Rok szkolny 2011/2012

"Mam Talent" w szkolnym wydaniu

W przeddzień zakończenia roku, w naszej szkole odbyła się pierwsza edycja szkolnego konkursu „Mam Talent”. Była to kolejna impreza w pełni organizowana przez Samorząd Uczniowski. Przez ponad 2 godziny nasi szkolni artyści prezentowali swoje talenty, które oceniało surowe, lecz sprawiedliwe jury w następującym składzie: przewodnicząca pani Iwona Kempa, pani Magdalena Kowal, pan Bogusław Szczypta oraz pan Kazimierz Zięba. Na scenie było prezentowane wszystko, co możliwe, od występów akrobatycznych i wokalnych aż po taneczne. Cały konkurs prowadzony był przez wiceprzewodniczącą Ewę Gargałę oraz Ewę Kuźniar. Wszystkie pokazy były bardzo ciekawe, ambitne oraz śmieszne, co chociażby udowodnił nam Rafał Sztandur z kl. 3d zdobywając nagrodę publiczności za piosenkę własnego autorstwa „Zimny lodzik” oraz wykonanie refrenu piosenki „Call Me Maybe” - Carly Rae Jepsen. Natomiast nagrodę główną, czyli puchar za I miejsce, otrzymała grupa taneczna przystojniaczków z 3e, którzy zachwycili wszystkich obecnych na korcie swoją choreografią do utworu „Plastikowa biedronko” zespołu Vegas. Zwycięzcy wystąpili w składzie: Konrad Maliczkowski, Gabriel Magoń, Marcin Bąk i Mikołaj Zawadzki, zabierając dech w piersiach samej przewodniczącej, jak i całego jury. Zakończeniem całego wydarzenia, po rozdaniu pucharów i dyplomów przez dyrektora i panią Iwonę, był ponowny występ chłopaków, ale tym razem wraz ze wsparciem wokalnym kolegi Rafała. Nad całością i profesjonalizmem wydarzenia czuwał nasz przewodniczący Bartłomiej Wojtyś, dzięki któremu rok szkolny 2011/2012 obfitował w całą masę przeróżnych wydarzeń artystycznych, polityczno-społecznych, jak i rozrywkowych. Gratulujemy zwycięzcom i mamy nadzieję, że w przyszłym roku będziemy mogli zobaczyć drugą edycję szkolnego „Mam Talent”!

[Więcej zdjęć]

Rodzice nazdolniejszych nagrodzeni

Tradycyjnie na podsumowanie roku szkolnego w teatrze „Maska” odbyła się uroczystość wręczenia listów gratulacyjnych rodzicom naszych najzdolniejszych uczniów. W szkolnej gali wziął udział Prezydent Henryk Wolicki, który wręczył listy pochwalne najlepszym uczniom naszego gimnazjum oraz Nagrody Prezydenta Miasta Rzeszowa wyróżnionym nauczycielom. Pan Dyrektor Marian Pietryka wręczył 148 listów gratulacyjnych. Uroczystość uatrakcyjniły występy artystyczne uczniów: Julii Ulman, Agnieszki Stopy, Konrada Maliczkowskiego oraz Ewy Kuźniar, Ewy Gargały i Moniki Lubeckiej, a w roli konferansjerów wystąpili: Oliwia Kozik, Łukasz Sękowski i Ania Wroniak.

[Więcej zdjęć]

„Międzykontynentalny Dzień Kultury”

26 czerwca odbył się „Międzykontynentalny Dzień Kultury”. Wydarzenie te zostało zainspirowane „Dniem Języków Obcych”, który jest obchodzony w październiku. Jednak mimo wielu podobieństw, są też znaczące różnice. „Międzykontynentalny Dzień Kultury”, został zrealizowany w całości przez Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego – Bartłomieja Wojtysia, Patrycję Pikiel i Wiktorię Szurlej. Do realizacji „Dnia” przyczynili się także uczniowie (głównie klas pierwszych) którzy prezentowali poszczególne kontynenty trzyosobowym delegacjom z każdej klasy.

Wielkim podsumowaniem był dwuetapowy quiz wykonany w formie pytań otwartych, sporządzonych na podstawie wcześniej obejrzanych prezentacji. Następnie po sprawdzeniu prac przez komisję i przeanalizowaniu pytań wraz z prawidłowymi odpowiedziami zostały wyłonione 3 osoby reprezentujące delegacje, które osiągnęły największą ilość punktów i tym samym zakwalifikowały się do drugiego etapu. Nagrodą główną był ilustrowany atlas świata, ufundowany przez Samorząd Uczniowski.

[Więcej zdjęć]

"Staropolskim zwyczajem poloneza czas zacząć..."

23 czerwca odbył się w naszym gimnazjum komers klas trzecich. Pożegnalny bal tradycyjnie rozpoczęliśmy polonezem. W doskonałych nastrojach, rozgrzani nie tylko upałem, ale przede wszystkim muzyką i sporą dawką emocji, szaleliśmy na parkiecie w uroczyście przystrojonej sali. Piosenka : "Koko koko, szkoła spoko..." i skoczne rytmy tańca belgijskiego na długo pozostaną w pamięci. U niektórych z nas pojawiła się łezka w oczach – przecież to już ostatni wieczór spędzony wspólnie z naszymi kolegami, przyjaciółmi...

[Więcej zdjęć]

Wyśmienity wynik naszych gimnazjalistów na egzaminie gimnazjalnym

Zostały ogłoszone wyniki egzaminu gimnazjalnego i okazało się, że nasi uczniowie napisali go najlepiej w Rzeszowie uzyskując średni wynik 160 punktów, to jest o 20 punktów więcej niż kolejne gimnazjum. Wynik ten jest najlepszy w województwie wśród publicznych gimnazjów. Średni wynik uzyskany przez naszych uczniów z języka polskiego jest lepszy prawie 4 punkty niż średnia w Rzeszowie i ponad 5 wyższy niż średnia w województwie. Z historii i wos średnia szkoły jest wyższa o 4 pkty niż w mieście i prawie 6 niż w województwie. Podobnie z pozostałych przedmiotów. Na języku angielskim te różnice są jeszcze większe. Są powody do dumy. Naszym uczniom gratulujemy!

Więcej można przeczytać w artykule "Dziewiątka" uciekła konkurencji. Wyniki egzaminów gimnazjalnych" na www.rzeszow.gazeta.pl

Wieczór po francusku

20 czerwca, w środę, uczniowie klasy 1f wzięli udział w wieczorze języka francuskiego pt. „Noc po południu”. Spotkanie rozpoczęło się małą ucztą tj. przekąskami z kuchni francuskiej. Całość dopełnił tort urodzinowy (solenizantem był wychowawca klasy 1f, pan Andrzej Kluz). Była gra w podchody, po których niemal każdy był mokry. Następnie uczestnicy obejrzeli „Mikołajka”, doszukując się w klasie osób odzwierciedlających bohaterów. Na koniec odbył się mecz siatkówki, przy którym bawili się świetnie nie tylko uczniowie, ale też i opiekunowie – pani Monika Marut oraz pan Andrzej Kluz. Było fantastycznie, jednak najlepsze było jak zawsze na końcu – jedna z uczennic nie poznała swojej mamy, która stała 10 metrów dalej.

Na wycieczkę w Tatry

19 czerwca my, uczniowie klas 3B, 3D i 3F, udaliśmy się na 4 - dniową wycieczkę w Tatry. Naszymi opiekunami byli: Pan Pabisz, Pan Basaj oraz Pani Michno (szerzej znana jako Pani Higienistka). Już pierwszego dnia zostaliśmy siłą wyrzuceni z autokaru i zmuszeni do wyjścia na Gubałówkę, co w naszym wykonaniu wyglądało bardziej jak amebiczne pełzanie, szczególnie, że żar wprost lał się z nieba, a na górze zaskoczyła nas prawdziwa tatrzańska burza. Ale był to jedynie przedsmak, rozgrzewka przed wędrówkami do Doliny Pięciu Stawów Polskich i Jaskini Mroźnej, które odbyliśmy w dniach następnych. Zwiedziliśmy też parę zabytkowych kościołów, które każda szanująca się wycieczka powinna mieć w programie. Do Rzeszowa dojechaliśmy szczęśliwi i chudsi o spalone w górach milion kalorii.

Anna Paliga (3D)

[Więcej zdjęć]

To už se nevrátí… – wycieczka na Śląsk Cieszyński 11-15 czerwca 2012

Liczba uczestników: 28
Liczba opiekunów: 2
Fundusz: 12 600 zł
Wydatki: 12 599,52 zł
Reszta: 48 gr
Klasy: 2 (1d, 3h)
Czas trwania wyprawy: 109 godzin, czyli 6540 minut
Środki lokomocji: pociąg + autokar + per pedes + kolejka linowa
Zajętych pokojów w hotelu: 10
Wydanych śniadań i obiadokolacji: 120
Zjedzonych posiłków: brak danych

Wycieczka przebiegała w oparciu o 4 punkty regulaminu:
1. Szykowni syncy bydóm zażranie fandzić swoim, a szwarne dziouchy im do tego bydóm ganc isto fórt drzistać, a przi tym żodyn ni mo szajnu, jak to wszystko dopadnie.
2. A tyn, gdo nie bydzie w nocy po cichu tak dostanie po dziubie, że mu snopel oko wytlócze.
3. Przi każdym jodle je zakozane kryncić nad talyrzym pyskym, trza być po cichu i jak nejrychli sfiedrować to, co je na talyrzu, bo na żodnego se nie bydzie czakać.
4. A kiej to wszystko klapnie i bydziecie w rychtyku, naszo razja może być ganc fajno.

Odwiedzone kraje: 3 (Polska, Czechy, Słowacja)
Liczba kibiców polskiej reprezentacji: 30
Mecze w strefie kibica: 1 (Polska – Rosja)
Przekroczone rzeki: 3 (Soła, Olza, Wisła)
Poznane wydarzenia historyczne: 4 (podział Cieszyna, obrona fortu „Wędrowiec” we wrześniu 1939, zajęcie Zaolzia w 1938, wkroczenie wojsk Układu Warszawskiego do Czechosłowacji w 1968)
Zwiedzone zabytki Cieszyna: 14 (rotunda romańska, Wieża Piastowska, rynek, ratusz, studnia Trzech Braci, Most Przyjaźni, kościół św. Marii Magdaleny, kamienice secesyjne, kamienice renesansowe)
Znani Polacy: Gustaw Morcinek, ks. Leopold Szersznik, św. Melchior Grodziecki, Jan Kubisz
Zwiedzone forty: 1 („Wędrowiec” w Węgierskiej Górce)
Zabytki Karviny: 3 (Krzywy Kościół – pochylony o 6,8 stopnia na południe, most na Olzie z 1925r., rynek z ratuszem)
Zaprzyjaźnione szkoły: 1 (w Karvinie)
Liczba lekcji w zaprzyjaźnionej szkole: 7 (czeski, angielski, historia, muzyka, godzina wychowawcza, zajęcia integracyjne dwa razy)
Poznani ciekawi ludzie: 2 (pan Tomasz – dyrektor szkoły, pan Andrzej – doktor teologii, gawędziarz na temat pracy w kopalni i życia na Zaolziu)
Poznane języki: 5 (polski, czeski, gwara śląskocieszyńska, niemiecki, angielski)
Poznane zjawiska językowe: 3 (dźwięczne h i bezdźwięczne ch, rz jak rzi, o jak ło)
Ciekawe wyrażenia: 2 (ahoj – ad honorem Jesu, „po czterech” czyli na czworakach oraz „językołamy” w języku czeskim)
Słowa z gwary: co najmniej 4 (mamlasy, gryfny, drzistać, fandzić)
Wulgaryzmy: 1 [...cenzura...]
Zdobyte szczyty: 1 (Velká Čantoryje)
Zaliczone skocznie: 2 (stara nieczynna w Wiśle i nowa w Wiśle Malince)
Zwiedzone muzea: 2 (Galeria Trofeów Adama Małysza, Wieża Piastowska)
Obejrzane filmy: 1 („Siedem dusz”)

[Więcej zdjęć]

"Jesteśmy sobie potrzebni"

15 czerwca 2012r odbyła się w naszej szkole kolejna akcja Adopcji Serca. Uczennice i uczniowie z klas: 1b, 1c, 1f, 2a, 2b, 2d, 2e, 2f, 2g oraz 3d, 3e, 3f, 3g przygotowali do sprzedaży około 100 ciast, ze sprzedaży których zebrano kwotę w wysokości 965,35zł. Tym razem postanowiliśmy przeznaczyć środki nie tylko na edukację dla Lorrain z Zambii, ale również na operację uczennicy naszej szkoły.

