Rok szkolny 2006/2007

*****

Kolejny rok szkolny już za nami. Okazał się dla nas wielce pomyślny – uczniowie uzyskali bardzo wysokie wyniki na egzaminie kończącym gimnazjum. Trzymamy teraz za nich kciuki przy kwalifikacji do szkół średnich.
Także uczniowie klas pierwszych i drugich mają się czym pochwalić, nic dziwnego więc, że wszystkie imprezy kończące oficjalnie naukę były bardzo radosne. Zaczęło się od komersu dla uczniów klas trzecich w dniu 16 VI 2007. Rozpoczął się on tradycyjnym polonezem, a uczniowie klas drugich w krótkiej części artystycznej pożegnali swoich starszych kolegów. Później kto chciał, uczestniczył w zabawie i poczęstunku przygotowanym przez rodziców.
Jak zwykle, ważnym wydarzeniem było wręczenie listów gratulacyjnych rodzicom uczniów wyróżniających się w nauce. Zdajemy sobie sprawę, że bez nich sukcesy szkoły nie byłyby możliwe, dlatego też zawsze nadajemy spotkaniu z rodzicami niezwykle uroczysty charakter, zapraszając ich do teatru „Maska”, w tym roku w dniu miało to miejsce 20 VI. Swoją obecnością zaszczycił nas przedstawiciel władz miasta, podziękował w imieniu Prezydenta Rzeszowa za osiągnięcia i obiecał, że następnego dnia złoży on wizytę w naszej szkole. Tak się stało. Pan Prezydent Tadeusz Ferenc odwiedził nas 21 VI i w bardzo radosnej atmosferze wręczył wyróżniającym się uczniom drobne upominki. Nagrodził też nauczycieli. Cieszymy się, że doceniono nasz wysiłek. Klasy trzecie pożegnaliśmy 21 VI. Po oficjalnej części odbyły się spotkania z wychowawcami. Wzruszone były obie strony. Klasy pierwsze i drugie zakończyły rok szkolny dzisiaj, tj. 22 VI. Krótka, dowcipna akademia wprowadziła zebranych w nastrój wakacji.

Życzymy wszystkim udanego letniego wypoczynku. Dziękujemy wszystkim nauczycielom, którzy przyczynili się do organizacji wymienionych imprez: mgr. Andrzejowi Kluzowi, mgr Jolancie Musiał, mgr Izabeli Zamorskiej, mgr. Markowi Pondlowi, mgr Bożenie Olszewskiej, mgr. Mirosławowi Wysokińskiemu, mgr Izabeli Dybowskiej oraz mgr. Sławomirowi Fugasowi.

*****

Jeśli „Pan Tadeusz”, to tylko na zamku. Najlepiej nadaje się Krzyżtopór w Ujeździe. Jest dostatecznie zrujnowany, a jednocześnie na tyle zadbany, by mógł uchodzić za miejsce akcji poematu. Od Rzeszowa to tylko sto kilometrów. 1 czerwca 2007 właśnie tam pojechaliśmy, by przedstawić artystyczne wizje inspirowane poematem Mickiewicza (i sugestią polonisty). Wieźliśmy ze sobą prace malarskie, gdyż planowany był wernisaż, ponadto ćwiczyliśmy recytację wybranych fragmentów utworu. Dojechaliśmy wraz z uciążliwą mżawką, ale nie przeszkadzała nam ona. Wybraliśmy wygodne i suche miejsce w stajni i otworzyliśmy z pompą wernisaż. Prace zostały ocenione, a tak się podobały, że na pniu zostały zlicytowane przez p. Bogusława Szczyptę. Teraz pojawili się szlachcice, Podkomorzy i Gerwazy i rozpoczęła się recytacja. Interpretacje były tak nowatorskie, jak przedstawienie „Balladyny” Gustawa Holoubka. To była część „dla ducha”. Natomiast, gdy pokrzepiliśmy się kiełbasą, zaczęły się walki bokserskie ( w szkole- dzień sportu, musieliśmy do niego nawiązać). Całość uwieńczyły pokazy akrobatyczne, niezwykle widowiskowe piramidy. Wróciliśmy do Rzeszowa ok.17.

*****

Dnia 14 czerwca 2007 r. Okręgowa Komisja Egzaminacyjna podała wyniki Egzaminu Gimnazjalnego w bieżącym roku szkolnym. Są one bardzo wysokie.
Średnia punktów, którą uzyskali nasi uczniowie:
w części humanistycznej 36,0
w części matematyczno-przyrodniczej 30,1.
Ogółem: 66,1 punktów.
[Poczytaj jeszcze]

*****

Znamy już zwycięzców. Najlepszym snajperem okazał się Rafał Piórkowski z wynikiem 44 punktów (na 50), drugie miejsce zajęli Daniel Słupek i Maciej Borek z 43 punktami. Może nie wszyscy wiedzą - 19 maja odbyły się pierwsze nieoficjalne mistrzostwa Gimnazjum nr 9 w strzelaniu z kbks-u. Na strzelnicy w Ropczycach rywalizowało 27 zawodników, którym kibicował Przemek Żak. Silną ekipę wystawił 3 pluton Jednostki Strzeleckiej 2021 pod dowództwem p.S.Fereta. Zawody mogły się odbyć dzięki współpracy Związku Strzeleckiego z Uczniowską Gildią Miłośników Historii oraz Ligą Obrony Kraju (to gospodarz zawodów- serdecznie dziękujemy p.Jackowi Magdoniowi za opiekę podczas strzelania, fachowy i cenny instruktaż). Na zakończenie drużyna nauczycieli (p.S.Tomaka i p.D.Zięba) rzuciła wyzwanie drużynie uczniów. Odbył się pojedynek z drużyną w składzie Rafał Piórkowski i Daniel Słupek. Lepsi okazali się... [Obejrzyj galerię]

