Rok szkolny 2007/2008

Wyprawa do Południowej Afryki

Dzięki systematycznym badaniom, jakie prowadzimy w ramach programu Globe oraz projektowi dotyczącego czystości rzeki Wisłok zakwalifikowaliśmy się na wyjazd do RPA do Kapsztadu na 12. Międzynarodową Konferencję dla uczniów i nauczycieli działających w programie Globe.
W konferencji brało udział 51 krajów świata i w sumie około 500 uczestników. Nasza szkoła reprezentowała Polskę.
Konferencja rozpoczęła się 22 czerwca i trwała do 29 czerwca. Czas, który tam spędziliśmy na zawsze pozostanie w naszej pamięci. Nie tylko wiele się dowiedzieliśmy i nauczyliśmy, ale także sporo zwiedziliśmy.

Podróż samolotem trwała 15 godzin. Konferencja rozpoczęła się przywitaniem uczestników, weszliśmy z flagą polską i później odśpiewaliśmy nasz hymn narodowy.

W toku trwania konferencji braliśmy udział w wykładach naukowców na temat zanieczyszczenia środowiska. Prezentowaliśmy nasz projekt badawczy dotyczący czystości wody w Wisłoku. Na wieczornych spotkaniach prezentowaliśmy nasz kraj m.in. zatańczyliśmy poloneza oraz opowiadaliśmy uczestnikom o ciekawych miejscach w Polsce, sławnych ludziach z naszego kraju, tradycyjnych potrawach, a także uczyliśmy ich polskich słówek grzecznościowych. Zwiedziliśmy Przylądek Dobrej Nadziei - chyba najpiękniejsze miejsce na Ziemi. To tam spotkaliśmy dziko żyjące żyrafy, strusie i małpy . Obserwowaliśmy również kolonie pingwinów na wybrzeżu w Simon’s Town. Ponadto byliśmy w przepięknym oceanarium, zwiedziliśmy centrum Kapsztadu ze wspaniałymi willami i ogrodami . Mimo piękna natury i tego co stworzył człowiek widzieliśmy slumsy, w których żyje około miliona tamtejszej ludności – widok, który na długo zostaje w pamięci.

Wyjazd był niesamowitym przeżyciem dla nas wszystkich. Staraliśmy się godnie zaprezentować nie tylko szkołę i region ale także Polskę. Więcej zdjęć można obejrzeć na stronie: www.globe.gov

W konferencji wzięli udział: Kaja Mirek, Paulina Dudek, Aleksandra Musiał, Jakub Zamorski, Michał Bałchan, Sebastian Stafiej i opiekun grupy Adrianna Chmiel – nauczyciel biologii.

*****

„Jeśli oni zamilkną kamienie wołać będą…”

Już od dwóch lat, uczestnicząc w projekcie „Przywróćmy pamięć”, zdejmujemy z cytowanych kamieni obowiązek świadectwa. Szukając śladów obecności Żydów w Rzeszowie – tych namacalnych i tych bardziej ulotnych – pogłębiamy wiedzę o naszym mieście, uzyskujemy pełny, a nie tylko cząstkowy obraz jego kulturowej przeszłości. Właśnie taki jest cel podejmowanych przez nas działań: poszukiwania pozostałości po dawnych mieszkańcach Rzeszowa, nocnego przemarszu „szlakiem żydowskim”, nocy z kulturą, kalendarzem i językiem hebrajskim, których efekty przedstawiliśmy w niedzielę 8 czerwca w czasie finałowej prezentacji programu w Lublinie.

*****

Święta Królowa Jadwiga naszą patronką

W dniu 7 czerwca 2008 miało miejsce sprowadzenie relikwii Wawelskiej Pani do Kościoła Uniwersyteckiego pod wezwaniem św. Królowej Jadwigi. W Rzeszowie. Uroczystość uświetnił występ uczniów naszego Gimnazjum, którzy przed nabożeństwem zaprezentowali inscenizację związaną tematycznie z życiem i działalnością królowej.
Koncelebrowanej mszy św. przewodniczył biskup rzeszowski Kazimierz Górny, zaś homilię wygłosił gość z Wawelu, ks. Janusz Bielański.
W mszy uczestniczył m.in. Senat UR, którego patronką jest św. Królowa Jadwiga, reprezentacje okolicznych szkół noszących imię Wawelskiej Pani, wojsko oraz alumni z rzeszowskiego seminarium.

9 czerwca to dzień obchodów 6. rocznicy nadania imienia naszemu gimnazjum, a jednocześnie dnia sportu i Dnia Dziecka.
Z tej okazji społeczność szkolna wzięła udział w mszy św. odprawionej w kościele pod wezwaniem św. Królowej Jadwigi. Następnie na dziedzińcu szkolnym odbyła się okolicznościowa akademia. Po części oficjalnej miały miejsce różnorodne imprezy kulturalne i sportowe, m.in. koncert „Nauczyciele dzieciom”, otwarty turniej tańca „Tańczyć każdy może” oraz rozgrywki sportowe: mecz nauczyciele – uczniowie, turniej piłki siatkowej, tenisa stołowego oraz piłki nożnej.

