Rok szkolny 2009/2010

*****

Kuba znów zdobywa laury!

Chociaż trwają wymarzone wakacje, Jakub Kołodziej nie próżnuje i wciąż zdobywa dla nas laury. 4 lipca wyśpiewał II miejsce w XI Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Religijnej "Soli Deo", który odbył się w Biłgoraju. Pokonał prawie 20 różnych wykonawców (solistów i zespołów) z całego kraju (m.in. wykonawców z Warszawy, Krakowa, Katowic, Bydgoszczy, Opola, Lubaczowa). Poziom festiwalu był bardzo wysoki, a Kuba wypadł naprawdę świetnie. Jaka szkoda, że jest już absolwentem...

*****

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2009/2010

W czasie uroczystości była ciekawa część artystyczna, ciepłe słowa, gratulacje i nagody książkowe dla najlepszych. Cieszymy się, bo większość z nas osiągnęła wysokie wyniki w nauce. Odnosiliśmy liczne sukcesy w wielu dziedzinach: konkursach i zawodach sportowych, nie tylko na terenie miasta, regionu, ale również kraju.

Doskonały finisz zaprezentowali nasi trzecioklasiści podczas egzaminu gimnazjalnego, napisali go najlepiej. Średnia punktów uzyskanych w naszej szkole przewyższa aż o 8 punktów średnią w Rzeszowie i aż o 11 punktów średnią w województwie.

Życzymy udanych, a przede wszystkim bezpiecznych wakacji.

Huuuuuuurraaaaaaa!!!!!! rozpoczynają się długo oczekiwane wakacje.

Pamiętajcie, że: „SZCZĘŚLIWA PRZYSZŁOŚĆ ZACZYNA SIĘ TERAZ”.

*****

Żegnamy klasy trzecie

To nie jest koniec, to nawet nie jest początek końca, to dopiero koniec początku! - pod takim optymistycznym hasłem miała przebiegać uroczystość pożegnania uczniów klas trzecich Gimnazjum nr 9 w Rzeszowie. Piękne wiersze, wzruszające piosenki oraz wyjątkowo ciepłe podziękowania w stronę Dyrekcji oraz całego Grona Pedagogicznego wprowadziły jednak bardzo nostalgiczny nastrój. Wielu uczniów uświadomiło sobie bolesną prawdę, że to już ich ostatnie godziny w ukochanej Dziewiątce...
Podczas spotkania Pan Dyrektor wręczył nagrody książkowe trzecioklasistom, którzy uzyskali najwyższą średnią ocen oraz serdecznie podziękował wszystkim uczniom za trzy lata ciężkiej, ale jakże owocnej pracy. Na zakończenie uczniowie klas drugich pożegnali starszych kolegów życząc wielu sukcesów na Nowej Drodze Edukacji, a na miłe wspomnienie ulubionego Gimnazjum wręczyli im drobne upominki.

*****

Gratulacje dla najlepszych!

W dniu 23 czerwca w rzeszowskim Teatrze Maska odbyła się uroczystość wręczenia listów gratulacyjnych rodzicom uczniów osiągających najwyższe wyniki w nauce i zachowaniu. Spotkanie uatrakcyjniły występy muzyczne uczniów naszej szkoły oraz inscenizacja, która przybliżyła widzom postać św. Królowej Jadwigi.

*****

Gościliśmy Hiszpanów

W dniach 15-22 czerwca w ramach rewizyty gościła u nas 19-osobowa grupa Hiszpanów wraz z dwoma opiekunami. Młodzież pochodzi z miasta San Vicente del Raspeig (Alicante). Gościom pokazaliśmy najciekawsze zakątki naszego regionu: Kraków, Wieliczkę, Łańcut oraz Bieszczady.

*****

Komers

Sobota. Dwustu wykonawców, nad którymi czuwają pp. A. Rzemińska, A. Kunysz, M. Kowal i B. Szczypta. To pierwszy benefis klas trzecich w Gimnazjum nr 9, wielkie artystyczne przedsięwzięcie przygotowane z okazji komersu. Uroczysty początek dzięki efektownemu polonezowi płynnie przechodzi w kabaretowy popis każdej klasy. Jaka inwencja! Są wiersze i wierszyki, pieśni i piosenki, tańce i podrygi, a wszystko, żeby podsumować trzy lata pobytu w szkole z innej strony. Poznajemy zupełnie inne charaktery uczniów, wnikamy dzięki tekstom w ukryte częstokroć przed oczami pedagogów zakamarki szkolnego życia pokazanego z dużą dozą humoru. Przy okazji dowiadujemy się również, że w testach gimnazjalnych jesteśmy najlepsi w Rzeszowie. A później dyskoteka, zabawa..., zabawa..., zabawa..., jak zwykle – za krótka.

*****

Swoje chwalimy - lekcja geografii i historii w Karpatach.

*****

Co słychać w projekcie NiB?

Nasza szkoła uczestniczy w projekcie pod nazwą „Fascynacje zaklęte w nauce i biznesie. Ogólnopolski program rozwoju kompetencji kluczowych w zakresie nauk matematyczno-przyrodniczych i przedsiębiorczości dla uczniów gimnazjów". Działający w nim uczniowie przygotowali prezentację, w której piszą kilka słów o sobie i pokazują pracę w projekcie. Zapraszamy do obejrzenia [plik w formacie pps].

*****

VII Piknik Europejski

10 czerwca w naszym gimnazjum odbył się VII Piknik Europejski. W imprezie uczestniczyły rzeszowskie gimnazja, które zaprezentowały ciekawe pokazy artystyczne - m.in. taniec i piosenki. Ważnym elementem pikniku był konkurs wiedzy pt. "Podróż po Hiszpanii". Impreza zakończyła się degustacją hiszpańskich potraw.
Adios.

*****

Lwów i okolice


-Tatytatatu? - spytał lwowiak ojca w Nowym Jorku w roku 1945.
-Tajaktytutaijatu! - odpowiedział ojciec w bałaku (lwowskiej odmianie polszczyzny).
My bałaku nie usłyszeli, chociaż katulali my si po calutkiej Ukraini, czyli naszych Kresach Wschodnich od Urycza do Krzemieńca. Ta bylimy tyż we Lwowi i tamui wszystko oglądnęli. Ta tam dalej opera stoi, cmentarze są, katedra stoi, Polacy mieszkają i z ochotą gości z Ojczyzny przyjmują.

A trzeba tam jeździć. Ten dialog zasłyszany przez kogoś na nowojorskich ulicach obrazuje tragedię Kresowiaków, którzy właściwie utracili swoje domy i tułać musieli się po świecie. Polska straciła bardzo wielu obywateli, utraciła elity: ludzi świadomych, kim są, i ceniących poczucie wspólnoty oraz patriotyzm. Mamy nadzieję, że uczniowie G9 staną się kiedyś elitą Polski, ale żeby tak się stało, muszą znać historię własnego kraju i wzorce osobowe. Z tego powodu oddaliśmy cześć Orlętom, pisarzom, a także - po raz pierwszy - lwowskim profesorom zamordowanym na Wzgórzach Wuleckich przez Niemców.

*****

Dzień Patrona Szkoły 8 czerwca 2010r. – szczególnym dniem dla nas!

Rozpoczął się on w szkole spotkaniem uczniów z wychowawcami, podczas których omawialiśmy życie i działalność św. Jadwigi. Następnie udaliśmy się do auli Uniwersytetu Rzeszowskiego, gdzie obejrzeliśmy przedstawienie słowno-muzyczne przygotowane przez naszych uczniów. Spektakl miał na celu przypomnienie postaci Św. Królowej Jadwigi, patronki szkoły w 13 rocznicę jej kanonizacji. Te piękne chwile mogliśmy dzielić również z wieloma zacnymi gośćmi, którzy przybyli na naszą uroczystość, m.in.: J.E. Abp Edward Nowak z Rzymu, J.E. Abp Metropolita Mińsko-Mohylewski Tadeusz Kondrusiewicz, J.E. Bp Kazimierz Górny - Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej oraz rektorzy rzeszowskiej uczelni na czele z J.M. Stanisławem Uliaszem - Rektorem Uniwersytetu Rzeszowskiego. Tuż po przedstawieniu przeszliśmy w orszaku królewskim do Kościoła Św. Jadwigi Królowej przy Al. Rejtana, gdzie została odprawiona Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem J.E. Bp Ordynariusza Diecezji Rzeszowskiej. Podczas Mszy św. został wmurowany kamień węgielny do nowo budowanego Kościoła Parafialnego. To był kolejny wspaniały dzień, w którym byliśmy dumni, że tworzymy tradycję i historię tej szkoły.

*****

Boże Ciało 2010 „Bądźmy świadkami miłości”.

Nasze SKC bierze co roku czynny udział w Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Rzeszowie.
Świętowanie rozpoczęło się Mszą Świętą przy kościele farnym, której przewodniczył ks. bp Kazimierz Górny. Swoją obecnością zaszczycił nabożeństwo arcybiskup Ndżameny - stolicy Czadu, który wygłosił homilię. Po Eucharystii odbyła się procesja do czterech ołtarzy.
Tradycją jest już, że na zakończenie rozprowadzaliśmy chlebki i zbieraliśmy ofiary na prowadzenie kuchni dla ubogich.

*****

Takie „francuskie” rzeczy tylko w „Dziewiątce”

Nasza szkoła ma „native speaker’a” z języka francuskiego!!!
Rozpoczęliśmy współpracę ze szkołą języka francuskiego AMBASADOR, która ma swoją siedzibę w Rzeszowie. Szkołę prowadzi przesympatyczna para – pani Katarzyna to Polka, natomiast jej mąż to FRANCUZ Z KRWI I KOŚCI.

Współpracując z AMBASADOREM chcemy wypłynąć na szerokie wody, pełną parą ruszamy od września przyszłego roku szkolnego. Naszym celem jest promocja języka francuskiego, kultury i cywilizacji Francji. Chcemy również pogłębiać naszą znajomość tego języka. Dlatego też pan Eric Gamblin będzie nas odwiedzał, by prowadzić z nami zajęcia z konwersacji. Mieliśmy już z nim pierwsze zajęcia i było naprawdę magnifique!!!

*****

Dzień Dziecka

Niektórzy z nas mocno wyrośli i nie czują się dziećmi (nasi nauczyciele też), ale Dzień Dziecka postanowiliśmy uczcić wkładając jednakowe koszulki, które pozostały nam jako pamiątki z ... (uważnie czytaj szkolne aktualności ).