*****

W dniach 16-25 maja br. grupa uczniów z naszego gimnazjum, wraz z opiekunami p. Moniką Głuszak i p. Martą Świętoń, uczestniczyła w wymianie ze szkołą francuską w Tulle. Po przylocie do Paryża mieliśmy okazję zwiedzić to piękne miasto. Pierwszym obiektem, który obejrzeliśmy była wieża Eiffel'a. Przecudny widok jaki roztacza się z samego szczytu zachwycił wszystkich. Zobaczyliśmy też katedrę Notre-Dame, Panteon oraz Łuk Triumfalny. Mieliśmy to szczęście, że tego samego dnia, odbywało się zaprzysiężenie nowego prezydenta Francji - Nicolasa Sarkozy' ego i mieliśmy okazję zobaczyć fragment uroczystości. Następnego dnia widzieliśmy fascynującą bazylikę Sacre-Coeur oraz Wersal z jego niezwykłymi ogrodami. Obie budowle wywarły na nas wielkie wrażenie. Po południu wyruszyliśmy w stronę Tulle. Około północy dotarliśmy na miejsce, gdzie gościnnie przyjęły nas rodziny francuskie. Spędziliśmy u nich cały weekend. W poniedziałek zwiedzaliśmy tamtejszą szkołę. Choć budynek pochodzi z 1903 roku, całe wnętrze jest nowoczesne. Istnieje tam nawet małe studio filomwe, w którym młodzi Francuzi mogą nakręcić amatorski film. Kolejnym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Trech - historycznej dzielnicy Tulle. Ta niepozorna francuska miejscowość ma silne powiązania z Polską. Wiele osób znanych z naszej historii pochodziło właśnie z tutejszych okolic, m.in. królowa Ludwika Maria Gonzaga, żona polskich władców z dynastii Wazów: Władysława IV i Jana II Kazimierza. W siedzibie władz miejskich spotkaliśmy się z włodarzami miasta. Po południu wyrószyliśmy do słynnej na cały świat Haras de Pompadour. Kolejnego dnia zwiedzaliśmy Gouffre de Padirac - podziemną jaskinię. Ponieważ jest ona wypełniona wodą, podróżowaliśmy na tratwach. W trakcie wycieczki odwiedziliśmy urocze miasteczko Rocamadour. Niezwykłe w tym miejscu jest to, że wszystkie domy znajdują się tylko przy jednej uliczce, natomiast romański klasztor, był zbudowany bezpośrednio na skale. Kolejny dzień pełen był przygod i niespodzianek. Podczs podróży turystyczną kolejką po Limouges nagle odpadło koło od jednego z wagoników i musieliśmy go zostawić na środku ruchliwego ronda. Następnie udaliśmy się razem z naszymi francuskimi równieśnikami do pobliskiego zoo. Wspólna wycieczka i spacer sprzyjały wzajemnej integracji. W przedostatni dzień przed odlotem zwiedzaliśmy romantyczny zamek Turenne i miasteczko Collonges la Rouge. Nazwa ta nie jest przypadkowa, ponieważ w skład zbudowy miejskiej wchodzą wyłącznie urocze, małe różowe domki. Wieczorem, w szkole w Tulle, odbyło się pożegnalne spotkanie, podczas którego, razem z tutejszą młodzieżą śpiewaliśmy francuskie piosenki. Ostatniego dnia odbyło się już oficjalne pożegnanie z Francją i wszyscy z niechęcią, pełni wrażeń opuściliśmy ten piękny kraj, z nadzieją, że jeszcze kiedyś do niego wrócimy.

*****

W niedzielę 13 maja odbyło się ogólnopolskie spotkanie uczestników projektu „Przywróćmy pamięć”. Siedmioro uczniów udało się wraz z panią Agnieszką Rzemińską do Warszawy, gdzie w Synagodze Nożyków zebrali się przedstawiciele szkół działających w ramach tej akcji. Najaktywniejsi z nas: Zuzanna Roszka z 1c, Dawid Ogonowski i Gerard Marciszewski z 1g opowiadali o pracy, jaką wykonywali w Rzeszowie pod kierunkiem pana Witolda Raczka. Wszyscy uczestnicy wzięli udział w warsztatach na temat kultury żydowskiej. Spotkanie miało charakter targów. Nasze stoisko odwiedziło wiele osób. Udało nam się nawiązać kontakt z osobami pochodzenia żydowskiego, których przodkowie związani byli z naszym miastem. Wyjazd dostarczył nam wielu pomysłów do dalszej pracy.

*****

W bieżącym roku szkolnym nasze gimnazjum uczestniczyło w wojewódzkim konkursie ekologicznym pt.. „Reporterzy Ekozespołów”. Opiekunem konkursu była mgr Bożena Malicka.
Cele konkursu:
-Tworzenie trwałych nawyków i zachowań ekologicznego stylu życia w domu, szkole i najbliższym otoczeniu;
-Poszanowanie zasobów energii i wody w życiu codziennym,
-Zmniejszenie ilości wytwarzanych odpadów, poszanowanie zasobów energii, ograniczenie korzystania z prywatnych samochodów, ekologiczne zakupy i żywność.

Aby zrealizować postawione cele w naszej szkole podejmowano następujące działania:

24 stycznia 2007 r. uczestnicy konkursu wzięli udział w prezentacji ekologicznej, przeprowadzonej przez ekologa z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Rzeszowie, panią mgr Ewę Kozak.

28 lutego uczniowie klas II uczestniczyli w prezentacji pt. „Ukraińskie Karpaty Wschodnie” przygotowanej przez podróżnika, pana mgra Jacka Wnuka, absolwenta UMCS w Lublinie i Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi.

7 kwietnia młodzież naszej szkoły spotkała się na wykładzie na terenie Zakładu Energetycznego w Rzeszowie.

24 kwietnia 30 osobowa grupa uczniów z Gimnazjum nr 9 została oprowadzona po Stacji Uzdatniania Wody w Zwięczycy.

26 kwietnia w ramach konkursu odbyła się prezentacja na temat oszczędzania energii elektrycznej. Wykład poprowadził pracownik Zakładu Energetycznego w Rzeszowie.

*****

Tam nas jeszcze nie było! Zwiedziliśmy w dniach 8-11 V polskie Podlasie i Roztocze. Nocowaliśmy w Serpelicach w domu o nazwie „Porcjunkula” prowadzonym przez księży Kapucynów. Każdemu możemy polecić to miejsce, o które dba ks. Piotr. Dlaczego warto pojechać na Podlasie? Rozwiąż test, to się dowiesz. A ponadto obejrzyj fotoreportaż.
Pytanie 1. Co przedstawia zdjęcie?
a) pomnik w Bełżcu,
b) krajobraz po wybuchu wulkanu,
c) fabryczne hałdy

Prawidłowa odpowiedź: a. W Bełżcu na Roztoczu Niemcy wybudowali obóz zagłady o powierzchni 7 hektarów i w ciągu 9 miesięcy zgładzili w nim ponad 500 tys. Żydów. Wstrząsające. Teraz teren całego (6 hektarów) obozu stał się pomnikiem.

Pytanie 2. Gdzie to jest?
a) w Iraku,
b) w Afganistanie,
c) w Koroszczynie.