*****

Piknik Europejski"

W ostatnią sobotę, tj. 31 maja, grupa uczniów z naszej szkoły wybrała się na V Międzygimnazjalny Piknik Europejski. Impreza miała miejsce w VI LO w Rzeszowie.
Gdy doszliśmy do celu, właśnie miało rozpocząć się oficjalne powitanie wszystkich zgromadzonych, a następnie część artystyczna. Każde gimnazjum zapreentowało jakąś inscenizację, taniec lub piosenkę o Skandynawii - gdyż to był temat przewodni. Nasza szkoła przedstawiła krótki skecz. Trzeba przyznać, że naprawdę udało się nam rozbawić publiczność. W międzyczasie odbyły się dwa konkursy - plastyczny i z wiedzy o krajach skandynawskich. Podczas przerwy każdy mógł odpocząć i bez ogeaniczeń częstować się smakołykami, które między innymi przygotowały nasze koleżanki. Natomiast później obył się świetny koncert, gdzie zaśpiewano kilka najsłynniejszych piosenek zespołu "The cardigans". Potem przyszedł czas na ogłoszenie wyników i wręczenie nagród. Muszę przyznać, że uczniowie naszej szkoły spisali się wyjątkowo dobrze - pierwsze miejsce w konkursie wiedzy o Skandynawii oraz wyróżnienie w plastycznym. Gratulacje!
Atmosfera na pikniku była naprawdę przyjemna. Wszyscy świetnie się bawili. Sądzę, że nie mogą się doczekać kontynuacji tej imprezy.

Dominika Drąg

*****

"Bądźmy razem" - 1 czerwca 2008r.

Wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas wzięli udział w akcji "Bądźmy razem" organizowanej tradycyjnie z okazji Dnia Matki i Dziecka przez Caritas Diecezji Rzeszowskiej. Po uroczystej mszy św. w Kościele Świętego Krzyża uczestnicy przeszli na rzeszowski rynek, gdzie odbyły się różnorodne zajęcia, konkursy i zabawy dla rodziców i dzieci.
Nasi uczniowie odpowiedzialni byli za rozdawanie baloników, słodyczy, przyborów szkolnych, malowanie dzieci farbami oraz zbiórkę ofiar na cele Caritas.

*****

Projekt „Widzę i opisuję”

Trwają przygotowania do przyjęcia gości z Wysp Kanaryjskich w ramach projektu „Widzę i opisuję”. Data ich przybycia – 8 czerwca zbliża się wielkimi krokami. Chcemy ten czas jak najlepiej wykorzystać, aby wizyta Hiszpanów w Polsce wypadła pomyślnie. Przygotowujemy różne plakaty i prezentacje na temat naszego regionu. Opracowujemy teksty w języku hiszpańskim, aby przybliżyć uczestnikom miejsca, które odwidzą podczas wizyty. Pracujemy nad stroną internetową dotyczącą projektu oraz nad zabawami integracyjnym, które będą pomagały nawiązać dobry kontakt z Hiszpaniami. Pod czujnym okiem opiekunów uczymy się kroków naszego narodowego tańca, którym jest polonez. Zostanie on zaprezentowany podczas spotkania poświęconego kulturze obydwu państw.

*****

Konkurs „Z Rzeszowa do Brukseli”

2 czerwca ruszył pierwszy etap konkursu „Z Rzeszowa do Brukseli”. Do konkursu zgłosiło się wielu uczniów kuszonych główną nagrodą. Trzech najlepszych wyjedzie do Komisji Europejskiej w Brukseli. Niech wygrają najlepsi!

*****

Ekspedycja „Karpacka puszcza”

W dniach 28 – 30 maja odbyła się wyprawa górska w Gorce i Pieniny. Wędrowaliśmy po szlakach górskich podziwiając piękno naszych polskich gór. Poznawaliśmy najcenniejsze przyrodniczo obszary Karpat, jakimi są Gorczański i Pieniński Park Narodowy. Dodatkową atrakcją były zajęcia z orientacji w terenie – wyznaczaliśmy azymuty i orientowaliśmy mapę.

*****

SERPELICE MAJ 2008

Po raz kolejny odbyły się zawody w marszach na orientację. Tym razem klasy 1b i 1d pojechały daleko, bo nad Bug do Serpelic. Pięknie tam. Nieskażona natura, olbrzymie prawie puste przestrzenie, rozległe łąki nadbużańskie- wspaniała sceneria do rozgrywania marszów na orientację. Skupiliśmy się na zawodach, w których podstawowe zadania polegały na wyznaczaniu azymutów i orientacji wg nich. Według nich poszukiwano punktów. Zawody poprzedzone były szkoleniem. Ponadto było dużo sportu, dyskotekowania, no i poznawania historii (Bełżec, Hrubieszów, Serpelice, Grabarka, Drohiczyn, Sarnaki, Krotoszyn, Pratulin, Neple, Terespol, Chełm, Lebiedziew).

*****

Dzień arabski

W naszej szkole jak zwykle multikolorowo i multikulturowo! Już po raz trzeci uczniowie z naszego gimnazjum mieli okazję poznawać historię, geografię i kulturę krajów muzułmańskich. W tym roku w warsztatach uczestniczyli uczniowie klas 1e, 1f oraz przedstawiciele klas 1a i 1d pod opieką nauczycieli: p. Agnieszki Rzemińskiej (koordynatorki imprezy), p. Barbary Borek, p. Alicji Wiktor i p. Marka Pondla.