*****

Klasy trzecie w Częstochowie

Poniedziałkowa (31.05.2010r.) pielgrzymka do Częstochowy udała się wspaniale. Pogoda dopisywała i choć chwilami było pochmurno nie spadła ani kropla deszczu. W Częstochowie spędziliśmy około sześciu godzin, zwiedziliśmy Sanktuarium NMP Jasnogórskiej, Skarbiec, Bastion św. Rocha, Muzeum 600 lecia. Zapaleni wspinacze osobiście "zaliczyli" wieżę. W drodze powrotnej udaliśmy się do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. W godzinach wieczornych bezpiecznie dotarliśmy do Rzeszowa.

*****

Bądźmy razem

Młodzież naszego gimnazjum lubi pomagać i mocno angażuje się w działania na rzecz potrzebujących. Niedawno w szkole zorganizowaliśmy zbiórkę trwałej żywności, środków czystości, nowej odzieży i pościeli dla poszkodowanych w powodzi. Natomiast dnia 30 maja 2010 r. uczniowie ze Szkolnego Koła Caritas wzięli udział w koncercie „Bądźmy razem” , który z okazji Dnia Matki i Dziecka zorganizowało rzeszowskie Caritas.

Po uroczystej Mszy św. w kościele pw. św. Krzyża na ul. 3-go Maja odbył się „Marsz dla życia i rodziny” – przeszliśmy ulicami m.in. 3-go Maja, Sokoła, Targową, na rynek, nawołując do wystrzegania się rzeczy prowadzących do rywalizacji, śmierci, eutanazji, aborcji. Potem na rynku rozpoczął się koncert. Nasi uczniowie, ubrani w czerwone (specjalnie na tę okazję uszyte) koszulki, angażowali się w zabawę z dziećmi – bawiliśmy się z maluchami chustą, pomagaliśmy „Łowić rybki”, ćwiczyliśmy celność, rzucając piłkami do koszyków, rysowaliśmy razem piękne arcydzieła. Rozdawaliśmy też słodkości w postaci tortu, ciastek, lodów oraz cukierków. Żaden maluch nie odszedł bez nagrody w postaci słodkiej niespodzianki czy drobnego podarku do szkolnego lub przedszkolnego piórnika.

*****

Nasz drugi Dąb Pamięci już rośnie

*****

Już po raz drugi organizujemy Turniej FAIR PLAY

21 maja 2010 r. w hali sportowej przy jednostce wojskowej (ul. Lwowska) odbył się II Turniej FAIR PLAY z okazji Dnia Zwycięstwa pod patronatem Prezydenta Rzeszowa.

Organizatorzy imprezy:
- Dyrekcja Gimnazjum Nr 9 w Rzeszowie
- nauczyciel wychowania fizycznego: Joanna Wiśniewska

Sponsorzy:
- Urząd Marszałkowski
- Maksymilian Stępień – sponsor prywatny
- "Super Nowości"
- Asseco Resovia

Wyniki:
I miejsce – Gimnazjum nr 9
II miejsce – Gimnazjum nr 8
III miejsce – Gimnazjum nr 6
IV miejsce – Gimnazjum z Błażowej
V miejsce – Gimnazjum nr 7
VI miejsce – Gimnazjum nr 12

Nagrody indywidualne:
- najlepsza zawodniczka turnieju – Izabela Stępień
- najlepsza blokująca turnieju – Karolina Kulczycka

Zwycięskie drużyny otrzymały puchary, dyplomy oraz indywidualne nagrody niespodzianki.

*****

Łamaliśmy głowy na szkolnym dyktandzie

W piątek 21 maja odbył się u nas szkolny konkurs ortograficzny. Wzięli w nim udział uczniowie klas I-III. Dyktando było naszpikowane wieloma trudnościami. Okazało się, że aby wygrać, trzeba nie tylko znać zasady pisowni, ale i mieć pewną intuicję językową.
Zaskoczeniem jest fakt, że najlepszymi okazali się pierwszoklasiści: Dominika Nowak (1C), Gabriel Magoń (1E) i Katarzyna Stokłosa (1D). Brawo! Serdecznie im gratulujemy.

A oto treść dyktanda:

Otulona ciepłym kożuchem Honorata wpatrywała się przed siebie. Lubiła to nicnierobienie. Marzyła o najbliższej podróży do Zgierza swoim nowym mercedesem. To półrocze było niełatwe, ale poradziła sobie nie najgorzej. Naprawdę nie próżnowała. Nareszcie dorównała Mai i Sylwii.

Spojrzała w okno, na zewnątrz w okamgnieniu zrobiło się pochmurno. Ni stąd, ni zowąd na poszarzałym niebie pojawiły się pierzaste tumany. Było pół (wpół) do szóstej. Postanowiła poczytać co nieco. Sięgnęła po ulubione czasopisma: „Cztery Kąty” i „Przegląd Tygodniowy”. Półświadomie, pół bezwiednie zaczęła myśleć o swoim ponaddwudziestoletnim bracie. Wyjechał na dwuipółletni kontrakt do Hiszpanii. Nie będzie odtąd narzekał na polski klimat.

W kominku wciąż żarzył się ogień. „Może pojadę do niego w lipcu? Czmychnę stąd. Nie będę musiała się użerać z młodszą siostrą.” – pomyślała.

*****

Pokazy i eksperymenty w ramach programu Feniks

*****

Finał Wojewódzki Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

Finał Wojewódzki Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla uczniów szkół gimnazjalnych został przeprowadzony w dniu 19 maja 2010 r. na obiektach Rzeszowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji i przyległym do niego Miasteczku Ruchu Drogowego. Wzięły w nim udział reprezentacje 21 powiatów.

W zawodach tych bardzo dobre III miejsce zajęła drużyna z naszej szkoły w składzie:
Artur Kłyż – kl. 1a, Patryk Zembroń – kl. 2g, Adrian Maślanka – kl. 3a.
Drużynę do Turnieju przygotowywał mgr Sławomir Fugas.

Zwyciężyła drużyna Gimnazjum w Czarnej (powiat dębicki), która będzie reprezentowała Podkarpacie w Finale Ogólnopolskim Turnieju w dniach 10-12 czerwca w Poznaniu. Za pierwsze miejsce drużyna ta otrzymała puchar Wojewody Podkarpackiego.
II m-ce - Gimnazjum w Nozdrzcu (powiat brzozowski) - wywalczyło puchar Marszałka Województwa Podkarpackiego.
III m-ce - Gimnazjum Nr 9 w Rzeszowie - nagrodzone pucharem Prezydenta Rzeszowa.
IV m-ce - Gimnazjum w Hucie Krzeszowskiej (powiat niżański) - nagrodzone również pucharem Prezydenta Rzeszowa.
V m-ce - Gimnazjum w Białobrzegach (powiat łańcucki) - otrzymało Puchar Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie.
VI m-ce - Gimnazjum w Zarzeczu (powiat przeworski) - zdobyło puchar Prezesa Zarządu Okręgowego PZM w Rzeszowie.

Szczegółowa klasyfikacja drużynowa i indywidualna:
http://www.pzm-rzeszow.pl/pl/13,16/2/39//turniej_bezpieczenstwa_w_ruchu_drogowym.html

*****

Z plecakiem przez Londyn

W dniach 15 – 18 maja 2010 uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami Panią Iwoną Kempą, Magdaleną Rewers oraz Panem Damianem Basajem spędzili niezapomniane chwile Londynie. W przeciągu tych paru dni uczniowie zwiedzili najważniejsze i najpiękniejsze zabytki miasta. W dniu przylotu uczniowie mieli okazję podziwiać Londyn nocą. W kolejnych dniach odwiedzili Tower of London, Tower Bridge, Westminster Abbey, Big Ben, Trafalgar Square, Piccadilly Circus. Uczniowie mieli również okazję przejechać się jednym z największych "diabelskich" kół na świecie London Eye oraz spotkać się z największymi sławami świata w Muzeum Figur Woskowych Madame Tussauds. Zwieńczeniem wyjazdu było odwiedzenie Oxford Street, głównej ulicy handlowej Londynu, gdzie szał zakupów pochłonął zarówno chłopców, jak i dziewczynki. Dla wielu, wycieczka do Londynu stała się motywacją do bardziej sumiennej nauki języka angielskiego. To co okazało się najważniejsze dla uczestników wyjazdu, to fakt, że po raz pierwszy mieli oni okazję zobaczyć miejsca które do tej pory widzieli w telewizji i o których czytali w podręcznikach do języka angielskiego.

*****

Główna nagroda dla Kasi Sobuś

W konkursie literackim „Tutaj mieszkam” organizowanym przez portal internetowy 365podkarpacia pierwsze miejsce i główną nagrodę w postaci sprzętu sportowego o wartości 600zł otrzymała uczennica naszej szkoły Katarzyna Sobuś z klasy I h. Na konkurs napłynęło ponad 300 prac, z których organizatorzy wybrali czterdzieści najlepszych, opublikowanych następnie na stronach portalu. W dniu 20 maja br. sponsor i organizator wręczył szczęśliwej zwyciężczyni nagrodę. Szczegóły dotyczące tego i najnowszych konkursów można znaleźć na stronie www.365podkarpacia.pl/konkursy/9

*****

Srebrny medal i ogromny puchar dla Gimnazjum nr 9 na Aalborg Freja Cup 2010

W dniach 11-16 maja 2010 odbył się w Danii jeden z największych turniejów piłkarskich w Europie. Na 200 rozgrywających zawody drużyn nasza znalazła się na drugim miejscu. Poniżej relacja jednego z uczestników.

Z Rzeszowa wyruszyliśmy ok. godziny 16.30, aby w duńskim Aalborgu zjawić się przed godziną 15. W dniu przyjazdu zobaczyliśmy kawałek miasta, który znajdował się przy ośrodku sportowym oraz rozpakowaliśmy się w szkole gdzie mieliśmy nocować przez najbliższe 3 noce. Następnego dnia od rana rozgrywaliśmy swoje spotkania. W pierwszym minimalnie pokonaliśmy późniejszego triumfatora rozgrywek Unię Tarnów, popołudniu zwyciężyliśmy duński Vejlby IK 2-1. Wieczorem bawiliśmy się do późna na dyskotece zorganizowanej przez duńskich gospodarzy.

W piątek mimo zmęczenia po wczorajszym dniu udało się pokonać gospodarzy turnieju Aalborg Freja 2-0. W kolejnym meczu tego dnia zwyciężyliśmy norweskie Lillesand IL 4-0. Po meczu udaliśmy się do największego w Danii wesołego miasteczka Karolinelund. Wizyta ta zostawi po sobie niezapomniane wspomnienia.