Prawidłowa odpowiedź: c. W Koroszczynie k. Terespola znajdują się resztki fortu wybudowanego przez Rosjan w XIX wieku. Umocnienia były częścią potężnej twierdzy Brześć.

Pytanie 3. Z jakiego filmu pochodzi to zdjęcie?
a)„Quo vadis”,
b) „Nad Niemnem”,
c) „Lalka”.

Prawidłowa odpowiedź: b. Choć nie do końca. Rzeka Bug dzięki swojej malowniczości imitowała Niemen (który znalazł się po wojnie poza granicami naszego kraju) w ekranizacji powieści Elizy Orzeszkowej.

Pytanie 4. Jak nazywa się ta miejscowość?
a) Szawle,
b) Częstochowa,
c) Poczajów

Prawidłowa odpowiedź: b. To Góra Pokutników w Grabarce. Tu prawosławni przynoszą swoje krzyże podczas pielgrzymek. Powstało tu sanktuarium, nazywane „prawosławną Częstochową”

Pytanie 5. Z jaka religią kojarzy ci się napis na nagrobku?
a) islam,
b) judaizm,
c) prawosławie

Prawidłowa odpowiedź: a. Zdjęcie pochodzi z muzułmańskiego cmentarza tatarskiego – mizaru w miejscowości Lebiedziew k. Terespola. To tutaj osadzani byli jeńcy tatarscy z licznych wojen XVII wieku. Mogli swobodnie wyznawać swoją religię. Polska zawsze była tolerancyjna.

*****

KONSTYTUCJA TRZECIEGO MAJA
Z okazji 216 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia przygotowana przez naszych uczniów na podstawie scenariusza opracowanego przez pp mgr Jadwigę Amano i mgr Monikę Pięciak.
W ogromnym skupieniu i odpowiednim nastroju przeżywaliśmy wydarzenia tamtych lat. Okolicznościowe przemówienie wygłosił dyrektor szkoły.

*****

21 kwietnia 2007 r. w Zespole Szkół w Krasnem odbyły się Eliminacje Miejskie i Powiatowe OGÓLNOPOLSKIEGO TURNIEJU Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. To już XXX jubileuszowa edycja tego Turnieju. W zawodach tradycyjnie duży sukces odnieśli uczniowie naszej szkoły. W klasyfikacji indywidualnej zajęli pierwsze oraz trzecie miejsce:
I miejsce: Damian BANDOS – kl. 1g
II miejsce: Mateusz TRZECIAK – Gimnazjum nr 2
III miejsce: Damian MAŚLANKA – kl. 3a
Nasi reprezentanci zwyciężyli również w klasyfikacji drużynowej i zakwalifikowali się do Finału Wojewódzkiego tychże zawodów, który odbędzie się 12 maja 2007 r. w Sędziszowie Małopolskim.
Zawody składały się z trzech części. Każdy uczestnik eliminacji rozwiązywał test wiedzy składający się z 25 pytań i wykonywał zadania praktyczne - jazdę rowerem po miasteczku ruchu drogowego i po rowerowym torze przeszkód. Drużyna wystąpiła w następującym składzie: Damian BANDOS – kl. 1g, Damian MAŚLANKA – kl. 3a, Dawid POŁCIEWICZ – kl. 2f.
Dużą atrakcją dla zwycięzców Turnieju była przejażdżka z kierowcą rajdowym prawdziwym samochodem rajdowym.
Drużynę do zawodów przygotowywał mgr Sławomir Fugas.

*****

Gimnazjum nr 9 znowu najlepsze!
20 kwietnia 2007r.odbyła się w Warszawie ogólnopolska Konferencja Dyrektorów Szkół Programu Globe podsumowująca 10 lat Programu Globe w Polsce. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele NFOŚiGW, Ambasady USA,MEN,UNEP/GRID-Warszawa.
Krajowy Koordynator Programu Globe w Polsce p.Magdalena Machino –Nagrabecka przedstawiła dotychczasowe osiągnięcia polskich szkół w tym programie.
Przedstawiciel Ambasady podziękował uczniom, nauczycielom i dyrektorom szkół za zaangażowanie i pracę na rzecz Globe. Mówił również o ogromnym znaczeniu programu na rzecz ochrony środowiska.
Podczas konferencji odbyła się również miła uroczystość wręczenia nagród wyróżnionym szkołom. Była to szczególnie miła chwila dla Gimnazjum nr 9 ponieważ w rankingu wszystkich szkół w Polsce nasza placówka zajęła II miejsce za XI LO z Wrocławia a wśród gimnazjów w całej Polsce bezapelacyjnie I miejsce.
Po zakończeniu konferencji dyrektorzy wyróżnionych szkół zostali przyjęci przez Pana Viktora Ashe Ambasadora USA w Polsce.

*****

W dniach 12-14 kwietnia 2007 r. 15-osobowa grupa uczniów naszej szkoły przebywała w miejscowości Strzelczyska (Striłecke) na Ukrainie. Wyjazd związany był z przekazaniem młodzieży z polskiej szkoły podstawowej w Strzelczyskach książek, słodyczy, zabawek i artykułów szkolnych zebranych w naszej szkole.
Strzelczyska to niewielka, licząca 500 mieszkańców, miejscowość oddalona o kilka kilometrów na południe od Mościsk. Mieszkańcami są sami Polacy, co czyni ją ewenementem w skali całej Ukrainy. We wsi jest szkoła, kościół, dom ludowy a miejscowa społeczność jest silnie zintegrowana i kultywuje polskie tradycje. Sama szkoła została wybudowana ze środków Senatu Rzeczpospolitej Polskiej w 2002 r.
Jest to szkoła 9-klasowa z polskim językiem nauczania. Poszczególne klasy są 9-11 osobowe, a w samej szkole uczy się około stu dzieci ze Strzelczysk i okolic. Na Ukrainie jest inny system oceniania, obowiązuje skala 12-stopniowa. W Strzelczyskach uczy 10 nauczycieli, większość z nich ukończyła studia w Polsce, niektórzy z nich nawet w Rzeszowie.
Jeżeli chodzi o budynek, to sprawia on okazałe wrażenie, czego nie można powiedzieć o jego wyposażeniu. Pracownia komputerowa jest dosyć skromna, brak w niej dostępu do sieci internetowej.
Dzieci są bardzo grzeczne. Byliśmy na lekcji języka ukraińskiego w klasie drugiej, która była bardzo specyficzna. W klasie… nie było nauczyciela. Ciekawe, czy nasi uczniowie przez 45 minut byliby tacy spokojni. 9-latkowie zrobili nam krótką lekcję języka ukraińskiego. Próby czytania poszczególnych wyrazów doprowadzały do wielu zabawnych sytuacji.
Po obiedzie toczyliśmy zacięte pojedynki w piłkę nożną i koszykówkę.
Pierwszy dzień naszego pobytu na Ukrainie zakończyliśmy wspólnym polsko-ukraińskim ogniskiem i dyskoteką.
Drugiego dnia zwiedzaliśmy Lwów. Zobaczyliśmy Cmentarz Łyczakowski, Cmentarz Orląt Lwowskich, wzgórze zamkowe, zabytkowe kościoły, operę i ratusz. Przez cały czas towarzyszyła nam piękna pogoda. Żal było wyjeżdżać z tego przepięknego miasta.
Ostatni dzień naszego pobytu poświęciliśmy na delektowanie się czasem wolnym.
Trzy dni minęły błyskawicznie. Dzięki temu pobytowi, my mieszczuchy, poznaliśmy uroki życia na wsi. Niektórzy nawet nauczyli się odróżniać kaczki od gęsi. Zaczęliśmy też doceniać to co mamy. Tutaj nawet pięcioletnie dzieci pomagają w gospodarce. Zrozumieliśmy też, że Polska nie kończy się na granicy, tylko jest też tam, gdzie są Polacy pamiętający o swojej tożsamości. Jedynym minusem tej naszej wyprawy była podróż przez granicę a właściwie sześciogodzinny postój…

