Rok szkolny 2008/2009

Wreszcie nadszedł ten dzień

Pożegnaliśmy kolejny rok szkolny. Uczestniczyliśmy wspólnie w uroczystej akademii podsumowującej ostatnie dziesięć miesięcy. Jedni - z uśmiechem na twarzy wiercili się na krzesełkach, czekając tylko na znak do opuszczenia szkoły, inni – ze łzami w oczach, świadomi, że znowu coś się skończyło. W tej grupie trzecioklasiści, którzy jeszcze raz przyszli nie tylko po świadectwo, ale też po to, by pożegnać mury, w których tyle przeżyli. Wszyscy jesteśmy dumni z odniesionego sukcesu. Przypominały nam o nich słowa pana dyrektora i stosy nagród wręczone tym, którzy odnieśli największe sukcesy. Całość okrasił występ artystyczny uczniów naszej szkoły bogaty w pieśni i głębokie słowa. przygotowany przez panie: mgr Magdalenę Nepelską i mgr Iwonę Kempę.

*****

Żegnamy trzecioklasistów

W czwartek 18.06.2009r. odbyła się oficjalna uroczystość pożegnania uczniów klas trzecich. Nasi absolwenci przygotowali bardzo ciekawy program artystyczny, w którym ukazali szkolną rzeczywistość i wyrazili wiele słów wdzięczności dla dyrekcji i nauczycieli. Pan dyrektor Marian Pietryka - w swoim wystąpieniu - podkreślił liczne sukcesy trzecioklasistów i wręczył im nagrody za wysokie osiągnięcia w nauce oraz wzorowe zachowanie. W końcowej części uroczystości przedstawiciele uczniów klas II wręczyli swym starszym kolegom pamiątkowe prezenty, ale też zapewnili, że będą się starać dorównać kolegom.

*****

Gratulacje dla najlepszych!

16.06.2009r. zgodnie z wieloletnią tradycją w Teatrze "Maska" odbyła się uroczystość wręczenia listów gratulacyjnych rodzicom uczniów osiągających najwyższe wyniki w nauce i zachowaniu. W tym roku była ona wyjątkowa, bowiem swoim występem uświetniła ją tegoroczna laureatka debiutów festiwalu polskiej piosenki w Opolu, absolwentka naszego gimnazjum Aleksandra Kołcz. Sala widowiskowa teatru wypełniła się po brzegi najwybitniejszymi uczniami naszej szkoły, ich rodzicami oraz nauczycielami. Na uroczystość przybył również przedstawiciel Prezydenta Miasta Rzeszowa - Pan mgr Zbigniew Bury - Dyrektor Wydziału Edukacji.

Uroczystość rozpoczęła się koncertem naszej wspaniałej artystki Oli Kołcz, następnie Dyrektor Wydziału Edukacji wręczył, w imieniu Prezydenta Miasta Rzeszowa, listy pochwalne najlepszym uczniom Gimnazjum nr 9 oraz Nagrody Prezydenta Miasta Rzeszowa - nauczycielom.

Dyrektor Gimnazjum nr 9, mgr Marian Pietryka, wręczył ponad 140 listów gratulacyjnych rodzicom uczniów wyróżniających się w nauce i zachowaniu.

W dalszej części uczniowie naszej szkoły zaprezentowali piękne widowisko o naszej Patronce św. Królowej Jadwidze w opracowaniu pani mgr Aliny Dłuskiej. Uroczystość zakończył Jakub Kołodziej piękną piosenką.

*****

Uroczystość Bożego Ciała -"Wy dajcie im jeść"...

Podczas centralnych obchodów Bożego Ciała Caritas Diecezji Rzeszowskiej prowadzi zbiórkę na rzecz kuchni dla ubogich. Na zakończenie procesji ulicami miast Rzeszowa - uczestnicy nabożeństwa otrzymali okolicznościowe "chlebki" upamiętniające ich dar złożony dla głodnych. W rozprowadzanie "chlebków" włączyło się 22 wolonotariuszy z naszego gimnazjum. Opiekę mad uczniami sprawowała mgr Anna Dec.

*****

Z ekologią na co dzień

Dnia 10 czerwca 2009r. z inicjatywy nauczycielki Pani mgr Joanny Tołpy został zorganizowany konkurs pt. „ekologia naszą przyszłością”. O godz. 10:00 odbył się przemarsz młodzieży szkolnej ulicami miasta Rzeszowa, którego celem było zwrócenie uwagi na problemy czystości lasów i parków. Na zakończenie Pan prezydent Tadeusz Ferenc otrzymał od naszych uczniów uroczyste podziękowanie za pomoc udzielona podczas organizacji. O godz. 13 odbył się konkurs wiedzy o ekologii. W którym następujące miejsca zajęli:
I miejsce Patryk Pieniążek – Gim. Nr 7
II miejsce Jakub Żak- Gim. Nr 7
III miejsce Kacper Mroczek- Gim. Nr 7

*****

10 czerwca 2009r. - komers klas trzecich

W środę 10 czerwca uczniowie klas trzecich bawili się na komersie, który odbył się w murach naszej szkoły… A zaczęło się od podróży sentymentalnej trzecioklasistów, wspomnień i wzruszeń. Mogliśmy wysłuchać między innymi ody do mundurka czy też przerobionej wersji piosenki Czerwonych Gitar. Gimnazjaliści podziękowali dyrekcji szkoły i wychowawcom za trzy lata spędzone w Gimnazjum nr 9, za trud włożony w ich edukację i wychowanie. Zaś pan dyrektor, mgr Marian Pietryka pogratulował młodzieży doskonałych wyników egzaminów gimnazjalnych i życzył powodzenia na ciąg dalszy.

Po części oficjalnej przyszedł czas na sesje zdjęciowe i doskonałą zabawę. Przy tej okazji odkryliśmy, że nastała nowa moda na … taniec bez butów.

*****

Spotkanie w Ratuszu

9 czerwca 2009 Prezydent Miasta Rzeszowa, Tadeusz Ferenc, spotkał się z uczniem naszego gimnazjum, Jarosławem Kolkiem (3e). Jarek w bieżącym roku szkolnym został laureatem sześciu konkursów przedmiotowych organizowanych przez Kuratorium Oświaty. Należy dodać, że jest to pierwszy taki przypadek na Podkarpaciu.

W spotkaniu uczestniczyli: wiceprezydent Henryk Wolicki, rodzice Jarka (Małgorzata i Dariusz), dyrektor Gimnazjum nr 9 mgr Marian Pietryka, wychowawca mgr Stanisław Feret, wielu dziennikarzy.

Prezydent nagrodził uzdolnionego laureata, gratulował Jarkowi osiągnięć, zwłaszcza, że były to również sukcesy w konkursach ogólnopolskich. Jarek, ze swej strony dzielił się wrażeniami, które wyniósł z konkursów, podziękował Panu Dyrektorowi za stworzone możliwości rozwoju w Gimnazjum nr 9, stwierdził, że widzi swoje miejsce na przyszłość w naszym regionie.

*****

Dzień Patrona Szkoły

8 czerwca 2009r. w kościele pw. św. Józefa Sebastiana Pelczara uroczystą Mszą św. rozpoczęliśmy obchody Dnia Patrona Gimnazjum nr 9. Szczególnym momentem dla nas wszystkich było odczytanie przez przewodniczą szkoły – Marysię Rybkę – aktu zawierzenia Matce Bożej Rodziny Szkół im. św. Jadwigi Królowej. W formie pisemnej dokument ten został przekazany na ręce pana dyrektora mgra Mariana Pietryki.

Druga część uroczystości miała miejsce w szkole, gdzie obejrzeliśmy wykonany przez uczniów klas 3d i 2g wspaniały spektakl teatralny, któremu towarzyszył szkolny zespół instrumentalny.