Działo się…
• Niektórzy ze zdumieniem przekreślili znak równości między słowami Arab i muzułmanin.
• Po raz kolejny wykazano fałsz w równaniu: „wyznawca Islamu = terrorysta”.
• Kto tylko chciał, mógł nauczyć się wiązać chustę „arafatkę”.
• Uczestnicy zajęć poznali ciekawe przedmioty związane z dniem codziennym mahometan: dywanik modlitewny z kompasem do wyznaczania kierunku na Mekkę; czajniczek do parzenia herbaty; „różaniec”; pojemniczek na „eyeliner”; eleganckie etui na chusteczki; egzemplarz Koranu; wydany po arabsku Nowy Testament i kilka innych.

Ale i tak wszyscy z niecierpliwością czekali na:
• degustację arabskiej herbaty (dla zainteresowanych podajemy przepis: herbata czarna, herbata miętowa, kardamon i dużo cukru)
• i pokaz mody arabskiej.

Z pewną nieśmiałością dziewczęta nałożyły typowe dla muzułmanek nakrycia głowy. A potem się zaczęło… stroje tradycyjne i bardziej współczesne, skromne i obficie zdobione, damskie i męskie…
…No i rajd po szkole, by pokazać się kolegom.

Zapraszamy również do przeczytania relacji na stronie http://www.arabia.pl

*****

"GIMjazda"

W sobotę 10.05.2008 r. w Gimnazjum nr 3 w Rzeszowie odbyło się spotkanie robocze zorganizowane przez Towarzystwo Cyklistów i Przyjaciół Kultury. To spotkanie miało na celu przygotowanie Gimnazjalistów to cyklu wyjazdów rowerowych po okolicach Rzeszowa – pod nazwą GIMjazda. Spotkanie które zgromadziło uczniów kilku rzeszowskich gimnazjów, przebiegało w miłej atmosferze - co widać na zamieszczonych fotografiach. Składało się ono z dwóch części: – szkoleniowej – prowadzonej przez wykwalifikowanych ratowników drogowych, a dotyczącej udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej. – treningowej – jazda po sprawnościowym torze przeszkód oraz przegląd techniczny rowerów. Teraz czekamy na pierwszą dłuższą wycieczkę rowerową – GIMjazdy! Uczniowie naszej szkoły w spotkaniu uczestniczyli pod opieką mgr. Sławomira Fugasa.

*****

Jeździmy bezpiecznie

Eliminacje Miejskie Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym odbyły się 28 kwietnia 2008 w Szkole Podstawowej nr 17 w Rzeszowie.
Reprezentanci naszej szkoły odnieśli duży sukces w tychże zawodach. Bezapelacyjnie zajęli I miejsce w klasyfikacji drużynowej – kwalifikując się do Finału Wojewódzkiego w Ulanowie.
W klasyfikacji indywidualnej uczniowie naszego gimnazjum zajęli:
I miejsce – Damian Bandos – kl. 2g
II miejsce – Adrian Maślanka – kl. 1a
XIII miejsce – Dawid Połciewicz – kl. 3f
Zawody tradycyjnie składały się z trzech części. Każdy uczestnik eliminacji rozwiązywał test wiedzy składający się z 25 pytań i wykonywał zadania praktyczne - jazdę rowerem po miasteczku ruchu drogowego i po rowerowym torze przeszkód. Przedstawiciel każdej drużyny wykonywał również opatrunek – potencjalnemu poszkodowanemu w wypadku drogowym.

13 maja w finale wojewódzkim w Ulanowie nie poszło nam już tak doskonale, jak w eliminacjach miejskich. W gronie 23 drużyn – reprezentantów powiatów województwa podkarpackiego, uplasowaliśmy się na 11 miejscu. Poziom zawodów, był bardzo wysoki i wyrównany, a bezapelacyjne zwycięstwo odnieśli uczniowie Gimnazjum z Czarnej k. Dębicy – i to oni będą reprezentowali województwo podkarpackie w finale ogólnopolskim.
Drużynę do zawodów przygotowywał mgr Sławomir Fugas.

*****

Strzelać też potrafimy!

10 maja 2008r. uczniowie naszej szkoły spotkali się, aby rywalizować ze sobą na strzelnicy. W drodze na obiekt, który znajduje się w Ropczycach wstapiliśmy do Pustkowa. W miejscu tym znajdował się niegdyś obóz koncentracyjny. Nasi opiekunowie (p. Tomaka, p. Zięba i p. Pabisz) opowiedzieli nam, co nieco o historii Pustkowa. Następnie udaliśmy się do głównego miejsca wyprawy. Pełni zapału i wiary w zwycięstwo, wysłuchaliśmy porad oraz uwag pana Magdonia (opiekuna strzelnicy). Emocje przy strzelaniu były niesamowite, szczególnie podczas pojedynków, w których naszym celem były tarcze przeciwnika. Po wyczerpujących zabawach przyszedł czas na posiłek i ostatni punkt wycieczki, jakim była miejscowość Granice, gdzie znajduje się krzyż z okazji drugiego tysiąclecia chrześcijaństwa. Po dniu pełnym ciekawych przygód wróciliśmy cali i zdrowi do Rzeszowa.