W dniu wyjazdu rano rozegraliśmy ostatni mecz turnieju. Ulegliśmy niemieckiemu 1. JFC Hildesheim aż 0-4, co kosztowało nas utratę pierwszego miejsca w zawodach. Unia okazała się lepsza jedynie różnicą kilku bramek. W tym samym dniu udało nam się jeszcze odwiedzić muzeum II Wojny Światowej, muzeum morskie i wypocząć na basenie. Wieczorem uczestniczyliśmy w ceremonii zakończenia zawodów po której udaliśmy się w drogę powrotną. Do Rzeszowa dojechaliśmy po 20 godzinach męczącej podróży.

Wrażenia z tego wyjazdu są niesamowite i każdy z nas jest bardzo szczęśliwy, że mógł w nim uczestniczyć.

Ciekawostką jest to, że naszą drużynę reprezentowali zawodnicy sześciu rzeszowskich klubów: Orły, Resovia Stal, Korona, Łąka i Hermanowa oraz dwóch chłopców niezrzeszonych.

Lista uczestników wyjazdu:
- Patryk Tłuczek
- Dominik Solecki
- Adam Sadecki
- Mateusz Kozicki
- Bartosz Malinowski
- Mateusz Sobala
- Patryk Bukowski
- Maciej Białek
- Sebastian Mendoń
- Łukasz Orzech
oraz gościnnie:
- Dawid Paśkiewicz – gimnazjum sportowe
- Mateusz Świder – gimnazjum sportowe
- Mateusz Makara – gimnazjum w Jaworniku Polskim
Trener drużyny: Janusz Kozicki

Sebastian Mendoń

*****

Wycieczka naukowa uczniów z Gimnazjum nr 9

W dniach 06-10.05.2010 r. uczniowie Gimnazjum nr 9 w Rzeszowie Magdalena Kus, Marzena Dudek, Kamila Rodzinka, Michał Nowak, Jakub Kołodziej, Agnieszka Kawuza, Aleksandra Bator i Kaja Zamorska wraz z opiekunem Panią Adrianną Chmiel pojechali na wycieczkę naukową do Poczdamu, Berlina i Drezna. Był to wyjazd z projektu unijnego realizowanego w naszej szkole ,,Fascynacje zaklęte w nauce i biznesie” Wyjazd był dla uczniów nagrodą za systematyczną pracę.

Młodzież swoją przygodę rozpoczęła wizytą w chorzowskim planetarium, gdzie poznała otaczające świat planety. Kolejne dni wycieczki uczniowie spędzili w Niemczech gdzie mieli możliwość zwiedzić ciekawe miejsca. „Tropik w środku Europy” czyli w Biosphaere w Poczdamie, była niesamowitym ogromnym ogrodem botaniczno-zoologicznym. Muzeum Techniki w Berlinie przywitało uczniów interesującymi zajęciami o funkcjonowaniu wielu przedmiotów otaczających ludzi. Wykłady były prowadzone w języku angielskim i niemieckim dzięki czemu gimnazjaliści mogli szlifować znajomość obcych języków. Uczniowie zwiedzali również Berlin i jego zabytki: Bramę Brandenburską, Parlament, Pomnik Holokaustu. Największe wrażenie na gimnazjalistach z rzeszowskiej dziewiątki wywarło Muzeum Higieny. Jest to interaktywne muzeum pozwalające zrozumieć funkcjonowanie człowieka. Tutaj trzeba wszystkiego dotknąć, zobaczyć, posłuchać czy wypróbować. Odwiedzenie tego miejsca wzbogaca nie tylko o wiedzę o nas samych, ale to przede wszystkim jest to niesamowita zabawa i ciekawe przeżycie. Młodzi naukowcy wrócili do Rzeszowa pełni nowych pomysłów, które będą realizowali na kolejnych zajęciach z NiB-u (Nauka i Biznes). Wyjazd dla uczniów był całkowicie bezpłatny.

*****

Polis 2010

Od 2 do 7 maja 26 uczniów naszej szkoły odbyło podróż do Niemiec w ramach realizacji programu POLIS, czyli symulacji politycznej. W projekcie brała również udział młodzież z Bad Kötzting, łącznie 52 osoby. Gra ta została wymyślona przez Niemców i jej głównym celem jest wprowadzenie młodych ludzi w świat polityki międzynarodowej, a także doskonalenie umiejętności językowych, gdyż całość prowadzona jest w języku angielskim. Zabawa pomogła nam zintegrować się z naszymi zachodnimi sąsiadami, oraz lepiej poznać ich kulturę. Uczestnicy byli podzieleni na przeważnie 4-osobowe grupy, z których każda reprezentowała jeden region. Oprócz tego były jeszcze imitacje takich organizacji jak Greenpeace, Narody Zjednoczone, Bank Światowy i Prasa Międzynarodowa. Naszym zadaniem było opracowanie programu rozwojowo-gospodarczego dla całego świata. Podpisywaliśmy traktaty między krajami, nawiązywaliśmy sojusze, opracowaliśmy plan rozbrojenia nuklearnego, założyliśmy nawet nową organizację międzynarodową WOFND. Każdy nasz krok musiał być dokładnie przemyślany, gdyż wszystko miało konsekwencje, niczym w rzeczywistości. Na pracę mieliśmy 3 lata (jeden rok POLIS trwał około jednego dnia). Bardzo duży nacisk kładziony był na dbałość o środowisko, co niestety nie odniosło zamierzonego skutku, bo pod koniec mieliśmy globalne ocieplenie, ale tak zdarza się nawet w realiach.

Co dał nam udział w programie?
Przede wszystkim przełamaliśmy bariery językowe, nauczyliśmy się trudnej sztuki negocjacji i dyplomacji, a co najważniejsze poprzez dobra zabawę poznaliśmy jak trudna jest praca polityka. Po wielkim wysiłku jakim był dla nas POLIS nadszedł czas na relaks. Już bez kolegów z Niemiec pojechaliśmy podziwiać piękne miasto, jakim jest Monachium. Zwiedziliśmy część jednego z największych muzeów techniki w Europie, gdzie mieliśmy okazję wziąć udział w ciekawym doświadczeniu polegającym na izolacji własnego kodu DNA. Pogoda nie dopisywała, ale nie przeszkodziło nam to w spacerze po starówce. Odwiedziliśmy również muzeum w fabryce Simensa, gdzie zostaliśmy przeprowadzeni przez historie elektroniki. Wyjazd dostarczył na niezapomnianych wrażeń.

Dla wszystkich chętnych mamy dobrą wiadomość: podobny program zostanie przeprowadzony również w przyszłym roku. Serdecznie zachęcamy do wzięcia w nim udziału.

*****

Program edukacyjny Sefer

W ramach programu edukacyjnego organizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej młodzież naszej szkoły zaangażowała się w działania projektu „Sefer – opowieść o polskich Żydach”, poświęconego poznawaniu historii Żydów oraz opiece nad zabytkami kultury żydowskiej.

Sefer oznacza w języku hebrajskim księgę. Żydzi mówią o sobie Am-ha-sefer – naród księgi. Sefer to także nazwa ksiąg, napisanych przez lokalne społeczności dokumentujących historię Żydów w miastach i miasteczkach. Celem naszych działań ma być zbieranie informacji dotyczących Żydów z Rzeszowa i okolic, badanie i przybliżanie kultury żydowskiej oraz ochrona zabytków pochodzenia żydowskiego. Kontynuujemy w ten sposób działania podejmowane już w naszej szkole w latach wcześniejszych.

W dniu 05 maja br. grupa uczniów z klas pierwszych i drugich, wspólnie z nauczycielami –mgr Anną Bundyrą i mgr Ewą Wojtyś- uporządkowała cmentarz żydowski przy ulicy Dołowej w Rzeszowie. Prace te poprzedziło spotkanie z prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego Wacławem Wierzbieńcem, wybitnym badaczem kultury żydowskiej i historii Żydów na Podkarpaciu oraz studentami URz, należącymi do koła kulturoznawców. Dzięki uprzejmości profesora udało nam się wejść na zamknięty dla zwiedzających cmentarz. Wysłuchaliśmy krótkiego wykładu na temat jego historii, a następnie młodzież naszej szkoły, z wielkim poświęceniem uporządkowała cały teren. Zaplanowaliśmy już kolejne działania w ramach projektu „Sefer”. Zainteresowanych zachęcamy do przeglądania naszej strony internetowej www.ksiegapamieci.c0.pl Prosimy o kontakt osoby, które chciałyby uczestniczyć w projekcie i mogłyby dostarczyć nam ciekawych informacji związanych z jego tematyką.

*****

Nasze gimnastyczki najlepsze w Finale Wojewódzkim Gimnazjady

*****

"Majowa pieśń zabrzmiała..."

Dnia 4 maja odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia poświęcona Konstytucji 3 Maja. W spektaklu teatralnym wystąpili uczniowie klasy II g, którzy powrócili do roku 1791 i odtworzyli scenę uchwalenia pierwszej w Europie a drugiej na świecie demokratycznej uchwały, którą uznano za jedną z trzech – obok konstytucji amerykańskiej i francuskiej– latarni ideowych epoki.

W czasie występu nie brakowało muzyki skrzypcowej, fortepianowej, fletów, a także tradycyjnych pieśni patriotycznych. Polonez w wykonaniu naszych tancerzy wzbudził na widowni duży entuzjazm. Zgoda, która zapanowała na ten czas w Sejmie Oświeceniowym, udzieliła się także naszej publiczności. Miejmy nadzieję, że nie tylko na moment akademii.

Apel przygotowały panie: mgr Bożena Olszewska, mgr Ewa Wojtyś oraz mgr Izabela Zamorska.

*****

Czas na egzamin

Na te dni czekaliśmy, przygotowując się rzetelnie przez trzy lata gimnazjum. Z bijącym sercem, ale nabitą wiedzą głową zasiedliśmy w szkolnych ławkach, by przelać na papier to, czego zdołaliśmy się w gimnazjum nauczyć. O tym, że egzamin raczej nas nie przeraża świadczą fotografie.

*****

Odlotowa fizyka

23 kwietnia 2010r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w pokazie pt. "Odlotowa Fizyka z WSK PZL-Rzeszów". Interaktywna lekcja obejmowała treści z zakresu fizyki i techniki. Cel zajęć to rozwijanie zainteresowań uczniów naukami ścisłymi i lotnictwem.

*****

Pokazaliśmy nasze umiejętności

23 kwietnia 2010 r. na terenach Rzeszowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbyły się Eliminacje Miejskie OGÓLNOPOLSKIEGO TURNIEJU Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. W tych zawodach tradycyjnie duży sukces odnieśli uczniowie naszej szkoły. W klasyfikacji indywidualnej zajęli następujące miejsca:
II miejsce: Artur Kłyż – kl. 1a
III miejsce: Adrian Maślanka – kl. 3a
IV miejsce: Jarosław Puzanowski – kl. 2d

Zwyciężyli również bezapelacyjnie z ogromną przewagą w klasyfikacji drużynowej i zakwalifikowali się do Finału Wojewódzkiego tychże zawodów.