*****

Paryż…nasza miłość

W dniach od 01.06-07.06 pojechaliśmy z wizytą do Paryża. W licznym gronie (ponad 40 osób) spędziliśmy cztery dni na zwiedzaniu stolicy Francji. Od teraz wiemy już, jakie to uczucie spacerować po Polach Elizejskich i widzieć panoramę Paryża będąc na Łuku Triumfalnym. Zobaczyliśmy na własne oczy Mona Lisę i Wenus z Milo w słynnym paryskim Luwrze. Katedrę Notre-Dame i bazylikę Sacré-Coeur znamy już prawie na pamięć, a na szczyt Wieży Eiffel’a możemy wejść z zamkniętymi oczami. Płynęliśmy również nocą statkiem po Sekwanie, kupiliśmy francuskie perfumy, niektórzy z nas skosztowali nawet ślimaków i żabich udek. Odwiedziliśmy również grób Fryderyka Szopena na cmentarzu Père Lachaise. Nie sposób opisać tego wszystkiego, radzimy więc pojechać do tego pięknego miasta i samemu je zwiedzić. Udało nam się także „zahaczyć” o Brukselę, które śmiało możemy nazwać miastem czekolady.

*****

Mamy najlepszych fotografików

Kolejny aparat fotograficzny powędruje w ręce naszego ucznia, Jakuba Kołodzieja (2d), którego zdjęcie pt. "Łabądź" zwyciężyło w wiosennej edycji ogólnopolskiego konkursu fotograficznego "Święty Franciszek" (obejrzyj nagrodzone zdjęcie).

Przypomnijmy, że w edycji zimowej konkursu najlepszą okazała się praca Oli Winiarz (2b). Można śmiało powiedzieć, że nasi uczniowie potrafią fotografować. Wielkie brawa!

*****

Dzień Matki i Dziecka

30 maja 2009 r. na Rynku rzeszowskim odbył się festyn „Bądźmy razem” z okazji Dnia Matki i Dziecka. Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas w liczbie 32 osób pod opieką pani Anny Dec pomagali w organizacji konkursów i zabaw dla dzieci. Byliśmy podzieleni na dwie grupy. Dzieci, które pojawiły się na Rynku mogły m.in. skakać na skakance, celować do tarczy, łowić rybki, wykonywać prace na temat „Mamo, tato nie pal!” i „Moja rodzina”. Dużym powodzeniem cieszyły się: malowanie twarzy, zjeżdżalnia i ściana wspinaczkowa. Za wszystko oczywiście były nagrody. Każde dziecko otrzymało mały poczęstunek w postaci lodów, ciastek, cukierków i napojów. Na scenie można było obejrzeć przeróżne grupy taneczne, młodych śpiewających artystów oraz występ chińskiego teatrzyku lalek. Wszyscy świetnie się bawili, a my mieliśmy satysfakcję, że mogliśmy pomóc w organizacji imprezy.

*****

Trzecioklasiści w Częstochowie

26 maja br. uczniowie klas trzecich pojechali na pielgrzymkę do Częstochowy. Wyjazd ten to już tradycja naszej szkoły, ale w tym roku był on zupełnie inny niż zwykle, bo połączony z 1. Ogólnopolską Pielgrzymką Rodziny Szkół Świętej Jadwigi Królowej. W zjeździe wzięło udział 21 szkół, których patronką jest Święta Królowa Jadwiga. Razem uczestniczyliśmy we Mszy Świętej, a po jej zakończeniu spacerowaliśmy pięknymi ulicami Częstochowy. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na krótko w Łagiewnikach, gdzie zobaczyliśmy relikwie Siostry Faustyny. Zmęczeni, ale szczęśliwi po pięknie przeżytym dniu wróciliśmy do domów. Wspólne pielgrzymowanie tak nam się spodobało, że planujemy kolejny wyjazd, tym razem do Wadowic…

Tekst: Zuzanna Raczek

*****

Piknik Europejski

23 maja 2009r. członkowie Szkolnego Klubu „Europa” wzięli udział w VI edycji Pikniku Europejskiego zorganizowanego w gimnazjum nr 11. Na początku spotkaliśmy się z eurodeputowanym Mieczysławem Janowskim, który opowiedział nam wiele ciekawych rzeczy o swojej pracy oraz wytłumaczył dlaczego przynależność do Unii Europejskiej jest taka ważna. Następnie każda ze szkół zaprezentowała przygotowany przez siebie program. My zaśpiewaliśmy piosenkę po hiszpańsku, częstowaliśmy gości włoskim ciastem, zatańczyliśmy pasodoble i braliśmy udział w różnego rodzaju konkursach. Do sukcesów można zaliczyć wyróżnienie w konkursie plastycznym (Sonia Kalandyk), pierwsze miejsce w konkursie fotograficznym (Dominika Rogóż), przygotowaliśmy także prezentację dotyczącą wymiany uczniowskiej z Hiszpanią. Trzeba przyznać, że wszyscy zazdrościli nam podróży na Teneryfę i po zakończeniu prezentacji zadawali mnóstwo pytań. Jednym słowem, spisaliśmy się na medal!

Klubowicze wystąpili w składzie: Zuzanna Raczek, Dominika Rogóz, Sonia Kalandyk, Joanna Gaweł, Łukasz Darłak, Maciej Bąk, Angelika Kochman, Katarzyna Nawalany, Michał Lachowicz, Dominika Woźniak, Tomasz Pabisz.

Tekst: Zuzanna Raczek

*****

O skrzydło orle

21 maja 2009 r. odbyła się XIII edycja konkursu "O skrzydło orle". Z dużym powodzeniem wystąpili w nim również uczniowie naszej szkoły:

Zdjęcia z imprezy wkrótce będą dostępne na stronie internetowej WDK.

*****

Finałowa rywalizacja

19 maja 2009 r. w bardzo gościnnym Zespole Szkół w Nozdrzcu k. Dynowa odbył się FINAŁ WOJEWÓDZKI OGÓLNOPOLSKIEGO TURNIEJU BEZPIECZEŃSTWA w RUCHU DROGOWYM. Drużyna naszej szkoły w silnym sładzie (Jarosław Puzanowski - kl. 1 d, Damian Bandos - kl. 3g, Adrian Maślanka – kl. 2a) zajęła wysokie IV miejsce. W konkursie brały udział 22 drużyny – reprezentacje wszystkich powiatów województwa podkarpackiego wyłonione we wcześniejszych eliminacjach.

Po pierwszej części zawodów (test wiedzy ze znajomości przepisów ruchu drogowego) zajmowaliśmy I miejsce. W pokonanym polu zostawiliśmy głównych faworytów oraz uczestników wielu finałów ogólnopolskich – drużynę z Czarnej k. Dębicy. Miasteczko ruchu drogowego drużyna pokonała prawie bezbłędnie i znajdowaliśmy się w ścisłej czołówce drużyn walczących o zwycięstwo. Najgorzej poszło nam na rowerowym torze przeszkód – co przy małych stratach drużyn ze ścisłej czołówki przesunęło nas na IV miejsce.

W klasyfikacji indywidualnej Adrian Maślanka zajął – VII miejsce, a Jarosław Puzanowski – VIII miejsce.

Na podkreślenie zasługuje niebywała gościnność organizatorów Turnieju, sprawne przeprowadzenie konkurencji oraz zapewnienie cennych nagród dla wszystkich uczestników zawodów. Bardzo okazale prezentował się tort dokładnie odzwierciedlający miejscowe miasteczko ruchu drogowego (łącznie ze znakami drogowymi) ufundowany przez jednego ze sponsorów. Na zakończenie wspaniałe ciasto zostało skonsumowane przez wszystkich uczestników Turnieju. Byliśmy też pod wrażeniem imponującej bazy sportowej szkoły, umiejscowionej w otoczeniu malowniczych pagórkowatych krajobrazów. Stałe miasteczko ruchu drogowego to najpiękniejszy obiekt tego typu w województwie podkarpackim i nie tylko. Zapraszamy do oglądnięcia fotografii. Drużynę przygotowywał mgr Sławomir Fugas.