*****

3 kwietnia br. gościliśmy pracowników naukowych zrzeszonych w Stowarzyszeniu Arabia.pl – p. dr Katarzynę Górak-Sosnowską, p. Magdę Kubarek oraz p. Dalię Nazmi-Fahim, które po raz drugi odwiedziły naszą szkołę z programem edukacyjnym „W kręgu kultury islamu”. Celem tego programu jest m. in. zapoznanie uczniów z tradycją cywilizacji muzułmańskiej, poznanie ich religii, uczenie rozumienia i akceptowania cudzych poglądów, dostrzeganie podobieństw i rozumienie różnic kulturowych. Uczestnikami tegorocznego programu byli uczniowie z klas 2a oraz 1c. Młodzi prowadzili dyskusję nt. stereotypów muzułmanina, zapoznali się z filarami Islamu (jest ich 5), rysowali portret muzułmanina (w turbanie i z Koranem w ręku). Uczniowie dostali do rąk Koran, oglądali charakterystyczne dla krajów przedmioty, m. in. dywanik modlitewny, krążek szyicki, kadzidełka, dzbanek do wody, szkatułkę tytoniu o niezwykłym orientalnym zapachu. Najciekawszym elementem warsztatów (a było to do przewidzenia) okazało się zakładanie tradycyjnych arabskich strojów. Dziewczyny wybierały te najbardziej ozdobne i wyszywane cekinami stroje, chłopcy zaś białe galabije i arafatki. Uczniowie świetnie sobie radzili z alfabetem arabskim, czytaniem Sury, dopasowywali geograficzną układankę, z której dowiedzieli się, gdzie mieszkają Arabowie i jaka jest ich liczba. Na zakończenie skosztowali herbatę gotowaną po arabsku, której słodko-aromatyczna kompozycja zapachowa pozwoliła im raz ostatni „przenieść” się do krajów arabskich.

Więcej na ten temat można przeczytać na www.arabia.pl, jest tam również obszerna fotogaleria z imprezy. Serdecznie polecamy.

*****

TURNIEJ w ramach akcji "Rusz się Człowieku"
2 kwietnia 2007 gościliśmy w naszej szkole reprezentacje piłkarskie kilku zaprzyjaźnionych szkół, czyli G10, G2, i G1, zarówno chłopców, jak i dziewcząt. Na szkolnym boisku zrobiło się kolorowo od strojów piłkarskich, były także flagi. Przystąpiliśmy do rozgrywek w roli gospodarza i jednocześnie faworyta. Trudno nim nie być, gdy tuż przed turniejem udało się dokonać wielu transferów, dzięki którym w naszej reprezentacji zagrali sami zawodnicy o nazwisku Ronaldinho. Po wielu meczach okazało się jednak, że zwycięstwo wywalczyli sobie uczniowie G10. Gratulujemy! My natomiast powetowaliśmy sobie w rozgrywkach żeńskiej piłki nożnej. Nasze zawodniczki odniosły bezapelacyjne zwycięstwo. Rozgrywki dziewcząt były równie emocjonujące (jeśli nie bardziej), co rozgrywki chłopców. Żadna nie odpuszczała i co chwilę dochodziło do emocjonujących spięć pod obiema bramkami. Kibice zachowali się jak należy. Obserwowali zawody zza boiska, z okien klasopracowni, bili brawo, nagradzali wysiłek wszystkich walczących. Serdecznie dziękujemy naszym gościom za udział w zorganizowanym przez nas turnieju. Dziękujemy wszystkim zawodnikom za ofiarność i stworzenie ciekawych widowisk, a także grę fair play. Kibicom dziękujemy za kulturalny doping. No i wielkie podziękowania dla organizatorów za dostarczenie kilku chwil rozrywki.

ROCZNICA
Dzisiaj mija 2. rocznica śmierci Naszego Papieża, Jana Pawła II. My, społeczność Gimnazjum nr 9 także wciąż pamiętamy osobę naszego wielkiego Rodaka. Uczciliśmy Jego pamięć krótkim montażem słowno-muzycznym, w czasie którego przypomniane zostały najważniejsze dokonania Naszego Papieża. Dzięki utalentowanym uczniom naszej szkoły program uroczystości był niezwykle urozmaicony. Wystąpili recytatorzy, śpiewacy i muzycy, przypominając zebranym utwory związane z pontyfikatem Jana Pawła II. Wszystko ubarwione zostało pokazem slajdów z życia Jana Pawła II. Cieszy nas, że znakomita większość uczniów zrozumiała sens rocznicy i zachowała podczas akademii odpowiednią powagę i skupienie. Uroczystość nie mogłaby się odbyć bez zaangażowania pp. Elżbiety Chmiel i Anny Dec. Jako widzowie, dziękujemy im za chwilę wzruszeń. Udało im się zebrać grupę uczniów, która przygotowała rewelacyjny spektakl – również im dziękujemy. Podziękowaniami obejmujemy również obsługę techniczną.