Klasyfikacja drużynowa:
I miejsce: Gimnazjum nr 9
II miejsce: Gimnazjum nr 2
III miejsce: Gimnazjum nr 6

Zawody składały się z czterech części. Każdy uczestnik eliminacji rozwiązywał test wiedzy składający się z 25 pytań i wykonywał zadania praktyczne - jazdę rowerem po miasteczku ruchu drogowego i po rowerowym torze przeszkód. Przedstawiciel każdej drużyny wykonywał również opatrunek – potencjalnemu poszkodowanemu w wypadku drogowym.
19 maja 2009 roku będziemy reprezentowali nasze miasto w Finale Wojewódzkim, który odbędzie się również na terenach ROSiR-u.

Część zawodów odbyła się na oddanym w ubiegłym roku, ogólnodostępnym nowoczesnym Miasteczku Ruchu Drogowego. Zachęcamy uczniów naszej szkoły do sprawdzenia swoich umiejętności prawidłowego poruszania się po miasteczku.

Drużynę do zawodów przygotowywał mgr Sławomir Fugas.

*****

Śpiewająco po francusku

14 kwietnia nasza szkoła gościła francuską młodzież, która przebywa w Rzeszowie od kilku dni. Młodzi Francuzi są członkami chóru i przyjechali do naszego miasta na zaproszenie pani Urszuli Biskupskiej, która jest szefem chóru katedralnego w naszym mieście. Spotkaliśmy się wieczorem w naszej szkole, aby móc poznać siebie nawzajem, porozmawiać po francusku, pobyć ze sobą. Młodzież naszego gimnazjum miała okazję „zakosztować” żywego języka francuskiego, nauczyliśmy Francuzów prostej polskiej piosenki, zaprezentowaliśmy im naszą szkołę i miasto. Ale najważniejsze jest to, że zawarliśmy nowe znajomości, które, miejmy nadzieję, będą się rozwijać.

*****

KONDOLENCJE

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o tragicznej śmierci w dniu 10 kwietnia 2010 przedstawicieli polskiego społeczeństwa udających się na obchody rocznicy zamordowania polskich oficerów, policjantów, Kresowian w kwietniu 1940. Składamy serdeczne kondolencje Rodzinom wszystkich zmarłych.

*****

12.04.2010R. POSADZILIŚMY DĄB PAMIĘCI

Gdy zapadła decyzja, że w dniu 12 kwietnia uczcimy pamięć kpt. Stanisława Bużyńskiego, nauczyciela i oficera WP zamordowanego w Katyniu w 1940 roku, nie przypuszczaliśmy, że jednocześnie czcić będziemy pamięć współczesnych wielkich Polaków, że nasz smutek spotęgowany zostanie informacją o śmierci tak wielu wybitnych i zasłużonych dla Ojczyzny ludzi, że opłakiwać będziemy:
prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i jego żonę Marię,
ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego,
wicemarszałków sejmu i senatu,
posłów i senatorów,
wysokich rangą urzędników państwowych,
dowódców wszystkich rodzajów wojsk,
przedstawicieli duchowieństwa,
pozostałych członków delegacji wraz z załogą.
Cześć ich pamięci.

Dzień 12 kwietnia jest dniem żałoby narodowej w Polsce, Rosji, Brazylii,na Litwie i wielu innych krajach. Dla nas w tragiczny sposób przypomina solidarność pokoleń oraz wartości takie jak patriotyzm, ofiarność, obowiązkowość, honor, służba dla dobra wspólnego: te same wartości, które nie pozwoliły zamordowanym w Katyniu i innych miejscach zdradzić swojej Ojczyzny. Jednym z nich był Stanisław Bużyński. Urodził się w roku 1900 w Torczynie. Zginął w Katyniu w stopniu porucznika, pośmiertnie awansowany na stopień kapitana. To jemu posadziliśmy Dąb Pamięci, który połączył nas, pracowników Gimnazjum nr 9 im św. Królowej Jadwigi w Rzeszowie. W ten sposób chcemy upamiętnić wszystkich zamordowanych, a Dąb Pamięci i Tablica mają nam przypominać, że ich ofiarności zapomnieć nie wolno. Kpt. Stanisław Bużyński był nauczycielem. Naszą misją jako nauczycieli jest przenieść pamięć o zamordowanych przez NKWD Polakach w serca przyszłych pokoleń.

*****

BOHATEROWIE

Wciąż poszukujemy osób ze społeczności naszej szkoły, których bliscy zginęli na Kresach, zastrzeleni przez NKWD w 1940 roku. Stanisław Kamiński- dziadzio Oli Pituchy, policjant, urodzony w 1902 roku, umieszczony na Ukraińskiej Liście Katyńskiej. Stanisław Bużyński - urodzony 01.01.1900 roku w Torczynie, zamordowany w Katyniu w 1940, nauczyciel. Władysław Fornal - urodzony 16 maja 1907 w miejscowości Lecka, podporucznik rezerwy- oficer 48 Pułku Strzelców Kresowych, więzień Starobielska, zastrzelony w 1940. Józef Borowicz - dziadzio Natalii Pelc, ur. 1905 w Krzemienicy, posterunkowy - policjant w Rawie Ruskiej, zastrzelony w Charkowie w 1940. Cześć Ich pamięci!

*****

PODZIĘKOWANIA

Policjant Stanisław Kamiński urodził się w 1902 roku. To prawdopodobnie dziadzio Oli Pituchy. Niestety, niewiele wiemy o Jego losie, gdyż należy on do grupy polskich obywateli zamordowanych w 1940 roku w Rosji, których dokumenty nie zostały odnalezione i opublikowane. Wiemy, że jest umieszczony na tzw. Ukraińskiej Liście Katyńskiej. To jemu posadzimy w maju Dąb Pamięci. Zebraliśmy dzięki waszej ofiarności 708 zł 38 gr. Dziękujemy serdecznie!

*****

Ciasto od serca

26 marca w ramach programu "Adopcja serca" zorganizowano w szkole akcję pod nazwą "Ciasto od serca", polegającej na sprzedaży ciast i ciasteczek. W tym roku ciasta były naprawdę wyjątkowe. Wyglądały i smakowały znakomicie.

W piątkowej akcji, dzięki zaangażowaniu rodziców, uczniów i nauczycieli, zebrano 823, 35 zł. Uzyskane fundusze przeznaczymy na pomoc dla adoptowanej przez szkołę 11-letniej Lorrain z Zambii. Wszystkim, kórzy włączyli się w akcję serdecznie dziękujemy.

*****

„Koło Filmowe 9”

Od początku roku 2010 w naszej szkole działa „Koło Filmowe 9”. Swoją działalność zainaugurowaliśmy 13 stycznia. Wtedy to wszyscy uczestnicy pod przewodnictwem pana Andrzeja Kluza wybrali się do kina Helios na film „Avatar”. Nasza wyprawa rozpoczęła się i zarazem zatrzymała się na przystanku, gdyż autobus nieco się spóźnił, a nasza podróż trwała prawie godzinę. Później przedzieraliśmy się przez wielkie zaspy i w końcu dotarliśmy do celu. W nagrodę za dzielnie przebytą drogę obejrzeliśmy „Avatar” w 3D. Naprawdę warto! Nie dziwi nas sukces kasowy tego filmu, przynajmniej jeśli chodzi o efekty specjalne.
Dzieląc się wrażeniami opuściliśmy kino. Z niepokojem myśleliśmy jednak o atrakcjach drogi powrotnej.

10 marca (już w dogodniejszych okolicznościach przyrody) wybraliśmy się na Alicję w Krainie Czarów” 3D w reż. T. Burtona.

Kolejne spotkanie w kwietniu. Bliższych informacji udzielają: Arkadiusz Kaszuba i Dawid Wojciechowski z 3f oraz Barbara Kądziołka z 2d. Zapraszamy.

*****

Wspaniały sukces ucznia Gimnazjum nr 9 w konkursie "OŚMIU WSPANIAŁYCH"

Jakub Kołodziej, uczeń kl. IIId naszej szkoły, został laureatem regionalnych eliminacji Ogólnopolskiego Konkursu 8 wspaniałych i będzie reprezentował nasz region na szczeblu centralnym.

26 marca 2010r. w Młodzieżowym Domu Kultury odbyła się uroczystość zakończenia regionalnych eliminacji tegoż konkursu. Były przemówienia, gratulacje, wręczanie nagród i wspaniała część artystyczna.

Kuba jesteśmy z Ciebie dumni! Tak trzymaj dalej!!!!

[O sukcesie Kuby w lokalnej prasie]

*****

Dzień św. Patryka

17 marca w naszej szkole obchodziliśmy dzień św. Patryka, patrona Irlandii. Z tej okazji odbyło się przedstawienie, które przygotowali uczniowie z klas pierwszych, drugich i trzecich pod opieką Pani Katarzyny Czupryk. Podczas występu widzowie zapoznali się z historią Irlandii, obejrzeli pantomimę o życiu i działalności św. Patryka oraz tradycyjny taniec irlandzki. Na slajdach przedstawiona została historia i geografia kraju, w którym święty nawracał mieszkańców i królów posługując się trzylistną koniczyną.

Po przedstawieniu uczniowie mieli okazję wykazać się wiedzą o Irlandii w konkursie anglojęzycznym.

Obchody Dnia św. Patryka zostały przyjęte w naszej szkole z dużym entuzjazmem. Całemu wydarzeniu towarzyszył kolor zielony, którego nie zabrakło w młodzieżowej garderobie. Zieleń bowiem nawiązuje do koniczyny i stała się jednym z symboli obchodzonego święta.

*****

Akcja „Pomóżmy zwierzakom” zakończona!

W tym roku nasza szkoła po raz dziesiąty przyłączyła się do akcji „Pomóżmy zwierzakom”, organizowanej przez Rzeszowskie Stowarzyszenie Ochrony Zwierząt pod hasłem: „ Zamiast wydać na lizaka daj złociała na zwierzaka”.

W sumie zebraliśmy 215 zł, kilka kilogramów suchej karmy, a także różne akcesoria dla zwierząt: smycze, miski, kołderki, koce i ręczniki. Następnie odwiedziliśmy schronisko Kundelek, by przekazać podopiecznym zebrane i cenne dary. Czworonożni „mieszkańcy” stojąc już w drzwiach bardzo serdecznie nas przywitali, merdając radośnie ogonkami i głośno poszczekując. Pod przewodnictwem pani Joli spacerowaliśmy po obiekcie, słuchając wzruszających, a niekiedy nawet przerażających historii o niektórych zwierzętach ze schroniska.
A przecież… największym szczęściem zwierzaka jest bezpieczny dom, w którym znajdzie schronienie, opiekę i nie będzie głodny!