Czołówka klasyfikacji:
1 miejsce – Gimnazjum w Czarnej – 21 pkt.
2 miejsce – Gimnazjum w Nozdrzcu – 26 pkt.
3 miejsce – Gimnazjum w Iwoniczu – 36 pkt.
4 miejsce – Gimnazjum nr 9 w Rzeszowie – 42 pkt.
5 miejsce – Gimnazjum w Krzeszowie – 52 pkt.

Zwycięska drużyna z Czarnej będzie reprezentowała województwo podkarpackie na finale ogólnopolskim – życzymy im sukcesów.
Zapraszamy również na stronę organizatora: www.nozdrzec.pl

*****

Zbiórka elektroodpadów w Gimnazjum nr 9

12 maja 2009 r. w godz. od 12.00 do 16 na parkingu przy naszym Gimnazjum przeprowadziliśmy zbiórkę elektroodpadów. Akcję zorganizowaliśmy w ramach projektu „Dobre rady na elektroodpady”. Przygotowali ją uczniowie klasy1h: Aleksandra Kwiecień, Paulina Pawłowicz, Michał Pieta, Oskar Müller oraz Daniel Gut. Koordynatorem przedsięwzięcia była mgr inż. Lucyna Janusz. Uczniowie przygotowali plakaty i transparenty zachęcające do oddawania elektroodpadów oraz rozdawali drobne prezenty w zamian za oddany sprzęt. Przeprowadzili także bezpośrednią zbiórkę z okolicznych domów i mieszkań. Akcja cieszyła się ogromną popularnością wśród mieszkańców naszego miasta czego dowodem może być fakt, że zebraliśmy cały samochód ciężarowy elektoodpadów.

*****

Nasi uczniowie w GLOBE GAMES

W dniach 7-11 maja b.r., uczniowie naszej szkoły: Jakub Kołodziej, Michał Lachowicz, Bartosz Malinowski, Mateusz Sobala, pod opieką P. mgr Joanny Tołpy, uczestniczyli w GLOBE GAMES-ach w Czeskim miasteczku Stribro. Mieliśmy tam okazję zaprezentować działalność szkolnego koła GLOBE, uczestniczyliśmy w bardzo ciekawych warsztatach, a także zwiedzaliśmy okolicę.

*****

Nasze gimnazjum organizatorem turnieju

8 maja 2009 z okazji Dnia Zwycięstwa w hali sportowej jednostki wojskowej (przy ul. Lwowskiej) rzeszowskie gimnazjalistki rywalizowały w Turnieju FAIR PLAY Piłki Siatkowej Dziewcząt. Turniej odbywał się pod patronatem Prezydenta Rzeszowa i Marszałka Województwa Podkarpackiego, a za jego organizację odpowiedzialne było nasze gimnazjum (dyrektor mgr Marian Pietryka i nauczyciele wych. fizycznego: mgr Joanna Wiśniewska i mgr Bogusław Szczypta).

WYNIKI:
I miejsce Gimnazjum nr 1
II miejsce Gimnazjum nr 8
III miejsce Gimnazjum nr 6
IV miejsce Gimnazjum nr 12
V miejsce Gimnazjum nr 7
VI miejsce Gimnazjum nr 9

Zwycięskie drużyny otrzymały puchary, dyplomy. Nie zabrakło też indywidualnych nagród niespodzianek dla:
- najlepszej zawodniczki turnieju
- najlepszej atakującej
- najlepszej rozgrywającej
- najbardziej wszechstronnej.

Sponsorami turnieju byli:
– Urząd Marszałkowski i Super Nowości (puchary)
– sklep sportowy „Jordan”, Super Nowości, Asseco Resovia (nagrody).

*****

WIELKI TRZECI MAJU…!

4 maja 2009 r. w naszym gimnazjum odbyła się uroczysta akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Uroczystość przygotowali uczniowie klas 1b i 1i. Obok recytacji zaprezentowano formę teatralną związaną bezpośrednio z rocznicowym wydarzeniem. Oprócz dawnej pieśni „Witaj majowa jutrzenko” w wykonaniu Kuby Kołodzieja, pojawiły się również piosenki współczesnych wykonawców: Budki Suflera („Nowa Wieża Babel”) i Czesława Niemena („Dziwny jest ten świat”).

*****

Potrafimy jeździć bezpiecznie!

29 kwietnia 2009 r. w Szkole Podstawowej nr 17 w Rzeszowie odbyły się Eliminacje Miejskie OGÓLNOPOLSKIEGO TURNIEJU Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. W tych zawodach duży sukces odnieśli uczniowie naszej szkoły. W klasyfikacji indywidualnej zajęli następujące miejsca:
I miejsce: Damian Bandos – kl. 3g
III miejsce: Adrian Maślanka – kl. 2a
IV miejsce: Jarosław Puzanowski – kl. 1d

Zwyciężyli również bezapelacyjnie z ogromną przewagą w klasyfikacji drużynowej i zakwalifikowali się do Finału Wojewódzkiego tychże zawodów.

Klasyfikacja drużynowa:
I miejsce: Gimnazjum nr 9
II miejsce: Gimnazjum nr 2
III miejsce: Gimnazjum nr 6

Zawody składały się z trzech części. Każdy uczestnik eliminacji rozwiązywał test wiedzy składający się z 25 pytań i wykonywał zadania praktyczne - jazdę rowerem po miasteczku ruchu drogowego i po rowerowym torze przeszkód. Przedstawiciel każdej drużyny wykonywał również opatrunek – potencjalnemu poszkodowanemu w wypadku drogowym. 19 maja 2009 roku będziemy reprezentowali nasze miasto w Finale Wojewódzkim, który odbędzie się w Nozdrzcu. Drużynę do zawodów przygotowywał mgr Sławomir Fugas.

*****

Dzień po hiszpańsku

28 kwietnia 2009 r. w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Kultury Hiszpańskiej przygotowany przez uczniów i nauczycieli Gimnazjum nr 9. Program był bardzo bogaty i interesujący. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną pod nazwą "Hiszpania kraj wielu kultur", usłyszeli popoularne piosenki hiszpańskie, takie jak: "La bamba" i "Me voy" w wykonaniu i aranżacji naszych uczniów. Niesamowite wrażenie zrobił pokaz tańców latynoamerykańskich w wykonaniu wszechstronnie uzdolnionej młodzieży z naszego gimnazjum. W dalszej części organizatorzy zaprezentowali zdjęcia z ostatniego pobytu naszych uczniów na Wyspach Kanaryjskich. Dużą popularnością cieszył się konkurs wiedzy o Hiszpanii przeprowadzany w poszczególnych klasach.

*****

Na pomoc zwierzakom

W dniach od 16 do 20 marca 2009 r. w naszej szkole, miała miejsce zbiórka darów na rzecz rzeszowskiego schroniska „Kundelek”, gdzie bezdomne i opuszczone zwierzęta znajdują swój dom. Koordynatorem całego przedsięwzięcia była pani Anna Pasieka - nauczyciel biologii. W organizację zbiórki zaangażowane były uczennice: Martyna Batóg, Patrycja Smoleńska, Gabriela Podolec, Maria Kaziród, Greta Frodyma, Anna Jaskot, Alicja Dańczak, Kamila Moskwa, Magdalena Franczyk oraz Katarzyna Tomaka.

Akcję poprzedziło rozwieszenie plakatów informujących naszą szkolną społeczność o jej celach i możliwości włączenia się w pomoc zwierzakom.