*****

W sobotę 31 marca uczestniczyliśmy w szkoleniu zorganizowanym przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego (FODZ). Zajęcia dotyczyły realizowanego przez nas projektu „Przywrócić pamięć”. Nie byliśmy sami. Gościli u nas uczniowie szkoły średniej z Przemyśla. Szukanie wspólnego języka z naszymi znacznie starszymi kolegami z jednej strony stanowiło trudność, a z drugiej przyniosło nam dużą satysfakcję. Pracowaliśmy pod kierunkiem instruktorek z Warszawy. Zajęcia uświadomiły nam położenie mniejszości pozbawionej szansy przedstawienia swojego punktu widzenia, a co za tym idzie – bycia zrozumianym. Taki los spotkał naród żydowski w czasach nazizmu, ale może spotkać każdą inną grupę społeczną nie dysponującą wystarczającym poparciem. Atrakcją była również forma zajęć oparta na metodzie projektu.

*****

30 marca 2007 roku w Zespole Szkół Technicznych w Rzeszowie odbył się konkurs informatyczno – sportowy pod hasłem „Ruch rzeźbi umysł, duszę i ciało”. Konkurs składał się z dwóch części – informatycznej oraz sportowej. Reprezentanci naszej szkoły w części informatycznej zajęli III miejsce, natomiast w części sportowej I miejsce. W klasyfikacji łącznej również I miejsce. W konkursie udział wzięli reprezentanci dziesięciu gimnazjów z Rzeszowa oraz powiatu rzeszowskiego.

Naszą szkołę reprezentowali:
część informatyczna – Mateusz Trześniowski – 3h, Piotr Strózik – 3h
część sportowa – Kamil Kałamarz – 3c, Jakub Lęcznar – 3c, Paweł Zygler – 3f, Klaudiusz Głowa – 3f, Kamil Bogdan – 3g, Mateusz Marczydło – 3g

Eliminacje szkolne do turnieju informatycznego przeprowadziła mgr Izabela Dybowska, uczniami w trakcie zawodów opiekował się mgr Sławomir Fugas.

*****

No i udało się! Nie mogło się nie udać! Postanowiliśmy po raz pierwszy zaprosić do naszej szkoły uczniów, którzy dopiero mają zamiar rozpocząć naukę w naszym Gimnazjum. „Dzień otwarty” wypadł 23 marca 2007. Zainteresowanie było bardzo duże. Przyszli uczniowie z rodzicami, uczniowie bez rodziców i rodzice bez uczniów. Wszyscy mogli podglądnąć warsztat pracy naszych nauczycieli podczas zajęć z informatyki i plastyki, ocenić ofertę zajęć pozalekcyjnych na pokazach rycerskich i strzeleckich, poznać umiejętności językowe gimnazjalistów i dowiedzieć się o kierunkach dotychczasowych częstych wojaży zagranicznych, oglądnąć prezentację multimedialną nt. naszej szkoły. Nieformalny sztab akcji znajdował się w bibliotece (wiadomo - Informacja i punkt strategiczny), formalny - w sekretariacie (wiadomo - Urząd). Zakamarki szkoły przedstawiali zarówno nauczyciele, jak i uczniowie. Cieszy taka współpraca, występowanie wychowanków i opiekunów po tej samej stronie, realizowanie wspólnego celu. Właśnie w ten sposób rozumiemy zadania szkoły - tworzenie wspólnoty. Dlatego serdecznie dziękujemy wszystkim absolwentom, którzy odwiedzili nas przy tej okazji: za radość, pamięć i chwilę miłych wspomnień. Zapraszamy ponownie! Serdecznie dziękujemy również wszystkim, którzy przybyli, by poznać naszą szkołę, skorzystali z naszego zaproszenia jako Rodzice i Uczniowie. Podziękowania należą się także przewodnikom: naszej młodzieży i naszym pedagogom. Bez ich udziału pokaz byłby niemożliwy.

*****

W marcu na świecie obchodzi się Dni Kultury Frankofońskiej. To doskonała okazja, by również w naszym gimnazjum zająć się promocją kultury francuskiej (czyt. frankofońskiej). Zaprosiliśmy zaprzyjaźnione gimnazja, swoją obecnością zaszczyciła nas także pani Aneta Sądej, dyrektor oddziału Alliance Française w Rzeszowie. Spotkanie otworzył nasz Pan Dyrektor Marian Pietryka, a później nastąpiły: multimedialna prezentacja na temat Francji, quiz wiedzy połączony z układaniem kopii wielkich zabytków Francji (wszystkie prace otrzymały burzliwe owacje zebranych na sali uczestników), teatrzyk w języku francuskim (nasza trupa aktorska przedstawiła sztukę o wilku), recytacja poezji francuskiej. Chcąc zaprezentować pełny obraz kultury francuskiej, przygotowaliśmy degustację francuskich serów. W sumie dziwimy się, że Francuzi życzą sobie wpisania swojej kuchni na listę światowego dziedzictwa, gdyż zapach… mniejsza z tym. Największą frajdę sprawiło śpiewanie piosenek francuskich (karaoke). Bawili się i uczniowie, i nauczyciele. Na koniec nauczyliśmy się układu tanecznego do znanej francuskiej piosenki „Les Champs Élysées”. Wszyscy tańczyli wspaniale, aż trzeba było taniec powtarzać ;-)

*****

W dniu 6 marca gościliśmy w szkole panią Agatę Tomaszewską z Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. Celem tej organizacji jest propagowanie kultury żydowskiej wśród dorastających Polaków, którzy o niej słyszeli tylko na lekcjach historii. Po zaprezentowaniu pokrótce dziejów Żydów w Polsce, pani Tomaszewska zachęciła nas do realizacji projektu „Przywróćmy pamięć”, który ma na celu ochronę dziedzictwa żydowskiego w Polsce, pokazała nam działania uczniów z innych miast, czym zmotywowała nas do pracy. Aktualnie poszukujemy pomysłów na działania, których gdzie indziej dotychczas nie podejmowano.

