Rok szkolny 2010/2011

Pracowity początek wakacji SKC

Pracę naszych wolontariuszy ze Szkolnego Koła Caritas widać nawet na wakacjach. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w centralnej procesji Bożego Ciała w Rzeszowie, a po jej zakończeniu tradycyjnie rozprowadzali okolicznościowe "chlebki". Zebrane fundusze będą przeznaczone na rzecz kuchni dla ubogich.

[Więcej zdjęć]

Zakończenie roku szkolnego

22 czerwca to dzień wyczekiwany przez wszystkich uczniów już od dawna. Uroczysta akademia była ostatnią w tym roku szkolnym. Były podziękowania, gratulacje dla najlepszych i niejednokrotnie łza w oku trzecioklasistów, ale ogólnie rok zakończyliśmy w dobrym nastroju.

Uroczystość pożegnania klas trzecich

„Każde pokolenie ma własny czas”- pod takim hasłem pożegnaliśmy uczniów klas trzecich naszego gimnazjum. Słowa podziękowania za trud nauki i wychowania uczniowie skierowali do dyrekcji szkoły i grona pedagogicznego. Dla trzecioklasistów skończył się pewien epizod w grubym tomie ich życia. Przed nimi nowa szkoła, nowe znajomości i wyzwania. W czasie uroczystości Pan Dyrektor wręczył nagrody książkowe uczniom wyróżniającym się w nauce i zachowaniu oraz podziękował młodzieży za trzy lata owocnej pracy. Trzecioklasistów pożegnali również uczniowie klas drugich, życząc sukcesów w dalszej edukacji oraz wręczyli im drobne upominki.

[Więcej zdjęć]

Listy gratulacyjne rozdane!

20 czerwca w teatrze Maska odbyła się uroczystość wręczenia listów gratulacyjnych rodzicom uczniów osiągających najwyższe wyniki w nauce i zachowaniu. Wręczono 161 listów. Na uroczystości obecny był m. in. pan prezydent Henryk Wolicki i przewodnicząca Rady Rodziców pani Marta Półtorak. Imprezę uatrakcyjniły występy artystyczne naszych uczniów.

Uczniowska wymiana z Hiszpanią

W dniach 14-21 czerwca naszą szkołę odwiedziła grupa uczniów z Hiszpanii w ramach rewizyty wymiany międzynarodowej. Młodzież pochodzi z miasta San Vicente del Raspeig w okolicach Alicante. Nasi goście mieli okazję zwiedzić najpiękniejsze zakątki naszego regionu. W ramach wycieczek turystyczno- krajoznawczych odwiedzili oni Kraków oraz kopalnie soli w Wieliczce, następnie zamek Lubomirskich w Łańcucie oraz Przemyśl. Spotkanie z naszymi hiszpańskimi przyjaciółmi było dla nas niesamowitym przeżyciem oraz okazją do nawiązania relacji i przyjaźni międzynarodowych.

20 czerwca w naszej szkole obchodziliśmy dzień hiszpański. W czasie akademii mogliśmy oglądać charakterystyczne tańce hiszpańskie, wysłuchać piosenek, zobaczyć prezentację multimedialną dotyczącą międzynarodowej wymiany oraz dowiedzieć się kilku nowych rzeczy o samej Hiszpanii. Odbył się również konkurs kulturalny, w którym udział wzięli uczniowie z Hiszpanii a także Polski, biorący udział w tegorocznej wymianie młodzieży. Na zakończenie odbyło się tradycyjne już karaoke, w czasie którego wspólnie śpiewaliśmy w językach: polskim, hiszpańskim i angielskim. W imprezie wzięły udział wszystkie klasy uczące się języka hiszpańskiego w naszej szkole.

Fascynacje zaklęte w nauce i biznesie – Omnibus

18 czerwca na Uniwersytecie Rzeszowskim odbyły się pokazy doświadczeń fizycznych w ramach projektu „Fascynacje zaklęte w nauce i biznesie”. Pokazy przygotowali i przeprowadzili pracownicy Uniwersytetu Poznańskiego na czele z dr. Adamem Buczkiem, a tematyka doświadczeń dotyczyła światła. Mogliśmy osobiście wykonywać niektóre zadania doświadczalne i odczuć je na własnej skórze. Kolejny raz przekonaliśmy się, że nie taka ta fizyka straszna …

[Więcej zdjęć]

Służymy pomocą potrzebującym

Nasze wolontariuszki, Anna Czarnota i Emilia Kudasik, pomogły rodzinie w potrzebie. [Czytaj więcej o tej inicjatywie]

Natomiast 15 czerwca nasi wolontariusze z SKC pełnili posługę podczas dziękczynnego spotkania osób niepełnosprawnych, zorganizowanego przez Centrum Niepełnosprawnych Caritas Diecezji Rzeszowskiej. [Czytaj wiecej]

„Poznała miłość większą niż ludzka”

Dzień 8 czerwca to Święto Patrona naszej szkoły. W tym roku mija już 9 lat od kiedy Gimnazjum nr 9 nosi imię św. Królowej Jadwigi. Z tej okazji uczestniczyliśmy w uroczystej akademii i obejrzeliśmy spektakl obrazujący ważne wydarzenia z życia królowej.

Konsul Republiki Francuskiej z wizytą w klasach dwujęzycznych

W ubiegłą sobotę odwiedził nas Konsul Republiki Francuskiej w Krakowie pan Alain Schneider. Spotkał się z uczniami klas 1f i 2f, chętnie słuchał relacji z realizowanego przez nas projektu „Sport we wszystkich jego wymiarach” oraz opowiadał nam o swojej pracy w Krakowie. Spotkanie było bardzo miłe, a Pan Konsul żegnając się z nami podarował nam pomoce naukowe i obiecał wrócić do nas niebawem. Serdecznie zapraszamy!

[Więcej zdjęć]

Takiej ekipy „Comeniusa” jeszcze nie było!

W ramach realizacji partnerskiego projektu Comeniusa „Sport we wszystkich jego wymiarach” nasza szkoła gościła zagranicznych partnerów projektu. W dniach 30 maja – 3 czerwca przyjmowaliśmy gości z Francji, Hiszpanii, Portugalii i Słowacji. Ale, by nasze grono stało się jeszcze bardziej międzynarodowe, przyjechali do nas również uczniowie naszych zaprzyjaźnionych szkół z Białorusi i Ukrainy. W ramach działań projektowych ekipa każdego kraju przedstawiła film wideo, który został nagrany przed przybyciem do Polski. Filmy przedstawiały zakupy oraz przygotowanie tradycyjnego dla każdego kraju dania. Filmy były rewelacyjne! Najlepszą częścią działań projektowych było przygotowanie tych dań oraz degustacja. Spożyliśmy więc międzynarodowy posiłek i najedliśmy się do syta. Oprócz pracy mieliśmy również czas na zwiedzanie: zwiedziliśmy Rzeszów i jego podziemia, zamek w Łańcucie oraz uczestniczyliśmy w warsztatach garncarskich w Medyni Głogowskiej. W przedostatni dzień pobytu naszych gości w Rzeszowie złożyliśmy wizytę Panu Prezydentowi i na Rynku Rzeszowskim odśpiewaliśmy nasze słynne „Abiri biri tumba...” Integrowaliśmy się z młodzieżą z zagranicy, ćwiczyliśmy nasz język francuski i angielski i przede wszystkim dobrze się bawiliśmy. Bardzo dziękujemy wszystkim za pomoc i życzliwość w trakcie trwania projektu, a przede wszystkim ks. Pawłowi Tomoniowi za serdeczne przyjęcie naszej ekipy w Domu Rekolekcyjnym bł. Karoliny oraz naszym Rodzicom za zaangażowanie i pomoc. Vive Comenius!

[Więcej zdjęć]

SKC - dziękczynienie za beatyfikację Jana Pawła II

2 czerwca br. w auli UR przedstawiciele naszego SKC wraz z opiekunem uczestniczyli w konferencji pod hasłem „Bł. Jan Paweł II wzorem służby człowiekowi”. Współorganizatorem spotkania było Podkarpackie Kuratorium Oświaty. Szczególnymi gośćmi byli ks. bp E. Białogłowski i wicekurator, A. Wydro. Wysłuchaliśmy bardzo ciekawego wykładu prof. dr hab. K. Ożoga pt. „Pracowitość dla innych - bł. Papież Jan Paweł II a wolontariat”, w którym zaznaczył, że wolontariat i miłosierdzie to słowa klucze, a służba bezinteresowna tworzy solidarność wspólnoty.

S. Daniela Ryll wypowiedziała w swoim przesłaniu do zebranych „że mogą stawać się piękni przez dobro jakie czynią”. Śpiewem ubogacali nam spotkanie K. Niemiec i D. Kosak. W praktycznej części dyskusyjnej wystąpiła Patrycja Zimoch, która przedstawiła działalność naszego SKC.

Wszyscy otrzymaliśmy koszulki z logo SKC, aby w nich uczestniczyć również w uroczystej Eucharystii dziękczynnej, której przewodniczył Ks. Kard. Stanisław Dziwisz.

[Więcej zdjęć]

Fizyka w doświadczeniach

31 maja 2011r. odbyła się w naszej szkole V Prezentacja projektów naukowych wykonanych w ramach programu Feniks. Prezentacja miała formę konkursu. W skład Komisji Konkursowej wchodzili: pan dyrektor Marian Pietryka oraz nauczyciele fizyki: pani Paulina Tucka i pan Jerzy Pięciak.

Uczniowie przedstawili następujące projekty:

Wszystkie projekty badawcze zostały zaprezentowane przed Komisją. Każda prezentacja została zilustrowana również plakatem. Laureatami konkursu zostali: Daniel Sowa i Marcin Lech. Wśród uczestników konkursu największe zainteresowanie wzbudził pokaz Kasi Zielińskiej oraz Agnieszki Sokalskiej i to właśnie im przypadła nagroda publiczności.