Zebrane przez nas dary to:

Zwieńczeniem całego przedsięwzięcia, była wizyta w schronisku, gdzie mogliśmy się bliżej przyjrzeć, jak żyją tamtejsi wychowankowie.

*****

No i zaczęło się...

22 kwietnia 2009r. przystąpiliśmy do egzaminu, do którego przygotowywaliśmy się przez trzy lata nauki w gimnazjum. Spoglądając na zadowolone twarze zdających, można śmiało powiedzieć: nie mamy się czego obawiać, jeśli chodzi o zaprezentowanie naszej wiedzy na testach.

*****

Uroczyste podsumowanie wyników wojewódzkich konkursów interdyscyplinarnych i przedmiotowych

16.04.2009 r. w WDK odbyło się uroczyste podsumowanie wyników wojewódzkich konkursów interdyscyplinarnych i przedmiotowych. Jak zwykle nasza młodzież spisała się wyśmienicie. 12 tytułów laureata oraz 23 finalistów lokuje naszą szkołę wśród najlepszych w województwie. Ogromne gratulacje należą się przede wszystkim uczniom za tak wspaniałe osiągnięcia. Podziękowania i gratulacje składamy nauczycielom i rodzicom. Największa „gwiazda” tegorocznych konkursów to niewątpliwie uczeń kl.IIIe naszego Gimnazjum Jarek Kolek, który został laureatem aż w sześciu konkursach /matematyka, informatyka, fizyka, chemia, j.angielski, j.niemiecki/ Pozostali laureaci: Łukasz Pilat /j.ang, j.niem./, Agnieszka Szot /geografia/, Kasia Nawalany /j.ang./, Dawid Ogonowski /historia/, Wojtek Tomasik /fizyka/

*****

Z wizytą w Strasburgu

W dniach 22-26 marca br. grupa uczniów z Podkarpacia, w tym również z naszej szkoły, odwiedziła Strasburg. Miasto, w którym znajdują się siedziby niektórych instytucji Unii Europejskiej: Parlament Europejski oraz Rada Europy, zaskakuje również swym niezwykłym charakterem. Liczne kamienice, klasztory, kościółki pozwalają poznać prawdziwy klimat Francji. Strasburg to stolica Alzacji - regionu na pograniczu niemieckim. Przepływają tędy dwie rzeki: Ren i Ill.

Głównym celem naszej wyprawy był oczywiście parlament. Ponieważ nasza eskapada została zorganizowana pod patronatem Pana europosła Mieczysława Janowskiego, mogliśmy poznać strukturę funkcjonowania całej Unii Europejskiej „od kuchni”. Podczas kilkugodzinnego pobytu w gmachu tej instytucji mieliśmy okazję wejść na trybuny sali obrad, usłyszeć przemówienia P. Danuty Hübner oraz P. Janowskiego, spotkać P. Hansa Gerta – Potteringa, który jest przewodniczącym Parlamentu Europejskiego. Pan przewodniczący, pomimo natłoku obowiązków, znalazł chwilkę na kilka pamiątkowych zdjęć. Uczestniczyliśmy także w lekcji na temat pracy posłów unijnych. Wówczas poznaliśmy współpracowników Pana Janowskiego. Dowiedzieliśmy się także, jak można zostać pracownikiem instytucji unijnych. Oczywiście nie mogliśmy opuścić tego budynku bez zdjęć z naszym opiekunem- europosłem. Była to żywa lekcja europejska, z której każdy młody człowiek wyniósł naprawdę wiele wartości oraz mógł zobaczyć na własne oczy, jak wygląda praca Polaków dla Europy.

Strasburg to nie tylko parlament, to także miejsce pełne monumentalnych budowli. Nad całą okolicą góruje wieża katedry Notre Dame wykonanej z czerwonego piaskowca, który wchodzi w skład podłoża tego regionu Francji. Każdego turystę wprawia ona w zachwyt, gdyż jej rozmiary są nieprzeciętne. Posiada wciąż działający zegar astronomiczny. Otwory okienne są wypełnione wspaniałymi witrażami. Warto tutaj dodać, że nazwa Notre Dame jest bardzo popularna w całej Francji. Strasburg najlepiej można zwiedzić żeglując kanałami rzecznymi. Łodziami można przepłynąć obok najpiękniejszych zakątków tego tajemniczego miasta. Jeśli ktoś po rejsie poczuje niedosyt, warto wybrać się na spacer po zaułkach uliczek oraz przejść przez chociażby jeden most spośród wielu.

W czasie naszej krótkiej wizyty we Francji zobaczyliśmy także Obernai. To niewielka miejscowość położona nieopodal Strasburga. Słynie z neogotyckiego kościoła, w którym znajdują się wspaniałe organy używane podczas specjalnych uroczystości. Ponadto, podobnie jak większość francuskich kościołów, jest potężną budowlą, w której wewnątrzu znajduje się niezbyt bogata sztukateria oraz panuje półmrok z powodu małej liczby okien. Jest to cecha charakterystyczna dla tamtejszej architektury, znacznie różnej od naszej polskiej, dlatego tak interesującej. Po wysłuchaniu kilku najistotniejszych faktów na temat świątyni spacerowaliśmy uliczkami Obernai. Znaleźliśmy tam sklepiki z pamiątkami, typowymi alzackimi wyrobami oraz czekoladą i piernikami, z których słynie ten region. Następnie udaliśmy się na Mont Saint Odile. Jest to wzniesienie, na którym znajduje się klasztor z ukrytym wewnątrz niego ciałem świętej Otylii. Jej szczątki znajdują się w ozdobionym licznymi ornamentami sarkofagu. Oprócz klasztoru można tam także podziwiać alzacką panoramę. Niestety, my nie mieliśmy takiej okazji, gdyż zaskoczył nas śnieg.

Alzacja to naprawdę niesamowicie ciekawy region. Na wielu lokalnych wyrobach można spotkać symbol bociana. Roślinność na tym obszarze jest nieco inna niż w pozostałej części Francji. Przykładem mogą być choćby rzadko spotykane drzewa iglaste.

Nasza wycieczka pomogła nam zrozumieć funkcjonowanie struktury UE. Przez długi czas będziemy wspominać Pana Mieczysława Janowskiego oraz jego współpracowników, którzy przyjęli nas bardzo życzliwie i starali się, pokazać wszystko to, co najciekawsze. Głównym motywem tej podróży było zachęcenie zwłaszcza młodych ludzi do brania udziału w wyborach do europarlamentu, a także udowodnienie, że Unia Europejska jest dla wszystkich i służy wszystkim.

Agnieszka Szot

*****

Dzień otwarty (10 marca 2009 r.)

Oj, działo się dużo! Tak naprawdę nie robiliśmy nic sztucznego, pokazaliśmy wszystkim zainteresowanym to, czym się zwykle w szkole zajmujemy. Zdjęcia nie są w stanie oddać wszystkiego, więc ZAPRASZAMY DO GIMNAZJUM NR 9 - TU JEST FAJNIE!

*****

Noc muzyczna w szkole (3 marca 2009 r.)

W piątek wieczorem grupa naszych uczniów przyszła do szkoły, aby muzykować ... do białego rana.

Do północy zajęci byliśmy przygotowaniem śpiewu na szkolne rekolekcje wielkopostne. W dalszej części rywalizowaliśmy w konkursach "Śpiewające fortepiany", "Jaka to melodia?", sprawdzaliśmy nasze umiejętności posługiwania się mózgiem w procesie logicznego myślenia (choć było nieźle po północy, nie szło nam najgorzej). Za trudne zmagania z niełatwymi zagadkami otrzymaliśmy słodycze.
Na niewyżytych muzycznie czekało karaoke, a dla kinomanów (tudzież dla tych, co chcieli ukradkiem zmrużyć oko) przygotowano pakiet filmów muzycznych. Nie zabrakło też wspólnego podjadania tego, co ze sobą przynieśliśmy, więc by spalić nieco kalorii, rozgrywaliśmy konkurencje sportowe.

