, ubogim nie bywa" - Rok szkolny rozpoczęty!

Uroczystą akademią rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2012/2013. Z tej okazji wszystkim naszym uczniom życzymy radosnego osiągania sukcesów w zdobywaniu wiedzy, a nauczycielom cierpliwości i motywacji w jej przekazywaniu. Mamy nadzieję, że spełnią się życzenia składane podczas rozpoczęcia roku przez Pana Dyrektora Mariana Pietrykę oraz ks. proboszcza, Jana Szczupaka.

[Więcej zdjęć]


Copyright © Gimnazjum nr 9
Projekt i wykonanie: Elżbieta Chmiel