[Więcej zdjęć]

Dziękczynne pielgrzymowanie

Trzecioklasiści pielgrzymując dziękowali za 3 lata nauki w gimnazjum. Część klas w tym roku udała się do Częstochowy, a inni do Matki Bożej Pięknej Miłości w Myczkowcach. W galerii można obejrzeć kilka fotografii. Zapraszamy.

[Fotogaleria]

„Bądźmy Razem”

29 maja nasi wolontariusze ze SKC wraz z opiekunem uczestniczyli w obchodach Dnia Matki i Dziecka na rzeszowskim Rynku. Impreza rozpoczęła się uroczystą Mszą Św. w kościele Św. Krzyża.

Specjalnie na ten dzień Rzemieślnicy Podkarpacia przygotowali papieską kremówkę długości 91 m (91. rocznica urodzin Bł. Jana Pawła II).

Następnie wszyscy uczestnicy przeszli z ulicy 3Maja na Rynek, gdzie od 14 do 21 trwał program artystyczno-rozrywkowy. Nasi uczniowie byli zaangażowani w prowadzenie gier i zabaw dla dzieci oraz rozdawanie nagród. Wszyscy uczestnicy mogli też podziwiać występy gimnastyczne naszych wolontariuszek.

[Fotogaleria]

Wyprawa do Niemiec

23 maja o trzeciej nad ranem podekscytowani uczniowie 2A i 2C oraz osoby z klas pierwszych wsiedli do autokaru, by po niecałych piętnastu godzinach znaleźć się w ośrodku młodzieżowym w Bad Kötzting. Dzień podróży zwieńczyła tradycyjna, bawarska kolacja i projekcja filmu w pobliskim gimnazjum. Mimo wszechobecnego zmęczenia, wszyscy dotrwaliśmy do końca, choć niektórzy woleli obejrzeć znakomicie urządzoną szkołę. Następnego ranka odbył się niezapomniany biatlon - wyzwanie sportowe, które pochłonęło nie tylko chłopców, ale także dziewczyny i nauczycieli. Kiedy radowaliśmy się po ukończonych zawodach, postawiono przed nami nowe, trudniejsze wyzwanie – wejście na szczyt góry. Dwanaście kilometrów sprawiło, iż cisza nocna rozpoczęła się nieco wcześniej. W kolejnych dniach nie brakowało nam pomysłów na ciekawe spędzenie wieczoru, m.in. przetrzymywanie kolegów pod łóżkiem. Jednak nieugięci: pani Melinda, pani Amano oraz pan Basaj dawali radę jako wyszkoleni detektywi i z prędkością światła odnajdywali zaginionych w akcji. Środa i czwartek przeznaczone były na zwiedzanie Ratyzbony i Monachium. Katedra św. Piotra wywarła na nas ogromne wrażenie, ale to Marienplatz wzbudził w nas zachwyt! W piątek przedstawiliśmy nasze prezentacje, które opisywały nasz region oraz miasto, podczas gdy niemieccy uczniowie uważnie się nam przysłuchiwali. Może piątki za odwagę?

Sobota była dniem rozmaitych sportów, które obudziły nasz ukryty zapał do fizycznych ćwiczeń. Mocny doping żeńskiej części wycieczki sprawił, że po raz pierwszy to Polska wygrała z Niemcami mecz piłki nożnej z wynikiem 5:3! Nie zabrakło również ogniska, przy którym śpiewaliśmy polskie hity. Niedzielę spędziliśmy u niemieckich rodzin, które przygotowały dla nas wspaniałe atrakcje i pokazały nam swoje codzienne życie. 30 Maja zakończyła się magiczna wyprawa, która pozostawiła nowo zawarte przyjaźnie, tysiące wspomnień i niezliczone wybuchy śmiechów. Przy niemieckiej muzyce towarzyszącej nam na dyskotece, zakochaliśmy się w piosence: SSIJ KAKAO (Ho Chi Kaka Ho)! Z pewnością ten wyjazd zostanie w naszej pamięci na bardzo długo, a opiekunom dziękujemy za wyrozumiałość i wytrwałość. Chcielibyśmy także podziękować za pomoc finansową ze strony Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Kamila Bakaj i Karolina Fornal

[Fotogaleria]

Szukanie polskości na Białorusi

W dniach 16 – 20 maja sprawdziliśmy, czy Białoruś leży w Europie… wiadomo, jaką sławą cieszy się ten kraj… Więcej obaw niż pewności… ale z drugiej strony polska kultura… Mickiewicz i Orzeszkowa (czy się ją jeszcze czyta w liceum?)… polskie sejmy, duże skupiska rodowitych Polaków… no i ciekawość tego innego świata. I pojechaliśmy… dwudziestu czterech uczniów i dwoje nauczycieli, licząc na dobrą zabawę i niecodzienne wrażenia…

Otrzymaliśmy wszystko, i to w nadmiarze. Rzeczywiście - inny kraj. Jedna złotówka, to może być plik białoruskich banknotów o grubości 2 cm… Euro można sprzedać w kantorze, ale nie można kupić… Dziwne tłumy ludzi w sklepach, polska szkoła z sympatycznymi harcerzami i polscy uczniowie, którzy na przerwach rozmawiają po rosyjsku. Szerokie drogi, zadbane ogromne połacie pól.

Mieszkaliśmy w polskiej szkole, gdzie przyjęci byliśmy bardzo serdecznie. Odwiedziliśmy Nowogródek i poznaliśmy dzieje zamordowanych w 1943 roku jedenastu sióstr Nazaretanek. Dowiedzieliśmy się, że Grodno jako jedno z niewielu miast stawiało opór Sowietom w 1939 roku. Wzruszyła nas historia 13-letniego Tadka Jasińskiego, żywej tarczy na sowieckim czołgu.

Odwiedziliśmy grób Elizy Orzeszkowej i dworek Adama Mickiewicza. Modliliśmy się przed cudownymi obrazami w katedrze grodzieńskiej i nowogródzkiej farze. Wpatrywaliśmy się w piękny Niemen w Bohatyrowiczach, pływaliśmy po Kanale Augustowskim, inscenizowaliśmy ballady Mickiewicza przy jeziorze Świteź. Tańczyliśmy w rytm białoruskiego techno, zajadaliśmy się morską kapustą.

No, nie marnowaliśmy czasu!

Teraz czekamy na rewizytę i przyszłoroczny powtórny wyjazd. Zachęcamy do wzięcia udziału w tej wymianie.

[Fotogaleria]

Nad Bałtykiem – relacja uczestnika

Spotkaliśmy się w poniedziałek (16 maja) o 630. Wszyscy bez życia wpatrywali się w siebie, niemrawo rzucając uwagi o ogólnym stanie grupy (składającej się z klas 2b i 2d), która lekko mówiąc była „na stand by’u”. Poczłapaliśmy na peron i pojechaliśmy. Atmosfera ożywiła się nieco po pociągowej kawie. Minęła jedna godzina, druga, trzecia… grupa zaczęła się rozkręcać. Jednak czas, mimo że zabijaliśmy go przez całą podróż kartami, grami i gitarami, nie chciał płynąć szybciej. Dlatego, kiedy dojechaliśmy na miejsce po 12 godzinach jazdy, wyglądaliśmy mniej więcej tak wesoło i optymistycznie niczym rozgotowana marchewka bez przypraw, serwowana niemowlakom. Niemrawo potoczyliśmy się z walizkami do ośrodka.

Drugiego dnia pojechaliśmy do portu w Gdyni, gdzie zwiedziliśmy okręt Błyskawica oraz (ogólnie mówiąc) dokonaliśmy zakupu różnych (mniej lub bardziej przydatnych) rzeczy. Potem wspięliśmy się na Wzgórze Św. Maksymiliana, w celu uczynienia paru zdjęć krajobrazu. Następnie przemieściliśmy się do Sopotu, gdzie zobaczyliśmy Krzywy Dom oraz słynne sopockie molo. Wisienką na torcie tego dnia było ognisko, na którym królowały takie hity, jak: „Wehikuł czasu”, „Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał”.

Trzeci dzień poświęciliśmy zwiedzaniu Gdańska. Na początku przeszliśmy przez ogromny Gdyński Park, który naprawdę zrobił na nas wrażenie. Potem zwiedziliśmy Katedrę w Oliwie i wysłuchaliśmy koncertu organowego, po którym zaliczyliśmy gigantyczny maraton turystyczny. Żaden kościół nam nie umknął – jestem tego pewna! Potem nastał długo wyczekiwany czas wolny. Cieszyliśmy się, że w ogóle nastał, bo pan Pabisz i pan Feret ciągle powtarzali nam jak mantrę: jak będziecie się tak wlec – macie czas wolny w kościele. Albo na stacji!
Wieczorem odbyło się ognisko - tym razem ze szwedzkim stołem. Do wyboru były: chleb, kiełbaski… i keczup.

Czwartego dnia rano obejrzeliśmy wystawę „Droga do wolności”, którą polecamy wszystkim pragnącym znaleźć się w niesamowitym miejscu, w którym czas jakby się zatrzymał. Potem odbyliśmy rejs „Czarną Perłą” na Westerplatte, gdzie zwiedziliśmy wartownie i zapaliliśmy świeczkę na cmentarzyku upamiętniających wszystkich tam poległych. Dzień zakończyliśmy wizytą na plaży.

A dzień później wyjechaliśmy do Rzeszowa z ogromem świetnych wspomnień ciesząc się, że mogliśmy pojechać na tak wspaniałą wycieczkę.

Anna Paliga

[Fotogaleria]

Po raz trzeci Turniej FAIR PLAY

13 maja 2011r. odbył się III turniej siatkówki dziewcząt " FAIR PLAY" z okazji Dnia Zwycięstwa pod patronatem Prezydenta Miasta Rzeszowa, Marszałka Województwa Podkarpackiego oraz dyrektora Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego, (którzy byli sponsorami nagród). Sponsorami nagród byli również: Asecco Resovia i firma Jordan.
Organizator turnieju - Joanna Wiśniewska.