*****

Noc muzyczna

Zauważyliście, że nasza szkoła nocą wygląda cudownie? Jeśli wasza odpowiedź brzmi "nie", oznacza to, że jeszcze nie mieliście okazji uczestniczyć w jednej z wielu imprez organizowanych przez naszych nauczycieli nocą. Właśnie w nocy z 12 na 13 marca 2010r., pod opieką mgr Elżbiety Chmiel, mgr Anny Dec i mgra Bogusława Szczypty, śpiewaliśmy w szkole do białego rana. Jak zwykle zabawa była przednia, a że śpiewać lubimy, niektórzy z nas nieco nadszarpnęli struny głosowe, co dało się od razu zauważyć po nieziemskiej chrypce.

Jak na muzyczną noc przystało, nie zabrakło filmów muzycznych, karaoke, konkursów typu "Śpiewające fortepiany", czy "Jaka to melodia?". Nasza wiedza na temat największych kompozytorów została też gruntownie sprawdzona podczas muzycznego quizu, a nasi utalentowani koledzy zafundowali nam kojące ucho chwile podczas doskonale zaimprowizowanego koncertu.

Aby dać trochę odpocząć naszym gardłom, przejadaliśmy pizzą, chipsami, tudzież innymi smakołykami przemyconymi z domu. Wszystkie zbędne kalorie mieliśmy okazję zaraz spalić, ponieważ nad naszą kondycją i zdrowym stylem życia czuwał w sali gimnastycznej pan Szczypta.

Spędzony w szkole czas upłynął nam bardzo szybko. Już od rana usilnie rozpytywaliśmy naszych opiekunów, kiedy będzie następna muzyczna noc.

*****

Zimowisko luty 2010 r.

Właśnie wróciliśmy z obozu narciarsko-snowboardowego, który w czasie ferii zimowych odbywał się w pięknej beskidzkiej miejscowości Rozdziele. Białego szaleństwa zażywaliśmy w jednym z najlepszych ośrodków narciarskich w Polsce - Laskowej (www.laskowa-ski.pl). Było super – szkoda, że tak krótko. Dopisała pogoda, stąd mieliśmy wspaniałe warunki do szusowania. Kuchnia wyśmienita. Będzie jej nam brakowało w domu. Czekamy na kolejny wypad...!

*****

Hiszpańska wymiana

W dniach od 08.02 do 15.02 bieżącego roku wraz z 19-osobową grupą uczestniczyliśmy w wymianie międzynarodowej w malowniczym miasteczku San Vicente nad brzegiem Morza Śródziemnego w Hiszpanii. Mieliśmy okazję poznać hiszpańską kulturę i obyczaje (niektóre bardzo nas zadziwiły).

Pierwsze dni były dla nas dosyć trudne, mimo że zostaliśmy bardzo ciepło i życzliwie przyjęci przez rodziny, u których mieszkaliśmy . Problem sprawiło nam oswojenie się z nowym środowiskiem, językiem i jedzeniem :) Szybko jednak przyzwyczailiśmy się do zwyczajów naszych Hiszpanów.

W ciągu jednotygodniowego pobytu nawiązaliśmy wiele nowych znajomości, a nawet przyjaźni. Wspólnie uczestniczyliśmy w różnych wyprawach, m.in. do Walencji, Alicante, Ogiguellli. Byliśmy także na lodowisku, obejrzeliśmy Corridę, oceanarium, spacerowaliśmy po plaży.

Zdziwiły nas bardzo tamtejsze zwyczaje. Największym zaskoczeniem była pora kolacji (zwykle była to godzina 23) oraz ilość przygotowanego wtedy jedzenia (np. 3 wielkie pizze dla czterech osób). Zakosztowaliśmy również typowych, tradycyjnych, hiszpańskich potraw.

Przeżyliśmy niezapomniane chwile, pełne humoru, zabawy i śmiechu. Z niecierpliwością czekamy na przyjazd przyjaciół.

Martyna Zięba
Aleksandra Lachowicz

*****

Przystąpiliśmy do realizacji nowego projektu

W styczniu realizowaliśmy I etap projektu ekologicznego „Natura 2000 i inne formy ochrony przyrody”. Projekt miał charakter ogólnopolski. Głównym celem było podniesienie świadomości młodzieży w zakresie form ochrony przyrody, ze szczególnym zwróceniem uwagi na walory środowiska naturalnego. W kolejnym etapie będziemy mieć możliwość bezpośredniego zaangażowania się w promocję ochrony środowiska naturalnego w najbliższej okolicy.
Nasze działania w ramach projektu były prowadzone przez specjalnie przeszkolone grupy uczniów pod okiem nauczycieli: biologii – pani mgr M. Szaro i chemii – pani mgr L. Janusz.

W ramach projektu „Natura 2000”
1. Zorganizowano wystawę plakatów,
2. Przedstawiono prezentację multimedialną klasom pierwszym i drugim,
3. Przeprowadzono lekcje, na temat obszarów objętych szczególną ochroną, ważnych nie tylko dla kraju, ale również dla całej Unii Europejskiej.

*****

Zimowa rywalizacja o Puchar Dyrektora

4 lutego 2010 r. tradycyjnie już, jak każdego roku, odbyły się IX Mistrzostwa Gimnazjum nr 9 w Narciarstwie Alpejskim i Snowboardzie. W tym roku wzięło w nich udział 48 zawodniczek i zawodników z klas I, II i III. Bardzo dobrze przygotowany stok w Gogołowie umożliwił bezpieczne i sprawne przeprowadzenie zawodów. Humory dopisywały wszystkim, a walczyć było warto, bo puchar piękny, dyplomów wiele, a dla wszystkich na pocieszenie słodkie co nieco.

W swoich kategoriach zwyciężyli:
Kaja Zamorska (2i) - narty dziewczęta,
Jan Kiersnowski (3b)- narty chłopcy
Łukasz Majkut (2b) - snowboard

Oto wyniki uzyskane przez uczestników:

Narty Dziewczyny

M-ceNrImię i NazwiskoKl.Czas 1 p.Czas 2 p.Czas Ł.
1 5ZAMORSKA Kaja2i0:31,900:32,381:04,28
2 7GERLACH Natasza 3a0:33,730:32,931:06,66
3 9FILIPEK Agnieszka 2c0:35,270:35,621:10,89
4 2ZIĘBA Martyna2c0:37,530:36,701:14,23
5 16LACHOWICZ Aleksandra2d 0:40,670:38,841:19,51
6 3SADOŃ Ewa2d0:40,480:40,091:20,57
7 15BRZĘK Weronika1d0:41,690:39,571:21,26
8 11ŚMIAŁEK Natalia2d0:42,490:42,451:24,94
9 1HAŁUCHA Malwina3f0:43,850:42,261:26,11
1010PIĘTA Karolina3f 0:44,210:43,791:28,00
114CHLEBICKA Aleksandra1g0:45,150:44,151:29,30
126PIKIEL Patrycja1g0:44,590:45,391:29,98
1312SMOLIN Aleksandra3f0:46,960:44,101:31,06
148ŁOZA Kinga1g0:46,060:46,27 1:32,33
1513LAMPART Magdalena1a0:54,240:53,231:47,47
 14STECKO Julia1cD0:48,43D

Narty Chłopcy

M-ceNrImię i NazwiskoKl.Czas 1 p.Czas 2 p.Czas Ł.
1 26KIERSNOWSKI Jan3b0:31,320:31,091:02,41
2 29WIECH Patryk1b0:31,740:31,771:03,51
3 20ŻAK Michał3e0:33,020:32,681:05,70
4 32LAMERS Przemysław3f0:34,500:32,751:07,25
5 25WOŁOSZYN Filip3d0:33,380:34,041:07,42
6 18LACHOWICZ Michał3b0:33,830:34,031:07,86
7 22KWAŚNIAK Karol1d0:34,200:34,171:08,37
8 21MARCHEWCZYK Piotr3b0:34,860:34,111:08,97
9 23SARNA Sławomir1c0:35,480:34,711:10,19
1036SOBALA Mateusz3b0:35,63 0:35,241:10,87
1127DZIURGOT Jakub3f0:36,490:36,711:13,20
1228LECH Marcin1e0:36,790:36,441:13,23
1334NIEMIEC Hubert3a0:37,470:36,241:13,71
1424BĄK Marcin1e0:37,920:36,551:14,47
1519GOTKOWSKI Maciej3f0:38,000:38,181:16,18
1630MALINOWSKI Bartosz3b0:38,600:37,731:16,33
1717SKOMRA Damian2e0:40,050:39,351:19,40
1837ŚLIWA Bartosz3f 0:40,590:39,491:20,08
1935FERET Przemysław1e0:41,920:39,831:21,75
2038WALTOŚ Artur3a0:43,680:41,751:25,43
 31ZIĘBA Casper3g0:38,16DD
 33FLIS Radosław3g0:40,21DD

Snowboard

M-ce NrImię i NazwiskoKl.Czas 1 p.Czas 2 p.Czas Ł.
1 39MAJKUT Łukasz2b0:41,270:39,481:20,75
2 42PSYKAŁA Nikodem2f0:44,380:41,961:26,34
3 46BUSZTA Karol2c0:47,890:46,821:34,71
4 44WAJDA Szymon3a0:51,040:48,681:39,72
5 41ZAWADA Piotr3e 0:53,920:52,541:46,46
6 45MALICZKOWSKI Konrad1e 0:59,380:53,551:52,93
7 40TONDERA Patryk 3g1:33,951:17,162:51,11
 47WIERZCHOŁEK Jakub3b0:44,84DD
 48SIKORA Mateusz2c0:52,04 DD
 43BĘBEN Bartłomiej1gNSNSNS

Wszystkim startującym serdecznie gratulujemy!

*****

Noc w szkole

W nocy z 15 na 16 stycznia klasa 1f uczestniczyła w „Nocy kina francuskiego”. Spotkaliśmy się w szkole w piątek o godz.19.30 i wytrwaliśmy do soboty rano. Wspólnie obejrzeliśmy francuskie filmy („Astérix i Obélix misja Kleopatra” „Yamakasi” oraz „Nie mów nikomu”), mieliśmy czas na sport, na pyszny posiłek, a przede wszystkim na integrację między nami.