Wszystkim, którzy włączyli się w tą akcję, serdecznie dziękujemy. Opiekunowie Adopcji: Anna Dec, Agnieszka Zagocka-Zboril, Magdalena Rewers.

A oto aktualne zdjęcie naszej podopiecznej - Lorrain Kalonga z Zambii:

[Zobacz poprzednie zdjęcia Lorrain]

Reprezentowaliśmy diecezjalne SKC

15 czerwca w uroczystościach 21. rocznicy pobytu Ojca św. Jana Pawła II w Rzeszowie i 20. rocznicy Diecezji Rzeszowskiej. SKC reprezentowali uczniowie naszej szkoły (28 uczniów) wraz z opiekunem panią Anną Dec. Mszę świętą poprzedził program misyjny oraz film z pielgrzymki Ojca Świętego do Rzeszowa. Uroczystej Eucharystii przewodniczył Nuncjusz Apostolski w Polsce ks. abp Celestino Migliore.

[Więcej zdjęć]

Nasza szkoła też kibicuje

Dekoracja szkoły na EURO 2012? Wcale nie taki głupi pomysł, zwłaszcza, że mamy poparcie ze strony Dyrekcji! Nasz ambitny przewodniczący Bartłomiej Wojtyś (3d) wraz ze swoimi pracowitymi pomocnikami z samorządu, Kamilą Leśniak (3g), Natalią Janiec (3g), Justyną Bombą (3h) i Amadeuszem Dziopakiem (3c), przez 3 dni od poniedziałku aż do środy od rana do nocy, w pocie czoła tworzyli ogromny długi na ponad 8 metórw i szeroki na prawie 2 metry - biało -czerwony baner z hasłem zagrzewającym Polską Reprezentację do walki w Mistrzostwach Europy w piłce nożnej. Na hasło kilka dni wcześniej został ogłoszny konkurs, w którym zwyciężył Patryk Pawełek z klasy 3e, przysyłając, jak się później okazało, zwycięskie hasło: "Czy wygramy czy przegramy nadal Polsko Cię kochamy!!!". Gratulujemy Patrykowi pomysłu. Dzięki niemu każdy, kto popatrzy z daleka od frontu na naszą szkołę, będzie wiedział że "dziewiątka" wspiera Naszych!

[Więcej zdjęć]

X rocznica nadania szkole imienia św. Królowej Jadwigi

Dlaczego Jadwiga jest patronką naszego gimnazjum? Czy władze miasta ją nam wyznaczyły? Czy zdecydowali nauczyciele albo rodzice? Uczniowie zgromadzeni na uroczystości tego pamiętać nie mogą, ale kronika szkoły podaje, że to gimnazjaliści z grona wszystkich polskich królów zapragnęli mieć na sztandarze jedyną wśród nich kobietę i dali temu wyraz w zorganizowanym głosowaniu.

Nietrudno się domyślić, co nimi kierowało. Wybrali Jadwigę,
bo jest to postać na wskroś pozytywna,
bo takich jak ona chcieliby mieć rządzących, takich przewodników,
bo właśnie ona zajmuje szczególne miejsce w naszych sercach,
bo, jak powiedział bł. Jan Paweł II, „Jadwiga jest w sercu Polski”.

My również mamy tego świadomość, co udowodniliśmy licznie uczestnicząc w święcie naszej Patronki.

[Więcej zdjęć]

Polskie GLOBE Games 2012 w Jastrzębiej Górze

Od 2 do 5 czerwca 2012 uczniowie gimnazjum pod opieką pani Jolanty Szczepańskiej uczestniczyli w Polskim GLOBE Games 2012 w Jastrzębiej Górze. Naszą szkołę reprezentowała szóstka uczniów z klasy 3a i 3h. Młodzież badała nadmorski klimat i przyrodę w Jastrzębiej Górze. Na ich drodze nie zabrakło możliwości przyjrzenia się lokalnym gatunkom roślin i zwierząt oraz pogłębienia praktycznej wiedzy o geologii wybrzeża klifowego. Uczniowie wykonywali zadania chemiczne, badając okoliczne wody. Brali również udział w rejsie Vikingiem po Bałtyku wzdłuż wybrzeża klifowego.

[Więcej zdjęć]

Nasi wolontariusze ciągle działają

38 wolontariuszy wraz z opiekunem - Panią Anną Dec ze Szkolnego Koła Caritas wzięło udział w obchodach Centralnej Uroczystości Bożego Ciała. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. przy Kościele Farnym w Rzeszowie. Nasi wolontariusze nieśli gigantyczny chleb - wypiek rzeszowskich cukierników oraz kosze bułek. Jak co roku, procesja zakończyła się przy Bazylice Mniejszej, gdzie nasi uczniowie rozdawali obecnym chlebki, a także zbierali datki, które zostaną przeznaczone na funkcjonowanie kuchni dla ubogich w Rzeszowie.

[Zdjęcia i więcej informacji o uroczystości na stronie Caritas]

[Więcej zdjęć w naszej galerii]

„Bądźmy Razem”

3 czerwca wolontariusze Szkolnego Koła Caritas uczestniczyli w obchodach Dnia Matki i Dziecka w Rzeszowie. Spotkanie rozpoczęła uroczysta Msza Święta, po której każdy z uczestników mógł poczęstować się papieską kremówką. Następnie wszyscy przeszli na Rynek, gdzie od godziny 14:00 do 21:00 trwał program artystyczno-rozrywkowy. Nasi uczniowie byli zaangażowani w prowadzenie gier i zabaw dla dzieci: rzut piłeczką do celu, wyścigi żółwików, łowienie rybek, puszczanie baniek mydlanych. Uczestnicy zabaw zostali przez naszych wolontariuszy obdzieleni słodkościami.

Tekst: Kamila Kędra, Patrycja Pikiel
Zdjęcia: Jakub Garbaczewski

[Więcej zdjęć]

MARATHON PHOTO

Instytut Francuski w Polsce zorganizował pierwszy tego typu w Polsce konkurs – Frankofoński Maraton Fotograficzny. Wydarzenie odbyło się 2 czerwca 2012 r. w piętnastu polskich miastach, w tym w Rzeszowie.

W dniu konkursu każda drużyna dostała określone zadanie – wykonać cztery fotografie dotyczące czterech różnych tematów (jedno zdjęcie na każdy temat). Tematy zdjęć zostały podane w języku francuskim i ogłoszone w „kwaterze głównej” konkursu : dwa pierwsze o godz. 10.00, a dwa ostatnie o godz. 14.00.

W każdym mieście jury lokalne wybrało autorów najlepszych zdjęć. Jury krajowe zbierze się następnie w celu wyłonienia zwycięzców krajowych spośród laureatów regionalnych. Z kolei drużyna, która otrzyma najwięcej głosów przez Internet, otrzyma nagrodę publiczności. Konkurs był skierowany do Polaków w wieku powyżej 14 lat, entuzjastów języka francuskiego i kultury Francji oraz pasjonatów fotografii. Z naszej szkoły udział wzięło aż 10 ekip.

Dziękujemy ogromnie Pani Helenie Leja – przewodniczącej rzeszowskiej sekcji Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Francuskiego PROF – EUROPE, która czuwała nad wszystkim w sobotę i włożyła swoje serce i czas w przygotowanie i przeprowadzenie tego konkursu w naszym mieście oraz Pani Agnieszce Mynart – nauczycielowi języka francuskiego za jej czas i zaangażowanie.

A oto lista zwycięzców etapu regionalnego:
Kategoria wiekowa: gimnazjum/liceum
I miejsce: Monika KOCOŃ i Justyna WIJOWSKA
II miejsce: Flawia PAŚCIAK i Karolina WINIARSKA
III miejsce: Wiktoria MATUSZ i Edyta MASŁOWSKA

Kategoria wiekowa: studenci/dorośli
I miejsce: Anna BEM i Katarzyna HABRYCH
II miejsce: Arkadiusz GŁUSZYK i Angelika KOCZEŃ

Wszystkie zdjęcia zrobione w tym dniu w całej Polsce znajdziecie na stronie: http://institutfrancais.pl/marathon-photo

Na tej stronie możecie również głosować na najlepsze zdjęcia wykonane tego dnia w Polsce, pamiętajcie o naszym Rzeszowie i jego uczestnikach, głosujmy na naszych ludzi!

Wystarczy kliknąć na zdjęcia z danego miasta, potem wybrać konkretną ekipę i oddać swój głos! Zatem do dzieła!!!

Bartek i Daniel w Sejmie RP

1 czerwca Bartłomiej Wojtyś (3d) i Daniel Sowa (3e) pierwszy raz w historii szkoły uczestniczyli, jako posłowie w XVIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Wyjazd był zwieńczeniem tegorocznego konkursu na najlepszą debatę, której tematem przewodnim była "szkoła demokracji". Taka debata odbyła się w naszej szkole 2 kwietnia br. (o debacie można poczytać więcej we wcześniejszych aktualnościach). Warto również zaznaczyć, że z całego województwa podkarpackiego do sejmu pojechało tylko 30 osób, dlatego też rywalizacja o mandaty poselskie była bardzo ostra, ale nie dla naszych Panów Posłów, którzy zdobyli 65 punktów - co w porównaniu z zachodnimi województwami, które w tym roku wyjątkowo nie przyłożyły się do wykonania zadania rekrutacyjnego - jest bardzo dobrym wynikiem. Młodzi posłowie mogli korzystać praktycznie z wszystkich przywilejów poselskich, swobodnie poruszając się po całym sejmie i senacie, od poddasza aż po archiwa w podziemiach. Mogli również wchodzić do biur poselskich, jak i zwiedzać siedziby klubów parlamentarnych oraz marszałków i wicemarszałków sejmu, jak i senatu. Taki wyjazd do Warszawy z pewnością jest wielkim przeżyciem oraz ziszczeniem marzeń młodych polityków, zwłaszcza, że wszystkie koszty pokryło nasze kuratorium oświaty.