Angelika Kochman, Dominika Woźniak

*****

Międzynarodowa rywalizacja w Czechach

W dniach 8-10 maja 2008r. uczniowie: Mateusz Sobala, Bartosz Malinowski, Michał Bałchan uczestniczyli w GLOBE GAMES w Czechach. Rozgrywki odbyły się w miescie Bystřice nad Pernštejnem. Mieliśmy okazję rywalizować z uczniami z Węgier, Niemiec, Słowacji i Chech. Nawiązaliśmy nowe znajomości. Zwiedziliśmy Western Town czyli kowbojskie miasteczko, które zrobiło na nas duże wrażenie.

*****

„Kibol to nie kibic"

14 maja w naszym Gimnazjum odbyło się spotkanie młodzieży z organizatorami projektu edukacyjno-prewencyjnego pod patronatem Prezydenta Miasta Rzeszowa „KIBOL TO NIE KIBIC”. W spotkaniu uczestniczyli: aspirant Adam Szeląg – Komenda Miejska Policji, Zygmunt Rybarski – Urząd Miasta Rzeszowa, Władysław Przygoń – prezes i Szymon Solecki – piłkarz Stali Rzeszów, Zbigniew Wiech – v-ce prezes i Kamil Walaszczyk – piłkarz Resovii.
W trakcie spotkania poruszano problemy związane z zachowaniem się „kiboli” na meczach piłkarskich. Apelowano o właściwą postawę młodzieży podczas wydarzeń sportowych. Piłkarze obydwu drużyn podkreślali, że niewłaściwe zachowanie na widowni wpływa negatywnie na poziom spotkań piłkarskich i nie pomaga w osiągnięciu sukcesu.
Przedstawiciel policji mówił o konsekwencjach wybryków na trybunach oraz o zdecydowanych działaniach stróżów prawa w rozwiązaniu problemu.

*****

3 maja w naszej szkole

Uroczystą akademią uczciliśmy kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W skupieniu wysłuchaliśmy montażu słowno-muzycznego przygotowanego przez mgr Agatę Stachowicz i mgr Monikę Szaro. Oprawę muzyczną przygotował mgr Mirosław Wysokiński.

*****

Orientuj sięW dniu 26 IV grupa uczniów naszej szkoły uczestniczyła w zawodach na orientację oraz szkoleniu z zakresu posługiwania się mapą i kompasem w Beskidzie Niskim w okolicach Folusza i Kątów. Wyznaczaliśmy między innymi azymut Cergowej z Góry Grzywackiej. Wyników nie podajemy, gdyż byłoby ich za dużo.

*****

GLOBE - kolejny sukces!

Nasza szkoła od lat uczestniczy w ekologicznym programie GLOBE. W tym roku w rankingu gimnazjów w Polsce biorących udział w programie zajmujemy I miejsce pod względem ilości przesłanych badań, a II miejsce spośród wszystkich szkół. To wielki sukces - pokonaliśmy wiele szkół, w tym szkoły o profilu chemicznym. W nagrodę otrzymaliśmy dyplomy złożone na ręce Dyrekcji na Konferencji Dyrektorów, która miała miejsce 25 kwietnia 2008 r. oraz trzy bezpłatne miejsca na warsztaty uczniowskie w Dolinie Baryczy. Ponadto grupa uczniów będzie reprezentować szkołę, region i Polskę na konferencji dla uczniów i nauczycieli, która odbędzie się w Czechach.
Do jednej z czterech sekcji badawczych istniejących na terenie szkoły może zapisać się każdy uczeń. Chętnych nie brakuje.

*****

Edukacja... nie tylko w szkole

W dniu 24 kwietnia zwiedziliśmy wystawę „COP dla przyszłości” w Stalowej Woli o rozwoju gospodarczym naszego regionu. To ważne. Pokazuje ona, że Polak potrafi, że możemy być dumni z naszego narodu, że nasza przeszłość to nie tylko martyrologia, ale też i duże osiągnięcia na skalę światową. Najważniejsze w idei COP-u było to, że w tworzonych zakładach wykorzystywano polską myśl techniczną dla Polski. Trzeba o tym pamiętać także dzisiaj. Nie zapomnieliśmy też o tej drugie stronie polskiej historii. Poznaliśmy twórczość Artura Grottgera i złożyliśmy kwiaty na pomniku żołnierzy polskiego Podziemia zamordowanych przez NKWD i komunistów w Turzy.

*****

Egzamin gimnazjalny

*****

Podsumowanie konkursów przedmiotowych

4 kwietnia 2008 r. Podkarpackie Kuratorium Oświaty zorganizowało w Rzeszowskiej Filharmonii uroczystość podsumowania konkursów przedmiotowych. Naszą szkołę spotkało ogromne wyróżnienie. Byliśmy najlepsi wśród podkarpackich gimnazjów prowadzonych przez gminy, ponieważ mieliśmy 13 laureatów.
Szczęśliwi "najlepsi z najlepszych" upamiętnili swój udział w uroczystości na zdjęciach zamieszczonych niżej.

*****

O naszych uczniach w prasie

Najlepsi uczniowie Podkarpacia (Nowiny 7 kwietnia 2008).

Zobacz też jak plasuje się nasza szkoła (w artykule zawarte jest zestawienie szkół o największej liczbie laureatów):
Młodzież mamy mądrą (Gazeta 4 kwietnia 2008).