Nocą mury szkoły wyglądają zupełnie innaczej, każda sala i każdy kąt wydają nam się bardziej przyjazne.
Czekamy na następną taką noc…

*****

Sukces Oli w ogólnopolskim kokursie

Aleksandra Winiarz z klasy 3b zdobyła III miejsce w II Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym "Pozostał po nich ślad". Oto prace naszej uczennicy:

*****

ŚWIĄTECZNY DZIEŃ PO NIEMIECKU

Adwent to pojęcie nie tylko z zakresu religii. Świeckie tradycje tego okresu szczególnie bogate są w krajach anglosaskich. To z Niemiec i innych krajów niemieckiego obszaru językowego zaczerpnęliśmy wiele elementów, bez których nie wyobrażamy sobie Bożego Narodzenia, np. choinkę. A adwent? Kto z nas nie cieszył się uchylając tekturowe okienka, by odkryć jakim łakociem obdarzy nas w danym dniu adwentowy kalendarz?... Kto z nas nie rozumie symboliki czterech świec na adwentowym wieńcu?...

Uczestnicy spotkania w ramach ŚWIĄTECZNEGO DNIA NIEMIECKIEGO mieli okazję poznać wiele innych zwyczajów i ich genezę. W ramach zajęć miała miejsce rywalizacja klas uczących się języka niemieckiego w naszej szkole. Wyniki zostały zamieszczone w gablocie obok sekretariatu. Zwycięzcom gratulujemy.

*****

Wizyta przygotowawcza we Francji

W dniach 14-19 grudnia 2009 r. w mieście Agen we Francji miała miejsce wizyta przygotowawcza w ramach programu Comenius. Nasza szkoła wraz z kilkoma innymi szkołami europejskimi opracowuje partnerski projekt dotyczący sportu, dopingu w sporcie oraz zdrowego odżywiania. W wizycie, oprócz naszego gimnazjum oraz szkoły francuskiej, która była gospodarzem, udział wzięli przedstawiciele Macedonii, Portugalii, Niemiec i Słowacji. Teraz tylko pozostaje mieć nadzieję, że nasz projekt zyska akceptację Narodowej Agencji.

*****

Rocznica stanu wojennego

Co stało się 13 XII 1981 roku?
Kto wprowadził stan wojenny?
Co znaczą nazwy NSZZ „Solidarność” i WRON?
Co to była „pomarańczowa alternatywa”?
Kim był Janek Wiśniewski z „Ballady o Janku Wiśniewskim”?
Kto śpiewał „Mury”?

My przypominamy tamte wydarzenia, tamtych bohaterów i antybohaterów i pamiętamy o ofiarach stanu wojennego wprowadzonego przez gen. Wojciecha Jaruzelskiego.

*****

Zasłużone nagrody na Gali Ekologii

W Urzędzie Miasta Rzeszowa odbyła się Gala Ekologii, na której nasza szkoła otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Rzeszowa za całokształt działań edukacyjnych w dziedzinie ekologii w 2009 roku. Za udział w konkursie „Olejowy Sherlock Holmes” nagrody otrzymały również nasze uczennice z klasy 2d: Gabriela Poźniak (nagroda GRAND PRIX) oraz Anna Sala (I nagroda). Konkurs zorganizowany był przez Związek Komunalny „Wisłok” i zrealizowany przy współpracy Konsorcjum Olejów Przepracowanych - Organizacja Odzysku S.A.

*****

Nie pal!

W związku ze Światowym Dniem bez Papierosa uczniowie klas pierwszych zorganizowali dla swoich koleżanek i kolegów przedstawienie pt. „Papieros to nie to”. Inscenizacja ukazywała problem szkodliwości palenia papierosów przez młodych ludzi. W przedstawieniu wystąpili: Karol Janiszewski, Katarzyna Gnap, Jakub Gorbaczewski, Bartłomiej Bęben, Aleksander Sikora, Patryk Kasiurak, Aleksandra Jurek, Mariola Matuszek i Magdalena Lampart.

*****

„Pomóż dzieciom przetrwać zimę”

W niedzielę (29 XI 2009r) 31 uczniów naszej szkoły, będących członkami Szkolnego Koła Caritas, wzięło udział w akcji charytatywnej organizowanej pod hasłem ,,Najmłodsi w potrzebie”. To przedsięwzięcie odbywa się od 17 lat w Lublinie, w Rzeszowie rozegrało się po raz 10.

Wolontariusze zbierali zabawki, zapakowane ubrania, oraz artykuły spożywcze, które zostaną przeznaczone dla najbiedniejszych dzieci. Chętni zostali podzieleni na dwie grupy, pierwsza zbierała podarki dla biednych przed Kościołem Opatrzności Bożej, natomiast druga przed Kościołem św. Judy Tadeusza. Ofiarodawcy dzieli się tym, co mieli, starali okazać ubogim trochę ciepła i serdeczności. Darczyńcom rozdawane były słoneczka, świadczące o dobroci tych ludzi. Akcja zakończyła się sukcesem, zebrano kilka ton żywności, ubrań i zabawek oraz wiele przedmiotów, dzięki którym na twarzach dzieci z pewnością pojawi się uśmiech.

*****

„Święto Klimatu”

24 listopada 2009 w szkole odbyło się „Święto Klimatu”. Naszą akcją zainteresowały się lokalne media. Radio Rzeszów przeprowadziło z nami wywiad.

W ramach Święta Klimatu zorganizowaliśmy szkolną wystawę, dla tych, którzy niewiele wiedzą na temat efektu cieplarnianego. Niektórzy bardzo dziwili się, czytając informacje na naszej tablicy.

Ciekawe co on teraz sobie myśli…?

Podczas przerw najbardziej zaangażowana ekipa rozdawała ulotki informacyjne swoim kolegom i koleżankom.

Przeprowadziliśmy również ankiety wśród uczniów, a także wśród mieszkańców Rzeszowa na temat globalnego ocieplenia. Aby stworzyć odpowiedni „klimat” udaliśmy się na wystawę pod III LO, gdzie przez cały tydzień były rozwieszone banery promujące w sposób humorystyczny różne formy działań, które może podjąć każdy z nas w celu zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery!

Przechodnie z chęcią udzielali nam odpowiedzi na pytania. O dziwo, dzisiaj nikt się nie śpieszył, to dobrze...

W czwartek pójdziemy przeprowadzić lekcję ekologiczną do jednej z rzeszowskich podstawówek. Niech najmłodsi się dowiedzą, co ich czeka, jakie będą konsekwencje ocieplania się klimatu za 50 lat.

*****

„Nie podgrzewaj atmosfery! – zrób coś dla klimatu”

Uczniowie z Gimnazjum nr 9 włączyli się do działań na rzecz ochrony klimatu i przekonywali do tego innych mieszkańców Rzeszowa. 24 listopada od 9.00 do 13.00 w ramach organizowanego w całej Polsce „Święta Klimatu” informowaliśmy społeczność uczniowską oraz mieszkańców Rzeszowa jak chronić klimat w życiu codziennym.

Gimnazjum nr 9 włączyło się w realizację ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Nie podgrzewaj atmosfery”, którego celem jest:
- nadanie problemowi ocieplenia klimatu właściwej rangi w odbiorze społecznym,
- uświadomienie osobistej odpowiedzialności za zmiany klimatu każdego z nas
- ukazanie możliwości indywidualnych działań na rzecz klimatu.

W ramach projektu uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach poświęconych zmianom klimatu, poznali ich przyczyny i skutki, dowiedzieli się, jak każdy z nas może chronić klimat w życiu codziennym, co robi społeczność międzynarodowa, aby chronić klimat, a następnie przygotowali obchody „Święta Klimatu”. 24 listopada ustanowiliśmy „Świętem klimatu”, tak, aby zwrócić uwagę społeczeństwa na problem zmian klimatu w przededniu 15 Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP15), która odbędzie się w pierwszej połowie grudnia w Kopenhadze. 24 listopada w godz. 9.00 do 13.00 w gimnazjum nr 9 w Rzeszowie obchodziliśmy „Święto klimatu”.
W programie uwzględniono:
- szkolną wystawę klimatyczną przygotowaną przez uczniów biorących udział w projekcie dla kolegów i koleżanek ze szkoły,
- akcję ulotkową na terenie szkoły,
- wywiady z uczniami oraz mieszkańcami Rzeszowa nt. globalnego ocieplania się klimatu , skutków tych zmian oraz sposobu ich zapobiegania,
- wystawę klimatyczno - banerową przy III LO w Rzeszowie,
- lekcje ekologiczne nt. efektu cieplarnianego dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 16 w Rzeszowie.

Fotografie przdstawiają udział młodzieży w warsztatach ekologicznych pod kierunkiem trenera i nauczyciela biologii:

Zapraszamy do obejrzenia filmów.

*****

Podsumowanie kwesty

Dnia 19.11.2009r. o godz.12.00 w WDK odbyło się podsumowanie tegorocznej kwesty z dnia 1 listopada. Spotkanie rozpoczęło się wspólną modlitwą „Anioł Pański”. Następnie pan prezes Towarzystwa Św. Brata Alberta, Aleksander Zacios, podzielił się swoimi wrażeniami po tegorocznej kweście. „Bardzo dziękuję wszystkim -1200 osobom - które zaangażowały się jako wolontariusze. Jestem pod wrażeniem wspaniałej młodzieży” - mówił. Zebrano 109.795,05zł, 13 dolarów, 10 hrywien i 17 euro na 5 cmentarzach komunalnych i 37 parafialnych. Spotkanie uświetnił występ zespołu muzycznego z WDK oraz słodki poczęstunek. Rozdano dyplomy dla wszystkich szkół i uczniów, którzy zaangażowali się w tegoroczną zbiórkę (95 wolontariuszy to nasi uczniowie, którzy byli najliczniejszą grupą kwestujących). Na spotkaniu naszą szkołę reprezentowali: Łukasz Kołodziej, Michał Jakubczak z klasy 1f, Jakub Kołodziej z klasy 3d wraz z opiekunem panią Anną Dec. Natomiast uczennice klasy 2h: E. Kudasik, A. Czarnota, A. Markowska i A. Kujda zaangażowały się w organizację uroczystości rozdania podziękowań.

*****

Deutsch Wagen Tour

Spotkanie, które odbyło się dnia 19 listopada z przedstawicielem Instytutu Goethego w ramach akcji Deutsch Wagen Tour, na długo zapadnie nam w pamięci. Poznaliśmy wiele ciekawostek geograficznych, językowych, historycznych i kulturowych dotyczących Niemiec. Pan Ryszard Maj, który prowadził zajęcia, wytłumaczył nam także, jak ważna w dzisiejszych czasach jest znajomość języka niemieckiego. Wszyscy braliśmy udział w interesujących konkursach, gdzie każdy wygrał cenne nagrody. Mamy nadzieję, że poziomem naszej wiedzy nie zawiedliśmy pana Ryszarda.

Dominika Madera, Joanna Warchoł

Więcej o spotkaniu.