Gratulujemy Bartkowi i Danielowi, a obecnym I i II-klasistom życzymy realizacji przyszłorocznego zadania umożliwiającego uczestniczenie w obradach XIX sesji SDiM 1 czerwca 2013 roku.

[Więcej zdjęć]

Finał ogólnopolskiego konkursu „Losy Żołnierza. Dzieje oręża polskiego”

W dniach 24 -26 maja odbył się w Warszawie finał konkursu historycznego „Losy%20Żołnierza i dzieje oręża polskiego, od Konfederacji Barskiej do Powstania Styczniowego”. W finale nasze gimnazjum reprezentował uczeń kl. 3a Maciej Gumieniak. Po dwóch dniach konkursowych zmagań Maciej uzyskał tytuł laureata, jak również zdobył dwa wyróżnienia w kategoriach eksponat muzealny ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie oraz obiekt historyczny na terenie Warszawy. Po uroczystym złożeniu kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza uczestnicy finału przeszli do Zamku Królewskiego. Medal laureata i nagrody Maciej odebrał z rąk weteranów, kawalerów najwyższego odznaczenia wojennego Virtuti Militari, w obecności Ministra Obrony Narodowej, Ministra z Kancelarii Prezydenta RP i przedstawicieli Ministerstwa Edukacji Narodowej. Gala i uroczyste podsumowanie konkursu odbyło się w sali balowej Zamku Królewskiego w Warszawie. Opiekę naukową nad uczniem sprawował Sławomir Tomaka.

[Więcej zdjęć]

Dzień niemiecki

W piątek 18 maja część z uczniów naszej szkoły miała niemiecki podział godzin ;)
1. Erdkunde - Które państwa europejskie są niemieckojęzyczne? Gdzie leżą? Ilu liczą mieszkańców? Co jest dla nich typowe?
2. Sozialkunde – Kto zajmuje najważniejsze stanowiska państwowe w Niemczech?
3. Biologie – Jak zbudowane jest ciało człowieka?
4. Sport – Trochę ruchu nikomu nie zaszkodzi.
5. Literatur – Scena balkonowa z „Romea i Julii” wykonana po niemiecku otwiera nowe możliwości interpretacyjne.

Nikt się nie nudził. Dowody – na zdjęciach w galerii.

SERCE ZA SERCE

12 maja 22 wolontariuszy ze Szkolnego Koła Caritas wraz z naszym cudownym opiekunem panią Anną Dec wzięło udział w IX Spotkaniu Osób Niepełnosprawnych „Solidarni Sercem”.

Spotkanie rozpoczęliśmy Mszą świętą odprawioną w kościele Matki Bożej Saletyńskiej. Po niej autokarami pojechaliśmy do stadniny „Janiowe Wzgórze”. Na miejscu nasi uczniowie przeprowadzali rozmaite konkurencje: rzut kaloszem na odległość, odbijanie piłki, kręgle i rzut ringo. Mogliśmy się również sprawdzić jako kelnerzy, roznosząc wyśmienite poczęstunki. Spotkanie zwieńczyło wspólne ognisko z kiełbaskami.

Pomoc przy organizacji Olimpiady pokazała nam, że ludzie niepełnosprawni są tacy sami jak wszyscy inni i czasami wystarczy tylko mały krok w ich kierunku, żeby pokazali swoje piękne wnętrze.

Autor tekstu: Anna Paliga
Zdjęcia: Jakub Garbaczewski

[Więcej zdjęć]

Turniej "Fair Play"

Dnia 11 maja 2012r. odbył się IV Turniej "Fair Play" siatkówki dziewcząt z okazji Dnia Zwycięstwa pod patronatem Prezydenta Miasta Rzeszowa, Marszałka Województwa Podkarpackiego oraz Dyrektora Międzyszkolnego Związku Sportowego którego organizatorem była Dyrekcja naszej szkoły oraz nauczycielka wychowania fizycznego Joanna Wiśniewska.

W zawodach brało udział 8 drużyn z 7 szkół gimnazjalnych:
I miejsce - Gimnazjum z Krasnego
II miejsce - Gimnazjum nr 9
III miejsce - Gimnazjum nr 6
IV miejsce - Gimnazjum nr 7
V miejsce - Gimnazjum nr 12
VI miejsce - Gimnazjum nr 8
VII miejsce - Gimnazjum nr 9
VIII miejsce - Gimnazjum z Błażowej

Puchar dla najlepszych zawodniczek otrzymały:
Zofia Magierska- Gimnazjum Krasne
Magdalena Sobala - Gimnazjum nr 9
Oliwia Mazur - Gimnazjum nr 6

[Więcej zdjęć]

Wyprawa w Tatry

Dnia 8 maja 2012 roku ekipa z klas 3d, 3e, 3g, 3h i 1a wraz z opiekunami: siostrą Feliksą i panią Ewą Wojtyś wyruszyła na 4-dniową wycieczkę do Zakopanego i okolic.

W pierwszy dzień zaspani, w komplecie wkroczyliśmy na pokład autokaru „Kamil”. Po drodze odwiedziliśmy Grybów oraz kościół św. Katarzyny. Na postoju większość z nas skonsumowała przepyszne gofry i napoiła się równie dobrą kawą. Po ponad 5 godzinach wesołej podróży, dotarliśmy do Skomielnej Czarnej - naszego miejsca zakwaterowania. Po zajęciu przez nas pokoi zwiedziliśmy okolicę, a późnym wieczorem nadszedł czas na seans filmowy.

Następnego dnia, po pobudce, udaliśmy się na śniadanie, a później w drogę do Zakopanego. Zwiedziliśmy zabytkowy Stary Cmentarz i najstarszy kościół w Zakopanem, sanktuarium Matki Bożej na Krzeptówkach oraz odbyliśmy pieszą wędrówkę po Dolinie Strążyskiej. Następnie nadszedł czas na słynne Krupówki. Kilka osób z 3 klas zrobiło sobie na deptaku profesjonalne karykatury, dało się do tego namówić nawet siostrę Felę! Po ciekawym dniu wróciliśmy do Skomielnej, gdzie późnym wieczorem udało nam się jeszcze zapalić ognisko.

W przedostatni dzień wyruszyliśmy w podróż do rodzinnego miasta papieża Jana Pawła II. Odwiedziliśmy tam kościół, gdzie był chrzczony. Nie udało nam się jednak wejść do rodzinnego domu, ponieważ trwa jego remont. Skosztowaliśmy oczywiście pysznych wadowickich kremówek. Następnie pojechaliśmy do pobliskiego Inwałdu, gdzie znajduje się Park Miniatur „Świat Marzeń”. Odbyliśmy wycieczkę dookoła świata w zaledwie kilka godzin! Na przekroczenie granicy np. Paryża z Meksykiem, potrzeba zaledwie kilku minut! Po omówieniu przez przewodnika obiektów, skorzystaliśmy też z rozmaitych atrakcji Parku. Było fantastycznie! Wieczorem wróciliśmy do Skomielnej, ciągle pełni energii i gotowi na kolejne rozrywki. Późnym wieczorem obejrzeliśmy film i odtańczyliśmy wspólnie (przynajmniej kilkanaście razy) taniec belgijski. Pomimo zmęczenia udaliśmy się jeszcze na ognisko, przy którym było nie tylko gorąco ze względu na żarzący się ogień, ale także na śpiewane przez nas kultowe piosenki.

Po tym intensywnym dniu, nadszedł kolejny, niestety ostatni. Po wspólnym „śniadaniowaniu” udaliśmy się do pokoi, aby poświęcić trochę czasu na ich „ogarnięcie” i spakowanie rzeczy. Później nastąpiła droga powrotna do kochanego Rzeszowa. Podróż nie przeciągała się nam w nieskończoność, wręcz przeciwnie! Zatrzymaliśmy się jeszcze w Starym Sączu, aby zwiedzić Ołtarz Papieski i Muzeum Jana Pawła II.

Przez całą wycieczkę dopisywała nam piękna pogoda. Pełni wrażeń i emocji, z nadzieją na kolejne takie wyprawy, powróciliśmy do Rzeszowa. Życzymy każdemu takich wycieczek, jak ta!

Autor tekstu: Katarzyna Stokłosa
Zdjęcia: Bartłomiej Wojtyś

[Więcej zdjęć]

Po raz ostatni wszyscy razem… czyli …klasy francuskie tam, gdzie powinny być - we Francji!

Od 6 do 12 maja my – szkolna ekipa Comeniusa – byliśmy na spotkaniu we Francji, w uroczym mieście Agen na południu kraju. Naszymi opiekunami byli pani Monika Marut i pan Kazimierz Zięba, a towarzyszami wyjazdu Francuzi, Hiszpanie, Portugalczycy, Słowacy i Macedończycy.

Nasza wycieczka była zwieńczeniem pracy nad projektem „Sport we wszystkich jego wymiarach”, w związku z czym była pełna sportu i mocnych wrażeń. Chociaż już drugiego dnia próbowano nas utopić w błocie (braliśmy udział w biegu na orientację), to dzielnie dotrwaliśmy do końca wyjazdu, którego punktem kulminacyjnym były Młodzieżowe Igrzyska Europejskich Sportów Tradycyjnych. Reprezentanci każdego z krajów nauczyli nas grać w swoje gry i zabawy „z podwórka”, abyśmy mogli potem ze sobą konkurować (jako uczestnicy wyjazdu zgodnie stwierdziliśmy, że nie zdradzamy nikomu naszej gry tradycyjnej). Ku zdziwieniu wszystkich, a w szczególności nas samych, udało nam się wygrać zawody i zostać mistrzami Europy! Poza tym mieliśmy możliwość spróbowania swoich sił także w innych rozgrywkach, jak rugby, plucie pestką na odległość, zbieranie suszonych śliwek czy słynna francuska petanka.

Poza uprawianiem sportu, wyjazd miał cel przede wszystkim integracyjny i myślę, że i pod tym względem spisaliśmy się nie najgorzej. Wykorzystywaliśmy wszystkie swoje umiejętności (język angielski, francuski i migowy), aby jak najlepiej porozumieć się między sobą. Kiedy przyszło nam już powiedzieć „do widzenia”, niejednemu z nas w oku zakręciła się łza wzruszenia i tęsknoty. Po dwóch latach pracy nad projektem ciężko było nam pożegnać się z wyjazdami, mieszanką kultur czy naszym słynnym „abiriritumba”, ale przede wszystkim z nauczycielami i uczniami z innych krajów. Myślę, że wszystkie te wydarzenia na długo pozostaną w naszej pamięci.

[Więcej zdjęć]

Wyprawa do Łucka na Ukrainie

W dniach 4-6 maja 2012 r. grupa uczniów naszej szkoły pod opieką Pana mgr. Stanisława Fereta przebywała w Łucku na Ukrainie, gdzie uczestniczyła w „Olimpiadzie Europejskiej” organizowanej przez tamtejszy Urząd Miasta dla gimnazjalistów z Lublina, Zamościa, Rzeszowa, Lwowa, Iwano-Frankowska i Łucka. Pobyt na Ukrainie był dla nas dużym i ciekawym przeżyciem, bowiem oprócz olimpiady czekało na nas wiele pasjonujących atrakcji. Pobyt w Łucku był okazją nie tylko do zwiedzenia tego pięknego miasta, ale także do zawarcia nowych przyjaźni z rówieśnikami z Ukrainy. Ten wyjazd zapewne na długo pozostanie w pamięci.