W zwodach wzięło udział 8 szkół gimnazjalnych:
I miejsce - Gim. 9
II miejsce - Gim. 6
III miejsce - Gim. 12
IV miejsce - Gim. z Błażowej
V miejsce - Gim. 8
VI miejsce - Gim. 5
VII miejsce - Gim. 7
VIII miejsce - Gim. 10

Zostały przyznane również nagrody specjalne:
- MVP (najlepsza zawodniczka turnieju) - Natalia Krzysztofik Gim.9
- najlepsza rozgrywająca - Magdalena Kwiatek Gim. 6
- najlepsza atakująca - Joanna Mazur Gim. 9

[Fotogaleria]

Pokazy chemiczne

12 maja 2011 r. odbyły się w naszej szkole pokazy chemiczne, które poprowadził prof. Wiktor Bukowski (z Wydziału Chemicznego Politechniki Rzeszowskiej) w asyście studentów chemii.

Można było zobaczyć wielobarwne reakcje wskaźników kwasowo - zasadowych i wskaźników redox. Był też suchy lód, czyli stały CO2 i piękne pokazy sublimacji tego związku. Okazało się także, że z pomocą CO2 można sadzić chemiczne jaja i robić z niego bańki mydlane.

Bardzo efektowne były eksperymenty z ciekłym azotem, dzięki któremu można w kilkanaście sekund zamrozić banana i wbić nim gwoździe. Przekonaliśmy się również , że w małym wiaderku z ciekłym azotem można zmieścić 15 napompowanych baloników. Spalano także polskie banknoty, które jednakże się nie spaliły. Chemik potrafi!

Prof. Bukowski przypomniał również , że obecny rok ogłoszony został światowym rokiem chemii, a parlamenty: polski i francuski, ustanowiły 2011 rokiem Marii Skłodowskiej Curie dla upamiętnienia 100. Rocznicy przyznania jej Nagrody Nobla w dziedzinie chemii. [Fotogaleria]

Kolejne działania SKC

„Solidarni w Rodzinie” - pod takim hasłem w sobotę 07.05.2011r. przebiegał XII Rzeszowski Turniej Sportowo – Rekreacyjny dla Osób Niepełnosprawnych. Celem tej imprezy od wielu lat jest pomoc w szerzeniu tolerancji dla osób niepełnosprawnych. Nie mogło oczywiście zabraknąć naszych wolontariuszy SKC, którzy pełni zapału organizowali zawody sportowe, pomagali przy roznoszeniu posiłków i zabawiali uczestników olimpiady. Rywalizacja zeszła na tor boczny. Liczyła się dobra zabawa i uśmiech na twarzach wszystkich. Hala wypełniona była po brzegi, choć był to dość chłodny i deszczowy dzień. Wszyscy byli pozytywnie nastawieni i zaplanowane atrakcje przebiegły sprawnie. Gdy jednak nadszedł czas rozdania dyplomów wszyscy posmutnieli, a po chwili znów się rozpromienili. Pomogła im w tym nadzieja, że takie przedsięwzięcia wciąż będą organizowane. [Fotogaleria]

Tego samego dnia członkowie naszego SKC przybyli do sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie–Łagiewnikach, by modlić się i świętować wspólnie z pracownikami i wolontariuszami Caritas z całej Polski. Nasze uczennice (Kamila Kędra i Anita Pałęcka) odważnie dawały świadectwo, mówiąc o swojej pracy w SKC.

„Kto kocha Polskę, kocha ją w Konstytucji 3-go Maja”

Jak co roku uczciliśmy uroczystą akademią Święto Konstytucji 3-go Maja, którą przygotowali uczniowie klas 3d i 3g pod opieką pana mgr. Jerzego Pięciaka i pana mgr. Andrzeja Kluza. Zebrani wysłuchali okolicznościowych utworów. Oprawę muzyczną przygotował pan mgr Mirosław Wysokiński, a scenografię pan mgr Wacław Myśliwiec. [Fotogaleria]

71. rocznica zbrodni w Katyniu

W dniu 28 kwietnia uczciliśmy 71. rocznicę zbrodni katyńskiej, pierwszą rocznicę tragedii smoleńskiej, pierwszą rocznicę posadzenia dęba katyńskiego kpt. Burzyńskiemu. Uczniowie uczestniczyli w konkursach: plakatowym i wiedzowym pod nazwą „Do armii Andersa”. Najważniejszym punktem obchodów była uroczystość pod dębem i pomnikiem oficera zamordowanego w Katyniu. Relacje z imprezy obejrzycie, gdy wykorzystacie następujące linki:

Niepokonani od 6 lat!

20 kwietnia 2011 r. na terenach Rzeszowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz Gimnazjum nr 1 w Rzeszowie odbyły się Eliminacje Miejskie Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. W tych zawodach tradycyjnie duży sukces odnieśli uczniowie naszej szkoły. W klasyfikacji indywidualnej zajęli następujące miejsca:
I miejsce - Przemysław Oliwa (1d)
III miejsce - Artur Kłyż (2a)
IV miejsce - Patryk Zembroń (3g)

Zwyciężyli również bazapelacyjnie w klasyfikacji drużynowej i zakwalifikowali się do Finału Wojewódzkiego tychże zawodów.

Klasyfikacja drużynowa:
I miejsce - Gimnazjum nr 9
II miejsce - Gimnazjum nr 2
III miejsce - Gimnazjum nr 11

Zawody składały się z trzech części. Każdy uczestnik eliminacji rozwiązywał test wiedzy składający się z 25 pytań i wykonywał zadania praktyczne - jazdę rowerem po miasteczku ruchu drogowego i po rowerowym torze przeszkód. 18 maja będziemy reprezentowali nasze miasto w Finale Wojewódzkim, który odbędzie się w Jaśle.

Na podkreślenie zasługuje fakt, że drużyna naszej szkoły pozostaje niepokonana w mieście od sześciu lat!

Hiszpania

W dniach 12-19 kwietnia 2011r. 20 uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami (mgr S. Feret i mgr M. Tęcza) mieli możliwość poznania hiszpańskiej kultury i zwyczajów, w czasie tygodniowej wymiany uczniowskiej. Uczestnicy wyjazdu przebywali w przepięknym śródziemnomorskim miasteczku San Vicente, gdzie znajduje się szkoła I.E.S. San Vicente del Raspeig będąca naszym partnerem. W czasie pobytu w Hiszpanii pomiędzy uczestnikami wymiany zawiązało się wiele znajomości oraz przyjaźni. Uczniowie obydwóch szkół mieli możliwość świetnej integracji w czasie wielu wycieczek m.in. do Walencji czy pobliskiego Alicante, podczas spotkania młodzieży z całego regionu („Trobada”) lub w trakcie wyjazdu do parku rozrywki „Terra Mitica” w Benidormie. Gimnazjaliści wzięli również udział w prawdziwie hiszpańskiej i bardzo klimatycznej fieście po meczu piłki nożnej, wybrali się na plażę aby popływać w Morzu Śródziemnym, odwiedzili fabrykę czekolady i wspaniałe oceanarium oraz urządzali sobie długie wieczorne spacery w celu lepszego zgłębienia panujących w Hiszpanii zwyczajów.

Po tym cudownym tygodniu spędzonym na Półwyspie Iberyjskim uczniom ciężko było wrócić do normalnego, szkolnego trybu życia. Wszyscy z wytęsknieniem czekają na dzień 14 czerwca, kiedy to do Polski zawitają nasi hiszpańscy przyjaciele.

[Fotogaleria]

Sukces Kasi

Kasia Gnap (2b) zdobyła II Nagrodę w X Ogólnopolskim Konkursie Fotografii Dzieci i Młodzieży Koszalin 2011 "Człowiek, Świat, Przyroda". Zestaw zdjęć Kasi (patrz poniżej) pt. "Autoportret podwójny" zakwalifikowano na wystawę (10.06.2011 r. godz. 17.00 Pałac Młodzieży, Koszalin ul. Bogusława II 2).

Serdecznie gratulujemy!

Mamy laureatkę na światową skalę!

Brygida Kuchna (3g) została laureatką 16. Światowego Biennale Sztuki Dziecięcej organizowanego przez Międzynarodową Fundację w Kangawie (Japonia). Wyróżnione prace, w tym obraz Brygidy (na fotografii), zostaną przedstawione podczas wystawy w Yokohamie (2-31 lipca).

Warto dodać, że w konkursie wzięło udział ponad 23 000 prac z 77 państw świata.

Serdecznie gratulujemy!

UWAGA

3 kwietnia przypadała 71. rocznica pierwszego transportu polskich oficerów na śmierć w Lesie Katyńskim. Uczcijmy pamięć o zamordowanych Bohaterach. Zbliża się też 1. Rocznica katastrofy smoleńskiej, w której zginęli Ci, którzy nie chcieli dopuścić do zapomnienia ofiary polskich żołnierzy i policjantów z 1940 roku. Uczcijmy także ich pamięć.

W naszej szkole główne uroczystości odbędą 28 kwietnia. W ich skład wchodzą:
1. konkurs na plakat o tematyce katyńskiej (dla wszystkich)
2. konkurs dla klas trzecich „Do Armii Andersa”
3. uroczystość pod Dębem Katyńskim poświęconym kpt. Burzyńskiemu, nauczycielowi z Torczyna
4. inne.

Śledźcie informacje na stronie internetowej Szkoły! Pytajcie się nauczycieli!
Liczymy na Wasze zaangażowanie!

Wadowickie wspomnienia

Szóstą rocznicę śmierci Jana Pawła II uczciliśmy uroczystą akademią. Znów usłyszeliśmy słowa skierowane do nas przez Ojca Świętego, poczuliśmy smak wadowickich kremówek, przypomnieliśmy sobie kilka znanych anegdot z Jego życia.