*****

„Dziewiątka” na POL&IS

W dniach 8-14 listopada 2009 roku jako uczestnicy 25-osobowej reprezentacji szkoły braliśmy udział w grze symulacyjnej POL&IS w malowniczej bawarskiej miejscowości Bad Kötzting. Naszymi partnerami byli uczniowie z niemieckiego Ellewangen. Mimo znacznej różnicy wieku (niektórzy Niemcy mieli już osiemnaście lat!) wszyscy bawiliśmy się świetnie. Naszym zadaniem było pokierować losami wcześniej wylosowanego regionu świata (np. Oceania, Południowa Ameryka, CIS), reprezentując Premiera oraz Ministrów Obrony i Finansów. W Niemczech mogliśmy podszlifować nasz angielski oraz niemiecki, a w wolnej chwili uczyliśmy Niemców pojedynczych słów w języku polskim. Mieliśmy także okazję poznać zwyczaje naszych zachodnich sąsiadów i posmakować niemieckiej kuchni, która niezbyt przypadła nam do gustu… Wieczorami nie przestawaliśmy myśleć o pełnionych funkcjach, często przygotowując przemówienia na kolejny International Briefing (była to konferencja na której przedstawialiśmy zrealizowane lub też nie zadania w danym roku POL&IS).

Dzięki uprzejmości burmistrza miasteczka, jeden wieczór spędziliśmy szalejąc w nowoczesnym aquaparku. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się oczywiście wodne zjeżdżalnie.

Pomimo długiej i męczącej podróży wyjazd zaliczamy do udanych a wspomnienia i zawarte tam przyjaźnie pozostaną na długo w naszej pamięci.

Katarzyna Tomaka
Bartosz Komsta

*****

„KOCHAM MOJE MIASTO, BO…”

W szkolnym konkursie pod nazwą: „KOCHAM MOJE MIASTO, BO …” zwyciężyła uczennica klasy Id, Alicja Chiłła. Spośród wielu pięknych, krótkich, ale treściwych haseł komisja, po burzliwej dyskusji, wybrała hasło przygotowane przez Alicję: „KOCHAM MOJE MIASTO, BO ROZWIJA SIĘ DYNAMICZNIE JAK BURZA”. Konkurs bardzo spodobał się Panu Prezydentowi Miasta, Tadeuszowi Ferencowi, który postanowił nagrodzić Alicję dyplomem oraz Encyklopedią. Składamy Ali serdeczne gratulacje.

Na zdjęciach Ala przyjmuje gratulacje i nagrodę od Pana Prezydenta

*****

11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości

Tegorocznej akademii przyświecało hasło „11 listopada – wolność, ojczyzna, radość, solidarność”. Wydaje się, że współodczuwanie tych wartości jest warunkiem koniecznym, by czuć się patriotą. Właściwie oba nasze święta narodowe czczą radosne wydarzenia, trzeba się cieszyć, dlatego wspólnie śpiewaliśmy wesołe legionowe piosenki. Jednak nie zabrakło również elementów przypominających wszystkich, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości. Ciekawe, jak za rok będzie wyglądało świętowanie 11 listopada, gdy część naszej niepodległości przejmie Unia Europejska?

*****

Nasza pamięć o zmarłych...

W dniu 5 listopada 2009 r. uczniowie klasy III a, wraz z panią mgr Anną Dec, odwiedzili „Małe Rzeszowskie Powązki” – Stary Cmentarz przy ulicy Targowej, gdzie spoczywa ok. 40 000 osób. Uczniowie w zamian za ofiarowane znicze otrzymali pamiątkowe książeczki autorstwa E. Fudały i W. Helwin pt.„Historia Starego Cmentarza w Rzeszowie”, gdzie czytamy:
„Cmentarz przy ulicy Targowej znany jest niemal każdemu mieszkańcowi Rzeszowa. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, że dla tej zabytkowej nekropolii rok 2009 jest rokiem wyjątkowym, jubileuszowym. Mija bowiem 100 lat od czasu zamknięcia tej nekropolii dla celów grzebalnych. W pierwszych dziesięcioleciach groby najbliższych odwiedzały rodziny; dziś, po upływie wieku, ci ludzie także już odeszli. Teraz Stary Cmentarz jest zabytkiem, ale i miejscem odpoczynku, rodzinnych spacerów, uroczystości patriotycznych. Pozostaje pod opieką każdego z nas – mieszkańca Rzeszowa. Jest jednym z najważniejszych zabytków naszego miasta”.

Nawiedzając Stary Cmentarz uczniowie nie zapomnieli o modlitwie i zapaleniu zniczy. Wyjściu towarzyszyły chwile zadumy i refleksji nad ludzkim życiem.

*****

Coroczna kwesta...

„ … Wszystko co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych Mnieście uczynili.”
1 listopada 2009r. odbyła się kwesta zorganizowana przez Towarzystwo Pomocy Św. Brata Alberta i Caritas Diecezji Rzeszowskiej. 95 wolontariuszy naszego Szkolnego Koła Caritas kwestowało na cmentarzach w Zalesiu, Staroniwie, Białej, Budziwoju, Mrowli, Matysówce, Świlczy, Budach Głogowskich, Malawie oraz na Pobitnem. Zebrane środki przeznaczone będą na cele Towarzystwa Świętego Brata Alberta - mi.in. na pomoc dla uczniów z najuboższych rodzin i dokończenie budowy magazynu żywności.

*****

Stop dzikim wysypiskom!

26 października 2009 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w konferencji zamykającej realizację projektu „Stop dzikim wysypiskom śmieci - partnerstwo i zintegrowane działania szansą na rozwiązanie problemu”. Uczniowie, jako laureaci konkursu, zaprezentowali naszą szkołę oraz swoją pracę wykonaną w ramach wyżej wymienionego projektu. Uczniowie otrzymali certyfikaty uczestnictwa w projekcie.

*****

Wizyta studyjna w Norwegii

W dniach 19-23.X.2009-Nasza szkoła była reprezentowana przez panią mgr Joannę Sowę na wizycie studyjnej w Nord-Trondelag i Trondheim organizowanej w ramach projektu PL0457 „Partnerska sieć dla zrównoważonego rozwoju gmin dorzecza rzeki Wisłok”. Celem wyjazdu było tworzenie grupy liderów przyszłej społecznej, obywatelskiej i instytucjonalnej „sieci dla ochrony Wisłoka”. W ramach wyjazdu odbyło się kilkanaście spotkań konferencyjnych, między innymi na temat działania przedsiębiorstwa gospodarki odpadami, ochronie środowiska w Norwegii, współpracy ponad granicami gmin, o polityce i roli polityka w stosunku do wyzwań ochrony środowiska w mieści Trondheim, znaczenia organizacji pozarządowych i edukacji ekologicznej. Ponadto byliśmy z wizytą w punkcie odbioru i odzysku odpadami, w stacji przetwarzania odpadów organicznych w Skjordalen, oczyszczalni ścieków w Overhall, zlewni Ila i w przedszkolu o profilu środowiskowym w Svartlamon.

*****

I Międzynarodowy Konkurs „Stolice Europy” dla gimnazjalistów

24 października 2009 r. w naszym gimnazjum słychać było rozmowy w wielu językach, bowiem gościliśmy młodzież z Łucka (Ukraina), Koszyc (Słowacja), Nyiregyhazy (Węgry), Iwano – Frankowska (Ukraina), która przyjechała do nas, by wziąć udział w Pierwszym Międzynarodowym Konkursie „Stolice Europy”. Zdecydowanie dominował jednak język angielski, bo konkurs przeprowadzony był po angielsku, a został przygotowany przez nauczycieli Gimnazjum nr 9 w Rzeszowie przy współudziale Radnego Miasta Rzeszowa, Artura Berłowskiego.

Patronat honorowy objęli:
Prezydent Miasta Rzeszowa Tadeusz Ferenc
Ambasador Republiki Czeskiej – Jan Sechter
Honorowy Konsul Ukrainy – Jerzy Krzanowski,
Honorowy Konsul RFN – Adam Gajdek,
Honorowy Konsul Republiki Słowackiej – Adam Góral
Patronat medialny: Gazeta Codzienna Nowiny, Polskie Radio Rzeszów.

Uczestnicy konkursu wykazali się nie tylko doskonałą wiedzą o stolicach Europy, ale także wyśmienitą znajomością języka angielskiego. Pytania nie były łatwe – dotyczyły szerokiej wiedzy z zakresu historii i geografii. Uczestnicy musieli odpowiedzieć między innymi na pytania: W którym roku miasta Buda, Obuda i Peszt połączyły się w Budapeszt?, W jakim mieście znajdziemy wyspę Małgorzaty?, Co przedstawia herb Berlina, Gdzie znajduje się Tancici dum? , Ile metrów wysokości ma Kopiec Powstania Warszawskiego?, Który król przeniósł stolicę Hiszpanii z Toledo do Madrytu?, Od którego roku Kijów jest stolicą niepodległej Ukrainy… itp Zwycięzcą konkursu okazał się Jakub Fodor z Koszyc, drugie miejsce ex aequo zdobyli: Ivancsó Fanni Katalin (Węgry) i Peter Gombík (Słowacja). Na trzecim miejscu uplasowała się nasza uczennica, Dominika Madera.

Pan Prezydent Miasta Rzeszowa Tadeusz Ferenc ufundował cenne nagrody. Zwycięzca otrzymał telefon komórkowy LG, ponadto wszyscy uczestnicy otrzymali piękne dyplomy oraz upominki.

Ponieważ było duże zainteresowanie kontynuacją takiego konkursu, dyrektor Marian Pietryka zapewnił, że będzie to impreza cykliczna i wpisze się na stałe do kalendarza Gimnazjum nr 9 i miasta Rzeszowa, co zostało przyjęte przez wszystkich z aplauzem. Goście, podczas trzydniowego pobytu w Rzeszowie, poznali główne atrakcje turystyczne naszego miasta oraz zwiedzili zamek w Łańcucie.

*****

Dzień Edukacji Narodowej

Podczas uroczystej akademii z okazji Dnia Edukacji Narodowej, przygotowanej przez mgr Joannę Wiśniewską i mgr Annę Bielak, nie brakowało wzruszeń i zadumy. Obok śmiesznych scenek prezentowanych przez uczniów klas drugich i trzecich pojawiły się również piosenki w aranżacji szkolnych muzyków oraz podziękowania i kwiaty. Przedstawienie spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem widzów i zakończone zostało wspólnym wykonaniem piosenki finałowej.