Eliza Kossakowska

[Więcej zdjęć]

Zdominowaliśmy ogólnopolski konkurs

Rozstrzygnięto VII Edycję Ogólnopolskiego Konkursu "Co nam zostawił Jan Paweł II?". W tym roku tematyka konkursu obejmowała kajakarstwo - wielką pasję Papieża.
W liczbie laureatów nie mieliśmy sobie równych.

W kategorii plastycznej I miejsce zdobyła Justyna Tereszkiewicz

II miejsce Dominika Śliwa , wyróżnienie Karolina Półtorak .

W kategorii literackiej wyróżnienie zdobyła Joanna Książek.

W kategorii muzycznej po raz pierwszy w tym konkursie Jury przyznało Nagrodę Grand Prix. Otrzymał ją nasz zespół w składzie: Jagoda Pieniążek, Zuzanna Homenda, Jakub Czach, Michał Jakubczak, Łukasz Kołodziej [posłuchaj mp3].

I miejsce przypadło w udziale dziewczętom: Joasi Książek, Kindze Grużewskiej, Oliwii Kozik i Urszuli Marnik. II miejsce otrzymał duet: Anna Paliga i Alicja Chiłła, a trzecie Kinga Grużewska.

Wszystkim laureatom gratulujemy!

Uroczyste podsumowanie konkursu, połączone z koncertem laureatów i festynem rodzinnym odbyło się 20 maja w Zawadzie.

[Więcej zdjęć]

Okrągły jubileusz

36 osobowa grupa wolontariuszy SKC wraz z opiekunką panią Anną Dec uczestniczyła w obchodach jubileuszu 20-lecia Caritas Diecezji Rzeszowskiej. Byliśmy widoczni. Do naszych zadań należało: wręczenie kwiatów i upominków gościom honorowym oraz przekazanie wszystkim obecnym pamiątek czytelniczo-cukierniczych. Jubileuszowa Msza św. zyskała dzięki naszemu zaangażowaniu w uroczystą oprawę. Działania SKC z "9" zostały zauważone przez organizatorów oraz dziennikarzy radia Via i TVP Rzeszów, którzy poprosili naszych uczniów o wypowiedzi dotyczące pracy w wolontariacie.

[Zobacz video w TVP Rzeszów - od 4.10 min.]

[Czytaj więcej]

[Więcej zdjęć]

Rocznica Konstytucji 3 Maja

Uroczystą akademią uczciliśmy kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Przedstawiciele naszej społeczności szkolnej, w tym poczet sztandarowy, wzięli udział w miejskich obchodach trzeciomajowej uroczystości.

[Więcej zdjęć]

Mistrzostwa Pierwszej Pomocy

30 kwietnia odbył się etap rejonowy Ogólnopolskich Mistrzostw Pierwszej Pomocy, w którym udział wziął zespół z naszego gimnazjum w składzie: Szymon Misiewicz – kapitan, Anna Paliga, Joanna Ossolińska, Mariola Matuszek i Adam Łukasiewicz. Dzielnie kibicowały im klasy 3a i 3d, pod opieką pani Jadwigi Amano i pana Stanisława Fereta. Konkurs składał się z dwóch części. W pierwszej, pisemnej, sprawdzano wiedzę na temat Polskiego Czerwonego Krzyża oraz teorii ratownictwa, natomiast w drugiej zespół musiał się wykazać umiejętnościami praktycznymi. Organizatorzy przygotowali 5 odmiennych pozoracji, na których nasi uczniowie m.in przeprowadzali resuscytację krążeniowo - oddechową, bandażowali kikuta, czy ratowali niedoszłego wisielca. Należy nadmienić, iż nasze gimnazjum zajęło zaszczytne 8 miejsce, mimo że w zawodach brali udział wyłącznie uczniowie szkół średnich.

Autor tekstu: Anna Paliga
Zdjęcia: Bartłomiej Wojtyś

[Więcej zdjęć]

KOLEJNY SUKCES NASZYCH GIMNAZJALISTÓW

W piątek 20 kwietnia 2012 r. odbyła się w Warszawie konferencja Dyrektorów szkół Programu GLOBE, podczas której ogłoszono ogólnopolski ranking szkół. Nasze gimnazjum znalazło się na III miejscu w Polsce. Warto wspomnieć, że od kilku lat regularnie jesteśmy w czołówce szkół Programu GLOBE. Jest to efekt solidnych i systematycznych badań prowadzonych przez naszych uczniów. Wszystkim uczniom zaangażowanym w Program GLOBE należą się gratulacje. Podziękowania składamy również opiekunom: Pani mgr Adriannie Chmiel, Pani mgr Elżbiecie Wróbel-Łukasiak i Pani mgr Joannie Sowie.

[Więcej zdjęć]

Tym razem po arabsku...

Co wiemy o kulturze islamu? Czy muzułmanie to to samo, co Arabowie? Dlaczego kobiety w krajach islamskich zakrywają włosy? Na te pytania uczniowie próbowali odpowiedzieć podczas NOCY ARABSKIEJ. Warsztaty zorganizowane przez panie Agnieszkę Rzemińską i Katarzynę Czupryk wpisują się w działalnia naszego gimnazjum jako Szkoły Stowarzyszonej UNESCO. W trakcie zajęć uczestnicy przyjrzeli się dokładnie postawom i gestom modlitewnym, wyznaczyli kierunek Mekki, zaznajomili się z alfabetem, by móc zapisać po arabsku swoje imiona. Podczas szybkiego kursu nauczyli się kilku sposobów wiązania kafiji i hidżabu. Oczywiście nie mogło się obyć bez sportu. Rozrywka na sali gimnastycznej to tradycyjny element wszystkich nocnych imprez w naszej szkole. Mecz siatkówki rozegrano jednak w strojach europejskich. Zdjęcia z imprezy będą do obejrzenia w galerii.

[Więcej zdjęć]

Debatujemy o samorządności i demokracji

2 kwietnia po raz pierwszy w historii naszej szkoły miała miejsce debata, w której uczestniczyli nie tylko uczniowie naszego gimnazjum, ale także delegacja z Gimnazjum nr 2. Do wspólnej rozmowy zaproszeni zostali również dyrektor naszej szkoły – Pan Marian Pietryka, opiekun samorządu uczniowskiego - Pani Melinda Tęcza oraz opiekun delegacji Gimnazjum nr 2. Debata odbyła się pod hasłem „Potrzeby uczniów i ich realizacja w środowisku szkolnym” na świetnie przygotowanej małej sali gimnastycznej, zmienionej na potrzeby tego wydarzenia. Jak widać na zamieszczonych w galerii zdjęciach, spotkanie odbyło się na najwyższym poziomie profesjonalizmu, o który zadbali organizatorzy: Bartłomiej Wojtyś i Daniel Sowa, wraz z moderatorem Patrycją Pikiel. W debacie wzięli udział: przewodniczący naszego samorządu uczniowskiego, przedstawiciel Rady Młodzieży Rzeszowa (Daniel Sowa), przedstawiciel klas pierwszych (Weronika Buczyńska), przedstawiciel klas drugich (Karol Szopa), przedstawiciel klas trzecich (Miłosz Trojnar), trzyosobowa delegacja składająca się z przedstawicieli samorządu uczniowskiego Gimnazjum nr 2 oraz wszyscy wyżej wymienieni goście.

W trakcie debaty zostały poruszone ciekawe tematy oraz problemy o przeróżnej tematyce, których wspólnie podjęliśmy się rozwiązania. Oczywiście, jak na każdej innej debacie wystąpiło wiele niezgodności, co do wielu spraw. Jednak uczniowie debatujący oraz zaproszeni goście popierali swoje tezy bardzo mocnymi i uzasadnionymi argumentami. Na koniec wyciągnęliśmy wnioski, do których ustosunkowała się za równo dyrekcja, jak i samorząd uczniowski, którzy razem będą dążyli do realizacji inicjatyw, które pojawiły się w trakcie debaty.

Warto również zaznaczyć że 3 dni wcześniej specjalnie na potrzeby debaty została przeprowadzona przez organizatorów ankieta, mająca na celu zbadać opinię uczniów o samorządzie uczniowskim oraz zebrać propozycję ewentualnych zmian od każdego z uczniów.

[Poczytaj więcej] lub [obejrzyj film z debaty].

[Więcej zdjęć]

Laureaci u Prezydenta Rzeszowa

W piątek 30.03.2012 r. Prezydent Miasta Rzeszowa zaprosił do ratusza rzeszowskich laureatów Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych. Była to szczególnie miła uroczystość dla uczniów naszej szkoły, bowiem stanowiliśmy najliczniejszą grupę. Warto wspomnieć, że nasze gimnazjum ma najwięcej laureatów w województwie podkarpackim. Uroczystość przebiegała w bardzo miłej atmosferze. Oprócz gratulacji, ciepłych słów i listów gratulacyjnych laureaci otrzymali plecaki i inne upominki. Prezydent przekazał również dla wyróżnionych szkół „Encyklopedie Rzeszowa”.

Poczytaj więcej o tej uroczystości.

[Więcej zdjęć]

Laureaci „Małego Samarytanina” w Warszawie

27 marca 2012r. Kamila Kędra z kl. 3g, Oliwia Kozik 3f, Łukasz Kołodziej 3f - laureaci konkursu „Mały Samarytanin” uczestniczyli w spotkaniu z panią prezydentową, Anną Komorowską. Wyjazd do Warszawy połączony ze zwiedzaniem Pałacu Prezydenckiego był jedną z głównych nagród w tym konkursie. Wszyscy uczestnicy wycieczki (laureaci konkursu, osoby śpiewające w Centrum Sztuki Wokalnej, mali dziennikarze, wolontariusze) mieli okazję zwiedzić najważniejsze sale reprezentacyjne Pałacu Prezydenckiego, a przy okazji pobawić się w dyplomatów, pozując do zdjęć w słynnej Sali Kolumnowej. Później przyszedł czas na najważniejsze wydarzenie – spotkanie z panią prezydentową, wręczenie drobnego upominku, wywiad dla radia Via, wspólne zdjęcia… Czas niestety szybko upłynął i trzeba było wracać do Rzeszowa.

[Więcej zdjęć]

20 – lecie Frankofońskich Oddziałów Dwujęzycznych w Polsce

26 marca 2012r. w sali kameralnej Teatru Polskiego w Warszawie odbył się uroczysty koncert z okazji 20-lecia Frankofońskich Oddziałów Dwujęzycznych w Polsce. Oddziały dwujęzyczne z naszej szkoły reprezentowały uczennice klasy 3f Ula Marnik i Oliwia Kozik, które do Warszawy udały się pod opieką pani Moniki Marut.

Na uroczystość przybyło wiele osób z całej Polski, aby uświetnić koncert swoim wykonaniem piosenki po francusku. Nasze reprezentantki zaprezentowały utwór Zaz „Je veux”, a na koniec wszyscy razem zaśpiewali piosenkę finałową nawiązującą do jubileuszu - „Avoir 20 ans” (Mieć 20 lat). Po zakończeniu gali wszyscy goście zostali zaproszeni na poczęstunek zorganizowany przez ambasadę francuską – wielki tort urodzinowy.