Niektórzy z nas chętnie zostaliby do niedzieli. Niestety, nie przewidzieliśmy wcześniej, że wystarczy nam sił, by śpiewać przez cały weekend. Z żalem wracaliśmy do domów, dziękując nauczycielom: Elżbiecie Chmiel, Annie Dec i Bogusławowi Szczypcie za opiekę.

*****

Podkarpackie Warsztaty Regionalne w Gimnazjum nr 9

W sobotę 28 lutego 2009 nasza szkoła była gospodarzem Podkarpackich Warsztatów Regionalnych programu społecznego "Szkoła bez przemocy", w których uczestniczyło prawie 150 nauczycieli z całego województwa a także oficjalni goście: przedstawiciele Wojewody Podkarpackiego, Marszałka Województwa, Kuratora Oświaty, Radni Rzeszowa, jak również Zastępca Prezydenta Rzeszowa Henryk Wolicki.

Program warsztatów był bardzo bogaty. Na wstępie odbyła się dyskusja plenarna z przedstawicielami samorządu lokalnego na temat specyfiki i form współpracy szkół z samorządami lokalnymi na rzecz profilaktyki i przeciwdziałania przemocy. W dalszej części w grupach modułowych odbyły się szkolenia prowadzone przez doświadczonych trenerów z organizacji pozarządowych współpracujących z programem "Szkoła bez przemocy". Podczas spotkań nauczyciele poznali metody profilaktyki i przeciwdziałania agresji niezbędne w codziennej pracy z młodzieżą, takie jak: mediacje rówieśnicze, trening zastępowania agresji ART, debriefing, metody niwelowania stresu i zapobiegania eskalacji konfliktów.

*****

Po nagrodę Prezydenta Miasta i Puchar Dyrektora Gimnazjum nr 11

23 lutego odbyły się VIII Międzygimnazjalne Zawody Pływackie o Nagrodę Prezydenta Miasta Rzeszowa i Puchar Dyrektora Gimnazjum nr 11 w Rzeszowie.

Reprezentanci naszej szkoły spisali się świetnie. Wyniki prezentujemy w dziale "Sukcesy sportowe" [zobacz teraz].

*****

"Murzynek dla Murzynki"

20 lutego 2009r. SKC zorganizowało akcję pod nazwą „Murzynek dla Murzynki”. W czasie przerw sprzedawane były ciemne ciasta i ciasteczka. Uzbieraliśmy 663,82 zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na program „Adopcja serca”, w ramach którego nasza szkoła przyjęła pod opiekę chore, osierocone dziecko z Zambii.

*****

O Puchar Dyrektora

19 lutego odbyły się szkolne mistrzostwa w narciarstwie alpejskim. W zawodach zorganizowanych na malowniczo położonym stoku w Handzlówce wzięło udział 28 narciarzy i snowboardzistów.

W slalomie gigancie chłopców zwyciężył Mateusz Szpunar (3b). Drugie i trzecie miejsca zajęli odpowiednio Kuba Grodecki(3g) i Mateusz Filar (3a).

Wśród dziewcząt - bezkonkurencyjna okazała się Monika Kowal (2b), wyprzedzając Nataszę Gerlach (2a) oraz Karolinę Uchman (3c).

Zaciętą walkę o palmę pierwszeństwa stoczyli snowboardziści. Trudną trasę najszybciej przejechał Robert Kowalski (3b). Drugie miejsce zajął Kacper Lustyk (3b), a trzecie Maja Parys (3d).

*****

Nasza szkoła w nowym projekcie

Nasza szkoła, jako jedyne gimnazjum z Rzeszowa, zakwalifikowała się do Ogólnopolskiego Projektu pod nazwą „Fascynacje zaklęte w nauce i biznesie” finansowanego przez Unię Europejską. W ramach projektu uczniowie zdobywają wiedzę z zakresu przedsiębiorczości i nauk matematyczno-przyrodniczych, głównie biologii i chemii.

W szkole istnieją dwie grupy uczniów działających w projekcie. Pierwszy zespół o nazwie ,,Młodzi naukowcy” tworzy ciekawa świata młodzież: Aleksandra Bator, Agnieszka Kawuza, Bartosz Kulty, Daria Worosz i Kaja Zamorska. Do grupy drugiej ,,Instytut Jeffersona” należą: Marzena Dudek, Jakub Kołodziej, Michał Nowak, Maria Trzcińska, Filip Wołoszyn.

Uczniowie mają możliwość samodzielnego wykonywania doświadczeń np. badają jakie barwniki fotosyntetyczne zawierają liście fasoli, co jest materiałem zapasowym w komórkach roślinnych jak go wykryć itp. Ponadto w ramach zajęć z przedsiębiorczości młodzież poznaje cechy osoby przedsiębiorczej, na jakiej zasadzie funkcjonuje giełda papierów wartościowych, jak założyć swoje przedsiębiorstwo. Oprócz zajęć na młodzież czeka wiele atrakcji m.in. udział w wykładach pokazowych, wyjazdy na obóz naukowy do Mrzeżyna i kilkudniowa wycieczka do Berlina. Wszystkie wyjazdy finansowane są przez Unię Europejską. Uczniowie prowadzą swoje blogi, w których opisują swoje wrażenia i dokonania.

Projekt trwa przez 3 lata.

*****

ZIMOWISKO NARCIARSKO - SNOWBOARDOWE W ROZDZIELU - LASKOWA SKI

Ferie się kończą, a my żyjemy wspomnieniami z obozu narciarsko-snowboardowego w Laskowej - Ski, który był zorganizowany w dniach 1.02-7.02.09 przez UKS. Ponieważ panowały wspaniałe warunki śniegowe, można było poszaleć, oczywiście z umiarem, bo byliśmy pod czujną opieką naszych wychowawców. Mogliśmy doszlifować formę sportową, a także atrakcyjne spędzić długie zimowe wieczory w schronisku PTSM.

Przeżyliśmy niezapomniane chwile, tylko szkoda, że tak krótkie. Z niecierpliwością czekamy na kolejne wyjazdy i Mistrzostwa Szkoły.

*****

Zima w Hiszpanii

Grupa uczniów działających w Szkolnym Klubie Europejskim przy naszym Gimnazjum w ramach realizacji programu "Młodzież w działaniu" przebywała wraz z opiekunami w Santa Cruz de Tenerife.

*****

Goście z Niemiec

W dniach 12-19 stycznia 2009 r. na zaproszenie Uniwersytetu Rzeszowskiego przebywała w naszym mieście grupa uczniów i studentów Oberstufen-Kolleg an der Universität Bielefeld. Jest to jedyna tego rodzaju w Niemczech szkoła średnia, będąca jednocześnie częścią Uniwersytetu w Bielefeldzie.
Nasi goście spotkali się w ratuszu z władzami (Bielefeld jest naszym miastem partnerskim), zwiedzili Rzeszów, Przemyśl i Kraków.

Część naszych niemieckich kolegów chciała zobaczyć jak wyglądają lekcje w polskiej szkole. W czwartek 15 stycznia odwiedzili więc Gimnazjum nr 9. Brali udział w zajęciach lekcji angielskiego i niemieckiego w klasach drugich i trzecich. Na zakończenie spotkali się z Panem Dyrektorem.
Młodym Niemcom bardzo podobało się w naszym gimnazjum. Najbardziej zaskoczyła ich dyscyplina, porządek oraz młodzi nauczyciele uczący w naszej szkole.