Fotorelację z uroczystości można obejrzeć w galerii.

Sukces naszej uczennicy w konkursie "OŚMIU WSPANIAŁYCH"

Patrycja Zimoch, uczennica kl. IIIc, została laureatką "ZŁOTEJ ÓSEMKI" Miasta Rzeszowa w XVII edycji Ogólnopolskiego Samorządowego Konkursu Nastolatków "8 Wspaniałych".

23 marca 2011r. w Młodzieżowym Domu Kultury odbyła się uroczystość podsumowania eliminacji tegoż konkursu. Były przemówienia, gratulacje, wręczanie nagród i część artystyczna, w której wystąpił nasz absolwent, Jakub Kołodziej - laureat ubiegłorocznej edycji tego konkursu.

Patrycja jesteśmy z Ciebie dumni! Tak trzymaj dalej!!!!

Drzwi szerzej otwarte...

Po raz kolejny zaprosiliśmy szóstoklasistów z rodzicami do zapoznania się z ofertą naszego gimnazjum. Czekaliśmy na nich we wszystkich pracowniach i obiektach sportowych, prezentując to, co na co dzień widzą i z czego korzystają oraz jak pracują nasi uczniowie. Cieszy nas, że odwiedzających było tak wielu.

[Więcej zdjęć]

Niezwykli goście

W bieżącym tygodniu przebywają w naszej szkole niezwykli goście – studenci z Brazylii (Barbara Riera), Wietnamu (To Tran Trung Hieu), i Niemiec (Jennifer Thomas). Podczas zajęć prowadzonych w języku angielskim w ciekawy sposób przybliżają uczniom wiedzę o swoich krajach i swojej kulturze. Zajęcia wzbogacone są bardzo ciekawymi prezentacjami.

Po lekcjach uczniowie mają także możliwość spotkania się w czytelni z naszymi gośćmi i sprawdzenia poziomu znajomości języka angielskiego w bezpośredniej rozmowie.

Studenci goszczą u nas w ramach wymiany międzynarodowej prowadzonej przez AIESEC.

[Więcej zdjęć]

Rzeszowskie "Kaziuki"

Kaziuki to kiermasz, który nawiązuje do tradycji wileńskiej, a jego głównym celem jest pomoc dla polskiej młodzieży ze Wschodu, która rozpoczęła studia na Uniwersytecie Rzeszowskim.

6 marca 2011r. Caritas Diecezji Rzeszowskiej po raz 12-ty zorganizował kiermasz piernikowych serc. Młodzież z naszego SKC (32 osoby) bardzo chętnie włączyła się w akcję i sprzedawała serca przy kościele Farnym i Św. J. S. Pelczara w Rzeszowie.

[Więcej zdjęć]

Siatkarze Asseco Resovii naszymi gośćmi

W czwartek 3 marca naszą szkołę odwiedzili dwaj siatkarze Asseco Resovii – pan Olieg Achrem oraz pan Grzegorz Kosok wraz z ich trenerem panem Andrzejem Kowalem. Jesteśmy wdzięczni, że siatkarze odpowiedzieli na nasze zaproszenie i zaszczycili nas swoją obecnością.

Panowie opowiadali o swojej karierze zawodowej, o planach na przyszłość, o tym, jak spędzają wolny czas, co lubią robić poza sportem. W czasie naszego spotkania poruszyliśmy również problem dopingu w sporcie, gdyż to wiąże się z realizowanym w naszej szkole projektem „Sport we wszystkich jego wymiarach”.

Jako kibice siatkówki, dziękujemy ogromnie zawodnikom za przybycie do naszej szkoły. Dziękujemy również tym, którzy przyczynili się do zorganizowania tego spotkania. Już czekamy na kolejne…

Goście Comeniusa

21 lutego grupa uczniów zaangażowanych w realizację projektu „Sport we wszystkich jego wymiarach” gościła pana Piotra Soleckiego – psychologa pracującego w zakładzie karnym w Załężu. Nasz gość zaprezentował i szczegółowo omówił problemy dopingu (w sporcie i nie tylko), np.: Co to jest doping? Dlaczego sportowcy sięgają po środki dopingujące? Jakie są substancje zakazane stosowane przez sportowców oraz jakie to pociąga za sobą konsekwencje (zdrowotne oraz zawodowe)?

Spotkanie było drugim z serii „Spotkania ze specjalistami”. Kilka miesięcy temu gościliśmy bowiem pana Macieja Kuciapę – znanego rzeszowskiego żużlowca, który również poruszył temat dopingu, mówił o etyce w sporcie oraz o swojej karierze zawodowej.

Szczególne podziękowania kierujemy w stronę pana Berkowicza, który ogromnie pomógł nam w zorganizowaniu spotkania ze znanym żużlowcem, Maciejem Kuciapą, oraz w stronę naszej niezawodnej pani pedagog, dzięki której mogliśmy spotkać się z panem Soleckim. Dziękujemy.

Walentynki

Oj działo się, działo...
Walentynkowy poniedziałek tradycyjnie był pełen niespodzianek: Samorząd Szkolny zorganizował pocztę walentynkową, KSM rozprowadzał róże (oczywiście czerwone), czekoladki (jasne, że w kształcie serduszek) i lizaki walentynkowe, a Rada Rodziców ufundowała dla wszystkich uczniów i nauczycieli słodkie upominki.

Jako podsumowanie tego szczególnego dnia w Walentynki w naszej szkole odbyła się dyskoteka. W ten wyjątkowy wieczór wszyscy świetnie się bawili w rytm najlepszych piosenek idealnie dobranych do nastroju tego święta przez naszych szkolnych DJ-ów, którym serdecznie dziękujemy za rozkręcenie świetnej zabawy. Jedynym minusem było to, że jak zwykle była ona dla nas za krótka. Mamy nadzieję, że wszyscy spędzili ten dzień w miłej atmosferze u boku swojej drugiej połówki lub przyjaciół i liczymy, że kolejna dyskoteka będzie równie udana jak ta, a może nawet jeszcze lepsza.

Noc muzyczna w szkole

Chórek "Dziewiątka" pod pieczą mgr Anny Dec i mgr Elżbiety Chmiel spędzał miło czas nocą z 11 na 12 lutego. Oto krótka fotorelacja z muzycznej imprezy.

Ciasteczek ciąg dalszy...

... a teraz wspólne muzykowanie ...

Śpiew potrafi wyczerpać. Pora się posilić...

Razem jest wesoło:

Trochę wiedzy muzycznej nie zaszkodzi...

Teraz trzeba wzmocnić zastane mięśnie...

"Śpiewające fortepiany" czas zacząć...

Śpiewać każdy może (karaoke).

Każdy wysiłek należy nagrodzić...

Poźno już, a nam się wcale nie chce spać...

Niektórych w końcu zmógł nieubłagany sen...

... choć byli i tacy, którzy wytrwali do końca.

Nad ranem każde miejsce do spania wydaje się wygodne...

Ciasta, ciasteczka...

"Jest tyle rzeczy, za które nie można zapłacić pieniędzmi, tylko uśmiechem, chwilą uwagi i prostym DZIĘKUJĘ" (Kard. L. J. Suenens)

Dzięki waszej hojności dnia 11 lutego 2011r. w ramach akcji "Adopcja serca" udało nam się zebrać 1000 zł. Wszystkim ofiarodawcom serdecznie dziękujemy.

Wstajemy, siadamy… czyli o naszym pobycie w Portugalii

Przedłużone ferie zimowe!!! Bezpośrednio po zakończonym odpoczynku feryjnym grupa uczniów z klas 1f oraz 2f zaangażowanych w realizację projektu „Sport we wszystkich jego wymiarach” spędziła tydzień w pięknej Portugalii, gdzie spotkaliśmy się ze wszystkimi naszymi partnerami realizowanego projektu. Opiekunami byli nauczyciele: Monika Głuszak oraz Kazimierz Zięba.

Po przylocie do Lizbony zostaliśmy mile przywitani przez tamtejszych nauczycieli i uczniów oraz poznaliśmy szkołę naszego portugalskiego partnera. Byliśmy grupą, która przyleciała najwcześniej i mogła najwięcej zobaczyć. Miejscem noclegu było piękne miejsce Sintra, położone nieopodal Lizbony. Wieczorem pojawili się pozostali partnerzy projektu: Francja, Hiszpania i Słowacja.

Pierwsza noc była „rześka”, bowiem nasz piękny dom w Sintrze nie posiadał ogrzewania (jak chyba wszystkie portugalskie budynki) i zmarzliśmy trochę, ale już następnego dnia nasi portugalscy partnerzy postarali się, aby było nam ciepło. W czasie całego tygodnia zwiedziliśmy Lizbonę, Cabo da Roca, Most Vasco da Gama, Most 25 de Abril, Mosteiro dos Jeronimos, Obidos, odbyliśmy piękny spacer uliczkami Sintry. Byliśmy również na plaży, co za uczucie! Udało nam się także pojechać do Fatimy, gdzie mogliśmy polecić wszystkie nasze sprawy wstawiennictwu Matki Bożej Fatimskiej.

Natomiast w ramach działań projektowych podsumowaliśmy pierwszy etap naszej pracy: rozstrzygnięcie konkursu plastycznego na plakat dotyczący dopingu w sporcie i jego przeciwdziałaniu, prezentacja pracy poszczególnych szkół w trakcie ostatnich miesięcy, zwiedziliśmy laboratorium antydopingowe oraz wysłuchaliśmy prelekcji jego dyrektora. Odwiedziliśmy również wielkie centrum sportowe, gdzie pograliśmy w piłkę oraz w minigolfa.