Wspólne świętowanie miało niezwykle przyjazny charakter, a podczas prób można było nawiązać wiele nowych, ciekawych znajomości z miłośnikami języka francuskiego z całej Polski, z którymi nie chciało się rozstawać…

[Więcej zdjęć]

„Tak, pomagam”

23-24 marca grupa wolontariuszy z SKC (45 osób z opiekunem) uczestniczyła w Ogólnopolskiej Wielkanocnej Zbiórce Żywności zorganizowanej przez Caritas i Bank Żywności. Artykuły spożywcze, które zostały zebrane trafią przed świętami do najbardziej potrzebujących mieszkańców regionu.

[Więcej zdjęć]

HISTORYCZNY SUKCES NASZYCH UCZNIÓW W WOJEWÓDZKICH KONKURSACH PRZEDMIOTOWYCH ORGANIZOWANYCH PRZEZ PODKARPACKIEGO KURATORA OŚWIATY

Znane są wyniki z wszystkich przedmiotów Wojewódzkiego Etapu Konkursów Przedmiotowych organizowanych przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty. Uczniowie naszego gimnazjum okazali się najlepsi w województwie pozostawiając w tyle wiele renomowanych szkół. Tytuły laureata uzyskało 23 uczniów.

Warto dodać, że Gimnazjum nr 9 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. św. Królowej Jadwigi ma więcej laureatów niż wszystkie pozostałe rzeszowskie gimnazja razem wzięte. Laureatem z trzech przedmiotów został Piotr Toczek, a Alicja Chiłła z dwóch. Najwięcej, bo aż 4 laureatów przygotował nauczyciel fizyki mgr Jerzy Pięciak. Co ważne podkreślenia 9 laureatów to uczniowie klas I i II. O randze konkursów świadczy fakt, że laureaci są zwolnieni z egzaminu gimnazjalnego i mają wstęp do każdej dowolnie wybranej szkoły ponadgimnazjalnej.

Nasi laureaci na zdjęciu. W pierwszym rzędzie od lewej: Joanna Sawuła, Alicja Chiłła, Dominika Kojder, Anna Paliga, Kinga Łoza, Klaudia Łożuk, Izabela Bester w drugim rzędzie Przemysław Oliwa, Mirosław Błażej, Łukasz Kondraciuk, Przemysław Kędzior, Mariusz Niwiński, Gabor Tęcza, Piotr Toczek w trzecim rzędzie Konrad Maliczkowski, Łukasz Kołodziej, Maciej Gumieniak, Michał Gontarz, Daniel Sowa, Mateusz Rałowski.

Powiało wiosną

Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny nasi trzecioklasiści uczcili poprzez ucharakteryzowanie się na przedstawicieli różnych grup młodzieżowych. Na korytarzach naszego gimnazjum mogliśmy więc spotkać hipisów, zaspanych piżamowców, dresiarzy, plażowiczów oraz wielbicieli ciężkiego metalu. Wszyscy byli bardzo kreatywni w tworzeniu własnych strojów i wykazali się bujną wyobraźnią.

Zwycięzcami okazali się uczniowie klasy 3a (plażowicze) oraz 3e (hipisi), którzy zostali uhonorowani słodkimi nagrodami.

[Więcej zdjęć]

Dwoje Wspaniałych

16 marca 2012r. w Młodzieżowym Domu Kultury miała miejsce uroczystość podsumowania XVIII edycji Ogólnopolskiego Samorządowego Konkursu Nastolatków „8 Wspaniałych”.

W tym roku aż dwoje naszych uczniów zostało uhonorowanych tytułem laureata: Oliwia Kozik (3f) została laureatką „Złotej Ósemki”, a Łukasz Kołodziej (3f) „Srebrnej Ósemki” Miasta Rzeszowa.

Uroczystość uświetniły występy wokalistek i grupy teatralnej z rzeszowskiego MDK, wśród których mogliśmy zobaczyć uczennicę kl. 3d - Annę Paligę. Natomiast Daniel Sowa, uczeń 3e, składał laureatom gratulacje jako reprezentant Młodzieżowej Rady Miasta Rzeszowa.

[Więcej zdjęć]

Kaziuki

4 marca 2012r., w nawiązaniu do wileńskich jarmarków, Caritas Diecezji Rzeszowskiej zorganizowała w Rzeszowie kiermasz piernikowych serc i obwarzanków.

Uczniowie z naszego SKC (41 osób) wraz z opiekunem uczestniczyli w sprzedaży „Kaziuków” przy parafii farnej i kościele św. J. S. Pelczara w Rzeszowie.
Zebrane ofiary zostaną przeznaczone na pomoc dla polskich studentów ze Wschodu studiujących w naszym mieście.

Międzynarodowy sukces naszej uczennicy

Olga Jezierska z klasy 1f zdobyła II miejsce w kategorii fotograficznej III Międzynarodowego Konkursu Artystycznego im. W. Pietrzaka pt. „Całej ziemi jednym nie można objąć uściskiem”. Na konkurs w tej kategorii wpłynęło 795 prac z Polski i Litwy. Olga była jedyną laureatką z Podkarpacia. Gratulujemy!

Zobacz zdjęcia Olgi.

Goście z Japonii, Gruzji oraz Turcji

W dniach od 20 do 24 lutego 2012r. gościmy w naszej szkole studentów z Japonii, Gruzji oraz Turcji. Jest to kolejna wizyta w ramach AIESEC. Gimnazjaliści mają okazję poznać japońskie, gruzińskie, jak również tureckie obyczaje i kulturę. Podczas tego tygodnia nasi uczniowie mogą sprawdzić swoją znajomość języka angielskiego. Wizyta obcokrajowców sprawia, że gimnazjaliści nawiązują nowe znajomości a nawet przyjaźnie, gdyż nasi goście mieszkają w domach naszych uczniów.

[Więcej zdjęć]

"Dobroć nikomu nie zaszkodziła..."

Młodzież z SKC wzięła udział w zimowej zbiórce trwałej żywności i środków czystości. [Szczegóły]

Kolorowa francuska 108

Aby tradycji stało się zadość, w czasie ferii uczniowie klasy 1f spotkali się w szkole, aby malować ściany w sali 108. Powstały dwa motywy: narysowaliśmy bohaterów jednej z bajek T’choupiego i jego wiernego towarzysza Doudou oraz kontury Francji, a w nich to, co nam się z Francją kojarzy: żabka, Wieża Eiffel’a, bagietki, marki francuskich samochodów, perfumy, ślimaka czy ser. Zabawa była przednia. Wyszło świetnie. Gratulujemy artystom!

[Więcej zdjęć]

Wspomnienia z ferii

W dniach 5.02 – 11.02.2012 r. uczestniczyliśmy w obozie narciarsko-snowboardowym w Zakopanem. Mimo ogromnych, ponad 20 stopniowych, mrozów udało nam się w pełni zrealizować plan. Po przyjeździe do Zakopanego zostaliśmy zakwaterowani w ośrodku wypoczynkowym Api 2 na Pardałówce 9. Pokoje przytulne z łazienkami i telewizorami. Po obiedzie udaliśmy się na spacer w okolicy Nosala a następnie na Krupówki. Już pierwszy dzień był zachęcający. Następnego dnia rozpoczęła się przygoda na polanie Szymoszkowej – warunki narciarskie super, chociaż ogromny tłok i zbyt płaska górka dla niektórych miłośników białego szaleństwa. Dlatego w drugim dniu udaliśmy się na „Harendę” – to już stok dla wytrawnych narciarzy – ale dla nas nie stanowił żadnego problemu. Największe przeżycia mieliśmy w trzecim dniu gdzie czekał na nas Kasprowy Wierch. Już jazda koleją linową na szczyt podnosi adrenalinę a co dopiero zjazdy halą Gąsienicową czy Goryczkową. Duże wrażenie zrobił na nas kilkukilometrowy zjazd nartostradą do Kuźnic. W czwartek jeździliśmy w Witowie – doskonale przygotowane stoki. W piątek wróciliśmy na Harendę, gdzie czekało na nas mnóstwo atrakcji.

Warto wspomnieć o pieszych wędrówkach i ciekawych wieczornych seansach filmowych.
Szkoda, że tak krótko!!!!!!!!!!!

[Więcej zdjęć]

My też zbieraliśmy...

Po raz kolejny nasza szkoła wzięła udział w zbiórce pieniędzy na akcję „Góra Grosza”, a także na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Ponownie okazaliście dobre serce i hojnie wspomogliście akcje. Podczas zbiórki wspierającej Towarzystwo „Nasz Dom” udało nam się zebrać 176,82 zł, natomiast zbiórka pieniędzy na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przyniosła kwotę 209,37 zł, które zostały przekazane na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia wcześniaków oraz pomp insulinowych dla kobiet ciężarnych z cukrzycą.

Serdecznie dziękujemy za Waszą pomoc!

Wspieramy schronisko "Kundelek"

Jak co roku nasza szkoła uczestniczyła w akcji zbiórki karmy dla schroniska "Kundelek" w Rzeszowie. Uczniowie okazali się bardzo hojni. Zebraliśmy ponad 400 zł, kilkadziesiąt kilogramów suchej karmy, a także różne akcesoria dla zwierząt: smycze, miski itp.
W dniu 19 grudnia odwiedziliśmy schronisko, aby przekazać zebrane dary.

Czworonożni „mieszkańcy” stojąc już w drzwiach bardzo serdecznie nas przywitali, merdając radośnie ogonkami i głośno poszczekując. W schronisku znajduje się ponad 200 psów, które cierpliwie i w ciszy czekają na swojego właściciela.

W kolędowych rytmach

W atmosferę świąt wprowadził nas jasełkowy spektakl przygotowany przez "Chórek Dziewiątka" pod opieką pań: Anny Dec i Elżbiety Chmiel. Przeżyjmy to jeszcze raz przeglądając wspaniałe zdjęcia wykonane przez Jakuba Garbaczewskiego (3g).

[Więcej zdjęć]

Kasia najlepsza na Podkarpaciu

Kasia Czarnik okazała się najlepszą na Podkarpaciu w konkursie patriotycznym "Ks. Piotr Skarga". Swoją wiedzą pokonała gimnazjalistów i licealistów z czterech diecezji. Więcej o konkursie czytaj na www.radiovia.com.pl.

Kiermasz Świąteczny

14 grudnia 2011 po raz pierwszy w naszej szkole odbył się Kiermasz Świąteczny. Zaprezentowaliśmy wiele uczniowskich prac plastycznych, obrazów, ozdób choinkowych oraz wiele innych świątecznych dekoracji, które można było nabyć za symboliczną cenę. Obejrzeliśmy występy naszych uczniów, m.in.: scenkę o tradycji spędzania świąt w innych krajach oraz pokazy taneczne (breakdance, cheerleading, taniec nowoczesny).
Nie zabrakło też gier i zabaw świątecznych oraz wspólnego śpiewania piosenek świątecznych.

[Więcej zdjęć]

Samarytanin po raz drugi – ze zdwojoną siłą

12 grudnia 2011 reprezentanci klas III f i III g uczestniczyli w rozstrzygnięciu II edycji konkursu „Mały Samarytanin”, która odbyła się w rzeszowskim Teatrze „Maska”. Uczniom towarzyszył pan dyrektor Marian Pietryka oraz pani Anna Dec. Była to dla nas szczególna uroczystość, ponieważ nasze uczennice: Kamila Kędra i Oliwia Kozik zajęły w tym konkursie kolejno I i II miejsce w kategorii wiekowej 13 – 16 lat. Trzeba dodać, że nasze dziewczęta okazały się najlepsze spośród wielu zgłoszonych osób z całej Polski. Nagroda była przyznawana uczniom odznaczającym się niezwykłymi cechami, takimi jak: szlachetność, empatia czy wrażliwość na potrzeby innych ludzi.