*****

1 marca 2007 r. w Puławach k. Rymanowa odbyły się już V MISTRZOSTWA G-9 W NARCIARSTWIE ALPEJSKIM I SNOWBOARDZIE o PUCHAR DYREKTORA SZKOŁY. W trzech kategoriach: narciarstwie dziewcząt, narciarstwie chłopców i nowboardzie rywalizowało łącznie 40 zawodników. Suma czasów dwóch przejazdów wyłowiła zwycięzców:

Narciarstwo dziewcząt:
1. Katarzyna ŁUSZCZKA
2. Sabina SARNA
3. Karolina UCHMAN

Narciarstwo chłopców:
1. Filip ŁUSZCZKI
2. Jakub GRODECKI
3. Jakub ZAMORSKI

Snowboard:
1. Maciej SZWAGIEL
2. Maciej PARYS
3. Kacper LUSTYK

Zawodnicy wykazali się świetną dyscypliną, sportowym zachowaniem i dużym poczuciem humoru. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku jeszcze więcej uczniów zdecyduje się dołączyć do nas…

*****

24 stycznia 2007 r. uczniowie klas Id i Ig wraz z opiekunami: p. Markiem Pondlem, p. Moniką Pięciak, p. Krzysztofem Żarną, uczestniczyli w wycieczce do Sejmu RP. Po ośmiogodzinnej podróży dotarliśmy do celu. Budynki na Wiejskiej przywitały nas zimową aurą. Po rutynowej kontroli w biurze przepustek Straż Marszałkowska wprowadziła nas do auli, gdzie spotkaliśmy się z posłem Janem Tomaką, który reprezentuje nasz region. Pan poseł przedstawił nam proces legislacyjny, przybliżył meandry polskiej polityki, a także odpowiedział na szereg pytań. Następnie udaliśmy się na galerię, gdzie obserwowaliśmy obrady, którym przewodził wicemarszałek Wojciech Olejniczak. Przy niemal pustej Sali posłowie debatowali nad polityką społeczną. Pan poseł oprowadził nas po budynkach Sejmu i Senatu. Byliśmy również świadkami konferencji prasowej Donalda Tuska i Hanny Gronkiewicz-Waltz na temat zawirowań związanych z deklaracjami majątkowymi wójtów, burmistrzów i prezydentów. Spotkaliśmy wielu znanych dziennikarzy, m. in. panią Monikę Olejnik. Na zakończenie p. Jan Tomaka wręczył nam pamiątkowe foldery i oprowadził nas po terenie parlamentu. Należy tylko żałować, że nasz pobyt trwał tak krótko.

*****

Jak co roku przed Świętami Bożego Narodzenia odbyło się w naszej szkole spotkanie wigilijne dla wszystkich pracowników. Poprzedziło je przedstawienie jasełkowe przygotowane przez uczniów. To piękna tradycja, która jednoczy nas wszystkich, pozwala nauczycielom przeżyć wspólnotę i dostrzec ogrom talentów artystycznych wśród swoich wychowanków. To oni zwykle przygotowują przedstawienie. O dziwo, każdego roku jest ono inne. Jak nauczyciele prowadzący to osiągają, że ciągle jest inny scenariusz i nawet inne, mało znane kolędy, trudno dociec. Ale dzięki temu z przyjemnością ogląda się te wspaniałe widowiska.

Tegoroczną nowością jest ogarnięcie poczuciem wspólnoty także uczniów szkoły. Przygotowane dla grona nauczycielskiego przedstawienie zaprezentowano wszystkim klasom, na dodatek uczniowie pod kierunkiem nauczycieli-językowców pochwalili się swoimi osiągnięciami i pokazali tradycje bożonarodzeniowe innych krajów europejskich. To piękne wydarzenie wpisze się na stałe w kalendarz naszej szkoły. Pośpiewaliśmy wspólnie kolędy. Nasze spotkanie zakończyło się w atmosferze radości i wspólnego życzenia sobie „Wesołych Świąt”.

*****

Jak mówimy, tak robimy. W dniu 20 XII 2006 zorganizowaliśmy manifestację w obronie języka polskiego, a konkretnie przeciwko zniekształcaniu nazwisk polskich sportowców na koszulkach podczas meczów reprezentacji (szczególnie siatkarzy i siatkarek). Nie chcemy, by ktoś ich przezywał. Zaprosiliśmy wszystkie rzeszowskie media, by wytłumaczyć powody naszego oburzenia i by nagłośnić nasz protest. Skorzystały z zaproszenia następujące: Polskie Radio, Gazeta Codzienna „Nowiny”, „Supernowości”, „Nasz Dom”, „Gazeta Wyborcza”. Niestety, zlekceważyła nas Telewizja Polska (ciekawe, czy naprawdę tak dużo ważnych spraw działo się dzisiaj w regionie?). Dziękujemy serdecznie Panu Jerzemu Maślance, Prezesowi Stowarzyszenia Nasz Dom Rzeszów, redaktorowi naczelnemu miesięcznika „Nasz Dom Rzeszów” i Panu dr. Kazimierzowi Maciągowi, pracownikowi naukowemu Uniwersytetu Rzeszowskiego. Oto argumenty skłaniające nas do protestu: istnieje Ustawa o języku polskim, która nakazuje troskę o naszą mowę ojczystą; obchodzimy Rok Języka Polskiego; brak znaków diakrytycznych zniekształca wymowę wyrazów. To wystarczy, by zwrócić uwagę na nazwiska siatkarzy. Podczas konferencji wyjaśniliśmy także reguły wymowy i pisowni wyrazów zawierających nosówki, a także przeprowadziliśmy mały konkurs krasomówczy. Sama manifestacja była też ciekawa. Poniósł nas entuzjazm i dlatego większa część manifestacji przypominała kibicowanie. Łatwiej kibicować niż manifestować. Ale jest to forma wyrażania swoich poglądów w demokratycznym społeczeństwie, forma zwrócenia uwagi na ważne problemy. Nie chcemy anarchii! Zadbaliśmy, by nasz protest był całkowicie legalny. Serdecznie dziękujemy wszystkim funkcjonariuszom Policji, którzy czuwali nad bezpieczeństwem uczestników. Wydaje się, że była to doskonała lekcja wychowania obywatelskiego. Oto fotoreportaż z naszych działań.

UWAGA, UWAGA!!!!!
Manifestacja osiągnęła swój cel.
Nawet na portalu Wirtualna Polska znaleźliśmy informacje i komentarze o naszej akcji. Bardzo nas to cieszy. Czekamy na kolejne reakcje! A my dalej będziemy robić swoje.

*****

22 listopada 2006 r. Nasze gimnazjum w październiku br. włączyło się do akcji „Przepustka do życia”, organizowanej przez UNICEF. Kampania ta ma na celu ratowanie życia dzieci w najbiedniejszym kraju na świecie Sierra Leone (Zachodnia Afryka). Życie tysięcy dzieci mogą uratować szczepionki – koszt jednej to tylko 40 gr, koszt zaszczepienia 1,50 zł.

Podczas trwania akcji w naszej szkole zebrano pieniądze na zakup 522 szczepionek.