*****

Papieskie kremówki na Adopcję Serca

9 października 2009 r. akcją „Papieska Kremówka” nasza szkoła uczciła IX Dzień Papieski. Akcja polegała na sprzedaży ciast upieczonych przez naszych uczniów i ich bliskich. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży trafią na konto dziewczynki z Zambii, którą nasza szkoła zaadoptowała w ramach „Adopcji Serca”. Lorrain, bo tak brzmi jej imię, ma obecnie 10 lat i wraz z mamą, rodzeństwem i wujkiem mieszka w Rufunsie, małej zambijskiej wiosce.

Dzięki zaangażowaniu rodziców, uczniów i nauczycieli udało nam się zebrać 1000 zł. Wszystkim z całego serca dziękujemy!!!

*****

Z pomocą najbiedniejszym

Rzeszowskie Towarzystwo Pomocy im. świętego Brata Alberta zorganizowało w naszym mieście akację „Wyprawka dla ucznia”, w którą z wielką ofiarnością włączyła się młodzież naszego SKC. Celem akcji było wyrównanie szans edukacyjnych i poziomu życia najbiedniejszych dzieci, poprzez wyposażenie ich w podstawowe przybory szkolne. Były to rodziny objęte pomocą Towarzystwa i korzystające z „Kuchni albertyńskiej”.

*****

Drugie życie elektrośmieci

8 października 2009 r. uczniowie: Daniel Gut, Adrianna Kaczmarzyk, Bartosz Komsta, Barbara Ral, Anna Paliga, Paulina Pawłowicz, Miłosz Trojnar, Aleksandra Zaborowska i Jakub Żółkiewicz, zorganizowali apel poświęcony elektrośmieciom. Spotkanie było podzielone na trzy części. Na początku uczniowie wystąpili w przedstawieniu pt. „Ratujmy Ziemię”. Następnie uczennica Paulina Pawłowicz przedstawiła prezentację pt. „Drugie Życie Elektrośmieci”. Na zakończenie organizatorzy przedstawili nowe zastosowanie elektrośmieci, proponując wykonanie z nich ozdób do naszych ubrań - kolekcja ELEKTRO na sezon szkolny 2009/2010.

*****

Wizyta niecodziennych gości

5 października 2009r. naszą szkołę odwiedzili niezwykli goście. Pan Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc – w towarzystwie wiceprezydentów: S. Sienki, H. Wolickiego, M. Ustrobińskiego oraz dyrektora Wydziału Edukacji Z. Burego – spotkał się z uczniami klas trzecich. Młodzież zapoznała się z historią Rzeszowa przedstawioną przez pana Marka Czarnotę oraz z osiągnięciami naszego miasta zaprezentowanymi przez wiceprezydenta S. Sienkę. Duże zainteresowanie wywołał przeprowadzony przez pana Marka Czarnotę konkurs znajomości historii naszego grodu. Zwycięzcy odebrali nagrody z rąk Pana Prezydenta, który odpowiadał również na pytania młodzieży. Całe spotkanie uatrakcyjnili uczniowie, którzy zaśpiewali kilka piosenek. Odbyła się również prezentacja najciekawszych wypowiedzi naszych wychowanków na temat: „Kocham moje miasto, bo ...”

Z licznych i ciekawych wypowiedzi uczniów wypłynął jednoznaczny wniosek: kochają swoje miasto, bo jest czyste, zadbane, bezpieczne, i prężnie się rozwija.

*****

Czytanie krzepi!

Biblioteki szkolne obchodzą swoje święto przez cały październik, odkąd w ubiegłym roku Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych został przemianowany na ich Międzynarodowy Miesiąc. Z tej okazji wszystkich uczniów serdecznie zapraszamy do aktywnego korzystania ze zbiorów naszej biblioteki.
Na prawdziwych moli książkowych będą przez cały miesiąc czekać nagrody i niespodzianki.

*****

Działo się, oj działo!!!

W naszej szkole obchodziliśmy Dzień Kultury Frankofońskiej. Uroczystości tej towarzyszyło bardzo ważne dla nas wydarzenie. 28 września nastąpiło oficjalne otwarcie oddziałów dwujęzycznych. W uroczystości uczestniczyło wielu zacnych gości: Pascal Vagogne - Konsul Republiki Francuskiej, Paul Romanovitch – attaché do spraw języka francuskiego, przedstawicielka Marszałka Sejmiku Wojewódzkiego, Kuratora Oświaty i Prezydenta Miasta Rzeszowa z Dyrektorem Wydziału Edukacji panem Zbigniewem Burym na czele. Po oficjalnych przemówieniach goście przecięli wstęgę, a co było potem…Piosenki francuskie, karaoke, prezentacje multimedialne i tańce. Obowiązywały stroje w tonacjach niebiesko – biało - czerwonych. Czekamy z utęsknieniem na następne takie świętowanie.

*****

Uczniowie w akcji...

W dniach 25 i 26 września 2009 r. członkowie Szkolnego Koła Caritas wzięli udział w ogólnopolskiej akcji pt. "Podziel się posiłkiem" organizowanej przez Bank Żywności. Akcja przebiegała pod patronatem firmy "Danone" oraz fundacji "Polsat Dzieciom". Byliśmy jedynym gimnazjum spośród pięciu szkół biorących udział w zbiórce żywności. Przez dwa dni udało nam się zebrać kilka koszy produktów, które z pewnością szybko trafią do najbardziej potrzebujących dzieci.

*****

Sprzątanie świata

Co roku w trzeci weekend września na całym świecie organizowana jest akcja „Sprzątanie Świata”. Celem tej międzynarodowej kampanii, ważniejszym niż usunięcie śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania, jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństw. W tym roku akcja przypadła na 18, 19, 20 września. Uczniowie naszego gimnazjum chętnie wzięli udział w akcji. Naszym celem było zebranie i uprzątnięcie śmieci zalegających w okolicy szkoły, a także oczyszczenie terenów nad Wisłokiem. Tegorocznej akcji przyświeca hasło: „Pomagajmy Ziemi codziennie”, poczynając od:
- Uprzątania śmieci,
- Likwidacji dzikich wysypisk śmieci,
- Oszczędzania wody i energii,
- Korzystania z toreb wielorazowego użytku czy transportu publicznego.

Pamiętajmy, że wszystkie, nawet najdrobniejsze zmiany naszego dotychczasowego stylu życia na bardziej ekologiczny, mają na celu ratować Ziemię.

*****

Otrzęsiny

24 września do grona gimnazjalistów uroczyście przyjęliśmy osiem nowych klas.
Pan dyrektor przywitał wszystkich i przecięciem wstęgi rozpoczął „otrzęsiny pierwszaków”. Reprezentanci każdej klasy musieli wykazać się sprawnością w konkurencjach sportowych i wszechstronną wiedzą w rywalizacji międzyklasowej. Część artystyczna zakończyła się złożeniem przysięgi i wręczeniem certyfikatów przyjęcia do grona gimnazjalistów „dziewiątki”. Nad porządkiem uroczystości czuwały sympatyczne diabełki. Pasowanie zakończyło się szałową dyskoteką.

*****

Na Jurze jest co robić...

...Przekonali się o tym uczniowie klas 3b i 3d w dniach 15-16 września.

Niestety:

1. nie złożyliśmy wotów w Sanktuarium na Jasnej Górze, ale modliliśmy się w indywidualnych intencjach przed Wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej oraz poznawaliśmy historię Jasnej Góry;

2. nie zmieniliśmy losów bitwy pod Racławicami, ale dokonaliśmy rekonstrukcji tejże bitwy i odtworzyliśmy wiernie jej przebieg;

3. nie byliśmy w jaskini Na Dupce, ale zdobyliśmy wiedzę o zjawiskach krasowych i powstaniu skał na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej;

4. nie przekroczyliśmy granicy, ale zlustrowaliśmy stan naszej granicy polsko-czeskiej z XIV wieku i obejrzeliśmy fortyfikacje w Ogrodzieńcu, Mirowie, Bobolicach, Olsztynie;

5. nie kruszyliśmy skał w Kamieniołomie Warszawskim, ale amonitów żeśmy szukali;

6. nie spotkaliśmy ducha, ale sami straszyliśmy na zamku;

6. nie stoczyliśmy pojedynków rycerskich, ale zaopatrzyliśmy się w uzbrojenie rycerskie z epoki.

Wychowawcy i opiekunowie

*****

W jeden dzień dookoła świata

Uczniowie klas 3e i 3h wiedzą już jak to jest być na Placu św. Piotra i nie zobaczyć papieża. Na piechotę przebyli spod stóp Giewontu do Malborka. Wzdłuż i wszerz przemierzyli 5 kontynentów i to wszystko w jeden dzień!!! To szczera prawda. Wystarczyło dojechać do Inwałdu, a tam wszystkie atrakcje obejrzeć w spacerowym tempie... W tempie zupełnie niespacerowym uczniowie korzystali z atrakcji wesołego miasteczka i szukali wyjścia z zielonego labiryntu. Emocji dostarczył również krótki seans w kinie 4d. I kto by pomyślał, że 15-latkom tak się spodoba film o ... przygodach żółwika.

Wychowawcy i opiekunowie

*****

Pomagaliśmy uczestnikom Rzeszowskiej Olimpiady Osób Niepełnosprawnych

Tegoroczną Rzeszowską Olimpiadę Osób Niepełnosprawnych, zorganizowaną po raz XI przez Caritas Polska, rozpoczęliśmy mszą św. w Kościele Matki Bożej Królowej Polski w Rzeszowie. Po jej zakończeniu, w uroczystym przemarszu przedostaliśmy się na Stadion „Podhalańczyk”. Tam, sportowcy skąpani w strugach deszczu, rywalizowali w kilkudziesięciu konkurencjach.

W przygotowaniu olimpiady pomagało 30 osób z naszego Szkolnego Koła Caritas. Mimo niekorzystnej aury, paraolimpiada udała się i 5 września 2009 zapamiętamy jako dzień pokonywania własnych słabości i lęku.

*****

Tornister pełen uśmiechów

W dniu 5 września 2009 Na rzeszowskim rynku odbył się koncert charytatywny „Tornister pełen uśmiechów”, którego ideą była pomoc dzieciom z rodzin poszkodowanych w tegorocznej powodzi. Wystąpili w nim m.in. Natalia Kukulska oraz Ivan Komarenko. Na placu obok Ratusza odbyły się pokazy przygotowane przez Straż Pożarną, Straż Graniczną i Policję. 1500 dzieci otrzymało wyprawki szkolne. Nasi uczniowie ze Szkolnego Koła Caritas uczestniczyli w akcji, namawiając dzieci do zabawy oraz rozdając baloniki i ulotki zachęcające do pomocy innym. Koncert transmitowała TVP1. Zdjęcia z imprezy można obejrzeć w galerii Caritas.

*****


Copyright © Gimnazjum nr 9
Projekt i wykonanie: Elżbieta Chmiel