Pogoda była wyśmienita, a Portugalczycy to bardzo otwarci i serdeczni ludzie. Najmilej będziemy wspominać portugalskich nauczycieli, którzy okazali nam wiele serdeczności, serca i uśmiechu: pan katecheta – Acurcio, który miał przyjaciół wszędzie, gdzie się pojawiał, śmiał się non stop i nauczył nas specyficznej modlitwy (Abiribiritumba…) a pierwsze polskie sowa, których się nauczył, to „Wstajemy, siadamy”. Był również pan Fernando – radosny, robiący ciągle zdjęcia oraz niepokonana pani Klaudia – która zajmowała się nami od początku do końca naszego pobytu, była cały czas z nami w domu w Sintrze, dbała o to, byśmy nie głodowali, nie zmarzli i byli zadowoleni.

Pobyt w Portugalii na długo pozostanie w naszej pamięci i teraz tylko czekamy do czerwca, by móc z taką samą gościnnością przyjąć naszych partnerów w Rzeszowie.

Laury w Wojewódzkim Konkursie Szopek Bożonarodzeniowych

Szopki Bożonarodzeniowe wykonane przez nasze gimnazjalistki zostały zauważone przez jury konkursu i wysoko ocenione. Na zdjęciach laureatki (prawie w komplecie) oraz ich prace.

Jasełka 2010

Na scenie...

za kulisami...

...i na widowni.

Konkurs "Mój las" rozstrzygnięty

W dniu 17.12.2010 r w Nadleśnictwie Głogów Małopolski odbyło się podsumowanie konkursu ,,Mój las” organizowanego przez Ligę Ochrony Przyrody w Rzeszowie. Wśród zwycięzców znaleźli się uczniowie naszej szkoły. Mianowicie 3 miejsce zdobyła Izabella Zając, a wyróżnienia otrzymali Bartosz Komsta i Adam Plęs. Uczniowie otrzymali dyplomy i atrakcyjne nagrody rzeczowe takie jak atlasy przyrodnicze, plecaki, śpiwory. Ponadto zostaliśmy zaproszeni na słodki poczęstunek i obejrzenie ciekawego filmu przyrodniczego o Bieszczadach.

Samorząd Szkolny w akcji - zbiórka na rzecz fundacji osób niewidomych i niepełnosprawnych POMÓŻ I TY

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zbiórce pieniędzy na rzecz osób niewidomych i niepełnosprawnych w ramach fundacji POMÓŻ I TY. Celem tegorocznej akcji przeprowadzonej jeszcze w listopadzie była pomoc kilkunastu podopiecznym z wadami słuchu. Tradycyjnie uczniowie naszej szkoły stanęli na wysokości zadania, udało nam się zebrać kwotę 114 złotych. Zebrane środki zostały już przekazane do fundacji. Więcej informacji na stronie www.pomozity.org

Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom.

Samorząd Szkolny

IV Edycja Konkursu Feniksa

17.12.2010r. odbyła się w naszej szkole „IV Prezentacja projektów naukowych wykonanych w ramach programu Feniks”.

Prezentacja miała formę konkursu. W skład Komisji konkursowej wchodzili: pan dyrektor Marian Pietryka oraz nauczyciel fizyki pan Jerzy Pięciak.

Uczniowie przedstawili następujące projekty:
- Tomasz Piechota i Piotr Prusak – „Studnia artezyjska”,
- Krzysztof Rykiel i Konrad Małopolski – „Wykorzystanie prawa Pascala”,
- Jarosław Grabas i Daniel Czerwiński – „Zasada działania wieży ciśnień”,
- Katarzyna Zielińska i Agnieszka Sokalska – „Nurek Kartezjusza”,
- Dominika Rogóż i Krzysztof Duda – „Piorun kulisty”,
- Piotr Wiech i Mariusz Piórkowski – „Łódeczka na parę wodną”.

Wszystkie projekty badawcze zostały zaprezentowane przed Komisją i uczniami klasy II B. Każda prezentacja została również zilustrowana plakatem. Laureatami konkursu zostali: Krzysztof Rykiel i Konrad Małopolski i ci uczniowie reprezentować będą szkołę na etapie wojewódzkim.

Wśród uczniów obserwujących pokaz największe zainteresowanie wzbudził pokaz Dominiki Rogóż i Krzysztofa Dudy – „Piorun kulisty” i im przypadła nagroda publiczności.

Akcja „Dziewczynka z zapałkami”

Nasza szkoła dołączyła do ogromnej liczby szkół w Polsce (jest ich ponad 2000), które biorą udział w projekcie „Dziewczynka z zapałkami”. Fundacja „Dziewczynka z zapałkami” jako instytucja pozarządowa od dziesięciu lat prowadzi działalność na rzecz poprawy warunków życiowych dzieci z rodzin ubogich i zagrożonych patologią. Dzięki uczniom i nauczycielom „dziewiątki”, którzy zakupili torby z powyższym napisem, wsparliśmy fundację w realizacji tak szczytnego i szlachetnego celu. Pamiętajmy jednak, że celem naszej akcji było nie tylko pozyskanie środków materialnych, ale i promocja działalności charytatywnej, a przede wszystkim rozbudzenie świadomości, że wspólną pracą i zaangażowaniem można zmieniać i kształtować rzeczywistość.

Organizatorem akcji był Samorząd Uczniowski.

SKC znowu w akcji!

Dnia 10 i 11 grudnia w WDK przy ul.Okrzei w Rzeszowie oraz na hali sportowej Podpromie odbył się zjazd ubogich rodzin i niepełnosprawnych dzieci, podczas którego dzieci otrzymały paczki od św. Mikołaja. Na tę okazję uczniowie z II LO w Rzeszowie przygotowali wspaniałe przedstawienie. Zadaniem naszych wolontariuszy była opieka nad dziećmi oraz pomoc Towarzystwu im. św. Brata Alberta i Caritas Diecezji Rzeszowskiej w organizacji imprezy. Była to bardzo odpowiedzialna funkcja, mimo to poradzili sobie rewelacyjnie.

A jednak marzenia się spełniają...

W dniach 8-11 grudnia 32 osoby mogły „zakosztować” Paryża w jego zimowym wydaniu. Kiedy lecieliśmy samolotem nie spodziewaliśmy się informacji, jaką przekazali nam piloci przed lądowaniem: „Szanowni Państwo, z powodu silnych opadów śniegu, musimy poczekać z lądowaniem.” I nasz samolot krążył nad lotniskiem ponad pół godziny. Opady śniegu były mocne, ale udało się! Kiedy wylądowaliśmy na lotnisku Charles de Gaulle, napotkani Francuzi oraz Polacy tam mieszkający powtarzali nam, że przyjechaliśmy do Paryża w momencie historycznym, bowiem takiej zimy nie widziano tam od prawie 30 lat! Ale tego samego dnia śniegi ustały, trafiliśmy do hotelu, mokrzy, zmęczeni, ale szczęśliwi, że się udało. Nasz hotel znajdował się na wzgórzu Montmartre, z okien naszych pokoi w hotelu podziwialiśmy słynną bazylikę Sacré Coeur. Już pierwszego dnia wybraliśmy się na wieczorny spacer i pierwsze „paryskie zakupy”.

Drugi dzień był bardzo intensywny. Nasza Pani Przewodnik chciała pokazać nam jak najwięcej, więc nie było mowy o odpoczynku. Zaczęliśmy od słynnego Łuku Triumfalnego, potem długi spacer wzdłuż Pól Elizejskich. Czy wiecie, że do dekoracji świątecznej Pól Elizejskich wykorzystane są światełka o długości 50 km? Podziwialiśmy wystawy sklepowe, weszliśmy na drobne zakupy do sklepu Disney’a, a ilością robionych zdjęć przebiliśmy samych Japończyków! Poszliśmy na Place de la Concorde, Place Vendôme, przechodziliśmy obok rezydencji prezydenta Francji, Nicolasa Sarkozy, widzieliśmy Collège de France, byliśmy w Panteonie przy grobie Marii Skłodowskiej-Curie. Dzielnica łacińska Paryża zachwyciła nas swym urokiem, katedra Notre-Dame dostojnie przyjmowała turystów i tych, którzy zwyczajnie chcieli się tam pomodlić. Wieczorem odbyliśmy piękny rejs statkiem po Sekwanie, Paryż nocą jest rewelacyjny, oświetlone zabytki, najbardziej zachwyciła nas Wieża Eiffel’a, migająca światłami.

Kolejny dzień przeznaczony był wyłącznie na rozrywkę, pojechaliśmy bowiem do Disneylandu! Było bajkowo, zaczarowane miejsce, parady bohaterów naszych ulubionych bajek, niesamowite miejsca rozrywek i mnóstwo ludzi, usłyszeć można było różne języki świata. Stąd wniosek, że Disneyland łączy narody! Wieczorem wróciliśmy do centrum Paryża, wjechaliśmy jeszcze na Wieżę Eiffel’a i mogliśmy w końcu powiedzieć: „Paryż zdobyty!”

Po Paryżu poruszaliśmy się metrem, dzięki temu poczuliśmy ten prawdziwy paryski klimat, czyli tłumy w metrze, mnóstwo różnych narodowości, pośpiech wielkiego miasta. Tam, gdzie się pojawialiśmy, był też od razu śmiech i śpiew. Powstała nawet lista najlepszych haseł naszej wycieczki, ale o tym więcej mogą powiedzieć sami uczestnicy.

W roli św. Mikołaja

3 grudnia 2010 roku uczniowie z SKC mieli okazję wyręczyć w obowiązkach znanego nam wszystkim Św. Mikołaja. Karolina Kijowska i Adrianna Kujda z klasy 3H zorganizowały akcję, polegającą na uszczęśliwianiu prezentem mikołajkowym dzieci z ubogich rodzin.

Najpierw uczniowie oraz nauczyciele przynieśli gry, zabawki, ubrania oraz słodycze a dziewczyny z pomocą kilkorga znajomych z klasy posegregowały je w świąteczne paczki.