*****

Koncertowaliśmy w Filharmonii Rzeszowskiej

Młodzież naszej szkoły pod kierunkiem mgr Anny Dec i mgr Elżbiety Chmiel przygotowała program słowno-muzyczny pt. „Życie jest cudem”, który zaprezentowany został 2 kwietnia 2008r. w czasie koncertu Młodzi dla Młodych "Bądźcie Solidarni z Życiem" w dużej sali koncertowej Filharmonii Rzeszowskiej. Koncert był zorganizowany w ramach obchodów Narodowego Dnia Życia, który w tym roku przebiegał pod hasłem: „Macierzyństwo największa karierą”. Patronat nad obchodami objęli: Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Wojewoda Podkarpacki i Podkarpacki Kurator Oświaty.
Koncertu mieli okazję wysłuchać, oprócz wielu innych zaproszonych gości, również uczniowie klasy 2g.

*****

W trzecią rocznicę śmieci Jana Pawła

1 kwietnia 2008r. pamiętając o trzeciej rocznicy śmierci naszego drogiego papieża wysłuchaliśmy uroczystej akademii poświęconej obronie życia ludzkiego. Wybór tematu nie był przypadkowy, gdyż Sługa Boży Jan Paweł II był wielkim obrońcą życia. Przypomnieliśmy sobie zatem wiele ważnych słów Ojca Świętego Jana Pawła II, które dotyczą prawa człowieka do życia od samego poczęcia do jego naturalnej śmierci. Zwróciliśmy też uwagę na wielki dar, jakim jest dla kobiety macierzyństwo - jemu też wiele uwagi poświęcił papież.
Program pt. "Życie jest cudem" (w nieco dłuższej wersji) został wcześniej zaprezentowany przez naszych uczniów w kościele pw. Świetej Trójcy podczas obchodów Narodowego Dnia Życia, który w tym roku przypadł dokładnie w Poniedziałek Wielkanocny (24 marca).
Uczestników programu przygotowały panie mgr Anna Dec i mgr Elżbieta Chmiel.

*****

Noc języków i śpiewu

Nasi uczniowie nie mogą żyć bez szkoły! Kto nie wierzy niech się dowie, że noc z 28 na 29 marca gimnazjaliści spędzili ... w szkole. Uczniowie klas 1a i 1e pod przewodnictwem mgr Agnieszki Rzemińskiej i mgr Kazimiery Woś poznawali sekrety języka, ciekawostki kultury oraz niezwykłe smaki kuchni niemieckiej i francuskiej, sprawdzali też swoją wiedzę o Niemczech i Francji.

... A tymczasem grupa uczniów pod opieką mgr Elżbiety Chmiel i mgr Anny Dec oraz mgra Bogusława Szczypty wypełniła noc śpiewem. Nie zabrakło konkursów muzycznych, typu "Śpiewające fortepiany", "Jaka to melodia?", karaoke, czy filmy muzyczne. Wszystkiego dopełniły zajęcia sportowe.

Niżej krótka fotorelacja z nocy w szkole.

*****

Dzień otwartych drzwi, czyli… normalny dzień

Dzień 27 marca 2008 to normalny dzień. Uczniowie Gimnazjum nr 9 przyszli rano do szkoły, uczyli się, a później… zostali w szkole na zajęciach pozalekcyjnych, jak każdego dnia. Mogą wybierać między zajęciami sportowymi a zajęciami w kołach przedmiotowych, między kółkiem języka angielskiego a kółkiem języka niemieckiego czy francuskiego lub hiszpańskiego, między zajęciami bractwa rycerskiego a Związku Strzeleckiego „Strzelec”, między zajęciami plastycznymi a teatralnymi, między Gildią a Klubem Filmowym, między Klubem Europejskim a Klubem Sportowym, między…, krótko mówiąc, każdy znajdzie coś dla siebie. Normalne. Każdego dnia uczniowie spotykają się na wielu zajęciach i uczą się. Tak samo i 27 marca.
Ale z drugiej strony – zajęcia tego dnia różniły się od pozostałych. Oto wczoraj wszyscy starali pokazać to, co najlepsze, to, czego się nauczyli, stąd też wysoki poziom prezentowanych zajęć. Koszykarze grali na pełnych obrotach, strzelcy non stop patrolowali szkołę, rycerze szkolili i szkolili, chemicy i fizycy dokonywali odkryć, artyści odgrywali role w wielu europejskich językach, uczestnicy wymian zagranicznych zachęcali do wyjazdów, zwolennicy zdrowego trybu życia częstowali sałatkami, bibliotekarze informowali, w kawiarenkach literackich kwitło życie towarzyskie, kinomani oglądali film „Pociąg życia”, internauci surfowali… w ciągu dwóch godzin od 16 do 18 można było zapoznać się z całą bogatą ofertą szkoły. Nawet remont podwórka miał znaczenie symboliczne – u nas wciąż coś się tworzy.
Odwiedziło nas ponad 230 osób (rozdawaliśmy ulotki, a było ich 200 i szybko się skończyły). Wszystkim, którzy skorzystali z naszego zaproszenia serdecznie dziękujemy:
- Rodzicom, że przyprowadzili dzieci;
- Dzieciom, przyszłym uczniom, że przyprowadziły Rodziców;
- Absolwentom, że przynieśli wspomnienia i sentymenty i podzielili się nimi.
Podziękowania składamy też wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowania. Bez Was, Uczniowie i Nauczyciele, nie byłoby możliwe tak piękne przedstawienie Naszej Szkoły.
A, jeszcze jedno. Niektórzy Goście napisali nam, czym chcieliby zajmować się w gimnazjum. Wśród propozycji pojawiło się założenie radia, jeszcze więcej informatyki... wygląda na to, że w następnym roku też się będzie działo…

Zapraszamy do galerii.