Do statuetek, dyplomów i upominków dołączone zostały listy od pani prezydentowej - Anny Komorowskiej.

Galę uświetniły występy Centrum Sztuki Wokalnej oraz uczniów ze Szkoły Muzycznej nr 2 w Rzeszowie. Relację z Gali możecie obejrzeć i usłyszeć wypowiedzi naszych laureatek 18 lutego o godz. 9.00 w TVP1.

Czytaj więcej
Zobacz aktualności w TVP Rzeszów z wypowiedziami laureatek (15. minuta nagrania)

[Więcej zdjęć]

„Patrycy Papieros w Sądzie"

W dniu 5 XII 2011r w ramach Światowego Dnia bez Papierosa uczniowie klasy Ig pod opieką pani mgr M. Świętoń i pani mgr J. Amano przygotowali przedstawienie „Patrycy Papieros w sądzie". „Młodzieżowy sąd" z całą mocą udowadniał szkodliwość palenia papierosów w życiu ludzkim.

[Więcej zdjęć]

"Drogi, Święty Mikołaju,
co przychodzisz prosto z raju
i dla dzieci gwiazdkę masz,
powiedz co mi dzisiaj dasz?"

Widocznie w naszej szkole są same grzeczne dzieci, bo Mikołaj święty przyniósł wszystkim prezenty...

Jesteśmy by pomagać...

Od początku roku szkolnego nasze SKC opiekuje się potrzebującą rodziną z Rzeszowa. Wolontariuszki z klasy 2d regularnie odwiedzają tę rodzinę, przynosząc paczki przygotowane wcześniej przez członków Szkolnego Koła Caritas. W grudniu mikołajkowe paczki trafiły już do naszych podopiecznych.

2-3 grudnia wolontariusze z SKC uczestniczyli w Ogólnopolskiej Świątecznej Zbiórce Żywności. Produkty zebrane przez naszych uczniów trafią na świąteczny stół dla rodzin najbiedniejszych. Więcej o tej akcji możesz poczytać na www.radiovia.com.pl.

[Więcej zdjęć]

Natomiast 3 grudnia ponad 2 tys. dzieci z Podkarpacia zostało obdarowanych paczkami mikołajkowymi podczas wspólnej zabawy w hali na Podpromiu. Zadaniem naszych uczniów było rozdawanie słodyczy i pamiątkowych obrazków. Więcej na stronie Caritas Diecezji Rzeszowskiej.

[Więcej zdjęć]

9 i 10 grudnia ponad 75 wolontariuszy SKC z naszej szkoły wraz z opiekunem brało udział w Ogólnopolskiej Zbiórce Żywności - ,,Kromka Chleba Caritas Polska”.
Zebrane artykuły zostaną przekazane do placówek Caritas, m.in. jadłodajni dla ubogich, domów i ośrodków dla bezdomnych.

Serdecznie dziękujemy wszystkim wolontariuszom, ich rodzicom i darczyńcom za okazaną pomoc oraz wsparcie!

[Więcej zdjęć]

Gimnazjalny Tydzień Kultury Języka Polskiego (28 listopada do 2 grudnia 2011)

Język jest podstawowym narzędziem naszego funkcjonowania w społeczeństwie, a im sprawniejszy język, tym nasz kontakt z innymi ludźmi będzie skuteczniejszy i łatwiejszy. Sposób w jaki używamy języka ma olbrzymi wpływ na to, jak jesteśmy odbierani przez innych. Kultura bez kultury słowa nie ma racji bytu. Praca nad językiem jest zatem najefektywniejszą pracą nad naszym intelektem – i o tym nie można zapominać. Tydzień Kultury Języka Polskiego obchodzony w naszej szkole ma na celu uświadomienie potrzeby dbania o polszczyznę m.in. poprzez walkę z objawami niechlujstwa językowego, a także ma pomóc w kształtowaniu codziennej kultury języka.

Przez cały tydzień zamieszczaliśmy na naszej stronie zadania dla Was. Specjalnie dla tych, którzy z różnych powodów nie mieli czasu, aby spróbować swoich sił przypominamy zadania językowe przygotowane na poszczególne dni tygodnia.

Sprawdź się!
poniedziałek
wtorek
środa
czwartek
piątek

Posłuchaj opowieści prof. Jana Miodka:
"O imprezach"
"Cool"
"Włanczać"
"Dejwid"

[Więcej zdjęć]

Dziękujemy za pomoc dla hospicjum!

1 grudnia 2011 r. uczniowie z VI Liceum Ogólnokształcącego pod opieką przewodniczącego samorządu uczniowskiego – Bartłomieja Wojtysia z kl.3d przeprowadzili zbiórkę pieniędzy na rzecz Fundacji Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci. Hospicjum od 5 lat pomaga nieuleczalnie chorym dzieciom i młodzieży. Umożliwia rodzicom prowadzenie opieki medycznej w domu. Celem działania hospicjum domowego jest zmniejszenie cierpienia i poprawy jakości życia chorego dziecka, jak i jego rodziny.

Dziękujemy wszystkim uczniom naszego gimnazjum za materialne i duchowe wsparcie podopiecznych hospicjum.

Gimnazjum nr 9 - szkoła wprowadzająca nowe standardy!

Nasza szkoła od 24 listopada 2011 roku stała się jedną z niewielu na Podkarpaciu, w której na całym terenie uczniowie i nauczyciele mają dostęp do nowoczesnej infrastruktury internetowej. Osoby uczące się lub pracujące w naszym gimnazjum mogą korzystać z darmowego bezprzewodowego dostępu do Internetu. Cała infrastruktura została stworzona z najnowszych punktów dostępowych firmy TP-LINK, które wykorzystują najnowocześniejsze standardy. Prędkość wewnętrzna sieci osiąga nawet 300MB/s. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu standardu IEEE 802.11n, ale ponieważ nie każdy z nas ma takie nowinki techniczne w swoim urządzeniu przenośnym, dostęp do Internetu przyznawany jest także w standardach IEEE 802.11b/g. Infrastruktura, bez której uczniowie nie wyobrażają już sobie przerw, a nauczyciele ciekawych lekcji, została stworzona przez Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego - Bartłomieja Wojtysia z kl. 3d, który spełnia swoje obietnice przedwyborcze i dąży do rozwoju nowoczesnych technologii w naszej szkole.

Projekt został zrealizowany przez Samorząd Uczniowski i Dyrekcję szkoły, która współfinansowała przedsięwzięcie.

Radość pomagania

30 wolontariuszy z SKC wraz z opiekunem uczestniczyło dnia 27 listopada w Ogólnopolskiej Akcji "Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę".
Akcja była przeprowadzona z myślą o dzieciach z rodzin wielodzietnych, niepełnych, będących w trudnej sytuacji materialnej. Skierowana była również na pomoc najuboższym dorosłym mieszkańcom Rzeszowa.

[Więcej zdjęć]

W dyskotekowych rytmach

W dniu 24 listopada (czwartek) w naszej szkole odbyła się dyskoteka andrzejkowa. Uczniowie bawili się w godzinach 17-20 przy wspaniałej muzyce, którą zapewnił DJ Dziopak. Na sali można było zobaczyć profesjonalne klubowe światła i lasery, które zapewniły świetny dyskotekowy nastrój. Śpiewaliśmy biesiadne piosenki, bawiliśmy się do różnych gatunków zaczynając od muzyki klubowej aż po disco polo. Nie zabrakło romantycznych momentów oraz takich, w których czuliśmy że aż trzęsły się gimnazjalne mury. Urozmaiceniem tańców były sympatyczne, a czasem wesołe dedykacje Dziękujemy za liczne przybycie, bo bawiło się ponad 250 osób. ZAPRASZAMY NA KOLEJNĄ DYSKOTEKĘ!

Noc muzyczna

Nocą z 18 na 19 listopada, przy dźwiękach muzyki, śpiewie, konkursach, filmie i tańcu, spędziliśmy wspólnie czas w szkole. Utracone podczas muzykowania kalorie pozwoliła uzupełnić wyśmienita pizza. Szkoda, że noc trwała krótko, bo zajęć było tak dużo, że nie mieliśmy czasu zmrużyć oka.

[Więcej zdjęć]

Rzeszowskie rogale

Nasi uczniowie z SKC, jako jedyni wolontariusze, aktywnie uczestniczyli w sprzedaży "rzeszowskich rogali", które po głównej uroczystości 93. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozprowadzane były przy rzeszowskiej Farze.

Nasze uczennice udzieliły wywiadu do Radia Via, wypowiadając się o patriotyźmie i prowadzonej akcji. [Czytaj więcej]

[Więcej zdjęć]

Reprezentował nas w Rzymie...

W dniach 9-11 listopada nasz uczeń Łukasz Kołodziej - przewodniczący SKC - brał udział w Europejskim Forum Organizacji Charytatywnych, zwołanym przez Papieską Radę „Cor Unum”, na czele której stoi kardynał Robert Sarah. Łukasz, wraz z uczennicą II LO w Rzeszowie oraz założycielem Koła Caritas na Uniwersytecie Rzeszowskim, reprezentował Caritas Polska. W ciągu 3 dni brał udział w konferencjach, spotkaniach i wywiadach dla międzynarodowych katolickich gazet. Podczas spotkania został zaprezentowany film o działalności Caritas Polska, w którym nasz uczeń wypowiadał się na temat akcji charytatywnych. W piątek odbyła się zamknięta Msza Św. pod przewodnictwem kard. Josipa Bozanicia, arcybiskupa Zagrzebia, byłego współpracownika Jana Pawła II. Następnie uczestnicy forum udali się na audiencję u Ojca Świętego Benedykta XVI [wiecej o audiencji].

Popołudniami był czas na zwiedzanie zabytków Wiecznego Miasta. Odkrywał je przed trójką rzeszowian obecny sekretarz Caritas Polska, ks. Zbigniew Sobolewski, który niedawno ukończył studia w Rzymie.

"Myśląc Ojczyzna..."

93. rocznicę odzyskania niepodległości uczciliśmy uroczystą akademią, przygotowaną przez uczniów klas 3E, 3B oraz 1G. Scenografia i wymowny program słowno-muzyczny, nawiązując do bolesnej historii naszej ojczyzny, podkreślał rolę patriotyzmu współczesnej młodzieży.

[Więcej zdjęć]

„Trzeba być dobrym jak chleb” - Kwesta 2011

95 wolontariuszy z naszego SKC wzięło udział w kweście charytatywnej, która odbyła się 1 listopada. Organizatorami byli: Caritas Diecezji Rzeszowskiej i Towarzystwo św. Brata Alberta.

W tym roku dochód ze zbiórki zostanie przeznaczony na budowę nowego obiektu - Centrum Integracji Społecznej. Ma on poszerzyć ofertę obecnego Centrum działającego przy ul. Styki, które pomaga ludziom bezdomnym.
Kwestowaliśmy na cmentarzach: Rzeszów Pobitno, Zalesie, Staroniwa, Biała, Boguchwała, Malawa. W tym roku został pobity kolejny rekord, wszyscy kwestujący zebrali łącznie ponad 128 tys. zł.