*****

Laury w konkusie szopek

Dnia 12 stycznia 2009r. uroczyście rozstrzygnięto XVI Wojewódzki Konkurs Szopek Bożnarodzeniowych organizowany w Gimnazjum nr 8 pod patronatem Akcji Katolickiej Diecezji Rzeszowskiej, Podkarpackiego Kuratora Oświaty, Prezydenta Miasta Rzeszowa oraz Rady Rodziców przy Gimnazjum nr 8. W konkursie startowali również nasi uczniowie. W sumie nadesłano 270 prac. Dwa trzecie miejsca zdobyli: Jakub Kołodziej (szopka z owocu tykwy) i Natalia Pustelniak (szopka z pleksy, waty i mydła), a praca Anny Faryniak (szopka z makaronów) została wyróżniona.

*****

Pomagamy zwierzętom

W naszej szkole, w październiku , listopadzie i grudniu organizowano akcje pomocy schronisku KUNDELEK.

Akcja pt. „Pomóżmy zwierzakom” objęta jest patronatem Rzeszowskiego Towarzystwa Ochrony Zwierząt.

Celem akcji jest: wyrobienie u dzieci i młodzieży poczucia odpowiedzialności za współistnienie ludzi i zwierząt, kształtowanie wrażliwych postaw wobec istot słabych, gotowość do niesienia pomocy, uświadomienie roli człowieka jako posiadacza zwierząt.

W ramach akcji uczniowie przynosili pieniądze (zebraliśmy 118zł), karmę dla psów i kotów oraz różne akcesoria dla zwierząt. Z całkiem niezłym bagażem w dniu 19.12.08r. pojechaliśmy wraz z nauczycielką biologii p. Moniką Szaro do schroniska Kundelek, aby zawieźć zebrane dary – prezenty - zwierzętom na święta.

W ośrodku przywitało nas wiele piesków, które przyjaźnie merdały ogonkami. Po tak ciepłym przywitaniu pani ze schroniska oprowadziła nas po nim opowiadając historię niektórych zwierząt. Większość z nich została zabrana od właścicieli, którzy źle je traktowali, inne zostały znalezione w pudełkach, w których zostawili je ludzie, chcąc się ich pozbyć, bo się już znudziły.

Zapoznałyśmy się również z ustawą o ochronie zwierząt:
Art.1.1 Zwierzę jako istota żyjąca zdolna jest do odczuwania cierpienia, nie jest Rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę.

Opracowały: Katarzyna Paluch, Judyta Kidacka i Agnieszka Hałabud z klasy 3e.

*****

8 stycznia 2009

Ruszyła liga badmintona. Dziś (środa) gramy...

*****

Wigilia 2008

W czawartek 18 grudnia uczniowie pod opieką mgr Anny Dec i mgr Elżbiety Chmiel przygotowali program słowno-muzyczny, który był niespodzianką dla nauczycieli i pracowników naszego gimnazjum z okazji spotkania opłatkowego. W tym roku z racji tego, że obchodzimy rok św. Pawła treść montażu nawiązywała do jego hymnu o miłości. Wiersze ukazywały wielkość miłości Boga przychodzącego dla nas na świat w ludzkiej postaci.

*****

Świąteczna Zbiórka Żywności

W dniach 5-6 grudnia 2008 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w „Świątecznej Zbiórce Żywności” organizowanej po raz dwunasty przez Federację Polskich Banków Żywności. Akcja pod hasłem: „Kup coś dla nie siebie” odbywała się w wybranych supermarketach m. in. w „Biedronce” przy ul. Hetmańskiej. Zebrane dary jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia zostaną przekazane organizacjom wspierającym potrzebujących, w tym szczególnie dzieci, rodziny, osoby samotne, starsze oraz bezdomne.

*****

Loteria fantowa

5 grudnia 2008 r. SKC zorganizowało „loterię fantową”. Zostało przygotowane 120 losów. Akcja cieszyła się tak dużym zainteresowaniem uczniów i nauczycieli, że zabrakło fantów. W sumie, dzięki ofiarności osób zebrano 309,92 zł. Pieniądze z loterii zostały przekazane na rzecz akcji „Adopcja serca” (na zdjęciu dziewczynka z Zambii, którą nasza szkoła przyjęła pod opiekę).

*****

„Prymusik” z wizytą w „Nowinach”

1 grudnia redakcja „Prymusika” wybrała się na Kraszewskiego, by odwiedzić starszą koleżankę – „Nowiny”. O godzinie 9.00 byliśmy już na miejscu. Przywitał nas Łukasz Pado – dziennikarz sportowy, który oprowadzał nas po wnętrzach „reportażowej kuźni”.

Najpierw wkroczyliśmy do działu technicznego. Tu graficy tworzą układ stron, kompozycję. Redaktorzy techniczni zaczynają pracę o 14.00, bo wykonują ostatnie czynności zawiązane z wydaniem gazety. W drugim pomieszczeniu poznaliśmy pana Wojtka, który zajmuje się przyjmowaniem zgłoszeń od czytelników, wysłuchiwaniem ich problemów. Następnie odwiedziliśmy dział marketingu, który organizuje imprezy, konkursy i dba o reklamę. Również tu przychodzimy z prośbą o patronat. Czwartym punktem naszej wycieczki był sekretariat, obok którego swoje gabinety mają najważniejsze osoby w redakcji: redaktor naczelny- Stanisław Sowa oraz jego zastępca – Dariusz Dziopak. W sali obrad obejrzeliśmy prezentację „Jak powstaje gazeta Nowiny?”, czyli o wszystkim tym, czego czytelnik nie widzi, a dzięki czemu może rano kupić kolejne wydania gazety codziennej. Dowiedzieliśmy się, że najwcześniej „startują” pracownicy działu nowiny24.pl, a już o 9.00 w redakcji można spotkać wszystkich dziennikarzy. Rano odbywa się zebranie, na którym redaktor naczelny jest zasypywany pomysłami na artykuły. Co jest istotne, do niemal każdego tekstu musi być dołączone zdjęcie.

W kolejnym pomieszczeniu pisze się o sprawach bieżących, które dzieją się wokół nas Obok znajduje się niewielki pokoik dla gości, którzy przychodzą do redakcji z jakimiś problemami. Dalej zobaczyłyśmy, jak pracują informatycy działu on-line nowiny24.pl, strony, która jest aktualizowana na bieżąco.

Wreszcie wkroczyłyśmy do jednego z ciekawszych pomieszczeń – działu sportowego. Tu dziennikarze zajmują się sprawami związanymi z regionem i nie tylko. Te osoby przede wszystkim piszą , ale są również bezpośrednimi świadkami pasjonujących bądź też mniej ciekawych rzeczy dziejących się w sporcie. Na większe imprezy redakcja otrzymuje akredytację, co zapewnia dziennikarzowi darmowy wjazd na rozgrywki przez cały sezon albo na jeden mecz. Na mniejsze spotkania taka osoba może wejść za uprzednim pokazaniem legitymacji reporterskiej.

Jak się dowiedzieliśmy, nie trzeba być z wykształcenia dziennikarzem, aby nim zostać naprawdę. W redakcji cenione są studia takie, jak: politologia, wf, fotografia, itp., które czynią z nas specjalistów w danej dziedzinie. Później można pójść na uzupełniające studia dziennikarskie. Mile widziana jest znajomość języków obcych, bo trzeba się dogadywać, chociażby z zagranicznymi sportowcami, którzy tworzą znaczący procent rzeszowskich drużyn: siatkarskiej czy żużlowej.

Ostatnim z pomieszczeń, jakie odwiedziłyśmy, był dział fotograficzny, gdzie zobaczyłyśmy profesjonalny sprzęt fotoreporterski. Pan fotograf uświadomił nam właśnie, że aby robić dobre zdjęcia należy patrzeć na świat „przez obiektyw”, trzeba mieć pomysł i odpowiedni, niekoniecznie wysokiej klasy aparat. Rzemiosłem fotograficznym steruje przede wszystkim heliografia czyli malowanie światłem.