*****

Spotkanie z eurodeputowanym

Dnia 25 lutego b.r. w naszej szkole gościł były prezydent miasta Rzeszowa, obecnie jeden z polskich eurodeputowanych do parlamentu Europejskiego, dr Mieczysław Janowski. Podczas spotkania pan poseł pokrótce przedstawił nam plan pracy Komisji Europejskiej. Zapoznał nas z harmonogramem obrad Parlamentu. Spotkanie to przybliżyło nam historię i strukturę Unii Europejskiej. Młodzież z naszej szkoły zafascynowana opowieściami pana Janowskiego chętnie zadawała pytania. Ożywieni przez pana posła postanowiliśmy zgłębiać naszą wiedzę na temat Unii Europejskiej, aby w pełni zostać młodymi obywatelami wspólnoty Europejskiej. Z niecierpliwością oczekujemy na kolejne spotkanie z eurodeputowanym.

Dominika Drąg
Joanna Gaweł
Dawid Ogonowski

*****

Żywa lekcja historii

22 lutego 2008 r odbyła się żywa lekcja historii, patriotyzmu, tradycji ojczystej oparta na wydarzeniach związanych z powstaniem styczniowym 1863 r. Lekcja prowadzona była przez harcerską grupę rekonstrukcyjną 51 RwDH Żuawi. Harcerze prezentowali mundury, broń, musztrę i zwyczaje panujące w oddziałach powstańczych.

*****

Rywalizacja na stoku

9 stycznia 2008 r. na stoku narciarskim w Gogołowie odbyły się VI Mistrzostwa Gimnazjum nr 9 w Narciarstwie Alpejskim i Snowboardzie.
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w autokarze w zawodach udział wzięło 49 zawodników i zawodniczek. Uczniowie rywalizowali w trzech kategoriach: narciarstwo dziewcząt, narciarstwo chłopców i snowboard.

Świetne warunki panujące na stoku i dyscyplina uczniów pozwoliły na sprawne przeprowadzenie zawodów.

Organizator zawodów - mgr Izabela Zamorska - kieruje specjalne podziękowania dla uczniów klasy 3d Jakuba Zamorskiego, Filipa Łuszczki i Jana Filipowskiego za pomoc przy ustawianiu i zwijaniu slalomu. Puchary i dyplomy dla 6 najlepszych zawodników uroczyście wręczył pan dyrektor mgr Marian Pietryka.

*****

WIZYTA POLSKICH DZIECI Z UKRAINY W NASZEJ SZKOLE

Od 7 grudnia gościmy w naszej szkole 18 osobową grupę polskiej młodzieży z Ukrainy. Celem wizyty jest podtrzymywanie polskości wśród naszych rodaków mieszkających na terenach obecnej Ukrainy. Goście zamieszkali u polskich rodzin i zostali serdecznie przyjęci przez uczniów i ich rodziców. Dzięki temu będą mogli poznać codzienne życie, zwyczaje i polską współczesną kuchnię. Przewidziano dla nich bogaty program, m.in. zwiedzanie Rzeszowa i zamku w Łańcucie, wycieczkę do Wieliczki i Krakowa.
We wtorek w ratuszu odbyło się spotkanie z Prezydentem Rzeszowa.
Uczniowie poznali również polską szkołę uczestnicząc w lekcjach i zajęciach pozalekcyjnych. Młodzież zachwycała się posiłkami w Pizzerii i McDonaldzie.
W ramach wizyty przewidziano spotkanie integracyjne w szkole, gdzie młodzież zaprezentuje swoje uzdolnienia. Dla gości zaplanowano konkurs wiedzy o Polsce.
W piątek 14.12.2007r. w godzinach dopołudniowych będziemy żegnać naszych gości, których czeka daleka droga (ponad 500km) do swoich rodzinnych domów do Dobryszewa k.Żytomierza.

*****

Z wizytą w Krakowie (17 XI 2007)

Św. Królowa Jadwiga zobowiązuje. Uczniowie klasy 1b i 1c wraz z modelarzami szkolnymi odwiedzili katedrę wawelską, by uczcić Patronkę szkoły. Przy Czarnym Krzyżu Świętej przypomnieliśmy sobie skrócony opis Jej działalności. Towarzyszyła nam krótka modlitwa i refleksja nad Jej życiem, tak owocnym. Na naszej wycieczce, jak w życiu, wzniosłość przeplatała się z potocznością. Sprawdziliśmy, jak teraz handluje się w Krakowie i porównaliśmy dawny „supermarket”, czyli Sukiennice, ze współczesnym – Galerią Krakowską. Jednak najważniejszego odkrycia dokonaliśmy w Muzeum Lotnictwa Polskiego. Zachwyt wzbudził podstawowy samolot myśliwski naszej armii podczas wojny obronnej w 1939 roku - PZL P 11c, jedyny zachowany. Równie legendarny jest spitfire z bitwy o Anglię. O dziwo, widzieliśmy także, o dziwo, F 16 (chyba)!!!