[Więcej zdjęć]

W różnych językach o stolicach Europy

W sobotę 22 października, już po raz trzeci, odbył się Międzynarodowy Konkurs ,,Stolice Europy”. Naszą szkołę odwiedziły drużyny z Białorusi, Ukrainy, Węgier, Słowacji oraz Rumunii.

Wszystkim uczestnikom konkursu, przez cały czas jego trwania, uśmiech nie znikał z twarzy. Najlepszą okazała się drużyna z Rumunii, drugie miejsce przypadło, ku naszej radości, reprezentacji naszej szkoły, zaś trzecie miejsce zajęła drużyna z Ukrainy.

[Więcej zdjęć]

Dla zdolnej młodzieży

Nasi wolontariusze kwestowali od 07.10 d0 14.10 na rzecz zdolnej młodzieży z małych miejscowości.

Dnia 17 października o godzinie 10:30 rano w teatrze „Maska” odbyła się uroczystość (przedstawienie) dla osób, które zbierały pieniądze na kweście z okazji Dnia Papieskiego. Byli wśród nich również uczniowie G9 wraz z opiekunem – siostrą Feliksą. Po dotarciu na miejsce spotkaliśmy wielu innych wolontariuszy, którzy przybyli na przedstawienie. Zajęliśmy miejsca a w międzyczasie nasze koleżanki – Jagoda i Alicja – udzieliły wywiadu dla radia Via, związanego oczywiście z akcją, w której uczestniczyliśmy. Chwilę później rozpoczęło się spotkanie. Prowadzili je Alina i Janek, nieco starsi od nas, z wielkim poczuciem humoru i energią. Po przywitaniu rozpoczął się spektakl przedstawiający sceny z życia Jana Pawła II. Później poczęstowaliśmy się tym, co tygryski lubią najbardziej – papieską kremówką. Następnie podpisywaliśmy list skierowany do Benedykta XVI od nas, rzeszowskiej młodzieży. Po krótkiej przerwie oglądnęliśmy prezentacje o krzyżu, audycje Jana Pawła II z jednej z pielgrzymek do Polski oraz śpiewaliśmy piosenki. Niestety spotkanie skończyło się za szybko ale na drugi rok na pewno będziemy wolontariuszami podczas dnia papieskiego oraz będziemy uczestniczyć w następnej edycji spotkania z młodzieżą Papieża w 2012r.

Daniel Sowa

[Więcej zdjęć]

Dzień Edukacji Narodowej

W tym roku w naszym gimnazjum świętowaliśmy zupełnie inaczej niż w latach poprzednich.

Po raz pierwszy zostały przyznane „Belfry”. Odznaczono nauczycieli najbardziej dowcipnych, eleganckich, przyjacielskich. Wybrano najlepszego krasomówcę, filozofa i artystę. Przyznano też tytuł Superbelfra. Zwycięzcy nie pozostali anonimowi. Siedzący blisko sceny widzieli ich szczęśliwe twarze podczas odbierania nagród, a zajmującym dalekie miejsca w rozpoznaniu laureatów pomogły wyświetlane zdjęcia.

[Więcej zdjęć]

Europejski Dzień Języków Obcych

W dniu 10 października 2011r. obchodziliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków Obcych. Impreza ta miała na celu ukazanie różnorodności Europy oraz promocję krajów, których języków uczymy się w naszej szkole. Zaczęliśmy od krótkiego quizu anglojęzycznego. Mieliśmy także okazję obejrzeć prezentacje o Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech i Austrii, przygotowane przez uczniów klas: 1f (Weronika Buczyńska, Gabriela Dziuba, Anita Kuczeriawa), 3d (Karolina Jamiołkowski, Joanna Sawuła, Aleksandra Golowska, Maria Jasiewicz, Katarzyna Stokłosa, Dominika Lewek) i 3e (Inga Skalska). Miłym przerywnikiem pomiędzy prezentacjami były łamańce językowe oraz karaoke. Następnie Karol Kwaśniak z 3d dokonał krótkiego podsumowania. Na zakończenie sprawdziliśmy naszą wiedzę w krótkim teście o państwach zaprezentowanych wcześniej. Wyniki tego konkursu zostaną ogłoszone w czwartek. Za oprawę techniczną odpowiadał Bartłomiej Wojtyś z 3d. Dziękujemy nauczycielom za przygotowanie i opiekę nad nami oraz uczniom uczestniczącym w tej uroczystości. Bardzo dobrze się bawiliśmy i mamy nadzieję na powtórkę za rok.

Uczniowie kl. 3d i 3e

[Więcej zdjęć]

Po statuetkę do Warszawy…

Wczesnym rankiem, 8 października, 13-osobowa grupa naszych uczniów pod opieką A. Dec i E. Chmiel wyruszyła do stolicy, aby uczestniczyć w uroczystej Gali UBI CARITAS, podczas której każdego roku Caritas Polska wręcza nagrody tym, którzy szczególne włączają się w dzieła miłosierdzia. Nagrody przyznawane są w trzech kategoriach: Darczyńca Caritas, Współpraca z Caritas oraz Świadectwo Caritas.

W tym roku mieliśmy wyjątkowy powód do dumy, gdyż opiekunka naszego SKC, mgr Anna Dec, znalazła się w gronie laureatów i została nagrodzona statuetką św. Faustyny. Warto dodać, że w kategorii „Świadectwo”, spośród długiej listy nominowanych z całej Polski, tylko dwie osoby uzyskały zaszczytny tytuł laureata. Pani Aniu, gratulujemy serdecznie!

Ponieważ tegoroczna Gala odbywała się w Teatrze Muzycznym Roma, uwieńczeniem całej uroczystości był wspaniały spektakl pt. „LES MISÉRABLES” (czyli musicalowa adaptacja „Nędzników” Victora Hugo). Doskonale wyśpiewana opowieść, w której mogliśmy podziwiać świetną muzykę, taniec, wspaniałe dekoracje, ale przede wszystkim mieliśmy okazję posłuchać cudownych głosów artystów (wśród nich również Łukasz Zagrobelny). To wszystko zostawiło na nas niezapomniane wrażenia, po cichutku ocieraliśmy łzy wzruszenia…

W oczekiwaniu na spektakl, ale i w drodze powrotnej, z rąk do rąk wędrowała statuetka św. Faustyny. Wszyscy chcieli choć przez chwilę mieć ją w dłoni, by poczuć ciężar tej nagrody (kosztowała niemało wysiłku ze strony naszej opiekunki, a każdy z nas miał w nim swój mały lub większy udział). Wielu z nas wydawało przy tym okrzyk zaskoczenia, okazało się bowiem, że ciężarowi duchowemu statuetki dorównuje również ten rzeczywisty - jak na nasze doświadczalne „oko”, waga pewnie przekracza 5 kilogramów!


Poczytaj więcej o Gali
Artykuł na witrynie Radia Via
Artykuł na stronie Caritas Diecezji Rzeszowskiej

Pani Ania została również laureatką "Perełki św. Jadwigi Królowej".

Zobacz pełną listę laureatów"

[Więcej zdjęć]

Wybory

Dnia 7 października 2011r. w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Poprzedzała je bardzo aktywna kampania wyborcza prowadzona przez kandydatów oraz ich zwolenników. Uczniowie rozdawali ulotki, wieszali plakaty oraz głośno wyrażali swoje poparcie dla głównych faworytów. Walka była zacięta, a ostatecznie zwyciężył w niej Bartłomiej Wojtyś z kl. 3d, otrzymując rekordowo wysoką ilość 265 głosów, tj. 53,9%. W gronie wiceprzewodniczących znalazły się: Ewa Gargała z kl. 3e (131 głosów, 26,7%), Mariola Matuszek z kl. 3a (77 głosów, 15,7%) oraz Kamila Leśniak z kl. 3g (19 głosów, 3,9%). Frekwencja wyniosła 77,9%, tj. 492 ważne głosy. Wszystkim serdecznie gratulujemy i dziękujemy za zaangażowanie w wyborach oraz życzymy owocnej pracy na rzecz naszej wspaniałej szkoły.

Papieska kremówka

Już po raz kolejny w naszej szkole odbyła się akcja „Papieska kremówka”. Celem działania była zbiórka jak największej ilości pieniędzy, które zostaną przekazane na edukację Lorrain. Lorrain jest to dziewczynka, którą nasza szkoła zaadoptowała w ramach „ Adopcji serca”. Przez wiele lat obdarowujemy ją paczkami oraz wspieramy finansowo jej edukację.

„Papieska kremówka” polega sprzedaży ciast przez uczniów z SKC. Nie byłoby całego przedsięwzięcia, gdyby nie nasi niezwykle zaangażowani uczniowie wraz z rodzinami. To mamy, babcie, ciocie po raz kolejny stanęły na wysokości zadania, piekąc przepyszne ciasta tak chętne kupowane przez uczniów i nauczycieli i pracowników szkoły. Dzięki nim udało nam się zebrać kwotę 1230 zł. W ten sposób pobiliśmy ubiegłoroczny rekord w zbiórce.

W imieniu Lorrain DZIĘKUJEMY CAŁEJ SPOŁECZNOŚCI SZKOLNEJ!

[Więcej zdjęć]

Sprawozdanie z otrzęsin klas I

3 października 2011 r. w Gimnazjum Nr 9 w Rzeszowie miało miejsce przyjęcie w szeregi społeczności uczniowskiej pierwszoklasistów. Impreza ta, zwana popularnie „otrzęsinami”, przebiegała w tym roku pod wdzięcznym hasłem „Kici, kici, bum!”. Została ona przygotowana przez uczniów klas III f i IIIg, a nad jej całością czuwała wychowawczyni klasy Ia, mgr Bożena Olszewska.

Wielką atrakcją okazał się kot w worku, którego na imprezę zakupili trzecioklasiści. Mimo że sprawiał on pewne kłopoty, utrudniał niekiedy prowadzenie imprezy, wzbudzał jednocześnie dużą sympatię wśród pierwszoklasistów.

Uczniowie klas III otrzymali zadanie zorganizowania imprezy w takiej formie, aby „bawiła wszystkich i nie obrażała nikogo”. Konkursy miały być atrakcyjne, ale nie poniżające. Obowiązywała zasada: „Otrzęsiny organizujemy dla uczniów klas I, a nie ich kosztem”.

Młodzież klas I bardzo mocno zaangażowała się w przygotowania uroczystości. Dołożyła wszelkich starań, aby w dniu „Otrzęsin” zaprezentować się jak najlepiej. Warunkiem zwycięstwa było zdobycie jak największej ilości punktów w czterech konkurencjach:
I. Prezentacja klas.
II. Konkurs wiedzy o szkole.
III. Usypianie wychowawców za pomocą przygotowanej uprzednio piosenki.
IV. Odgadywanie kalamburów „z kotem w tle”.

Rywalizacja między klasami o zdobycie pierwszego miejsca była bardzo zacięta. Ostatecznie wygrała ją klasa If.

Punktem kulminacyjnym otrzęsin było złożenie uroczystej przysięgi, która pozwoliła pierwszakom stać się pełnoprawnymi uczniami szkoły. Pan Dyrektor, Marian Pietryka, na ręce przewodniczących klas pierwszych złożył uroczyste certyfikaty potwierdzające odbycie chrztu.