Uczniowie w strojach: Mikołaja, Mikołajowej, Renifera oraz Śnieżynek rozdali prezenty. Dzieci były wniebowzięte. Niektóre z nich nigdy w życiu nie dostały prezentów i nie widziały Mikołaja.

Warto zaznaczyć, że inicjatywa zorganizowania tej akcji wyszła od uczniów. Dziewczyny bardzo dobrze ją zorganizowały, sprawiając dzieciom wielką radość.

Była to już druga taka akcja. Pierwszą pod hasłem "Młodzież Rzeszowa - dzieciom i młodzieży Lwowa" organizowaliśmy jeszcze pod koniec listopada. Paczki dostarczyliśmy do biura Caritas, skąd później trafiły do Lwowa (trzy ostatnie zdjęcia).

Akcja „SZLACHETNA PACZKA”

W dniach od 1-10 grudnia 2010 r. w naszej szkole przeprowadzona została zbiórka ciepłych ubrań, butów, środków czystości, żywności długotrwałej, koców, mebli itp. Pomysłodawcą programu "Szlachetna Paczka" jest Stowarzyszenie WIOSNA. Jego głównym założeniem jest przekazanie pomocy rodzinom dotkniętym biedą i przygotowanie świątecznej paczki z rzeczami najbardziej potrzebnymi.

SZLACHETNA PACZKA to niezwykły program – dociera do tych, którzy nie proszą o pomoc, a najbardziej jej potrzebują, przełamuje społeczne bariery biedy i sprawia, że ludzie zbliżają się do siebie. Nie bądźmy więc obojętni na biedę innych! Pomóżmy im!

Organizatorem zbiórki był Samorząd Uczniowski i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. Informacje o rodzinach i potrzebnej pomocy umieszczone są na stronie www.szlachetnapaczka.pl.

Akcja „Góra Grosza”

Już po raz jedenasty Towarzystwo „Nasz Dom” organizowało zbiórkę pieniędzy na rzecz dzieci wychowujących się poza własną rodziną. W bieżącym roku zebrane środki pomogą w tworzeniu małych domów dla osieroconych dzieci. Pamiętajmy, że nawet niewielkie sumy drobnych monet zebrane w czasie akcji zamieniają się w ogromne sumy – do tej pory zebrane zostało ponad 15 milionów złotych!

Organizatorem zbiórki w naszej szkole 1-2 grudnia 2010 r. był Samorząd Uczniowski.

,,Pomóż dzieciom przetrwać zimę - one na Ciebie czekają...”

Już po raz osiemnasty w ramach ogólnopolskiej akcji POMÓŻ DZIECIOM PRZETRWAĆ ZIMĘ przeprowadzono w niedzielę (28.11.2010 r.) wielką uliczną zbiórkę darów. Wolontariusze z naszego SKC (32 osoby) przyjmowali dary rzeczowe przy ul. Zamkowej 3 (k. Polskiego Radia Reszów) i ul. Świadka (k. Kościoła pw. Opatrzności Bożej). Odbiorcami darów będą dzieci z rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej oraz wychowankowie placówek opiekuńczo-wychowawczych.

Znów mamy laureatów!

W sobotę 27.11.2010 r na Politechnice Rzeszowskiej odbył się Wojewódzki Konkurs ,,Ochrona środowiska a zdrowie człowieka” organizowany przez ZOP LOP w Rzeszowie. Wśród laureatów konkursu znaleźli się uczniowie naszej szkoły. Pierwsze miejsce zajęła Karolina Kijowska, a trzecie Bartosz Kultys. Laureaci otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Podczas oczekiwania na wyniki konkursu zostaliśmy zaproszeni na bardzo ciekawy wykład prof. Leszka Woźniaka na temat żywności genetycznie modyfikowanej.

Andrzejki 2010

24 listopada 2010 roku odbyła się w naszej szkole tradycyjna zabawa andrzejkowa. W trakcie dyskoteki uczniowie mieli okazję przepowiedzieć sobie przyszłość podczas wróżb przygotowanych przez Samorząd Uczniowski. Wszyscy świetnie się bawiliśmy. Mamy nadzieję, że dobre wróżby spełnią się, a my już wkrótce spotkamy się na kolejnej dyskotece.

Podziękowanie dla wolontariuszy z SKC

Rzeszowskie Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta podziękowało wolontariuszom, dyrektorom szkół i opiekunom SKC za udział w tegorocznej kweście prowadzonej na cmentarzach. Dzięki ich zaangażowaniu udało się zebrać 118 tys. zł.

W spotkaniu, które odbyło się 23 listopada w WDK w Rzeszowie, wzięły udział delegacje z 45 szkół, wśród nich znalazło się nasze SKC reprezentowane przez: Izabelę Matjas, Darię Worosz z klasy IIIi, Emilię Kudasik, Annę Czarnotę, Aleksandrę Kwiecień z klasy IIIh, Patrycję Zimoch z IIIc i opiekunkę A. Dec.

Galę ubogacił występ muzyczny uczniów i nauczycieli ze szkoły muzycznej.

W naszej szkole działa KSM

Wraz z dniem 18 XI 2010r. w naszej szkole, rozpoczęło swoją działalność Szkolne Koło KSM. Zostało powołane do życia przez asystenta diecezjalnego KSM, ks. Pawła Tomonia. Działaliśmy wcześniej jako Grupa Misyjna, w tym roku zrodził się pomysł poszerzenia naszej działalności. Koło działa pod opieką siostry Feliksy. KSM to inaczej Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. Zrzesza młodych ludzi w wieku 14-30lat. Jego zadaniem jest przede wszystkim kształtowanie dojrzałych postaw chrześcijańskich. Pomaga nam ono także aktywnie przeżyć naszą młodość, ponieważ czas płynie nieubłagalnie, nie powinniśmy stracić ani chwili i znaleźć swoje miejsce nie tylko w szkole, parafii czy grupie rówieśniczej, ale także w takim stowarzyszeniu, powszechnie znanym w całej Polsce. Pozdrowieniem KSM-owiczów, jest zawołanie: „GOTÓW”, to znaczy czuwać, być gotowym i mieć otwarte oczy na potrzeby i problemy innych ludzi. To właśnie ono stało się naszym mottem na życie, poprzez organizację różnorodnych akcji charytatywnych staramy się pomagać innym ludziom, swoje działania kierujemy głównie w stronę krajów misyjnych, ponieważ jesteśmy KSM-em o profilu misyjnym.

Spotkania naszego koła odbywają się w czwartki o godzinie 13.15. Każdego, kto chciał by dołączyć do tej organizacji- serdecznie zapraszamy!

Noc filmowa

Całą noc z piątku na sobotę ponad pięćdziesięciu uczniów kl.1f i 2f spędziło na oglądaniu filmów francuskich.

Przyszliśmy o godz.19.30, a wyszliśmy następnego dnia o godz. 6.30. Noc w szkole ma swoją magię, szkoła jest zupełnie inna, trochę jakby zaczarowana.

A co robiliśmy przez całą noc? Obejrzeliśmy między innymi filmy z Sophie Marcelu, Audrey Tautou, graliśmy na sali, nie zabrakło karaoke oraz „nocnych Polaków rozmów”. Trzeba to koniecznie powtórzyć.

Czytaj więcej

„Mnie ta ziemia od innych droższa...”

Społeczność szkolna uroczystą akademią uczciła 92. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Refleksyjny program słowno-muzyczny przypomniał zebranym tragiczne losy ojczyzny – rozbiory, zsyłki, represje – i uświadomił, jak cenna była odzyskana jesienią 1918 roku wolność.

Recytacje i pieśni podkreślały również potrzebę patriotyzmu na co dzień, a strofy Wisławy Szymborskiej z „Gawędy o ziemi ojczystej” zabrzmiały niczym ważne zobowiązanie i obietnica młodych Polaków.


Mamy "Małego Samarytanina"

Łukasz Kołodziej, uczeń klasy 2f, zajął I miejsce i uzyskał tytuł laureata podkarpackiego konkursu "Mały Samarytanin". Celem konkursu było wyłonienie i nagrodzenie podkarpackich dzieci i młodzieży do 16 roku życia, które wyróżniają się wyjątkowymi cechami charakteru i dokonaniami na rzecz inych osób lub swojej społeczności.

Łukasz zawsze chętnie angażuje się we wszystkie organizowane przez SKC akcje m. in. zbiórki darów, kwesty, olimpiady dla niepełnosprawnych. Jest stałym uczestnikiem programu Adopcja Serca. Dzieli się swim talentem muzycznym, śpiewając w szkolnym chórku. Wszystkie te działania wymagają poświęcenia swojego wolnego czasu, a Łukasz zawsze jest gotowy, by pomagać innym bezinteresownie.

Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się w Teatrze Maska 8 listopada 2010r. Imprezę uświetnił występ uczniów ze Szkoły Muzycznej nr 2 i Centrum Sztuki Wokalnej.

Patronat honorowy konkursu: Prezydent Miasta Rzeszowa, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Biskup Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej, TVP1, "Ziarno", TVP Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Katolickie Radio Via, Super Nowości.

Kolejny rekord kwesty albertyńskiej

118 tys. zł udało się zebrać podczas kwesty prowadzonej przez wolontariuszy na ponad 40 cmentarzach. Nasi uczniowie z SKC (86 osób) kwestowali 1 listopada na cmentarzach: Rzeszów-Pobitno, Zalesie, Budziwój, Biała, Malawa, Świlcza, Tyczyn.

Zebrane pieniądze pomogą najbardziej potrzebującym - także tym, którzy choć żyją w biedzie, wstydzą się prosić o wsparcie.

„Stolice Europy”

Już po raz drugi w naszej szkole odbył się międzynarodowy konkurs „Stolice Europy”. W sobotę 23 października do Rzeszowa zjechały drużyny z Ukrainy, Węgier, Białorusi i Słowacji. Nie zabrakło również grupy z naszego gimnazjum.