Zbliżał się koniec naszej wizyty. Zeszłyśmy ponownie do działu marketingu, by odebrać upominki. Na koniec nasz redakcyjny „przewodnik” dodał, aby skupiać się szczególnie na najbliższym otoczeniu, interesować się wszystkim, co dzieje się wokół nas.

Mamy nadzieję, że nie były to nasze ostatnie odwiedziny w „Nowinach”. Kto wie? Może któraś z nas będzie kiedyś pisać dla tego dziennika. A zacząć można już na studiach.

Monika Nabożny

Uczniowie w akcji pomocy dzieciom

Dnia 30 listopada 2008 grupa uczniów naszej szkoły (21 osób) uczestniczyła w akcji „Pomóż dzieciom przetrwać zimę” zorganizowanej już po raz 16 przez Radio Rzeszów, MOPS i Caritas. W godzinach od 9.00 do 14.00 w różnych punktach naszego miasta wolontariusze przyjmowali odzież, zabawki i żywność długoterminową. Łącznie zebrano ok. 1 tony żywności i 1 tonę odzieży i zabawek.

Więcej informacji. Fotogaleria.

*****

Dzień niemiecki

W sobotę 29 listopada obchodziliśmy w szkole dzień niemiecki. Przedstawiciele klas wzięli udział w zajęciach na temat muzyki, śpiewu i tańca, kuchni oraz historii i geografii krajów niemieckojęzycznych.

Część muzyczna przygotowana przez panią Agnieszką Rzemińską prowadziła uczestników od walca wiedeńskiego w wykonaniu Gabrysi Poźniak i Bartka Kołodzieja z klasy 1d, przez naukę ludowego tańca „Schuhplattler” do wykonania współczesnego utworu grupy Juli pod tytułem „Perfekte Welle” Piosenkę zaprezentowały: Gabrysia Podolec, Kasia Tomaka i Natalia Talaga z klasy 1e.

W części kulinarnej pod kierunkiem pani Moniki Kujałowicz uczniowie poznali słownictwo związane z kuchnią, przygotowali typowe niemieckie danie „Kartoffelsalat” oraz skosztowali piernika. Tłem do zajęć była prezentacja muzyczna przygotowana przez Marysię Trzcińską z klasy 2d.

Pani Melinda Tęcza zabrała uczestników w podróż w czasie i przestrzeni, prezentując najistotniejsze fakty dotyczące geografii, historii i współczesnych realiów krajów niemieckojęzycznych. Na zakończenie wszyscy sprawdzili swoją wiedzę, rozwiązując test konkursowy. Wyniki wkrótce…

*****

Podziękowania dla kwestujących

20 listopada 2008r. odbyło się spotkanie, które było podsumowaniem kwesty z dnia 1 XI na rzecz osób bezdomnych i ubogich. Odbyło się ono w Centrum Charytatywnym Diecezji Rzeszowskiej. Naszą szkołę reprezentowały: Justyna Małecka, Gabriela Połciewicz i Dominika Micał z opiekunem mgr Anną Dec.

Wszystkich zebranych przywitał prezes Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta w Rzeszowie p. Aleksander Zacios. Następnie wspólnie odmówiliśmy Anioł Pański. Katechezę o Wolontariacie przedstawił ks. Władysław Jagustyn - wicedyrektor Caritas.

Spotkanie uświetnił występ wokalistek z MDK, a także słodki poczęstunek. Na zakończenie pan prezes podsumował kwestę - zebrano w sumie 109 tys., 100 dolarów, 225 euro. Rozdano dyplomy dla wszystkich szkół i uczniów, którzy zaangażowali się w tegoroczną akcję (byliśmy najliczniejszą grupą uczniów biorących udział w kweście - 57 osób). Spotkanie zaszczycili przedstawiciele Radia Rzeszów i Gazety "Nowiny".

*****

11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości

W dniu 12 XI uczciliśmy rocznicę odzyskania niepodległości. Podczas uroczystej akademii padły pytania o patriotyzm młodych ludzi. Z satysfakcją odkryliśmy, że polska historia jest atrakcyjna dla innych narodów, o czym świadczy twórczość szwedzkiego zespołu Sabaton.

*****

Hołd poległym

Dnia 6 listopada 2008 r. uczniowie klas 2a oraz 3d należący do Szkolnego Koła Caritas wraz z opiekunką, panią mgr Anną Dec, nawiedzili rzeszowski cmentarz przy ulicy Targowej. Warto wiedzieć, że cmentarz ten jest najstarszą nekropolią w Rzeszowie i cieszy się szczególnym szacunkiem mieszkańców miasta. Są tam pochowani żołnierze walczący za wolność naszej Ojczyzny. To dzięki nim mamy teraz wolną Polskę.

Aby wyrazić naszą pamięć i wdzięczność dla poległych, zapaliliśmy znicze. Następnie odmówiliśmy modlitwę przy mogile powstańców z 1863 r. Całemu wydarzeniu towarzyszyły uczucia zadumy i refleksji. Chcielibyśmy, aby nasze pokolenie także zapisało się chlubnie na kartach historii naszej Ojczyzny.

*****

Kwestowaliśmy na cmentarzu

57 uczniów ze Szkolnego Koła Caritas wzięło udział w kweście, która odbyła się 1 listopada na cmentarzu Pobitno. Zbiórka została zorganizowana przez Towarzystwo św. Brata Alberta i Caritas Diecezji Rzeszowskiej. Uzyskane środki przeznaczone będą dla najuboższych rodzin.

*****

Spotkanie autorskie z poetą

28 października 2008r. w naszej szkole odbyło się spotkanie autorskie z Józefem Baranem: poetą, krytykiem literackim, z wykształcenia polonistą, który pisał m.in. dla "Dziennika Polskiego". Na swoim koncie ma liczne audycje radiowe, zagraniczne wydania utworów, niektóre jego wiersze znalazły się w programie nauczania szkoły średniej. Powstał o nim film pt. "Sztuka, dom, twórczość", który był wyemitowany w programie 2 Telewizji Polskiej.

Było to szczególne wydarzenie dla uczniów kl.II, bowiem wiązało się z promocją nowej książki "Tragarze wyobraźni".

Młodzież w skupieniu wysłuchała ciekawej prelekcji autora na temat nie tylko ostatnio wydanej książki .

*****

Uczniowski Różaniec

17 października 2008 r. w kościele Farnym odbył się Uczniowski Różaniec dla Jana Pawła II. Uczestniczyli w nim uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami: mgr Anną Dec i s. Feliksą oraz poczet sztandarowy pod opieką mgra Andrzeja Kluza. Różaniec prowadził ks. kanclerz Jan Szczupak. Nasza szkoła brała czynny udział w tym nabożeństwie – jedna z naszych koleżanek włączyła się w prowadzenie modlitwy, a druga, w imieniu nas wszystkich, złożyła różę pod obrazem Jana Pawła II, wyrażając w ten sposób nasz szacunek wobec Ojca Świętego.

W czasie różańca wysłuchaliśmy niezwykłych słów Papieża Polaka, który pragnął, abyśmy wymagali od siebie, choćby inni od nas nie wymagali. Mieliśmy okazję wysłuchać wystąpienia ks. bpa Edwarda Białogłowskiego. Mówił on o Żywym Pomniku JP II, do którego dołączyć może każdy, kto chce coś zmienić w swoim życiu.

Po modlitwie zostaliśmy zaproszeni na gorącą czekoladę.
Takie wydarzenia bez wątpienia są niecodzienną i fenomenalną uroczystością, dzięki której pogłębiamy swoją wiarę i poznajemy nauczanie Jana Pawła II.