*****

Mieliśmy ostatnio powtórkę z „niemca". Materiał - masakra! Przydawka! Kto się tego uczył, ten wie, o czym mowa. Ale nam się udało. Nic dziwnego! Zamiast nudnych ćwiczeń mieliśmy pokaz mody!
Sami komponowaliśmy kreacje i sami je opisaliśmy. Nasze popisy uwieczniliśmy na fotach i na filmiku.
Kilka zdjęć prezentujemy poniżej.

*****

Uroczystą akademią uczciliśmy Święto Niepodległości.

*****

Zrealizowaliśmy program wycieczek edukacyjnych dofinansowanych przez rzeszowskie Kuratorium Oświaty. Uczniowie klas drugich wędrowali po Podkarpaciu poszukując śladów działalności naszej patronki oraz zbierając informacje o czasach jej panowania.
Szersze sprawozdanie wkrótce.

*****

BIBLIOTEKA – DOBRE MIEJSCE DLA CZŁOWIEKA!
22 października gimnazjalna biblioteka włączyła się w obchody Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych, przebiegające w tym roku pod hasłem „Uczenie się wspomagane przez Twoją bibliotekę szkolną”.
Specjalne zaproszenie do korzystania z tej szczególnej pracowni szkolnej zostało skierowane do tych uczniów, którzy w bieżącym roku nie zdążyli jeszcze biblioteki odwiedzić...
Zachęciliśmy czytelników do świadomego i aktywnego wypożyczania zbiorów oraz korzystania z funkcjonującego w czytelni Internetowego Centrum Informacji Multimedialnej.
Na wszystkich odwiedzających w tym dniu bibliotekę czekały słodkie niespodzianki, a na najbardziej aktywnych czytelników – upominki książkowe.

*****

„Młodzi głosują” Taką nazwę nosi ogólnopolska inicjatywa podjęta kilka lat temu przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Polega ona na tym, że przy okazji każdych wyborów: parlamentarnych, prezydenckich, czy samorządowych organizowane są równolegle wybory wśród uczniów gimnazjów i szkół średnich. Nasi uczniowie również skorzystali z okazji, aby wyrazić swoje sympatie polityczne.
Powołana komisja wyborcza w składzie: Gabriela Duda, Aleksandra Krzywkowska, Anna Orzech, Magdalena Socha, Paula Szczygieł, działała pod kierunkiem pana Stanisława Fereta i pana Krzysztofa Żarny.

Oficjalne wyniki wyborów w Gimnazjum nr 9:

Frekwencja wyborcza: 89,9 %
Liczba głosów oddanych: 527
Liczba głosów ważnych: 517

1. Platforma Obywatelska - 262 głosów – 50, 67 %
2. Prawo i Sprawiedliwość - 154 głosy - 29, 78 %
3. Lewica i Demokraci - 34 głosy - 6, 57 %
4. Polskie Stronnictwo Ludowe - 23 głosy - 4, 44 %
5. Liga Polskich Rodzin - 20 głosów - 3, 86 %
6. Samoobrona - 18 głosów - 3, 48 %
7. Polska Partia Pracy - 10 głosów - 1, 93 %

*****

Od 11 października w naszej szkole nie ma już nowicjuszy! Wszyscy zostali otrząśnięci! 200 uczniów klas pierwszych po przejściu licznych testów i rozwiązaniu wielu zadań udowodniło, że rzeczywistość szkolna nie ma przed nimi tajemnic. Świadkami tej ważnej chwili byli: pan dyrektor, który uroczystość otworzył, wychowawcy, czynem i słowem wspomagający swoich podopiecznych oraz przedstawiciele starszej braci uczniowskiej, którzy całość prowadzili.

Otrząsani musieli przejść nie lada próby, a to kredę zjeść, a to ciastku dać radę bez rąk pomocy, a to z zawiązanymi oczami rozpoznać przedmioty tak "egzotyczne", jak dziadek do orzechów, czy trzepaczka do piany. Społeczność szkolna odniosła przy tym taką korzyść, że teraz wiemy dokładnie ile ołówków wynosi szerokość sali gimnastycznej. Namęczyły się pierwszaki, z sił opadły... Z odsieczą przyszli wychowawcy, karmiąc swoich uczniów własnoręcznie i z zasłoniętymi oczami wyśmienitym serkiem danio. Niektórzy wyznali potem, że w takim tempie nigdy dotąd nie jedli. Odzyskawszy w ten sposób siły, mogli w przytomności wspomnianych wcześniej świadków uroczyście przyrzec, że szkole wstydu nie przyniosą i godnie ją reprezentować będą.

Całość zakończyły radosne pląsy w rytm pieśni (całkiem współczesnych).

*****

7 października 2007 r.
W przeddzień Tygodnia Miłosierdzia Caritas Polska zaprosiła do Teatru Polskiego w Warszawie wszystkich dyrektorów, pracowników i wolontariuszy Caritas diecezjalnych, w tym przedstawicieli najprężniej działających Szkolnych Kół Caritas, a także darczyńców i przyjaciół na doroczną Galę Nagrody "Ubi Caritas". Zaszczyt wyjazdu do stolicy i uczestniczenia w tej uroczystości przypadł naszym uczennicom aktywnie udzielającym się w Szkolnym Kole Caritas: Urszuli Bakoš, Izabeli Dziedzic, Marii Rybce, Małgorzacie Pazdan i Magdalenie Ludwin oraz opiekunce koła, mgr Annie Dec. W kategorii: "Współpraca z Caritas" główna nagroda przypadła znanemu piekarzowi z Rzeszowa, panu Janowi Adamowi Wszołkowi, który od wielu lat dostarcza swe wypieki do Caritas i w ten sposób wspiera działalność jadłodajni oraz świetlicy dla dzieci, a także Domu Samotnej Matki.
Oprócz udziału w uroczystej gali uczennice miały możliwość zwiedzić m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego i Katedrę Wojska Polskiego oraz pospacerować po Starówce.