Pytania konkursowe okazały się najłatwiejsze dla drużyn z Ukrainy. Pierwsze miejsce na podium zajęli uczniowie z Iwano-Frankowska, drugie ze Lwowa, a trzecie z Łucka.

Jubileuszowy zjazd

22 października przedstawiciele SKC wraz z opiekunem uczestniczyli w zjeździe jubileuszowym z okazji 15-lecia SKC Diecezji Rzeszowskiej. Więcej czytaj na www.caritas.rzeszow.pl

"Papieska kremówka"

22 października 2010 odbyła się kolejna akcja "Papieska kremówka". W ramach akcji sprzedawane były upieczone przez nas ciasta. Dochód ze sprzedaży przekazany zostanie na edukację Lorrain, dziewczynki zaadoptowanej przez naszą szkołe w ramach "Adopcji serca".

Na szczególną pochwałę zasługują uczniowie klas piewszych, którzy swoim zaangażowaniem i chęcią pomocy innym zachwycili całą szkołę.

Serdecznie dziękujemy Rodzicom, Dziadkom i Bliskim naszych uczniów, którzy po raz kolejny stanęli na wysokości zadania, piekąc ponad 100 ciast. Dzięki zaangażowaniu całej społeczności szkolnej udało nam się zebrać 1048,20 zł.

Za całe dobro z całego serca dziękujemy


Aktualne zdjęcie Lorarain Kalonga z Zambii.

„Przeszczep to drugie życie”

22 października 2010 w naszym Gimnazjum odbył się XI Wojewódzki Przegląd Dorobku Szkół Promujących Zdrowie. Na uroczystą konferencję przybyło ponad 150 osób na czele z panem Jackiem Wojtasem - Podkarpackim Kuratorem Oświaty , panem Henrykiem Wolickim - Zastępcą Prezydenta Miasta Rzeszowa oraz Panią Teresą Kubas-Hul - Wiceprzewodniczącą Sejmiku Samorządowego Województwa Podkarpackiego.

Z wielkim aplauzem został przyjęty przez uczestników konferencji występ szkolnego chóru naszego Gimnazjum pod opieką pani mgr Elżbietę Chmiel.

W trakcie spotkania nagrodzono laureatów konkursu na najlepszy projekt nt. transplantacji wdrożony w szkole w roku szkolnym 2009/2010 „Przeszczep to drugie życie”, oraz nauczycieli - opiekunów wyróżnionych projektów. Z rąk Kuratora Oświaty list gratulacyjny odebrała Pani mgr Adrianna Chmiel – nauczycielka biologii w Gimnazjum nr 9.

W XI Wojewódzkim Przeglądzie Dorobku Szkół Promujących Zdrowie pn „Partnerstwo dla Transplantacji” uczestniczyli uczniowie i nauczyciele z ponad 30 szkół województwa podkarpackiego.

Cieszy fakt, że wśród wyróżnionych szkół znalazło się Gimnazjum nr 9, a wśród laureatów nasi uczniowie: Natalia Jezierska, Magdalena Ożdżyńska i Łukasz Majkut z kl. IIIb.

Lekcja historii w muzeum

19 października klasa 1e z wychowawcą uczestniczyła w atrakcyjnych warsztatach historyczno-archeologicznych dotyczących życia neolitycznych myśliwych. Uczniowie mieli okazję sprawdzić jak działają krzemienne narzędzia, samodzielnie posługiwali się krzemieniami przy krojeniu skór zwierzęcych, potrzebnych do wytworzenia neolitycznej odzieży. Tego typu zajęcia odtwarzają klimat dawnych czasów, sprawiają że uczniowie niemal dotykają historii...

Kolejny rok z programem „Sefer”

Osiemnastoosobowa grupa uczniów naszego gimnazjum zaangażowana w program „Sefer - opowieści o polskich Żydach”, pod opieką mgr E. Wojtyś i mgr R. Niemczyk wybrała się do Born k. Głogowa Małopolskiego. Tam w głębi lasu znajdują się zbiorowe mogiły i pomniki pamięci rozstrzelanych Żydów z rzeszowskiego getta. Celem tej „wyprawy” było uporządkowanie zapomnianego i zaniedbanego cmentarza.

14 października

Dzień Edukacji Narodowej czyli święto nauczycieli był obchodzony w naszej szkole bardzo radośnie. Uczniowie podziękowali swoim wychowawcom i pedagogom za wysiłek i zaangażowanie włożone w proces ich kształcenia. Kulminacją obchodów była uroczysta akademia. Zainaugurowało ją wystąpienie pana dyrektora, mgra Mariana Pietryki, który przybliżył zgromadzonym genezę obchodów Dnia Edukacji Narodowej. Podziękował także wszystkim pracownikom naszej szkoły za osobisty wkład w proces kształcenia i wychowania młodego pokolenia a także złożył im życzenia dalszych sukcesów w pracy zawodowej.

Akademię uświetnił występ uczestników szkolnego projektu Operacji Ratowania Muzyki Obciachowej. Niewątpliwie wyjątkową atrakcją tego koncertu był debiut, jako wykonawców, dwójki naszych nauczycieli - opiekunów projektu. Zafascynowana występem widownia nie pozwoliła wykonawcom od razu opuścić sceny. Dobrze, że debiutanci ORMO mieli w zapasie przygotowane "coś na bis"...

Krosno – Prządki – Odrzykoń

7 października klasy 1a i 1f pod opieką pana Sławomira Tomaki, pani Moniki Głuszak i Pani Lucyny Cisek udały się na pierwszą w tym roku szkolnym wycieczkę. Pogoda była fantastyczna, rześko i bardzo słonecznie. Spacerowaliśmy, podziwialiśmy piękne krajobrazy (przełom Wisłoka), odwiedziliśmy klasztor o. Franciszkanów w Krośnie, gdzie bardzo serdecznie przyjął nas o. Piotr i opowiedział historię klasztoru i cudownego obrazu Matki Bożej Murkowej. Następnie pojechaliśmy do Rezerwatu w Prządkach i na koniec do zamku w Odrzykoniu, gdzie czekała na nas gorąca kiełbaska i herbata. Poznaliśmy historię zamku, graliśmy w piłkę, zrobiliśmy mnóstwo zdjęć i strzelaliśmy z łuku

Już czekamy na kolejną wycieczkę, bo jedna to za mało!


Gala Caritas

Dnia 2.10.2010r. odbyła się ogólnopolska pielgrzymka wolontariatu Caritas do Warszawy. Jako członkowie Szkolnego Koła Caritas wraz z opiekunem p. Anią Dec pojechaliśmy na uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień „Ubi Caritas” za wrażliwość na ubogich w Polsce i czynny udział w akcjach charytatywnych. W kościele pw św. Stanisława Kostki na starym Żoliborzu, uczestniczyliśmy we mszy św., do której przygotowaliśmy oprawę liturgiczną.

Zwiedziliśmy również muzeum i grób bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Następnie udaliśmy się do Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie oprowadzał nas znakomity historyk p. Jacek Kałużny.

Głównym celem wyprawy była Gala, która odbyła się o godzinie 16.00 w Auli Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Przed wręczeniem nagród obejrzeliśmy krótki dokument filmowy pt. „Świadectwo miłości. 20 lat Caritas w Polsce”, w którym m.in. uczniowie naszego gimnazjum wypowiadali się dlaczego warto pomagać osobom niepełnosprawnym i jak wielką satysfakcję daje wolontariat.

Po uroczystości, transmitowanej przez różne stacje telewizyjne odbył się niesamowity i zapierający dech w piersiach koncert akordeonowy laureata II edycji programu „Mam Talent”, Marcina Wyrostka.

Oj, działo się, działo…

W czwartek 30 września, my-pierwszoklasiści uczestniczyliśmy w Antycznych Otrzęsinach, aby stać się pełnoprawnymi uczniami Gimnazjum nr 9.

Jak przystało na prawdziwych Heraklesów popisywaliśmy się sprawnością fizyczną i intelektualną. Dzielnie pokonywaliśmy kolejne, bardzo trudne konkurencje. Zajadaliśmy m.in.„szkolną kredę”, by mieć później siłę do biegu w workach i do tańca w rytmach rock and rolla. Sporządzaliśmy portrety psychologiczne naszych wychowawców i zdawaliśmy test z wiedzy o naszym wspaniałym gimnazjum.

W nagrodę otrzymaliśmy certyfikaty potwierdzające przynależność do społeczności szkolnej. Następnie w ramach integracji, podczas dyskoteki, oddawaliśmy się harcom i swawolom na szkolnym parkiecie. Zabawa była bardzo udana. Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu, naprawdę warto…

Zajęcia w terenie

W dniu 23.09.2010 r. pod opieką pani A. Chmiel i pani L. Cisek wyruszyliśmy na badania biologiczne i geologiczne do Rezerwatu „Lisia Góra”. Prowadzimy je już od kilku lat w ramach programu GLOBE. Uczymy się rozpoznawać dominujące gatunki drzew, sprawdzamy stopień zwarcia korony oraz pokrycie terenu. Prowadzimy również pomiary wilgotności, struktury oraz temperatury gleby.

Dzięki takim zajęciom poznajemy regionalne środowisko przyrodnicze.

Podziel się posiłkiem

„Im więcej dasz tym więcej masz”- pod takim hasłem w dniach 24 i 25 września przebiegała Ogólnopolska Zbiórka Żywności. Do akcji aktywnie włączyli się nasi wolontariusze z SKC zbierając w rzeszowskich hipermarketach artykuły spożywcze dla najbardziej potrzebujących.

Wyprawa na pożegnanie lata

Środa, 22 września - piękny słoneczny dzień... ostatni dzień lata. Klasy 1e i 1d pod opieką wychowawców i bibliotekarki wyruszyły na swą pierwszą gimnazjalną wycieczkę.