Przebieg akcji:
Na początku października przygotowano gazetkę na temat sytuacji dzieci w Sierra Leone. Przeprowadzono też w każdej klasie lekcje wychowawcze, na których omawiano sytuację zdrowotną dzieci w krajach afrykańskich (możliwości opieki, leczenia, profilaktyki).

W dniu 10.10.2006r. zorganizowano dyskotekę pt. „Serce dla Afryki”, z której dochód przekazano na zakup szczepionek.

Do kampanii aktywnie włączyli się uczniowie klas 1d, 1g, 1e, wykonując prace plastyczne i przygotowując wystawkę pt. „Afryka nie tak odległa”.

22 listopada w ramach obchodów Dnia Afryki zorganizowano loterię fantową, z której cały dochód został przekazany na kampanię.
Sprzedawano też, za symboliczne 50 gr, ciasta i ciasteczka pieczone przez nauczycieli i uczniów gimnazjum. Natomiast przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, w oparciu o własny scenariusz, przygotowali dla koleżanek i kolegów ciekawe przedstawienie pt. „Fakty z Afryki”.
W ramach współpracy międzyszkolnej do naszej akcji przyłączyli się również uczniowie działający w Kole Misyjnym przy Szkole Podstawowej nr 12 w Rzeszowie. Za pośrednictwem opiekuna tego koła i zarazem naszego katechety – ks. mgra Daniela Kosiby przekazali pieniądze na szczepionki dla dzieci z Sierra Leone.

Poniżej prezentujemy zdjęcia z przedstawienia w całości przygotowanego przez uczniów.

*****

Ach ci Strzelcy! Mają już książkę o sobie! Jej autorem jest dr Jerzy Majka. Część współczesną historii strzeleckiej przedstawił w niej dr Dariusz Zięba – nauczyciel naszej szkoły. Książka nosi tytuł „Strzelcy. Z dziejów Związku Strzeleckiego w Rzeszowie”. I właśnie wczoraj, 14 listopada 2006 roku, bohaterowie publikacji mieli okazję spotkać się na wieczorze autorskim z dr Majką. Jest on pracownikiem Muzeum Okręgowego w Rzeszowie i jednocześnie popularyzatorem wiedzy o naszym regionie. Interesuje go szczególnie historia wojskowości, dlatego też większość swoich publikacji poświecił dziejom jednostek wojskowych działających w Rzeszowie. O swoich książkach mówił z pasją, która udzieliła się słuchaczom. Obecni byli zarówno starsi Rzeszowiacy, jak też młodzież zrzeszona w Związku – wszak o nich jest jedna z publikacji. I do nich też skierował swoje słowa Autor. Mówił, że ich poprzednicy więcej dawali od siebie dla społeczeństwa, niż chcieli brać. Ponadto przypomniał postacie, które zasłużyły się w dziejach Europy (W. Sikorski, S. Maczek i inni), a wywodziły się stąd. Można przypuszczać, że młodzi uświadomili sobie, jaką dumą powinno ich napawać pochodzenie z Podkarpacia, szczycącego się takimi tradycjami. Młodzi Strzelcy z naszego gimnazjum zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie z dr. Jerzym Majką, szefem Strzelca w Rzeszowie – Markiem Strączkiem oraz opiekunami z naszej szkoły – Stanisławem Feretem i Dariuszem Ziębą.

*****

11 listopada 2006 roku rodzice dziesięciorga naszych uczniów mogli mieć powody do dumy. W trakcie uroczystości patriotycznych z okazji Święta Niepodległości składali oni swoją pierwszą w życiu tak uroczystą przysięgę. Wstępowali w szeregi Związku Strzeleckiego „Strzelec”. Organizacja ta bardzo przyczyniła się do odzyskania przez Polskę niepodległości, wychowała liczne grono zasłużonych dla kraju obywateli, którzy nie wahali się nigdy postawić dobra wspólnego ponad własne. Wielu swoją patriotyczną postawę przypłaciło życiem. Dobrze że młode pokolenie chce o nich pamiętać i wzorować się na ich czynach. Słychać to było w słowach przysięgi. Odwołuje się ona do wielkich wartości: wolności, tradycji, honoru i patriotyzmu. Kilkudziesięciu strzelców głośno wykrzyczało swoją deklarację trwania przy tych wartościach. A wysłuchali ich tłumnie zgromadzeni mieszkańcy Rzeszowa. Nie wahamy się stwierdzić, że podniosłość i powaga tej chwili na zawsze pozostaną w pamięci młodych strzelców. Uważamy też, że przysięga była jednym z ważniejszych elementów uroczystości na placu Farnym w Rzeszowie. Oby dochowali wierności złożonemu ślubowaniu.

*****

W przeddzień Święta Niepodległości uczniowie naszej szkoły spotkali się na uroczystej akademii. Pan dyrektor powitał uczestników i przypomniał trudną drogę naszej ojczyzny do suwerenności. Przygotowany montaż poetycko-muzyczny miał oddać nastrój Polaków w czasie zaborów – uciśnionych, często zrezygnowanych, ale przecież stale powstających do walki o upragnioną wolność, ich bohaterstwo w czasie pierwszej wojny światowej i radość z odzyskania niepodległości 11 listopada 1918 roku.

Szczególnie miło było nam gościć na akademii przyjaciół z Wysp Kanaryjskich i ich opiekunów przebywających w Rzeszowie w ramach wymiany międzyszkolnej.

*****

10 listopada zakończyliśmy projekt związany z wymianą młodzieży z Polski i Hiszpanii. Po 7 dniach intensywnych zajęć nastał czas podsumowań. Trzeba przyznać, że nasi goście wybrali chyba najlepszy czas, żeby poznać naszą kulturę. Przyjechali zaraz po Dniu Wszystkich Świętych, tak że odczuć mogli jeszcze atmosferę tych świąt - niezwykle podniosłą i poważną. Nauczyciele hiszpańskiej grupy podkreślali, że przyjazdy do nas uczą młodych Hiszpanów zainteresowania innymi niż tylko materialne wartościami. Wyjazd przypadł w przeddzień naszego święta narodowego 11 listopada. Dzięki szkolnej akademii zobaczyli, jak ważne jest to dla nas święto. Trzeba przyznać, że uszanowali je i zachowali się godnie.