*****

W dniach 27 września - 4 października nasi uczniowie zrzeszeni w Gildii wraz z opiekunami przebywali na Wyspach Kanaryjskich. Wizytę zorganizowano w ramach realizacji programu „OGIEŃ I WODA=ŻYCIE” (dofinansowanego przez Agencję Młodzież w Działaniu). O szczegółach dotyczących pobytu naszych uczniów można przeczytać w pliku tekstowym [pobierz].

*****

3 października 2007 roku grupa uczniów uczestniczyła w wycieczce ekologicznej przygotowanej przez Związek Komunalny Wisłok i będącej nagrodą za uczestnictwo w konkursie „Reporterzy Ekozespołów”.
Uczestnikami konkursu byli uczniowie klas IIa, IIc, IId, IIe, IIIc.
Plan wycieczki był następujący:
1. Zajęcia na modelowym gnieździe recyklingowym przy Szkole Podstawowej nr 26.
2. Wyjazd z przewodnikiem do największego na Podkarpaciu wysypiska śmieci w Kozodrzy.
3. Zwiedzanie sortowni odpadów w Paszczynie.
4. Zajęcia na ścieżce ekologicznej w rezerwacie "Bluszcze".
Wycieczka wzbudziła duże zainteresowanie uczniów. Opiekę nad uczniami sprawowały: mgr Bożena Adamczyk-Malicka i mgr Adrianna Chmiel.

*****

Z funduszy Uczniowskiej Gildii Miłośników Historii „Homo Viator” zakupiono kaski rowerowe. Korzystają z nich członkowie naszego stowarzyszenia podczas rowerowych wyjazdów i zawodów. Udostępniamy je także innym uczniom Gimnazjum nr 9. Zależy nam na bezpieczeństwie.

*****

Wygląd naszej szkoły po wakacjach bardzo się zmienił. Zajrzyj do galerii i zobacz jak się prezentuje w obiektywie nowa elewacja.

*****

WYCIECZKA DO CIĘŻKOWIC W DNIU 18 IX 2007.
W ramach integracji zorganizowano wycieczkę. Piszemy o niej, gdyż zebraliśmy wiele różnych relacji i trudno nam ustalić, jak było naprawdę.

Relacja I - relacja nauczyciela
Wyruszyliśmy spod szkoły o godzinie 8.15. Najpierw pojechaliśmy do Biecza, by zobaczyć słynny kościół pw. Bożego Ciała, a także szpital fundacji św. królowej Jadwigi, naszej Patronki. Zwrócono uwagę także na cmentarze wojenne z I wojny światowej. Następnie udaliśmy się do Kąśnej Dolnej, by zwiedzić miejsce związane z Ignacym Janem Paderewskim. W celu urozmaicenia pobytu na Pogórzu Ciężkowickim zorganizowano marsz niebieskim szlakiem po tzw. Skamieniałym Mieście. Wycieczkę zakończono wspólnym pieczeniem kiełbasek.

Relacja II - relacja ucznia
Wstałem rano, żeby zdążyć na wycieczkę, a tu pod szkołą wychowawcy grają w badmintona. Myślę sobie, co jest, ale przyjechał autobus i pobiegłem zająć miejsce. Cały tył był już zajęty. Trudno. Jechaliśmy do jakiegoś miasta. Podobno była w nim też jakaś królowa, która modliła się w kościele i coś wybudowała. Przy jakiejś ruinie wychowawca coś krzyknął, że nie słuchamy i kazał się ustawić do zdjęcia. Potem znowu żeśmy jechali, aż w końcu dojechaliśmy do parku, gdzie był staw. Tu mieszkał ktoś ważny, bo miał tyle nut, ile dolarów. Przewodniczka gadała o nim coś pół godziny i powiedziała, że jeszcze wszystkiego nie powiedziała. Ja też nie powiedziałem wszystkiego koledze, ale musiałem czekać, aż skończy. Stamtąd pojechaliśmy do innego miasta, zapomniałem, jak się nazywa, ale tu były skałki i na jedną weszliśmy. Była taka wąska szczelina, ale wychowawca się zmieścił, to ja też spróbowałem. Później ktoś nam upiekł kiełbasę, to żeśmy ją zjedli. Zrobiłem kolegom dużo zdjęć w autobusie.

*****

W piątek 14 września tradycyjnie wzięliśmy udział w Sprzątaniu Świata. Porządkowaliśmy tereny wokół szkoły. Natomiast klasa 3G sprzątała brzeg Wisłoka w ramach akcji zorganizowanej przez Zarząd Ligi Ochrony Przyrody w Rzeszowie.
Akcja przypomniała nam, że każdy z nas jest odpowiedzialny za stan środowiska naturalnego.

*****

... No i wystartowaliśmy.


Copyright © Gimnazjum nr 9
Projekt i wykonanie: Elżbieta Chmiel