*****

Dzień Edukacji Narodowej

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia. Zobaczyliśmy występ naszych kolegów i koleżanek. Szczególne wrażenie wywarł na uczniach Kabaret „Szpila”, występujący już nie pierwszy raz. W części artystycznej nie zabrakło też życzeń dla nauczycieli i słów wdzięczności za ich pracę włożoną w naszą edukację i wychowanie. Pan dyrektor mgr Marian Pietryka poinformował nas o tym, że kilku nauczycieli Gimnazjum nr 9 zostało w tym roku wyróżnionych nagrodami Kuratora Oświaty, Ministra Edukacji oraz Prezydenta Miasta Rzeszowa.

*****

Dzień Papieski

10 października 2008r. w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Papieski. W czasie przerw wsłuchiwaliśmy się w słowa Jana Pawła II, przypominaliśmy pieśni, które lubił i które stanowią jego przesłanie dla nas. Szkolne Koło Caritas zorganizowało akcję sprzedaży kremówek, karpatek i rogalików. Uzbieraliśmy około 610 zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na program „Adopcja serca”, w ramach którego nasza szkoła przyjęła pod opiekę chore, osierocone dziecko z Zambii.

*****

Wycieczka

W dniach 6-7 X 2008 klasy 2b i 2d pojechały do Lwowa: odpoczywaliśmy, zwiedzaliśmy, uczyliśmy się.

*****

Otrzęsiny

W dniu 1 października 2008r. w naszej szkole odbył się "chrzest" na gimnazjalistę. Uczniowie klas pierwszych musieli wykazać się znajomością życia szkoły, wyobraźnią, wiedzą ogólną oraz poczuciem humoru. Następnie złożyli uroczyste ślubowanie. Z tą chwilą oficjalnie przyjęci zostali do społeczności Gimnazjum nr 9.

Przypieczętowaniem tegoż wydarzenia były pamiątkowe dyplomy wręczone przez p. Dyrektora mgra Mariana Pietrykę wychowawcom tychże klas.

Po części oficjalnej miała miejsce wspólna integracyjna dyskoteka wszystkich "nowo ochrzczonych" gimnazjalistów.

*****

Wycieczka ekologiczna

24 września 2008r. odbyła się wycieczka ekologiczna Krosno- Prządki- Odrzykoń. Wzięli w niej udział uczniowie klas: 1i, 2c, 2h i 2a, pod opieką nauczycieli: A. Bobowskiej-Chmiel, M. Szaro, B. Szczypty.

Pierwszym miejscem naszej wyprawy było Krosno. Tu odbyła się ciekawa lekcja teoretyczna. Słuchaliśmy fascynujących opowieści pana leśnika i oglądaliśmy spreparowane okazy różnych zwierząt zamieszkujących tamtejsze lasy.

Kolejnym etapem naszej wędrówki był Rezerwat Prządki, który powstał w 1957r. Jego nazwa jest związana z legendą o pannach dworskich, które poniosły straszną karę za pracę w święto i zostały zamienione w głazy. Podziwialiśmy przedziwnych kształtów skały i skałki, które są niepowtarzalnym dziełem przyrody.

Na końcu odwiedziliśmy słynne ruiny zamku w Odrzykoniu. Były one miejscem zrodzenia się pomysłu na komedię A. Fredry pt. „Zemsta”. Utwór ten powstał na podstawie autentycznego sporu o ten zamek. Dookoła ruin rozciąga się malowniczy, pagórkowaty krajobraz Pogórza Dynowskiego. Przy dobrej pogodzie widać stąd panoramę Beskidu Niskiego.

Skomentowały:
P. Łoza, I. Kowalczyk, O. Wróbel z klasy 2c pod opieką mgr M. Szaro.

*****

Wielkie sprzątanie

W dniach 19-21 września, odbyło się wielkie „Sprzątanie Świata”. Tegoroczną akcję przeprowadzono pod hasłem „Ziemia w Twoich rękach”. Jak co roku, uczniowie naszego gimnazjum ochoczo włączyli się w ww. przedsięwzięcie. Mimo niesprzyjającej aury, uczniowie wyposażeni w worki do segregacji śmieci, wyruszyli na pomoc naszej planecie. Dzięki wytrwałości i rzetelności młodzieży, udało się posprzątać okolice naszej szkoły, a także tereny nad Wisłokiem, likwidując przy tym dzikie wysypiska śmieci.

Lekko zmoczeni deszczem, ale za to w świetnych nastrojach, powróciliśmy na zajęcia. Zebrane śmieci złożyliśmy do odpowiednich kontenerów.

*****

Obejrzyj galerię

Na stronie Podkarpackiego Kuratorium Oświaty można obejrzeć obszerną galerię z ubiegłorocznego występu naszych uczniów w Filharmonii Rzeszowskiej. [Zobacz teraz]

*****

Marsze na orientację

12 września 2008 r. w miejscowości Trzęsówka k/Kolbuszowej odbyły się pierwsze mistrzostwa gimnazjum w marszach na orientację. Udział w zawodach wzięło 90 osób podzielonych na dwuosobowe drużyny. Zwycięzcami zostały Sabina Cyrnek i Paulina Walat z klasy 1g.

*****

Spotkanie formacyjne

11 września 2008r. odbyło się spotkanie formacyjno-organizacyjne szkolnych kół Caritas, w którym uczestniczyło 20 uczniów naszego koła wraz z opiekunką, p. Anną Dec. Spotkanie rozpoczęło się uroczystą Mszą Św. Pod przewodnictwem ks. bpa Edwarda Białogłowskiego w sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej. Nasi uczniowie uświetnili tę Eucharystię poprzez odśpiewanie psalmu responsoryjnego i odczytanie modlitwy wiernych. Następnie udaliśmy się do II LO, gdzie wysłuchaliśmy prelekcji ks. A. Cyprysia –„Miłosierdzie ucznia Chrystusa”. Prelegent wskazał na ważny aspekt miłosierdzia: ten jest miłosierny, kto ma oczy, serce i ręce miłosierne. Nawiązał również do historii św. Pawła z Tarsu, który w swoim życiu doświadczył miłosierdzia poprzez nawrócenie. Spotkanie zakończyło się przekazaniem materiałów i posłaniem, by realizować miłosierdzie w naszych szkolnych kołach.

*****

6 września 2008r.

20 osobowa grupa uczniów działających w Szkolnym Kole Caritas zaangażowała się w olimpiadę dla osób niepełnosprawnych. Już po raz dziesiąty zorganizowała ją Caritas Diecezji Rzeszowskiej. W tym roku w spartakiadzie wzięło udział ok. 700 uczestników. Sportowe zmagania rozpoczęły się uroczystą Eucharystią w Kościele Garnizonowym w Rzeszowie. Mszy św. przewodniczył ks. bp Edward Białogłowski. W wygłoszonej homilii nawiązał do sobotniego dnia Niepokalanego Serca Maryi oraz do hasła olimpiady „Bądźmy Razem”.

Niepełnosprawni zmierzyli się z ośmioma konkurencjami. Jak co roku odbyła się wystawa prac artystycznych oraz loteria fantowa. Po spożyciu wojskowej grochówki uczniowie otrzymali pamiątkowy dyplom.

*****

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2008/2009 w Gimnazjum nr 9 tradycyjnie poprzedzone było Mszą Świętą w Kościele Farnym. W inauguracji uczestniczył wiceprezydent Rzeszowa Henryk Wolicki oraz proboszcz Parafii Farnej ks. Prałat Stanisław Bełza. Za wysokie osiągnięcia szkoły prezydent nagrodził dwoje naszych nauczycieli i 12 uczniów.

*****


Copyright © Gimnazjum nr 9
Projekt i wykonanie: Elżbieta Chmiel