Zakładaliśmy sobie przed wymianą, że Hiszpanie opuszczą nasz kraj bogatsi w wiedzę o Polsce, a przez to lepiej rozumiejący nas, Polaków. Pokazywaliśmy im miejsca ważne dla naszej kultury (Warszawa, Kraków, Oświęcim, Blizne, Wieliczka - to zabytki wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO), piękne polskie krajobrazy (Bieszczady, okolice Wadowic), bogactwo województwa podkarpackiego (Łańcut, Rzeszów); organizowaliśmy spotkania z ciekawymi ludźmi (malarz ikon z Hoczwi, pan Pękalski), przedstawicielami władz (prezydent Rzeszowa). I to wszystko działo się w ciągu zaledwie 7 dni. Jeśli doliczyć czas spędzony na wspólnej zabawie, spędzony wśród rodzin - na nudę nie było miejsca. Nic dziwnego, że zakończenie wymiany było radosne po tygodniu wzajemnego poznawania się.

Po akademii uczniowie obu grup pośpiewali sobie piosenki polskie i hiszpańskie przy akompaniamencie gitary (pani E. Chmiel). Odbył się tez konkurs wiedzy o Polsce dla Hiszpanów. Pytania przygotowano na podstawie zrealizowanego programu. Zaskoczyło nas to, że właściwie na każde pytanie nasi goście znali odpowiedź! Pięknie! Niestety, nadszedł czas odjazdu. Wtedy okazało się, jak silne więzy połączyły dzieci obu grup….ale spotkamy się wkrótce podczas rewizyty. Teraz muszą wystarczyć wspomnienia utrwalone na zdjęciach.

*****

Od 3 do 10 listopada w naszej szkole gościmy 19-osobową grupę hiszpańskiej młodzieży z zaprzyjaźnionej szkoły w La Palma.
Tuż po przylocie do Warszawy Goście zwiedzili m.in. Zamek Królewski i Muzeum Powstania Warszawskiego. W planach na dalsze dni są spotkania z naszymi uczniami i wspólne uczestnictwo w zajęciach lekcyjnych, degustacja potraw polskiej kuchni, dyskoteka oraz wycieczki – m.in. zwiedzanie zamku w Łańcucie, zabytków Krakowa, kopalni soli w Wieliczce i obozu zagłady w Oświęcimiu.
Najbardziej obawialismy się pogody (widać, jaka jest), tymczasem Hiszpanie stwierdzili, że jest to dla nich coś oryginalnego i u siebie nigdy nie mieliby możliwości odczuwania przez długi czas tempetarury około 0 stopni.

*****

4 października do grona gimnazjalistów hucznie przyjęliśmy uczniów z klas pierwszych. Pierwszoklasiści brali udział w różnych konkurencjach, takich, jak: łyżeczkowy łańcuszek, okrzyk dla "Dziewiątki" czy pomnik gimnazjalisty. Po zaliczonych konkurencjach przyszedł czas na pokaz rycerski, a potem była już tylko zabawa ...

*****

Dnia 23 września 2006r. grupa uczniów naszego gimnazjum pod opieką nauczycieli: mgr Bożeny Malickiej i mgra Tomasza Pabisza wzięła udział w czwartej już edycji „Pikniku Europejskiego” organizowanego w ZSO nr 3 przez gimnazjum nr 3. Oprócz naszej szkoły, w imprezie tej wzięły udział jeszcze 4 inne rzeszowskie gimnazja. Tematyką „Pikniku” była Grecja. Każda ze szkół prezentowała swoją część artystyczną, podczas której naszą szkołę reprezentowały dziewczyny z klasy 3 b, śpiewając piosenkę. Wszystkim bardzo się podobało. Oglądnęliśmy również występy innych szkół, a były to między innymi pokazy greckich tańców, krótkie przedstawienia o tematyce mitologicznej, prezentacje układów tanecznych oraz występy zespołów wokalnych i gitarzystów. Gimnazjum, które organizowało „Piknik” zaprezentowało pokaz slajdów, który miał nam przybliżyć Grecję. Następnie odbyły się warsztaty plastyczne, połączone z konkursem. Praca reprezentantek naszej szkoły zajęła pierwsze miejsce. Każdy uczestnik imprezy mógł spróbować potraw ze stołu greckiego oraz obejrzeć wystawę prac uczniów. Na koniec odbyły się zawody sportowe. Wszyscy zadowoleni wróciliśmy do domów.

Agnieszka Krawczyk, klasa 2g

*****

17 września 2006r. odbyła się podniosła uroczystość upamiętniająca ofiary sowieckiej agresji z 1939 roku. Jak co roku odprawiono mszę św. Następnie odbył się uroczysty przemarsz uczestników spod kościoła akademickiego na ul. 3 Maja pod krzyż – Pomnik Ofiar Komunizmu. Wśród pocztów sztandarowych był także nasz. Byli także strzelcy z naszej szkoły.

*****

15 września w naszej szkole została przeprowadzona coroczna akcja Sprzątania Świata. Uczniowie pod nadzorem nauczycieli sprzatali ulice w pobliżu szkoły. Oczywiście nie zapomnieliśmy o segregowaniu śmieci.

*****

Początek roku szkolnego jest w każdej szkole ważnym wydarzeniem. Towarzyszą mu uroczyste akademie, na których wspomina się o minionych wakacjach i przypomina uczniom o obowiązkach szkolnych. Nie inaczej jest i u nas. Pani mgr Kazimiera Woś przygotowała składankę wierszyków i utworów muzycznych poświęconych tym sprawom. Mimo obecności pocztu sztandarowego całość miała lekki, zabawny charakter. Nie zabrakło też przemowy pana dyrektora mgra Mariana Pietryki, który apelował do uczniów o solidne wywiązywanie się w nowym roku szkolnym z nałożonych zadań, by podtrzymać dobre tradycje szkoły. Uwag nie było ani za dużo, ani za mało. Autorzy ładnego przedstawienia zadbali o to, by nie było ono nużące i długie. Dzięki temu mogliśmy jeszcze przez całe długie popołudnie cieszyć się atmosferą wakacji.

*****

Wakacje już za nami, ale w pamięci pozostały miłe wspomnienia z letniego wypoczynku. Grupa naszych uczniów pod opieką mgra Jerzego Pięciaka wzięła udział w obozie wędrownym na trasie Koszalin-Mielno-Kołobrzeg. Obozowicze spędzali czas na plażowaniu, nie brakowało też pieszych wycieczek, rozgrywek sportowych, zajęć na kręgielni i ściance wspinaczkowej. Uczestnicy zwiedzili liczne miejsca pamięci narodowej.
Wszyscy na długo zapamiętają naukę tańca z Robertem Kochankiem.


Copyright © Gimnazjum nr 9
Projekt i wykonanie: Elżbieta Chmiel