Program wyprawy był bardzo bogaty i urozmaicony – od wędrówki malowniczym jarem Wisłoka i podziwianie przełomu rzeki między Beskiem a Mymoniem, przez zwiedzanie barokowej kaplicy grobowej Oświęcimów w Krośnie, pobyt w rezerwacie przyrodniczym Prządki, po zamek Kamieniec w Odrzykoniu, gdzie oprócz zwiedzania historycznych ruin uczniowie mieli okazję spróbować swych sił w strzelaniu z łuku.

Lwowska przygoda

W dniu wyjazdu nikt nie spodziewał się tak wielkich wrażeń z tej wycieczki. Jednym z powodów była pobudka w środku nocy i niedospanie przed wyjazdem. Jednak już podczas jazdy autokarem towarzystwo się rozruszało. Większość z uczestników "lwowskiej przygody" było zaskoczonych atrakcjami, jakie ich spotkały. Najlepsze wrażenie zrobiło na nas taranowanie ruin w "Starym Ziele" (czyli mieście Stare Sioło), choć kilku z uczestników nie wiedziało, do czego służy taran. Jednak później wszyscy się przekonali, że z niego po prostu się skacze. Zaskoczeni? Bo ja nie.
Duże wrażenie zrobiła na nas opera w centrum miasta. Choć można mieć wątpliwości, czy największe, bo nie było osoby, która nie zagościłaby w lwowskim McDonald's. Poczucie patriotyzmu wzbudził w nas cmentarz Orląt Lwowskich. Ciekawy był wygląd cmentarza. Głównymi celami wycieczki były: cmentarze, katedry, kaplica Boimów, opera, Lwowska Galeria Obrazów, wzgórze zamkowe i więzienie na Zamarstynowie. Wszystkie te miejsca udało nam się odwiedzić. Wycieczkę podsumowujemy jako bardzo udaną.

Monika Lubecka

Odrobina nauki nie zaszkodzi...

16 września 2010 r. wybrani uczniowie naszej szkoły, wraz z mgr Meliną Tęczą i mgr Moniką Kujałowicz, złożyli jednodniową wizytę w Krakowie. Głównym celem naszej wycieczki było obejrzenie wystawy „Deutschland für Anfänger”- „Niemcy dla początkujących”.

Ciekawie zaprojektowana i zaaranżowana wystawa dobrze wprowadziła nas w codzienność panującą w Niemczech.
Po zwiedzeniu wystawy udaliśmy się do krakowskiego ogrodu doświadczeń, gdzie w interesujący sposób mogliśmy dowiedzieć się nieco więcej o fizyce. Doświadczenia, w których osobiście braliśmy udział, dostarczyły nam mnóstwa śmiechu i rozrywki.

Popołudnie spędziliśmy na rynku i w galerii handlowej. Dzięki pięknej pogodzie, przy odrobinie nauki, spędziliśmy razem przyjemny dzień poza szkołą.

Dla ciekawych tego, co działo się w Krakowie, dołączamy kilka zdjęć.

Tekst: Julia Nowak

"Sprzątanie Świata"

W dniach 16-18 września 2010 r. odbyła się akcja "Sprzątanie Świata". Jak co roku szkoła zaangażowała się w tę akcję. Sprzątaliśmy teren wokół szkoły i najbliższe ulice.

Pamiętajmy o wrzucaniu śmieci do kosza, a wtedy takie akcje nie będą potrzebne.

16 września 2010 r.

Delegacja naszych uczniów wraz z opiekunami uczestniczyła we Mszy św. w intencji dyrektorów szkół, nauczycieli i uczniów szkół rzeszowskich.
Więcej na www.diecezja.rzeszow.pl

Z wizytą w klasie dwujęzycznej

15 września do naszej szkoły przyjechał sympatyczny pan profesor z Francji, który przybył w odwiedziny do klasy dwujęzycznej. Mieliśmy okazję zamienić z panem profesorem kilka słów, opowiedział nam o tym, skąd jest i czym się zajmuje. Uczestniczył w lekcji chemii w klasie 2f, która była częściowo prowadzona w języku francuskim przez panią Elżbietę Wróbel-Łukasiak. Pan profesor dyskutował również z panem dyrektorem i nauczycielami na temat potrzeb i oczekiwań związanych z prowadzeniem klas dwujęzycznych.

Spotkanie było bardzo owocne, a goście z Francji są zawsze mile widziani w naszej szkole!!!

SKC wraz z opiekunem znów w akcji...

„Solidarni w Rodzinie” pod takim hasłem w sobotę 11.09.2010r. przebiegał XI Rzeszowski Turniej Sportowo – Rekreacyjny dla Osób Niepełnosprawnych.

Głównym celem imprezy była integracja środowiska osób niepełnosprawnych i propagowanie działań na rzecz tolerancji, a nasi uczniowie jako wolontariusze ofiarnie pomagali w przeprowadzeniu zawodów sportowych, roznoszeniu posiłków oraz aktywnie brali udział w zabawach intergracyjnych.

XII Rzeszowska Olimpiada Osób Niepełnosprawnych

Grupa 22 uczniów ze Szkolnego Koła Caritas pod opieką mgr Anny Dec zaangażowała się w XII Rzeszowską Olimpiadę Osób Niepełnosprawnych, która odbyła się 4 września 2010r. Wzięło w niej udział 700 osób z różnych placówek oraz stowarzyszeń z terenu całego Podkarpacia. Olimpiada rozpoczęła się Mszą Świętą pod przewodnictwem Ks. Biskupa Edwarda Białogłowskiego w Kościele Matki Bożej Królowej Polski. Nasi uczniowie brali czynny udział w przygotowaniu liturgii. Następnie przemaszerowaliśmy na wojskowy stadion Podhalańczyka, gdzie niepełnosprawni rozpoczęli swoje zmagania. Jak co roku, odbyła się wystawa prac artystycznych oraz loteria fantowa, można było również spróbować wojskowej grochówki. Na końcu otrzymaliśmy pamiątkowe koszulki z napisem „Bądźmy razem w miłości”.

Nowy Rok Szkolny czas zacząć!

Za nami wakacje - czas przygód i niezapomnianych wspomnień. Dla wielu z nas mogłyby one trwać z pewnością w nieskończoność. Nieubłagany czas sprawił jednak, że dobiegły końca. Dzisiaj, jak co roku pierwszego września, w rocznicę wybuchu II wojny światowej spotkaliśmy się na uroczystej inauguracji nowego roku szkolnego 2010/2011. Uświetnił ją krótki program artystyczny przygotowany przez uczniów klasy II f oraz obecność pana mgra Bolesława Staworowskiego, starszego wizytatora Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, który życzył uczniom i gronu pedagogicznemu owocnej pracy i wielu sukcesów w nadchodzącym roku szkolnym. Słowo powitalne wygłosił również dyrektor szkoły pan mgr Marian Pietryka, zachęcając do korzystania z bogatej oferty edukacyjnej naszego gimnazjum.

Wszystkim uczniom oraz całemu gronu pedagogicznemu życzymy powodzenia.

Wakacyjna przygoda naszych gimnazjalistów

Dzięki międzynarodowym kontaktom mieliśmy możliwość skorzystania z niezwykłej formy letniego wypoczynku. Tego lata, do udziału w prestiżowej Międzynarodowej Wymianie Kadetów (ACE) w Niemczech zostało zaproszonych czworo uczniów naszego gimnazjum. Projekt koordynowany przez Ministerstwo Obrony Republiki Federalnej Niemiec sfinansowała fundacja Karl-Theodor-Molinari Stiftung. Uczestnikami imprezy byli kadeci (potencjalni kandydaci na żołnierzy) z Kanady, Australii i Stanów Zjednoczonych oraz kilku uczniów szkoły Benedikt-Stattler-Gymnasium z miasteczka Bad Kötzting w Bawarii, z którą nawiązała współpracę nasza „dziewiątka”. Najpierw, podczas trzydniowego pobytu w Berlinie, jako uczestnicy projektu zapoznaliśmy się z najważniejszymi miejscami i wydarzeniami w najnowszej historii Niemiec. Następnie zwiedziliśmy Drezno i po kilkugodzinnej podróży autokarem zostaliśmy zakwaterowani w specjalnym ośrodku sportowo-szkoleniowym w Bad Kötzting. Kolejne 10 dni to przede wszystkim wizyty w rożnych jednostkach wojskowych. Strzelanie do celu na symulatorach, pokonywanie autentycznego toru przeszkód, rejs pontonami motorowymi po Dunaju, wspinaczka na szczyt Grosser Arber, udział w letnim biatlonie, spływ kajakowy, rajd na rowerach górskich i zawody łucznicze - to tylko niektóre atrakcje tej niesamowitej imprezy. Ponadto, wszyscy uczestnicy projektu, w tym m.in. nasi koledzy i koleżanki, wzięli udział w konkurencjach pływackich i lekkoatletycznych, wymaganych do uzyskania Niemieckiej Odznaki Sprawności Sportowej. Reprezentacja naszej szkoły spisała się doskonale . Mateusz Ungeheuer nie miał sobie równych na pływalni a Magdalena Helon (2-gie miejsce w konkurencjach pływackich dziewcząt) zdobyła złoty medal w biatlonie. W skoku wzwyż Łukasz Majkut był drugi. Także drugie miejsce zajęła w pchnięciu kulą Natalia Krzysztofik. Letnie spotkanie rówieśników z różnych krajów zaowocowało nowymi znajomościami, przyjaźniami a może nawet czymś więcej. Świadczy o tym wymiana korespondencji i grzejące się serwery Facebook’a. Można nam tylko pozazdrościć...W sali obrad Bundestagu.

Znajoma twarz?

Wizyta w batalionie wojsk pancernych w Pfreimd.

Nagrody, puchary i dyplomy.

Złoty medal w letnim biatlonie dla Magdaleny Helon.

Komendant Stanisław Feret wyglądałby dostojniej w tym towarzystwie.


Copyright © Gimnazjum nr 9
Projekt i wykonanie: Elżbieta Chmiel