[Więcej zdjęć]

Projekt Comenius Hiszpania – Ermua 26 – 29 września

Wylecieliśmy z lotniska w Jasionce w niedzielę wieczorem (26.09). Pierwszą noc spędziliśmy na lotnisku w Barcelonie, grając w różne gry: „Mafię”, „Prąd” i „Markera”. Do Ermuy przyjechaliśmy ok. 10.00. Bardzo miło nas tam przywitano. W tym dniu zwiedzaliśmy także Ermuę, integrując się z innymi krajami. Kolejny dzień rozpoczęliśmy bardzo wcześnie, ku niezadowoleniu większości z nas… Po śniadaniu mieliśmy spotkanie z Merem miasta. Uprawialiśmy także tradycyjne sporty Basków. Po południu podzieliliśmy się na 4 grupy, w których były osoby z różnych państw. Każda z grup miała inne zadanie: pierwsza przygotowywała turniej sportowy, druga film o niepełnosprawnych sportowcach, trzecia plakaty, a czwarta przedstawienie teatralne. W środę rano odbył się pokaz „Jak niewidomi uprawiają sport?”, a potem sami mogliśmy spróbować „być niewidomymi”. Po obiedzie prezentowaliśmy wyniki swojej pracy w grupach. Po kolacji odbyła się pożegnalna dyskoteka, jednak zepsuł się głośnik i nie było muzyki. W czwartek o 6.00 z żalem opuściliśmy Ermuę i polecieliśmy do Barcelony, którą zwiedzaliśmy. Po odwiedzeniu najciekawszych miejsc Barcelony opuściliśmy ciepłą Hiszpanię i wróciliśmy do nie tak ciepłego Rzeszowa ok. 21.30

Kinga Grużewska, Julia Wierzbińska kl.2f

[Więcej zdjęć]

Aktywni w kolejnej akcji

W dniu 1 października 2011r. przy kościele św. Krzyża w Rzeszowie odbyła się Koronacja obrazu Matki Bożej Szkaplerznej. Nasze SKC z liczbie 20 osób wraz z opiekunem, p. A. Dec, czynnie brało udział w tej uroczystości, poprzez liturgię słowa (psalm - Kinga Grużewska), poczet sztandarowy (Miłosz Trojnar, Dominika Barańska, Ola Siwiecka), rozdzielanie wody oraz pamiątkowych obrazków.

[Więcej zdjęć]

Zwiedzamy okolice Jasła

Korzystając ze słonecznej jesiennej pogody w ostatnim dniu września klasy 2e i 2d wraz z opiekunami udały się na wycieczkę w okolice Jasła. Pierwszym punktem programu była wyprawa na górę Grzywacką. Mimo zmęczenia wspinaczką po szlaku, na szczycie chętnie wdrapaliśmy się po krętych schodkach na platformę widokową, by podziwiać piękne widoki. Następnie – po dodającej energii krótkiej autokarowej podróży – zwiedziliśmy Centrum Edukacji i Muzeum Magurskiego Parku Narodowego, gdzie zapoznaliśmy się z objętymi ochroną florą i fauną Beskidu Niskiego. Ostatnim punktem naszej wycieczki był skansen archeologiczny „Karpacka Troja” w Trzcinicy. Po obejrzeniu ciekawych zabytków i wzbogaceniu swej wiedzy, ochoczo uzupełniliśmy kalorie przysmakami z miejscowej cukierni. Pełni wrażeń wieczorem powróciliśmy do Rzeszowa.

[Więcej zdjęć]

„Podziel się Posiłkiem”

W dniach 23 i 24 września 2011 wolontariusze SKC (tym razem przedstawiciele klasy 3f), mieli okazję pomóc przy zbiórce żywności dla dzieci niedożywionych w ramach Ogólnopolskiej Akcji „Podziel się Posiłkiem”, zorganizowanej przez Banki Żywności. Uczniowie dyżurowali w sklepie Biedronka przy ulicy Siemieńskiego, rozdając ulotki zachęcające do wzięcia udziału w akcji oraz segregując żywność w wózkach. Z wielką cierpliwością i oddaniem służyły dzieciom nasze koordynatorki (Flawia Paściak, Karolina Winiarska, Klaudia Zięba), które przez cały czas czuwały nad przebiegiem akcji.

Wszyscy bardzo cieszyliśmy się z możliwości udzielenia pomocy potrzebującym. Korzystając z życzliwości ludzi odwiedzających Biedronkę, udało nam się zebrać rekordową ilość żywności długoterminowej.

Oliwia Kozik kl. 3f

[Więcej zdjęć]

Zostań akwarystą!

W dniu 22 września w szkole odbyło się spotkanie z p. Zdzisławem Dziedzicem – akwarystą, dzięki któremu dowiedzieliśmy się wiele na temat zakładania i pielęgnacji akwarium.
Mamy nadzieję, że spotkanie zaowocuje powstaniem kółka akwarystycznego.

Jeśli akwarystyka to Twoja pasja i chcesz się nią dzielić z innymi, to zapraszamy do zapisania się do kółka u nauczyciela biologii p. Adrianny Chmiel.

Forum Młodzieży SKC – Jasna Góra 2011

Dnia 21 września 2011r. przedstawiciele wolontariatu SKC z kl. 3g i 3f wraz z opiekunką p. Anną Dec wyruszyli na Jasną Górę.

Z całej Polski do Częstochowy przybyło około 1,7 tys. młodzieży, która wspólnie chciała modlić się i dzielić swoim świadectwem. W programie znalazły się: Godzina Świadectw, Msza Św., której przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, Droga Krzyżowa, spektakl w wykonaniu więźniów oraz Dariusza Basińskiego z kabaretu MUMIO.

Celem spotkania było ukazanie piękna i wartości wolontariatu. W drodze powrotnej nie obyło się bez hucznego śpiewu piosenek religijnych. Wszystkim podobała się ta wyprawa, już marzymy o kolejnej...

Katarzyna Motyka
Małgorzata Tutak kl. 3g

[Więcej zdjęć]

Goście z Chin i Gruzji

W dniach od 19 do 25 września 2011r. gościmy w naszej szkole studentki z Gruzji i Chin w ramach wymiany zorganizowanej przez AIESEC. Dzięki tej wizycie gimnazjaliści mają okazję poznać gruzińską oraz chińską kulturę i obyczaje, a także sprawdzić swoje umiejętności z języka angielskiego w bezpośredniej rozmowie. Warto przypomnieć, że wymiana stała się już tradycją w naszej szkole. W zeszyłym roku gościliśmy studentów z Brazylii, Niemiec i Wietnamu. Oto kilka zdjęć z zajęć prowadzonych przez studentki.

Świat posprzątany!

16 września 2011 r. uczniowie naszego gimnazjum przyłączyli się do Akcji Sprzątania Świata, która w tym roku przebiegała pod hasłem: „Lasy to życie - chrońmy je!” Nasi uczniowie wyposażeni w worki i rękawice wyruszyli w teren.

Choć „łowy” okazały się obfite, to jednak z przykrością stwierdziliśmy fakt, że nie wszyscy Rzeszowianie są świadomi zagrożeń, jakie niesie za sobą wyrzucanie odpadów „gdzie popadnie”. Może nasza postawa zachęci wszystkich do tego, by NIE ŚMIECIĆ.
A gdyby tak akcję sprzątania przedłużyć na pozostałe dni roku…?

[Więcej zdjęć]

Ciekawe zajęcia w terenie

W dniu 15 września pod opieką pani Adrianny Chmiel przeprowadziliśmy badania biologiczne w Rezerwacie ,,Lisia Góra”.

Za pomocą gęstościomierzy zbadaliśmy stopień zwarcia korony drzew i pokrycia gruntu, natomiast chyłomierze posłużyły nam do zbadania wysokości drzew. Oprócz tego rozpoznawaliśmy gatunki drzew, a wszystkie wyniki zapisaliśmy na odpowiednich arkuszach. Po dokładnych wyliczeniach wyniki naszych badań drogą elektroniczną przesłaliśmy do Waszyngtonu. To tylko część badań, jakie podejmujemy w ramach międzynarodowego programu Globe.

[Więcej zdjęć]

"Serce pełne dobra miej..."

10 września 2011 r. odbyła się VIII olimpiada dla osób niepełnosprawnych pod hasłem "Solidarni Sercem". Spotkanie rozpoczęło się Mszą Św. w kościele Matki Bożej Saletyńskiej w Rzeszowie. Następnie wszyscy niepełnosprawni, ich opiekunowie, a także my, wolontariusze SKC, spotkaliśmy się na stadninie koni "Albin" w Słocinie. Tam zorganizowaliśmy różne konkurencje: rzut kaloszem, wyścigi w workach, tor przeszkód, czy konkursy plastyczne, podczas których wszyscy dobrze się bawili. Każdy z uczestników mógł przejechać się na koniu lub bryczką. Mieliśmy także zapewniony posiłek w postaci ciepłego żurku jak i kiełbasy z grilla. Podczas tej imprezy integrowaliśmy się z tymi wspaniałymi ludźmi, którzy pomimo swojego stanu zdrowia potrafią cieszyć się życiem. Na zakończenie każdy z uczestników otrzymał nagrodę w postaci medalu. Wszyscy mamy nadzieję, że jeszcze nieraz będziemy mieli możliwość uczestniczenia w tego typu spotkaniach.

Patrycja Pikiel i Natalia Janiec (3g)

[Więcej zdjęć]

Pokonywanie barier w XIII Rzeszowskiej Olimpiadzie Dla Osób Niepełnosprawnych

Już po raz XIII Caritas Diecezji Rzeszowskiej w dniu 3.09.2011r zorganizował Olimpiadę Dla Osób Niepełnosprawnych, w której wzięło udział ponad 400 osób z Ośrodków Pomocy w województwie podkarpackim i jego okolicach. Szczególną rolę w tym spotkaniu odegrali wolontariusze SKC, których szeregi licznie wsparli niezawodni uczniowie naszego Gimnazjum.

Spotkanie rozpoczęła wspólna Msza Św., mająca dodać otuchy i sił do sportowych zmagań jej uczestnikom. Swoją obecnością zaszczycił nas Biskup Kazimierz Górny, który podziękował wychowawcom, opiekunom i wolontariuszom za wspaniałe świadectwo miłości do bliźnich. Po uroczystości w kościele nastąpił przemarsz na plac apelowy Wojska Polskiego oraz stadion Podhalańczyk, gdzie pani Teresa Gajdek, pomysłodawca tej niezwykłej Olimpiady, oficjalnie otwarła jej XIII edycję.

Po zmaganiach konkursowych każda z uczestniczących grup otrzymała pamiątkowe medale, dyplomy i koszulki oraz wiarę w to, że życie osób niepełnosprawnych również może być radosne i pełne wspaniałych wspomnień.

Paulina Frączek (3f)

[Więcej zdjęć]

Nowy rok szkolny 2011/2012

Radośnie i z zapałem rozpczynamy nowy rok szkolny! Otwieramy nowe rozdziały naszego życia i jesteśmy zmotywowani i gotowi do pracy. Trzecioklasistom życzymy dużo wytrwałości w pracy, drugoklasistom, żeby nie ustawali w codziennej i systematycznej nauce, a pierwszaków zapewniamy, że u nas będzie im dobrze.

Wszystkim życzymy powodzenia w nowym roku szkolnym 2011/2012

[Więcej zdjęć]


Copyright © Gimnazjum nr 9
Projekt i wykonanie: Elżbieta Chmiel